Steeds groter beroep op Thoolse ambulance St. Philipsland begint warm te lopen Interseafish koopt de NMB Terug in schoolbanken de Meestoof Acht Tamils in Oud-Vossemeer BOUMAN POTTER Rijverbod ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Braderie in Scherpenisse Plaquette 500 jaar Flipland Talentenjacht Thoolse dagen Beroepskracht ambulance van het Rode Kruis Rode Kruis wil aparte stichting ambulancevervoer Om de professionele opzet van het ambulancevervoer op Tholen en Sint- Philipsland beter gestalte te geven wil de afdeling Tholen van het Nederlandse Rode Kruis de dienst ambulancevervoer onderbrengen in een stichting. Donderdag 4 juni 1987 43e Jaargang no. 27 tl .11 DEZE WEEK NMS kandidaat Koorzang Tholen via de EO-radio St. Philipsland Financieel gezond Martin Kwekkeboom uit Scherpenisse. Er komt NMS vestiging in Tholen Interseafish, de internationale handelsonderneming in diepvriesvis op de hoek Visstraat/Kaay, heeft de Nederlandsche Middenstands Bank(NMB) op de hoek Molenvlietsestraat/Minneputtestraat in Tholen gekocht. De NMB wil alle bankactiviteiten laten voortzetten door de dochteronderneming Nederland sche Middenstands Spaarbank(NMS). Begeleidingsgroep van zes inwoners Acht van de uit het in een bloedige burgeroorlog ver wikkelde Sri Lanka, het vroegere Ceylon, gevluchte Tamils worden in Oud-Vossemeer opgevangen. De woningstichting Beter Wonen telt twee eensgezinswo ningen beschikbaar. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement I 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10, Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. St. Philipsland begint warm te lopen voor de viering van het vijfhonderdjarig bestaan van 12 t/m 27 juni. Sjaak Jasperse en Connie Hiemstra gaven vrijdagmiddag al een voorproefje van het beeld, dat de komende weken in de Fliplandse straten te zien zal zijn. In historische kledij traden ze in het huwelijk. De bruid met een lange, witte kanten muts, zoals die vroeger op St. Philipsland en Tholen te zien was. Het bruidspaar interesseert zich bijzonder voor de geschiedenis en het was burgemeester T.A. Vogel dan ook zeer welkom, dat ze op deze manier aandacht schonken aan de komende festiviteiten. Behalve ambtenaar van de burgerlij ke stand is hij ook voorzitter van het herdenkingscomité. Veel inwoners hebben al driftig met naald en schaar gewerkt om het vijfhonderdjarig bestaan in stijl te vieren. _WONING IN RICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Tamils in Oud-Vossemeer Eerste professionele kracht voor Thoolse ambulance Bruidspaar in historische kle dij en plaquette 500 jaar St. Philipsland Interseafish koopt NMB Tholen k Schipper Accountants heft kantoor Scherpenisse op en vernieuwt in Tholen Sanering loonbedrijf Van de Klundert Oud-Vossemeer De eerste reeks geslaagden Drukke braderie in Oud- Vossemeer •k Primeur examen VDH kring Tholen Architect Moerland opent bouwwinkel in Tholen Eerste prijzen concours hippi- que voor Eendrachtruiters Tweede leerling-straatmakers project in Tholen Finale festiviteiten 100 jaar CNS de Regenboog Ds. Verheul volgt ds. Den Butter als voorzitter classis Zierikzee op i Sint Maartenshof viert 15-jarig bestaan 143 mensen weer aan het werk Derde klassers Tholense Boys en WHS zaterdagavond in fi nale Eendrachtcup op SPS- terrein GROEIENDE MENSEN, GROEIENDE GE DACHTEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Jan Schot van Interseafish noem de de komende verhuizing, die vermoedelijk in augustus of sep tember zijn beslag krijgt, een 'prettig vooruitzicht'. Hij had van de gemeente al goedkeuring om zijn bestaande pand met 160 m2 uit te breiden, toen het bericht over de sluiting van de NMB ver scheen. De onderhandelingen ver liepen succesvol. "De NMB is de helft groter dan ons bestaande kantoor plus de geplande uitbrei ding. Bovendien is er bij de bank nog een parkeerruimte, dat later eventueel voor uitbreiding van het kantoor kan dienen", aldus een tevreden Jan Schot. Bij Interseafish werken vijf men sen, die via de telefoon