Drie jubilarissen in St. Philipsland Nieuwe voorzitter Natuurvereniging Rechtbank neemt eis over: negen maanden Vanavond open huis postkantoor BOUMAN POTTER Sloth maar op 4 dagen Grote afdeling hout- en bouwbond CNV met 91 leden ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Donderdag 29 januari 1987 43e Jaargang no. 10 De landelijk ondervoor zitter van de hout- en bouwbond CNV, Piet Onderdijk, heeft vrijdag avond in St. Philipsland drie jubilarissen gehul digd. Cent Quist uit An na Jacobapolder was 50 jaar lid, penningmeester Jan Ligtendag en Dirk Breeman elk 25 jaar. Ledenwerving Minister Brinkman en forumavond statenverkiezingen Naar 36 uur Misbruik jongeren Verschrikking Twee mededaders overval A.J.Polder De rechtbank in Middelburg heeft twee medeplichti gen aan de overval op het postagentschap te Anna Ja cobapolder veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest van zes weken. Dat was ook de eis van de officier van justitie. De rechtbank heeft daarmee het pleidooi van de twee verdedigers van tafel geveegd. De advocaten wilden hoogstens een straf die gelijk stond aan het voorarrest of dienstverlening. De rechtbank beschouwde A.A.T.(20) en A.M.E.F.(18), beiden uit Bergen op Zoom, als mede daders en niet als meelopers bij de overval, waarbij de 66-jarige M. Nelisse aan de gevolgen van steekwon den overleed. Vanavond tussen 7 en 9 uur is iedere inwoner van Thplen welkom in het nieuwe postkantoor aan de Da- lemsestraat. De PTT en de Postbank houden name lijk open huis, nadat het kantoor vanmiddag officieel werd geopend door burgemeester H.A. van der Mun- nik. Het postkantoor zal geopend zijn van maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 12.00 en 14.00 tot 17.30 uur. Ook het nieuwe onderkomen van de openbare biblio theek, in hetzelfde gebouw, houdt open huis. Zater dag van 11 tot 4 uur kan ieder er een kijkje nemen. Op 10 maart vindt de officiële opening plaats door minister L.C. Brinkman van WVC. Hulp scouting II De Graaf gaat fors uitbreiden Schooljeugd DEZE WEEK Krammersluizen in gebruik Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden I 7,50 contant. Inclusief btw op reking I 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Onderdijk bracht naar voren, dat het vijftig jaar geleden 'afzien' was: weinig sociale voorzieningen, geen vakantie, geen vorstverlet. "Dankzij de inzet van mensen als Quist, hebben we onze vakbewe ging van vandaag. We zijn nog veel te klein en met mensen als Quist zouden we nog veel meer kunnen bereiken. Dat is nodig, want wat in vijftig jaar is opge bouwd, probeert men nu soms af te breken en daarom moeten we vechten om onze verworvenheden voor de toekomst te behouden. De vakbeweging is namelijk altijd een strijdbare beweging. Als christelij ke vakbeweging hebben we daar bij de Bijbel als gronddoel en dat betekent: iets doen voor de naaste", aldus Onderdijk. Hij voorzag de zilveren jubilaris sen van een gouden speld met oorkonde en gouden jubilaris Quist van enkele boeken over zijn hobby: natuur en jagen. De lande lijk ondervoorzitter benadrukte ook de rol van de vrouw en over handigde de dames Quist, Ligten dag en Breeman bloemen. Onderdijk was ingenomen met de groei en "bloei" tfan de St. Phi- lipslandse afdeling: met 91 leden is het de grootste CNV-bond op Tholen en St. Philipsland. Behal ve het feit, dat het plaatselijk de enige hout- en bouwbond is, werkt ook de inzet van het bestuur mee aan de positieve ont wikkeling. "We doen actief aan ledenwerving", vertelt penning meester Ligtendag. "In Anna Ja cobapolder hebben we veel aan hang, daar woont eenderde van onze leden. Je moet de mensen overtuigen van het nut, zodat ze de 19 gulden contributie per maand er voor over hebben." Ligtendag, zes jaar penning meester en plaatselijk vertegen woordiger, was eerder veertien jaar secretaris. Hij pendelt dage lijks naar Rotterdam en omge ving, terwijl zijn mede-jubilaris Breeman - met wie hij samen tien jaar bij de plaatselijke timmer man Van Schelven werkte - bij Kanters