Fietspad van St. Maartensdijk naar Gorishoek Gebroeders Den Engelsman voorbeeldige bloeddonors Groen licht gezinsvervangend tehuis voor tien gehandicapten Bouwland 43 mille VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND BOUMAN POTTER elke man kan Drie inbra ken opgelost BOETIEK INEMA Minister opent bibliotheek Sloth t.v. op 2 zaterdagen li J Zestig keer halve liter voor Rode Kruis St. Philipsland Zeven volledige arbeidsplaatsen aan de Annewas te St. Annaland Enorme bult zand Oesterdam Vanavond bloed in Haestinge Vuilniszakken maar halfvol Vergeet de ADLER SHOW niet, Donderdag 5 maart 1987 43e Jaargang no. 15 Rijk geeft 75% subsidie van 335.000 gulden "Een leuke toeristische voorziening", noemde raadslid M.A.J. v.d. Linde de aanleg van een fietspad van Sint-Maartensdijk naar Gorishoek. De commis sie openbare werken gaf dinsdagavond unaniem een positief advies aan b en w. Het streven is, het fietspad nog voor de vakantie klaar te hebben. Helling 25% Moeizaam Gorishoeksedijk Bij de exclusieve groep van 200 mensen die zestig keer bloed aan het Nederlandse Rode Kruis hebben gege ven, horen ook de gebroeders L. en M. den Engels man en S. Mol uit St. Philipsland. De laatste was we gens ziekte verhinderd, ma de eerste twee werden vrijdagavond in dorpshuis de Wimpel gehuldigd we gens hun trouwe medewerking. "Dat het uiteindelijk toch gelukt is, stemt tot dank baarheid." Voorzitter P. van Belzen van de stichting Philadelphia Tholen en St. Philipsland is blij, dat het ministerie van WVC jaarlijks 490.000 gulden beschik baar stelt voor exploitatie van een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten aan de Annewas te St. Annaland. Voorkeur Voorbeeldfunctie DEZE WEEK vanaf vanmiddag 2 uur tot en met maandag 9 maart. Kerkstraat 26, Tholen tel. 01660-2924 l' Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46— per jaar Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs t 0.35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer. Wethouder L.J. Koopman noem de de kans redelijk groot, dat er binnen een paar maanden de schriftelijke toezegging komt, dat het rijk 75% van de kosten subsi dieert. De aanleg is begroot op 335.000 gulden. B en W hebben hierover contact gehad met de consulent openluchtrecreatie. De ontbrekende 25% wordt be taald uit de opbrengst van de toe ristenbelasting. Het waterschap heeft het plan al goedgekeurd, deelde wethouder Koopman mee, maar raadslid J. v.d. Jagt temperde dat enthousias me wat met de opmerking, dat de provincie het ook nog moet goed vinden. "Dat is dezer dagen niet zo moeilijk", meende raadslid P. van Belzen. Het twee meter brede fietspad zal niet toegankelijk zijn voor brom fietsen. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven meende, dat daarop streng toezicht gehouden moet worden, anders gaat het net als in de Kerkstraat in Tholen. Voor 90.50 aren bouwland op de hoek Rondweg/Randweg te Scherpenisse is dinsdagavond 43.000 gulden per hectare gebo den door A.W. Lindhout uit Poortvliet. C Vroegop uit Scher penisse was nog meegegaan tot 42.500 gulden. Hoewel het hoogste bod meer dan tien mille lager was dan onlangs bij een verkoping in St. Anna land, werd de prijs toch uitste kend gevonden. Dit gezien de grootte van het perceel en de moeilijke bewerking: smal begin nend 10-12 m en breed uitlopend tot 40 m breed. Er zit ook een laagte in, waar gemakkelijk water blijft staan. Toch was