Recordprijs grond 53.500,- per ha Meester De Heer 65 jaar getrouwd P.M. Plouvier uit Tholen onderscheiden BOUMAN POTTER Noodslacht- plaats dicht Statenleden H. Venekamp(SGP) en G.J. de Jager(CDA) tegen Inbraken in vier café's Vijftig jaar onderwijzer in Tholen en erelid duivenclub Aanhouding fraude bv's Donderdag 12 februari 1987 43e Jaargang no. 12 Voor bloemzaadteelt in Sint-Annaland "Ik heb mijn zin", zei een blije Rien Bruijnzeel(23), nadat hij voor 193.836 gulden eigenaar was geworden van 3.93 ha bouwland. "We wilden het heel graag hebben en wij hadden ook op een hoge prijs gere kend." Met 33 tegen 14 stemmen hebben de provinciale staten van Zeeland zich vrijdag uitgesproken voor handhaving van de zevenwaterschappen. Daarmee is de door gedeputeerde staten gewenste concentratie tot twee waterschappen van de baan. Het waterschap Tholen blijft zelfstandig. Verkeerd 'Goedkoop' Accountant Eerste klas Ruilverkaveling Een bekend Thools echtpaar, Leendert Marinus de Heer (92) en Johanna Adriana Schot (90), herdacht maandag 9 februari het feit dat ze 65 jaar geleden in het huwelijk traden. In besloten kring werd hieraan aandacht geschonken. Overleg DEZE WEEK Caravan op de Zeester brandt Pauselijke medaille Pro Ecclesia et Pontifice "Ik heb gewoon m'n werk gedaan en meer niet". Dat zegt de 69-jarige P.M. Plouvier uit Tholen, die zon dagmiddag de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice ontving uit handen van pastoor A. van den Brule. Dhr. Plouvier was ruim 23 jaar lang admi nistrateur en boekhouder van de parochie Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming. Daarnaast was hij lid van het kerkbestuur. Eendrachtbocfe Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement t 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post I 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. ■!T De Forel en de Annet maandagmiddag in de Krammersluizen bij Anna Jacoba- polder. Op de achtergrond het bedieningsgebouw en de pijlers waarop het ontbre kende deel van de Philipsdam nog moet komen. De Krammersluizen in de Philips dam zijn vrijdagmiddag om streeks een uur werkelijk in ge bruik genomen, nadat de vrije doorvaart was gesloten. Er liggen twee sproeipontons in het sluitgat, die de voorbereidingen treffen voor de zandsluiting van de Phi lipsdam. Door de ijsgang werd dat werk opgeschort, maar nu kan men weer volle kracht vooruit. Hoofdsluismeester W. Bloemen registreerde de Henny L. v.d. dhr. v.d. Linden en de Gean D. van dhr. Duizendstra als de eerste twee schepen in de Krammersluizen. De Henny L. was met 1021 ton stookolie uit Terneuzen op weg naar Duisburg, de Gean D. ging met 400 ton tarwe van Rotterdam naar Roeselaere. Mede door het slechte weer wer den er vrijdag maar 43 schepen geschut. Zaterdag was tot nu toe de drukste dag met 164 boten, zondag passeerden 52 sche- pen(waaronder 2 jachten) de sluis, maandag 123 waaronder 24 met gevaarlijke stoffen en dinsdag 136(28 gevaarlijke stoffen), totaal 518. Maandagmorgen omstreeks ne gen uur ontstond er een storing. De schepen moesten een halfuur in de sluis blijven liggen omdat de deur niet open kon. Voor zover bekend is er dinsdaga vond in het stampvolle café de Gouden Leeuw te St. Annaland een grondprijsrecord gebroken. Nog nimmer tevoren is er tijdens een openbare verkoping 53.500 gulden per hectare geboden. Bij verkopingen in Tholen werd wel drie keer de vijftig mille gepas seerd en bij een ondershandse ver koping van grond te Poortvliet werd 53.000 