Koninklijk goud J. de Laater Viskweek wacht op EEG-subsidie BOUMAN POTTER TWAALF PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Rayonchef BBA na veertig dienstjaren in de vut Blaaspijpje uit de mode I' 1 i -i. Investering 1.8 miljoen in St. Maartensdijk? Carrosseriebedrijf schenkt elk personeelslid een horloge /fck/icr: De heer J. de Laater (57) uit Tholen is vrijdagmiddag in De Blauwe Vogel in Bergen op Zoom onderschei- den met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud. Loco-burgemeester P. van Schetsen speldde de scheidende BBA-rayonchef de versierselen op. De viering van het veertigjarig dienst verband, tevens afscheid omdat De Laater gebruik maakt van de mogelijkheid tot vervroegd uittreden, kreeg daardoor een extra feestelijk tintje. Met de bus Geëmotioneerd Brok dynamiet De stichting Ontwikkeling Aquacultures Neder- land(SOAN) uit Den Haag is van plan in St. Maar tensdijk een viskwekerij te bouwen. Verwezenlijking van de investering van 1.8 miljoen gulden is echter af hankelijk van subsidie van de EEG. Vier mensen DEZE WEEK 35 gedichten en verhalen in Thools boek Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Prov. waterstaat tholen verliest zelfstandigheid Dinsdag start Thoolse fietsavondtrimvierdaagse Het carrosseriebedrijf Elenbaas uit Poortvliet heeft voor de vijfde keer een personeelslid gehuldigd we gens diens 25-jarig dienstverband. Hans Kloet uit Scherpenisse kreeg voor het bereiken van die mijlpaal een gouden horloge, enveloppe met inhoud en de zil veren Focwa-penning met oorkonde overhandigd door directeur J.K. Elenbaas. Ook Jaap de Vos en Jaap Wesdorp, die beiden 12 1/2 jaar in dienst zijn, werden in het zonnetje gezet. Alle personeelsleden kregen bovendien een horloge, omdat er wegens de grote drukte de afgelopen twee maanden elke zater dag was overgewerkt. Het meeste geld Zanger Zilveren schoen Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekenlnig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een ontroerde J. de Laater met zijn echtgenote na het opspelden van het koninklijk goud door loco burgemeester P. van Schetsen. "Indien gij succes begeert in uw leven, maak dan volharding tot uw boezemvriend, ervaring uw wijze raadsman, voorzichtigheid uw oudere broer en hoop uw be schermengel", zo karakteriseerde Van Schetsen het functioneren van De Laater binnen de BBA en in het maatschappelijk verkeer. Op 1 augustus 1947 kwam Jan de Laater als leerling-klerk in dienst bij de N.V. Brabantsche Buurtspoorwegen en Auto diensten BBA. Na het doorlopen van verschillende rangen werd hij benoemd tot adjunct- rayoninspecteur in Roosendaal. In die functie gaf hij mede leiding aan ongeveer 125 buschauffeurs. Na een reorganisatie binnen de vervoersdienst werd De Laater rayonchef in Bergen op Zoom, be last met de dagelijkse leiding aan 60 buschauffeurs. "Deel van de taak is ook het onderhouden van contacten met gemeenten. In dit verband ziet de gemeente Tholen terug op een nuttige samenwer king, waarbij vaak gemeentelijke belangen en die van de BBA op één lijn konden worden ge bracht", zei Van Schetsen. De loco-burgemeester zei, als een eerbetoon te hebben overwogen om met de bus naar Bergen op Zoom te komen. "Maar mijn agenda is zodanig vol, dat ik daarop niet kan wachten". Hij haalde in dat verband een uit spraak van Jan de Laater in het Brabants Nieuwsblad aan: Die rot bus, waarom komt ie nou niet. Hoewel De Laater zich, aldus de loco-burgemeester, prima van zijn taak kweet, is het leven van een rayonchef niet altijd even gemak kelijk. "Boze tongen beweren dat De Laater een rayonchef is, die voor elke oplossing wel een moei lijkheid heeft". De Laater's carrière begon in Ber gen op Zoom, via Tholen op nieuw Bergen op Zoom, vervolgens Roosendaal en ten der de male Bergen op Zoom. "Vanaf morgen is hij weer terug op zijn geliefde