er nogal animo voor 'de beste blok van het eiland', zoals gemeentebode C.A. Weijler zijn waar aanprees. Na een inzet van 20 mille werd voor de pauze een bod van 38 mille bereikt, waarbij zich ook de onroerend goedhan delaren Sturris en Van der Eijken roerden. Na de pauze kwamen de landbouwers aan bod, die er na de gerst en uien van vorig jaar, de ko mende zomer graag vroege aard appelen of bloemzaden zien groeien. Bram Lindhout trok aan het langste eind. Deze eerste verkoping in de ver nieuwde Gouden Leeuw trok dinsdagavond bijna honderd be langstellenden. Notaris mr. J. Schot leidde de verkoping in op dracht van de erven N. Bijnagte. Er werd ook nog een perceel wei land met loods aan de Noordstraat te Scherpenisse, groot 18.50 aren, verkocht. De ge meente staat welwillend tegenover woningbouw, maar de provincie eist dan wel metingen van de ge luidshinder van het verkeer op de provinciale weg. De verkoop ver liep moeizaam. Bode Weijler stak het op de kou. Na een inzet van 5000 gulden door J. v.d. Eijken werd voor de pauze 14.000 gulden bereikt, maar daar bleef het ook bij. Alleen de handelaren toonden interesse en M.J. van Houte werd koper. De minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur, mr.drs. L.C. Brinkman, verricht dinsdagmid dag omstreeks vier uur de officië le opening van de openbare bibli otheek 'De Vier Heemskinderen' aan de Dalemsestraat in Tholen. De bibliotheek is eind januari al met een open dag in gebruik ge nomen voor de uitleen van boe ken. Het naast gelegen nieuwe postkantoor is toen al officieel geopend. Van der Jagt achtte de helling bij de zeedijk te sterk. Die moet wat flauwer, want een hoogteverschil van vijf meter is nogal wat voor dit fietspad. Technisch ambtenaar W.A. Blaas wilde dat nog wel be kijken, maar wethouder Koop man zag financiële bezwaren in verband met de aankoop van meer grond. Van der Linde dacht de aanleg van het fietspad te kunnen combi neren met de verbreding van de Gorishoeksedijk, maar daarover was de wethouder heel somber. "Alle subsidieverzoeken voor ver betering van de Gorishoeksedijk zijn afgewezen. We hebben al een gesprek met het waterschap - eige naar van de weg - gehad, maar die zegt ook geen eigen middelen te hebben om het plan uit te voeren. Het waterschap is ook niet zo voor verbreding. Men verwacht dan veel meer ongelukken, maar feit is, dat er nu al veel verkeer over de Gorishoeksedijk gaat", aldus Koopman. Sloth komt twee zaterdagen met een programma op de kabeltelevi sie. Op 7 maart kunnen Casema- abonnees van 10-12 uur een her haling zien van de vrijdagmorgen 2 januari uitgezonden opening van de Thoolse handelshaven, het optreden van de vier Thoolse mu ziekverenigingen in Meulvliet en de aanleg van de Oesterdam. Technisch leverde dat toen nogal problemen op: sommigen hadden een balk bovenin en anderen had den helemaal geen beeld, aldus programmaleider C.M.J. van Oorschot. Daarom is er in overleg met Casema een zogenaamde time-base-corrector gehuurd. Het herhalingsprogramma van zater dagmorgen a.s. wordt als een proefuitzending gezien. Op 14 maart van 10-12 uur wordt dan feitelijk het derde Sloth- programma uitgezonden. Ook dan kan men nog beschikken over dat tbc-apparaat. Het eerste uur wordt een film over Tholen in 1952 uitgezonden. Met name oudere inwoners kunnen daar nog straatbeelden, bedrijvigheid in de oester- en mosselcultuur en men sen herkennen. De film