Punt voor Stavenisse Raadsmeerderheid: 125% stijging Sloth-subsidie Bouwleges belasting of vergoeding kosten? 'Beter op tijd, dan te laat eerlijk' Vijf kerken via de Sloth-radio Zo gezeid, zo gezongen Schoonspringen Sportinstuif stopt ermee Bestuur school raad completer SGP en RPF/GPV tegen exorbitante verhoging Vrienden gaven 4790 gulden Donderdag 26 maart 1987 DE EENDRACHTBODE 15 SPS 3 gelijk tegen Smerdiek 4, winst voor Vosmeer 2 Het treffen in de tweede klas tussen Vrederust en Stavenisse leverde een doelpunt loos gelijkspel op. WHS 4 versloeg Stavenisse 2 met 1-2 en SPS 3 deelde met 2-2 de punten tegen WC 4. Noad 3 won opnieuw en blijft koploper. Ook SPS 2 en Smerdiek gaan in hun klasse aan de leiding. Vosmeer 2 won met 0-1 bij Bavel 2. Het duel WC 2-NOAD 2 werd afgelast. Stavenisse doelpuntloos gelijk afd. voetbal Smerdiek 2 gelijk Belangrijke zege Vosmeer 2 SPS 2 medekoploper Thol.Boys 3 wint net Noad 3 te sterk voor WC 3 SCS 2 krijgt tegen WHS 4 te weinig SPS 3 maakt Smerdiek 4 punt afhandig Vosmeer 4 verrast koploper Vosmeer dames opnieuw geklopt Chr. van 't Hof Brabants kampioen Reclame Dure voorziening Onduidelijk Gezonde basis Nieuwe legesverordening gemeente Tholen Ondersteboven Aanpassing Speelautomaten Opsporing ontduiking hondenbelasting Uit 'rechtvaardigheid' heeft de Thoolse gemeente raad aarzelend ingestemd met het opsporen van men sen die de hondenbelasting niet betalen. Niet omdat wordt verwacht, dat de 36.000 gulden aan kosten di rect gedekt zullen worden door baten van 'zwarte' honden. Nette betalers Sponsorloop Premie Éénmalig In een slechte wedstrijd kwamen Stavenisse en Vrederust een pun- tendeling overeen. Bij geen van beiden wilde het lukken, Stavenis se kon niet in de wedstrijd komen. Geen al te sterke leiding en slecht weer zorgden er mede voor, dat de strijd irritant verliep. Doelpunten vielen er niet. Voor rust waren er enkele kansjes, zo kon Nico Nooy vanaf het mid denveld op de doelman afgaan, maar hij zag zijn schot in tweede instantie gestopt. Verder beperk ten beide ploegen zich tot erg veel middenveldspel. Na de thee probeerde Stavenisse het spel naar zich toe te trekken, maar goede acties voor het doel bleven uit. Martin Potappel (inge vallen voor Gerrie Dorst) kwam al meteen voor het Brabantse doel, maar met een noodactie wist de keeper te redden. Uit de te rugspringende bal kon Richard Gebraad weliswaar scoren, maar omdat Paul Oostdijk in bui tenspelpositie lag, keurde de arbi ter het doelpunt af. Vrederust pro beerde wel te drukken, maar echt gevaarlijk werd men niet. Vijf mi nuten voor het einde werd Ri chard Gebraad op de rand van het strafschopgebied neergelegd. Rien Klippel schoot de vrije trap rake lings langs de muur, maar via de vingertoppen van de doelman werd een doelpunt voorkomen. Zo bleef het 0-0. Een wedstrijd om snel te vergeten. Capelle 16-25 Terheyden 15-14 Wandelbos 16-11 Dongen 15-10 Veerse Boys 16- 6 JEKA 15- 5 DSE 15-22 Chrislandia 15-21 VVR 14-20 Vrederust 15-19 Stavenise 16-15 Een met vier invallers spelend Smerdiek 2 heeft met 2-2 gelijk gespeeld tegen FSV 2. De blauw zwarten hadden het in de ope ningsfase vooral aan het goede optreden van doelman Alex Hoo- gendoorn te danken dat de de ploeg uit Fijnaart niet scoorde. Smerdiek kwam via een snelle uit val van Peter Franke en een prima treffer van spits Frank Gabriels op 0-1. In de tweede helft werd Chris Koopman gewisseld voor Jan Schrier. Na een kwartier trok de thuisploeg de stand gelijk: 1-1. FSV bleef drukken, dit had suc ces, want het duurde niet lang of de Brabanders scoorden 2-1. Smerdiek zat niet bij de pakken neer en de boomlange spits Ga- briëls bracht de eindstand ver diend op 2-2. De reserves van Vosmeer zagen de uitwedstrijd tegen Bavel 2 met ge mengde gevoelens tegemoet, maar de jeugdspelers die moesten wor den ingepast bleken geen ver zwakking. De ploeg speelde een goede wedstrijd en won met 0-1. Voor rust ging het gelijk op met de betere kansen toch wel voor Vosmeer. Het doel werd echter nog al eens op de verkeerde plaats gezocht. Na rust een zelfde