Koninginnevlucht in Tholen Vijf Tholenaren temidden van koninklijke familie Thoolse NPV is verviervoudigd Waarom was het zo stil? Oud Vossemeer in zes jaar naar 2500 inwoners Vanavond actie voor Afghanistan BOUMAN POTTER Fietsdag op 9 mei >1 ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN TllOLEN EN FLIPLAND Drie uit Oud-Vossemeer en twee uit Scherpenisse Subsidie voor restauraties .1 .1 -JL Stichting promotie wil bedrijfsverzamelgebouw Donderdag 7 mei 1987 43e Jaargang no. 23 Als een trein Uniek Poortvlietse Adrie Overbeeke vanavond op t.v. "Terugkeer tot God en Zijn geboden nodig" Zeven maanden na de oprichting (op 16 september 1986) is het ledental van de afdeling Tholen van de Nederlandse Patiëntenvereniging gestegen van 80 tot ruim 300. "En het aanmelden van leden gaat geluk kig nog gestaag door", meldde secretaris L. den Bra- ber uit Stavenisse in zijn jaarverslag tijdens de eerste ledenvergadering in de Wingerd te Tholen. "Om een gezonde middenstand en alle bestaande faciliteiten zoals scholen, bi bliotheek en een bloeiend verenigingsleven te behouden, moet Oud Vossemeer binnen zes a zeven jaar zijn uitgegroeid tot een kern van minstens 2500 inwoners". Dit zei voorzitter M. Geluk van de stichting Promotie Oud Vossemeer vrijdag in zijn openingsrede ter gelegenheid van een occasionshow, de eerste activiteit van de stichting. Toekomst Sterkte, succes en volharding Onrust DEZE WEEK Molendag Huis-aan-huis collecte voor vluchtelingen Vanavond (donderdag) wordt tussen zes en acht uur in de zeven Thoolse woonkernen een huis-aan-huis collecte gehouden ten bate van de vluchtelingen uit Afghanistan. Klokgelui zal de inzameling aankondi gen. In het buitengebied zijn de collectezakjes giste ren en vandaag al opgehaald. In Afghanistan woedt een burgeroorlog, waardoor veel mensen zijn gevlucht naar het buurland Pa kistan. Daar verblijven ze in kampen. De Zeeuwse werkgroep rekent op 19.000 gulden van Tholen om de medische zorg, het onderwijs en de zelfwerkzaamheid te verwezenlijken in de nederzetting Doaba, waar 15.000 Afghanen (voornamelijk boeren en herders) leven. De actie op Tholen wordt gecoördineerd door een ac tiecomité, waarvan burgemeester H.A. van der Mun nik voorzitter is. Per kern wordt de opbrengst vana vond in het gemeentehuis in Sint Maartensdijk ge teld. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-Z752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer wmmmm, P. Laban van de Trouwe Duif uit Tholen geeft 250 duiven de vrijheid voor een korte vlucht. Zo'n 250 jonge duiven maakten op Koninginnedag hun eerste vlucht vanuit de manden van de Trouwe Duif. Het hok was dicht bij, want ze hoefden slechts de af stand van de haven naar hun baas in Tholen te overbruggen. Som mige duiven bleven liever in hun mand, maar nadat ze een handje waren geholpen, kozen ze toch het luchtruim. Het was één van de festiviteiten op Koninginnedag, dat op heel Tho len en St. Philipsland werd ge vierd. "Ondanks alle verschillen kunnen we samen feest vieren rond ons vorstenhuis", zei burge meester H.A. van der Munnik tij dens de aubade in St. Annaland. "Dankbaarheid en feest vieren, horen ook bij elkaar", merkte hij op naar aanleiding van de gewijde muziek van VZOS en de vrolijke klanken van Accelerando. Voor de deelnemers en kijkers be gonnen de Koninginnedag- programma's zonnig, maar 's middags om vier uur maakte de regen een einde aan verschillende activiteiten, 's Avonds bleef het dreigend, maar nog lang droog, zodat het totaalbeeld van deze Ko ninginnedag toch gunstig was. Zie verder pagina 9 en 11 De Thoolse deelnemers aan de manifestatie op paleis Soestdijk, ter gelegenheid van het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, kunnen terugzien op een geslaagde dag. Van Tholen vertrokken vijf men sen naar het Utrechtse. Wegens ziekenhuisopname moesten dhr. en mevr. Van Engelen-Bom uit Oud Vossemeer tot hun grote spijt verstek laten gaan. In hun plaats vergezelde mevr. A. Punt-Hanse haar dorpsgenoten A. Goud zwaard en L. Vroegop-van Driel, alsmede A. van den Hoek en P.C. Hage-Jansens uit Scherpenisse. De leden van de Zeeuwse delega tie kwamen bij motel De Wouwse Tol bij elkaar, waarna men om 9 uur op Soestdijk arriveerde. Op het helicopterveld stond voor ie dere provincie een grote legertent opgesteld, waar de afgevaardig den met koffie werden ontvangen. Vervolgens werd geoefend in het vormen van het embleem J 50 B. "Dat was plezierig, want het lukte natuurlijk niet meteen goed", al dus mevr. Punt. Om 11 uur verza melden allen zich op het voorter rein, waar men hand in hand aan trad achter het provinciewapen. Alles was perfect geregeld en ge organiseerd, het hele programma liep als een trein. 