Stralend openingsfeest jachthaven VVD: er dreigt soort scheuring in de gemeente 25 mille voor Afghanistan tien leraren BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Minister Nijpels één van de vele 'attracties' in St. Annaland Twee ton voor een boerderij Arbeidsbureau in de nevelen Donderdag 14 niei 1987 43e Jaargang no. 24 De heropening van de met 70 ligplaatsen uitgebreide jachthaven in St. Annaland is zaterdag dankzij het stralende weer, de vele attracties en de grote belang stelling een plezierig feest geworden. Aan boord van de Johanna Pieternella van de familie De Waal uit Tholen voer minister Nijpels in de havenmonding een lint door, waarna het welkomstbord voor passanten zichtbaar werd. Wrevel over concentratie voorzieningen in St. Maartensdijk Als b en w toch hun wens doorzetten om het arbeidsbureau uit Tholen naar St. Maartensdijk te verplaatsen, moet het nieuwe kantoor van de woningstichting Be ter Wonen in Tholen komen. VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel zei dat maan dagavond tijdens de jaarvergadering van de VVD in Havenzicht te St. Annaland. Nog 35 erbij Gorishoek Harmonieus Arbeidsbureau _L De actie Zeeland helpt Afghaanse vluchtelingen, die in de bevrijdingsweek is ge houden, is een enorm succes geworden. In Tholen werd er 22.993,90 (gemiddeld 1,21, per inwoner, het streefbedrag was 84,5 cent) en in Sint Philipsland werd er f 1545,65 ingezameld. De grootste gift, duizend gulden, kwam uit Tholen.Door dit resultaat kan de gemeente Tholen 1150 vluchtelingen helpen met medische zorg, onderwijs en bevordering van zelfwerkzaamheid. Concentreren Chauvinisme Afspraak St. Philipsland DEZE WEEK Zes TSG, drie Ter Tolne, één de Schalm REC in mavo A.J. SCHOT EN ZN. B.V. Er is weer ansjovis geep Zeeuwse paling 11.75 Montessori Vijftig minder Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-Z752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f.36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant Inclusief btw op reking f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer. Gedeputeerde mevr. Maris-Koster, minister Nijpels, wsv-voorzitter Van Gurp en burgemeester Van der Mun- nik maken zich op voor de officiële openingsbehandeling bij de uitbebreide jachthaven in St. Annaland De feestelijkheden waren 's mor gens al begonnen met de bezichti ging van schepen van rijkswa terstaat, de douane en de politie. Dankzij het zonnige weer was er ook voor de rondvaarten per mo torboot op de Krabbenkreek veel animo. De reddingsbrigade, de surfers en de roeiwedstrijden, overal was er veel belangstelling. Dankzij een goede geluidsinstalla tie was de toelichting op de gehele haven te volgen. Dat gold met name ook bij para- sailing (valschermzweven), de de monstraties van het Korps Com mandotroepen vanaf de graansilo van Cebeco en de parachutisten van het 7Up team uit Texel, die van grote hoogte voor een perfec te landing zorgden, vlakbij de feesttent. Burgemeester H.A. van der Mun- nik voegde een belangrijk hoofd stuk toe aan de recreatieve voor zieningen. "Eindelijk is het zo ver, maar de uitbreiding met 70 ligplaatsen heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Gezien de be langen die op het spel stonden en staan, is dat ook wel begrijpelijk. Toch blijft het gemeentebestuur van mening, dat een uitbreiding met 105 in plaats van 70 ligplaat sen geen afbreuk zou doen aan het beleidsplan voor de Ooster- schelde. Wij staan een uitwerking naar de geest voor en dan kunnen die 35 ligplaatsen er nog bij". De burgemeester achtte - al zoekende naar een goed evenwicht van de verschillende waarden in de Oosterschelde - meer kleine re creatieve voorzieningen