te Puttershoek in dienst is. Quist, die inmiddels met pen- Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur spreekt dinsdagavond 10 maart op een CDA-bijeenkomst in 't Ou we Raed'uus te Poortvliet met het oog op de statenverkiezingen. Maandag 2 maart is er in Meul- vliet te Tholen een forumavond in het kader van de statenverkiezin gen. Medewerking verlenen PvdA, VVD, D'66, CDA, GPV en SGP. De huldiging van de jubilarissen van de hout- en bouwbond CNV in de Wimpel te St. Philipsland, v.l.n.r. het echtpaar Ligtendag, het echtpaar Breeman en het echtpaar Quist met rechts landelijk ondervoor zitter Onderdijk. sioen is, werkte lang in de la"H, bouw, voordat hij naar de bouw overstapte. Naast de huldiging van de jubila rissen ging Onderdijk ook in op de voorstellen voor de cao onderhandelingen. "We groeien naar verkorting van de arbeids duur tot 36 uur - voor hetzelfde loon als voor 40 uur - toe", voor spelde de landelijke ondervoorzit ter. "De bouw is een vrij zware bedrijfstak en daarom willen we ook mensen die al 40 jaar gewerkt hebben, mogelijkheden geven voor vervroegde uittreding. Als christelijke vakbeweging zijn we solidair met anderen die geen werk hebben. Dat betekent niet meer in het loonzakje ten koste van arbeidsduurverkorting(ADV). In de timmer- en meubelindustrie is het al duidelijk merkbaar, dat er mensen bijkomen en het zicht baar worden van de ADV staat voorop. Verder moeten de vaste rooster- vrije dagen in de c.a.o. opgeno men worden. derdaad meer werk en hier en daar worden er al werknemers weggekocht. Op vrij forse schaal wordt er mis bruik gemaakt van jongeren in het leerlingstelsel. De eerste zes maanden mogen ze 32 uur werken waarvan 20 uur betaald worden, maar ze werken in de praktijk 40 uur en bij ziekte krijgen ze een schijntje. Dat is onrechtvaardig. Die jongeren hebben een stukje bescherming nodig." Onderdijk pleitte verder voor handhaving van de prijscompen satie en aanvulling van de WAO gedurende 2 in plaats van 1 jaar. De WW zou de eerste zes maan den 80 in plaats van 70% moeten zijn. Als je de werkgevers mag geloven, gillen ze om mensen. Er komt in- Hoeveel activiteiten een vereni ging onder zijn dak heeft, hoort men meestal pas tijdens de jaar vergadering. Dan komen de di verse commissies of werkgroepen aan bod en vertellen de leden wat hun aandeel in het afgelopen jaar was. Zo ook bij de Natuurvereni ging Tholen, die woensdag 21 ja nuari de jaarlijkse ledenvergade ring hield en waarbij voorzitter L. Sauter uit Tholen zijn hamer overdroeg aan R. Dingemans uit Stavenisse. Na het welkomswoord tot een derde deel van de ±65 leden tel lende vereniging kwamen bestuurszaken aan bod. A. Boon man, lid van de Zeeuwse milieu Federatie en lid van een commis sie ter voorbereiding van herver kavelingsplannen, werd als nieuw lid aan het bestuur toegevoegd. De functie van voorzitter werd in gevuld door de enige kandidaat, dhr. R. Dingemans uit Stavenisse. Sauter zei, beschikbaar te blijven voor eventuele vragen en natuur lijk blijft hij actief lid. Dhr. Din gemans dankte de vergadering voor het vertrouwen en zag het "groen houden van Tholen", ze ker in verband met de komende gebeurtenissen in het kader van de herverkaveling, als belangrijke taak van de Natuurvereniging. Het door L. Sauter voorgelezen jaarverslag van de vereniging liet de aanwezigen nogmaals horen hoeveel activiteiten er in 1986 ont plooid werden: diverse excursies, thema-avonden, microscopie- avonden, tentoonstellingen e.d. Belangrijk is ook het verenigings- krantje dat enkele malen ver scheen. Helaas is het inrichten van een vogelopvangcentrum nog niet rond. De CNV-voorman uitte scherpe kritiek op het parlement en met name de christelijke partijen. "Met de nieuwe WAO-wetgeving zijn we voor een groot deel dood ongelukkig. Het is een verschrik king, dat christelijke politieke partijen op deze wijze met men sen omgaan. De christelijke op dracht is toch om naar de minste om te zien? Bovendien hebben we de voorzieningen voor een groot deel zelf