Tholen", zei Van Schet sen. "De Laater heeft maatschap pelijk nogal wat betekent in Tholen. En dat is overigens nog zo". De loco-burgemeester noemde het dan ook terecht, dat Hare Ma jesteit de Koningin op haar va kantie adres in Italië het Koninklijk Besluit ondertekende waarbij ze aan J. de Laater de ere medaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau toekende. Met ge noegen speldde Van Schetsen de medaille bij de hevig geëmotio neerde jubilaris op." Het grote ge vaar van werken is, dat je het op het laatst prettig gaat vinden. Maar veertig jaar is een prachtige tijd om ermee te kappen en u hebt daar zelf voor gekozen. Ik hoop dat u dezelfde vriendschap, ge moedelijkheid en gezelligheid mag ondervinden, die u de afgelo pen veertig jaar ten deel is ge vallen' Namens de directie voerde hoofd personeelszaken F. Hoebink het woord. Hij bracht in herinnering, hoe De Laater veertig jaar geleden was begonnen voor 50 gulden per maand. Hij was een van de eerste Tholenaren, die bij de BBA in dienst trad. Hoebink noemde De Laater een BBA-man in hart en VERVOLG PAG. 7 "We moeten daarom geen over- Nijverheidsweg in St. Maartens- spannen verwachtingen hebben", zegt wethouder J. Versluijs, "maar als het doorgaat, dan ge beurt het op Tholen. Viskweek biedt goede perspectieven." Groningen en de Maasvlakte wa ren de twee andere mogelijke vestigingsplaatsen, maar Tholen kwam bij de oriëntatie als eerste uit de bus. Initiatiefnemers zijn drs. Ammerlaan en mevr. drs. Van Doorn, maar ook een bouwbe drijf en een bank zijn bij de SO- AN betrokken. Het bedrijf kan naast de nieuw bouw van autorijschool/taxibe drijf Van Haaften aan de dijk 5000 m2 grond van de ge meente kopen. Daarvan wordt dan 75% bebouwd. Wethouder Versluijs hoopt in september een voorstel aan de gemeenteraad te kunnen doen. De kapitaalintensieve viskwekerij biedt slechts vier mensen werk. In kassen - hoger dan de warenhui zen in de tuinbouw - en hallen wordt aal gekweekt van broed- naar pootvis. Een vervolg op dit experimenteel bedrijf is de stich ting van mestbedrijven voor con- sumptievis. Een afvaardiging van het gemeen tebestuur is al twee keer in Den Haag geweest en de SOAN heeft zich ook al verschillende malen in St. Maartensdijk georiënteerd. Via het ministerie van landbouw en visserij is een subsidieverzoek bij de EEG ingediend en de beslis sing daarover is essentieel voor het doorgaan van dit plan. Het Thoolse gemeentebestuur wacht verder op een beslissing van Bruynzeel Potloden uit Bergen op Zoom om zich in de Slabbecoorn- polder bij Tholen te vestigen. Dat levert honderd arbeidsplaatsen op. Volgens een onderzoek van het adviesbureau Adcom komt Tholen qua stichting van de nieuwbouw als goedkoopste uit de bus, maar Bruynzeel betrekt nog meer factoren in de beslissing over de verhuizing, die begin 1989 is gepland. Weg naar Oesterdam pas half 1989 klaar Philipsdam 1 juli 1988 open BBA-chef J. de Laater ko ninklijk onderscheiden Vijfde zilveren jubilaris bij carrosseriebedrijf Elenbaas Kleiner aantal campinggasten probeert zich ondanks regen te vermaken Thoolse dienstkring provin ciale waterstaat verdwijnt Grillige prijzen door natte aardappeloogst Controle zwangere vrouwen per telefoon Gebruik Thoolse bibliotheken blijft toenemen Zes derbies in derde klas KNVB HET LEVEN BESTAAT UIT MARMER EN MODDER Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Het Thools boek dat de stichting gemeenschappelijke openbare bi bliotheek Tholen wil uitgeven naar aanleiding van de actie Thools schrijyerstalent, zal zo'n 35 inzendingen bevatten. In de loop van september zal het boek, waarin alle gedichten en verhalen voorzien van naam en woonplaats of pseudoniem worden opgeno men, bij de bibliotheken verkrijg baar zijn. Drie verhalen en drie gedichten zullen worden bekroond door de jury, die bestaat uit mevr. G. Boel- houwers(voorzitter