Beroepskracht voor ambulance Rode Kruis Leegstand en aanmerkelijk moeilijkere verhuur Beter Wonen vermindert nieuwbouwplannen sterk Zestig zakken zwerfvuil verzameld FNV: Tholen eldorado voor vakorganisaties Feestelijke viering tussen 12 en 27 juni ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN TkOLEN EN FLIPLAND Ambulance vervoer Open dag in Thoolse kas BOUMAN POTTER Donderdag 2 april 1987 43e Jaargang no. 19*-- Een uit twaalf personen bestaand comité heeft een programma samengesteld om het vijfde eeuwfeest van het dorp Sint Philipsland feestelijk te vieren. Tussen 12 eji 27 juni a.s. vinden dagelijks activiteiten plaats. In het verlengde van het haven plateau zal een feesttent met ongeveer 400 zitplaatsen verrijzen. Zeeuws commis saris van de koningin dr. C. Boertien zal de opening van de festiviteiten op 12 juni bijwonen. Dan zal ook een boek over de geschiedenis van Sint Philipsland worden gepresenteerd. Alles gratis 1487 1987 Programma Nieuwbouw garage met kantoor begonnen Goed punt Het verhuren van huizen verloopt aanmerkelijk moei lijker dan enkele jaren gleden, concludeert ir. E.C. Stuifmeel van de woningstichting Beter Wonen. Steeds meer woningen blijven bij een wisseling van bewoners langer leeg staan. Het bestuur heeft beslo ten uiterst voorzichtig te zijn bij de uitbreiding van het woningbezit. "De bouw van 64 huizen die is be gonnen, moet eigenlijk worden gezien als een soort van afbouw", zegt de directeur. DEZE WEEK INA GELUK ALTERNATIEVE GENEESWIJZEN Zestien jongeren van Natuurvereniging St. Philipsland in actie Verzopen katten Minimale beloning, slechte arbeidsomstandigheden "Eigenlijk is Tholen een eldorado voor het ontwikke len van een vakorganisatie", zegt het bestuur van de Industriebond FNV Tholen. Daarbij worden slechte arbeidsomstandigheden en minimale beloning als voedingsbodem genoemd. De Industriebond hield dinsdagavond in café Smerdiek een 'mopperavond'. Voor een exclusieve dames- of meisjes hoed Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annatand Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Sint Philipsland bestaat 500 jaar Op 13 maart 1487 gaf de vrouwe van Ravestein de bedijkingsvoor- waarden uit voor Graafnisse of Betkinslant. Op 24 augustus 1486 was hiervoor octrooi verkregen van de graaf van Holland en Zee land. In de bedijkingsvoorwaar- den stond, dat het nieuwe land Sint Philipsland zou heten. Het bestond uit de aanwassen Roose boom, Ruigestoppelen, Weelden en Betkensgrave. In de beginperi ode werd het land ook Sint Phi- lipskerce genoemd. De nieuwe polder werd regelmatig door overstromingen getroffen en na die van 2 november 1532 aan het water prijsgegeven. Pas 112 jaar later, op 22 juni 1644, gaven de Staten van Zeeland octrooi om de schorren opnieuw in te polde ren. Een jaar later werd de Oude Polder van Sint Philipsland verka veld. Hierin werd het huidige dorp gesticht. In 1777 werd de ambachtsheerlijkheid uitgebreid met het indijken van de Henriëtte- polder. Alle evenementen in het kader van het 500-jarig bestaan zijn gratis' toegankelijk. Van bedrijven en particulieren is bij het comité G.S. willen Tholen en Sint Phi lipsland voor het ambulancever voer indelen bij de regie? Noord en Midden-Zeeland. Momenteel maken beide gemeenten deel uit van de regio West-Brabant. Oor zaak van deze wijziging is de nieu we wet gemeenschappelijke rege lingen. Voor de inwoners van Tholen en Sint Philipsland verandert er ech ter niets, want G.S. stellen voor dat beide gemeenten een overeen komst van dienstverlening afslui ten met het streekgewest West- Brabant. Bovendien wordt hen - vrijstelling verleend