THOLENDERWIJS 1.758 Bezoekers in De Meestoot JANUARI KOUDEGOLF MET SCHAATS-IJS WINTER - 1987 Trainers tekenen bij informatierubriek van de gemeente tholen SCHOOLSPORTPROJEKT THOLEN VANAF 1 FEBRUARI VAN START TUBERCULOSEBUS IN THOLEN TIJDSTIP WAAROP GEMEENTEGARANTIE INGEDIEND MOET ZIJN!! NIEUWE OPENINGSTIJDEN THOOLSE BIBLIOTHEKEN VRIJWILLIGERSWERK VIA DEV.V.B. VERGUNNINGEN TIJDIG AANVRAGEN!! KIES UIT MEER DAN 100 PERSONENWAGENS Reimerswaal Goed jaar BBA WAT LIGT TER INZAGE? VAARVERBOD IN THOLEN Donderdag 29 januari 1987 DE EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B. EN W. Auto Kar B.V. Vaste verbinding Westerschelde met twee rijstroken Vrijdag 13 februari 1987 om 20.15 uur in "de Vossenkuil" te Oud-Vossemeer JULES DEELDER Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 Op 2 februari a.s. gaat het Thoolse schoolsportprojekt van start. Hoofddoel van het projekt is schoolgaande kinderen in de leeftijd van 8-14 jaar kennis te laten maken met diverse spor ten, zodat zij op basis van een brede ervaring -nu of later- een keuze kunnen maken voor lang durige sportbeoefening in een tak van sport die bij hen het beste past. i - Aan het schoolsportprojekt wordt deelgenomen door alle openbare basisscholen, diverse bijzondere basisscholen, de Christelijke Ma- voschool en de Thoolse scholengemeenschap. Voorts is medewer king toegezegd door 15 plaatselijke sportverenigingen. Het ge meentebestuur kent veel waarde toe aan het projekt. Immers ge zien het feit dat het beoefenen van een sport een zinvolle en bo vendien gezonde wijze van vrijetijdsbesteding is is het van groot belang dat juist jonge mensen in de gelegenheid worden gesteld om kennis te maken met een zo groot mogelijk aantal takken van sport. Wat houdt het projekt in? Alle jongens en meisjes van 8-14 jaar krijgen via de deelnemende scholen een informatie-boekje uitgereikt. Daaruit bloijkt dat ze steeds een periode van 5 weken lang, een uur in de week, bij een sportvereniging kunnen gaan sporten. Onder deskundige leiding kunnen de kinderen kennismaken met de sport die in die periode aan de beurt is. Elk kind is van harte welkom, ook al heeft het die sport nog nooit beoefend of is het al lid van een andere sportvereni ging. Juist het meedoen aan verschillende sporten maakt dat men kan bepalen of men een bepaalde sport leuker of fijner vindt dan een andere. Hoe kunnen de kinderen meedoen? Op school krijgen de kinderen tijdens de gymles telkens enkele we ken voordat een nieuwe kennismakingsperiode begint een aanmel dingsformulier. Wil men meedoen, dan vult men het formulier in en levert het in bij de leraar of lerares. Van belang is te weten dat de deelneming gratis is. Alle deelnemende kinderen zijn verzekerd. Overzicht sport-kennismakingsaktiviteiten Periode 1 2 februari - 9 maart: handbal (Handbalvereniging Tholen) Periode 2 16 maart - 15 april: voetbal (Tholense Boys, W.H.S., S.C. Stave- nisse en S.V. Smerdiek). Periode 3 23 april - 4 juni: tafeltennis (Smash '76). Periode 4 10 juni - 8 juli: tennis (Eegedima, Jacoba van Beieren en T.V. Sint- Annaland). 