werd destijds in opdracht van de ko ninklijke muziekvereniging Con cordia gemaakt door een Haar lems bedrijf. Het tweede uur is een voorlich tingsfilm van de belastingen te zien. Koos Postema geeft dan in formatie over het invullen van het belastingformulier. Vorig jaar werd dat door 4 lokale omroepen uitgezonden, nu al door 32, aldus de programmaleider van de Sloth. Beide uitzendingen zijn op het in formatiekanaal van Casema te volgen. WOlvIlMGIN RICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Erevoorzitter H. Menger van het Rode Kruis St. Philipsland/Anna Jacobapolder huldigde de gebroeders Leen (62) en Merien (63) den Engelsman voor zestig keer trouw bloed geven. Ze ontvingen de Landsteiner plaquette in brons. "Een compliment voor het vol houden", zei erevoorzitter H. Menger. Hij was er trots op, dat Rode Kruisafdeling, die twee keer per jaar een bloedafname-avond organiseert. Dokter Menger rekende voor, dat de drie trouwe donors in dertig jaar zes keer hun bloed totaal ver nieuwd hebben. Hij benadrukte nog eens het belang van bloed voor mensen met de bloederziekte en bij geelzuchtfwisseltransfu- sies). totaal al negen donors de zestig keer hebben bereikt. St. Philips- G6W6lining land is één van de 26 van de 400 De heiwerkzaamheden voor het bouwproject van de woningstich ting Beter Wonen zijn al begon nen. Onder aan de dijk bij garage Dekker komen 8 huizen. "Die wilden we eigenlijk allemaal be nutten om 14 plaatsenfmet een uitloop naar 16) te scheppen", zegt voorzitter Van Belzen. "Het zijn echter maar 6 huizen met 10 plaatsen geworden, want voor heel Zeeland heeft WVC 525.000 gulden exploitatiekosten beschik baar, waarvan wij er 490.000 krij gen. Daar zijn we dankbaar voor gezien de eerdere, niet verwezen lijkte plannen voor een dagver blijf en een boerderijproject. In een later stadium hopen we er als nog 4 of 6 plaatsen bij te kunnen krijgen." Aangezien de bewoners overdag naar de Betho in Tholen of het dagverblijf in Steenbergen gaan, is eerst naar vestiging in Tholen gekeken. "Aan de Vossemeerse- poort bleek er te weinig ruimte te zijn en in de nieuwbouwwijk Bui tenzorg was het moeilijk met het bouwvolume. De ouders, die veel bij het project zijn ingeschakeld, hadden een voorkeur voor St. An naland", aldus de voorzitter. De muren van de woningen wor den doorgebroken om een centra le keuken, alsmede een gezamen lijke hobby- en verblijfsruimte te kunnen maken. "Het is een klein tehuis", verduidelijkt Van Belzen. Boven krijgt elke bewoner een aparte slaapkamer. Voor een gezinsvervangend tehuis met tien bewoners staan 6 a 7 vol ledige arbeidsplaatsen en nog en kele deeltijdwerkers. De direc teur/directrice moet een HBO'er zijn en andere personeelsleden moeten ook bepaalde bevoegdhe den hebben. "We hebben al vijf sollicitanten naar aanleiding van eerdere artikelen in de Eendracht bode", zegt de voorzitter. "Hoofdzakelijk van het eiland Tholen." Er is dag en nacht personeel in het gezinsvervangend tehuis aanwe zig. Daarvoor is ook een perso- neelskamer gepland bij de nieuw bouw, die eind dit jaar klaar moet zijn. Het bestuur van Philadelphia bestaat naast voorzitter Van Bel zen uit secretaris-penningmeester J. Leune uit St. Annaland, G. Quaak uit Scherpenisse, A.G. v.d. Sande en ds. M.A. Jansens uit Tholen, mevr. E. Moerland- Letzer uit Stavenisse en mevr. P. Kleppe uit Poortvliet. De heren Quaak en Jansens zitten in de stichting