beeld. Vosmeer bleef de betere ploeg en na ruim een kwartier kwam men verdiend op voorsprong. Jos de Wit brak op rechts door, legde te rug op Cees Timmermans en die maakte alleen voor de keeper geen fout: 0-1. Hierna kwam de Thool- se ploeg onder druk te staan om dat men de tegenstander liet ko men. Door bekwaam verdedigen kwam de voorsprong niet meer in gevaar. Het bleek een belangrijke overwinning, omdat ook de on derste ploegen (VES en MOC) twee punten pakten. Vosmeer 3 verloor de thuis wedstrijd tegen Rood Wit 3 met 0-2. De SPS-reserves munten vooral uit in wisselvalligheid. De goede momenten worden in een wed strijd te veel met slechte afgewis seld. Dit beeld was vooral in de laatste 3 competitiewedstrijden te bespeuren. Zo ook afgelopen za terdag in de uitwedstrijd tegen de gradatiekandidaat DVO-4. Het eerste half uur van de wedstrijd speelde SPS mat, te wild en on verzorgd. Daarna werd het SPS- spel veel direct er en meer op de overwinning gericht. Die opleving leverde dan ook directde ope ningstreffer van Jan Elenbaas op. Op slag van rust kreeg SPS nog een prima kans, maar die bleef onbenut. Ruststand 0-1. Na rust nam Johan van Tiggele de plaats van Jaco Jansens in. Het was al snel duidelijk dat Johan zichzelf een verjaardagssurprise wilde be reiden in de vorm van een doel punt, blijkens zijn vele schoten op het doel. Helaas! Na een kwartier in de tweede helft bracht Hans Elenbaas de stand op 0-2. Na dat doelpunt liep het spel van SPS niet meer zo soepel. Daardoor kon DVO uit een vrije trap tegen- scoren. Hierdoor opgeschrikt wil de SPS nog een keer scoren. Er kwamen wel kansen maar men moest tot 8 minuten voor het ein de wachten voor Hans Elenbaas uit een voorzet van Jan van der Reest kon scoren. Diezelfde van der Reest bepaalde in de laatste minuut de eindstand op 1-4 nadat een schot van Jan Elenbaas van de lat terugkaatste. Door het ge lijkspel van koploper Chrislandi- adeelt SPS 2 de koppositie met de ploeg uit Heijningen. De derde keus van Tholense Boys is er opnieuw in geslaagd beide punten te pakken. Nu zegevierde de equipe van leider Van As met 3-2 over het onderaan staande Klundert 4. Het was echter aan de schutterscapaciteiten van Leen van As te danken dat men niet verloor. In de eerste helft bracht Johan van Dijke Tholense Boys met een strafschop op een 1-0 voorsprong. Het spel golfde op en neer en bei de ploegen kregen diverse kansen. Nog voor de thee strafte de spits van de Brabanders een mis verstand in de Thoolse defensie af: 1-1. Na de hervatting pakte Marco van 't Hof de bal binnen de zestien la coniek met de handen op, omdat hij dacht dat de scheidsrechter ge floten had voor een obstructie. Dit was echter niet het geval en de bal ging op de stip. Klundert liet zich deze mogelijkheid niet ontne men en Tholense Boys keek tegen een 1-2 achterstand aan. De geel zwarten ging op elkaar schelden, met het gevolg dat er meer gepraat dan gevoetbald werd. Vijftien mi nuten voor het einde zorgde Leen van As voor de gelijkmaker: 2-2. In de slotfase ging de winst, we derom dankzij een doelpunt van Van As, alsnog naar Tholen en dit had men eigenlijk niet verdiend: 3-2. De derde keus van Noad was dui delijk te sterk voor het bezoeken de VVC 3: 4-1. WC kwam echter zeer sterk uit startblokken. Bin nen vijf minuten hadden zij het leer al achter doelman Wim van de Ree gedeponeerd: 0-1. De Fli- planders vochten zich terug in de wedstrijd en met twee fraaie tref fers van Jan Kot en André van Westen boog men de achterstand nog voor de thee om in een voor sprong: 2-1. Ook na de pauze bleef Noad de betere ploeg. Een mooie pass van Jan van Dijke werd door Jan Kot goed afgerond: 3-1 en Wim van de Ree bracht de eindstand via een strafschop 4-1. De reserves van Stavenisse ver dienden in de thuiswedstrijd tegen WHS 4 meer dan het nipte 1-2 verlies. De groen-witten tobben met blessures en traden met de A- junioren Leon de Witte en Anco Fase aan. SCS opende sterk en er kwamen enkel fraaie mogelijkheden om op voorsprong te komen.Toch was het WHS dat via een snelle uitval van Han Vroegop in de tiende