As> Interpak Halsteren komt naar Tholen BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN TÉ1LEN EN FLIPLAND Bruynzeel potloden op Tholen? Spreekuren MZB hervat 4 Ongelukken in 3 kwartier Drie bouwbedrijven bezig met o.a. huur- en koopwoningen Meer dan 1 miljoen in Ds. de Bresstraat St. Maartensdijk Vechtpartij in Scherpenisse Donderdag 26 februari 1987 43e Jaargang no. 14 Verpakkingsbedrijf met 6 personeelsleden Interpak B.V. uit Halsteren vestigt zich in Tholen en maakt als eerste gebruik van de gemeentelijke premie regeling die gekoppeld is aan de oppervlakte en het aantal arbeidsplaatsen. Leuk Ondanks de kou kregen de inwoners van Anna Jacobapolder vrijdag middag een warm gevoel. Met het inmetselen van een renovatiesteen in Ons Dorpshuis door gedepu teerde mevr. E. Maris- Koster werd er opnieuw een bewijs geleverd, dat er werkelijk wat aan de kleinste kern in onze streek wordt gedaan. Drie bouwbedrijven zijn momenteel bezig de leef baarheid op te vijzelen en de inzet van het gemeen tebestuur is voor de be volking zelf ook een sti mulans, zei mevr. Maris. Uitstralingseffect 142 mille subsidie Foyer Raadslid Moerland sloeg steil achterover, Aarnoudse waarschuwde bij een aanvullend krediet niet thuis te zijn, Van Gorsel klapperde met zijn oren, Van Belzen stelde geen stuiver meer beschikbaar als het nu nog te weinig zou zijn en de CDA-fractie had er geen woor den voor. De op 850.000 gulden geraamde uitbreiding van het gemeentehuis in de Ds. de Bresstraat te St. Maartensdijk heeft de 1 miljoen gulden ruim over schreden. Verlegen Niets luxe Liever riolering Maandagavond statendebat Bijl Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer. De Thoolse gemeenteraad ver kocht maandagavond 3000 m2 Tholen is één van de drie mogelij ke vestigingsplaatsen - naast Ber gen op Zoom en Roosendaal - voor eventuele nieuwbouw van Bruynzeel Potloden. "Maar er zijn absoluut nog geen beslissin gen genomen", verzekert directeur drs. C.J.M. Groenewoud. Hij vindt het allemaal nog 'ont zettend voorbarig'. "Elke specula tie is nergens op gebaseerd, want eerst moet bekeken worden of we bouwen en in de tweede plaats waar. En verplaatsen uit Bergen op Zoom doe je niet zomaar." Bruynzeel zit wel met het pro bleem, dat het bedrijf in verschil lende gebouwen is ondergebracht. "Daarom hebben we door een bu reau een studie laten maken om ons te oriënteren op nieuwbouw en een plaats waar dat zou kun nen. Het bestaande gebouw zou ook uitgebreid kunnen worden", aldus de Bruynzeel-directeur. Bruynzeel blijkt het door het ge meentebestuur al vaak genoemde 'bedrijf met 100 man personeel' te zijn(hoewel drs. Groenewoud dat aantal 'overdreven' noemt) dat eerst eind 1986 en vervolgens be gin 1987 een t>es|jssing zou nemen over vestiging op Tholen. Voor wethouder J. Versluijs was de naam Bruynzeel een verras sing. "We hebben gesprekken ge voerd met adviesbureau Adcom over de vestiging van een nieuw bedrijf, maar niet één keer is de naam van de opdrachtgever ge noemd. Dat is altijd nadrukkelijk vermeden." Bij de aan de Wattweg(vlakbij de spoorlijn) gevestigde Bruynzeel Potlodenfabriek in Bergen op Zoom werken verschillende inwo ners van Tholen en St. Phi lipsland. De gladheid verraste dinsdagmor gen heel wat weggebruikers en be zorgde de politie handenvol werk. Binnen drie kwartier werden vier ongevallen gemeld, waarbij heel wat materiële schade ontstond. De betrokkenen liepen slechts lichte verwondingen op. Om 7.20 