gulden betaald, maar 500 gulden meer had men nog niet eerder voor bouwland over. Hielden de verkopingen in Tholen en Poortvliet verband met ontei geningen voor aanleg van de toe gangsweg naar de Oesterdam, in St. Annaland werd de hoge prijs bepaald door de uitstekende kwa liteit en de bestemming: gladiolen- en bloemzaadteelt(Lia- tris) en vroege aardappelen. De lichte grond is daar uitermate ge schikt voor. Steenblokweg werd hoger ingezet met 30.000 gulden per ha en via 35 en vervolgens 1000 gulden kwam het hoogste bod voor de pauze ook hier op 47.000 gulden uit. Opnieuw was Bruijnzeel de hoogste bieder. Na de pauze ging het kleinste per ceel met steeds 500 gulden om hoog. De uitroepen van verbazing door de talrijke aanwezigen na men toe, toen de 50.000 gulden werd bereikt. Bode Weijler liet en thousiast weten, dat hij nog wel een tijdje kon doorgaan en de bloembollenkweker en de accoun tant deden dat ook. "Het gaat eerste klas", riep dhr. Vroegop, nadat de 53.500 gulden was ge noemd door Bruijnzeel. De ac countant gaf het toen op. Overigens waren alle partijen blij met deze verkoping. De fa. Bruijnzeel omdat ze de twee per celen heel graag wilde hebben. Ze verdienden als hoogste bieder voor de pauze bovendien nog de 1% premie(mits de koop gegund werd, maar dat was geen punt), te betalen door de verkoper. (Dit is een nieuwe regeling, want voor heen moest de koper die premie betalen). De verkoper was ingenomen met het resultaat, de notaris met de grote belangstelling en het goede verloop, de bode met de gezellige sfeer(een prachtige verkoping) en de kastelein, dat men nog lang bleef napraten over dit grond prijsrecord. W aterschap Tholen blijft zelfstandig De beslissing werd door de afgela den publieke tribune met applaus begroet. Onder de vele water schapsbestuurders was een groot aantal gezworenen van het water schap Tholen, alsmede dijkgraaf l.C. Hage, griffier J.D. de Korte, hoofd technische dienst M.J. Gil- jam en hoofdingelande/wethou- der L.J. Koopman. De meerderheid van de staten nam een motie van de CDA'er G. Christiaanse aan. Voor waren het CDA(op 3 man na), VVD, SGP, In de nacht van donderdag op vrijdag is er ingebroken in vier ca fé's. In Stavenisse bezochten de dreven café Packhuys en café Smits aan de Stoofdijk. In Poort vliet moest café Tolrust aan de Stoofstraat het ontgelden en in Sint Maartensdijk drong men bin nen in café Smalstadt op de Markt, waar men 250 gulden buit maakte en het sigarettenautomaat open brak. In Tolrust werd 100 gulden vermist. De dieven ver schaften zich in alle gevallen toe gang door ruiten in te slaan. De politie heeft een onderzoek in gesteld en men is bezig met inven tariseren van de vermiste ar tikelen. D'66, RPF/GPV en PPR/EVP. Onder de voorstanders van zeven Zeeuwse waterschappen waren ook de Thoolse statenleden mr.J.A. de Boe(CDA en tweede ondertekenaar van de motie), E.Ph. Nieuwkerk(CDA), L.A.M. Elenbaas(VVD) en M. Dijke(SGP). Tegen waren de PvdA onder wie het Thoolse statenlid H. Vene kamp, PSP/CPN en drie CDA'ers: de uit Anna Jacobapolder af komstige G.J. de Jager(tevens dijkgraaf van het waterschap voor Zuid- en Noord-Beveland), C. Balkenende en gedeputeerde J.B. Ventevogel. De Jager zei in een stemverkla ring, de motie niet te steunen om dat-daarmee 'het toekomstige wa- terschapsbestel op het verkeerde been wordt gezet'. Volgens hem ging het niet om behoud van de zelfstandigheid of het aantal wa terschappen. Hij achtte het voor stel van g.s., mede gezien de wa