Nieuwe bibliotheek grote stimulans Meeüs neemt Darvi over Verpleeghuis Tholen over enkele weken? Akten moeilijkste kavelruil van Nederland ondertekend BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Krant later Stemmen via achterdeur Uien 23 cent Minister Brinkman opent De Vier Heemskinderen in Tholen Ten behoeve van aanleg Oesterdamweg in Thoolse Schakerloopolder Donderdag 12 maart 1987 43e Jaargang no. 16 r'BL" Minister L.C. Brinkman van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur opende dinsdagmiddag officieel de Openbare Bi bliotheek "De Vier Heemskinderen aan de Dalemsestraat in Tholen. Hij deed dat door het openslaan van het boek De Vier Heemskinderen, dat als een extra deur voor de officiële ingang was aangebracht en waar in zich de sleutel van het gebouw bevond. De mi nister werd binnen rond geleid door de directrice en de voorzitter van de Stichting Gemeenschap pelijke Openbare Biblio theek Tholen, mevrouw K. Stoutjesdijk en mevr. G. Boelhouwers-Stigter: Verzelfstandiging J Meer dan 40 Thoolse werknemers Rechten gewaarborgd Samenwerking Overdracht Herindeling Minister Brinkman: puur financiële kwestie Tomograaf Sloth Eén van de moeilijkste vrijwillige ruilverkavelingen, die ooit in Nederland tot stand is gekomen, zei gede puteerde J.D. Voogd woensdagmiddag, nadat zeven tien boeren de akten ter afronding van de kavelruil ten behoeve van de aanleg van de Oesterdamweg had den ondertekend. 26 ha. gekocht Bijzonder DEZE WEEK Bloedafname groot succes: 63 donors meer J_|h W Zf Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19.50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W Heijboer De opening was een uur later dan gepland omdat de minister in Oosterhout vertraging had opge lopen bij het openen van het Bra bants Informatie Project. Hij bood de gasten in de Gasthuiska pel zijn verontschuldigingen aan, door erop te wijzen dat hij bij die opening een intelligentietest had af moeten leggen die hem de nodi ge hoofdbrekens - en dus vertra ging - had gekost. "Verder heb ik de chauffeur gevraagd op Tholen wat langzamer te rijden om deze omgeving nog eens rustig te bekij ken. U moet weten dat mijn grootvader burgemeester van Oud-Vossemeer is geweest en dat mijn vader daar geboren is." Na deze binnenkomertjes werd zijn toespraak serieuzer. De mi nister zei blij te zijn deze opening te mogen verrichten omdat hij daardoor een indruk kon krijgen wat een bibliotheek in een stadje als Tholen betekent. Hij vond het een verheugend feit dat bibliothe ken voorop lopen bij het toepas sen en het gebruiken van nieuwe technische mogelijkheden: "Dit vraagt echter grote inspanningen van alle betrokkenen. Het bete kent aanpassing van de organisa tie en werkwijze en daar is tijd voor nodig." "Bibliotheken zijn leveranciers van informatie en daar is automa tisering een belangrijk hulpmid del bij", vervolgde de bewinds man. Verder vond hij dat de toe gankelijkheid en de aanwezigheid van getraind personeel een be langrijke functie vervullen, naast het uitlenen van boeken en tijd schriften. Met de verzelfstandi ging van de Openbare Bibliotheek VVO N I N G1N RICHTING li -L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Meeüs Transport in Bergen op Zoom heeft Vervoer- en Autobe drijf Darvi overgenomen. Het vol-, ledige aandelenpakket van het precies 100 jaar oude familiebe drijf is door Meeüs aangekocht. Voor de personeelsleden van beide bedrijven, waaronder ruim 40 Tholenaren, heeft de overname geen gevolgen. Dit werd vrijdag middag aan de vakbonden meege deeld. Een half jaar geleden nog nam Darvi samen met Argo Tours het busbedrijf Van de Klundert uit Oud Vossemeer over. Darvi wordt een zusterbedrijf van Meeüs Transport, doch zal onder de eigen naam blijven functione ren, zowel voor personen- als goe derenvervoer. Beide vestigingen in Bergen op Zoom (Van Konijnen- burgweg en Calandweg) alsmede de dependance in Dinteloord blij ven gehandhaafd. Bij Darvi b.v., dat zich hoofdzake lijk richt