minuut op voorsprong kwam. Hij speelde Jan Westdorp vrij, die voorgaf op Leon de Witte: 0-1. Even later kropen de Sint Annalanders door het oog van de naald, toen uit een hoekschop de bal van de lijn werd gehaald door Henk Dijke- ma.Doelman Dies den Engelsman was toen al gepasseerd. Na een half uur had Stavenisse weer pech, toen Kees Smits op de lat schoot. In de tweede helft had Stavenisse weer een veldoverwicht, maar op nieuw was het WHS dat via een kopbal van Rien Westdorp scoor de op aangeven van Han Vroegop: 0-2. Bij WHS was Mark Westdorp gewisseld voor Frank Ketting. Sta venisse gaf zich nog niet gewon nen en deed er een schepje boven op. Met als resultaat dat de jeug dige Peter Stoutjesdijk, na een goede voorzet van Gijs Vermaas, de groen witte doelman het nakij ken gaf: 1-2. Vier minuten voor het einde leek Dies Potappel de verdiende gelijkmaker aan te teke nen, maar hij schoot tot ieders verbazing naast. SPS 3 heeft in een sportieve wed strijd koploper Smerdiek 4een punt afhandig gemaakt: 2-2. Smerdiek blijft koploper, want de naaste concurrent voor de titel, ZPR, speelde eveneens gelijk. Het jeugdige SPS kwam goed uit de startblokken en maakte het Smer diek zeer moeilijk. Toen er een kwartier gespeeld was, hadden de blauw zwarten de zaak onder con trole. Smerdiek kwam opzetten en spits Ad van Oeffelen kreeg een goede kans om te scoren, maar hij faalde. Na rust had Smerdiek de wind in de rug en met Martin Stoutjesdijk in de spits ging men aandringen, maar het was SPS dat via een strafschop de score opende: 1-0. Smerdiek gooide, onder leiding van Kees v.d. Hoek, alles op alles, met als resultaat een doelpunt van Jaap o.d. Brouw: 1-1. Even later strafte SPS een misverstand tus sen doelman Jan Guiljam en laat ste man Huib Knuist goed af: 2-1. Vijf minuten later zorgde Jaap o.d. Brouw met een kopbal voor de gelijkmaker: 2-2. Smerdiek kreeg nog enkele kansen, maar in de stand kwam geen verandering Koploper Halsteren 5 kwam op bezoek bij Vosmeer 4 en met de 7-1 nederlaag in de eerste ontmoe ting nog in het geheugen, vrees den de oranje-zwarten het ergste. De bezoekers hadden al snel het doel gevonden, maar keer op keer wist de in een uitstekende vorm verkerende Henk van Daalen zijn doel schoon te houden. De trai ning voor de winterstop moet Vosmeer wat meer inhoud hebben gegeven, want Halsteren moest oppassen. Tonny Kruf schoot in het zijnet en Frans Steyns naast uit een voorzet van Gabi Haver- mans.De rust werd met 0-0 bereikt. Na de pauze was Halsteren op nieuw de betere ploeg. Ze werden echter wat zenuwachtig en faalden in de afwerking, doordat de ope ningstreffer uitbleef. Bij een van de weinige Vosmeer aanvallen kreeg men een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. Rien Wessels schoot de bal rake lings over. Ook invaller Rien Klip- pel kreeg een mooie bal aan gespeeld door Johan Geuze, maar hij schoot te zacht in. Tegen het einde nog enkele stormaanvallen met diverse kansen voor Halste ren, maar doelman Van Daalen was niet te passeren. Toen de cor rect leidende Jos Hommel het laatste fluitsignaal liet horen, haalde de thuisclub opgelucht adem. De koploper liep tegen zijn tweede verliespunt aan. Ook in de thuiswedstrijd tegen BSC bleven de dames van Vosmeer met lege handen, het werd een 1-4 nederlaag. BSC zette de thuisclub meteen on der druk en wist al na vijf minu ten te scoren. Vosmeer moest zich tot verdedigen beperken en kon alleen proberen via de counter iets terug te doen. Halverwege de eer ste helft had dat bijna succes. Helma Verhees ging vanaf het middenveld met de bal aan de haal en speelde de complete Roo- sendaalse verdediging uit. Alleen voor de keeper schoot ze echter naast. Via een voorzet van.de BSC-linksbuiten werd het tien mi nuten voor rust met een kopbal 0-2. In de tweede helft begon Vosmeer agressiever en er kwamen meer kansen. De beste mogelijkheid kreeg Anita Goedegebuure. Zij kwam in de tiende minuut alleen voor de keeper, maar haar harde schot ging over. BSC werd onder druk gezet. Na een kwartier werd het 1-2. Anita Goedegebuure om