en de telex internationaal diepvriesvis ver handelen. Alles is voor de export. Het bedrijf heeft drie jaar een ei gen kantoor in de Visstraat, na te voren vanuit de woning van Jaap Schot te hebben gewerkt. Inter seafish is nu ook aan de Visstraat uit zijn jas gegroeid. "We mogen niet mopperen over de gang van zaken, al moet er hard voor ge werkt worden", zegt Jan Schot. Het huidige kantoor van Intersea fish is 'in principe verkocht aan een dienstverlenend bedrijf', meer kan Schot in dit stadium nog niet zeggen. Dhr. Uyl van de NMB Bergen op Zoom bevestigt de verkoop. "Voorwaarde is, dat we een oplos sing hebben gevonden om op een andere manier door te gaan, via onze dochteronderneming NMS. Het volledige pakket aan bankac- tiviteiten, ook het rekening courant verkeer, wordt gehand haafd, zij het op een ander ni veau. Er is al een kandidaat voor de NMS beschikbaar en in de loop van juni wordt dat verder besproken." De NMS heeft op heel Tholen en St. Philipsland al vestigingen, be halve in Tholen en in Scherpenis se. Zoals al eerder gemeld, valt de sluiting van de NMB in Tholen onder een landelijke reorganisatie van het bijkantorennet. De NMB Hoogerheide wordt verplaatst naar Putte en de bijkantoren in Steenbergen, Halsteren en de wijk Gagel te Bergen op Zoom blijven voorlopig nog gehandhaafd. De beheerder van de NMB Tho len, Han Schot, heeft inmiddels al een andere werkkring gevonden. Hij gaat in het visbedrijf van zijn vader verder. Een andere fulltime en een parttime kracht zullen naar NMB kantoren in de omgeving overgeplaatst worden. Verder wordt er voor de parttime mede werkster van de huishoudelijke dienst nog naar een oplossing ge zocht. Tijdens een verkeerscontrole bij Tholen en Oud Vossemeer is een rijverbod opgelegd aan H.I.B. uit Den Haag. Tussen 9 uur en half twee werden ongeveer 25 vracht wagens en 150 personenauto's ge controleerd. Het merendeel was in orde, er werd slechts voor een gladde band en een lekke uitlaat een bekeuring uitgedeeld. Zaterdag tussen twee en negen uur presenteren 39 middenstanders en verenigingen in Scherpenisse zich tijdens de jaarlijkse braderie. De stands staan opgesteld in de Weststraat, Hoge Markt, Spui- damstraat, Kerkstraat, Lage Markt en Langeweg. Ook is er een rommelmarkt en draait het rad van avontuur. Voor de jeugd staat een luchtkussen opgesteld en er kan een ritje worden gemaakt op een boerenkar. De opnamen van de koor- en sa- menzangavond in Tholen worden dinsdagavond 9 juni om 21.02 uur uitgezonden in het programma van de Evangelische Omroep op Radio 2. Vice-voorzitter N.J.G. Jansen van het comité 500 jaar St. Philips land heeft gisteravond een bron zen plaquette aangeboden aan burgemeester T.A. Vogel. Dat ge beurde in het gemeentehuis voor het begin van de raadsvergade ring. De plaquette is ontworpen door Pieter den Ouden, lid van het co mité en bestuurslid van gym nastiekvereniging de Flippers. Als leraar handvaardigheid aan de streekschool te Bergen op Zoom viel het maken van een plaquette dhr. Den Ouden niet moeilijk. Het is een cirkel in brons met het gemeentewapen en het opschrift 500 jaar St. Philipsland 1987. De plaquette van ongeveer 20 x 25 cm is zowel in het gemeentehuis als in het kantoor van de Rabo bank te zien en voor belangstel lenden bij intekening verkrijgbaar. Tijdens de algemene ledenverga dering vorige week woensdag in 't Ouwe Raed'uus' te Poortvliet zei voorzitter A. van den Hoek dat deze ontwikkeling voortvloeit uit de voorschriften die voor het ver voer van patiënten per ambulance in de wet geregeld zijn: "Er is een summiere begroting vastgesteld waarmee een verpleegkundige kan worden aangetrokken. Maar naast een beroepskracht blijft het vrijwilligerswerk gehandhaafd". De voorzitter deelde na de verga dering desgevraagd mede, dat de streefdatum voor de op te richten stichting 1 juli of 1 augustus 1987 zal zijn: "Dat hangt er van af of we voor die tijd alle betrokken partijen bijeen kunnen laten ko men". De verpleegkundige kan betaald worden uit de opbrengst