Tuttelhoe zaterdag J|e op ictit? Uitvinding Simba redding voor oude archiefstukken Fietser door auto geschept Vuilnisauto wordt snel vernieuwd rf Brandweerman weigert onderscheiding 30 jr BOUMAN POTTER VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Zitdagen ziekenfonds 1 -L Niet één kind gedoopt Nederlandse damtitel is binnen bereik Donderdag 19 februari 1987 43e Jaargang no. 13 Brandweerman K.M. Jansen uit Tholen op een ar chieffoto, toen hij werd onderscheiden ter gelegen heid van zijn 25-jarig dienstverband bij de vrijwillige brandweer. Gepikeerd over blauwe zone Brugstraat Chauffeur-pompbediener K.M. Jansen uit Tholen heeft vrijdagavond geweigerd uit handen van burge meester H.A. van der Munnik een onderscheiding in ontvangst te nemen wegens 30 jaar trouwe dienst bij de vrijwillige brandweer. Boete Pas 1 december Vrouwendag 1987 Geen verbinding Provincie staat uitbreiding niet toe "Het bezoek aan Tuttelhoek op zaterdagmorgen neemt af, maar b en w willen het voorjaar nog af wachten, wanneer de tuintjes aangepakt worden. Het is nu nog te vroeg om de gemeentelijke stortplaats op zaterdagmorgen te sluiten." Bergen op Zoom Niet meer voor koopje Agrarisch afval WONINGINRICHTING jli 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Vervuilde grond Prototype getoond aan archivarissen en aan b en w "Proficiat, ik denk wel dat we erop terugkomen", zegt de een. "Begin ze alvast maar te maken", zegt de ander. Archivarissen uit heel Nederland reageren enthou siast, nadat ze bij Simba Aluminium Constructies in St. Maartensdijk het proto type van een machine hebben bewonderd, waardoor oude stukken weer 100 tot 150 jaar mee kunnen. De heren Pieters(rijksarchiefdienst) en De Leeuw(Simba) waren vrolijk gestemd na de positieve reacties op het prototype van de conserveringsmachine voor oude archiefstukken. Ontzuren 7200 velletjes DEZE WEEK Vijftig mille De personenauto staat in de Oudelandseweg al op de gebracht te worden. Op de achtergrond de molen van weg, waar de overstekende fietser werd aangereden. trailer om naar de garage Robbe en de Provinciale- Huur vervangende wagen f 2000,- per week Proef Moeilijk •oc B!P//o>,7- Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaiand Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad, Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers I 1,10 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs I 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening 1 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op bitse toon meldde de burge meester tijdens de jaarlijkse feestavond in de Stove, dat dhr. Jansen had laten weten, niet aan wezig te zullen zijn. Hij was daar van pas tijdens de uitreiking op de hoogte gesteld, waardoor de bur gemeester onaangenaam verrast was. Jansen zelf had zich zo boos ge maakt over de invoering van de blauwe zone - waardoor hij niet meer voor zijn huis kan parkeren - dat hij niet met zijn collega's naar Stavenisse ging. "Ik woon 21 jaar in de Brugstraat en door de blauwe zone kan ik niet meer fat soenlijk mijn brandweertaak uit oefenen. Ik ben diep beschaamd, dat ik door een gemeente onder scheiden wordt die zonder in spraak van de betrokken bewo ners een parkeermaatregel in voert. Het bestuur van de winke liersvereniging is geraadpleegd en een comité, maar niet de bewoners van de Brugstraat. De hele buurt is erdoor overdonderd." Nadat Jansen van de politie eerst een waarschuwing had gekregen omdat hij zijn auto aan de Een- drachtsweg had geparkeerd, kreeg hij in de Bakst raat een boete, wat helemaal verkeerd viel. Hij is niet van plan die 35 gulden te betalen. Voor het kantongerecht wil hij zijn verhaal kwijt over 'de dicta tuur in St. Maartensdijk'. "Alle respect voor de Thoolse brandweer: we hebben een hardstikke mooi korps, in de ge hele gemeente, maar ik heb totaal geen waardering voor wat de brandweer bestuurt. Dat ik door zo'n regiem onderscheiden zou worden, neen. Dan denken de mensen nog dat ik