speelde haar tegenstander en van af de doellijn schoot ze uit een moeilijke hoek hard in. Lang had Vosmeer hier geen plezier van, want een minuut later scoorde BSC 1-3, opnieuw door de links buiten. De thuisclub probeerde nog wel, maar kreeg weinig moge lijkheden. De bezoekers kwamen op 1-4 en de druk nam toe, maar aan keepster Connie v.d. Laak was het te danken, dat verdere doel punten uitbleven. Christian van 't Hof van Smash '76 uit St. Anpaland heeft de West-Brabantse tafeltenniskampi oenschappen gewonnen. In sport hal Tuinwijk te Bergen op Zoom bleef hij bij de senioren G en H- licenties alles winnen, ook de fi nale tegen R. Verstegen van Deso uit Roosendaal. De zes jeugdleden en zes senioren van Smash brachten zaterdag nog meer prijzen mee. Bij de jeugd reikte Johan Gunter het hoogste. Pas in de finale van de junioren D-klasse werd hij gestuit door een tafeltennisser uit Hoogerheide. Een mooie beker voor de tweede plaats was de herinnering aan het fraaie resultaat. Bij de pupillen haalde de voor het eerst aan het kampioenschap deel nemende Marco Saarloos een pri ma derde plaats. Een medaille was de beloning voor het vele zweet. Bij de senioren kwamen Kees van Poortvliet, Piet Ridderhof en Da vid van Driel niet verder dan de poules. Ad van 't Hof en Leo van. Vossen werden pas in de derde ronde uitgeschakeld, waarna Christian van 't Hof als enige overbleef en zegevierde. Zaterdagmiddag is er in de Welle- vaete weer een competitiepro gramma: Smash 3 senioren speelt tegen Back Hands 8, Smash 3 jeugd tegen Hotak 10. De andere vier teams spelen uit. De schoonspringsters van het eiland waren het weekeinde druk in de weer bij diverse wedstrijden. Zaterdag na men Diana de Ruyter en Renate Geu ze in zwembad De Blinkert in Den Haag deel aan een Meerkringen- wedstrijd. Naar dergelijke wedstrij den worden de best geklasseerde springers van de verenigingen afge vaardigd. Renate Geuze uit Oud- Vossemeer werd in de le serie onder de 14 jaar 3e met 121.65 punten. Dit was Renate's eerste grote wed strijd met 6 sprongen. Over het resul taat waren zij en haar trainer dan ook zeer tevreden. Diana de Ruyter werd 3e bij de dames boven de 15 jaar. Zij behaalde uit 10 sprongen 260.25 pun ten. De limiet om aan de Nederlandse kampioenschappen mee te doen is 250 punten. Over het aantal punten was Diana zeer content. Zondag namen Renate Geuze en Ra- chella Zwagemaker uit Oud- Vossemeer en Colinda Reinerman uit Tholen deel aan de 4e wedstrijd van de zeskamp in het sportfondsenbad te Nijmegen. Renate behaalde een le plaats met 114.30 punten uit 5 spron gen. Rachella werd daarbij 9e met 75.10 p. in de categorie onder de 12 jaar. Colinda verzamelde 117.90 pun ten uit 6 sprongen bij de meisjes bo ven de 14 jaar. Vrijdagavond kunnen de sportie- velingen van het eiland Tholen voor het seizoen 1986-'87 voor de laatste keer hun hart ophalen in sporthal Meulvliet. De sport- en spelinstuif wordt gedurende 7 jaar door de werkgroep sportieve recreatie georganiseerd. Recreatie-sportleiders tijdens de ze uurtjes zijn de ujt Bergen op Zoom afkomstige heren: Gerrit Coldeweyer, Christiaan Wessels en Ton Goossens. De heer Coldeweyer heeft de or ganisatie in de loop varf het sei zoen op de hoogte gesteld van het besluit om na deze winter met de instuif te stoppen. Vrijdagavond zal men voor de laatste keer onder de "bezielende" leiding van deze heren aan de slag kunnen. Dat be tekent voor de jeugd tot 16 jaar van 19.00-20.00 uur en voor de ouderen tussen 20.00 en 21.00 uur. De werkgroep hoopt in de ko mende wintermaanden zeker met de instuif door te gaan, zij het dan onder andere leiding. Mej. C.A. den Braven uit St.An- naland en mevr. A. Verwijs- Zonneveld uit Tholen zijn tijdens de ledenvergadering in het bestuur van de prot. chr. rayon-schoolraad voor Tholen en St.Philipsland ge kozen. Daarmee werden twee va catures opgevuld en de positie van de raad versterkt. Beide bestuursleden zijn in het onder wijs werkzaam. Dhr. J.L. Noom uit Scherpenisse werd in het bestuur herkozen. Voorzitter T.A. Vogel opende de vergadering in de