Koninklijk goud W.P. Goedegebuure Zilver voor twee gouden muzikanten Accelerando Zilveren medaille voor J. Fiktorie Nieuwe vuilnisauto Tholen in gebruik BOUMAN POTTER Afscheiding watergang Boswei te Stavenisse ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Franse bus vast op de Philipsdam Wittenbols wil het oude postkantoor LP. Goedegebuure(bugel) en M. Moerland(tuba) Lee Towers komt naar de Thoolse Dagen Telegram SGP naar Juliana en Bernhard Woensdag 29 april 1^87 43e jaargang no. 22I Cebeco-medewerker en ouderling N.H. Kerk L.P. Goedegebuure(links) en M. Moerland(rechts) bij de huldiging ter gelegen heid van hun vijftigjarig lidmaatschap van Accelerando. In de Sakofahal van de koninklijke fanfare Accelerando te St. Annaland was het vanochtend al feest. Ter gelegenheid van Koninginnedag kregen de trouwe muzi kanten L.P. Goedegebuure en M. Moerland allebei de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver. Besteller-voorman postkantoor Tholen Fusie Jeugdwerk Kortsluiting Eerst proberen Dodenherdenking maandag 4 mei Opleiding Uniformen Veiling Nieuw koor in St. Maartensdijk? DEZE WEEK Chauffeur Peter v.d. Ree, Jan de Viet en Henk Stoutjesdijk, allen uit St. Maartensdijk, bij de nieuwe vuilnis wagen aan de Molensingel te Tholen. Palen en gladde draden magere oplossing ■D Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden I 7,50 contant. Inclusief btw op reking 9,—. Hoofdredacteur W Heijboer. De heer W.P. Goedegebuure uit St. Annaland is vanochtend in de Wel- levaete onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud. Daarmee kreeg de zo bescheiden administra teur van Cebeco Zuidwest, ouderling in de N.H. Kerk en leider van het kerkelijk jeugdwerk de hoogste onderscheiding op Tholen en St. Phi lipsland tijdens de jaarlijkse lintjesregen. De besteller-voorman van het postkantoor in Tholen, dhr. J. Fiktorie, deelde vanochtend in 't Koffiehuys in de feestvreugde ter gelegenheid van Koninginnedag. De Thoolse burgemeester speldde hem de ereme daille verbonden aan de Oranje Nassau in zilver op. Gedegen en plichtsgetrouw waren de karakteristieken die burge meester H.A. van der Munnik uit sprak tijdens de uitreiking. Wim Goedegebuure was 1 sep tember 1986 veertig jaar werk zaam bij Cebeco en maakte zich ook al 25 jaar verdienstelijk voor het kerkewerk, zowel plaatselijk, eilandelijk als daarbuiten. Hij trad 1 september 1946 in dienst van de Cavetho, waar hij zich naast het regelen van de expe ditie, het faktureren en afrekenen van granen, bekwaamde op het gebied van gewasbescher mingsmiddelen. Goedegebuure behaalde diploma's en voor de Cebeco was dat belangrijk in de periode dat de omzet in gewasbe schermingsmiddelen toenam. Hij gaf spuitadviezen en was bevoegd in deze middelen te handelen. Vanaf de fusie op 1 juli 1971 werd hij belast met de dagelijkse admi nistratieve gang van zaken van de vestiging St. Annaland van Cebe co. In de beginperiode had Goe degebuure nog de volledige afwer king van de fakturen van de graaninname. Later werd dat voor de 11 hoofdvestigingen in Zee land, Zuid-Holland en West- Brabant geautomatiseerd in Zie- rikzee. Behalve granen en gewas beschermingsmiddelen worden er ook meststoffen, zaden, peul vruchten, poot- en consumptie- "F.en hele magere voorziening", zei raadslid P. van Belzen over het plan van b en w om bij de water gang aan de Boswei te Stavenisse een 'remmingwerk' aan te bren gen. Dat zal bestaan uit twee glad de draden langs perkoenpalen over een lengte van 300 m. Bewoners van de bij de brede wa tergang gelegen huizen attendeer den b en w in juni 1986 al op de gevaarlijke situatie voor kinderen. In het verleden is een aantal kin deren te water geraakt, met name door een voor de kleintjes te steile singelglooiing. De gehele raad