Alles klaar voor sluiting Krammer Met eerste paal kazerne ook voortbestaan korps verzekerd Vijf nieuwe operatiekamers en verdubbeling röntgenafdeling 1 BOUMAN POTTER 22 PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Nieuwe accommodatie in de Julianastraat te Stavenisse Tholenaren naar prinses Twintigjarig ziekenhuis Lievensberg wordt gemoderniseerd Donderdag 16 april 1987 43e Jaargang no. 20 Zaterdagmiddag Philipsdam een feit? Tien bulldozers zijn als bezige bijen aan het werk op het verse zandbed aan de kant van de Grevelingen- dam. In de Krammer wemelt het van de schepen van rijkswaterstaat en de Combinatie Zandsluitingen Oosterschelde. De laatste 150 meter moet nog vol gespoten worden met zand, voordat de verbinding met St. Philipsland een feit is. Zaterdagmiddag kan dat zover zijn. Burgemeester H.A. van der Munnik en centraal com mandant L.T. Steenpoorte hebben de eerste paal voor de nieuwe brandweerkazerne in Stavenisse aangegre pen om twee zaken extra te belichten. Ten eerste de aandacht die het gemeentebestuur aan de kleine ker nen schenkt en ten tweede de bevestiging van het voortbestaan van de vrijwillige brandweer in Sta- Acht miljoen m3 zand Stroom Metingen AJ. SCHOT EN ZN. B.V. Het adres voor grote kreukels vissalades, visschotels Zeeuwse paling KABEUAUWFILET R venisse. Betonschroefpalen Blubber Voldoende elan Herdenking van gouden huwelijk DEZE WEEK tl J _JL Ds. Cysouw(47) met emeritaat Het uit 1968 daterende ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom wordt vernieuwd. De belangrijkste ver beteringen worden de bijna twee keer zo grote opera tiekamers, de verdubbeling van de röngenafdeling en de uitbreiding en renovatie van de polikliniek ortho pedie. Hinder Margarine Polikliniek Restaurant Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking I 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. In brandweeruniform, goed bestand tegen het naar alle kanten spetterende beton, maakte burgemeester H.A. van der Munnik zich gereed voor het boren van de eerste paal voor de nieuwe kazerne aan de Julia- nastraat te Stavenisse. Naast de burgemeester met witte helm centraal commandant L.T. Steenpoorte en ver der o.a. plaatselijk commandant D.J. Letzer. Rijkswaterstaat lichtte dinsdag middag de Nederlandse en Belgi sche pers, alsmede het NOS- journaal in over het laatste sluit gat in de Oosterschelde. Donder dag 14 mei wordt de Philipsdam officieel gesloten verklaard door minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Ook de Belgische ministers H. de Croofverkeerswe- zen) en L. Olivierfopenbare wer ken) zijn daarvoor uitgenodigd, commissaris der koningin dr. C. Boertien, vertegenwoordigers van gedeputeerde staten van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland en burgemeesters en dijkgraven uit de omgeving. Het duurt echter nog tot oktober 1988 voordat de Philipsdam voor het openbaar verkeer wordt open gesteld, want het afbouwen van de brug over de Krammersluizen heeft nogal wat voeten in de aar de. Een grote concentratie van de Ne derlandse .waterbouw is in de Krammer aanwezig om het laatste sluitgat te dichten. In twee- en drieploegendienst wordt er dag en nacht gewerkt. De stroomgeul tussen de Krammersluizen en de Grevelingendam was 1200 meter breed en ongeveer 25 meter diep. Er gaat 7 1/2 a 8 miljoen kubieke meter zand in, waarvan dinsdag nog 1 1/2 m3 gespoten moest worden. Bij de sluiting van de Oesterdam was er vorig najaar nogal wat te genslag door lekkende leidingen en slecht weer. Gezien die ervarin gen zijn de leidingen(totaal bijna 18 km) eerst beproefd. Aangezien de sluiting van de Philipsdam door de lange vorstperiode twee weken later werd dan gepland, was er ook meer tijd voor een grondige voorbereiding. De weersomstandigheden zijn ook beter en als het nog een paar dagen tegenvalt, gaan de water bouwers naar een betere periode toe omdat het tweede doodtij van april volgende week begint. Bij de sluiting van de Oesterdam werd rijkswaterstaat verrast door grotere stroomsnelheden in het Schelde-Rijnkanaal. Ook bij de Philipsdam is inschakeling van de Stormvloedkering(SVK) in de monding van de Oosterschelde nodig, want hoe kleiner het sluit gat, hoe hoger de