langs de 55 km lange kust van Tholen gewenst. Hij noemde een zandstrandje bij camping de Lagune in St. Anna land, strandjes noordoostelijk van Stavenisse en bij Gorishoek. Verder een trailerhelling bij de Oesterdam, fietspaden van St. Maartensdijk naar Stavenisse en van Stavenisse naar St. Annaland en het bungalowpark met elkweer-accommodatie in Goris hoek. "De gemeente is nu defini tief vrij van de exploitant die niet aan zijn verplichtingen bleek te kunnen voldoen", zei de burge meester over de mislukte plannen van de Duitse1 projectontwikke laar Kuchen. „Enjg optimisme lijkt gerechtvaardigd, dat op kor te termijn de voorbereidingen voor dit project - dat wellicht een iets andere vorm krijgt - weer ter hand genomen kunnen worden". Ook de op het St. Annalandse ha venterrein geplande jachtwerf liet de burgemeester niet onvermeld. Van der Munnik benadrukte, dat het gemeentebestuur niet streeft naar grootschaligheid bij de re creatieve plannen. "De ontwikke lingen dienen zich te verhouden tot de aard van de bevolking en tot eht grondgebied van de ge meente. Daarmee moet een rede lijk evenwicht bewaard worden. In dat licht bezien is er toch nog wel ruimte voor verdere beschei den ontwikkelingen." De burgemeester constateerde, dat de uitbreiding van de jachtha ven in goede en harmonieuze sa menwerking tussen de wa tersportvereniging en de gemeente tot stand was gekomenen. "Tho len heeft er een opgelapt en groter visitekaartje bij gekregen", aldus Van der Munnik, die de uitgebrei- VERVOLG PAG 13 "B en W willen van St. Maartens dijk het bestuurlijk en industrieel centrum van onze gemeente Tho len maken", aldus Van Gorsel. "Op zich heel legitiem en voor St. Maartensdijk en omgeving een heel goede zaak, maar ik proef bij elke voorziening die naar St. Maartensdijk wordt gehaald, dat de mensen uit Oud-Vossemeer en Tholen zich meer op Brabant gaan richten. Dat geldt voor het ziekenfonds MZB, het onder- wijsfmogelijke concentratie van de Thoolse scholengemeenschap in St. Maartensdijk) en het ar beidsbureau. Er dreigt dan een soort scheuring binnen de ge meente en dat moet niet. De VVD pleit voor spreiding van de voorzieningen over alle kernen, daarbij rekening houdend met de wensen van de bevolking en de na tuurlijke verkeersstromen binnen onze gemeente. Bestaande voor zieningen in de kernen handhaven en een goede reden hebben om ze daar weg te halen. Zo moet men het arbeidsbureau in Tholen laten. B en W hebben heel lauw gezocht naar een plaats voor nieuwbouw in Tholen en elke keer op St. Maartensdijk gewezen, zonder de raad daar in te betrek ken. Als er geen nieuw arbeidsbu reau komt - en die geruchten gaan - dan leg ik daarvoor de verant woordelijkheid bij b en w. Op zich is de Haven in St. Maar- De boerderij met grond van de er ven I. de Wilde aan de Oude Zee dijk te St. Annaland heeft dinsda gavond 205.000 gulden opge bracht. Tuinder Joop Vroegop was de hoogste bieder, maar hij neemt alleen de naast zijn waren huis aan de Veilingweg gelegen grond voor zijn rekening. Het woonhuis met schuren en erf koopt André Quaak. Mevr. Van der Eijken uit Roosen daal zette in met 100.000 gulden, waarna er in vlot tempo 21 mille bijkwam. Toen kon bode C.A. Weijler even een pepermunt pak ken. Daarna kwamen de bieders weer los, waarbij er meestal drie verhogingen achter elkaar volg den. Bij 149.000 klonk voor het eerst éénmaal, maar dat bleek te vroeg, want bij 185 mille ging de jas uit en bij 191 was er pas 'an dermaal' te horen. Het 'verkocht' hoorde bij 193.000 gulden van mevr. Van der Eijken, waarmee zij door de verkoper te betalen 1% premie in de wacht sleepte. Na de pauze in de weer goed ge vulde