M. Moerland (105 jaar) oudste man in Zeeland Stijging reinigings- en rioolrecht met 5% Fundering boerderij uit tweede eeuw gevonden bij Poortvliet Versteende vaten in netten van de TH 5 BOUMAN POTTER WAAR VIND JE DE HEETSTE VLAM Ontdek' je plekje ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Laatste week De Meestoot Eerste uien liSl -asv Eerste vrouw bij brandweer Minder mensen op Tholen en St.Philipsland i 1 i- Muziekdag in Oud-Vossemeer Donderda 43e Jaarga DEZE WEEK Bij Poortvliet zijn twaalf funderingspalen van een woonhuis/boerderij uit de tweede eeuw ontdekt. Ook is daar een gemme opgegraven, een gesneden half edelsteen met een gravering van een steenbok die een vat omgooit. Buitengewoon mooi 1937 3 september 1987 Brand Oudste man Aanvulling van pot onvoorziene uitgaven In 1988 gaan zowel de eigenaar als de gebruiker van een perceel in de gemeente Tholen gemiddeld f. 1,25 per jaar meer rioolrecht betalen, een verhoging met 5% tot f. 26,05. Ook de afvalstoffen- en reinigings rechten gaan met 5°7o omhoog. Nu betaalt een gezin per jaar f. 68,- en dat wordt f. 71,40. Bergingscapaciteit Stijging kosten milieu Zeven Zeeuwse amateurarcheologen ontdekten een half edelsteen Bijzondere vangst in de Oosterschelde "Het zijn zonder meer bijzondere vaten en flink oud, maar dat 'flink' is nog niet nader aan te duiden." Dat zegt scheepsarcheoloog Mareveld naar aanleiding van de vangst van vier versteende houten vaten door de TH 5 van J.C. Bout uit Tholen. Ongebruikelijk Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36.50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16,00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden t 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. daar een oud stuk Tholen was. Aan de slootrand waren allerlei scherven gevonden en dat was de reden voor grondboringen. Die bleken nauwkeurig, want nadat loonbedrijf Hage met een graaf machine zaterdag de verstoorde laag had afgegraven, begonnen de archeologen aan de bewo- ningslaag van circa 10 cm. Met schoppen, troffels en pla- muurmessen gingen de zes man nen en één vrouw van de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland nauwgezet te werk. Steeds meer scherven komen in de kisten te recht. "Leuk zeg", klinkt het en- "Het is een leuke vondst", zegt dhr. Hendrikse, één van de zeven Zeeuwse amateurarcheologen die sinds zaterdag bij de boerderij van J.P. van Dalen tussen Tholen en Poortvliet aan het werk zijn. Vernieuwing van drainage was de aanleiding om een perceel bouw land langs de watergang grondig door te stippen. Via wijlen P. Jasperse was al bekend, dat het De 34-jarige A. Oostdijk-Giljam uit Sint Maartensdijk wordt de eerste 'vrouwelijke brandweer man' op Tholen. Mevrouw Oostdijk noemde het te lefoontje over haar benoeming "een grote verrassing". Ze had ge solliciteerd op een advertentie in de E.B. Haar man wil ook best bij de brandweer, maar mag dat niet omdat hij lid is van de Nationale Reserve. Daarom besloot 'zijn vrouw om te solliciteren, want tenslotte oefenen steeds meer vrouwen een zogenaamd 'man nenberoep' uit. "Ik heb al acht jaar m'n EHBO- diploma, verder hartreanimatie en zwemvaardigheid I, en dat heb ik netjes in m'n sollicitatiebrief ver meid", aldus mevrouw Oostdijk. De Smerdiekse huisvrouw woont vlakbij de brandweerkazerne. Uit gesprekken met echtgenoten van brandweerlieden weet ze, dat in andere gemeenten al wel vrouwen als brandweerman functioneren. "Nu ga ik eerst 2 jaar op cursus", zegt de kersverse 'brandweerman'. In het eerste half jaar van 1987 is de bevolking op Tholen met 6 ver minderd, terwijl Sint Philipsland het inwonertal met 14 zag teruglo pen. Uit Sint Philipsland vertrokken 16 mensen meer dan er kwamen wo nen. Voor Tholen waren dat er 35. Het aantal geboorten overtrof in Sint Philipsland de over lij dens met 2 en in Tholen met 29. In heel Zeeland nam de bevolking tussen januari en juni met 81 toe. In de eerste helft van vorig jaar groeide de Fliplandse bevolking nog met 5, terwijl de Thoolse toen met 33 terugliep. Een degelijke vrouw is de kroon van haar Jan, met vrijheid opent zij haar mond en vriendelijke onderwijzing ligt op haar tong. Haar zonen staan op en prijzen haar gelukkig, ook haar Jan roemt haar. De weg van Sarah is recht in zijn ogen en haar grijsheid is zijn sierlijke kroon. Proficiat, LE CERCLE DES AMIS DE MOULES thousiast, wanneer