stroomsnelheid. Dankzij de SVK kan die van 4 a 5 meter per seconde teruggebracht worden tot 2 m. De SVK was dins dagmiddag voor 70% gesloten en vrijdag en zaterdag gaat die hele maal dicht, hoewel er volgens de Oesterdam-ervaringen dan nog een lekkage van 10% optreedt. Behalve het 'knijpen' van het getij door sluiting van de SVK gaat rijkswaterstaat het getij ook 'rek ken'. "We gooien er een keer laag water en een keer hoog water uit", aldus ir. L. Batterink. "De duur van vervelende proce dures houden we echter zo kort mogelijk en daarom zijn er grote zuigerprodukties nodig. Aan de noordkant(Grevelingendam) spui ten in de slotfase drie zandzuigers, aan de zuidkant(Krammersluien) twee", bracht ir. A. van Roer- mund naar voren. Een dagelijkse begeleidingsgroep toetst de praktijk aan de planning met informatie van de SVK, de aannemer, de ontwerpers, de milieu-afdeling en het steuncen- trum bij de Krammersluizen, waar de computers van rijkswa terstaat staan. Ter weerszijden van het sluitgat staan meetpalen en met boten worden voortdurend peilingen verricht. "De Oosterschelde ligt aan de monitor", zei ir. J. Leent- vaar. Milieu en visserij worden nauwlettend in de gaten gehou den. Op zes plaatsen worden er rekjes met mosselen opgehaald en in het laboratorium onderzocht. VERVOLG PAG. 9 Voor al het fijne uit de zee naar Thoolse Vishandel Eendrachtsweg 15 Tholen tel. 01660-2540-2792 per halve kiloDj' Advertentie I.M. Enkele jaren geleden werd het re sultaat van de reorganisatie van de brandweer op een rijtje gezet en daarbij bleek, dat het korps Stave nisse eigenlijk toch maar weinig uitrukte. Daarbij werd de bouw van een garage en vervanging van de auto betrokken, maar de con clusie was, zo vertelde Steenpoor te, dat het korps Stavenisse 'abso luut onmisbaar' was gezien de hoek die het bestrijkt. "Met het boren van deze eerste paal blijft de brandweer van Stavenisse dan ook bestaan", zei de centraal commandant. De burgemeester kreeg van de plaatselijke commandant D.J. Letzer een speciaal brandweerpak om een officieel tintje te geven aan de fabricage van 1 van de 15 betonschroefpalen, die aan de Ju lianastraat in de grond gingen tus sen de panden van de aannemers Letzer en Van Prooijen. "Dertig jaar geleden zouden we gewoon een betonvloer gestort hebben, nu moet dit kostbaar materiaal er al lemaal aan te pas komen", zei een toekijkende oud-metselaar. Het gebeurt op meer plaatsen, want tegenover de woning van de burgemeester aan de Hoogstraat in Tholen is er naast het kantoor van notaris mr. J. Schot ook met betonschroefpalen gewerkt voor de bouw van woningen. Wie de blubber bij het boren van de gaten naar boven ziet komen, vraagt zich af: wonen we daar op? Zakken we niet naar beneden? In het gat wordt 15 kubieke meter beton gestort en na wat tegenslag door een verstopping, was dat woensdagavond ook bij 15 palen gebeurd. De volgende dag moest het Kruislandse bedrijf weer naar België. De burgemeester voelde zich met het pak, helm en laarzen een brandweerman, die een belangrij ke eer te beurt was gevallen. "Ein delijk is het zover", zo bracht hij de lange voorbereiding in herinne- "Met vier korpsen in de ge meente hebben we in feite een re gionale brandweer, maar de vier zijn nodig en gelukkig is deze nieuwbouw ook politiek geaccep teerd, zodat de uitruk- en oefen mogelijkheid in Stavenisse up to date wordt." De burgemeester hield de brand weerlieden voor, dat ze pas besef fen dat de oude kazerne niets was, wanneer de nieuwe klaar zou zijn. Hij meende, dat je de brandweer nauwelijks hoeft aan te sporen om zich aan de gewijzigde eisen aan te passen. "Er is al voldoende elan aanwezig om zich in te zetten voor de hulpverleningstaak ten dienste van mens en dier." Van der Munnik hoopte, dat de bouw voorspoedig zou verlopen na problemen met een pomp. "Met verlangen zien we de ope ning tegemoet. De brandweer van Stavenisse zal in haar nieuwe jas bloeien als nooit tevoren", voor spelde de burgemeester. Steenpoorte zei bijzonder ver heugd te zijn met de extra aan dacht die de burgemeester aan de ze mijlpaal in Stavenisse wilde ge- ven."We hebben er wel een troep van gemaakt op de bouwplaats, maar dat is in september of okto ber bij