Gouden Leeuw kwam er 500 gulden bij van M.J. van Hou- te uit Scherpenisse Na 193.500 gulden leek het bekeken te zijn, maar na het 'andermaal' ontdekte notarisklerk J.L. Duijzer achterin de zaal nog een vinger. Tot dan toe was er alleen vooraan geboden, maar op het laatste nip pertje mengde Joop Vroegop zich bij de gegadigden. Hij hield stug vol totdat bode Weijler zelfs de tel kwijt raakte, maar bij 205.000 gulden werd het stil. Een goede koop, zo was de alge mene opvatting. Vroegop verwierf uitbreidingsmogelijkheden voor zijn tuinbouwbedrijf - waarbij hij de grond op een kleine 50.000 gul den schatte - en Quaak kan vrij gaan wonen aan de rand van St. Annaland. Hij heeft ook de schu ren en het weiland. Het totaal was 79.90 aren en 1.47.00 ha groot. Het is stil rond de nieuwbouw van het arbeidsbureau, merkte raadslid J.L. van Gorsel op in de commissie ruimtelijke ordening. De burgemeester kon dat alleen maar bevestigen. "Het is in neve len gehuld: de zaak ligt bij het mi nisterie van sociale zaken in Den Haag. Deze maand verwacht ik toch een beslissing", aldus de bur gemeester. Raadslid P. van Belzen wees er in dit verband op, dat de rijksgebou wendienst failliet is. "En aan fail liete instanties mag je geen grond verkopen." Raadslid K.A. Heijboer pleitte voor een beheersplan om in het vervolg beter te kunnen inspelen bij nieuwbouw van openbare ge bouwen als een arbeids- en poli tiebureau en scholen. De burge meester achtte dat alleen mogelijk voor gemeentelijke gebouwen, maar niet bij plannen voor rijks gebouwen. "Daar hebben we geen enkele greep op, behalve dan de verkoop van grond." WOIMIIVG IN RICHTING tell 1 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Tal van Thoolse vrijwilligers werkten als collectant mee aan de vluchtelingenactie voor Afghanistan. VERVOLG PAG 9 tensdijk een goede plaats voor een kantoor als het arbeidsbureau. De gemeente zou echter mee moeten werken aan de nieuwbouw van de woningstichting Beter Wonen. Zet de gemeente toch door met het ar beidsbureau aan de Haven, dan mag voor mij Beter Wonen naar Scherpenisse, hoewel mijn per soonlijke mening is, dat het dan als een soort compensatie, een be tere bereikbaarheid en de meeste huurwpningen, dan eigenlijk naar Tholen moet", aldus VVD- fractievoorzitter Van Gorsel. Hij kreeg kritiek van W.G. Robbe uit St. Maartensdijk, die een .ïieuw arbeidsbureau bij de bus halte in zijn woonplaats doelmati ger vond dan in Tholen. "Je moet zoveel mogelijk openbare voorzie ningen op één punt concenteren. Zo weinig mogelijk loketten, dan is voor de bevolking het gemakke lijkst." Van Gorsel: "Het zou machtig mooi zijn als de 19.000 inwoners van de gemeente Tholen op één plaats zaten." 1 Robbe: "Nu moet je niet extreem worden, maar Tholen met een grote T, moet voor Tholen met een kleine t gaan." Van Gorsel: "Je zit met zeven ker nen en alles wat je weghaalt aan voorzieningen, ervaart men als een verlies. Je hoort geroezemoes van mensen uit Tholen en Oud- Vossemeer die niet naar het MZB- kantoor in St. Maartensdijk gaan, maar naar Steenbergen of Bergen op Zoom. Je hoort werkgevers die zeggen dat ze naar het arbeidsbu reau Steenbergen of Bergen op Zoom gaan, als het arbeidsbureau uit Tholen naar St. Maartensdijk wordt verplaatst. Onze fractie sig naleert die geluiden. Een inwoner uit Oud-Vossemeer die per bus naar St. Maartensdijk moest, deed daar één uur over. Nadat hij het kantoor van Beter Wonen had bezocht, kon hij niet meer naar het gemeentehuis omdat hij zijn bus moest halen, anders kon hij niet op tijd terug. Er leeft onvrede bij de bevolking, dat heb ik ook bij de stichting Promotie Oud- Vossemeer geproefd", aldus