van alle rech ten en plichten, die uit de gemeen schappelijke regeling voortvloei en. Het college constateert, dat de bevolking hoofdzakelijk op het ziekenhuis in Bergen op Zoom is geörienteerd. Daar komt bij, dat het landelijk alarmnummer 0011 in Zeeland nog niet is ingevoerd, terwijl Tholen en St.Philipsland er via West-Brabant wel gebruik van kunnen maken. Het college stelt wel, dat buiten ambulance- en andere hulpverle ningstaken (zoals brandweer) de intergemeentelijke samenwerking van beide gemeenten zich voorna melijk op Noord- en Midden- Zeeland oriënteert. Op grond van de nieuwe wet moet de regio indeling na tien jaar heroverwo gen worden. Sint Philipsland ruim 7.000 gulden aan giften bin nengekomen. De gemeente stelt zich garant voor het tekort tot een bedrag van 25.000 gulden. Het boek over de geschiedenis van Sint Philipsland, waaraan streek archivaris H. Uil momenteel de laatste hand legt, zal ongeveer twee tientjes kosten. In het tekort op het samenstellen ervan draagt het Anjerfonds Zeeland 50% bij. Het comité heeft geprobeerd om bij het feestprogramma zoveel mogelijk het plaatselijk vereni gingsleven in te schakelen. Tal van vrijwilligers zullen dan ook daar bij betrokken zijn. De vrouwen verenigingen hebben een foto wedstrijd opgezet met als thema "Mens, dier en natuur op en rond ons eiland". De resultaten hiervan zullen in het gemeentehuis te zien zijn, evenals doorlopend een ten toonstelling van oude foto's. vr. 12 juni: officiële opening in aanwezigheid van de commissaris van de koningin en burgemeesters van buurgemeenten. Tevens pre sentatie van het boek over de historie van Sint Philipsland. Mu zikale omlijsting door het koper ensemble Paul van Belzen, orga nist Gerard de Waardt en Con cordia za. 13 juni: muzikale rondgang Concordia met versierde fietsén e.d.; grote zeskamp in de Voor straat; de gehele dag regionale brandweerwedstrijden ma. 15 juni: optreden van de ge zamenlijke koren m.m.v. de pia nist Loek v.d. Leede di. 16 juni: show van Zeeuwse kle derdrachten door de eeuwen heen, met muzikale omlijsting door En gel Reinhout wo. 17 juni: 's middags voor de kinderen poppentheater Robhet- ty; 's avonds voetbalwedstrijd NOAD '67 tegen Thoolse selectie do. 18 juni: demonstratie para chutespringen en vendelzwaaien; demonstratie door gymnastiek vereniging De Flippers vr. 19 juni: optreden vrouwenca baretgroep Capritholen za. 20 juni: braderie op Voorstraat en Kerkring, met oude ambach ten, standwerkers, modelschepen en een sjoelbak van 30 m lang; 's middags para-sailing in de haven; damsimultaan op 40 borden door Ton Sijbrands ma. 22 juni: volksdansen door leerlingen van de openbare basis school; oefeningen door de EH BO, één anno 1900 en één anno 1987 Het Thoolse Rode Kruis wil per 1 juli een verpleegkundige aantrek ken als beroepskracht voor de am bulance. Tevens wordt de ambu lancedienst in een aparte stichting ondergebracht. Voorzitter A. van den Hoek liet dat weten naar aanleiding van het begin van de nieuwbouw aan de Noordpoort/Oostsingel in St. Maartensdijk. Het gat van 9 x 6.5 m naast café Du Commerce van P.J. van Houdt wordt gevuld met een garage voor de ambulance en op de bovenverdieping een kantoor- en vergaderruimte. "Dankzij het vele vrijwilligers werk staat onze ambulancedienst er financieel goed voor", bena drukte voorzitter Van den Hoek. Sinds het najaar van 1985 is het Rode Kruis al bezig om de garage bij het Groene Kruisgebouw aan de Dr. Tazelaarstraat te vervan gen. Men zou graag bij het Rode Kruisgebouw(oefenruimte colon ne) een garage gezet hebben, maar dat stuitte bij het gemeente bestuur op bezwaren. Nu