's Middags werd het hele gezel schap naar Baarn gebracht, waar ook alle praalwagens stonden op gesteld. Daar waren de Oranje feesten volop aan de gang. Om vier uur vertrokken de bussen richting Zeeland. Na het diner in de Zevenbergse Hoeve was het ge zelschap om ongeveer half negen terug bij de Wouwse Tol. "Een prachtige dag, werkelijk een bele venis aldus mevr. Punt. "Daarna waren we korte tijd wer kelijk temidden van de koninklij ke familie. Zoiets unieks kan al leen in Nederland", zegt mevr. Punt. De professionele toneelspeler Adrie Overbeeke Lzn.(29) uit Poortvliet, afgestudeerd aan de Toneelacademie in Maastricht, is vanavond om tien voor negen te zien op de KRO-televisie. Hij speelt met acht medestudenten Breekbaar van Dick Walda, het eindexamenstuk waarmee de ne gen vorig jaar met succes afstu deerden. Regisseur is Jan Keja. Het stuk speelt in een koekjesfa briek en op dat gebied heeft Adrie Overbeeke als inwoner van Poort vliet ervaring opgedaan in de koekjesfabriek van Nieuwkerk. De titel van de dramaproduktie is dubbelzinnig, want niet alleen de koekjes zijn breekbaar, met name ook één van de meisjes. Het is een zachtaardig meisje, dat er temid den van haar brutale collega's on derdoor dreigt te gaan. De pro- duktieleider, Adrie Overbeeke, blijkt niet alleen van koekjes te houden. In zowel de KRO- als de NCRV-gids wordt uitvoerig voor uit geblikt op de uitzending van vanavond. Adrie Overbeeke werkt nu bij de toneelgroep Globe in Eindhoven. "Toneelspeler is een riskant vak", vertelt hij, doelend op de bezuini gingen van het rijk met de daaruit voortvloeiende opheffing van ge zelschappen. Hij hoopt volgend seizoen met Globe toch het spek takelstuk Turam Dot op te voeren, o.a. in de Kring te Roosendaal. Gedeputeerde Staten hebben vorig jaar voor 131.893 gulden subsidie gegeven voor verschillende restau raties. Daarbij zijn er twee in de gemeente Tholen: 10.433 gulden voor het monument Voorstraat 42 te Stavenisse en 8275 gulden voor de panden Brugstraat 11-13 in Tholen. Daarnaast heeft het provinciaal bestuur nog 21.528 gulden ver strekt voor onderhoudssubsidies ten behoeve van molens en 71.473 gulden aan onderhoudssubsidies voor kerken in heel Zeeland. Den Braber was ook blij, dat de NPV zitting heeft gekregen in de vestigingscommissie huisartsen. Verder hebben de Zeeuwse afde lingen een informeel provinciaal overlegorgaan (POZ) ingesteld, waarin voorzitter G.D. Roeland uit Sint Annaland de Thoolse af deling vertegenwoordigt. In het nieuwe verenigingsjaar zal, aldus het jaarverslag, worden be keken welke mogelijkheden er zijn voor de behandeling en opvang van klachten. Het scheppen van een goede klachtenopvang (de zo genaamde ombudstaak) is een van de taken van een patiëntenvereni ging. ledermode Kortemeestra^t 27 in 't Vierkantje Bergen op Zoom Nèt even iets anders! Natuurlijk ook voor zomermode Advertentie I.M. Een groot aantal inwoners, niet alleen uit Tholen, maar ook uit andere woonkernen, trotseerden maandagavond 4 mei de lage tem peratuur en de snijdende koude wind om de jaarlijkse Dodenher denking op de Markt bij te wonen... Zeven leden van het Korps Natio nale Reserve hielden onder klok gelui de Dodenwacht bij het tijde lijke monument -een plateau waarop de tekst "Gedenk allen die voor onze vrijheid vielen", en de Nederlandse driekleur die halfstok hing. Het was voor het eerst dat het burgemeestersecht paar van der Munnik-van Willi- genburg zich bij de Stille tocht aansloot die zich vanaf de Een- drachtsweg, begeleid door de drumband