Koninklijk zilver J.A. van Poortvliet Nieuwe boothelling Gorishoek Baten zoet water vier keer zo groot als extra lasten Tweede prijs EHBO- ploeg Stavenisse Te nat voor eerste Doré BOUMAN POTTER Goedegebuure hoogleraar VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Beschonken Tholenaar achtervolgd Aanpak campingexploitant nadat subsidie 5 jaar uitbleef Budelpack meer dan 100! Miljoenen guldens voordeel landbouw uit Zoommeer Donderdag 11 juni 1987 43e Jaargang no. 28 Opnieuw is er een trouw lid van de koninklijke fanfa re Accelerando koninklijk onderscheiden. Gister avond viel dhr. J.A. van Poortvliet uit St. Annaland die eer te beurt. Burgemeester H.A. van der Munnik speldde de gouden muzikant de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Vijftig jaar muzikant Accelerando Pistoolschot Particulier initiatief 0p gespannen voet DEZE WEEK Voor de aanvoer van zoet water uit het Zoommeer naar landbouwbedrijven op Tholen en St. Philipsland zijn de baten ongeveer vier keer zo groot als de extra waterschapslasten. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat de investeringen voor de helft door het rijk worden gesubsidieerd. Extra werkgelegenheid Rentevoet Cijfers woninginrichting tl I 1 1 _L Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9—, Hoofdredacteur W. Heijboer, De altsaxofonist was woensdag vijftig jaar lid van Accelerando. De steunpilaar van de muziekver eniging was dertien jaar bestuurslid en bovendien leidde Van Poortvliet gedurende 25 jaar jonge muzikanten op. De burgemeester had begrepen, dat de wijze waarop hij zijn spel beoefent, het bestuur diende en de jeugd opleidde, boven alle lof ver heven is. "Ook het feit, dat te al len tijde een beroep op deze onbaatzuchtige en rustige man kon en kan worden gedaan - voor allerlei Accelerando-zaken kan dhr. Van Poortvliet ingezet wor den - kenmerkt deze uit goed hout gesneden muziekminnaar. Zijn energie kon hij ondanks dit alles niet geheel kwijt bij Accelerando. Zo is hij nog elf jaar lid geweest van de oudercommissie van de openbare lagere school", aldus de burgemeester. De uitreiking vond plaats in de Sakofahal, het repetitielokaal van Accelerando, waar ter gelegenheid van Koninginnedag de muzikan ten L.P. Goedegebuure en M. Moerland een zilveren medaille opgespeld kregen. Dhr. Van Poortvliet werkte vele jaren op de veiling St. Annaland, waar hij met name het beheer over het fust voerde. Tijdens een EHBO-wedstrijd in Hardinxveld-Giessendam heeft het team van Stavenisse een twee de prijs behaald. Leidster Nellie de Rijke en de helpsters Aartje Eerland en Lianne Guequièrre be haalden in de finale 217 p. voor de ploeg en 58 p. voor de leidster. Dordrecht won de wedstrijd, die werd georganiseerd wegens het 50-jarig bestaan van de afdeling Hardinxveld-Giessendam. De 46 deelnemende ploegen speel den 's morgens in acht boxen een selectieronde. De opdracht be stond uit het helpen van twee kin deren, die deelnamen aan de jaarlijkse 'Speel in' in sporthal De Wielewaal. Daar gebeurde on danks de goede begeleiding toch een ongelukje. Het ene meisje liep daarbij een slagaderlijke bloeding aan de pols en een gebroken sleu telbeen aan dezelfde zijde op. Het andere slachtoffer had een vrij diepe wond aan de hand en een verstuikte enkel. Stavenisse werd eerste in haar box en behaalde te vens het hoogste puntenaantal van de 46 ploegen. In de halve finale moesten op nieuw twee slachtoffers worden B. van de M. (58) uit Tholen heeft zondagmiddag, omstreeks twaalf uur, voor grote opschudding ge zorgd, toen hij in beschonken toestand op de Kaaij in Tholen achter het stuur van z'n auto kroop en er met hoge snelheid vandoor ging toen de politie, na een tip van omwonenden, arri veerde. Van de M. ramde op de Kaaij drie geparkeerde auto's en botste ver volgens op de Wal tegen een muurtje. Hij reed de politie kwijt, maar twee minuten later kreeg die hem bij de Hervormde Kerk weer in het vizier. Door het gevaarlijke rijgedrag van de man moesten verschillende voetgangers opzij springen en auto's werden aan de kant gedrukt. De dronkemansrit ging via de Thoolse brug