medebetrokken ben bij de beslissing over de blau we zone." Jansen wil weer parkeermogelijk- heden vanaf drogisterij Jansen tot In het kader van de internationale Vrouwendag heeft de stichting voor vrouwenctiviteiten "Vergeet-Mij-Niet" voor alle vrouwen van het Tholen en St.Philipsland twee activiteiten op het programma staan. Omdat de Vrouwendag (8 maart) op zon dag valt heeft men gekozen voor splitsing van het programma: een ontspanningsonderdeel en een thema-middag. Het cabaret onderdeel wordt verzorgd door het vrouwencabaret "De Hoekse Heksen" uit Zevenbergen op vrij dag 6 maart om 20.45 uur in Meulvliet. De thema-middag, handelend over "Vrouw en Ge loof" wordt eveneens in Meul vliet gehouden en wel op zondag 8 maart, tussen 14.00 en 16.30 uur. aan het voormalige verenigingsge bouw in de Brugstraat(waarin nu de Burcht is gehuisvest) en in de Bakstraat. "Met de invoering van parkeermaatregelen houden ze er geen rekening mee, dat er ook nog mensen wonen. Ambtenaren heb ben toch een dienende taak? Wan neer mijn pieper voor brandalarm gaat en ik moet helemaal op de Kaay voorbij de Visstraat om mijn auto, hoe kan ik dan goed mijn brandweertaak uitoefenen? De politie wordt ook extra belast door dwaze toestanden als die blauwe zone." Jansen wil met andere Brugstraat bewoners raadsleden benaderen om ze op de problemen te wijzen. Hij had vorige week maandag al een gesprek met de burgemeester, maar dat had niet het gewenste re sultaat. Naast de wrevel over de blauwe zone is het volgens Jansen ook pas 1 december a.s. dat hij dertig jaar bij de brandweer is. "Daar heb ik officiële papieren van. Ik ben tussentijds nog 21 maanden in militaire dienst geweest en daarvan tellen ze een deel bij de brandweer, maar ze vergeten ook mensen te onderscheiden en dat vergeet een brandweerman echt niet", aldus een boze Jansen. Hij zou het fijn vinden, wanneer commandant D. van Duivendijk hem 1 december alsnog de onder scheiding zou willen opspelden, maar de Thoolse commandant zit duidelijk met de affaire in zijn maag. Hij vond het uitermate jammer, dat zijn gewaardeerde chauffeur-pompbediener met zo'n lange staat van dienst niet op de feestavond was. Ook burgemeester Van der Mun nik betreurt de gang van zaken. "Jansen is een voortreffelijk brandweerman. Niets dan goeds, want anders zou hij ook geen on derscheiding krijgen, maar ik zie niet, dat hij een verbinding met andere zaken moet leggen. Het is jammer, dat hij vrijdagavond niet kwam omdat hij op een ander ter rein met ons van mening verschilt. Als hij zich tekort gedaan voelt, dan moet hij een andere weg be wandelen en zich tot b en w wen den", zegt de Thoolse burgemees ter. Wethouder L.J. Koopman deelde dat donderdagmiddag mee in de commissie openbare werken op een vraag van raadslid J. v.d. Heu vel. Gemeentewerken heeft gead viseerd Tuttelhoek op zaterdag morgen te sluiten, maar b en w zien het nog even aan. Van de Heuvel wilde het composteren van afval bij de inwoners stimuleren. De wethouder vond ook, dat de burgers zo weinig mogelijk vuil op de stortplaats moeten brengen, des te langer kan er met Tuttel hoek gedaan worden. Er is name lijk absoluut geen mogelijkheid om de stortplaats na 1992 of later uit te breiden. Het nee van de pro vincie is nee gebleven, aldus Koopman. Er is inmiddels een aanvraag naar Bergen op Zoom onderweg om na 1992 van die stortplaats gebruik te mogen maken. Dat is dichterbij en wellicht goedkoper dan Schouwen-Duiveland of Zuid- Beveland. De provincie wil, dat Tholen en St. Philipsland hun af val na 1992 naar Schouwen bren gen, maar de twee gemeenten zien dat niet zitten. Koopman ver moedde, dat Schouwen zowel Tholen als St. Philipsland nodig zal hebben voor de financiële ex ploitatie. Hij had onlangs weer een gesprek gehad met gedeputeerde Boersma en dat was fijner verlopen dan de vorige keer. "Hij wilde nu een keer luisteren, maar het bleef nee. We zullen in de toekomst ons af val op Schouwen dienen te stor ten, of