13 juni - 11 juli: badminton (B.C. Batho) Periode 5 3 september - 1 oktober: korfbal (K.V. Emergo) Periode 6 7 oktober - 4 november: gymnastiek/jazzgym/turnen (W.I.K., Kwiek en Spido) Periode 7 13 november - 12 december: volleybal (Amigos en Veronica '74). De eerste periode gaat dus op 2 februari a.s. van start. De kinderen zijn dan te gast bij de Handbalvereniging Tholen. De kennnisma- kingsactiviteiten bij deze vereniging vinden altijd plaats op maan dag van 1 7.00-18.00 uur in sporthal "Meulvliet": 2,9, 16 en 23 februari, alsmede 9 maart. Als kledingvoorschrift geldt: sportshirt, korte broek en gymschoenen (geen zwarte zolen). Tot slot Telkens als een nieuwe periode aanvangt zullen wij daarvan mel ding maken in deze rubriek. Nadere informatie over het- schoolsportprojekt worden desgewenst verstrekt door de sport ambtenaar van de gemeente Tholen, de heer P. van der Vlies, tel. 01666-2955, test. 221. De Tuberculosebestrijding als zelfstandige organisatie zal verdwij nen en opgaan in de Districts Gezondheidsdienst (D.G.D.) Voor Zeeland gaat de Tuberculosebestrijding over naar de D.G.D.- Zeeland, die als werkgebied de gehele provincie Zeeland heeft. Was de tuberculose in de 1e helft van deze eeuw nog 'volksvijand no. 1die zeer veel slachtoffers maakte vooral onder de jonge men sen, thans komt de ziekte zo weinig voor dat, als ze wordt ontdekt het vaak voorpagina nieuws is. Toch komt de tuberculose bij ons nog regelmatig voor, zodat waakzaamheid is geboden. De werk wijze van de tuberculosebestrijding is in de laatste jaren veel veran derd. Zo is het bevolkingsonderzoek op tuberculose afgeschaft, de krasjes en later de prik op school zijn verdwenen. In Nederland heb ben we ook geen sanatoria meer voor de tuberculose. Men kan dan ook beter spreken over tuberculosebewaking dan van bestrijding. Wij zijn in Nederland gelukkig nog in het bezit van een netwerk van Consultatiebureaus die de tuberculosebewaking in stand houden. Als een tuberculosepatiënt wordt gevonden, en vooral als dit een besmettelijke vorm van tuberculose is, dan komt het Consultatie bureau in het geweer om de infectie zo snel mogelijk en zo veel mo gelijk in te dammen. In Zeeland zijn twee consultatiebureaus, te weten één in Vlissingen en één in Terneuzen. Inwoners van Tholen en Sint-Philipsland waren aangewezen op het Consultatiebureau in Bergen op Zoom. Met het onderbrengen van de tuberculosebestrij ding bij de Distrikts Gezondheidsdienst Zeeland komt Tholen en Sint-Philipsland bij de D.G.D.-Zeeland. Gelukkig hoeft u, als daar toe aanleiding bestaat, niet naar een van de genoemde consulatie- bureaus in Terneuzen of Vlissingen.Te beginnen met donderdag 5 februari a.s. neemt elke donderdagmiddag van 13.00 tot 14.30 uur een zogenaamde Tuberculosebus standplaats in bij het Groene Kruisgebouw aan de Molenvlietsestraat 11 in Tholen. In de bus kan vrijwel hetzelfde gebeuren als vroeger in de consulta tiebureaus. Alleen de administratie en het archief zijn in Vlissingen ondergebracht. De D.G.D.-Zeeland hoopt, ook al omdat de reistijd is verkort, dezelfde dienstverlening te handhaven die u gewend was. De voorschriften voor het aan vragen van gemeente-garantie voor eigen woningen, bepalen dat de daadwerkelijke aanvraag daarvoor ingediend moet zijn vóór het tijdstip waarop de ver plichting tot het verwerven in eigendom van de woning wordt aangedaan. In het algemeen zal dit de datum van ondertekening van het zoge naamde "voorlopige" koopcontract zijn. In dit koopkontrakt dient de ontbindende voorwaarde te worden opgenomen, dat de koop geen doorgang vindt, indien de garantie van de gemeente niet wordt verkregen. Dit geldt zowel voor aanvragen