van de ambulanceritten en uit het vermogen van de afdeling. Deze telt momenteel 1033 leden. De le denwerfacties die de afdeling elk jaar in één van de Thoolse kernen voert, werpt vruchten af; in Scherpenisse konden er vorig jaar 147 nieuwe sympathisanten bijge teld worden. Op de ledenvergade ring kon de voorzitter een kleine schare van 16 'trouwe fans' ver welkomen. Secretaris H. Brinkman deelde mee dat er in 1986 met de ambu lance 334 (in 1985 316) patiënten zijn vervoerd. De ambulance ruk te 355 (339) keer uit, 308 maal voor ziekenvervoer en 47 voor verkeersslachtoffers na de mel ding van de Centrale Post Ambu lance Vervoer Roosendaal). Om dat vanaf 1 november 1986 de verpleegkundige van de ambulan ce (de heer Brinkman) over het Tijdens de Thoolse dagen in Scherpenisse wordt op donderdag 2 juli een talentenjacht gehouden, voor zowel soundmixers als play back kandidaten. In de pauze is er een optreden van de groep Fincx en na afloop een discoshow. Kan didaten voor de talentenjacht kunnen zich nog aanmelden bij Anja van Tilbeurgh, Boshoeveweg 3, Oud Vossemeer, tel. 01667-2961. Volgende week begint in alle ker nen de voorverkoop voor het op treden van Lee Towers op zaterdag 4 juli. Intensive Care-diploma beschikt is het mogelijk geworden om ook patiënten met hart- en vaatziekten te vervoeren. De secretaris constateerde dan ook een stijging in het vervoer van dergelijke pa tiënten. De 'aanrijdtijd' maximaal 15 minuten na melding dient de ambulance bij de patiënt te zijn- is vorig jaar 4 maal over schreden. Vergeleken met andere regio's sjpringt Tholen met 4% overschrijding er 'gunstig' uit. In dit verband kon de secretaris meedelen dat de Thoolse ambu lance vanaf 14 januari '87 ook weer patiënten (met spoedeisend karakter) van Sint-Philipsland mag vervoeren. Dit werd tot dan uitgevoerd door de ambulance dienst van Bergen op Zoom. De 'aanrijdtijd' vanuit St.- Maartensdijk is namelijk korter dan die vanuit Bergen op Zoom. Voor het zogenaamde 'besteld vervoer'-patiënten die op controle gaan zonder spoedeisend karakter - blijven de Fliplanders aangewe zen op de dienst uit Bergen op Zoom, aldus Brinkman. Verder zei de secretaris dat er naast de verpleegkundige voor de ambu lance vijf verpleegkundigen be schikbaar zullen zijn die op 'af roep' de dienst ondersteunen. Het nieuwe onderkomen voor de 'zie kenauto' aan de Noordpoort te St.-Maartensdijk zal eind juli of begin augustus door de aannemer worden opgeleverd, aldus Brinkman. De accountant P.J. Polderman kon op basis van de cijfers over 1986 vaststellen dat de afdeling van het Rode Kruis op Tholen 'fi nancieel gezond' is. Het ambulan cevervoer bracht 144.000 gulden op (tegenover 138.000 in 1985). De opbrengst uit rente was 35.000 gulden. De directe kosten van de auto bedroegen 40.000 gulden. De personeelskosten kwamen op 50.000 gulden. De contributie bracht 9000 gulden in het laadje waarvan de helft naar het hoofd bestuur gaat. Ook van de collec tes 17000,gaat de helft naar het hoofdbestuur. De kosten voor de colonne bedroegen 15.000 gul den. Polderman rekende een ex ploitatietekort van 20 mille voor, dat door rente-opbrengst en de ambulanceritten 'goedgemaakt' kon worden. Voor de toekomst ziet Polderman een dekkende ex ploitatie alhoewel de rente opbrengsten zullen dalen wegens de aanschaf van een nieuwe am bulance en de kosten van de nieu we garage. De heer J.J. Marteijn, kringsecretaris van het Rode Kruis provincie Zeeland, merkte naar aanleiding van de afdracht van gelden aan het hoofdbestuur op, dat het 'beleidsmatig juister' zou zijn om in deze de statuten te volgen die 25% van de collectes en de contributie voor het hoofd bestuur bestemt. Voorzitter Van den Hoek zei toe dit punt in het bestuur te zullen bespreken. Het sectiehoofd L. Niemandsverdriet van de colonne vertelde, dat in de opleiding voor vrijwilligers vijf stafleden zijn opgenomen, 4 ver pleegkundigen en 1 arts. De co- VERVOLG PAG. 9 De 30-jarige Martin Kwekke boom is door de afdeling Tholen van het Nederlandse Rode Kruis