moet duurder gebouwd worden aan de Noordpoort. Architect C.H. de Graaf is wel ge lukkig met het gunstig gelegen uitrukpunt voor de ambulance. Via alle kanten kan de ziekenauto op weg naar een spoedgeval. De garage wordt verwarmd en er is zelfs ruimte voor een tweede wa gen. Het gebouw krijgt ook een toiletruimte en een keukenblok. Het ontwerp van De Graaf wordt uitgevoerd door bouwbedrijf C.J. Geluk. Onderaannemers zijn Ver- jaal(elektriciteit), Potter(gawalo) en De Rijke(schilderwerk). Voor de bouwvakvakantie moet het karwei klaar zijn. di. 23 juni: tractorbehendigheids- wedstrijden, georganiseerd door de ZLM en CBTB wo. 24 juni: 's middags optreden van het kindercircus Hogerop uit Goes; 's avonds een variété met humoristische acrobatiek do. 25 juni: showoptreden majo- retten, tamboerkorps en blaaska pel uit Dinteloord vr. 26 juni: feestavond in de tent, georganiseerd door het Oranjeco mité; in de Kon. Julianaschool is een (^ntoonstelling van oude ge bruiksvoorwerpen za. 27 juni: 's morgens kinderspe len in de Voorstraat; 's middags kleiduivenschieten op de kaaidam en een demonstratie door politie hondenvereniging De Schaerepe Bliek; muzikale rondgang door Concordia en Thoolse muziek korpsen met om 21.00 uur een taptoe in de Voorstraat; om 22.45 uur besluit een groot vuurwerk de festiviteiten. Op initiatief van De Flippers zal een bronzen herinneringsplaquet te worden gemaakt. De gym nastiekvereniging ontwerpt deze zelf. Verder is de bevolking ge vraagd gedurende de twee feest- weken oude klederdrachten te dra gen. Ook zullen de straten ver sierd worden. Aan de toegangswe gen naar het dorp staan nu al bor den, die op de komende festivitei ten wijzen. Om de kinderen van Anna Jacobapolder bij de feeste lijkheden te betrekken, zal er bus vervoer worden geregeld. Het co mité wil ook nog proberen om iets als een rondvaart of een beurt vaart naar Sint Annaland te orga niseren. Over ongeveer vier weken ontvangen alle Fliplanders een boekje, met daarin op overzichte lijke wijze het hele programma voor 500 jaar Sint Philipsland. Van de 9 huurwoningen van Beter Wónen die in Scherpenisse leeg staan, zijn er 4 in een blok van 6 huizen aan de Burg. Bouwensestraat. Inmiddels is er daarvan 1 verhuurd, maar tegenover deze blok is bouwbedrijf Van der Werf bezig met 6 koopwoningen. Vijf toekomstige bewoners huren momenteel nog een huurwoning van Beter Wonen in Scherpenisse. Per 1 maart stonden er 43 huizen leeg op Tholen, terwijl er 64 in aanbouw zijn, die eind dit jaar be woond kunnen worden. De leegstand is verspreid over Tholen 6, Poortvliet 2, Scherpe nisse 9, St. Maartensdijk 16, Sta- venisse 5, St. Annaland 2 en Oud- Vossemeer 3. In St. Annaland ko men er nog 4 bij van het Wezen Armbestuur, waaronder 1 aange paste woning voor een rolstoelge bruiker. De leegstand is met name in Scherpenisse groot: 7% op een woningbestand van 130 huizen in de kleinste kern. Stavenisse zit aan 5% gezien het aantal huurwonin gen van 105. Nieuwbouw is er in Tholen: 17 huizen aan de Kuipers- en de Ga- reelmakersdreef en 10 voor 1 a 2 persoons huishoudens aan de Vossemeersepoort en de Hoogstraat. Poortvliet: rond de kerk worden enkele open gaten met 8 eenge zinswoningen ingévuld. St. Annaland: aan de Hoender- weg en de Annewas worden 15 huizen gebouwd, waarvan er 7 bestemd zijn voor het gezinsver vangend tehuis van Philadelphia. VERVOLG PAG. 11 Scholen Scherpenisse compu ter rijker bij heropening Ra bobank Beter Wonen halveert bouw programma wegens leegstand Natuurvereniging St. Philips land haalt 60 zakken zwerf vuil op Dure kreeften voor verjaardag vrouw Ruzie over afgebrande