de feestelijke opening ver geten." De centraal commandant dankte gemeentebestuur en gemeentewer ken voor de steun en spoorde de aannemers aan het karwei tijdig te klaren. De bouw wordt uitgevoerd door de plaatselijke bedrijven Letzer(metselwerk), Van Prooi- jen(timmerwerk), Moerland(ga- walo), alsmede Verjaal(electra), De Rijke(schilderwerk) en Wegge- mans(staalconstructie) uit St. Maartensdijk. Steenpoorte wees nog op de toe nemende scheepvaart bij Stavenis se, waardoor de kans op werk voor het brandweerkorps toe neemt. Het deed hem goed, dat er ondanks de vergrijzing vier jonge mensen tot de vrijwillige brand weer toegetreden zijn. "Daarmee zijn we op de goede weg", aldus de centraal commandant, lek de Vos en Huib de Vos werden al eerder vrijwilliger, onlangs zijn Rien Dorst en Henk Vermaas tot het korps Stavenisse toegetreden als opvolger van Kees Priem en Leen Gunst. Op 30 april vindt op het gazon van paleis Soestdijk een mani festatie plaats in verband met de viering van het gouden huwelijks feest van prinses Juliana en prins Bernhard. Ook de provincie Zee land doet hier aan mee en uit de gemeente Tholen zijn een aantal leden van Oranjeverenigingen in de gelegenheid gesteld mee te doen. Uit Scherpenisse zijn dhr. A. van den Hoek en mevr. P.C. Hage-Jansens afgevaardigd en uit Oud Vossemeer dhr. en mevr. A.M. van Engelen en A.A. van Engelen-Bom, dhr. A. Goud zwaard en mevr. L. Vroegop-van Driel. De Oranjevereniging Poort vliet en het comité Smalstadsacti- viteiten konden in verband met de eigen activiteiten geen mensen af vaardigen. De gemeentelijke kiesvereniging van de SGP en studievereniging Calvijn organiseren op vrijdag 24 april in de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet een herdenkingsdienst voor het gouden huwelijksjubi leum van Prins Bernhard en Prin ses Juliana. Het hoofdthema van de avond is 'Door Gods goedheid dit gouden jubileum'. L.J. Koopman, voorzit ter van de kiesvereniging, spreekt een openingswoord. Vervolgens spreken ds. Egas uit Poortvliet, ds. Van Heteren, predikant van de Chr. Geref. Kerk te Werkendam, ds. Bac, predikant van de Geref. Gem. te Bodegraven en dhr. Duve- kot, voorzitter van studievereni ging Calvijn. De bekende organist Jan Zwart bespeelt het orgel. De avond begint om 19.30 uur. De 47-jarige hervormde predikant ds. A.B. Cysouw uit St. Philips land gaat 15 mei met vervroegd emeritaat. Met die beslissing komt een einde aan de onzekerheid, die vorig jaar Pinksteren ontstond, toen ds. Cysouw ongevraagd ver lof kreeg. Die termijn werd tel kens verlengd. Nu heeft het bestuur van de provinciale kerk vergadering hem vervroegd emiri- taat gegeven wegens invaliditeit. De leden van de Hervormde Ge meente St. Philipsland zijn tijdens M« Oft Goede Vrijdag en Pasen Zaterdag sluiting Philipsdam Commissielid P. Geuze hekelt gemeente over volkstuintjes Tholen BEZT krijgt 2100 gulden subsidie Gildenstraat Tholen wordt éénrichtingsverkeer Speeltuin Oostsingel St. Maartensdijk wordt deels op geknapt Opening grootste supermarkt van Tholen/St. Philipsland Oud papier ophalers: vuil werk en versleten schoenen Gebr. Franken met tomaten op matjes naar de top AN IB: paar honderd jaar achterstand verander je niet in tien jaar Budelpack gaat uitbreiden Ter Tolne vierde tijdens halve finale nationale kampioen schappen schooldammen MUZIEK ZEGT WAT MET WOORDEN NIET TE ZEG GEN IS Dit nummer bestaat uit 22 pagina's een gemeente-avond van de beslis sing op de hoogte gesteld. Er was flinke belangstelling voor deze bijeenkomst. Men was 'met stom heid geslagen' over de mededeling ten aanzien van de predikant, die vijf jaar geleden4iaar St. Philips land kwam, maar al een jaar niet preekt. Het ongevraagd verlof werd verleend na problemen met de kerkeraad. Consulent ds. H. Verheul wil daarop niet nader ingaan. "Dat is een te tere zaak. Het gaat ook puur om een interne kwestie." 