bibliotheek- bestuur), mevr. A. Schutte(bibliotheek St. Anna land), dhr. W. Heijboer(redacteur Eendrachtbode) en dhr. C. Hoek van Dijke(leraar Thoolse scholen gemeenschap). De prijswinnaars kunnen hun attentie ophalen tij dens de braderie in Tholen op 21 en 22 augustus. De politie op Tholen en Sint Phi lipsland beschikt sinds kort over een nieuw apparaat voor alcohol controles. De zogenaamde alco- tester geeft door middel van licht jes aan, of iemand teveel alcohol heeft gedronken. Het apparaat werkt veel nauwkeuriger dan het tot nu toe gebruikte blaaspijpje, dat ook weieens op rook of kauw gom reageerde. Het pijpje zal dan ook niet meer gebruikt worden, behalve wanneer de alcotester niet beschikbaar is. De bloedproef na constatering van overmatig alco holgebruik blijft wel bestaan. Maandagnacht werd het apparaat voor het eerst gebruikt bij een controle bij de bushalte aan de Grindweg in Tholen. Twintig au tomobilisten werden aangehou den, waarvan er tien op alcoholgebruik werden gecontro leerd. Niemand van hen bleek in overtreding te zijn. Dat was wel het geval met J.R. uit Poortvliet, die op de Ten Ankerweg staande werd gehouden. Hem werd een bloedproef afgenomen en een rij verbod opgelegd. WONINGINRICHTING Advertentie I.M. De dienstkring Tholen/St. Phi lipsland van provinciale wa terstaat verliest zijn zelfstandigheid. Op wat langere termijn zal ook het kantoor aan de Molenvlietsedijk in Tholen verdwijnen. Eén van de heroverwegings- voorstellen van het provinciaal bestuur voor 1988 is namelijk een bezuiniging van 64.900 gulden voor 1 formatieplaats van de dienstkring Tholen van PWS. Dit voornemen kan verwezenlijkt worden door samenvoeging van de dienstkringen Schouwen- Duiveland en Tholen/St. Philips land. Onze streek valt dan onder het kantoor Zierikzee. Verschillende factoren werken de ze fusie in de hand. Het Thoolse dienstkringhoofd, dhr. P. Baars, heeft 26 juni afscheid genomen door gebruik te maken van de VUT-regeling. De medewerkster die de administratie en het archief verzorgde, is met zwangerschaps verlof. Voor beiden is geen ver vanger gekomen. Het dienstkringhoofd uit Zierik zee neemt waar en de administra tie en het archief van het kantoor Tholen is al naar Zierikzee ge bracht. Dhr. J.P. van der Jagt, die samen met Th.W. Moerland als kantoorpersoneel achterblijft, is helemaal niet blij met deze ont wikkeling. Hij vindt het na de ge ruchtmakende verhuizing van het arbeidsbureau naar St. Maartens dijk weer een verlies voor Tholen. De komende nieuwe verbindingen via de Philips- en Oesterdam wer ken deze ontwikkelingen in de hand. Ook het PZEM-kantoor Tholen kreeg na het vertrek van dhr. J. Geertse geen nieuw hoofd en valt onder Zierikzee. Van der Jagt voórzfëT, Tlat op wat langere termijn het PWS-kantoor aan de Molenvlietsedijk ver dwijnt, zodat hij en Moerland voor teken- en kantoorwerkzaam heden naar Zierikzee moeten. De voorgenomen uitbreiding van het aantal kantonniers met één mede werker als gevolg van het toene mende provinciale wegennet door aanleg van de Philips- en Oester dam gaat wegens de bezuinigin gen niet door. Hoogstens zal er een kantonnier van Schouwen- Duiveland - waar een provinciale weg aan het rijk wordt overgedra gen - op St. Philipsland bijsprin gen. Tourclub 't Koetshuys organiseert van dinsdag tot en met vrijdag de fietsavondvierdaagse van Tholen. De deelnemers kunnen kiezen uit routes van 15, 25 en 40 kilometer. De fietsers die deelnemen aan de 15 km. worden begeleid door le den van de tourclub. Men kan da gelijks inschrijven van 18.30 tot 20.00 uur bij café The Pub aan de Markt in Tholen. Iedereen die minstens drie avonden meefietst ontvangt een herinnering. Daar naast worden de jongste en de oudste deelnemer, alsmede de grootste groep extra in het zonne tje gezet. Dhr. Elenbaas wist nog, hoe in 1962 twee mensen