Snelste Nederlandse duif komt uit Sint Philipsland 85 Jaar Concordia in StPhilipsland Grootste braderie sinds 500 jaar BOÜMAN POTTER Zaterdag Thoolse fietsdag j^psv -'/fier VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Klaas de Frel temidden van feestgedruis: het is puur geluk Rammegors natuurgebied Veerweg naar Oesterdam wordt breder Excursie met natuurgidsen Werkdruk ruimtelijke ordening Donderdag 25 juni f937 43e Jaargang no. 30 Vele duizenden guldens geboden voor doffer De Fliplandse duivenmelker Klaas de Frel heeft met z'n tweejarige doffer van het ras Van Wanrooy x Cools een grote prestatie geleverd door de bekende nationale overnachtingsvlucht St. Vincent te winnen. De kampi oensduif arriveerde maandagmorgen om 6.02 uur op de duiventil aan de Stationsstraat, na een afstand van 968 kilometer te hebben afgelegd. Met een snelheid van 1496 meter per minuut was hij de snelste van de 38.000 Nederlandse deelnemers. Nuchter Vrouw Zaterdag muziekfeest m.m.v. Thoolse korpsen Het 500-jarige Sint Philipsland staat zaterdag bol van de muzikale activiteiten. Muziekvereniging Concordia bestaat 85 jaar en viert dat met een feestelijk pro gramma. Burgemeester Recreatie Wittenbols De aankondiging van het feestcomité in het program maboekje, de grootste braderie sinds 500 jaar, is za terdag geen grootspraak gebleken. Onder prima weer somstandigheden beleefde St. Philipsland een enor me drukte. Verenigingen Prijsvragen DEZE WEEK Zeeuws Landschap schenkt vogel- observatiepost Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 32 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post I 46,— per jaar. Losse nummers I 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0.35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Toen bekend werd dat Klaas de Frel het concours, waaraan ook duiven uit Duitsland, Frankrijk, België, Luxemburg en Engeland deelnamen, had gewonnen, stond de telefoon niet meer stil. Binnen de kortste keren stond zijn woning vol met bloemen van collega duivenmelkers. De vakpers filmde er op los en de doffer werd door vele fotografen ve'reeuwigd. Burgemeester T.A. Vogel was er ook snel bij om de felicitaties over te brengen. Flij nam van de gele genheid gebruik om de St. Phi- lipslandse folder voor werving van bedrijven aan De Frel te geven voor de vele journalisten. De Frel blijft zelf nuchter onder alle publiciteit. "Natuurlijk ben ik erg blij met dit resultaat, maar het is puur geluk." Ook maandagmor gen om 6.00 uur was De Frel rustig. "Ik was al op en toen ik naar buiten keek, zat de duif al op de til. Ik heb geklokt en heb me gemeld bij centrumleider Jan See- brechts uit Nieuw-Vossemeer. Lan delijk bleek ik de eerste te zijn en 's middags werd dit officieel be vestigd." De tweede Nederlandse duif werd om 8.10 uur geklokt in Emmel- oord. Klaas de Frel zwaait ook zijn VERVOLG PAG 13 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de vijfde herziening van bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Tholen goedge keurd. Het bezwaarschrift van rijkswaterstaat om natuurgebied Rammegors toch als speciedepot te gebruiken, is ongegrond verklaard. B en W hebben uit het overleg met rijkswaterstaat overigens begrepen, dat tegen de afwijzing beroep wordt aangetekend bij de Kroon. Op voorspraak van de project groep Zoommeer kregen de naast gelegen slikken en platen in de Eendracht die na de afsluiting