aangesteld als verpleegkundige voor het ambulancevervoer op Tholen en Sint-Philipsland. Het betreft een volledig dienstver band. De heer Kwekkeboom is nu nog werkzaam in het A.B.G. te Bergen op Zoom als unit-hoofd. De verpleegkundige is maandaga vond gekozen voor deze functie uit 2 kandidaten. De sollicitatie commissie bestond uit de voorzit ter van het Rode Kruis, afdeling Tholen, de heer A. van den Hoek, dokter R.H.Padt en de verpleeg kundige H. Brinkman. Het is de bedoeling dat Kwekkeboom per 1 juli in dienst treedt van een nog op té richten stichting (zie verslag algemene ledenvergadering Rode Kruis Tholen). De beroepskracht zal onderdak vinden in het kan toor boven de in aanbouw zijnde garage voor de ambulance aan de Noortpoort te St.-Maartensdijk. Naast het verzorgen van de pa tiënten tijdens de ritten zal Kwek keboom belast worden met admi nistratieve taken. Tevens ial hij verpleegkundigen opleiden die als vrijwilliger de ambulancedienst ondersteunen. Ook het onderhou den van contacten met de huisart sen en de Centrale Post Ambulan cevervoer in Roosendaal gaan tot zijn taken behoren. De verpleeg kundige is opgeleid aan het Dia- conessenhuis 'Refaja' te Dor drecht voor het A-diploma. Daar na behaalde hij het B-diploma aan het psychiatrischziekenhuis. Vrederust in Halsteren. In Goes (zijn geboorteplaats) werkte hij daarna op de chirurgische afde ling als subhoofd bij de Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen. Kwekkeboom is ook in het bezit van het intensive care-diploma. Vanaf 1 maart '87 is hij als vrij willig verpleegkundige betrokken bij het ambulancevervfter op Tho len en draaide hij een paar dien sten per week. Martin Kwekke boom woont vijf jaar op het eiland Tholen, in het buitenge bied van Scherpenisse. Advertentie I.M. In streekmuseum de Meestoof in St. Annaland is een oude schoolklas in ere hersteld. Dit onderwijsmuseum kwam tot stand op initiatief van directeur J.F. Kousemaker van Ter Tolne, de openbare basisschool uit Tho len. Burgemeester H.A. van der Munnik verrichtte de officiële opening, waarbij een aantal genodigden zo goed en zo kwaad dat ging, in de schoolbanken plaats namen. Voor de als Ot en Sien verklede Ilja van Gastel en Gerbrand Kousemaker, die de burgemeester een schoolbel aanboden voor de openingshandeling, pasten die nog prima. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag elke middag van drie tot vijf uur geopend. Vluchtelingenwerk uit Amster dam de opvang van de Tamils ter hand nemen. Het verenigingsleven zal worden benaderd, wat voor mogelijkheden er zijn om de Ta mils zich thuis te laten voelen in de gemeenschap. De afdelingen welzijn en sociale zaken van de ge meente zullen de financiële aspec ten regelen. Het gemeentebestuur voldoet hiermee aan een verzoek van het ministerie van WVC, dat de over een aantal opvangcentra versprei de Tamil asielzoekers zelfstandige huisvesting wil bieden. Bij de beoordeling van het ver zoek zijn b en w niet over één nacht ijs gegaan. Onderzocht is welke maatregelen nodig zijn om de huisvesting van de Tamils zo wel voor henzelf als de directe omgeving succesvol te doen zijn. Het college koos van de zeven Thoolse kernen Oud-Vossemeer uit als 'meest verdraagzame' ge meenschap. Er is een begelei dingsgroep gevormd, bestaande uit leden van de Nederlands Her vormde, Gereformeerde en Rooms Katholieke Kerk: de da mes De Kreek en Van Driel, als mede de heren Roggeband, Mees, Hommel en Pollie. De begeleidingsgroep ^al met on dersteuning van de Vereniging De regering heeft eind 1986 de in cidentele bijdrage opvang Tamils vastgesteld, die het gemeenten fi nancieel mogelijk maakt aan Ta mils zelfstandige huisvesting beschikbaar te stellen. Zodra bekend is welke twee hui zen beschikbaar worden gesteld, zal de begeleidingsgroep contact opnemen met de buren en even tueel rflet andere buurtbewoners. De acht Tamils komen uit het op vangcentrum Oud Gastel. De be geleidingsgroep zal zich daar ook oriënteren

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1