namens de oudervereni ging Philadelphia. NI De Annewas, een zijstraat van de Hoenderweg, vlakbij de ijsbaan te St. Annaland, waar het gezinsvervan gend tehuis moet komen. Op de achtergrond garage Dekker aan de Spuistraat/Javadijk. De erevoorzitter constateerde, dat het aantal donors wat terugloopt. Het Rode Kruis in St. Philipsland en Anna Jacobapolder kende be tere tijden dan 144 donors. "Er treedt een stuk gewenning op en daarom is er een intensievere pro paganda nodig: breng een bezoek aan jongeren en schakel de kerken in", zei dokter Menger. L. den Engelsman(62), die samen met zijn oudere broer(63) bij goe de gezondheid de 65 keer hoopt te bereiken, noemt het teruglopende aantal donors een 'teken van de tijd'. "Ik scheer ze niet over één In het karreveld tegen de zeedijk in de buurt van de Veerweg bij Tholen zal de komende maanden een enorme bult zand aange bracht worden voor de oprit naar de Oesterdam. Deze maand gaan de vrachtauto's rijden vanaf het zanddepot dat bij de aanleg van de Oesterdam is gemaakt. Het werk wordt voor ruim vijf ton uit gevoerd door aannemingsbedrijf Vermeer. Het gaat uitsluitend om de oprit, want de planologische procedure voor de aansluitende weg naar het Stenen Kruis is nog niet afgerond. Er ligt nog een bezwaarschrift. Gisterenmiddag tekenden gedepu teerde J.D. de Voogd en de belang hebbende grondeigenaren de voorlopige aktes van de vrijwillige kavelruil in de Schakerloopolder. In hotel Zeeland te Tholen werd daaraan een officieel tintje gege ven. Doel van de vrijwillige kavel ruil was, het verlies aan land bouwgrond als gevolg van de aan leg van de weg naar de Oester dam, in grond te compenseren. Via de uitruil van gronden konden schadelijke doorsnijdingen tot een minimum worden beperkt of op de perceelsscheidingen worden gebracht. Na het tekenen van de aktes werd gisterenmiddag een busrit over de Oesterdam gemaakt. Eén op de vier mannen heeft er last mee. Maar: er zélf voor zorgen dat hij levens lang potent is. Het MANBOEK gaat over herwinnen, versterken en beveiligen van potentie. Bevat o.a. de unieke MM - zelftraining geheel compleet. Folder kunt U vragen bij Secret. Stichting GK2 PB 6115, 9702 HC Groningen. Dit bericht wordt NIET herhaald Advertentie I.M. kam, maar de jongeren denken er gemakkelijkerover. Ze nemen de plaats niet in van ouderen, bij wie er meer naastenliefde leeft. Of het nu komt dat die de oorlog en de ramp meegemaakt hebben, feit is, dat de mentaliteit op alle fronten verandert." Bestuurslid P. Voorwinden, die verantwoordelijk is voor de bloed afname, kost het altijd moeite om de donors voor een huldiging naar de jaarvergadering te krijgen. "De afwezigheid is geen stuk on verschilligheid, maar men vindt het officiële gedoe niets. De bloedafnafne-avond acht men veel belangrijker." Twee van de drie donors die zestig jaar bloed gaven, waren er in elk geval. Dokter Menger toonde zich dankbaar voor hun medewerking. "Je toont je verantwoordelijkheid in de gemeenteraad en ook bij het Rode Kruis heb je een voorbeeld functie", zei de erevoorzitter tegen Leen den Engelsman. "Met je be roemde welsprekendheid en bloe dige ernst, heb je vaak bloedstol lende debatten gevoerd, maar ook letterlijk was je een bloedwarme warm, die zestig keer kwam op draven. Eén keer heb je de ver- VERVOLG PAG. 9 Met de aanhouding van A.S. en M. van H. uit Sint Maartensdijk en A.L.S. uit Stavenisse heeft de Thoolse