op binnenlandse trans porten, personenvervoer en ver huizingen, werken 54 mensen (waaronder 20 van Tholen). Bij Meeüs werken 125 mensen. Voor dit bedrijf betekent de overname een uitbreiding van de activitei ten. Momenteel houdt het bedrijf zich bezig met internationaal ver voer van stukgoed, tanktranspor ten en vervoer van droge bulkstof- fen, alsmede distributie binnen de Benelux. Dochterondernemingen van Meeüs zijn Meeüs France Transport en Mepavax. Het be drijf beschikt over 30.000 m2 op slagruimte. Door het samengaan ontstaat een omvangrijker en meer gevarieerd dienstenpakket, waardoor de be langen op een breder terrein be hartigd kunnen worden. Voor het personeel, dat vrijdagavond werd ingelicht, zijn alle bestaande rech ten gewaarborgd. Directeur D.C. Meeüs van Meeüs Transport wordt eveneens direc teur van Darvi. C.P.M. Timmer mans uit Oud Vossemeer wordt bedrijfsleider van laatstgenoemd bedrijf. Het binnenkort bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd van de beide directeuren W.J.M. de Rooij en C.P. de Rooij was mede aanleiding voor de ver koop van het bedrijf. W.J.M. de Rooij, die in Oud Vossemeer woont, zal nog gedurende enkele maanden in functie blijven om de samenwerking te begeleiden. De Dinteloordse Auto Rij- Ver huur Inrichting begon in 1887 in Dinteloord als een bodedienst met paard en wagen, Dinteloord- Bergen op Zoom v.v., later ook naar Roosendaal. Nog later werd ook een autobusdienst begonnen. Het bedrijf bleef tot op de dag van vandaag een familiebedrijf. op Tholen - sinds 1 januari 1987 - loopt Tholen, volgens de minister, vooruit op de nieuwe ontwikkelin gen nog voordat de zogenaamde Welzijnswet in werking treedt. "U kunt het beste bepalen hoe de plaats van deze bibliotheek in de lokale samenleving wordt inge vuld. De bibliotheek is een voor ziening voor een brede spreiding van cultuur omdat daar de voort brengselen van menselijk denken toegankelijk zijn." De minister waarschuwde ervoor, dat deze instelling haar bestaans recht verliest wanneer deze pro- dukten "slechts bestemd zijn voor een kleine elite." De minister vroeg aan het bestuur van de zelfstandige stichting (6 bestuurders, 13 personeelsleden) de samenwerking die de afgelopen jaren met andere bibliotheken is ontwikkeld, niet te verontachtza- men: "Geen enkele plaatselijke bibliotheek is in staat om het gro te beroep dat op haar wordt ge daan, in haar eentje te honore ren,"zo hield hij zijn toehoorders voor. "De plaatselijke bibliotheek heeft de steun nodig van aanvul lende collecties; zij moet een be roep kunnen doen op het interbi- bliothecaire leenverkeer, kennis nemen van nieuwe ontwikkelin gen en een beroep kunnen doen op deskundigheid elders."Tenslot- te wenste de CDA-minister de ge meente Tholen en het bibliotheek- bestuur van harte geluk met de nieuwe aanwinst. Hij sprak de hoop uit dat haar activiteiten "ten dienste van" de gemeenschap zul len komen "opdat hun leven niet alleen rijker, maar ook verrijkt wordt." Voor de toespraak van de minister droeg burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen het nieuwe gebouw over aan de voorzitter van het bibliotheekbestuur, mevrouw Boelhouwers. "Ook vanuit het nieuwe gebouw hopen we dat de bibliotheek een wezenlijke bijdra ge mag blijven leveren aan de be vordering van de ontwikkeling van de inwoners van Tholen." Van der Munnik was vereerd met het bezoek van de excellentie en zei over het verlate aankomen van de minister dat deze "heel wat kar weien heeft af te maken op een dag en zodoende niet overal op tijd aanwezig kon zijn." De burge meester zei dat met het openen van "De Vier Heemskinderen" alle kernen in Tholen voorzien zijn van goed geoutilleerde biblio theken en uitleenposten. Hij wees erop, dat na de herinde ling van4 de gemeente Tholen in 1971 getracht is om een goede spreiding van allerlei openbare- voorzieningen over de zeven ker nen te verwezenlijken. De spreker noemde dit beleid "min of meer WVC-minister Brinkman heeft