1 WONINGINRICHTING h -<-i 1 11 v w 1 W ''I'll v V V 1 1 1 li vj Molenstraat tel. 01662-2446 Poortvliet Advertentie I.M. Voorzitter P.P.M. van Putte gaf maandagmiddag het officieel startsein voor de 10 miljoen gul den vergende, anderhalf jaar du rende bouwfase III. Hij boorde een gat in de muur, die het be staande gebouw met de vier nood operatiekamers moet verbinden. Slavenburg uit Schiedam gaat met Kropman uit Breda en Nolten uit Eindhoven die noodvoorziening eerst bouwen. Het wordt overi gens een volledig aan de rijks voorschriften beantwoordend ste nen gebouw, dat na een jaar ge bruik afgebroken zou moeten worden, maar directeur J. Heij- mans wil het liever zover niet laten komen. De verhuizing naar de noodopera tiekamers gebeurt in de zomerva kantie omdat de bezetting dan het laagst is. Verwezenlijking van bouwfase III levert extra spanning en een inge- Een grote kwaliteitsverbetering noemt de medisch directeur de strenge scheiding van het vuil/schoon circuit in de nieuwe situatie. wikkelde verhuizing op omdat het werk voornamelijk binnen het be staande gebouw zal gebeuren. Pa tiënten en bezoekers zullen tijde lijke omwegen moeten maken en nu en dan enige (geluids)hinder van de bouw ondervinden. Er vindt echter een zorgvuldige plan ning plaats door regelmatig over leg van de bouwers met medewer kers van Lievensberg. In noodge vallen is het ziekenhuis in Roosen daal beschikbaar. Volgens medisch directeur J. Krij ger moeten operatiepatiënten mo menteel op de gang wachten, zo dat er ruimer jasje voor de opera tieruimten geen overbodige luxe is. In plaats van 4 1/2 operatieka mers komen er 5 met daaraan ge koppeld een voorbereidingsruimte voor de patiënten en kamers om bij te komen na de operatie. "Met die sterk verbeterde opvang wordt Lievensberg patiëntvriendelijker", aldus dokter Krijger. De centrale sterilisatie is ook aan de operatiekamers gekoppeld. Het liefst had architect Tuns uit Rotterdam alle ruimten voor de chirurgen en orthopeten bij elkaar gegroepeerd, maar na een bezuini gingsheroverweging van 7 miljoen gulden, moest die wens van het plan worden geknipt. "We krijgen nu toch wel een optimale situa tie", aldus directeur Heijmans, "maar de luxe schil is eraf ge haald. We krijgen margarine* in plaats van roomboter, maar in het functionele gedeelte is er niets in geleverd." In plaats van de huidige lineaire structuur komen de nieuwe opera tiekamers in een clustervorm te liggen. Een lang gekoesterde wens kan met de uitvoering van fase III ook in vervulling gaan: de definitieve huisvesting van de medische regi stratie op de begane grond in plaats van in de kelders. De hoofdingang wordt aangepast, zodat er aan de balie meer infor matie aan bezoekers kan worden gegeven. Op de tweede verdieping wordt er ruimte geschapen voor de bezigheidstherapie en voorzie ningen als de kapper en de biblio theek voor de patiënten. Voor vernieuwing van de röntgen afdeling is geen noodvoorziening nodig zoals voor de operatieka mers. De bouwers springen 'van vlek tot vlek', maar over ander half jaar zal het aantal röntgen- mogelijkheden verdubbeld zijn. De gaten worden opgevuld met poliklinieken, zoals de bouw en renovatie van de orthopedieruim- te. Door een toename van de dag behandeling staat de polikliniek 'geweldig onder druk'. Mede in verband met uitbreiding van de medische staf is er volgens de Lievensberg-directie daarom in de toekomst meer ruimte voor de po likliniek nodig. Tegelijk met fase III wordt via een apart bestek van 250.000 gulden een winkel met bezoekersaccom modatie/centraal restaurant aan de linker kant van de ontvangsthal verwezenlijkt. De in mei vorig jaar aanbestede fase III kwam anderhalf miljoen Voorzitter Van Putte boort een gat in het bestaande ziekenhuis Lievensberg om een verbinding met de nog te bouwen noodoperatiekamers te kunnen maken. Links directeur Heijmans van Lievensberg. gulden boven de begroting uit, waardoor Lievensberg overging tot een tweede aanbesteding met open begroting. Eerder had het Bergse ziekenhuis fase I(poliklinieken, spoedgeval len, laboratorium, fysische thera pie, apotheek, revalidatie) voor 18 miljoen en fase II(beddenhuis laag- en hoogbouw en administra tieve ruimten) voor 25 miljoen gulden verwezenlijkt. Daardoor werd het liggeld 25 gulden duur der in Lievensberg. Na fase III staat er nog een onder- houdsprogramma van 6 miljoen gulden op stapel voor de komende 3 a 4 jaar. Daaronder vallen o.a. de liften, het ketelhuis en de in stallaties.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1