was het met Th. Aarnoudse eens, dat b en w niet op tijd antwoord hadden gegeven op het verzoek. "Er was een her haalde brief voor nodig, terwijl hier toch beslist van een gevaarlij ke situatie sprake was. Het komt vaak voor dat burgers 2 a 3 maan- Een Franse bus met 48 vakantie gangers uit Lyon is vrijdagavond op de Philipsdam weggezakt en na drie uur door twee kraanwa gens weer in het rechte spoor ge bracht. De politie vindt het een wonder, dat dit nog zo is afgelo pen, want bij duisternis had de bus wel in het water kunnen rij den. De Fransen waren op weg naar eeri bungalowpark in Herkingen op Goeree-Overflakkee, waar ze een week zouden verblijven. De chauffeur en de reisleidster had den op de kaart een stippellijn ge zien, die de kortste weg vormde en dat was de Philipsdam in wor ding. Het begin was goed en een ver volgstuk was juist die vrijdag geasfalteerd. Daarom waren de afsluitborden weggehaald, waar door de bus kon doorrijden. Het laatste stuk tot vlakbij de Kram mersluizen bestond echter alleen nog uit steenslag en toen kreeg de chauffeur in de gaten, dat hij te vroeg deze route had gekozen. Hij wilde keren, raakte vast in de berm en zakte met de achterassen weg. Dat gebeurde omstreeks half acht. Twee kraanwagens moesten er aan te pas komen om de bus los te krijgen, wat pas kwart over elf lukte. De warme maaltijd die in Herkingen voor de Fransen ge reed stond, was toen al verpieterd. aardappelen en tuinbouwproduk- ten verhandeld. Goedegebuure heeft de admi nistratieve leiding over de vesti ging St. Annaland, waar twee mensen werkzaam zijn. "Hij is erg plichtsgetrouw en verricht zijn werkzaamheden op uitermate ge degen wijze", aldus de burge meester. Ook voor de kerkelijke gemeen schap in St. Annaland en de regio betekent dhr. Goedegebuure heel veel zo vervolgde dhr. Van der Munnik. Van 6 maart 1960 tot ja nuari 1986 scriba(secretaris) van de N.H. Kerk in zijn woonplaats. Vanaf 1974 tot januari 1986 scriba van de classis Zierikzee van de N.H. Kerk en vanaf die tijd notu list. Vanaf 1960 nam hij deel aan het werk in de eilandelij ke hervormde jeugdraad, waarvan hij nog waar nemend voorzitter is. Vanaf 1960 is hij leider van het plaatselijk jeugdwerk: in het begin de kna- penvereniging Samuël en de jon- gelingsverening Tot de Wet en tot de Getuigenis, momenteel de her vormde jongensclub Samuël. Van 1968 tot 1983 is Goedegebuu re betrokken geweest bij de kerke lijke visitatie. Alles bij elkaar meer dan voldoende redenen voor de koninklijke onderscheiding, zo liet de Thoolse burgemeester uit komen. den wachten, zonder een reactie van de gemeente te krijgen", zei de SGP-fractievoorzitter. Wethouder Koopman trok het boetekleed aan. "Wij nemen vol ledig de schuld op ons, het was geen visitekaartje. Er is sprake van een kortsluiting, want b en w had den 5 augustus al besloten om een afrastering aan te brengen." Van Beek pleitte voor een betere oplossing dan paaltjes met een gladde draad en Van Belzen wilde de bewoners erbij inschakelen. Van de Heuvel wees op de goede ervaringen met een afrastering aan de Molenvlietsedijk in Tho len. De wethouder vreesde met een an dere oplossing problemen met het maaien en bovendien kost het dan 7000 gulden. "Wat is er belangrij ker: het maaien of een kind te wa ter?", merkte raadslid Moerland op. "Breng beplanting aan, dan hoef je niet meer te maaien." Wethouder Koopman wilde wel bekijken of een bodembedekker over 300 m aan te brengen was, maar er is niet alleen in Stavenisse een watergang. Ook in plan Bui tenzorg te Tholen en wat kost dat allemaal niet? Hij wilde het aan de Boswei eerst met een eenvoudi ge oplossing met palen en draad en overleg met de bewoners probe ren. Ten aanzien van het late antwoord aan burgers herinnerde de burge meester