er moet een andere gede puteerde komen die er gemakke lijker over denkt. We gaan in elk geval in beroep tegen de beslissing van g.s. om wegens milieutechni sche en planologische problemen de stortplaats niet uit te breiden. In de zienswijze van de provincie blijven er in Zeeland dan maar drie stortplaatsen meer over, maar raadslid Van de Heuvel had nog moed, dat het evenals bij de con centratie van de waterschappen, los zou lopen. "Het zou ons wel gevallig zijn", merkte wethouder Koopman op. Raadslid J. v.d. Jagt waarschuwde echter, dat het storten van huisvuil 'niet meer voor een koopje kan'. "De burger zal erop moeten reke nen, dat het veel meer gaat kosten. In den lande worden de touwtjes op milieugebied veel strakker aangehaald." Raadslid M.A.J. v.d. Linde vond het - gezien de problemen met ver ontreinigde grond - niet ten on rechte dat de voorschriften aange- Het Thoolse gemeentebestuur is bereid met het ziekenfonds MZB contact op te nemen om tot een oplossing te komen. Dat ant woordt het college op vragen van de SGP- en RPF/GPV-fracties, gesteld naar aanleiding van het beëindigen van de spreekuren van het MZB in Tholen, Sint Anna- land en Oud Vossemeer per 1 ja nuari 1987. Het college geeft de beide fracties toe, dat met name de bejaarden en degenen die op het openbaar vervoer zijn aange wezen hiervan de gevolgen onder vinden. Uit mededelingen in de pers concluderen b. en w. dat de maatregel van het MZB een voor lopige is, die wellicht voor herzie ning in aanmerking komt. Het ziekenfonds heeft het gemeente bestuur al op 31 oktober per brief van haar voornemen in kennis gesteld. scherpt worden. "Het kan niet anders en de goedkoopste oplos sing is niet de beste." Hij vroeg zich wel af, of Tuttelhoek in plaats - van in de hoogte, niet in de breed te kon uitbreiden, richting de Gat- weg. En wanneer Tholen toch met het huisvuil naar Midden Zeeland zou moeten, zouden dan de reis kosten niet gedeeld kunnen worden? Van Kempen vroeg zich af, of de provincie wel zo in de weer is voor de burger. Wethouder Koopman noemde het merkwaardig, dat het provinciaal bestuur zo licht over de financiële gevolgen van de sluiting van Tut telhoek denkt. "Onze belastingen zijn inderdaad niet hoog, maar je zult het de mensen maar duidelijk moeten maken dat er veel meer reinigingsrechten betaald moeten worden. En waar blijft de 5000 ton agrarisch afval. Een hoop daarvan zal langs de weg terecht komen", vreesde de wethouder. De discussie ontstond mede door het besluit van het provinciaal bestuur om vervuilde grond uit Tholen toch op Tuttelhoek te brengen. De verontreinigde grond op het voormalige terrein van de gas- en visfabriek te Tholen moet afgegraven worden in verband met woningbouw aan de Hoogstraat van de stichting rust huizen van de Gereformeerde Ge meenten in Zeeland. Ook de hui zen aan de Kaay zijn van die stich ting en er zijn al heel lang plannen om in plaats van de gesloopte Ark(ook wel kazerne genoemd) woningen te bouwen. De sanering wordt in opdracht van de provin cie uitgevoerd door aannemings bedrijf Van Dijck Petit uit Bergen op Zoom. "We staan voor het blok", con cludeerde wethouder Koopman. "Volgens gedeputeerde Boersma mag de verontreinigde grond naar Tuttelhoek omdat er geen gevaar lijke stoffen in zitten. Alleen de zwaar verontreinigde grond gaat naar elders." Tuttelhoek is eigendom van het waterschap en wordt door de ge meente gehuurd. Volgens ambtenaar W.A. Blaas wordt er zelfs geen folie aange bracht, voordat de verontreinigde grond gebracht wordt. De provin cie wil die extra kosten niet maken omdat de verontreiniging beneden de zogenaamde WCA-grens ligt. Raadslid Van der Linde vond het maar een vreemde toestand, dat de verontreinigde grond zo op Tuttelhoek gebracht mag worden, maar de commissie legde zich er maar bij neer. B en W en het bestuur van het Overleg Orgaan Industrie Tholen vielen vrijdagmiddag tijdens hun bezoek aan achttien Thoolse on dernemingen midden in de feeste