een versierd stukje aardewerk uit de modder wordt gehaald. "Dat is interes sant", zegt de Zeeuwse AWN- voorzitter J. v.d. Berg. "Heel mooi." Hij doelt op een 'buitenge woon mooi' stuk roodbruin aar dewerk uit de tweede eeuw. Scherven van kruiken, amforen, voorraadvaten, een oor van een amfoor met een onleesbaar stem pel, een stuk van een schaal, aller lei stukjes steen komen in de kisten terecht. Niet alleen Ro meins aardewerk, maar ook stuk ken van inheemse voorwerpen, die door de plaatselijke bevolking zijn gemaakt. Met een detector wordt een spij ker met een vierkante kop op gespoord. De twaalf funderingspalen toonden duide lijk de bewoning aan, die voor een deel door de watergang verloren is gegaan. Uit de verkoolde palen blijkt, dat de boerderij destijds afgebrand moet zijn. Dankzij de grondwaterstand zijn de funde ringspalen bewaard gebleven. De 60 leden tellende AWN Zee land doet het onderzoek via de provinciaal archeoloog, die ook de kosten van de graafmachine betaalt. Hoewel er bij St. Maar tensdijk buitendijks wel eens voorwerpen uit de nog oudere steentijd zijn ontdekt, zijn de ar cheologen tevreden met hun vondst in Poortvliet. Vandaag wordt het veldwerk afgerond. "Graven is geen kunst, maar er moet daarna een tekening ge maakt worden en dat is het moei lijkste", aldus voorzitter Van den Berg. Advertentie I.M. Maandagmorgen kwamen burge meester en mevrouw Van der Munnik, samen met mevrouw J. Boertien-Velema (echtgenote van WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. de Zeeuwse commissaris der Ko ningin), de jarige Maarten Moer land feliciteren met zijn 105de verjaardag. In de recreatiezaal van bejaarden centrum De Schutse in Sint Anna land slaagde mevrouw Boertien erin om een leuk gesprekje met de eeuweling te voeren. Namens di rectie en personeel feliciteerde di recteur J. Wesdorp de jarige en ook voerde iemand van de bewo nerscommissie het woord. Konin gin Beatrix stuurde een schriftelijke felicitatie. Sinds eind april, toen in Koude- kerke dhr. Siereveld overleed, is dhr. Moerland de oudste man in Zeeland. De oudste ingezetene van onze provincie is echter me juffrouw Labruyère in Vlissingen, die op 18 augustus 107 jaar werd. De oudste man van Nederland is momenteel de 109-jarige J.M. Reyskens in Dordrecht. Dan zijn er in ons land nog twee mannen van 106 en een aantal heren van 105 jaar. Eén record brengt Maarten Moer land nog wel op zijn naam: hij is de oudste pacemaker-patiënt van Nederland. PIT-collecte. Van 7 t/m 12 sep tember wordt de landelijke PIT- collecte gehouden. Het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront bestaat dit jaar veertig jaar. Meer dan 21.000 collectanten gaan op pad voor de Nederlandse mili tairen. De verhoging levert 55.000 gulden op. In de begroting voor 1988 ko men b. en w. 44.000 gulden tekort om de post voor onvoorziene uit gaven op 400.000 gulden te kun nen handhaven. In 1989 en 1990 zal dit ongedekte gedeelte zelfs nog toenemen. Het besluit om de rioolrechten te verhogen vindt zijn oorzaak in de genomen beleidsbeslissing om in de komende jaren de bergingsca paciteit in de riolen op het ge wenste niveau te brengen. Behalve bijdragen uit het fonds voor stads- en dorps-vernieuwing en het beschikken over een deel van de reserve openbare werken, laat het college de kapitaallasten voor rioleringswerken elk jaar met een ton stijgen. Daar komt nog bij, dat in de toekomst ook de vervan ging van rioleringen flinke in vesteringen zal vragen. Het Thoolse college verwacht een voortdurende stijging van de kosten van het milieu. Als na 1992 geen gebruik meer kan worden ge maakt van de stortplaats Tuttel- hoek, zullen de kosten van de gemeentereiniging per jaar met 3 a 4 gulden per ton stijgen. Voor 1988 neemt het ongedekte bedrag op deze post al met 38.000 gulden toe tot 148.000 gulden. Daarom willen b. en w. de afvalstoffen- en reinigingsrechten eveneens met 5% verhogen. De afvalstoffenheffing voor een gezin wordt f. 71, 40 (was f. 68,-), voor een alleenstaande f. 53,55 (f. 51,-), het recht voor ledigen van een container f. 560,70 (f. 534,-), stortrecht met bestelwagen of bus je f. 15,75 (f. 15,-), voor aanhang wagen achter auto f. 13,65 (f. 13,-) en voor een bandenwagen of vrachtauto f. 65,65 (f. 62,50). Woensdagmiddag brengt de com missie financiën over de voorstel len een advies uit. Ook de meerjarenplanning 1989 t/m 1991 en de in de ontwerp-begroting voor 1988 opgenomen subsidies vormen punten van bespreking. Advertentie I.M. In het AVRO-programma 'Ont dek je plekje' zijn dinsdag 8 sep tember opnamen van het stadje Tholen te zien. De t.v.