dinsdagmiddag in de Dalemsestraat de nieuwe bibliotheek in Tholen offi cieel geopend. Voorzitter mevr. Boelhouwers is be nieuwd of het de minister lukt om het boekvoor de toegang naar de Vier Heemskinderen te verwijderen. geslaagd." Van der Munnik liet weten geen behoefte te hebben om te klagen over het provinciaal- en rijksbeleid ten aanzien van de ge meentes maar "de gemeente zal proberen het 'meer-kernen-beleid' in de toekomst voort te zetten". VERVOLG PAG. 13 De komende weken beslist staats secretaris Dees van volksgezond heid of er bij Ten Anker in Tholen een experimenteel verpleeghuis gebouwd mag worden. "Het is een puur budgetaire kwestie: is de financiële ruimte er?", liet minis ter Brinkman dinsdagavond in Poortvliet weten. Directeur A.A.M. van Loon van Ten Anker uitte zijn ongerustheid, want als het verpleeghuis niet doorgaat, kan ook het 33 jaar oude bejaardentehuis niet gereno veerd worden. "Dan kan de pro vincie de erkenning intrekken om dat we niet meer aan de eisen vol doen en dan dreigt een goede in stelling helemaal te verdwijnen." Zo somber zag de minister het niet in. Hij was ook niet tegen het experiment, want bejaarden- en verpleeghuizen groeien steeds meer naar elkaar toe, al hebben jongere bejaarden daar moeite mee. Brinkman onderstreepte, dat het puur van het geld afhangt. Van Loon herinnerde aan nog meer wensen: subsidie voor uit breiding van de dienstverlening in de Rozeboom te St. Philipsland. Hij maakte zich voorts bezorgd over de identiteit van de bejaar dentehuizen. Statenlid De Boe hoopte, dat landelijke wetgeving de provinciale verordening over die zaak ongedaan zou maken, want nu wordt de identiteit van bejaardentehuizen inderdaad af gebroken. Statenlid Nieuwkerk probeerde de minister over te halen om de com- putertomograaf voor de stichting Kankerpreventie Zeeland toe te zeggen. "De minister zou spreken naar het hart van 300.000 Zeeu wen als hij dat regelt, want Zee land verkeert nu in het onzekere. Er is toenemende twijfel, terwijl er toch driekwart miljoen gul- den(40% van de kosten) door Zeeland opgebracht is." Minister Brinkman liet blijken, dat staatssecretaris Dees de toe zegging van zijn voorganger Van der Reijden aan Zeeland zal uit voeren. "Afspraak is afspraak. We moeten voor continuïteit zor gen. Ik wil me nog met Dees ver staan, maar ik ken hem als ie mand die een belofte wil nako men." De bewindsman van WVC kon voorzitter L. Ottevanger van de verenigingen Vrienden van de Sloth een door hem bepleite ethervergunning niet toezeggen. Hij signaleerde wel een redelijk vooruitzicht voor etheromroep, waarbij er voorkeur is voor laag bekabelde gebieden, maar de ruimte is beperkt. "Het is dringen geblazen en we moeten proberen versnippering en versplintering te voorkomen. Probeer niet alles te veel te verbijzonderen." Brinkman wees reclame via de lo kale omroep resoluut van de hand omdat kranten daarvan voor een belangrijk deel afhankelijk zijn. "Er is al een enorme verschraling en pluriformiteit vindt het kabinet een groot goed. Ik heb geen aver sie tegen commercie, maar het is gewoon een praktisch gegeven dat de pers last heeft van uitbreiding van etherreclame." Een teleurgestelde Ottevanger ver geleek Sloth met iemand die een rijbewijs heeft, maar geen auto. Of wel een auto, maar geen benzi ne. De minister zag het begin van de lokale omroep als iemand die met een tweedehands Lelijk Eend je begint. "Maar hij rijdt in'elk geval." De minister adviseerde Sloth bij de kring belangstellen den en leden aan te kloppen om geld. "Als je iets doet, moet je ook naar de gevolgen kijken." Volgens Ottevanger heeft de Sloth een mooie studio, maar is het zon der extra inkomsten financieel niet op te brengen om door te gaan. Landbouwer J. Geluk ondertekent de akten voor de vrijwillige kavelruil ten behoeve van de weg naar de Oester dam. In het midden gedeputeerde J.D. de De Voogd vertelde, dat voor de wegaanleg circa ll hectare nodig was, terwijl daarnaast zo mogelijk circa 