lijke receptie ter gelegenheid van de officiële presentatie van de nieuwe machine. Er waren verte genwoordigers van het rijksar chief, alsmede provinciale en ge meentelijke archieven uit o.a. Hee renveen, Maastricht, Den Haag en Helmond. Het idee voor deze nieuwe vinding komt van dhr. G.W.H. Pieters, coördinator restauratie bij de rijks archiefdienst in Den Haag, een onderdeel van het ministerie van WVC. Hij kreeg oude ar chiefstukken op zijn bureau die steeds verder afbrokkelden. "Bij handgeschept papier, gemaakt van lompen, heb je dat niet, maar na 1840 is men - wegens de kosten - begonnen met het maken van papier uit houtslijp. Daarin zit calciumsulfiet, dat problemen geeft bij het bewaren en hanteren van oude stukken." Door dat zuur eruit te halen, kun nen de papieren of kranten weer vele jaren bewaard worden. Pieters had al in 1983 een ontzu- ringsmachine ontwikkeld. "Dat was echter op waterbasis en daar bij is de handicap, dat je de stuk ken 24 uren moet drogen. Nu werkt de machine zonder water, maar met methanol(methylalco- hol)." Na het afzuigen van lucht, ontzu ren en verwarmen, kunnen de stukken weer zeker honderd jaar vooruit. De capaciteit is 7200 vel letjes op het formaat A4 per dag. Dhr. De Leeuw van Simba is via de levering van ladekasten aan de rijksarchiefdienst in dit project gerold. "Via mensen uit de prak tijk zijn we tot de constructie van deze machine gekomen. Bij de overheid ontbreekt het budget om dergelijke zaken te ontwikkelen en daarom zijn wij er ingesprongen." Bejaarde fietser in St. Maar tensdijk omgekomen Brandweerman Jansen wei gert lintje na 30 jaar trouwe dienst Stavenisse krijgt brandweerkazerne nieuwe Optimistische geluiden bij be zoek b en w aan 18 Thoolse bedrijven Mevr. Scherpenisse afge zwaaid bij PTT St. Annaiand Vernieuwing van beschadigde vuilnisauto Nu weer 22- Scherpenisse EHBO'er kinderen uit gediplomeerd Meer mannen en minder vrouwen zonder baan W.D. van Doorn volgt ere voorzitter J.C Kooijman op bij jagersvereniging 800 uur in getouw voor een wandkleed in het ABG Jan Stouten, de weerprofeet van St. Philipsland Thoolse junioren stevenen op nationale damtitel af BEROUW IS VERSTAND DAT TE LAAT KOMT Dit nummer pagina's bestaat uit 14 Sinds vorig jaar april is Simba met de nieuwe vinding bezig. Technospray uit Strijen is inge schakeld voor het spuiten van de beschermlaag op de archiefstuk ken. De prijs zal zo rond de 50.000 gulden komen te liggen. Aangezien de ontwikkelings kosten alleen voor Nederland te hoog zijn, hoopt Simba het nieu we apparaat aan archieven in de gehele wereld te kunnen leveren. Op een beurs in Zutphen zal de machine in april voor een breder publiek getoond worden. Tot die tijd mag de uitvinding nog niet gefotografeerd worden. Advertentie I.Mi Fietser J.A. den Engelsman(87) uit St. Maartensdijk is maandag middag omstreeks tien voor drie door een auto gegrepen en vrijwel meteen aan zijn verwondingen overleden. Hij stak vanuit de Ou delandseweg bij de rioolwaterzui veringsinstallatie de Provinclale- weg over naar het fietspad ter hoogte van de molen van W.G. Robbe. Daarbij lette de bejaarde fietser niet op de van St. Maar tensdijk komende automobilist L.W. uit Stavenisse, die in de rich ting van zijn woonplaats reed. W. kon de van links komende fietser niet meer ontwijken. De man raakte de linker zijkant van de auto en de voorruit, waardoor hij zo ernstig werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Dokter Jans sen kon geen hulp meer bieden. De met twee wagens aanwezige Thoolse politie kreeg nog as sistentie van een auto van de ver- keersgroep van de rijkspolitie. Ondanks dat de kapotte vuilnisauto na herstel te licht is voor mini- containters, heeft de raadscommissie openbare werken toch geadvi seerd 166.000 gulden uit te geven voor vernieuwing van de zeven jaar oude wagen. B en W hebben haast, want huur van een vervangende vuilnisauto bij Boon kost 2000 gulden per week. Als gevolg van de gladheid kwam