uur vloog mevrouw Van B. uit Tholen, die over de Postweg richting Poortvliet reed, uit de bocht. Haar auto, die enkele keren over de kop ging, belandde on dersteboven in een weiland en was totaal vernield. Zelf bleef ze on gedeerd. Op de kruising Lageweg/Kadijk bij Poortvliet was het twee keer binnen tien minuten prijs. Om 7.40 uur verloor R.V. uit Breda in een flauwe bocht de macht over het stuur van zijn Mercedes bus en draaide via berm, fietspad en berm links de sloot in. De bestuurder raakte daarbij licht ge wond. Toen de politie hiermee nog bezig was naderden uit de richting Poortvliet twee personen auto's. De eerste, A.H. uit Stave- nisse, wilde linksaf de Hogeweg inslaan. De achter hem rijdende De V. uit Sint Maartensdijk kon door de gladheid niet meer stop pen en knalde er bovenop. Beide auto's waren zwaar beschadigd, de chauffeurs ongedeerd. Tenslotte reed M. de R. uit Sint Maartensdijk om 8.05 uur op de Poortvlietsedijk ter hoogte van de Rode Kruispaal bij de boerderij van Niemantsverdriet rechtdoor de sloot in. De lichtgewonde bestuurder werd door iemand van het Rode Kruis behandeld. ,De auto werd zwaar beschadigd. grond in de Slabbecoornpolder, voorbij de zuiveringsinstallatie. Interpak heeft nog eens 3000 m2 in optie. Er wordt een produktie- hal van circa 1000 m2 gebouwd met kantoren en een opslaghal van ruim 1000 m2. De orderporte feuille van het verpakkingsbedrijf is goed gevuld, aldus b en w. Het aan de agenda toegevoegde voorstel was een hamerstuk. De raad repte er met geen woord over. Interpak heeft aan de Industrie weg in Halsteren geen uitbrei dingsmogelijkheden en zit al in drie gebouwen, waaronder sinds november 150 m2 in het bedrijfs verzamelgebouw te St. Maartens dijk. "Dat is niet doelmatig werken", zegt mevr. Knipscheer van Inter pak. "We hebben een ruimere op zet nodig, want we groeien uit ons jasje. Het huidige industrieterrein is ook moeilijk bereikbaar. In Tholen is dat gemakkelijker en de gemeente werkt heel goed mee. Dat trekt ons aan. We zijn met di verse aannemers bezig om de nieuwbouw te verwezenlijken en dan hopen we zo snel mogelijk te beginnen. Tholen lijkt ons leuk." Interpak richt zich volgens b en w op de industriële verpakking van allerhande produkten met uitzon dering van vloeibare verpakking. "Geen etenswaren", vult mevr. Knipscheer aan. "We verpaH-n alles in zakjes of doosjes, het is krimp- en sealwerk." Volgens mevr. Knipscheer heeft Interpak 6 vaste medewerkers en via het uitzendbureau Start 10, 15 of 18 losse personeelsleden. In het voorstel van b en w worden 10 vaste medewerkers en circa 25 part-time krachten genoemd. Vernieuwing Ons Dorpshuis opkikker Anna Jacobapolder "Deze burgemeester hadden we 25 jaar eerder moeten hebben", merkte één van de goedgemutse Anna Jacobianen op na de koffie met gebak. Werd in het verleden de Polder als het ware 'bevroren', nieuwe impulsen op het gebied van de woningbouw en dorpsver nieuwing vijzelen De Polder weer op. In juni 1984 onthulde mevr. Maris de gedenksteen, afkomstig van de ontwateringssluis Del Campo, in de Langeweg. In maart 1986 bekeek minister Brinkman samen met commissaris der ko ningin Boertien de eerste resulta ten van de dorpsvernieuwing, zo als de tot woningen verbouwde oude school. Dat blijkt inmiddels een voor beeld voor andere gemeenten te Gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster metselde met noveerd 1987in de zijgevel van Ons Dorpshuis te veel plezier de