aan een eerdere discussie in de gemeenteraad over de auto matisering van de postregistratie. Als dat ingevoerd is, krijgt ieder een op tijd antwoord. Accelerando zette deze steunpila ren in eigen kring al eens in het zonnetje, maar nu kregen ze ook koninklijke waardering. Martien Moerland is namelijk al sinds 20 oktober 1932 lid van de fanfare, dus bijna 55 jaar. Leen Goedege buure heeft er ook al 53 op zitten, want hij trad 25 januari 1934 toe tot de muziek. Burgemeester H.A. van der Mun nik speldde de medailles op, na dat hij hun muzikale doopceel had gelicht. Moerland was van 23 maart 1962 tot 27 april 1964 plaatsvervangend bestuurslid en van 27 april 1964 tot 16 februari 1977 één van de ze ven bestuursleden. Vanaf novem ber 1961 heeft hij de verzorging van de buitenverlichting. "De vlag halfstok, de klokken luiden. Moet dat dan steeds op nieuw beleefd?" Deze regels uit het gedicht "Herdenking", dat vorig jaar in de E.B. geplaatst werd door mevr. lek de Bruin, zijn telkens weer toepasselijk. Ook nu zal de vierde mei op de Markt in Tholen de nationale Do denherdenking worden georgani seerd door het comité Dodenher denking. Het comité verzoekt ie dereen vanaf 18.00 uur de vlag halfstok te hangen. Om 19.30 ver trekt vanaf de Eendrachtsweg (t.h.v. garage Bal) een stille tocht, begeleid door de drumband van Concordia. Iedereen kan zich daarbij aansluiten. Rond 19.45 uur wordt het gezelschap op de Markt verwacht waar leden van het Korps Nationale Reserve de wacht houden bij het plateau "Gedenk allen die voor onze vrij heid vielen". Vanaf 19.45 uur tot een halve minuut voor 20.00 uur speelt Concordia en na het blazen van "The Last Post" worden twee minuten stilte in acht geno men. Als de koninklijke muziek vereniging het eerste couplet van het Wilhelmus gespeeld heeft, zullen bloemen, worden gelegd door het comité en genodigden. Hierna wordt de aanwezigen op de Markt de gelegenheid geboden hetzelfde te doen. Het Geref. Gemengd zangkoor Canticum o.l.v. dhr. I. Riedijk zal daarna nog enkele liederen ten gehore brengen, waarna de plech tigheid rond 20.30 uur beëindigd zal zijn. De bloemen zullen even als vorig jaar op de Markt blijven liggen als stille getuigen van het eerbetoon gebracht aan de geval lenen in de Tweede Wereldoorlog en daarna. c Gedurende de periode 1955-1975 heeft Moerland zich veel moeite gegeven om jeugdige muzikanten op te leiden. Het 21 september 1881 opgerichte Accelerando telt 54 werkende leden, waarvan 38 van de fanfare en 16 van de drum band. Moerland speelt tuba en staat be kend als een goed muzikant. Zijn inzet kan voor ieder van de vereni ging een voorbeeld zijn. Het thuis bestuderen van zijn partij, staat bij geen enkele muzikant hoger in het vaandel geschreven dan bij Martien Moerland. Als landbouwer was hij van 13 ja nuari 1966 tot 16 februari 1978 bestuurslid van Landbouwbelang, in 1972 omgezet in de ZLM- afdeling St. Annaland. Ook Goedegebuure leidde jonge muzikanten op: eerst in de perio de 1946-1951 en vervolgens van 1953 tot 1983. Vanaf november 1961 tot 1975 was hij bovendien nog secretaris van Accelerando, waarvoor hij van 9 februari 1976 tot 1983 ook de uniformen be heerde. Leen Goedegebuure werd even- .ens als een goed lid en een prima muzikant gekenschetst. Als bugel solist speelt hij al jaren een zeer belangrijke rol in de fanfare. Wat repetitiebezoek betreft, is hij een voorbeeld voor de andere leden. Goedegebuure is bij velen ook be kend als hoofdadministrateur van de coöperatieve veilingvereniging St. Annaland. Gedurende veertig jaar bekleedde hij die functie tot 1 april 1982. Daarnaast was hij van 1974 tot 1984 lid van de plaatselijke con tactcommissie van het Groene Kruis in St. Annaland. Jan Fiktorie, die op 28 augustus zijn 40-jarig