betaald en omdat we zui nig zijn geweest, worden we gestraft. Kamerleden gaan op koele, kille cijfers af. We zullen met de werkgevers rond de tafel gaan zitten om dat te herstellen." Onderdijk bekritiseerde de voor lichting van de overheid via de landelijke, blauwe folder met de leeuw als 'te ingewikkeld'. Tijdens de discussie kwam een re cent rapport over misbruik van sociale verzekeringen en het in stellen van een arbeidspool nog ler sprake. De CNV-ondervoorzitter achtte het van groot belang, dat de over heid een 'stevige impuls' aan het huidige, onvoldoende bouwvolu me geeft. "Er is behoefte aan be taalbare woningen, waar mensen met lagere inkomens in kunnen", zei Onderdijk. Voorzitter Abr. de Raat was bij zonder ingenomen met zijn aan wezigheid, als plaatsvervanger voor T.J. van Rijssel. Na de pauze werden er huishou delijke zaken behandeld, waarna de 25 aanwezigen zich nog ver maakten met het bingospel. De PTT roept de inwoners door een huis aan huis verspreide fol der (ook in Oud Vossemeer) op een kijkje te komen nemen. Tus sen 30 januari en 6 februari geeft de Postbank een premie bij het openen van verschillende reke ningen. Het bestuur van de bibliotheek heeft ter gelegenheid van de ope ning een quiz uitgeschreven, waar aan iedereen kan meedoen. Dege ne die het antwoord weet op de vragen 1. Hoeveel boeken heeft de nieuwe bibliotheek en 2. Hoeveel boeken zijn er totaal in voorraad bij de bibliotheken in Tholen, St.Maartensdijk en St.Annaland, en de oplossing tijdens de open dag inlevert, maakt kans op een prijs. Men kan het antwoord za terdag ook doorbellen naar num mer 2175. Verder bestaat de moge lijkheid om een gratis proefabon nement van drie maanden aan te gaan. Vrijdag werden de ongeveer 14.000 boeken, tijdschriften, do cumentatiemappen e.d. versjouwd van de Stoofstraat naar het nieu we onderkomen. Een dag eerder was alles in grote dozen verpakt. Door de vrijwillige medewerking van kaderleden en de oudste spel- groep van scouting Heenetrecht verliep de verhuizing vlot. Alles werd met aanhangers vervoerd en ook meubilair e.d. kon al worden overgebracht. De leiding van de bibliotheek was natuurlijk inge nomen met de geboden hulp. Een gespecialiseerde firma stelde in de Dalemsestraat alles volgens plan op, waarna de boeken op hun plaats konden worden gezet. Er zijn nieuwe boeken aan de col lectie toegevoegd en ook staan er ^WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. boeken tussen, die wegens ruimte gebrek stonden opgeslagen. Nieuw is de tentoonstellingsruim te, waar behalve de bibliotheek ook het publiek gebruik van kan maken. Binnenkort richt de Na tuurvereniging er een expositie in. Ook zijn er in het nieuwe onder komen meer zitplaatsen voor het lezen van een krant of tijdschrift. Via de Sloth kan men beluisteren, wat er tijdens de open dag in de bibliotheek gebeurt. Automobielbedrijf J.D. de Graaf BV te Poortvliet krijgt een tweede vestiging door de bouw van een loods voor nieuwe en gebruikte auto's op het bedrijventerrein. De gemeenteraad van Tholen heeft maandagmiddag 860 m2 grond verkocht, waarvan 450 m2 bebouwd wordt. De nieuwbouw komt naast de onlangs gereed ge komen loods van frituur Breure. De garage met kantoor en benzi nepomp aan de Paasdijkweg blijft gehandhaafd, maar de 3000 m2(waarvan 1000 m2 bebouwd) is veel te klein geworden. "Er staan geregeld 20 auto's aan de weg en onze activiteiten nemen nog steeds toe", aldus dhr. De Graaf. B en W juichten de grondverkoop toe omdat het beeld van her en der geparkeerde auto's langs de Paasdijkweg - wat uit een oog punt van verkeersveiligheid onge wenst is - tot het verleden zal be horen. Raadslid Th. Aarnoudse onderstreepte dat maandagmid dag 'van harte'. Hij noemde het een 'bijzonder goede zaak' dat die auto's daar verdwijnen. Als de vorst de plannen niet in de war stuurt, moet de loods er in maart staan. De Graaf bekijkt in de praktijk, hoe het werkt met een tweede vestiging, op 500 m van het bestaande bedrijf. In de verde re toekomst sluit hij