gedenksteen met het opschrift Gere- Anna Jacobapolder. Links burgemeester T.A. Vogel. zijn. Zelfs de Gelderse gemeente Weel heeft belangstelling voor de ze aanpak. "Dankzij de inzet van het gemeentebestuur en de inwo ners loopt St. Philipsland voor op", zei mevr. Maris. "De ge meente was de provincie voor en als eerste wist u de uitstralingsef fecten van de dorpsvernieuwing te benutten. Er zijn knelpunten op gespoord en aangepakt." Burgemeester T.A. Vogel was blij met de complimenten van de ge deputeerde, maar hij gunde de provincie ook wat eer. "Wil dorpsvernieuwing echt van de grond komen, dan kan de ge meente niet zonder provincie en andersom niet. Dit is het resultaat van een gezamenlijke aanpak. Het gemeentebestuur is dankbaar voor de onmisbare inzet en de subsidies van de provincie", aldus de burgemeester. Hij hoopte, dat na het inmetselen van de ge denksteen niet alle (subsidie)ce- ment op zou zijn. Uit vier verschillende potten was er namelijk maar liefst 142.000 gulden subsidie voor dit project Raad blaft, maar bijt niet bij uitbreiding gemeentehuis beschikbaar: 40 mille uit het fonds bijzondere voorziening van de provincie omdat Ons Dorps huis als leerlingenbouwplaats kan dienen, eveneens 40 mille uit de provinciale pot regionaal wel zijnsbeleid kleine kernen, 30.000 gulden van het ministerie van WVC uit het fonds kleine kernen beleid(bijzondere projecten) en 32.000 gulden uit het Koningin Juliana Fonds. De verbouwing en uitbreiding vergt 250.000 gulden. De gemeen te past 108.000 gulden bij. De re novatie van Ons Dorpshuis is een onderdeel van het dorpsplan An na Jacobapolder, dat in het kader van een integrale aanpak van klei ne kernen samen met een aantal Schouwse gemeenten op gang is gekomen. Van der Jagt noemde het een 'hele vreemde zaak'. Daar wezen de uitspraken van de Thoolse gemeenteraad maandag avond op, al werd het juiste be drag niet genoemd omdat de aan besteding nog moet plaatsvinden. In een commissievergadering was echter al eerder over een miljoen gesproken. "Was er destijds maar een andere bouwwijze toegepast, dan was er een miljoen bespaard", zo bracht I.C. Moerland in herinnering. De PvdA-fractie had toen ook tegen de nieuwbouw gestemd. Wethou der L.J. Koopman noemde aan de hand van de notulen uit 1976 een versobering van 4 ton in plaats van 1 miljoen, maar J. de Bres bestreed dat weer: het PvdA- alternatief was veel goedkoper dan vier ton. Moerland bleef de kosten van de nu voorgestelde nieuwbouw te hoog vinden en vond, dat er be knibbeld moest worden. Van Gor sel had ook sterk de indruk, dat het goedkoper kon. Hij stelde tenslotte voor, dat b en w na de aanbesteding eerst de vijf fractie voorzitters inlichten over de kosjen, voordat het karwei aan de laagste inschrijver gegund wordt. Na enig geharrewar gingen b en w daarmee accoord, maar raadslid Slopersbedrijf Jeroense heeft het voormalige pand van dhr. G. van 't Slot al gesloopt en nu is het wachten op de offerte van de drie bouwbedrijven die ook bij de eer ste uitbreiding van het gemeente huis waren uitgenodigd. Er ko men twee bouwlagen met kanto ren en op de zolder een nieuwe kantine. "Sociale zaken en gemeentewer ken zitten totaal in de knel", zei wethouder Koopman. "Het ge meentehuis was berekend op 95 mensen en we zitten nu al aan 93 mensen. Door toenemende werk zaamheden, arbeidstijdverkorting en deeltijdarbeid is er meer ruimte nodig. Er zijn zelfs al vertrekken van het college van b en w in ge bruik