van gemeente garantie voor bestaande als voor nieuwe woningen. Indien een wo ning op een veiling wordt gekocht, moet de aanvraag om garantie vóór de veilingdatum van de woning bij de gemeente ingediend zijn. Indien garantie wordt aangevraagd ten behoeve van het verwerven van een (deel van een) woning uit een nalatenschap of na een echt scheiding, zal de aanvraag moeten worden ingediend voordat de akte van scheiding en deling wordt gepasseerd. Indien iemand een woning wil bouwen op een perceel grond dat al in zijn bezit is en toch voor gemeentegarantie in aanmerking wil ko men, moet hij de aanvraag gemeente-garantie indienen vóór de da tum, waarop de aannemingsovereenkomst voor de bouw van de woning wordt gesloten. Met ingang van maandag 2 februari a.s. gelden voor de drie open bare bibliotheken in de gemeente Tholen nieuwe openingstijden. Deze luiden als volgt: Sint-Maartensdijk maandag: 14.00-17.00 uur en 18.00-20.00 uur dinsdag: 14.00-17.00 uur woensdag: 10.30-12.00 uur en 14.00-1 7.00 uur donderdag: gesloten vrijdag: 14.00-17.00 uur en 18.00-20.00 uur Sint-Annaland maandag: 14.00-17.00 uur en 18.00-20.00 uur dinsdag: gesloten woensdag: 10.20-12.00 uur en 14.00-17.00 uur donderdag: 14.00-17.00 uur en 18.00-20.00 uur vrijdag: gesloten Tholen maandag: 14.00-17.00 uur dinsdag: 14.00-17.00 uur en 18.00-20.00 uur woensdag: 10.30-12.00 uur en 14.00-17.00 uur donderdag: gesloten vrijdag: 14.00-17.00 uur en 18.00-20.00 uur. Als onderdeel van het baanlozenprojekt bestaat sinds een aantal jaren in onze gemeente een zogenaamde V.V.B: een Vrijwilligers Vakature Bank. Het doel van deze V.V.B. is te bemiddelen tussen vraag en aanbod op het gebied van het vrijwilligerswerk. En er valt heel wat te doen. Dat blijkt uit de overzichten die ter inzage liggen bij het Arbeidsburo in Tholen, het buro sociale zaken van de ge meente Tholen en op de bibliotheken in de diverse woonkernen. Als u iets voelt voor het verrichten van vrijwilligerswerk, dan kunt u daar een keuze maken uit de aangeboden werkzaamheden. Die werkzaamheden kunnen worden verricht bij instellingen, vereni gingen, particulieren enz. Voorop staat dat de deelname vrijwillig moet zijn. Als u nadere informatie wenst, kunt u langskomen op het gemeentehuis of op dinsdagochtend even bellen: dhr. W. An- driesse, tel: 01666-2955, tst. 1 58/dhr. L. Jansen tst. 118. De eerstvolgene spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 2 februari 1987 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 21 5. In de periode 30 april-31 augustus vinden in onze gemeente veel aktiviteiten plaats. Naast de typische Koninginnedagevenementen valt te denken aan braderiëen, zomermarkten, wielerwedstrijden, rommelmarkten, oriëntatieritten, zeskampen e.d. Voor al deze aktiviteiten is een vergunning nodig van burgemeester en wethouders. Vaak is het zo dat de organisatoren eerst op het laatste moment denken aan het aanvragen van de benodigde ver gunningen. In de week voorafgaande aan het evenement komt de vergunningaanvraag op het gemeentehuis of soms zelfs wordt een of twee dagen tevoren telefonisch om een vergunning gevraagd. Om een aanvraag goed te kunnen afwerken is een dergelijke voor bereidingstijd te kort. De vergunning wordt dan ook dikwijls pas na afloop van het evenement opgehaald en kunnen de voorwaarden die daarin zijn opgenomen niet worden nageleefd. Tot op