Van Gorsel. "Dat zijn meestal chauvinistische opmerkingen", was de reactie van Robbe. "Naar het arbeidsbureau gaat men meestal per auto en per fiets ligt St. Maartensdijk nog centraler dan Tholen. Voor de auto maken die afstanden niet veel uit, ook niet Tholen/Steen- bergen of Bergen op Zoom ten opzichte van Tholen/St. Maar tensdijk. De Rijksgebouwen dienst, toch een objectieve instan tie, wil het nieuwe arbeidsbureau in St. Maartensdijk bouwen", zei het oud-raadslid. Van Gorsel: "De Rijksgebouwen dienst wilde in Tholen bouwen, maar vanaf het begin schreven b en w al brieven, dat het toch ver standiger zou zijn om in St. Maar tensdijk te bouwen. Dat is door het college nog steeds niet goed gemotiveerd." Van Gorsel herinnerde aan de dis cussie over de vestiging van het gemeentehuis in St. Maartensdijk. "Wegens de ruimte voor nieuw bouw was het goedkoper om het daar te doen, maar samen met raadslid Van der Linde heb ik toen een gesprek gehad met bur gemeester Van Boeijen, waarbij duidelijk is afgesproken, dat niet alles naar St. Maartensdijk zou gaan. Andere voorzieningen zou den gespreid worden", aldus Van Gorsel. O. Huiskamp uit Tholen wees het idee om het arbeidsbureau naar St. Maartensdijk te verplaatsen van de hand. "De afstand Tho- Ien/St. Maartensdijk is twee keer zo groot als Tholen/Bergen op Zoom. In Tholen gaat men dan gemakkelijker voor allerlei voor zieningen naar Bergen op Zoom. Het gemeentebestuur verschuilt zich ten aanzien van het arbeids- burau achter de Rijksgebouwen dienst, na eerst die dienst jaren te hebben bewerkt om in St. Maar tensdijk te bouwen en dat is heel verkeerd. Bouwtechnisch was er echter op het bestaande arbeids bureau in Tholen een tweede bouwlaag gepland", aldus Huis kamp. Volgens Van Gorsel moest het kantoor goed toegankelijk zijn, zodat voor nieuwbouw gekozen werd. P.C.A. Versluijs uit St. Philips land vond, dat chauvinisme geen leidraad mocht zijn voor politieke beslissingen. Ten aanzien van het arbeidsbureau had hij echter het belang van St. Philipsland in de discussie gemist. Een centrale voorziening is op zich goed, maar voor St. Philipsland is een ar beidsbureau in Tholen beter, zo had Versluijs ook van uitspraken van burgemeester Vogel begrepen, die helemaal niet in de ver huisplannen gekend was. Raadslid Van Gorsel meende, dat St. Philipsland zijn conclusie al getrokken heeft: men gaat gewoon naar het arbeidsbureau in Steen bergen. Pagina 9: Raadswerk hele klus voor twee liberalen Vrouw leidt VVD Raadslid van Gorsel zeer kri tisch over beleid B en W Uitgebreide jachthaven St. Annaland kan er nog wel 35 ligplaatsen bij hebben, vindt burgemeester. Minister Nijpels wijst wa tersporters op vberantwoorde- lijkheid voor milieu Groen licht van voor jachtwerf Provincie Tien ontslagen in het onder wijs door daling leerlingental 65-jarig bruidspaar in Tholen Mevr. Dingemans nieuwe voorzitter VVD Commissie: Drukkerij Hort op Industrieterrein Via Oesterdam is Goes hal fuur dichterbij Zaterdag open dag Tweede prijs voor VZOS en Canticum Weinig animo voor garages in St. Philipsland Eerste EHBO-diploma's Eben Haëzerschool Drie prijzen voor Olympia op turnfestijn in Meulvliet SPS 2 kampioen, maar Thoolse Boys 1 stelde feest uit WIE ZIJN WOORD WEET TE DOEN, KOMT VER Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Het gemeentebestuur heeft zes leraren van de Thoolse scholengemeen- schap(TSG), drie personeelsleden van Ter Tolne en één lerares van de Schalm per 1 augustus ontslag aangezegd. Het teruglopend leerlinge naantal is daarvan de voornaamste oorzaak. Bij de TSG zijn er 180 eindexa menkandidaten en 95 aanmeldin gen voor de brugklas, zodat vol gens