genomen. Zo is er niet te werken. Voor de kantine zijn we gewoon verlegen. Er is niet één bedrijf, dat zo'n kleine kantine heeft. De kantine hadden we al elf jaar gele den moeten veranderen." Het gaat nu om een bijgebouw, maar ook het hoofdgebouw is so ber, zo hoort de wethouder van WONINGINRICHTING i— ll 7 —L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Slopersbedrijf Jeroense heeft met de afbraak van het voormalige pand van G. van 'f Slot in de Ds. de Bresstraat te St.Maartensdijk ruimte gemaakt voor een nieuwe vleugel aan het gemeentehuis. bezoekers. "En ik wil ook niet dat er iets luxe in de nieuwbouw komt." De in de begroting 1987 genoem de 850.000 gulden was volgens Koopman een 'raming zonder pa pier', wat Van Belzen vertaalde in 'natte vingerwerk'. "De kosten zijn ons ook tegengevallen, maar versoberen zit er echt niet in. We zouden moeten rekenen op een meevaller bij de aanbesteding", aldus de wethouder. Moerland had er kritiek op, dat het financieel gedeelte nog nooit diepgaand besproken was. "De 8 1/2 ton is niet genoemd in de in formatie naar de burger en b en w komen nu te laat met een hoge prijs. Wat kost de nieuwe huis vesting aan exploitatiekosten meer? Alleen aan energiekosten al 10.000 gulden per jaar extra? De kosten van deze nieuwbouw ko men ten laste van de reserve open bare werken, maar is er dan naar de benodigde rioleringswerken ge keken?", zei het PvdA-raadslid. "Ik zou de reserve openbare wer ken ook liever voor de riolering houden, maar ik heb moeten inle veren", antwoordde Koopman. Volgens wethouder van financiën P. van Schetsen had de reserve openbare werken een 'brede doelstelling'. Hij meende, dat het door de raad iiitgestippelde beleid gewoon wordt gevolgd. Alle ge plande uitgaven tot 1990 kunnen ook volgens de begroting gebeu ren en het rekeningoverschot van vier ton over 1984 moet nog een bestemming krijgen. Raadslid Aarnoudse vond de uit breiding van het gemeentehuis een goede oplossing voor de huis vestingsproblemen, maar hij be nadrukte dat het 'voor dit krediet moet'. "Bij een verhoging zult u VERVOLG PAG. 5 De verbetering van Ons Dorps huis omvat de bouw van een foyer met nieuw interieur, een ver nieuwde keukenaccommodatie, een vernieuwing van de achterpui met raampartijen, een andere ver warming en een schilder- en op knapbeurt. Bouwbedrijf Uijtdewilligen uit Oud- en Nieuw-Vossemeer voert het karwei uit volgens een ont werp van de centrale dienst ge meentewerken Walcheren, Noord- Beveland en St. Philipsland. De renovatie gebeurt als leerlingen bouwplaats: metselaar Léon Hommel en timmerman Lizanno Moerland, beiden uit St. Anna land, doen hier onder begeleiding meer ervaring op. Tegenover Ons Dorpshuis zijn er nog twee bouwprojecten in uit voering: aannemingsbedrijf Lig- tendag uit St. Philipsland is aan de Steintjeskreek bezig met vier eengezinshuurwoningen voor de stichting Gereformeerde Bouw corporatie voor Bejaarden(SGBB) VERVOLG PAG. 11 In Meulvliet wordt maandag om half acht een forumavond georga niseerd ter gelegenheid van de sta tenverkiezingen. Gastheer in Tho len is het CDA, maar voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen zal al snel de leiding overdragen aan fo rumvoorzitter T.A. Vogel, burge meester van St. Philipsland. Er doén zes partijen aan mee. Het CDA wordt vertegenwoordigd door statenlid mr. J.A. de Boe uit Poortvliet, de VVD door de nieu we kandidaat Ph. v.d. Hoek uit St. Philipsland, de PvdA door gede