heden is het gemeentebestuur in de behandeling van te laat ingediende aan vragen erg soepel geweest. Vanaf heden moet er rekening mee worden gehouden dat te laat ingediende verzoeken niet meer in be handeling worden genomen. Hoe te handelen! De meeste aktiviteiten zijn qua datum maanden tevoren bekend. Indien de benodigde vergunningen 6 weken vóór het te organise ren evenement worden aangevraagd bent u prima op tijd. Houdt u daar voortaan rekening mee? Amigos sterkste van de regio Een historische overwinning van de Thoolse club; nog nooit is het voorge komen, dat een team van het eiland het hoogst spelende team uit Bergen op Zoom in een competitiewedstrijd ontmoette, laat staan versloeg. Hoe wel het Bergse volleybal de laatste ja ren flink is gekelderd, en het Thoolse volleybal juist in de lift zit, is de over winning op Sibloco voor spelers en coach toch van een bijzondere waar de, want vóór de wedstrijd was men lang niet gerust op de uitslag, temeer daar Ron Steketee, die de laatste we ken zeer sterk speelt, wegens werk zaamheden niet aanwezig was. Voor de coach ontstond hierdoor een pro bleem wat betreft de invulling van de Ko Stoutjesdijk uit Sint Maar tensdijk blijft volgend seizoen trainer van NOAD '67. Ook Vosmeer-trainer Giljam Voet uit Fijnaart heeft zijn contract met een jaar verlengd. Stoutjesdijk is momenteel aan zijn vijfde seizoen bij de Fliplan- ders bezig. Daaraan plakt hij dus nog een zesde vast. Voor het eerste jaar in de derde klas uitkomend, staat de ploeg momenteel op een tweede plaats. Voet werkt nu voor het tweede sei zoen bij Vosmeer, dat op dit mo ment de ranglijst van de vierde klas aanvoert. middenblokkering, uiteindelijk werd gekozen voor een niet heel vaste be zetting, waarbij Piet Bevelander het leeuwenaandeel te blokkeren kreeg. Hij kweet zich goed van zijn taak en Sibloco kwam nauwelijks via het mid den tot scoren. Hoewel de setuitslagen weinig verschil aan geven, was Amigos toch de ploeg, die het spel dicteerde, er werd geva rieerd aangevallen en soms heel attent verdedigd. Sibloco probeerde vooral via de buitenaanvallers punten te ma ken, weinig verrassend, maar door de routine van de wat oudere spelers me nigmaal toch effektief. Behoudens een 5-0 achterstand in de eerste set, welke voornamelijk door de wedstrijdzenuwen ontstond, hebben de Tholenaren steeds de leiding ge had. In de eerste set werd in één ruk doorgestoomd naar 14-5, maar ook in deze wedstrijd bleek weer, dat de psy chologische drempel,'die het 15e punt vormt, voor Amigos erg moeilijk te nemen is. De krabben kwamen terug tot 14-14, voordat de Zeeuwen de set met 16-14 wonnen. Frank Liefting, ei genlijk voor het eerst goed inzetbaar, scoorde het verlossende laatste punt. In de tweede set eenzelfde beeld. Ami gos leuk spelend, met knappe aanval len steeds het Siblocoblok wegspe lend, maar door onbegrijpelijke black-outs aan Thoolse zijde kon de tegenstander steeds weer aanklampen, en bleef de wedstrijd zeer spannend. Jack Hoppenbrouwers, sterk gemoti veerd omdat aan de andere zijde van het net minstens vijf ex-ploeggenoten opereerden, eiste een hoofdrol op. Sterk blokkerend en gedurfd aanval lend, aan het eind van de set soms spelverdelend, was hij na afloop flink in zijn nopjes met de onverwachte 3-0 overwinning; zijn bedoeling, jongere spelers leiding te geven was duidelijk geslaagd. Bij Amigos durfde de