sloot kanten in Anna Jacobapolder Rode Kruis wil professionele kracht voor ambulance St. Philipsland viert 500-jarig bestaan Bezwaar Amigos tegen te lage gymzaal afgewezen Meer animo voor dialect dan voor veiligheid bij ouderen Kunststofdak voor boerderij de Blauwe Bloem Lentebloemstukje van 338 kinderen op boomfeestdag Solisten in de prijzen Drie eerste prijzen Poortvliet- se schutters Tholense Boys of SPS en Vosmeer kampioen? KLEINE ZORGEN - VELE WOORDEN, GROTE ZOR GEN - WOORDELOOS Dit nummer pagina's bestaat uit 18 GROESHOF 14 4623 AR BERGEN OP ZOOM TEL. 01640-54835 Advertentie LM. Matthijs Bakker bij de hoop zwerfvuil aan de dijk langs de Rammegors, terwijl drie jeugdleden van de Na tuurvrienden St. Philipsland sjouwen met de volgende zakken afval. Zestien jeugdleden van de Na tuurvereniging St. Philipsland hebben zaterdagmorgen maar liefst zestig zakken met zwerfvuil verzameld rond de Slaakweg, bij de dam naar Tholen, waar ook het natuurgebied Rammegors ligt. De jongeren opereerden in vier groepen o.l.v. Matthijs Bakker, Wouter Hoek, Leo Verwijs en Pe ter van Nieuwenhuijzen. De veer tig zakken die waren meegeno men, bleken onvoldoende te zijn. Vanaf de watertoren ging men richting brug en anderen begon nen vanaf de Thoolse kant van de Krabbenkreekdam. "Totaal is er al vijf kuub vuil ver zameld", liet bestuurslid Gert Goedegebuure weten. Tijdens de jaarvergadering van de Natuur vrienden was er aandacht besteed aan industrieel afval, maar nu werd er vlakbij huis daadwerke lijk wat gedaan aan het zwerfvuil. "Het waterschap doet er" wel eens wat aan, maar provinciale wa terstaat nagenoeg niets", aldus Goedegebuure. "Drie weken gele den liep het de spuigaten uit en toen hebben ze aan de binnenkant van de dijk wat opgeruimd, maar er was nog veel over." Veel los materiaal en een opval lend aantal plastic flacons van af- wasmiddel. "De wind zorgt voor zwerfvuil van bouwprojecten en de landbouw, het water voor afval van de schippers", vertelt Goede gebuure. Plastic zakken, isolatiemateriaal, lege vaten en een gasfles werden verzameld. Indruk op de jeugdle den maakte de vondst van een plastic zak met een onlangs verzo pen nest jonge katten. Voor de Natuurvereniging was de milieudag een succes. "Het valt niet mee om voor onze grote groep leden en donateurs in de omgeving nuttig bezig te zijn, maar dat is op deze manier bij zonder goed gelukt. St. Philips land is weer schoon en dat is be langrijk", concludeert Gert Goe degebuure. "Slechte arbeidsomstandigheden zijn vaak aanleiding geweest voor mensen om zich te organiseren en die zijn er op Tholen ook wel te vinden. Slechte of minimale belo ning is ook zo'n punt waarvoor mensen de strijdbijl opgroeven en ook die zijn op Tholen ruim schoots voorhanden." Het bestuur acht nieuw bloed noodzakelijk om als actief vak- bondskaderlid op Tholen aan het werk te gaan. Daarbij wordt met name ook aan vrouwen gedacht, zowel werkenden als uitkeringsge rechtigden. Het bestuur bestaat uit voorzitter P. v.d. Wal uit St. Annaland, se cretaris J. van Akkeren uit Tho len, C. Drent en C. Kloet uit Zaterdag van tien tot vier uur bent u welkom in het warenhuis van de fa. Roggeband aan de Mossel- hoekseweg bij Tholen. Er worden tomaten, sla, komkommers en pa prika gekweekt. Het machinaal plukken van sla is te zien, het functioneren van de beregening en de besturing met de computer. De open dag wordt georganiseerd in het kader van '10 jaar kom in de kas', de landelijke voorlichting sactie van de glastuinbouwsector. Sint Annaland tel. 01665-2490 Advertentie I.M. WONINGINRICHTING Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1