C.N.S. te Tho len met het lezen van Joh. 13:1-20 en gebed. Hij verwelkomde in het bijzonder drs. W. Westerman van het C.P.S. uit Hoevelaken. Deze hield na de pauze een inleiding over 'Eindexamen in het basison derwijs!?' Het wetsvoorstel hier over is nog een groot discussie punt. Volgens de spreker komt er in de zomer van 1988 een voorlo pige vaststelling van eindtermen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte het aandachti ge gehoor ruimschoots gebruik. Voor zijn bijdrage kreeg dhr. Westerman een attentie. A.G. v.d. Sande uit Tholen sloot de bijeen komst met dankgebed. "Met deze 12475 gulden zal het in de toekomst niet over zijn", voor spelde wethouder J. Versluijs maandagmiddag in de Thoolse gemeente raad, nadat de meerderheid haar goedkeuring had gegeven aan die Sloth-subsidie voor 1987. SGP en RPF/GPV stemden tegen. "Voor de ze exorbitante verhoging is geen enkele grond te vinden in de subsidie verordening", zei M. Dijke. "Bovendien is de belangstelling onder de Thoolse bevolking miniem." J. de Bres daarentegen wilde alle mogelijkheden om de bevolking voor te lichten, via de schrijvende pers of de radio, benutten. "Een zekere verantwoordelijkheid aanvaarden we als gemeente, maar we moeten toekomstgericht werken om een sterk wisselend subsidiebedrag(vorig jaar 5500 gulden, nu 12.475) te voorkomen. Wat voor beleid voeren we op langere termijn? We moeten dat mede bekijken in het licht van de plannen voor een regionale omroep Zeeland, waarin Sloth dan een in breng kan hebben", zei de PvdA-fractievoorzitter. roep is een vrij duur medium, zo is de ervaring in andere gemeen ten. Tegen radio op zich heb ik geen bezwaar en destijds heb ik ook meegewerkt aan de verklaring van representativiteit, maar eigen lijk is het helemaal geen taak van de gemeente. Sloth kan uitzenden, maar dan moeten ze zelf voor het geld zorgen." Dijke vroeg zich af, waar het heengaat met subsidieverhogin gen van 5500 naar 12.475 gulden. "Ik krijg de indruk, dat het vrij willigerswerk bij Sloth steeds min der wordt. Subsidiëring is finan cieel niet verantwoord, temeer ge zien de rijkskorting op de post welzijn. Het is een relatief dure voorziening en Sloth zelf heeft maar 250 donateurs." J.L. van Gorsel zag lokale omroep als een voorziening voor iedere Tholenaar, waarbij ook de ge meente een taak heeft. "We kun nen er heel doelmatig mee werken en de Sloth kan via de gemeente kas bekostigd worden als Den Haag nog geen reclame toestaat. Wanneer dat wel zo is, moet men daarvan volledig rond komen." De VVD-fractievoorzitter noemde het erg redelijk, dat de studio en de apparatuur gehuurd wordt van de voormalige etherpiraat C.A. Burgers. Als de gemeente die huur subsideert, vond hij reservering van 10.000 gulden met b en w ech ter niet reëel. Kilometervergoe ding voor de vrijwilligers achtte Van Gorsel wel een juiste zaak. Hij meende, dat de Sloth eerst de radio goed moet doen, voordat men zich aan t.v.-programma's waagt, maar met proefuitzendin- gen ging de liberaal wel accoord. "De omroepverenigingen krijgen toch ook geld uit de gemeen schapspot", zei M.A. van Beek, die accoord ging met de Sloth- subsidie. "Het voorziet in een be hoefte." Voor reclame was hij niet in. "Een kerkdienst met daaraan gekoppeld reclame, dat ligt het CDA niet." P. van Belzen bekritiseerde de zinsnede in het voorstel van b en w 'Ook de commissie financiën adviseert overeenkomstig'. Zowel hij als PvdA en VVD hadden een voorbehoud gemaakt, het CDA was voor en de SGP tegen. Ook I.C. Moerland merkte op, dat wet houder J. Versluijs tegenover le den van de welzijnscommissie had gezegd, dat hij voor was, terwijl hij een voorbehoud had gemaakt. "Dat was inderdaad niet juist", erkende de wethouder maandag middag. Van Belzen wilde de 125% hogere subsidie nog wel slikken, als Ver sluijs de toezegging zou doen, dat dit het maximum is. "Anders is het einde zoek, want lokale om- C.A. Burgers, die tot 1 januari het gebouw en de apparatuur gratis beschikbaar stelde, door te gaan. "Er moet een reëele basis zijn." Hij liet weten, dat b en w nee heb ben