en Steenbergen naar Kruisland, waar Van de M. in de berm belandde. Een politieagent stapte uit om de man aan te spre ken. Maar de Tholenaar ging er weer vandoor en de agent kon net op tijd een goed heenkomen zoe ken. Vervolgens loste men een schot op de achterband van de vluchtauto, maar men miste doel, want de kogel bleef in de bumper steken. Uiteindelijk kon men Van de M. in Kruisland inrekenen, na dat hij op een vluchtheuvel één van z'n banden had lek gereden. De politie kwam in totaal met vijf wagens in actie. Van de M. wordt poging tot doodslag, doorrijden na aanrij ding en rijden onder invloed ten laste gelegd. behandeld. Een had een gebroken arm en een verstuikte knie en de ander een spataderlijke bloeding en een verstuikte pols. In box 1 werd Dordrecht winnaar met 202 en 51 p. Stavenisse won in box 2 met 209 en 63 p. Beide ploegen speelden vervol gens de finale. Een groep punkers raakte slaags met de politie. E"n van de agentes kreeg daarbij een schop in de milt en was door her senletsel ook bewusteloos. Nadat ze bij kennis was gekomen ver toonde ze shockverschijnselen. De gewonde punker lag voorover met een gecompliceerde scheenbeen breuk. Nadat hij op zijn rug was gedraaid bleek hij nog een diepe vleeswond aan het bovenbeen en een schaafwond aan het voor hoofd te hebben. Het was geen eenvoudig ongeval, maar werd goed uitgebeeld door de Lotus- groep. Dordrecht bleek met 239 en 59 p. de sterkere ploeg. Aan het eind van een perfect georganiseer de dag kregen beide finalisten een beker overhandigd. Dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen verricht de officiële opening van de boothelling bij Goris- hoek. Links dhr. H. Zwikker. Vissers die met een bootje de Oosterschelde op willen, kunnen sinds zaterdag terecht op de nieu we trailerhelling bij Gorishoek. Deze werd door dijkgraaf I.C. Hage van het Thoolse waterschap officieel geopend voor het pu bliek. Hage maakte een strik los waarmee het toegangshek van de helling was afgesloten. Initiatiefnemer en exploitant van de trailerhelling plus het parkeer terrein er tegenover, is de heer H. Zwikker, eigenaar van camping De Pluimpot. Hij vergeleek het losmaken van de simpele strik met het doorhakken van de gordi aanse knoop gezien de voorge schiedenis van de trailerhelling. Zwikker heeft namelijk vijf jaar lang geprobeerd deze voorziening voor bootjesvissers te laten subsi diëren door de gemeente Tholen die daarvoor weer een verzoek in diende bij de provincie. Daar de provincie geen gelden toekent aan al in uitvoer genomen voorzienin gen -de helling lag er sinds 1972- ving Zwikker bot. Hij besloot het plan om de helling drastisch te vernieuwen zelf te financieren en te expoiteren. Voor ruim een hal ve ton is het karwei nu klaar. De geasfalteerde trailerhelling is 40 meter lang en 6.50 meter breed en is bij hoog en bij laag water te ge bruiken. Vijf hardhouten palen met dwarsbalken zorgen voor on dersteuning bij het te water laten van de bootjes die achteruit op de trailer het water in worden gere den. De auto en lege trailer kun nen op het parkeerterrein terecht. De opening werd gadegeslagen door zo'n 20 belangstellenden, onder wie burgemeester H.A. van der Munnik, wethouder J. Ver- sluijs, aannemer A. Van Dijck- Petit en de voorzitter van de Boothellingvereniging K. van Til burg. De voorzitter was blij met het particuliere initiatief van de heer Zwikker: "De vereniging is nu van de financiële verantwoor ding af". Hij voegde er aan toe dat de vereniging wel zal blijven bestaan: "Als er klachten zijn dan hebben 150 leden meer macht dan ééntje". Van Tilburg voor ziet met deze nieuwe helling een toename van het gebruik. Leden van de vereniging betalen er 80 gulden per jaar voor (5 gulden voor de activiteitenpot van de ver eniging) plus 50 gulden sleutelgeld dat op het eind van het seizoen weer terugbetaald wordt. Maar ook dagrecreanten kunnen er te recht. Zij betalen 7,50 per dag, plus 50 gulden borg voor de sleu tel die verkrijgbaar is op camping De Pluimpot. Op het parkeerter rein waar plaats is voor zo'n 80 auto's en trailers, bevindt zich te vens de