terschapswet in wording, toe komstgericht. "Steun aan de mo tie is ontkenning van de ontwikke lingen. Dat is een verkeerd ver trekpunt en je haalt de dynamiek uit de zeven waterschappen. Ver breding en verdieping van taken vraagt om bestuurskrachtige wa terschappen", aldus De Jager. Na de uitspraak van de staten WONINGINRICHTING il 1 1 1 ~L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Notaris mr. J. Schot uit Tholen verkocht de twee percelen op ver zoek van mevr. D.M. de Wilde- Gaakeer. Aan de Winkelzeeseweg 1.40.40 ha en aan de Steenblo kweg 2.52.60 ha. Een deel van het bouwland is ontsmet. Het kleinste perceel bleek het meest gewild. Er waren meerdere bieders, maar uiteindelijk ging het maar om twee gegadigden: het bloembollenbedrijf fa. C. Bruijn zeel en Zoon en een vertegenwoor diger van het accountantskantoor De Kok en Rommens bv uit Ber gen op Zoom, die in opdracht van een onbekende relatie handelde. De koper met een landbouw- vrijstelling spaarde de 6% over drachtsbelasting uit, zodat er maar 5 van de 11% bijkwamen. Voor het perceel aan de Winkel zeeseweg werd met 20.000 gulden ingezet, waarna het via 25 mille en vervolgens 1000 gulden meer vlot naar de 43 mille ging. Na de aan sporing van gemeentebode C.A. Weijler, dat er twee gewassen per jaar op te oogsten zijn, kwam er nog een paar duizend gulden bij. Voor de pauze bleef het op 47 mil le steken met Rien Bruijnzeel als hoogste bieder. Voor het tweede perceel aan de Voor het tweede perceel bood hij niet meer, evenmin als iemand an ders, zodat Bruijnzeel 'goedkoop' aan het perceel aan de Steenblo kweg kwam: 47.000 gulden per ha. Het bloembollenbedrijf heeft aan die weg al een stuk land, maar dat grenst niet aan het nu gekoch te. Er zit nog een perceel tussen. Bruijnzeel had wel gedacht 'dat deze heel goede grond duur zou zijn, want twee jaar geleden werd aan de Steenblokweg ook al 48 mille betaald. Voor de 10.915 kg per ha bietentoewijzing had hij niet veel animo, want de twee per celen worden niet benut voor 'ge wone' produkten als bieten en granen. Liatristeelt, gladiolen en vroege aardappelen. ZLM-voorzitter J. Akkermans concludeerde na de verkoping, dat de administratieve ruilverkaveling die rond St. Annaland op stapel staat, zijn schaduwen vooruit wierp. Hij constateerde een op waartse druk op de grondprijzen. "Als ik naar de landbouwtoe- komst kijk, kan ik het niet snap pen, want het zijn toch enorm ho ge grondprijzen. Ieder heeft ech ter zijn eigen bouwplan en de lich te grond is geschikt voor bollen teelt. Zeker met zoet water komt het dan in een heel ander daglicht te staan. En een buurman kan al tijd meer geven", aldus de ZLM- voorzitter. moet er wel een andere regeling komen voor de gezamenlijke tech- De noodslachtplaats in Poortvliet is sinds 1 januari gesloten. De in vesteringen die nodig waren om het gebouw aan de geldende eisen aan te passen, bleken te groot ge zien het aantal slachtingen dat jaarlijks wordt verricht. In 1986 werden er volgens keurmeester A.W. de Bruin ongeveer 50 noodslachtingen in Poortvliet ver richt. Daarnaast vond er jaarlijks een rituele slachting plaats. Voor een noodslachting moet men nu naar Roosendaal. "Maar dat de den de meesten toch al, zo is me gebleken", zegt De Bruin. De meeste slachtingen in Poortvliet waren in de avonduren of in het weekeinde. "Op tijdstippen dat men elders niet terecht kon", al dus De Bruin. De aanpassingen aan het gebouw betreffen een nieuwe koelcel met ruimten voor het goedgekeurde, voorwaardelijk