gezegd tegen subsidiëring van de opleidingskosten gezien het verloop onder de vrijwilligers. "Om een zekere kwaliteit gega randeerd te krijgen, is dat in de toekomst wel nodig, 't Zal dan ook niet over zijn met deze 12.475 gulden. Wij hebben echter waar dering voor het vele vrijwilligers werk van Sloth. De gemeentelijke bijdrage is er alleen voor om de zaak wat gezonder te maken. Als de ethervergunning er is, komt er een nieuwe donateurs wervingsactie", zei wethouder Versluijs. Met 10 tegen 5 stemmen werd het voorstel aangenomen. TVvee raadsleden waren maandagmid dag verhinderd: SGP- fractievoorzitter Th. Aarnoudse en VVD-raadslid J. v.d. Heuvel. Historische ambtscostuums: Com missaris van de Koningin, dr. C. Boertien, heeft dinsdagmiddag in de hal van het provinciehuis te Middelburg twee vitrines onthuld, waarin de historische ambts costuums van een statenlid en een griffier der staten tentoongesteld staan. Volgens wethouder Versluijs kon de subsidieverhoging van 125% voor de raad toch niet als een ver rassing komen. "Dit had ver wacht kunnen worden toen we het beleid uitgestippeld hebben om radio wel toe te staan, maar geen t.v.-programma's. Als er nu niet beslist wordt, komt de Sloth in fi nanciële moeilijkheden. De be groting is 2 1/2 maand na het be gin van 1987 omdat er eerder geen duidelijkheid was. Sloth heeft zit ten wachten op de mediawet met het tientje, maar tijdens het be zoek van minister Brinkman aan Tholen bleek daarop geen zicht te zijn. De perspectieven voor etherver gunning liggen heel duidelijk gunstiger. Als die toestemming komt, is er een basis voor een lan ge termijn visie. Nu zijn er nog te veel onduidelijkheden." Versluijs was ervan op de hoogte, dat andere gemeenten al 150.000 gulden per jaar kwijt zijn aan lo kale omroepen en hij onderstreep te nogmaals, dat de Thoolse raad zich vorig jaar wel degelijk bewust was, dat het meer zou gaan kosten dan 5500 gulden. De wethouder noemde het geen gezonde situatie om op de rug van De Thoolse gemeenteraad heeft een nieuwe legesverordening vast gesteld, die aanzienlijk afwijkt van de oude uit 1984. Het model van de Vereniging van Nederland se Gemeenten is gevolgd. Dat is al getoetst door het ministerie van binnenlandse zaken. Er is een hef fingsverordening en een tarieven lijst. B en W van Tholen hebben gestreefd naar meer eenheid in de heffingen voor gelijksoortige diensten. Voorts wordt meer met afgeronde bedragen gewerkt. Voor bouwleges is het tarief tot 100.000 gulden bouwkosten on veranderd, maar voor duurdere bouwwerken loopt het langzaam op tot uiteindelijk 3.5 promil le! was 3.2) van 500.000 gulden en meer. Dit gebeurt om de toch wel sterke degressie(hoe hoger de bouwkosten, hoe kleiner het pro millage) terug te dringen. Raadslid I.C. Moerland vond die inhaalmanoevre veel te zwak. "In vergelijking met andere gemeen ten vragen we voor bouwwerken van een half miljoen gulden veel te weinig." Van Kempen, Van Gorsel en Dijke waren dat niet met hem eens. "De grondslag voor de legesheffing is: wat voor werk moeten we als ge meente voor een aanvraag doen. Als je voor grotere bouwwerken meer leges wil, haal je de grond slag van de verordening onderste boven", zei Dijke. "Het gaat om de beoordeling van bouwaanvragen en dan is de hui dige tabel meer dan voldoende", merkte Van Kempen op. "Bij een verbouwing van 10.000 gulden bedraagt de leges 95 gul den. Daar moet geld bij. Aan een bouw van een miljoen gulden met 3500 gulden legeskosten heeft de gemeente winst. Of je nu een ver bouwing hebt van 1500 gulden of een bungalow van twee ton, de ge meente moet aan het verzorgen van de bouwvergunning hetzelfde werk doen", aldus Van Gorsel. Wethouder P. van Schetsen hield hen echter voor, dat de gemeente raad in het verleden heeft be paald, dat de degressie geleidelijk minder moet worden. "Als je ziet, wat er in Bergen op Zoom(9 pro mille) en Borssele(7 promille) aan bouwleges wordt betaald, dan moeten we op Tholen een verdere aanpassing niet uitsluiten", vond de wethouder. Moerland stoorde zich er verder aan, dat verenigingen e.d. die