J\KI - Meer bedrijven en faciliteiten voor de jeugd op verlanglijstje Uil en boertje Vaste prijzen eerste Doré's Kleuter verongelukt 1 J _L BOUMAN POTTER Spelletjes in de Voorstraat te St. Philipsland ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Braderie St. Philipsland in kader 500 Sfeervol begin van feesten 500 jaar Sint Philipsland Eerste prijs voor Euterpe Met zoute vis Donderdag 18 juni 1987 43e Jaargang no. 29 lijst door het koperen semble Paul van Belzen en de 85-jarige muziekve reniging Concordia. De gemeenteraadsfractie van de SGP was in zijn geheel afwezig. Eén ding hadden alle toespraken bij de officië le opening van de Sint Philipslandse jubileum feesten gemeen: kritiek op de Haagse drang tot opheffen van kleine ge meenten. Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien sprak van een niet geringe prestatie. "Gedurende 500 jaar klein gebleven, niet opge gaan in grotere verban den, en Zeeuws tot op het bot." Burgemeester T.A. Vogel had voor de toe komst vooral wensen op het gebied van voorzie ningen voor de jeugd. Bovendien hoopte hij op een toekomst zonder toespitsing van tegenstel lingen. In een sfeervol versierde feesttent maak ten gemeentebestuurders, genodigden en afgevaar digden van plaatselijke verenigingen (deels in oude dracht) de ope ningsplechtigheid mee. Die werd muzikaal om- Strijd tegen water Kleine gemeenten 20% vroege aardappelen meer geteeld De donderdag vijf jaar geworden Barry Ridderhof uit Sint Annaland is vrijdag omstreeks 16.40 uur bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij stond met een vriendje op het trottoir op de krui sing Brugstraat/Nieuwstraat/Kloosterstraat en stak plotseling over. Op dat moment naderde over de Brugstraat de 24-jarige automobilist L.J.H., eveneens uit Sint Annaland. Deze remde sterk, maar kon het jongetje niet meer ontwijken. Hij schepte de kleuter, bij wie de dokter alleen nog de dood kon constateren. Het slachtoffertje is dinsdagmorgen in zijn woon plaats begraven, onder grote belangstelling van o.a. personeel van De Casembrootschool en buurtbewo ners. De verslagenheid over dit dramatisch ongeluk was groot. De verkeersgroep van de rijkspolitie stelde gisteren tot twee keer toe nog een aanvullend onderzoek in naar dit ongeluk in de dorpskom van St. Annaland. Vol gens de politie bedroeg de snelheid van de automobi list naar schatting 70 km. Vrijdag DEZE WEEK VADERDAG! PALINGDAG! Ondanks de regen heeft de zeskamp in de Voorstraat te St. Philipsland zaterdagavond nog veel belangstel ling getrokken. De ploeg P.Z.N. onder leiding van Lia v.d. Ree kreeg de eerste prijs uit handen van burge meester T.A. Vogel. Emmertjes water Publiekstrekker Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar t 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking I 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. De redevoering van de Zeeuwse commissaris was vrijdagavond doorspekt met grappen. Dat be gon al met een verwijzing naar de heilige Sint Philippus als verkla ring voor het goede weer. Me vrouw J.P.A. de Kok, die als ceremoniemeester optrad, noem de hij een vrouwelijke liturg. Ook de tekst in de uitnodiging nam Boertien op de korrel. Daarin stond namelijk, dat het preciese bedijkingsjaar en stichting van het eerste dorp Sint Philipsland niet met zekerheid zijn te achter halen. Dat ontlokte hem de op merking, dat deze Viering mogelijk slechts op één uil (de streekarchivaris H. Uil) gebaseerd is. "Destijds in Scherpenisse ging men zelfs uit van één scherf", grapte hij. Dat de feesttent staat op een plaats, die 500 jaar geléden niet eens bestond, was in de ogen van Boertien een aardig detail. De commissaris nam ook de gemeen telijke wervingsfolder, met Sint Philipsland als 'het centrum van de