Raad slikt tweede keus nieuwbouw arbeidsbureau in St. Maartensdijk Dieven slaan toe Huisartsenpraktij k in De Stadsherberg Nieuw programma zonnige 31ste Thoolse Dagen slaat niet aan <vs» ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND BOÜMAN POTTER VVD, RPF/GPV en mevr. Deurloo(CDA) voor handhaving in Tholen Nieuwe dominee voor Stavenisse Muziek Tholen feliciteert 700 jaar BoZ Politie waarschuwt voor preventie Financiële strop stelt organisatie 1988 in de waagschaal Tandartspraktijk in Stavenisse Doré 35 cent ii Donderdag 9 juli 1987 43e Jaargang no. 32 Op 675 m2 grond aan de Haven in St. Maartensdijk wordt een nieuw arbeidsbureau gebouwd. Tholen raakt daardoor de te klein geworden voorziening aan de Simon Lindhoutstraat kwijt, want veertien moge lijke bouwplaatsen in de stad waren in de ogen van het ministerie van sociale zaken en de rijksgebouwen dienst niet geschikt. Onder druk van die instanties en b en w hakte de gemeenteraad maandagavond zonder enige enthousiasme de knoop door. Met 12 tegen 4 stemmen werd planologisch en met grondverkoop ruimte geschapen voor een arbeidsbureau in St. Maartensdijk. Sarcastisch Brief Aantrekkelijk Het aantal diefstallen in de regio neemt zienderogen toe. De mensen zouden, door het nemen van eenvou dige maatregelen, daartegen al heel wat kunrfen doen, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Camping Restauratiesubsidie voor pand Markt 39 in St.Maartensdijk Restauratie van de toren van de N.H. Kerk in Stavenisse en de panden Markt 51 en Markt 39 (gedeeltelijk) in Sint Maartensdijk wil de Thoolse gemeenteraad be kostigen uit de f. 240.219,-, die het ministerie van WVC voor 1991 heeft gereser veerd. Ten laste van het budget voor 1990 komen een deel van de kosten voor restauratie van de molen in Stavenisse, de N.H. Kerk èn de toren in Tholen en mo len 'De Jager' in Oud Vossemeer'. Ook wil de raad 17.000 gulden bijdragen in de restauratie van het Ambachtsherenhuis in Oud Vossemeer. Ondanks de stralende weersomstandigheden en het kwalitatief gewaardeerde programma, zijn de 31ste Thoolse Dagen minder zonnig verlopen. Het geringe aantal bezoekers bracht het stichtingsbestuur in fi nanciële nood, waardoor de organisatie van dit evene ment in 1988 in gevaar komt. Geld terug Aanspanningen Vooruitschuiven Ontoereikend Markt 39 DEZE WEEK A.J. Schot en Zn bv /20,- Quadrunning team tijdens braderie in Stavenisse Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar t 36,50 per post t 46,— per jaar Losse nummers I 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs t 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,— Hoofdredacteur W. Heijboer. Van Gorsel sprak over een voor stel met de tendens 'slikken of stikken'. "Sinds 1981 is het geheel onmogelijk geweest om in Tholen 1 geschikte plaats te krijgen voor het arbeidsbureau. Zelfs 14 plaat sen zijn afgewogen en niet ge schikt bevonden. Als je het voorstel leest, ook tot verdriet van b en w. De tijd gaat ondertussen dringen: er moet snel beslist wor den, want anders wordt het ar- VERVOLG PAG. 13 Met name J.L. van Gorsel(VVD) en P. van Belzen(RPF/GPV) had den daarop zware kritiek, maar burgemeester H.A. van der Mun- nik vond, dat ze gemakkelijk pra ten hadden. "U verkeert in de comfortabele positie dat de nieuwbouw in St. Maartensdijk toch doorgaat. Was dat niet zo ge weest, dan was het arbeidsbureau volledig van Tholen verdwenen en daarvoor durfden we de verant woordelijkheid niet te nemen. Na tuurlijk is het altijd spijtig als er een voorziening weggaat. Wat ons betreft was het arbeidsbureau in Tholen