van de Philipsdam droog kwamen te liggen(ruim 15 ha) ook een natuur- besterhming. Raadslid J.L. van Gorsel kon zich in de commissie ruimtelijke orde ning volledig vinden in die mede deling van b en w. "Het kan verkeren", was de reactie van raadslid K.A. Heijboer. Om half drie worden de muzikan ten van Concordia Tholen, O.V.M., Euterpe en Accelerando en andere genodigden ontvangen in de Wim pel, waarna om half vier de deel nemende korpsen een rondwandeling beginnen. Vanaf 18.45 uur treden in de Voorstraat achtereenvolgens op O.V.M., Acce lerando, Concordia Tholen, Euter pe en Concordia Sint Philipsland. Van 21.15 tot 22.00 uur brengen de gezamenlijke korpsen 12 nummers ten gehore. Aan deze taptoe wer ken 160 muzikanten, 80 tamboers en 25 majorettes mee. Het optre den wordt besloten met het Wil helmus. Op dinsdag 25 februari 1902 werd de eerste algemene ledenvergade ring van de kort daarvoor opge richte vereniging gehouden. Burgemeester W.C. van der Sley- den werd de eerste voorzitter en bij acclamatie koos de nieuwe vereni ging 'Concordia' als naam. Op 7 april van dat jaar ontving de vere niging de koninklijke goedkeuring. Behalve de burgemeester bestond het eerste bestuur uit secretaris C. van Bendegom, penningmeester A.L. van Eldik, vice-voorzitter J.M.C. de Wilde, tweede penning meester P. Smits. Als eerste kapel meester werd de heer J.W.D. Steenbergen uit Steenbergen aan gesteld. De vereniging begon met ongeveer 20 leden. Een uitvoerig historisch overzicht publiceerden wij vijf jaar geleden in de E.B. Ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan verleenden de Thoolse muziekkorpsen toen eveneens hun medewerking aan een taptoe. De smalle polderweg die vanaf de oude Postweg toegang geeft tot de Bergsediepsluis en Oesterdam, de Veerweg bij Tholen, wordt ver breed van 3 tot 4 1/2 meter. Dit gebeurt op kosten van de provin cie, deelde dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen mee. De wegverbreding kan in het be staande profiel gebeuren. Er hoeft geen grond aangekocht te worden. Na ingebruikneming van de Oesterdam krijgt het waterschap de (bredere) asfaltweg weer terug in onderhoud. De Oesterdam kwam nog ter spra ke in de raadscommissie ruimtelij ke ordening bij een mededeling over vervroegde aanleg van de Zoomweg Zuid. B en W voorspel den gunstige effecten omdat de Zoomweg 3 km van de aansluiting Oesterdam/oude Zeeuwse weg komt. Vanaf 1991 kan het verkeer uit België daarvan profiteren. Van Gorsel was er niet zo blij mee. Hij signaleerde het gevaar van sluipwegen via "rtiolen. Om dat te gen te gaan, zag hij graag de ver binding Bergen op Zoom/Dinteloord snel gereali seerd. "Wij vinden het niet zo'n pro bleem als het drukker wordt", zei de burgemeester. Van Gorsel zei toch geen extra druk te willen van mensen die van Antwerpen naar Rotterdam gaan en op Tholen niets te zoeken hebben. Dat was de burgemeester ook wel met hem Raadslid M.A.J. v.d. Linde infor meerde naar recreatievoorzienin gen op de Oesterdam omdat de mensen er nu al heen gaan en vol gend seizoen nog meer. Dat wordt gedoogd, maar officieel mag het nog niet, liet de burgemeester we ten. Hij zei met rijkswaterstaat in bespreking te zijn over de over dracht van het beheer van de Oesterdam aan de gemeente Tho len. B en W kijken intussen hoe het zich daar allemaal ontwikkelt. Directeur gemeentewerken ir. Van Veen vulde aan, dat het koste