wereld', op de korrel. Dat ont lokte burgemeester Vogel de op merking, dat Middelburg niet de enige gemeente in Zeeland is. Boertien was van mening dat vele kleine Zeeuwse gemeenten er pri ma in slagen een leefbare gemeen schap te handhaven, ondanks de De jaarlijkse braderie in Sint Phi lipsland staat zaterdag in het te ken van het 500-jarig bestaan. Een record aantal van 70 deelnemers heeft zich aangemeld, zodat de Voorstraat niet groot genoeg is om hen allemaal een plaatsje te bieden. Daarom worden de Kerk- ring en gedeelten van de Schoolstraat en Achterstraat even eens benut. Een grote verschei denheid aan artikelen zal daar dan ook geboden worden. Het kantklossen (door de Flip- landse Conny Jasperse-Hiemstra) en schapenscheren zijn de oude ambachten, die zaterdag worden getoond. Voor de kinderen zijn er een mini-autobaan en het bekende springkussen. De grotere jeugd kan zich vermaken met een sjoel bak van 30 meter lang. Ook is er een mechanische stier, waarvoor een soort competitie wordt opge zet. De meest dappere braderiebe zoekers kunnen zich bij het parasailing aan een parachute de lucht in laten trekken. In de feesttent speelt Ton Sij- brands 's middags een damsimul- taan. Na 14.00 uur geeft volksdansgroep De Driekusman een twee uur durende demonstra tie op de braderie. Het braderiege- beuren duurt van 's morgens tien tot 's avonds negen uur. Wouter Hoek en zijn vrouw Gré Hoek-den Braber vrijdagavond in klederdracht bij de ontvangst van com missaris der koningin en mevrouw Boertien bij de feesttent op de haven. Links mevr. Vogel met acher haar de burgemeester. Haagse drang tot herindelen. De Sint Philipslandse samenleving is er, aldus de commissaris, één die iets voor anderen overheeft. Hij noemde daarbij vooral de bijdra ge aan het Nederlandse Rode Kruis. Namens de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten sprak de Bruse burgemeester T.C. Hek man. Hij verving voorzitter C.T. Spijkerboer, die 's middags in Oostburg afscheid nam wegens zijn benoeming in Sliedrecht. Hekman herinnerde eraan, enkele weken geleden al uitvoerig te heb ben uitgelegd dat de Philipsdam bijna geheel op het grondgebied van Bruinisse ligt. Zowel Bruinis- se als Sint Philipsland zijn bedijkt door Anna van Bourgondië en de geschiedenis van beide gemeenten vertoont, aldus Hekman, veel overeenkomsten. Vooral de strijd tegen het water drukte, juist in de ze omgeving, zijn stempel bijzon der op de opeenvolgende geslachten, zei Hekman. "Alle tegenslagen en vele bestuur lijke en maatschappelijke veran deringen ten spijt is Sint Philipsland als weinig andere ge meenten in Zeeland zichzelf ge bleven, heeft zijn identiteit behouden en mede door zijn geo grafische ligging en zijn bijzonde re structuur alle grenswijzigingen overleefd". Hekman noemde Sint Philipsland springlevend en een buitenbeentje, gezien de relatie met Noord-Brabant. Het gereed komen van de weg over de Philips dam zal volgens fiem de samenwerking met de Schouwse gemeenten verstevigen. Ook bur gemeester Vogel liet blijken veel van de Philipsdam te verwachten. Vervolgens hield Hekman een pleidooi voor de kleine gemeen ten. "Zijn het juist niet de ge meenten van deze omvang waar tradities van burgerschap en bur gerzin, de gemeenschappelijke VERVOLG PAG. 9 De opmerking van Commis saris van de Koningin dr. C. Boertien, dat de jubileumda tum van Sint Philipsland op slechts één uil gebaseerd zou zijn, bracht een waar steekspel van woorden op gang tijdens de openingsbij eenkomst. Streekarchivaris H. Uil liet weten, dat een Zeeuwse uil t zich niet de les laat lezen door een boertje uit Drente ('boer tien' is dialect voor boertje). Tot grote hilariteit van de aan wezigen stelde de commissa ris, dat de uilenstand er alle belang bij heeft