jeugd aan te vallen, terwijl bij Sibloco voor namelijk de oudere garde succesvol was, die bracht in de derde set Sibloco bijna weer terug in de wedstrijd, maar uiteindelijk zorgde de gevarieerde aanval van Amigos toch voor de set winst (17-15). Door het intelligente spelverdelen van Willem Valkier bleven de Thoolse aanvallers ook in de derde set Sibloco regelmatig de baas. Bert van Luinen flitste regelmatig langs het Bergse blok, en door de dreiging, die daar vanuit ging, kregen Nico Klippel en Danny Polderman voldoende armslag om Amigos ook in de derde set de la kens te laten uitdelen. Toch was ook nu weer het 15e punt bijna een struikelblok, Sibloco kwam terug naar 14-13, maar ook nu werd het laatste punt verdiend door Ami gos gemaakt. Een belangrijke over winning, zaterdag kan tegen het laag geklasseerde ZuVo de middenmoot- positie geconsolideerd worden, hoe wel er in deze klasse regelmatig vreemde uitslagen te noteren vallen. Zaterdag a.s. speelt Amigos om 15.00 uur in Meulvliet. De stand in de competitie luidt voor de heren-promotieklasse en de heren- distriktsklasse A als volgt: HPR: TDK/Brevok 3 Apollo '72 Bermi/Rapid Set Up 2 Voko Amigos Sibloco Groene Ster Symmachia Set Up Switch Zuvo HDA: CSS LMMS Veronica '74 SBO De Batsers Voko 2 Symmachia 2 De Zebra's 2 Sibloco 3 TDK/Brevok 4 Bermi/Rapid 2 12-28 12-27 12-26 12-23 12-22 12-16 12-15 12-15 12-13 12-13 12-10 12- 8 11-42 10-26 10-25 9-24 10-22 10-20 9-18 11-16 9-13 10-10 11- 4 Auto Kar B.V. Van Bredastraat 1 4651 LR Steenbergen Telefoon: (01670) 64250 Advertentie Arbiters gevraagd De K.N.V.B. zoekt nog mensen die de cursus veldvoetbalscheidsrech- ter in Bergen op Zoom willen vol gen. De cursus duurt acht avon den en is bestemd voor zowel da mes als heren, die wedstrijden wil len gaan leiden bij de senioren, dames of jeugd in de regio's Tho len, Bergen op Zoom en Roosen daal. Voor meer informatie: 01640-65647. In 1986 bezochten 1.758 bezoekers het streekmuseum voor Tholen en Sint Philipsland 'De Meestoof'. Dat betekent een stijging met 20°7o ten opzichte van 1985. Daarnaast trok de expositie 'Kijk op Koggen' in de stadhuishal te Tholen 402 bezoekers. Deze cijfers staan vermeld in het jaarverslag van 'De Meestoof'. Dat kondigt tevens voor 1987 een extra tentoonstelling aan over 'Nederland; een wereld in prentbriefkaarten'. Het museum lijkt zich te herstel len van de tegenvaller in 1985. De bijzondere tentoonstelling van klederdrachttegels bleek bij jon gere bezoekers beter in de smaak te vallen dan bij de ouderen. Voor kinderen was er nog een wedstrijd aan verbonden in de vorm van het herkennen van vogels op de ta bleaus. Het bezoek aan het museum was meer gespreid en liep vooral via groepsbezoek van april t/m no vember. De expositie in de stad huishal trok veel belangstelling van schoolklassen en bezoekers van buiten de streek. Omdat een dergelijke expositie teveel man kracht vergt, juist in een periode dat die door vakanties toch al be perkt is, leent dit experiment zich niet voor herhaling, aldus het jaarverslag. De Meestoof wordt steeds meer ^schriftelijk benaderd voor inlich tingen. Er werd in 1986 materiaal uitgeleend voor een tentoonstel ling 'Sprookjes' in het museum Nerac in Barneveld. De Evangelische Omroep maakte t.v.