door middel van zelfwerkzaam heid een bouwwerk tot stand brengen, toch de volle leges moe ten betalen. Met de kosten die door zelfwerkzaamheid bespaard worden, houden b en w geen reke ning. Moerland vond dat 'bestraf fen van de zelfwerkzaamheid', maar de andere raadsleden en de wethouder zagen dat niet zo. Nieuw in de verordening is de le gesheffing voor speelautomaten. Dit berust op de wijziging van de wet op de kansspelen. Voor één speelautomaat moeten horeca- en recreatiebedrijven voortaan 125 gulden per jaar betalen. Men kan de vergunning afkopen voor 500 gulden, waarmee men voor onbe paalde tijd een speelautomaat mag hebben. De tarieven voor welstandsleges zijn ook in de verordening opge- nomen. Ook het doorberekenen van kosten van deskundigen bij aanpassing van bestemmingsplan nen is geregeld, zodat aanvragers tevoren weten waar ze aan toe zijn. Het verlenen van teruggaaf van de helft van de bouwleges is verruimd. "Er moeten nogal wat 'zwarte' honden rondlopen, wil dat geld eruit komen", zei J.L. van Gorsel. Om de controle goedkoper te la ten verlopen dan via het Admi nistratief Dienstencentrum Zee- land(ADZ) te Vlissingen dacht hij aan inschakeling van het baanlo- zenproject. Wethouder P. van Schetsen noemde dat 'een slecht voorbeeld'. "Dit is iets, dat niet door vrijwilligers gedaan kan worden." Van Gorsel uitte grote bezwaren, als de controle zou leiden tot ver hoging van de hondenbelasting. Hij wilde niet, dat 'nette betal- ters', eigenaren van blinde geleide honden en waakhonden in het buitengebied de dupe van de opsporingsactie zouden worden. Het VVD-raadslid herinnerde er nog eens aan, dat hondenbe lasting geen enkele garantie biedt dat de overlast van hondepoep wordt tegengegaan. "Je kunt be ter aandacht geven aan de opvoe- Vijf kerken zijn binnenkort op donderdagavond via de Sloth-radio te beluisteren. Na het programma 'Rondom zestig' om half acht wordt bij toerbeurt een uur gevuld door de Gereformeerde Kerk uit Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer, de Hervormde Gemeente uit Oud- Vossemeer en de Evangelische gemeente de Schuilplaats uit Bergen op Zoom. Het programma 'Muziek uit vervlogen tijden' begint een uur la ter. De kerkdienst op zondagmiddag van de radiogemeente Bloemen- daal blijft gehandhaafd. Dat werd donderdagavond bekend gemaakt tijdens de eerste algemene ledenvergadering van de Vrienden van de Sloth, de vereniging die de lo kale omroep financieel ondersteunt. Zo is vorig jaar 4790 gulden aan de stichting ter beschikking gesteld. In zaal de Kroon kon voorzitter L. Ottevanger slechts een gering aantal van de ruim 300 leden verwelkomen. Hij kondigde aan, dat jongeren tot 16 jaar donateur kunnen worden voor vijf gulden per jaar. Er zijn plannen om eind septem ber/begin oktober een sponsor- loop(een rondje Tholen) te orga niseren, waaraan iedereen kan meedoen. De vereniging wil de jongeren enkele keren per jaar een disco-avond aanbieden, voor de ouderen kan per kern een bingo middag worden gehouden. De Vrienden hebben een enthousi aste activiteitencommissie, be staande uit voorzitter Ottevanger en de dames Bos en Burgers. Ze zamelden met diverse braderieën flink wat geld in. Ook wil de vere niging doorgaan met zang- en dansavonden, alsmede het St. Ni- colaasfeest, zij het misschien in een ander jasje. De kabelmaatschappij Casema geeft de lokale omroep een bijdra ge voor elke abonnee die de Sloth werft. De Vrienden hadden - in te genstelling tot de stichting - een batig saldo, zo meldde penning meester A. Smout. De kascom- missie bestond uit de heren Vriesma, Mayer en Ojevaar. Aangezien secretaris J.W. van Els- acker namens Zeeland in het alge meen bestuur van de vereniging van lokale omroepen, de Olon, plaatsneemt, werd het bestuur van de Vrienden uitgebreid met de he ren A. Nagels en C. van Oorschot. PZEM bij Kolenbureau. De direc tie van de PZEM stelt de aandeel houdersvergadering voor, deel te nemen in het op te richten NV Ge meenschappelijk Kolenbureau Electriciteitsbedrijven. De oprich ting daarvan vloeit voort uit een overeenkomst van