dat de kleine boertjes blijven. "Het is be kend, dat juist op kleine boer derijtjes veel uilengaten voorkomen", zei hij. Ook de Fliplandse burgervader meng de zich nog in het dispuut met de opmerking dat hij zich, als vogel, meer verwant voelt met een uil dan met een boertje. Tevredenheid zonder uitschieters. Dat was gisterochtend het beeld van de eerste veiling van vroege aardappelen in St. Annaland. Met een hoogste prijs van 1,25 per kilo Doré's werd er meer betaald dan op de veiling ZHZ te Baren- drecht. "De aardappelen zijn hier een dubbeltje duurder dan in Baren- drecht of Bergen op Zoom, maar je kunt geen neen verkopen bij je klanten", zegt handelaar H. West dorp uit St. Annaland. "Het is winnen of verliezen, maar je moet ze hebben. Je kunt het niet wagen om het elders goedkoper te probe ren en ernahst te grijpen." Veilingsecretaris M.Ph. van der Weele haalt de prijzen van Baren- drecht erbij: dinsdag brachten de vroege aardappelen daar 0.62 tot 1.13 per kilo op. Gebr. den Engelsman uit Poortvliet zat met 0.90 goed, maar gisteren kreeg men in St. Annaland de topprijs van 1,25 samen met de gebr. Guiljam uit St. Annaland en de maatschap Geluk-v.d. Slikke uit St. Maartensdijk. Den Engelsman Muziekvereniging Euterpe uit Sint Maartensdijk heeft zaterdag een eerste prijs behaald in de eerste afdeling. Het korps verzamelde 291.5 pnt. tijdens de concert wedstrijd van de Zeeuwse afdeling van de K N.F. in Middelburg. Het betekende een record punten- aantal voor Euterpe, dat eerder in de derde en tweede afdeling maar net voldoende punten (288) voor zo'n eerste prijs wist tejjehalen. Het feit, dat de vereniging nog maar twee jaar in de eerste afde ling uitkomt, geeft extra glans aan het succes. Vorig jaar vormde een tweede prijs met 274 pnt. een re delijke start. Dirigent Van Os, ook pas sinds vorig jaar gediplomeerd, was ui termate gelukkig met de compli menten van de drie juryleden Stalmeier, Laro en Rats. Tijdens de terugreis liet hij zich lovend uit over de inzet en het enthousiasme van de muzikanten. In het bijzon der prees hij de prestatie van de jeugdleden. Het verplichte werk 'Kleine suite voor blaasorkest' van P.C. Stalmeier leverde Euterpe 147 pnt. op en het vrije werk 'Di vertimento' van E. Ball 144.5 pnt. Zes categorieën lieten bij beide werken achten en negens zien. Terug op een regenachtige Markt in de Smalstad besloot Euterpe de dag met enkele marsen en een toast op het behaalde succes. De eerste nieuwe aardappelen van de veiling St. Annaland zijn niet naar de koningin ge gaan, zoals de eerste nieuwe haring naar de koning van België. Even leek het daar op, toen handelaar Koos van Houdt uit Scherpenisse twee kisten met prachtige aard appelen in de koffer van zijn auto plaatste. "Nee, dat is een kist voor mezelf en voor mijn dochter", legde hij uit. "Nieu we aardappelen met zoute vis en peetjes, Franse mosterd en een Muscadet of Beaujolais, dat is je ware", zei de aardap pelkenner bij uitstek. was de enige van de ll(vorig jaar 9) telers die aardappelen van de koude grond leverde, de overigen onder plastic. De hoogste prijs werden gedrukt door Westdorp uit St. Annaland, Kruythof uit Strijen en Van Rooijen uit Naar- den. De eerste partij die directeur D.L. Hage gisterochtend via de klok liet lopen, bestond uit 67 kisten Doré's van J.B. Moerland uit St. Annaland. Koper werd gebr. Quist uit Oud-Vossemeer voor f 1.16, wat de laagste prijs was van deze veiling. De prijs steeg naar mate de veiling vorderde. Vlak voor de veiling begon had de di recteur op het schoolbord ver meld, dat de eerstvolgende veiling vrijdag zou zijn, wat mede een positieve invloed op de prijzen had. Voorzitter A.C. Wessels had ge zien de prijzen in Barendrecht op een*gulden gerekend. "Het resul taat