mini-containers voor vijftien jaar uit. Wanneer we dan toch contai ners willen - waarvoor een andere vuilnisauto nodig is - komen b en w misschien met het argument dat het te duur wordt." Ook Van der Jagt voelde veel voor een zwaarder chassis. "Je klemt je anders voor een aantal jaren vast, maar twee vuilnisauto's bijna te- gelijkfvorig jaar is besloten de an dere wagen te vervangen) vernieu wen, is ook niet ideaal. Je kunt als commissie dus moeilijk verder." de vuilnisauto in de Westkerkse- weg bij Scherpenisse tegen een boom. Cabine en motorblok lie pen aanzienlijke schade op. Aan gezien de wagen alleen WA verze kerd is, moet de gemeente het her stel helemaal betalen. "Zouden b en w kunnen overwegen, voor de twee vuilniswagens een all risk verzekering af te sluiten", infor meerde raadslid Van Kempen. "Die vuilnisauto's rijden elke dag door weer en wind, waardoor de risico's groter zijn dan bij wagens van de groen- en straatma- kersploeg en de brandweer." Ook Van der Linde voelde daar wel voor. "Als je niet verzekert, zou je er in elk geval voor moeten reserveren." Wethouder Koopman had nage zien, dat er sinds 1972 al voor 150.000 gulden schade was be taald: 4000 gulden voor een trac tor met sneeuwschuiver, 83.000 gulden voor de St. Annalandse brandweêrauto die bij Gorishoek van de dijk reed en dan nu de vuil niswagen. In 15 jaar is dat 10.000 gulden per jaar, maar verzekeren kost 20 mille. Niet all risk verze kerd betekent toch een besparing van 150.000 gulden in vijftien jaar. Bij schade wordt er ook te gen dagwaarde uitgekeerd en je zit nog met verlies van claimkor tingen. De commissie legde zich neer bij die zienswijze van de wethouder. Voor Van den Heuvel was als gro te voorstander van mini- containers, het te lichte chassis het grootste bezwaar. "Als je de be staande wagen vernieuwt, sluit je In de Gereformeerde Gemeente Poortvliet is in 1986 geen enkel kind gedoopt. De kerkeraad kan zich niet herinneren, dat dit al eens eerder is voorgekomen. "Nooit durf ik niet te zeggen", zegt scriba J.P. Geluk, "maar het is in elk geval een hoge uitzonde ring. Het is ook triest, want het is een teken van de vergrijzing van onze gemeente. Jonge mensen trekken weg in verband met het ontbreken van werk en/of woon- en leefmogelijkheden. Een jaar zonder geboorten heeft gevolgen voor de school 'en de (belijde- »nis)catechesaties. Er, valt gewoon een jaar uit." De Gereformeerde Gemeente Poortvliet telt 154 leden en 108 doopleden. Voor wethouder Koopman was het duidelijk: "Wanneer de ge meenteraad voor containers kiest, dan moet je de aanschaf van een nieuwe, zwaardere vuilniswagen voor lief nemen. Het nieuwe systeem met eigen zakken, dat 1 januari is ingevoerd, is een proef. Dat bekijken we eerst. Het aan brengen van een gestuurde voor- loopas in de beschadigde, 15 kuub VERVOLG PAG. 9 Zaterdag 14 maart moet het ge beuren. Dan speelt het junioren viertal van de Thoolse damclub de Eendracht zijn laatste ronde om het Nederlands kampioenschap. Tegenstander in Bennekom is het Friese Houdt Stand uit Bergum. André Kousemaker uit Tholen en Jan Moerland, Henk en Ronnie Gunter uit St. Annaiand hebben aan een gelijkspel genoeg om de nationale titel in de wacht te sle pen. De Thoolse sportploeg 1986 is er echter op gebrand om dit kampioenschap ongeslagen af te sluiten. Zaterdag werd in Schiedam met 2-6 van de gelijknamige damclub gewonnen. De gebroeders Gunter zorgden voor remise, Kousemaker en Moerland behaalden de volle buit. In de Zeeuwse hoofdklascompeti- tie speelde het eerste achttal van de Eendracht met 8-8 gelijk tegen Lammerenburg. Het tweede achttal, de damcombi- natie Tholen/St. Philipsland, stel de in de eerste klas competitie te leur met een 12-4 nederlaag bij Middelharnis. Daardoor verspeel de de Eendracht de koppositie. Te gen 's Gravenpolder II zag het er opnieuw donker uit, maar Ad Sla ger bracht met remise het winnen-' de punt binnen: 9-7.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1