naspect van het beheer moeilijk te schatten is. Eind dit jaar zal de we gaanleg klaar zijn en volgend jaar kan men over de Oesterdam. Al leen de aansluitende weg aan de Thoolse kant is dan nog niet klaar. Burgemeester T.A. Vogel feliciteert Klaas de Frel met zijn formidabele duif, die van het Franse St. Vincent het snelst terug was in Nederland, liissen hen in mevr. De Frel en voorzitter M.J. Laban van de Zeeuwse bond van zaterdagvliegers. Wie zijn of haar eigen omgeving beter wil leren kennen, kan aan ze ven excursies meedoen onder lei ding van gediplomeerde natuurgidsen. Gedurende 2 1/2 tot 3 uur wordt men dan ingewijd in de rijkdom van planten en vogels op Tholen en St. Philipsland. De zeven excursies zijn: Ramme gors bij St. Philipsland, de Pluim- pot bij St. Maartensdijk, de zeedijken bij Strijenham, de Oud- landdijken bij Tholen, Bruintjes kreek St. Philipsland, Krabbenkreek St. Annaland en het Brabantse gebied rond Mattem- burgh. Hiervoor zijn vijftien gediplo meerde natuurgidsen beschikbaar: Elly Deurloo, Nel Nieuwenhuis, Piet Stols en Fons van der Steen uit Tholen, Maria Dam uit Oud- Vossemeer, Rob Dingemans uit Stavenisse, Anne Helleman uit Scherpenisse, Ingrid Winkel uit Poortvliet, Matthijs Bakker uit St. Philipsland, Felix en Karin Lan- genberg, mevr. Raven en Peer Teeuwen uit Halsteren, alsmede Evert Stoffels en Frits Wilbrink uit Bergen op Zoom. Wie in verenigings-, familie- öf schoolverband of met vrienden een excursie wil meemaken, kan een afspraak maken met: voor St. Philipsland: G. Goedege- buure, Krabbekreekstraat 10, St. Philipsland, tel. 01677-3116 voor Tholen: R.L. Dingemans, Poststraat 5, Stavenisse, tel. 01663-2508. Door grote werkdruk en ziekte is er vertraging ontstaan op de afde ling ruimtelijke ordening van de gemeente Tholen. "Wij betreuren dat, maar wij zijn wat onthand", zei burgemeester H.A. van der Munnik op vragen van raadslid J.L. van Gorsel in de commissie ruimtelijke ordening. Het kwam ter sprake bij de mede deling, dat Wittenbols en Partners afziet van het plan om in het oude postkantoor in Tholen een druk kerij te vestigen. Binnen en buiten de gemeente worden naar alterna tieven gezocht. Van Gorsel wilde weten, hoe het stond met het oor spronkelijke plan om een copy- shop in een huis op de Markt te vestigen. Op grond van artikel 19 WRO zijn hiertegen bezwaren in gediend. De zaak is nog in proce dure omdat de verzending van de stukken naar de provinciale grif fie in Middelburg enige vertraging heeft ondervonden, zei de burge meester. "Ik praat daar met Wit tenbols nog over, die nog meer zaken wil bespreken. We zoeken naar een tijdelijke oplossing voor hun problematiek." Dat het langer duurt voordat het oude postkantoor beschikbaar is, komt volgens de burgemeester door de procedures bij het rijk. De PTT heeft het pand overgedra gen aan Domeinen, die de Rijks gebouwendienst en Defensie mogelijkheden biedt om het ge bouw te benutten. Raadslid M.A.J. v.d. Linde vond een actief optreden van het ge meentebestuur in deze gewenst. "Het laat de gemeente toch niet onverschillig welke bestemming dit pand krijgt?" De burgemees ter liet weten, inderdaad ook te zoeken naar mogelijkheden om het oude postkantoor te benutten. WO NI NGINRICHTING tl i i 1 L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet 's Morgens zag het er onder een zwaarbewolkte hemel nog somber uit, maar de eigen weerman