valt me dus niet tegen. De re gen en het feit dat er vrijdag pas weer geveild wordt, brachten er twee dubbeltjes bij. We moesten ze hebben, zeiden de handelaren. Ze toonden ook veel belangstel ling." VERVOLG PAG. 5 Vijfjarig kind omgekomen bij verkeersongeluk Waterschap moet dit jaar knoop zoet water doorhakken Eerste Doré-veiling met sta biele prijzen Presentatie boek bij opening 500 jaar St. Philipsland Festiviteiten trekken grote be langstelling Uitbundigheid kan niet lij den, vindt wethouder Walpot St. Philipsland eiland vergeten Erelidmaatschap voor gouden muzikant Tholen bezuinigt niet op REC Nieuwe terschap tractor voor wa- Welzijnscommissie verdeeld over emancipatie Bibliotheek zoekt Thoolse schrijverstalenten Huis en Heem denkt aan mo numentencommissie Veronica unaniem, Amigos met flinke tegenstand voor fusie Jazzdansshow Laura Ouwens trekpleister HOOP IS DE PIJLER VAN DE WERELD Dit nummer pagina's bestaat uit 18 if Verse en gerookte paling, ook in geschenkverpakking if De fijnste Hollandse nieuwe maatjes haring if Dagelijkse aanvoer ansjovis en geep BIJ THOOLSE VISHANDEL A.J. SCHOT EN ZN. BV. Eendrachtsweg 15, Tholen 01660-2540 Advertentie I.M. WONINGINRICHTING il Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Natte zeskamp toch trekpleister De organisatie was in handen van de Oranjevereniging, die om half zeven begon met het ridderspel. Veelal vanonder paraplu's of van uit de huizen bekeek het toch nog enorme aantal toeschouwers hoe de moderne ridders zo goed en zo kwaad dat hing, in het zadel ble ven. Dat ging er mede van af, hoe sterk het paard - dat gevormd werd door ploeggenoten - in zijn schoenen stond. Het viel nog niet mee en menig paard kwam slechts met de grootste moeite over de strobalen heen onder grote hilari teit van het publiek. Even ont stond er nog wat commotie toen de jury vergeten had de stopwat ches in te drukken, waardoor twee ploegen opnieuw het parcours moesten afleggen. Dat zette kwaad bloed bij de winnaars van die ronde. Tenslotte zegevierden de Ullrounders op dit onderdeel. Of er nog geen water genoeg viel, het slingerspel bestond uit het doorgeven van emmertjes water. Gedurende anderhalve minuut probeerden de slingerende spelers hun emmer door te geven en de teil te vullen. De ploeg Filius was de beste met 27 1/2 cm. Het derde spel was het pijp- balspel. Slagman Co van Domme len was werkelijk subliem. Zijn Ploeg Zonder Naam ving 16 van de 24 ballen op, waarmee dit on derdeel werd gewonnen. In de pauze traden Concordia op met de majorettes uit Nieuw- Vossemeer: the little Diamonds en the Diamonds. De miniretjes en de muziekvereniging kregen on danks de gestaag vallende regen een welverdiend applaus. Als vierde werd het spectaculaire trapwielspel uitgevoerd. De trein van PZN behaalde ook hier de erepalm. De estafette stond als vijfde op het programma. Onder deel daarvan waren het elektrische oog en de step met twee sturen. PZN bleek opnieuw de beste. Het 'duizendkoppige' publiek was gebleven voor het laatste spel, Het zwembad, dat voor die tijd al was beproefd door een aantal 'water ratten'. Oranjecomitélid L. Vroe- gop greep in, want er moest nog water overblijven voor de echte zeskampploegen. De Ullrounders wisten 32 bekertjes water naar de overkant te brengen. Met dank aan de Oranjevereni ging reikte de burgemeester de prijzen uit: 1. PZN 2. Ullrounders 3. Filius 4. Bluffers 5. Noad 6. Flintstones 7. Knudde. "Ondanks het slechte weer een zeer geslaagde zeskamp", conclu deerde scheidsrechter M. Bomas. f Wmfe tl- De winnende ploeg PZN in actie, zaterdagavond tijdens de zeskamp in het 500-jarige St. Philipsland. toeschouwers aan weerskanten van de Voorstraat trotseerden de regen. Vele

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1