overheidsjubileum hoopt te vieren, is flexibel. Hij be gon in Bergen op Zoom en kwam via Halsteren naar Tholen. Fikto rie maakte zich naast zijn PTT- werk verdienstelijk als ploegleider van de reddingsdienst, bij de mu ziekvereniging Concordia en in de watersportvereniging. De Spiritusfabriek te Bergen op Zoom was de eerste werkgever van Fiktorie, maar hij stapte over naar de Nederlandse Spoorwegen, waar hij 9 1/2 jaar bleef. Op 7 februari 1957 kwam de PTT in het gezicht: Fiktorie werd hulp besteller in Bergen op Zoom. Daarna klom hij op: 1 maart 1977 rijksambtenaar 4 voorsorteerder, 6 maart 1980 plaatsvervangend besteller-voorman en in 1982 em ployé 2e klasse bij de PTT te Halsteren. Op 1 november 1982, toen Fikto rie een gratificatie kreeg, ver scheen Tholen aan de horizon en 1 oktober 1983 werd hij employé le klasse besteller-voorman. De burgemeester had uit PTT- kring vernomen, dat Fiktorie graag uitdagingen aanvaardde. "U was een zeer actief medewer ker met een rijk gevarieerde loop baan. Daarbij gaf u blijk zich op uitgelopende kantoren en aan ver- Volgens nog onbevestigde berich ten zou er in St. Maartensdijk een nieuw koor zijn opgericht. Al ruim 20 leden hebben zich aange meld, waaronder enkele gerenom meerde stemmen. Een dirigent kon nog niet worden benoemd, doch dit werd niet als handicap beschouwd. Het koor wil zich op eenzelfde niveau gaan bewegen als het Smalstads Mannenkoor. Er werden al contacten gelegd met gelijksoortige koren in binnen- en buitenland. In tegenstelling tot het gebruik bij het Smalstads Mannenkoor zullen op veler ver zoek voornamelijk werken met pi anobegeleiding worden uitge voerd. Onderhandelingen met een in de streek bekend pianist zijn gaande. Een eerste optreden is voorzien op 16 mei a.s. Tijd en plaats van optreden volgen nog. schillende taken uitstekend aan te passen. Uw taakopvatting was ge degen en u gaf een prima voor beeld aan anderen. Ondanks de verplaatsingen gedurende de laat ste jaren, wist u zich ook in Tho len weer vlot een eigen plaats te verwerven." Jan Fiktorie was ruim 24 jaar ac tief in de bedrijfszelfbescher- mingsorganisatie, o.a. als ploeglei der van de reddingsdienst. Vele jaren was hij een gewaar deerd lid van de muziekvereniging EMM te Bergen op Zoom en nu van de koninklijke Concordia. Ook is Fiktorie een bekend en be mind lid van de watersportvereni ging. Met de uitreiking van deze vierde koninklijke onderscheiding van morgen, was de Thoolse burge meester aan het einde van zijn lintjesregen. Zijn collega T.A. Vo gel uit St. Philipsland hoefde van daag geen medailles op te spelden. Opnieuw komt er een topartiest naar Tholen: Lee Towers, de Ne derlandse Frank Sanitra of hoe de voormalige Rotterdamse kraan machinist nog meer mag heten. Feit is, dat hij bijzonder populair is, zodat het stichtingsbestuur van de Thoolse Dagen bijzonder inge nomen is, dat hij zaterdagavond 4 juli met een showorkest optreedt in Scherpenisse. Zaterdag worden ook de veekeu ringen gehouden in plaats van vrijdag. Verder is "er een de monstratie van een twaalfspan van de stallen Brooijmans en een optreden van Haflingerpaarden. Andere attracties zijn (kinder)bra- derie, oude ambachten en een op treden van clowns. Dit jaar is er geen trekker-trek, motor- noch fietscross. Vrijdagavond zal de rock and roll- band Shaking Arrow toch wel ge noeg geluid produceren met als solist Tony Bodar, de Barry Gibb van de Henny Huismanshow. 