puteerde mr. J.P. Boersma uit Middelburg, de SGP door W. Ko- lijn uit Terneuzen, D'66 door mevr. J.A. Jorritsma-Van Oosten uit Middelburg en de RI^F/GPV- combinatie vaardigt lijstaanvoer der P. Roose uit Hoek af. DEZE WEEK Drie bouwbedrijven blazen Anna Jacobapolder nieuw le ven in Raad zegt b en w de wacht aan bij uitbreiding gemeen tehuis Gemeente wil Wezen Arm bestuur in de houdgreep VVD voor vrijheid en boeren, burgers en buitenlui Stof Cebeco op verf Jacht bouw in St. Annaland? Ontknoping omstreden her bouw Platteweg Scherpenisse Adviescommissie huisartsen vestiging REC heeft rust nodig SGP boekt forse ledenwinst EHBO peil in Poortvliet bui tengewoon goed PvdA vindt nota jeugdbeleid te negatief Voorjaarsschoonmaak kan niet zonder het gele tasje De Eendracht II damkampi- oen van Zeeland WAT MEN IN DE SCHOOT GEWORPEN KRIJGT, VER LIEST MEN LICHT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. Maandagmiddag vielen er in de woning van F.I.A.D in de Westzee dijk te Scherpenisse rake klappen tussen de bewoner en E.W. eirCW uit Stavenisse. De verloofde van E.W. zou nog achterstallig loon van D. te goed hebben. Omstreeks 15.30 uur klopten de Stavenissenaren bij de woning van D. aan. Ze hadden al meer om dat achterstallig loon gevraagd, maar steeds kregen ze nul op het rekest. Nu waren ze vast van plan met geld terug te keren. Toen de vrouw van D. de deur opende en zag wie er op de stoep stonden, deed ze na een kort gesprek de deur dicht. E.W. en C.W. braken met een van huis meegenomen bijl de deur open. Ze vroegen om geld en toen de vrouw zei dat het er niet was, onderzocht één van de mannen de woning. De andere hield de vrouw in de gaten. Zij probeerde de poli tie te bellen, maar met de bijl wer den de zes telefoons in het huis onklaar gemaakt. De vrouw, die totaal van streek was, slaagde erin te ontvluchten en belde bij buren de politie. Ondertussen arriveerde haar man met drie kinderen in de woning. Er ontstond een vecht partij tussen D. en de Stavenisse naren, maar toen een kind begon te huilen, stopten de mannen met vechten. Kort daarna arriveerde de politie, die E.W. en C.W. tijde lijk in verzekerde bewaring stelde. Er werd een proces-verbaal opge maakt. Het ziekenfonds MZB is bereid de zitdagen in Tholen en St. Anna land direct te hervatten. Wethou der P. van Schetsen heeft dat maandagavond meegedeeld op vragen van raadslid Th. Aarnoud se. Wat Oud-Vossemeer betreft, is de kans 95% dat daar de zitdagen weer terugkomen, aldus de wet houder. Aarnoudse hoopte op een verandering in gunstige zin. SGP en RPF/GPV hadden eerder schriftelijke vragen gesteld over het vervallen van de zitdagen per 1 januari in alle Thoolse ker- nen(behalve in St. Maartensdijk, waar de MZB eén bijkantoor heeft) en in de bejaardencentra. Uit het antwoord van b en w bleek, dat het college daarover al in oktober ingelicht was door de MZB. "Met name bejaarden en degenen die op het openbaar ver voer zijn aangewezen, ondervin den daarvan de gevolgen", zeggen b en w nu. "Blijkens mededeling van de MZB in de pers heeft de maatregel tot beëindiging van de zitdagen een voorlopig karakter, welke wellicht voor herziening in aanmerking komt." Dat bleek te kloppen, zo liet wet houder Van Schetsen blijken, na dat hij vrijdag een gesprek met MZB-directeur Takx had. "Het deed ons goed, dat de opheffing van de zitdagen een voorlopig ka rakter had", aldus Aarnoudse. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1