en harmonie van Con cordia, richting Markt begaf. Sa men met de heren J. Renes en P. Withagen en het "Comité Doden herdenking" namen zij daarna hun plaats in op de Markt, waar men luisterde naar Concordia, o.l.v. dirigent P. Steyns, dat vier koralen van Bach speelde en "Be de voor het Vaderland". De Last Post werd gespeeld door Johan Geuze en in de stilte die daarop __WON ING IN RICHTING te - I 1 V Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. volgde, hoorde men slechts het wapperen van de vlaggen en een zacht kinderstemmetje dat vroeg waaróm men zo stil was. Tijdens deze 2 doodstille minuten kreeg iedereen,zowel jong als oud, extra de gelegenheid stil te staan bij de nagedachtenis aan alle oor logsslachtoffers. Wellicht dat uit dankbaarheid aan hén het le cou plet van de nationale hymne dan ook véél spontaner meegezongen werd dan bv. tijdens een Konin ginnedag. Na het Wilhelmus bracht de burgemeester vergezeld van zijn echtgenote een bloemen- groet namens het gemeente bestuur. De leden van het comité volgden en de drie jongedames, leden van het jeugdkoor van de R.K. kerk, kweten zich prima van hun taak. Diverse inwoners maakten eveneens van de gelegen heid gebruik bloemen neer te leg gen. Het Geref.gem.zangkoor Canticum o.l.v. 1. Riedijk zong daarna drie liederen, "Wilt heden nu treden", "Vrede voor het Va derland" en "Blijf bij mij Heer". Burgemeester van der Munnik vertelde dat de sobere plechtig heid op hem grote indruk had ge maakt. "Ik waardeerde zeer dat vooral de jeugd in zo grote getale was opgekomen. Hun aanwezig heid en hun gedrag bij deze stem mige bijeenkomst bewijst wel dat 11e informatie en voorlichting over de betekenis van 4 mei op ve len de juiste indruk maakt". In overleg met de Burgemeester heeft het "Comité Dodenherden king" de bloemen naar de Alge mene Begraafplaats ge bracht,daarmee de ergernis voor komend die men in '86 had toen enkele jongelieden niet de gepaste eerbied op konden brengen voor de gedachte achter deze bloemen bij het plateau op de Markt. De stichting is er van overtuigd dat de groei van 2200 naar 2500 inwoners te realiseren is, maar dan moeten er wel enkele bedrijven zich in Oud Vossemeer vestigen. "Wanneer we de gunstige ligging van Oud Vossemeer in ogen schouw nemen, zeker nu, door de komst van de Philips- en Oester- dam, moet het mogelijk zijn be drijven voor ons dorp warm te maken", aldus dhr. Geluk, die de talrijke gemeentebestuurders nog een hint gaf, door te zeggen dat de vestiging van een bedrijfsverza melgebouw een welkome aanvul ling zou zijn op het reeds bestaan de voorzieningenpakket. De stichting, die Oud Vossemeer nieuw leven in wil blazen, pro beert voorlopig door het organise ren van allerlei festiviteiten het dorp in de belangstelling te krij gen. Maar bij die activiteiten zal het niet blijven, want men wil niet als een evenementencomité door het leven gaan. In zijn openingsrede stond voor zitter Geluk uitvoerig stil bij de oprichting van de stichting. "Er wordt veel gepraat over de leef baarheid in ons dorp en men vraagt zich dikwijs af of er voor Oud Vossemeer een goede toe komst is weggelegd. De verwezen lijking van de stichting bewijst dat er wel degelijk een goede toe komst is. Er is een goede basis aanwezig door een bloeiend ver enigingsleven. De middenstand kan de concurrentieslag met de grootwinkelbedrijven nog aan. Het is beslist niet zo dat men 'de brug' over moet om voordeeltjes te behalen. Daarnaast is de ver draagzaamheid onder dé Vosse- meerders een belangrijke factor." Voorzitter Geluk vertelde tot slot dat door de plotselinge ziekte van BZN-zangeres Carola Smit, waar door het geplande optreden van BZN vrijdag geen doorgang kan vinden, de stichting de eerste te genslag al achter de rug heeft. Ge luk las vervolgens het telegram voor dat de stichting aan Carola had gestuurd. Burgemeester H.A. v.d. Munnik, die als openingshandeling samen met het stichtingsbestuur en de garagehouders een toast uit braoht op het succes van de stich ting, zei de inspanningen van de stichting promotie te zullen vol gen, maar over de eventuele komst van een