4 hectare van verloren gega- ne karrevelden moest worden ge vonden. Door de wegaanleg zou een sterke versnippering van het gebied ontstaan en ernstige vorm- schade optreden bij een aantal percelen. Om deze vormschade en vernip- pering tegen te gaan, kocht de provincie een aantal percelen, met een totaaloppervlakte van 26 ha. Er werd een kavelruil opgezet, waarbij ruim 100 ha. grond, 15 eigenaren, 6 pachters en 2 vrucht gebruikers betrokken waren. Bij verschillende boeren ging het om meer dan 1 perceel, zodat het to taal aantal direct betrokkenen op 17 kwam. Landbouwer Van Daa- len was er met een transactie van 14 ha. het meest bij betrokken, daarna volgde landbouwer Geluk met 7 ha. SPr- MWNHÉIi Voogd, rechts naast hem ZLM-Kringvoorzitter M.C.J. Kosten en aan de zijkant taxateur A.C. Breure. "Dat een vrijwillige kavelruil met een zo'n groot aantal betrokkenen lukt, moet als zeer bijzonder wor den beschouwd. Bedacht moet worden, dat niemand tot mede werking kan worden verplicht. Volgens geruchten is acht deelne mers het maximum is om een suc cesvolle poging te wagen. Iedere deelnemer meer zou de kans op succes met de helft verkleinen", aldus De Voogd. Volgens de gedeputeerde was dit succes te danken aan twee facto ren: 1. De zeer positieve benade- VERVOLG PAG. 15 Minister Brinkman opent De Vier Heemskinderen Thoolse zusjes lezen ruim 800 boeken per jaar In 1988 over de Oesterdam CDA, SGP en RPF/GPV over statenverkiezingen Fusie transportbedrijven Meeus en Darvi Bezwaren landbouw en na- tuurvereniging tegen bosaan- plant Muvepolder Nieuwbouw arbeidsbureau op laag pitje? Stemmen van lezers over be jaardenalarm Marlijn Schellinger Zeeuws kampioen sneldammen Tholense Boys 1 en WHS 2 verrassen koploper MET EEN LEUGEN KAN MEN EEN EIND KOMEN, MAAR NIET TE RUGKEREN •k Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. In verband met het publiceren van de de statenverkiezingen van woensdag 18 maart, verschijnt de Eendrachtbode donderdag 19 maart pas 's middags in plaats van 's morgens. De bloedafname van het Thoolse Rode Kruis heeft donderdag avond in Haestinge te St. Maar tensdijk 63 meer donors getrok ken dan in september vorig jaar: 434, van wie er 62 voor de eerste keer kwamen. Door de extra Strenge controle(o.a. met het oog op de virusziekte Aids) werden er 12 mensen afgewezen wegens bloedarmoede. Vorige jaren waren dat er maar zo'n 4 a 5. De lange winter werd als mogelijke oorzaak genoemd van het grote aantal af wijzingen. Behalve het flinke aantal nieuwe lingen, waren er ook 22 trouwe donors, die voor de vijfde keer een halve liter bloed gaven. De volgende bloedafname is 3 september in Haestinge. Het re sultaat van donderdag met tussen haakjes het aantal donors in sep tember 1986: Tholen 64(45) Poortvliet 56(45) Scherpenisse 48(40) St. Maartensdijk 107(89) Stavenisse 41(44) St. Annaland 91(88) Oud Vossemeer 21(18) Diversen 6(2) Totaal 434(371) Als op 18 maart de kiezers in Poortvliet naar de stembus gaan zullen ze de achteringang van 't Ouwe Raed'uus moeten nemen om het stembureau te bereiken. Dat houdt namelijk voor het eerst zitting in de grote zaal, in plaats van in de voormalige raadszaal. Hiertoe is besloten, omdat aan de Achterstraat ook een aparte toe gang voor rolstoelgebruikers aan wezig is. In alle woonkernen is nu minstens één stembureau inge richt voor gehandicapte kiezers. Voor de Provinciale Staten wor den alleen stemgerechtigden met de Nederlandse nationaliteit op geroepen. In ons land wonende buitenlanders doen ..alleen mee aan gemeenteraadsverkiezingen, terwijl voor de tweede kamerver kiezingen ook de in het buiten land wonende Nederlanders hun stem mogen uitbrengen. De 47 zetels in de Zeeuwse staten zijn momenteel als volgt verdeeld: CDA 15, PvdA en VVD elk 10, SGP 5, D'66 3, RPF/GPV 2, PPR/EVP en PSP/CPN elk 1. Veiling Sint Annaland dinsdag 10 maart. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 23,60. Aanvoer 30 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1