van St. Philipsland, Jan Stouten, voorspelde de bezorgd kijkende standhouders brede opklaringen. Hij haalde een computerkaart uit zijn fietstas om zijn rooskleurige voorspelling te staven. Die kwam 's middags en 's avonds volledig uit, waardoor ook van het eiland Tholen drommen mensen het uit gebreide braderieparcours bevolk ten. Behalve de Voorstraat was ook een deel van de Korte Schoolstraat, Schoolstraat en Kerkring benut om de zeventig tentjes ruimte te bieden. Iedereen ging wel met een plant, een zak oliebollen, loten, enz. naar huis of liet zich ter plaatse de versnaperingen smaken. Oude ambachten, een demonstratie van modelboten, een mechanische stier, een sjoelbak van 30 meter, schilderijen van Kees Kempeneers, er was een enorme variatie. De plaatselijke verenigingen pre senteerden zich op voortreffelijke wijze, zoals bijvoorbeeld de dit jaar 75-jarige afdeling van Schut- tevaer met een fotowedstrijd van de vloot en een grote luchtfoto van St. Philipsland na de februa- riramp van 1953. Er waren ook voorlichtingsstands zoals van de VBOK, Rutgersstich- ting en Vrouwen voor Vrede. Vei lig Verkeer en Noad hadden in de Schoolstraat minder belangstel ling dan vorige jaren in de Voor straat, maar de ook in de Schoolstraat aanwezige stand van het Rode Kruis was om vijf uur al door de prijzen heen. Allèen de verkoop van welfare-artikelen ging toen nog door. Verschillende verenigingen pre senteerden zich voor het eerst op een braderie, zoals het Groené Kruis, dat boven verwachting veel belangstelling kreeg. Men kon zelfs nog 3 nieuwe leden ischrij- ven. De Hout- en Bouwbond CNV sprak eveneens van een suc cesvolle braderie en kon het leden tal met 6 nieuwelingen tot 99 op voeren. Districtsbestuurder Tj. van Rijssel beantwoordde veel vragen van geïnteresseerden. Vanaf 's morgens tien tot 's avonds negen uur was het wel lang voor de deelnemers zoals de ANIB, maar dat ze zo 'fantastisch goed draaiden' vergoedde veel. Bij de haven was er nog een de monstratie parasailing: een para chutist die met een boot omhoog werd getrokken en weer bij het ha venterrein neerkwam. Intussen namen amateurdammers het in de feesttent op tegen professional Ton Sijbrands, de bekende natio naal kampioen. In het gemeentehuis was er een fo totentoonstelling, georganiseerd door de Bond van Plattelands vrouwen en de NCVB, waarbij de fotoclub Steenbergen als jury fun geerde. C. Mol was als eerste prijswinnaar aangewezen. Naast die recente foto's waren er ook heel veel foto's en krantenknipsels uit het gemeente-archief ten toonstelling, waardoor een deel van de geschiedenis van het jubi lerende St. Philipsland in beeld werd gebracht. De braderie in het 500-jarige St. Philipsland trok zaterdag een record aantal belangstellenden, zoals dit beeld van de Voorstraat aangeeft. De volgende uitslagen van prijs vragen kwamen binnen: Schuttevaer fotowedstrijd geza menlijke tonnenmaat 22 schepen: 12.438.236 kg: 1. Lauren Verwijs, verrekijker 2. P. Faasse van de Philipskercke, levensmiddelen 3. Jannie de Kok, shawl 4. mevr. Geense-Reijngoudt, lepeltje. Jeugdbrandweer: toevoerslang 19.94 m, vulslang 4.78.5 m, totaal 27.72.5 m, 1. Peter Kosten 24.90 m 2. Jan van Moort 24.50 m 3. Ca- rolien Kempeneers 25 m. EHBO: 14.71 m verband, 120 deelnemers, 1. A. Vriesma, Oud- Vossemeer, 14.65 m. Groene Kruis: fotowedstrijd ne gen wijkgebouwen 30 goede in zenders, na loting werd mevr. Vriesma uit Oud-Vossemeer win naar van het kookboek van het Voorlichtingsbureau voor de voe ding. N.M.S. Spaarbank en administra tiekantoor M. v.d. Berg: in de kist met geld zat 8059,33, de 967 in zendingen varieerden van 59,65 tot 200.000 gulden. 