gebleven, maar we hebben met anderen te maken. Men wil in St. Maartensdijk bouwen en an ders niet", zei de burgemeester. De rode draad door het debat was maandagavond, welke rol b en w hebben gespeeld bij de keuze voor St. Maartensdijk. "Wij kunnen niet bewijzen, dat het college op zettelijk naar St. Maartensdijk heeft toegewerkt en van Tholen heeft afgewerkt", zei Th. Aar- noudse(SGP). Volgens M.A. van Beek(CDA) hadden b en w 'wel degelijk een aanbeveling voor St. Maartensdijk' gedaan. Hij had dat met de vier tegenstemmers in een brief van het college'gelezen. Over dit omstreden onderwerp lag voor de raadsleden slechts l brief ter inzage, namelijk het schrijven van b en w aan de directeur van het arbeidsbureau in Goes van 2 juni 1981. Volgens Van Gorsel lag die brief er pas vrijdag, nadat hij de stukken in het gemeentehuis had bekeken, maar volgens de burgemeester was die woensdag ochtend om negen uur al voor de raadsleden beschikbaar. Van der Munnik achtte meer stukken niet nodig. "De kwestie was duidelijk en in de commissies was voldoen de informatie gegeven." Van Beek plaatste er toch een vraagteken bij Kandidaat H. Born(3l) uit Dor drecht wordt de nieuwe hervorm de predikant van Stavenisse als opvolger van ds. B. den Butter. Hij hoopt met zijn uit Ridderkerk afkomstige vrouw C.M. Buys en hun zoontje van een halfjaar, be gin september in zijn eerste ge meente intrede te doen. Kandidaat Bom is in Dirksland op Goeree-Overflakkee geboren en woonde tot zijn dertiende jaar in Sommelsdijk. Toen verhuisde hij met zijn ouders naar Schie dam. Aan de rijksuniversiteit in Leiden studeerde dhr. Born theo logie, de laatste 5 1/2 jaar deed hij pastoraal werk voor de hervormde gemeente Papendrecht. De kandi daat preekte al drie keer in Stave nisse. De Gereformeerde Gemeente St. Annaland kreeg weer een negatief antwoord op een beroep: dit keer van ds. M. Mondria uit Waarden burg. Ook de Geref. Gem. in Ned. te Oud-Vossemeer moet het nog zonder predikant doen: kandidaat J. Roos uit Alblasserdam, die der tig beroepen kreeg, gaat naar het Canadese Chiliwack. De vijf muziekkorpsen van Tho len en St. Philipsland willen het 700-jarige Bergen op Zoom een muzikale felicitatie aanbieden. Op vrijdagavond 25 september zal het massale korps, dat onlangs nog tijdens de taptoe in het 500-jarige St. Philipsland te zien was, een rondgang maken door de Bergse binnenstad. Met een bord of een spandoek 'Tholen feliciteert' zal extra aandacht op deze muzikale gelukwens aan de buurgemeente worden gevestigd. waarom niet de volledige cor respondentie ter inzage was ge legd. Van Belzen bracht maandagavond het volgende citaat uit de brief van b en w aan de directeur van het arbeidsbureau Goes naar vo ren: "....wanneer u uit een oog punt van betere serviceverlening de voorziening wat centraler wenst te creëren en de voorziening bovendien in de nabijheid van het gemeentehuis wenst te stichten, zijn ook in de kern van St. Maar tensdijk enkele aantrekkelijke bouwplaatsen beschikbaar....." Volgens Van Belzen werden alle andere kernen buiten beschou wing gelaten. "Dat het arbeidsbu reau ook klanten uit St. Philipsland heeft, wordt voor het gemak helemaal vergeten. In dit opzicht is het argument van het Reformatorisch Vormingsinsti tuut om van Anna Jacobapolder naar Tholen(voormalige gemeen telijke mavo) van belang: 'in ver. band met de busverbindingen is een andere kern dan Tholen voor ons niet aanvaardbaar.' Het op slot draaien van huis- en schuurdeuren bij afwezigheid, af sluiten van fietsen, bromfietsen en auto's gebeurt op Tholen en Sint Philipsland nog