politie drie inbraken kun nen oplossen. In september en oktober vorig jaar werd ingebroken in het REC- gebouw in Tholen en in de kanti ne van de hondenvereniging en een schaapskooi in Scherpenisse. De inwoners van de Smalstad blij ken deze inbraken te hebben ge pleegd, terwijl A.L.S. als heler op trad. In de woningen van de ver dachten werd het grootste deel van de gestolen spullen terugge vonden. Het betreft o.a. een stroomaggregaat, schapenschee- rapparaat, telefoonantwoordap paraat en een tafelgrill. Bij A.S. werd ook een hoeveelheid munitie en illegale zendapparatuur in beslag genomen, waarvoor proces-verbaal is opgemaakt. Tij dens het onderzoek werden twee van de drie verdachten in verze kerde bewaring gesteld. Inmiddels zijn ze op vrije voeten. De goede ren zijn terug naar hun eigenaars. Hulde voor bloeddonors in St. Philipsland Gezinsvervangend tehuis in St. Annaland Vooraanstaande Tholenaar overleden Rode Kruis St. Philipsland heeft meer vrijwilligers nodig Sloop gymzaal Oud- Vossemeer begonnen Hoogste waterstand 3.45 m Tholen zit met Tuttelhoek voor dubbeltje op eerste rang Koopman: CDA hield SGP buiten college van g.s. Alternatieve geneeswijzen: het is net of je op wolkjes loopt De kuvelessen van de West- kerkseweg als kippenhokken Informatie Data Bank Tholen Bedrijfsverzorgingsdienst prijst vertrekkende voorzitter M.M. Punt Commissie zoet water zit moeilijk met berekening heffing Beleidsplan Volkerak Krammer- Wilma van Onna nationaal kampioen veldlopen Zaalvoetbalfederatie vliet opgericht Meul- ALS HET HART NIET OPEN IS, KAN DE OO GOPSLAG HET OOK NIET ZIJN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Vanavond van half zeven tot ne gen uur organiseert het Thoolse Rode Kruis in Haestinge te St. Maartensdijk weer een bloedafna me. Dit gebeurt evenals in St. Phi lipsland elk halfjaar. Gezonde mensen van 18 tot en met 65 jaar worden vanavond in Haestinge verwacht. Behalve dat uw bloed nodig is in ziekenhuizen, wordt uw bloed(druk) tegelijk gecontro leerd. Er worden veel meer zakken huis vuil aangeboden en ook halfvolle. Dat zei technisch ambtenaar W.A. Blaas dinsdagavond in de com missie openbare werken op vragen van raadslid M.A.J. v.d. Linde. Exacte cijfers had hij nog niet, maar de tendens is een-toename van vuil. Sinds 1 januari zijn de reinigings rechten op Tholen gewijzigd. Voortaan betaalt men een vast be drag, in tegenstelling tot vorige ja ren, toen alles in de prijs van de gemeentelijke huisvuilzak was verwerkt. Hoe minder zakken men meegaf, des te minder reini gingsrechten betaalde men. Dat is nu niet meer van belang: of men nu veel of weinig vuil meegeeft, in volle of halfvolle zakken, iedereen betaalt evenveel reinigingsrechten. De gemeentelijke huisvuilzakken die nog over zijn worden in ge meentelijke gebouwen gebruikt. Door het nieuwe systeem wordt er ook minder vuil op de gemeente lijke stortplaats Tuttelhoek bij Scherpenisse gebracht. B en W overwegen dan ook de zaterdag morgen openstelling te beëindi gen. Er wordt nog gewacht op de voorjaarsaanpak van de (volks)tuintjes en met name, wat voor afval dat voor Tuttelhoek oplevert. Raadslid P. van Belzen attendeer de er nog op, dat de vuilnisop haaldienst in Tholen een spoor van vuil achtergelaten zou heb ben. Of dat aan open of kapotte zakken lag, was hem niet bekend en gemeentewerken wist er even min iets van. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1