toegang tot een 'binnen-, helling' die alleen bij hoog water gebruikt kan worden. Dijkgraaf Hage zei 'als water schapper' ook blij te zijn met deze helling omdat daarmee een plaats is geschapen waar bootjes op een 'goede manier' in het water wor den gelaten, zodat er geen schade ontstaat aan dijken en glooiingen. Hage liet weten dat watersport en waterschap aan de Oosterschelde op gespannen voet met elkaar staan. "De Oosterschelde met de mooie natuurwaarden willen we in stand houden. Als de wa tersportactiviteiten willen uitbrei den dan mag dat niet te rigoreus gebeuren". Verder riep de dijk graaf de watersporters op de Oosterschelde schoon te houden. "De mens maakt ook onderdeel uit van de natuur en heeft recht om gebruik te maken van de Oosterschelde. Maar hij is wel de grootste vervuiler". Hage wenste de vissers een 'goede vaart en een behouden thuiskomst via de hel ling van Zwikker'. De in 1947 in St. Annaland gebo ren prof.dr. Jaap Goedegebuure zal morgen het ambt van hoogle raar taal- en literatuurwetenschap aanvaarden. Dit gebeurt aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg, waar Goedegebuure in het bijzonder les zal geven in de theorie en geschiedenis van de li teratuur in hun betekenis voor de overdracht van literaire teksten. De vermaarde St. Annalander is al een jaar hoogleraar in Tilburg, maar aanvaardt morgen officieel zijn ambt met een openbare(inau- gurele) rede over 'romantische tra dities in literatuur en literatuurwetenschap'. Goedegebuure legde kandidaat sexamen Nederlandse taal en let terkunde af aan de Rijksuniversiteit .te Leiden en slaagde cum laude voor het docto raal examen algemene literatuur wetenschap aan de rijksuniversiteit Utrecht in 1974. Hij promoveerde cum laude op het proefschrift 'Op zoek naar een bezield verband; de literaire en maatschappelijke opvattingen van H. Marsman in de context van zijn tijd'(uitgegeven bij Van Oorschot). Jaap Goedegebuure was betrok ken bij de voorbereiding van de editie Brieven van E. du Perron. Verder publiceerde hij enkele mo nografieën, waaronder Synthese- boeken over Jeroen Brouwers en Cees Nooteboom. Binnenkort verschijnt een nieuw groot werk over decadentie en literatuur. De hoogleraar was een aantal ja ren redacteur van het literaire tijd schrift Tirade en geniet sinds enkele jaren een aanzienlijke re putatie als literair criticus van het weekblad de Haagse Post. De voor gisterenmorgen aange kondigde eerste aardappelveiling in St. Annaland is afgelast wegens de vele regenval rond de Pinkster dagen. Daardoor was het niet mo gelijk voor de telers om de vroege Doré's - onder plastic geteeld - op een goede manier te rooien, zodat ze puntgaaf - zonder al te veel grond - in de groentewinkels in de Randstad zouden liggen. Veilingmeester D.L. Hage wil vrij dag opnieuw een poging wagen, maar als het vandaag weer regent, zal het pas woensdag worden. Miljoenen guldens voordeel bij zoet water Tweede prijs EHBO Sta- Afscheid VVV-voorzitter J. de Waard Thools duo wint t.v.-wedstrijd tobbedansen Waterschap gen huis wil kennis in ei- Programma 500 jaar St. Phi lipsland Gemeenteraad over grondver- koop, REC en ganzen- probleem Zes werklozen krijgen oplei ding voor straatmaker Weer wielerzege Thijs Fase Klappen ontsieren finale Een- drachtcup HET IS ALTIJD ONZE ON MACHT, DIE ONZE TOORN OPWEKT Dit nummer pagina's bestaat uit 14 Budelpack in Poortvliet heeft voor het eerst in haar bestaan de grens van de honderd perso neelsleden gepasseerd. Inclusief 16 medewerkers via uitzendbureau Keser zijn er bij de contractver- pakkingsindustrie 103 mensen aan het werk. Dit is het gevolg van twee grote exportopdrachten. Da gelijks rijdt er nu een bestelwagen van Poortvliet naar Parijs. Budelpack karï niet langer op de nieuwbouw wachten die pas begin volgend jaar klaar is. Vooruitlo pend daarop is er op het bedrij venterrein een noodvoorziening van 800 m2 gebouwd, die binnen enkele dagen als opslagruimte in gebruik zal worden genomen. Het bestaande magazijn wordt dan voor de produktie benut. De twee depots in Tholen en St. Maartens dijk blijven noodzakelijk en