veel te weinig. Fietsen en gereedschap voorzien van de postcode is simpel te reali seren. De politie adviseert verder om van apparatuur en waardevol le bezittingen de nummers en an dere gegevens te noteren en er eventueel foto's van te maken. Bij het doen van een aangifte blijkt vaak, dat onvoldoende gegevens bekend zijn. Dat het kan helpen is ook nu weer gebleken. Aan de Hiksedijk in Oud Vossemeer werd zondag een fiets gevonden. De ingeschakelde politie kon die dankzij de postco de terugbezorgen bij de eigenaar in de Oesterstraat in Tholen. Het rijwiel was onlangs in Bergen op Zoom gestolen. Bij inbraken in caravans op cam ping De Pluimpot in Scherpenisse zijn op 1 en 2 juli meerdere draag bare t.v.'s, radio's, stereo appara tuur, 27 mc bakjes en flessen wijn ontvreemd. Daardoor zijn de fa milies S. en D., M.S. uit Breda en C.A.L.A. uit Roosendaal gedu peerd. In Stavenisse werd een hoeveel heid gereedschap ontvreemd uit het schuurtje achter de woning van M.A.P. In de Veerweg werd een zijruit ingeslagen van de daar geparkeerd staande auto van A.M.S. en een radiocassetterecor der meegenomen. De herenfiets van J.C.S. uit Stave nisse werd zaterdag uit het slopje in de Voorstraat te Sint Annaland meegenomen. Het rijwiel was met behulp van een ketting afgesloten. In Tholen werd van vrijdag op za terdag ingebroken bij Hof van Holland. Het pand werd binnen gedrongen via een schuur in de Brugstraat. Een kassa ter waarde van 1800 gulden met daarin voor 800 gulden kleingeld werden weg genomen. De politie heeft sporen aangetroffen. Wie iets heeft ge zien wordt verzocht contact op te nemen met de politie. De Stadsherberg in St. Maartensdijk nog in volle glorie. Het linker pand Markt 39 wordt als woning/huisartsenpraktijk door dokter Jansen in oude luister her steld. Het rechter perceel Markt 40 blijft nog van dhr. Coremans totdat hij een horeca-opvolger heeft gevonden. Zaterdag wordt de gerestaureerde molen van Stavenisse officieel in gebruik gesteld, maar meerwerk Lammert Bax en Ko Brooijmans in galop bij het tally ho rijden tijdens de Thoolse Dagen: 100 m stap, 100 m draf en 100 m galop. Voorzitter M.C.J. Kosten zinspeel de zaterdagavond zelfs al op de laatste Thoolse Dagen. Hij zag nog een uitweg door te proberen volgend jaar het programma toe te voegen aan de braderie in Tho len. "Het is triest", constateerde pen ningmeester Chr. Burgers, die een tekort van 20.000 gulden voor speldde. Alle reserves moeten aan gesproken worden en als het gemeentebestuur niet met de ga rantiesubsidie van 5000 gulden over de brug komt, ziet het er somber uit. "Het programma was toch goed en iedereen reageerde enthousi ast", liet secretaresse M.H. Bax- van Sprang weten. De eerste opeenvolgende zomerse dagen van 1987 lokten velen naar de zeedijken en het water, terwijl er in de landbouw ook nog ach terstand in te halen was. Daar door kreeg de levende have op het Pluimpotterrein te Scherpenisse te weinig aandacht. De grootste mislukking was echter het voor de jeugd bedoelde pro gramma op vrijdagavond. Er wa ren slechts een veertigtal bezoekers, bijna allemaal geno digden. Daarom besloot het bestuur de vijf mensen die betaald hadden, hun tientje terug te ge ven. "De band Shaking Arrow en Tony Bodar(Barry Gibb in de playbackshow van Henny Huis man) traden echter op alsof de tent vol was", aldus bestuurslid L.J. Hage. Kwalitatief was er op de band, die Fats Domino en Al- bert West begeleidde, niets af te dingen. "Het was fantastisch goed", zei Laban Hage. 