-opnamen van de Reimerswaal- collectie voor een kinderprogram ma. Ook tijdens de jaarvergade ring op 20 maart stond deze ver dronken stad in de belangstelling. B. Oele uit Kapelle vertelde erover en toonde dia's. Op de jaarvergadering in Stave- nisse werd afscheid genomen van bestuurslid A.W. Kloet uit Sint Maartensdijk. In zijn plaats werd G. Heijboer uit Sint Annaland ge kozen, die echter eind november plotseling overleed. Het museum werd bezocht door de provinciaal museumconsulente mevrouw Kruger. Dat leverde een aantal adviezen op inzake belich tingssterkte en onderhoud. De schuurruimte werd door de ge meente Tholen verdubbeld. Om de collectie landbouwwerktuigen beter tot zijn recht te laten komen is een afdak aangebouwd. Er wordt nog gewerkt aan de inrich ting van een schoollokaal 'oude stijl' en de dokterskamer. Ook in 1986 ontving 'De Meestoof' weer vele waardevolle giften ter uitbrei ding van de collectie. De BBA, die ook het openbaar busvervoer op Tholen en St. Phi lipsland verzorgt, heeft een goed jaar achter de rug. Het streekver voer steeg licht tot ruim 17 mil joen reizigers in 1986, het stads vervoer nam met 3% toe tot bijna 24 miljoen passagiers. Het financiële resultaat verbeter de. De kosten per kilometer ble ven ongeveer gelijk. De loon kostenstijging van circa 1.9% is gecompenseerd door lagere ex ploitatiekosten, waarvan die van de brandstoffen het belangrijkste zijn. De kosten worden voor 37°7o gedekt door de opbrengsten(36% interlokaal en 33% lokaal ver voer). Het openbaar streekvervoer be gint in maart/april met een grote campagne om het imago van de bus op te poetsen. Via t.v.-reclame wordt op het klantvriendelijk aspect van de bus gewezen. De stuurgroep Westerschelde- oeververbinding onderzoekt de mogelijkheden van een vaste ver binding met tweemaal twee rijstroken. Daaruit volgt, dat het plan voor een tunnel van de baan is, want daarbij wordt uitgegaan van twee rijstroken. Alle andere mogelijkheden (tuibrug, een tui- brug in combinatie met een afge zonken tunnel) worden nog on derzocht. Er is overleg geweest met de bur gemeesters van de gemeenten die aan de Westerschelde grenzen en met de Zeeuwse Milieufederatie. Zij staan niet afwijzend tegenover de aanleg van de vaste oververbin- ding. Een woordvoerder van de Milieufederatie verklaarde, dat als de aansluitende weg aan de Zuid- Bevelandse kant alleen aansluit op het industriegebied Vlissingen- Oost en geen verbindingen krijgt op wegen in de zak van Zuid Beve land, het plan niet op bezwaren zal stuiten. De stuurgroep biedt het eindrap port aan de minister van verkeer en waterstaat aan. Bouwen in afwijking van het bestemmingsplan Er is een aanvraag om een bouwvergunning ingediend door: 1. P. Gunther B.V., Spuistraat 3 te Sint-Annaland tot het uitbreiden van de Mikro-Markt op het perceel Spuistraat 3 te Sint-Annaland. 2. Burgemeester en wethouders van Tholen tot het uitbrei den van het gemeentehuis aan de zijde van de ds. de Bresstraat te Sint-Maartensdijk Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaate geldende bestemmingsplannen. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onder havige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 30 januari 1987 tot en met 12 februari daaraanvolgend schriftelijk bezwaar in te dienen bij burge meester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 29 januari 1987 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik De werkgroep "Uit op Tholen" presenteert het optreden van: i Wie is Jules Deelder? Niet in een paar woorden gezegd! Hij praat en praat razendsnel. Hij is Rotterdammer en laat dat merken ook. Hij noemt zich de nachtburgemeester van Rot terdam en "Sparta-Piet". J.A. Deelder maakte zijn debuut op de legendarische manifestatie "Poëzie in Carré. Deelder spreekt en veegt op het podium met verfrissende snelheid de politieke stallen uit en komt er achter dat er eigenlijk maar één partij is: zijn eigen partij. Je vindt Deelder leuk of niet. Er is geen tussenweg. Entree: leden f 9, niet-leden f 10, 65+ en C.J.P. f 6,50. Voorverkoopadressen: L. Hage, Weststraat 1 te Scherpe- nisse, tel. 01666-3593 V.V.V.-kantoor, Haven 10 Sint-Maartensdijk tel. 01666-3771. In verband met zware ijsgang hebben burgemeester en wethouders Rijkswaterstaat verzocht een vaarverbod in te stellen voor het doodlopende deel van de oude Eendracht te Tholen. Een en ander ter bescherming van de ter plekke aanwezige voorzieningen van de jachthaven. Dit betekent dat op dit moment geen vaarverkeer mogelijk is van en naar de handelshaven, de jachthaven en de zogenaamde baai van Van Duivendijk. Fors sloeg tijdens het weekeinde van 10-11 januari de winter toe. Twee keer daarvoor had de winter o.a. rond Kerst een poging gedaan; de derde aanval was raak. Vrijdag 9 januari was er nog dooi; in het week einde daarop noteerden we al 10 a 13 graden vorst, daarna nog iets meer. Zondag 11 januari werd er op grote schaal geschaatst en in het begin van de daaropvolgende week de ijsbanen gingen open en namen ook de wedstrijden op de schaats een aanvang. Zeer koud was het in Midden-Europa: Hannover aan de grond -22 graden, zoals op normale hoogte van 1.50 meter in de DDR werd gemeten. Zeer hogedruk in het begin van de week in Zweden tot 1050 mb tegen een actieve depressie van 980 mb, die van Italië naar Hongarije en Po len trok. Zo het leek, konden wij daar met af en toe enige sneeuw een staart van mee krijgen. Veel sneeuw viel er door buien, die boven zee ontstonden, op de Wad deneilanden. Zondag 11 januari waren er al sneeuwhoogtes van boven de 20 centimeter; hier en daar opgewaaid tot boven een halve meter. De vraag is dan: hoe lang duurt deze koudegolf? Een derde Elfsteden tocht is niet uitgesloten. In 1940, 1941 en 1942 kregen wij ook drie jaar achtereen een dergelijke tocht. Het is niet altijd zo, dat dooi een streep door de plannen trekt, dikwijls ook is het een sneeuwlaag die dan geen roet, maar te veel sneeuw, op de baan kan gooien. Wat is het koud, het weer zit tegen. 't Is vijftien graden onder nul, met sneeuw en ijs en gladde wegen. De winter is wat al te gul. t Moet noodgedwongen binnen blijven. De kou gaat mij door merg en been. 'k Zit met een das om wat te schrijven. Die felle wind is zo gemeen. En de verwarming kan niet hoger de rekening zal pittig zijn. De lucht hier binnen wordt maar droger en ook mijn eksteroog doet pijn. M n weerstand tegen kou wordt minder. M'n borst en keel doen ook al zeer. Wat brengt de winter toch een hinder met gladheid, griep en nog veel meer. 'k Ga elke avond vroeger slapen, maar 's morgens kan ik er niet uit. 'k Zit overdag toch weer te gapen en schrik dan van m'n geeuw geluid. Eens gaat de zon weer krachtig schijnen, al is het nu nog koud en guur. De strenge winter zal verdwijnen. De lente wint het op den duur. P.M. van Eekelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 5