zijn volledig bezet. Tot augustus kan ook in St. Annaland een deel van het veilinggebouw worden ge huurd. Tweede voorzitter N.J.G. Jansen van het comité 500 Jaar Sint Philipsland overhandigt de eerste gedenk- plaquette aan burgemeester T.A. Vogel. Ontwerper P. den Ouden en secretaris J.P.A. de Kok kijken toe. Het massief bronzen kleinood is op de gemeentesecretarie en de Rabobank te zien en is voor belangstellenden voor de prijs van 60 gulden verkrijgbaar. Ook tijdens de officiële opening van de feestelijkheden, morgena vond in de tent op het havenplateau, is de plaquette te bewonderen. Voor de 700-jarige heerlijkheid Ber gen op Zoom ontwierp Den Ouden een soortgelijke plaquette. Dat blijkt uit het onderzoek 'wa tervoorziening voor de landbouw uit het Zoommeer' dat vanmor gen door de werkgroep land- bouwwatervoorziening is bekend gemaakt. De presentatie aan de gedeputeerden De Vries- Hommes(Zeeland) en Wel- schen(Noord-Brabant) gebeurde door de voorzitter, ir. H.J. Jon kers, in de directiekeet van rijks waterstaat op de Molenplaat bij Bergen op Zoom. De studie is in hoofdzaak beperkt tot de landbouwkundige aspec ten. Dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen noemde het gisterenmiddag voor de algemene vergadering 'van veel groter be lang' wanneer het op verzoek van het Thoolse waterschip ingestelde onderzoek van de Heidemij be kend wordt. "Daaruit zal blijken of de zoetwatervoorziening tech nisch en financieel een haalbare zaak is." Het rapport wordt 17 ju ni verwacht. Het provinciale rapport is voor Tholen en St. Philipsland echter zonder meer gunstig. Volgens een globale benadering ontstaan door wateraanvoer in Zuid-Beveland Oost alsmede Tholen/St. Philips land 90 vaste arbeidsplaatsen op de landbouwbedrijven. In het kleigebied West-Noord-Brabant en het West-Brabantse zandgebied is dat 25. Daarnaast zal, omgerekend in manjaren, een even grote arbeids- behoefte ontstaan aan losse ar beidskrachten in de landbouw. Ook in de toeleverende en verwer kende bedrijven zullen extra ar beidsplaatsen ontstaan: in beide Zeeuwse gebieden(Tholen/Flip- land en Beveland Oost) naar schatting 80, in het Brabantse ge bied 15. Door waterinvoer ontstaat er in beide Zeeuwse gebieden tesamen een extra inkomen op de land bouwbedrijven van bijna 7 mil joen gulden. Met de werkgelegenheid van de losse krachten is een bedrag gemoeid van 1.7 miljoen gulden en in de aanverwante sectoren ontstaat een extra inkomen van 3.5 miljoen gulden per jaar. Voor het verklein de West-Brabantse kleigebied gaat het om respectievelijk 4, 1/2 en 1 miljoen gulden per jaar. en St. Philipsland is 2.7 m3/sec. voor 11.400 ha, uitgaande van een chloridenorm van 700 mg/1. St.Philipsland en Tholen kunnen rechtstreeks vanaf het Zoommeer water inlaten in de bestaande wa terlopen. Drie klepduikers in de dijk van de Eendracht fungeren als inlaatpunten. Op St. Philips land wordt het meeste water eerst langs de noordkant getranspor teerd omdat deze hoger is gelegen. Op Tholen vindt het transport vooral plaats van oost naar west en van de hoger gelegen noord kant naar het lager gelegen zuide lijke deel. Aan de zuidkant van beide eilanden wordt het water via 4 bestaande gemalen geloosd. vooral met het oog op een eventu ele subsidiëring door het rijk is de interne rentevoet van belang. Er is uitgegaan van een economische levensduur van het project van 30 jaar. Voor wateraanvoer op Tho len en St. Philipsland bedraagt de interne rentevoet 11%. Bij deze berekening is de uit een oogpunt van vruchtwisseling en prijseffec- ten gunstige ontwikkeling aange houden. Als het bouwplan niet wordt aangepast, is het rendement negatief. De aanvoerbehoefte van Tholen De investeringen voor het open waterstelsel bij de norm 700 mg/1 is 15.01 miljoen gulden voor Tho len en St. Philipsland, bij de norm 1000 mg/1 11.46 miljoen, totaal per ha bij norm 1000 mg/1 is 1005 gulden per ha. De extra waterschapslasten bij de norm 1000 mg/1 zijn 1.37 miljoen gulden per jaar zonder subsidie en 800.000 gulden met een rijksbij- VERVOLG PAG. 5 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1