-uitzending begint om 23.40 uur op Neder land 1. In samenwerking met de VVV wordt op zondag 13 septem ber tussen 12.00 en 16.00 uur de bijbehorende wandelroute ver zorgd. Resten van Romeinse tijd in Poortvliet Thoolse gemeentesecretaris Benou 40 jaar ambtenaar Zielestrijd wethouder Walpot over woningtoewijzing Tweede directeur voor Rabo bank Tholen/St. Philipsland Vrouw en Werk brengt baan dichterbij Veel belangstelling voor En gels en middenstand bij REC Alle muziekkorpsen van Tholen en Sint Philipsland werken zater dag mee aan een muziekmiddag en -avond in Oud Vossemeer. Om 15.30 uur is er een rondgang en om 18.30 uur optredens in de Vos- senkuil, waar voor iedere be langstellende vrije toegang geldt. Aan de veiling in Sint Annaland werd gisteren 60 ton plantuien maat 40 opwaarts Klasse 2 NL ge veild. Ze brachten f. 15,70 per 100 kilo op. Aardappelen 2 september, aan voer 97 ton. Doré I 8-9, afwijkend 7-8, gloria gewoon 11-15, drielin gen 9, bonken 17-20, bintje 10-13, drielingen 9, bonken 23-24, prior 10, eigenheimer 15-24, drielingen 9, kriel 26. 1 September, aanvoer 162 ton. Doré I 11-12, afwijkend 7-8, drie lingen 7-9, kriel 7, bonken 5, glo ria gewoon 12-16, drielingen 8-9, kriel 74-77, bonken 22-26, premiè re 12, prior 13, bintje 13-18, bon ken 27-28, eigenheimer 21-28, wildstar 24-31. Na zaterdag 12 september sluit het streekmuseum De Meestoof in Sint Annaland haar deuren weer. Slaapcursus van het Groene Kruis Meer koop- en minder huur woningen Maarten Moerland de oudste man van Zeeland Rallycrosser Sjacco Bliek naar het Nederlands kam pioenschap Topscorer Ron Vaders van Vosmeer blikt terug en vooruit Ex-prof wint ronde van Oud- Vossemeer Alle Thoolse afdelingsclubs bekeren verder EEN VAL BIEDT ONS VEELAL DE GELEGEN HEID WIJZER OP TE STAAN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Twee bemanningsleden van de TH 5 van Johan Bout bij de versteende houten vaten die in de monding van de Oosterschelde werden opgevist: Jack West- dorpflinks) uit St. Annaland en Luciën v.d. Berge (rechts) uit Tholen. Wie de expositie 'Een wereld in prentbriefkaarten', de oude kle derdrachten, het schoollokaal of de landbouwwerktuigen nog wil bekijken, moet dus snel zijn. Van dinsdag t/m zaterdag tussen 15.00 en 17.00 uur kunt u er terecht. De laatste weken zijn heel wat be zoekers de poorten van het mu seum gepasseerd. Het slechte weer noopte velen om binnenactivitei- ten op te zoeken. Zeeuwse amateurarcheologen zoeken naar restanten uit de tweede eeuw bij de boerderij van J.P. van Dalen tussen Poortvliet en Tholen. In de monding van de Oostei- schelde, buiten de stormvloedke ring, kreeg de TH 5 behalve allerlei soorten vis, drie vaten in de netten. Later werd er nog een opgehaald, maar die was kapot. De 80 cm hoge vaten met een dia meter van 40 cm zijn van hout met tenen banden. Ze zitten nog vol. "Misschien wel met buskruit of peper'zegt Johan Bout. Hij schrijft de vondst toe aan de veranderingen in de monding van de Oosterschelde na het gereedko men van de stormvloedkering en het sluiten van de compartimente- ringsdammen Oester- en Philips- dam. "Bepaalde plaatsen zijn dieper geworden en mogelijk dat daardoor ook de vaten los geraakt zijn. Bout waarschuwde het ministerie van WVC en zaterdag kwam scheepsarcheoloog Mareveld de vaten ophalen voor onderzoek in het laboratorium te Ketelha- ven(IJsselmeerpolders). Dat zal nog geruime tijd aanlopen. Voor lopig worden de vaten met jute zakken nat gehouden. Mareveld weet ook nog niet wat de inhoud is. "Wel is me opgevallen, dat de duigen van de ton ongebruikelijk dik zijn. Bovendien is in de naad veenmos verwerkt. Dat is vermoe delijk gedaan om de zaak goed af te dichten. Kennelijk moest iets goed droog of nat blijven", aldus de scheepsarcheoloog. Johan Bout viste al eerder archeo logische waardevolle voorwerpen op, zoals een kanon en een mam moettand. Die mammoettand is in het aquarium van dierenpark Artis ontzild en vervolgens in Den Bosch geconserveerd. De mam moettand is nu te zien in het geo logisch museum van de rijksuniversiteit te Amsterdam. (t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1