's Middags had het programma voor ouderen ook al minder aan dacht gekregen dan het verdiende. Weliswaar waren er 80 mensen(het merendeel - 23 - uit Oud- Vossemeer), maar aangezien ze gratis per bus opgehaald en thuis gebracht werden, viel dat de orga nisatoren toch tegen. Vrijwilligers uit Oud-Vossemeer en Bergen op Zoom zorgden voor een gezellig programma met een klein orkest, goochelaar, clownsnummer, bin go en potpourri. Voor het eerst waren er op zater dag veekeuringen. De kampioe nen van het rundvee en de schapen kwamen vanaf half twee in de ring. In de tent was een ten- VERVOLG PAG. 11 op het oorspronkelijke plan heeft nog f. 28.000,- gekost. Ook de molen in Oud Vossemeer vraagt om herstel, omdat de kap een lek kage vertoont. Tevens moet het voegwerk hersteld worden en de molen opnieuw gewit. De kosten worden op f. 70.000,- geraamd. In Tholen zijn zowel de N.H. Kerk als de gemeentelijke toren aan restauratie toe. Er wordt naar gestreefd, dat gecombjneerd uit te voeren. Voor het opstellen van een restauratieplan is ongeveer f. 20.000,- nodig. Voor restauratie van het Am bachtsherenhuis in Oud Vosse meer is een eerdere subsidie aanvraag door het rijk op formele gronden afgewezen. Na overleg met de rijksdienst voor de Monu mentenzorg wil het rijk zich als nog positief opstellen. De raad ging accoord met een eenmalige bijdrage in de gemaakte voorbe- reidingskosten. Raadslid I.C. Moerland zei, dat zijn fractie al eerder bedenkingen had bij de lengte van de opgestel de lijst en daarom verbaasde hij zich over toch weer een nieuw ob ject daarop. P. van Belzen zei: "Restaureren is vooruitzien en vooruit schuiven". Hij informeer de of er vooruit gefinancierd kan worden voor beeldbepalende mo numenten. Ook pleitte hij voor het instellen van een gemeentelijk restauratiefonds. W.C. van Kem pen vond het een goede zaak, dat het meerjarenplan zo flexibel is, dat objecten kunnen worden tus sengevoegd als dat nodig blijkt. Ook Th. Aarnoudse was blij met die flexibiliteit, maar betreurde het dat er in de toekomst zo wei nig ruimte voor restauratie is. Burgemeester Van der Munnik gaf toe, dat de subsidie voor mo numentenzorg ontoereikend is voor het voeren van een concreet beleid. Het meerjarenprogramma 1988-1992 moet echter vóór 1 sep tember worden ingediend om voor een bijdrage in aanmerking te komen. Voor het samenstellen van de lijst is er ook contact ge weest met Huis en Heem. Markt 39 is naar voren geschoven, want het stond op de lijst voor 1991, zei de burgemeester tegen Moerland. In antwoord op Van Belzen merk te hij op, dat de gemeente een re serve voor monumenten heeft opgebouwd uit eigen middelen. Nog dit jaar zal de restauratie van de toren van de N.H. Kerk in Sta venisse worden voltooid. Totaal werd 440.000 gulden geïnvesteerd, waarvan de gemeente 150.000 gul den als subsidie terug wil ontvan gen. De al jaren leegstaande woning Markt 51 in Sint Maar tensdijk vergt een subsidie van 66.000 gulden. Na restauratie wil de eigenaar het gaan bewonen. pand blijvend Restauratie van het pand Markt 39 wordt geraamd op 190.000 gul den. Van het budget 1991 wil de gemeenteraad hiervoor 24.000 gulden reserveren, terwijl de rest uit het toekomstige budget voor 1992 zal moeten komen. Het pand maakte tot voor kort deel uit van VERVOLG PAG. 11 Stavenisse krijgt in de voormalige woning Julianastraat 9a een tand artsenpraktijk. De Thoolse ge meenteraad stemde maandaga vond in met wijziging van het bestemmingsplan Kom. Het per ceel had de bestemming 'be drijven'. De aanvraag was ingediend door tandarts M. Bomas uit St. Philips land. Hij gaat vermoedelijk vanaf 1 september drie halve dagen spreekuur houden in Stavenisse