goedgekeurde en in onderzoek zijnd vlees, een uit- snijderij, een handenwasgelegen heid met warm en koud stromend water en afvoer en een mogelijk heid voor reinigen van veeauto's. Voorlopig zou daarmee 35.000 gulden zijn gemoeid. De gemeente Tholen, als eigenaar van het ge bouw aan de Paasdijkstraat, zou voor die kosten moeten opdraai en. Welke bestemming de slacht plaats krijgt, is nog niet bekend, aldus ambtenaar J. de Kok. Keurmeester A.W. de Bruin vindt het jammer dat de noodslacht plaats verdwijnt. "Vergeleken met Kruiningen en Zierikzee was het hier een paleis, maar in Zierikzee gaan ze het wel opknappen". Voor de rituele slachtingen wordt nog naar een mogelijke oplossing gezocht. Het echtpaar De Heer-Schot uit Tholen werd ter gele genheid van de 65-jarige bruiloft o.a. gefeliciteerd door burgemeester en mevrouw Van der Munnik. In 1962 werd hij onderscheiden met de eremedaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau. 'Meester De Heer' is een begrip voor veel inwoners van Tholen, want van 1918 tot 1965 was hij on derwijzer aan de openbare lagere school. Van 1959 tot zijn officieel afscheid in september 1961 trad hij nog op als waarnemend hoofd. Maar ook daarna was het niet ge daan. Toen een invaller op de school nodig was toonde meester De Heer zich bereid en zo stond hij nog tot zijn 71e voor de klas. Het echtpaar woont nog zelfstan dig in de Molenvlietsestraat. De gezondheid is ook nog redelijk, goed. Op de dag zelf kwamen burgemeester en mevrouw Van der Munnik de felicitaties aanbie den namens het gemeentebestuur. Van koningin Beatrix en Zeeuws commissaris dr. Boertien waren er telegrammen, 's Avonds kwamen leden van postduivenvereniging De Zwaluw uit Oud Vossemeer, waarvan meester De Heer erelid 'is, het echtpaar feliciteren, maar verder werd de dag als een gewone verjaardag gevierd. nologische dienst van de zeven Zeeuwse waterschappen. "We gaan deze zaak eerst ordenen bin nen g.s., dan praten we met de wa terschappen en vervolgens komen we met voorstellen naar de staten commissies", liet een 'bitter te leurgestelde' gedeputeerde mr. J.P. Boersma weten. Hij bleef met zijn collega PvdA- gedeputeerde W. Don en de CDA'er J.B. Ventevogel de enige voorstander van concentratie tot twee waterschappen binnen het college. VVD-gedeputeerde J.D. de Voogd had vanaf het begin be zwaren tegen dat voorstel en de tweede VVD-gedeputeerde mevr. E. Maris-Koster, liet zich tijdens de statenzitting 'overtuigen' van het verkeerde in het voorstel van g.S. CDA-gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé merkte op, zich bin nen het college van g.s. de vrijheid voorbehouden te hebben om an ders te stemmen wanneer de meer derheid van de staten zich tegen concentratie zou keren. Gedeputeerde De Voogd consta teerde, dat er onvoldoende steun was voor zijn 2+ voorstel. De bruikbare ideeën van de zijde van de waterschappen waren hem te gengevallen, maar aan verder gaande concentratie valt volgens De Voogd toch niet te ontkomen. Acht statenleden hadden in uren lange besprekingen de motie Christiaanse voorbereid. Behalve Christiaanse waren dat het Poort- vlietse statenlid De Boe(CDA), de VVD'ers Hennekeij en Becu, Ren- tier(SGP), mevr. Jorritsma-van Oosten(D'66), Roose(RPF/GPV) en Van Waterschoot(PPR/EVP). "Het overleg heeft wel veertig uur gekost", liet mr. De Boe weten. Hij had donderdagavond laat de laatste hand aan de motie gelegd, na tevoren overleg op het ministe rie van verkeer en waterstaat te Den Haag te