1. Janny Geense 8050 gulden 2. D. van Strien 8079,50 3. L. Baay, Tho len, 8083,65 4. Kees Hoek 8000 5. J. Stouten 8000 6. Pieter v.d. Gouwe 8000 gulden. Feestelijkheden 500 jaar St. Philipsland blijven grote be langstelling trekken Zomerhuizen Gorishoek in 1988? Diploma-uitreiking mavo en lts Stemmen van lezers over be grafenis, zoet water, braderie en honden Arbeidsbureau St. Maartens dijk weer in discussie Verbouwing kantoor Poort vliet halveert winst Rabobank Blijvende Polen contacten met Boete voor schip met manke menten Voorrangsfout met vrij ernsti ge gevolgen Schutters actief op 100 m banen Werkloosheid daalt tot 440 mensen Nieuw programma Uit op Tholen Damsimultaan DSVF grote happening De snelste duif van Nederland is zeer kostbaar Competitie-indeling KNVB-clubs NIET ELKE VOGEL MET WITTE VEREN IS EEN ECHTE DUIF Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Thoolse Fietsdag beleeft zater dag het eerste lustrum. Burge meester H.A. van der Munnik geeft om tien uur het startsein bij het VVV-kantoor aan de Haven in Sint Maartensdijk, en rijdt vervol gens zelf ook een route. Diverse VVV-leden (de VVV te kent voor de organisatie van dit evenement) bieden onderweg gra tis tractaties aan, zoals een bolus, appel, worst, nieuwe haring en ge rookte paling. Iedere fietser ont vangt een herinnering en maakt via zijn deelnemersnummer kans op een prijs. Ook voor de grootste groep is er een aandenken. Tussen 10.00 en 14.00 uur kan in elke Thoolse kern worden gestart en tot 17.00 uur worden afgemeld. Vanuit Tholen (café The Pub, Markt), Oud Vossemeer (Hof van Holland, Ring), Sint Annaland (café De Hoop, Havenplein) en Stavenisse ('t Packhuys, Stoof- dijk) kunnen routes van 35, 38, 48 of 66 kilometer worden gereden. Vanuit Poortvliet (Tolrust, Stoofstraat), Scherpenisse (Zee- lands Welvaren, Langeweg) en Sint Maartensdijk (VVV-kantoor, Haven) kunnen de deelnemers kiezen uit 38 of 66 kilometer. De voorzitter van het Zeeuws Landschap, burgemeester T.A. Vo gel uit St. Philipsland, heeft de twee natuurverenigingen op Tho len en St. Philipsland een vogelob servatiepost toegezegd. Hij deed dat maandagavond bij de diploma-uitreiking van de IVN- natuurgidsencursus in Meulvliet. Vogel zei, dat eraan gedacht was om de observatiepost op de Slik ken van de Heen te plaatsen, maar hij vond, dat er een andere plaats gezocht moest worden. De voorzit- van het Zeeuws Landschap dacht zelf aan de Rammegors, maar hij liet de plaatsbepaling graag aan de beide natuurvereni gingen over. Afhankelijk van de grootte, kost een vogelobservatiepost 8 tot 12.000 gulden. Vogelkenner Mat thijs Bakker zou de post het liefst in de Krabbenkreek zien aan de voet van de Zuiddijk. Het Ramme gors lijkt hem minder geschikt omdat dit nieuwe natuurgebied wel eens droog valt en dan zijn er geen vogels te zien. De Krabben kreek is met eb en vloed volgens Bakker een uitgelezen plaats voor de vogelobservatiepost. Voorzitter R.L. Dingemans van de Natuurvereniging Tholen was blij met de snelle toezegging van het Zeeuws Landschap, nadat hierover eerder contacten waren geweest. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1