de laatste gegevens het leer lingenaantal met 85 daalt. Vele jaren kwamen er zo'n 300 zesde klassers van de Thoolse ba sisscholen: in 1982 waren dat er 323, maar in juli a.s. maar 229. Dat betekent bijna 100 gegadig den minder voor het voortgezet onderwijs. Wanneer gediplomeerden van de TSG nog een vijfde leerjaar vol gen en het aantal aanmeldingen stijgt, kan het aantal ontslagen eventueel nog iets lager uitpak ken. Gezien de wettelijke opzeg termijn is echter aan B.F. Hamer, M.A. van Putte, S.C.D.M. Verpaa- len, H.A. Capello, O.A.W.J. Daas en J.F.M. Vervaart ontslag aange zegd. Twee van hen hebben een volledige werkweek van 29 lesu ren, één leerkracht heeft 23 uren en verder één met 15, 10 en 4 lesu ren. De gemeentelijke mavo aan de Jan van Bloisstraat in Tholen raakt daardoor overcompleet, want er is momenteel al vrije ruimte. "Theorielokalen kun je het beste afstoten omdat dit bij praktijklokalen moeilijker is", zegt wethouder van onderwijs J. Versluijs, voorzitter van de TSG. Volgens hem is er een goede kans dat het Regionaal Educatief Cen- trum(REC) de mavo in augustus in gebruik gaat nemen. "Maar dan moet er nog een oplossing ko men voor het Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs(KMBO), dat nu in de Oesterschelp is onderge bracht. Dat KMBO zouden we dolgraag op Tholen willen hou den: de afdeling detailhandel wil len we niet graag missen." Wethouder Versluijs rekent erop, Voor al het fijne uit de zee naar Thoolse Vishandel Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660-2540-2792 (dagelijks beperkte aanvoer) per kilo v.a Advertentie I.M. dat de TSG met de brugklassen in Tholen en St. Maartensdijk op dezelfde voet mag doorgaan en nog niet tot een concentratie hoeft te besluiten. "Maar voor hoelang, dat weet ik niet." Bij het openbaar basisonderwijs ondergaat Ter Tolne een aderla ting: dhr. Reijmers, mej. van Kesteren en de parttime lerares mevr. De Kok-Kerstens zijn ont slag aangezegd. Onderwijsambte- naar B. van Olffen schrijft dat toe aan het effect van de stichting van de Montessorischool en het weg vallen van extra faciliteiten bij Ter Tolne. Het lokaal dat de kleuters van Ter Tolne nog aan de Burg. van Berchemstraat(de voormalige Bijenkorf) gebruiken, gaat over naar de Montessorischool. Ook het gebouw aan de Oudelandse- poort komt leeg te staan als de huisvesting voor de kleuters bij Ter Tolne - dat een elfklassige ba sisschool wordt - klaar is. Volgens wethouder Versluijs wordt eraan gedacht om de peu terspeelzaal in het gebouw aan de Oudelandsepoort te huisvesten, maar dat is nog niet definitief. De Fabeltuin en het REC zitten nu sa men in de houten lokalen aan de Molenvlietsedijk. Bij de Schalm in Stavenisse krijgt mevr. De Jong-Geluk, die vijf uur les geeft, ontslag wegens daling van het leerlingenaantal en afloop van een project. Een nieuwe overheidsmaatregel leidt verder voor veel scholen nog tot zogenaamde boventallige leer krachten. Vierjarigen mogen na melijk maar voor twaalf uren meegeteld worden, waardoor een korting van 5.3% op het aantal arbeidsplaatsen moet worden toe gepast. Die boventallige leraren komen bij vacatures als eerste voor benoeming in aanmerking. Het aantal leerlingen bij de open bare basisscholen in de hele ge meente Tholen was 1 april 966 te- genoer 1037 een jaar geleden. Die vermindering van 71 komt voor namelijk door de stichting van de Montessorischool. Het aantal kinderen op de bijzondere basis scholen is mede door die Montes sorischool met 21 gestegen van 1257 vorig jaar april tot 1278 nu. Openbaar en bijzonder onderwijs bij elkaar zijn er 50 leerlingen minder op Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1