samen kwamen solliciteren. De een was een stille, terwijl de ander heel wat meer praatjes had. Toen op 16 juli ech ter begonnen moest worden, ver scheen alleen Hans Kloet en liet de drukke prater het al afweten. "Hans wist al snel waar hij mee bezig was, hij kon vrij snel zelfstandig werken", zei Elenbaas. Hij karakteriseerde hem als erg precies, maar ook weieens wat driftig. In 25 jaar is er in het car rosserievak heel wat veranderd, al dus Elenbaas, die benadrukte dat kwaliteit verschrikkelijk belang rijk is. Samen met Kloet volgde hij in Bergen op Zoom een hy- drauliekcursus. "Je was er altijd. Behalve de laatste tijd, toen je met je voet in het gips terechtkwam". Elenbaas sprak van een goede pe riode, waarin een gezamenlijk be lang werd gediend. Naast de geschenken voor Hans Kloet wa ren er voor diens vrouw bloemen. Elenbaas onderstreepte het belang van werknemers met een lange staat van dienst. "Zij kennen het bedrijf van haver tot gort". Hij was dan ook blij, nog een tweede personeelslid te kunnen huldigen. Jaap de Vos uit Poortvliet kwam op 1 november 1974 in dienst, zo dat hij in mei 12 1/2 jaar maga zijnbeheerder was. "Hij is degene in het bedrijf die 't meeste geld uitgeeft", aldus Elenbaas. Ook noemde hij hem de stootblok van het hele bedrijf. Als een bepaald onderdeel er namelijk niet was, kreeg De Vos daarvoor het ver wijt. Elenbaas stelde hem, na de uitbreiding van het bedrijf rich ting Paasdijkstraat, een geheel nieuw modern magazijn in het vooruizicht. Ook voor De Vos, die destijds van de Mayfair kwam, was er een enveloppe en een Focwa-oorkonde, evenals bloe men voor zijn vrouw. "We gaan gewoon door", zei Elenbaas, die vervolgens admi nistrateur Jaap Wesdorp uit Scherpenisse belichtte. "Op 1 fe bruari 1975, dus morgen precies 12 1/2 jaar geleden, kwam je als boekhouder bij ons in dienst". Elenbaas noemde hem meer een zanger, maar vond het belangrijk dat ze samen op kantoor goed overweg kunnen. Ook voor Wes dorp kondigde hij veranderingen aan, want nog dit jaar wordt ho- penlijk een nieuw kantoor gereali seerd en zal de automatisering zijn intrede doen. Wesdorp kwam van de grasdrogerij naar Elen baas. Ook voor hem was er een enveloppe en Focwa-oorkonde, terwijl mevr. Wesdorp bloemen kreeg. Directeur Elenbaas was vervol gens het hele personeel erkentelijk omdat ze wegens de grote drukte al twee maanden lang op zaterdag hadden gewerkt. Hij onderstreep te dat met een horloge voor elk van hen, terwijl er voor de echtge notes een plantje was. Nadat de oudste dochter van Hans Kloet de carrière van haar vader in een gedicht had belicht, en de jongste een tegeltje met spreuk had overhandigd, sprak J. Wesdorp namens het personeel. "Als geschenk van het personeel komen we meestal met iets lu dieks", zei hij. Bij Hans Kloet was dat niet zo makkelijk, want die bleek niet erg spraakzaam, waar door weinig over hem bekend was. Toch kwamen er achtereenvolgens een broodtrommeltje, een half brood en een pot chocoladepasta voor de dag. "We hebben uitgere kend dat je in die 25 jaar ongeveer 30.000 boterhammen en 5.000 potten pasta hebt verwerkt", zei Wesdorp tegen Kloet, die daarmee elke werkdag begint. Onlangs overkwam de jubilaris een onge luk met de lepel van een heftruck. Daarom kwam het personeel met werkschoenen met stalen neus. Omdat Kloet eerder had gezegd, dat die toch niet helpen, was er ook een paar speciale schoenen in elkaar gezet: volledig zilverkleurig en met een stalen plaat over de volledige bovenkant. Een envelop pe met inhoud was tenslotte nog een bijdrage in de aanschaf van een tuinameublement. In een feestelijke stemming werd vrijdag - in Tolrust de avond voortgezet. Zilveren jubilaris Kloet temidden van de koperen medewerkers De Vos(links) en Wesdorp(rechts) van carros seriebedrijf Elenbaas uit Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1