concentratie op het bedrijventerrein niet uit. "We hebben steeds meer ruimte nodig, want de verkoop is nog steeds stijgende. Voor de bestel wagens, vrachtwagens en het jeep- gebeuren moet je demonstratieau to's laten zien, maar we zitten ge woon vol", aldus De Graaf. De werkzaamheden van de Plan- tenwerkgroep werden door Ge rard Westerweel belicht: er werd dit jaar specifiek gekeken naar de dijkvegetaties op Tholen. Onder tussen zijn alle dijken op Tholen geïnventariseerd, hetgeen de ko mende jaren voortgezet zal wor den. Daardoor kan men de ont wikkeling, wat vegetatie betreft, nauwlettend in het oog kan hou den. Het deed Westerweel plezier dat door de inventarisatie en de excursies tot nu toe onbekende planten voor Tholen konden wor den geregistreerd zoals de Bever nel, Herfstijlloos, Rode Ereprijs e.d. De vogelwerkgroep, onder VERVOLG PAG. 11 Waterschap Tholen installeert 22 hoofdingelanden Kerncentrales niet in het Thools rampenplan Toch een drukkerij in woning Markt Tholen Boer mag geen speelbal wor den van derden Zeeuwse klederdrachten in vol ornaat in Meulvliet Nieuwe voorzitter Natuurve reniging Talentvolle pianist voor Uit op Tholen PvdA-raadsfractie ongerust over REC Vragen over verdwijnen zitda gen MZB Eerste Thoolse sporttitels naar vier jeugdige dammers en zwemster Vanavond open huis postkan toor, zaterdag open huis bibli otheek Dalemsestraat VOOR DE EEN HEEFT EEN DAG VIERENTWIN TIG UREN, VOOR EEN ANDER MAAR ENKELE ■k Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's De winnaars van de eerste Thoolse sportprijzen, v.l.n.r. Henk Gunter en Jan Moerland uit St. Anna land, Diana de Ruyter uit Tholen, Ronnie Gunter uit St. Annaland en André Kousemaker uit Tholen. Ir. H. Engel, hoofd van de directie Zeeland van rijkswaterstaat, zal maandag de Krammersluizerr in de Philipsdam in gebruik stellen. De scheepvaart kan niet langer door het laatste sluitgat van de Philipsdam blijven varen in ver band met de voorbereidingen voor de sluiting. Het wordt voor de scheepvaart steeds moeilijker om te passeren. Medio april zal de Philipsdam worden gesloten. De sluizen zijn al via de nieuwe weg door de Prins Hendrikpolder be reikbaar. De hulpbrug van Anna Jacobapolder naar het werkeiland is overbodig geworden. Het Krammersluizencomplex is zeer groot. De duwvaartsluizen zijn uitgerust met een zout/zoet scheidingssysteem. Door een inge wikkeld stelsel van riolen onder de sluisvoeren en bufferbekkens, waarin water kan worden opgesla gen, wordt voorkomen, dat bij het schutten van schepen toekomstig zoet water van het Zoommeer in de Oosterschelde komt en omge keerd zout water van de Ooster schelde in het Zoommeer. De Krammersluizen vervullen een functie in het milieubeheer van het Oosterscheldegebied en de achterliggende wateren. De stichting lokale omroep Tho len heeft de uitzendingen op dins dag en woensdag van het pro gramma geschrapt, nadat al eer der de maandag wegens gebrek aan medewerkers van het schema verdween. Het programma per 1 februari is mede uit kostenoverwegingen compacter op vier in plaats van op zes dagen gepland. Bovendien was het voor de medewerkers niet meer op te brengen, want de voor bereidingen van een radio uitzending vergen heel veel tijd. De vrijkomende avonden worden gebruikt voor technische voorbe reidingen. Twee van de drie pro gramma's op dinsdag en woens dag zijn verschoven naar donder dag en vrijdag. Alleen het Sloth- journaal vervalt. Het late vrijdag avondprogramma is nu op zon dagmiddag. Was het laatste uit zendtijdstip voorheen 's avonds half elf(vrijdag), in het nieuwe schema is half negen(donderdag en vrijdag) de finale. Het sportprogramma is zaterdag avond een halfuur korter. Viva la musica, het muziekprogramma van Sarien Bout, is vervroegd van zondagavond naar zondagmid dag, na de kerkdienst van Bloë- mendaal. Afgelopen zondag was de muziekkeus van burgemeester H.A. van der Munnik te horen. Het nieuwe programma per 1 fe bruari vindt u op pagina 7. 1 I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1