samenwerking tussen de SEP en de electriciteits bedrijven. G.S. van Zeeland stel len de Staten voor, hun vertegen woordigers in de aandeelhouders vergadering mandaat te verlenen om hiermee in te stemmen. Al bij het derde lied wist de sym- patieke Willem Vermandere de ruim 160 bezoekers in het Hol land Huis te Scherpenisse al over te halen tot het meezingen van een refreintje- "Dauwderiedeine dauwderiedoe". Het mag in de oren klinken als een slaapliedje, indommelen deed men tijdens het optreden van de zanger en zijn muzikanten zeker niet. Wel sloot men af en toe de ogen om extra te kunnen genieten van de instru menten van Guido Desimpelaere, Richard van der Stay, Freddy Desmedt en Freddy Possenier die de melodieën van de inmiddels zo vertrouwde en geliefde Vlaming begeleidden. De wisseling tussen humor en filosofie, verpakt in poëzie en lied, maakt dan een avondje Willem Vermandere een zo boeiend geheel, dat het niet te verwonderen is dat de diverse L.P.'s als zoete broodjes over de toonbank gaan. Na korte tijd moest men dan ook al nee verkopen. De stichting Uit op Tholen, die Vermandere voor de 3e keer naar Thölen haalde (in '80 naar Scher penisse, in '84 naar Poortvliet en zaterdag weer Scherpenisse) weet dat zij de liefhebbers van het luisterlied hiermee een groot ple zier doet. Natuurlijk komen ook de oude liedjes aan bod tijdens het optre den dat avondvullend is: Verman dere stopte pas toen het bijna half twaalf was. Niemand wil immers Blanche missen en het verhaal van de zes jagers blijft komisch. Ze ker met de tekst over de dierenbe scherming. Zijn Gazette was deze keer uitgebreid met artikelen over de meest actuele zaken als: de Paus, Aids, Reagan, zodat het steeds een liedje van deze tijd blijft. Het engagement gaan Ver mandere en zijn groep zeker niet uit de weg. (Sandoz, Tjernobyl, Union Carbid-): op melodieuze wijze worden enge dingen bezon gen. Gelukkig is een avondje luisteren naar Vermandere vooral genieten: d'Historie van Steentje- (een ontroerend verhaal over Pa- ding van de honde-eigenaren om de overlast te voorkomen." M.A. van Beek pleitte ervoor om bij ontdekking van belastingont duiking, met terugwerkende kracht in te vorderen. P. van Bel zen wilde een proef nemen in één kern, maar dat noemde wethou der Van Schetsen 'een slechte zaak'. Hij benadrukte nog eens, dat de opsporingsactie uitsluitend geba seerd was op een vermoeden, ge zien het teruglopen van de op brengst van de hondenbelasting. "Als het resultaat maar 26.000 gulden is en de kosten 36.000 gul den, moeten we het toch doen uit een oogpunt van rechtvaardig heid", vond de wethouder. Van Belzen pleitte ervoor om di rect een rekening te sturen in plaats van eerst een aangifte en la ter een nota. Van Schetsen zegde toe, dat te onderzoeken. Van Gorsel informeerde, hoeveel aangiften er na de publiciteit over de actie al waren binnengekomen. De wethouder wist het niet, maar Moerland karakteriseerde die op merking van collega Van Gorsel als een 'denkfout'. "Jammer dat hij inwoners ergens van beticht." Het VVD-raadslid was zich van geen denkfout bewust. "Beter op tijd eerlijk, dan te laat eerlijk", zei hij. ter Vandersteen) Moeder Cordu- la, La Belle Rosselle, doorspekt met Franse woorden. Maar ook van de Ark waarin het verlangen van Vermandere naar het ideale duidelijk is, terwijl zijn op citer begeleide ballade "Kindje kleine, kindje dood, de luisteaar bijna te rugvoert naar de tijd van Guido Gezelle. Het verstaan van alle teksten is, zeker wanneer men de ze bard voor het eerst hoort, niet zo gemakkelijk. Een tekstboek met diverse liedjes wil natuurlijk helpen en de teksten op de hoes van de l.p.'s zijn bijna onontbeer lijk. Soms maakt het niets uit of men als luisteraard iets niet ver staat. Het wegdromen bij de dwarsfluit van Freddy Desmedt is heerlijk en soms zou je willen, dat tijdens het optreden nog enkele puur instrumentale nummers wer den ingelast. Maar dan wordt het nóg later. En nóg moeilijker om afscheid te nemen van deze filo soof met zijn gevolg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 15