en tandarts B. Tas uit St. Maartens dijk twee halve dagen. Afhanke lijk van de behoefte wordt beke ken of er daarbij een avondzitting zal komen. Tandarts Tas heeft nu al verschil lende patiënten van Stavenisse, maar zijn collega Bomas noemt een praktijk in het eigen dorp toch het meest ideaal. "Er is ge woon behoefte aan, dat heb ik in St. Philipsland gezien. Toen ik me daar vestigde, had ook iedereen zijn eigen tandarts, maar de bus verbindingen zijn niet zo goed en als een ander gezinslid dan bij voorbeeld voor het werk de auto mee heeft, kan men in de eigen woonplaats toch gemakkelijk naar de tandarts. Met i500 inwo ners is Stavenisse aan een betere tandverzorging toe. Het is wel tien jaar geleden dat tandarts Van Tuyn daar voor het laatst spreek uur had en sindsdien zat er nie mand. Het ziekenfonds juichte onze plannen toe en nu ik in St. Philipsland de boel op orde heb, is er tijd over voor Stavenisse", al dus tandarts Bomas. De verbouwing van het pand in Stavenisse is al een eind gevor derd. Tholen verliest arbeidsbureau aan St. Maartensdijk Laatste bromfietsbesteller PTT St. Philipsland in de VUT Slagvaardig directeur Goed hart verlaat de Smalstad Informatie in de eendenkooi te Anna Jacobapolder Raad niet gerust, dat overdekt zwembad bij Gorishoek er komt Nieuwe directeur in de Vos- semeren R.K. Kerk Tholen werkt samen Warme wandelvierdaagse in Oud-Vossemeer Gemeente koopt voor 33.000 gulden recreatiedijk Thoolse Dagen financiële strop, maar mooie paarden, koeien en schapen Scholen krijgen computers Internationaal succes voor Smalstads mannenkoor Thoolse gymnasten op de t.v. en in Denemarken M.J. Reijngoudt beste kleidui- venschutter AL SCHOPT EEN MERRIE NOG ZO WILD ACHTER UIT, HAAR EIGEN VEU LEN ZAL ZE NOOIT RAKEN Dit nummer pagina's bestaat uit 16 Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Thoolse Vishandel Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660 - 2540 Vanaf heden weer dagelijkse aanvoer verse supermosselen Nog steeds ansjovis en geep De fijnste Hollandse Nieuwse 6 voor. S.C. Stavenisse organiseert zater dag tussen 9.00 en 22.00 uur de jaarlijkse braderie in de Voor straat in Stavenisse. In 55 stands presenteren middenstanders uit het dorp en de regio zich. De or ganiserende vereniging verzorgt attracties als het rad van avon tuur, enveloppen en touwtjes trek ken, schiettent, ballengooien en sjoelen. Ook is er een rommel markt. In De Stove verzorgt een glasblazer demonstraties en om 14.30 uur stelt burgemeester Van der Munnik de gerestaureerde ko renmolen officieel in gebruik. Speciale attractie is een de monstratie door het Quadrunning team. Quadrunning wordt beoe fend met vierwielige motoren en is in de V.S. een populaire sport. In Stavenisse wordt het een combina tie van snelle show en sportief ver maak, waaraan ook het publiek kan deelnemen. Zo zal er worden gereden tegen een steile wand van 60 graden op een touringcar en vervolgens over twee strakgespan nen stalen kabels weer naar bene den. Vanaf 11.30 uur geeft het team elk uur een demonstratie en na zes uur kan het publiek de 'quads' zelf proberen. Het Quad running team moet deze sport in ons land meer bekendheid geven. Om 14.00 uur zijn er in de water gang in de Boswei demonstraties van het varen met modelboten. Veiling Sint Annaland, woensdag 8 juli. Aanvoer 270 ton. Doré I 32-35, doré II 30-31, apart 25-30, drielingen 25-27, kriel 128-137, première gewoon 25-28, bonken 50, drielingen 26, kriel 120, gloria gewoon 25-28, bonken 52, kriel 120. WONINGINRICHTING

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1