's Middags is er een programma voor ouderen. Donderdag 2 juli is de playback- show van de Thoolse Dagen. Vier koninklijke onderschei dingen Stichting Promotie Oud- Vossemeer opent haar deuren Afscheid L.A.M. Elenbaas en een nieuwe gedeputeerde Magere afscheiding water gang Stavenisse Slechte vloerbedekking in Scherpenisse Cebeco verliest het van jachtwerf Afscheid ds. B. den Butter uit Stavenisse SGP herdacht gouden huwe lijk prinselijk paar Commissie lost problemen volkstuinders niet op BEZT legt nadruk op radio en zaalsteun Tholen geeft aanzet tot eman cipatiebeleid Adviescommissie huisartsen niet openbaar Proef met grasloos oefenveld Vosmeer Tholense Boys in kampi oensstemming, Smerdiek in mineur LIEFDE HUIST IN HUT TEN ZOWEL ALS AAN HOVEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's 'De Staatkundig Gereformeerde Partij in Noord-Oost Zeeland, he denavond in herdenkingsbijeen komst tezamen in de Nederlands Hervormde Kerk te Poortvliet in verband met uw gouden huwe lijksjubileum, wil u met dit heuge lijke feit van harte gelukwensen en bidt u Gods zegen toe in uw ver dere leven. De voorzitter, L.J. Koopman De secretaris, A. Aarnoudse' Een telegram mét die tekst werd vrijdagavond vanuit de N.H. Kerk te Poortvliet verzonden aan Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bern hard en Hare Koninklijke Hoog heid prinses Juliana in paleis Soestdijk. Wittenbols en Partner heeft be langstelling om het oude postkan toor op de hoek Hoog-/Visstraat in Tholen te kopen. "Het is nog in een hele prille beginfase", zegt dhr. Janmaat, "maar in ons kan toor op de iClarkt hebben we wel ruimtegebrek. Je loopt elkaar in de weg en het archief wordt te groot. Bovendien willen we twee dochterondernemingen in Tholen concentreren: een accountants kantoor met drie personeelsleden uit Veldhoven en een incassobu reau uit België met anderhalve ar beidskracht. Voor het accoun tantskantoor willen we dan nog^- één man aannemen." Het oude postkantoor is eigen dom van de staat. De onderhan delingen lopen via de Dienst der Domeinen. Dhr. Janmaat zegt met de ge meente 'principeaccoorden' gesloten te hebben over de be- drijfsbesfemming van het pand. "Maar da) zegt niet veel, dat heb ben we jnet de woning aan de Markt gezien." Tegen de vestiging van een druk kerij in de woning naast het kan toor van Wittenbols lopen nog steeds bezwaren. Het is volgens Janmaat niet uitgesloten, dat het accountantskantoor in de woning aan de Markt komt en de drukke rij in het oude postkantoor wordt gevestigd. "Het postkantoor wordt een pure werkplaats, geen representatieve ruimte." Incasso van verzekeringen vormt nog het belangrijkste werkpakket van Wittenbols, maar van het ei land komt er langzaam aan ook wat meer. De 'miljoenenop dracht' van het Gemeentelijk Energie Bedrijf Rotterdam is vol gens dhr. Janmaat 'een crime' ge worden. Mede daarom is afgezien van incassowerk voor het woning bedrijf Rotterdam. "Je hoeft niet altijd blij te zijn met miljoenen", aldus dhr. Janmaat. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. De nieuwe vuilnisauto van de gemeente Tholen is maandag in gebruik genomen. Het 250.000 gulden kostende voertuig heeft het zwaarder te verduren dan zijn voorganger, want er wordt per week acht tot negen ton meer vuil opgehaald. Dit komt door het nieuwe systeem van reini gingsrechten. Er is een vast recht van 68 gulden per jaar ingevoerd in plaats van dat de reinigingsrechten in de prijs van de gemeentelijke huisvuilzak zijn verwerkt. Nu mag alles voor 68 gulden meegegeven worden, waardoor het gratis storten op Tuttelhoek bij Scherpenisse flink is teruggelopen. De openstelling op zaterdagmorgen is zelfs al ver vallen, maar de stortplaats is nu wel op vrijdagmiddag geopend. Dit jaar komt er nog een tweede, vernieuwde vuilniswagen, aangezien de andere auto tijdens de gladheid tegen een boom reed. Daardoor moest een huurauto van reigingsbedrijf Boon worden ingezet. Die kan nu terug omdat de nieuwe vuilnisauto in gebruik is genomen en de oude wagen nog enkele maanden langer mee moet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1