hebben gepleegd. Volgens Hennekeij was er al zo'n veertien jaar gerommel over de waterschapsconcentratie, wat bloed, zweer en tranen had ge kost. Hij pleitte ervoor, inhoud te geven aan de vereiste samenwer king van de waterschappen om een integraal waterbeheer te krij gen. Christiaanse zei, dat afwijzing van concentratie een zware hypo theek op de waterschappen legt tot samenwerking. Een opgelegde fusie noemde hij meestal geen goede start. Zie pagina 11: Tholen dopt zijn eigen boontjes Losse flodder met nagalm tot 18 maart Motie Christiaanse Waterschap Tholen mag zelfstandig blijven, maar ge deputeerde Boersma voorspelt ellende ZLM-voorzitter uit kritiek op studie zoet water Een verkavelingsplan Tholen voor Ook Scherpenisse heeft nieu we EHBO'ers Grote deelname aan schoolsportproject Verkeersbrigade Tholen uit het dal na ongeluk Rijdend consultatiebureau TBC bij wijkgebouw Jaar eerder schoolzwemmen Al meer dan 500 schepen door Krammersluizen Raad moet bittere pil arbeids bureau in St. Maartensdijk maar slikken, vindt statenlid Nieuwkerk Een 'doskasse' zonder stof Wordt er zaterdag weer ge voetbald? EEN AFWIJKENDE ME NING IS NIET HEILIG, HET RECHT EROP WEL Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De caravan van John Vogelaar, beheerder van camping de Zeester bij Gorishoek, is gisterenmiddag tegen twee uur in brand geraakt. Eerst werd bij cafe-restaurant de Zeester aangebeld voor een brandblusser, maar het dak stond al in vuur en vlam, zodat er groter materiaal aan te pas moest ko men. De vrijwillige brandweer van St. Maartensdijk rukte uit en ook de politie was ter plaatse. Bij het ter perse gaan van deze krant waren nog geen nadere gegevens bekend. De politie heeft de laatste voor tvluchtige verdachte van de twee fraude bv's in het bedrijfsverza melgebouw te St. Maartensdijk kunnen aanhouden: het is A.J. van A. uit Nijmegen. In totaal zijn er veertien verdach ten gehoord, waaronder de twee hoofdverdachten uit Eersel en Haarlem. Door middel van huis zoekingen zijn veel artikelen te ruggevonden, zoals dekbedden, elektrische schrijfmachines en co- pieerapparaten. De uitreiking vond in huiselijke kring plaats, in aanwezigheid van kinderen, kleinkinderen en het kerkbestuur. Dhr. Plouvier werd er volledig door verrast. Hoewel hij zegt, niet zo voor onderschei dingen te zijn, voelt hij zich wel vereerd. Op 1 januari 1987 legde dhr. Plouvier zijn functies neer, na zijn werk altijd met grote nauwkeurigheid te hebben ge daan. Van het kerkbestuur heeft hij meerdere malen deel uitge maakt, want volgens de reglemen ten kan een zittingspèriode maxi maal acht jaar aaneengesloten zijn. Pastoor Van den Brule speld de de gouden medaille aan een geelwit lint op, waarna een klein dochter de bijbehorende oorkon de aan' dhr. Plouvier over handigde. Vierde op Tholen De onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pontifice' (Voor kerk en bis schop) werd ingesteld door paus Leo XIII bij gelegenheid van diens gouden priesterfeest. De gouden medaille toont daarom nog steeds zijn beeltenis. De on derscheiding wordt door Rome toegekend op verzoek van de plaatselijke bisschop. Pastoor en kerkbestuur vragen deze bij de bisschop aan, voor Tholen is dat de bisschop van Breda. Dhr. Plouvier is de vierde inwoner van Tholen, die de pauselijke on derscheiding ontvangt. Eerder viel die eer te beurt aan mej. L. Deur- loo uit Tholen, en mej. M.C. Hommel en dhr. F.G. v.d. Zande uit Oud Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1