bedrijfsverzamelgebouw kon hij uiteraard niets zeggen. Hij moest het bestuur echter wel een tweede teleurstelling meedelen. VERVOLG PAG 5 Burgemeester H.A. van der Munnik en voorzitter M. Geluk van de stichting Pro motie Oud-Vossemeer brengen een toast uit bij de opening van de occasionshow, het eerste programma van de stichting. De voorzitter nam het financieel verslag voor zijn rekening, omdat penningmeester J. Potappel uit Stavenisse afwezig was. Roeland zei blij te zijn met de giften van vele plaatselijke kerken, waardoor de afdeling er financieel goed voorstaat. De 33 aanwezige leden kozen mevr. M.J. van den Dorpel-van der Maas uit Tholen als nieuw bestuurslid. Zij kreeg 16 stem men, tegen dhr. J.M. Schot (even eens uit Tholen) 14. Na de pauze hield dhr. H. van den Herik (oud-directeur van het streekziekenhuis Gorinchem) een inleiding over 'Zorgen om de ge zondheidszorg'. De oprichting van de VBOK, het Ned. Artsen verbond, het Richtsnoer, de stich ting Schuilplaats en de NPV dui den volgens hem op onrust in de gezondheidszorg. Voor gods dienst en beleving daarvan is te genwoordig geen plaats meer, ge nieten van deze wereld wordt het belangrijkste geacht, aldus v.d. Herik. In alle maatschappelijke geledingen wordt steeds minder rekening gehouden met Gods Woord. Hij bekritiseerde, dat een deel van de uitgaven voor de ge zondheidszorg wordt besteed aan zaken, die eigenlijk niet tot die ge zondheidszorg horen, zoals geslachtsverandering. Ook de commissie Dekker noemt, aldus v.d. Herik, een aantal van die za ken op. Het adviseren van abortus en euthanasie is volgens hem een verkeerde zaak. Hij vergeleek de situatie in de gezondheidszorg met die rond 1850, toen de zorg om de zieke medemens eveneens terugliep. Tot slot riep hij iedereen op te werken aan het keren van de huidige opvattingen. Uit antwoorden op vragen bleek nog, dat ons land ongeveer een derde van alle literatuur over eu thanasie voor zijn rekening neemt en er ook nergens zoveel over gesproken wordt. Ook over de grens van het toelaatbare werd nog gesproken, waarna de spreker de bijeenkomst sloot met dankgebed. Koninklijke overval, in af wachting van lintjes een apar te gewaarwording Gemeente stelt voorwaarden aan nieuwbouw Budelpack in Poortvliet Zaterdag jachthavenfeest met minister Nijpels in St. An naland Drukkerij in Hoogstraat in plaats van aan de Markt in Tholen? Herinrichting binnenterrein Stationsstraat St. Philipsland vergt meer Oud-burgemeester H.J. Smith overleden 65 jarig bruidspaar in St. naland An- Koninginnedag gevierd uitgebreid Dodenherdenking in Tholen I Mei dag van de solidariteit Tennisclubs bundelen kwali teit in Competitie Combinatie Eiland Tholen Smerdiek terug naar voetbal- peil van 1960 WIE GEEFT WAT HIJ HEEFT, IS WAARD DAT HIJ LEEFT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Op drie plaatsen op Tholen kan zaterdag gestart worden voor de landelijke fietsdag. Bij het zwem bad in Tholen en de molens in Scherpenisse en Oud Vossemeer zijn de routebeschrijvingen ver krijgbaar. Tussen 9.00 en 13.00 uur kunnen deelnemers starten voor een van de routes, die tussen de 30 en 40 kilometer lang zijn. Uiterlijk 17.00 uur moet men te rug zijn bij het vertrekpunt. Wie de route uitrijdt en zijn kaart bij de controlepunten heeft laten af stempelen, ontvangt bij terugkeer een herinneringsspeld met jaar hanger. Een deel van de opbrengst van de landelijke fietsdag is bestemd voor het Sophia- kinderziekenhuis in Rotterdam. Gecombineerd met de landelijke fietsdag is de molendag. In de fietsroutes zijn een aantal molens opgenomen. Wanneer er een blau we wimpel is uitgestoken, is men welkom om de molen te komen bekijken. In Tholenderwijs vindt u, welke molens op Tholen open gesteld zullen zijn voor het publiek. De veertiende landelijke fietsdag, die wordt georganiseerd door ANWB, VVV en de TROS, gaat 's morgens om 9.30 uur officieel van start in Bergen op Zoom. Het startschot wordt gegeven door mi nister E.H.T.M. Nijpels. Op de Grote Markt in de markiezenstad worden zaterdag tal van activitei ten georganiseerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1