'Je krijgt berouw als je arbeids bureau toch in Tholen wilt houden' Ome Joop in Meulvliet Kruiwagen met kikkers over concentratie waterschappen Achter de Wal uit de wind BOUMAN POTTER Waarschuwing van wethouder L.J. Koopman aan raadsleden: Welles-nietes spel met huis Scherpenisse Demonstratie schoonrijden SCHAATSEN SLIJPEN Grote drukte bij afscheid van Jan Amesz Dijkgraaf I.C. Hage: griezelige ontwikkeling Uien 27 cent Kantoor B.W. Scherpenisse veel goedkoper Havenwerkers in onzekerheid Donderdag 22 januari 1987 43e Jaargang no. 9 "Ik praat tegen een muur", zei een wanhopige wet houder Koopman, die de gehele commissie ruimtelij ke ordening over zich heen kreeg bij de bespreking van het plan voor verhuizing van het arbeidsbureau van Tholen naar St. Maartensdijk. De vijf raadsleden oefenden scherpe kritiek uit op b en w, maar Koop man wees dat van de hand. "We hebben in Tholen 14 bouwplaatsen opgenoemd en van A tot Z medewer king willen geven." Dwang Halve marathon Niet achterbaks Voldongen feit "Als je de meningen van de politieke partijen over de waterschapsconcentratie be luistert, dan is dat het sprekende voorbeeld van de kruiwagen met kikkers: zodra de kruiwagen in beweging komt, springen de kikkers alle kanten op. Zelfs binnen sommige partijen heerst grote verdeeldheid. Ik vind dat een griezelige ontwikke ling bij zo'n ingrijpende operatie." Wie is voor? Werk stagneert Urenlange golfaanval Te vroege sluiting DEZE WEEK Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Met name WD-raadslid J.L. van Gorsel bestreed dat echter. "Het college is vanaf 1981 bezig geweest om het arbeidsbureau in St. Maartensdijk te krijgen. Als je de brieven aan de rijksgebouwen dienst leest, dan zeggen b en w ei genlijk: we hebben hier wel plaats, maar je doet er niet verstandig aan om het arbeidsbureau in Tho len te houden. Er is gelobbyed voor verplaatsing naar St. Maar tensdijk, maar het college is wat onnozel geweest en heeft gedacht, dat de raad dit voor zoete koek zou slikken. Je moet oppassen, dat je de mensen niet teveel over de brug jaagt", waarschuwde Van Gorsel. Koopman op zijn beurt hield de commissie voor, dat heel Tholen het arbeidsbureau wel eens zou kunnen verliezen, wanneer er geen medewerking aan de nieuwbouw op de Haven in St. Maartensdijk zou worden verleend. "Als je aan Tholen vasthoudt, zul je in 1988 berouw hebben, want nu is het De meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening wil dhr. M.J. van Houte uit Scherpenisse het voordeel van de twijfel geven door de in elkaar gewaaide houten wo ning Plattëweg 38 te laten herbou wen. B en W voelen daar niet voor omdat er in het buitengebied geen burgerwoningen(niet bij een be drijf behorendjmogen komen. Toen Van Houte dan ook zonder vergunning begonnen was, werd hem gelast het werk onmiddellijk te staken. In de gemeentelijke archieven was niet na te gaan of er een (tijdelij ke) vergunning voor de houten woning gegeven was. Gezien de houten constructie en de grootte neigden b en w tot de conclusie, dat het geen normale burgerwo ning was. Volgens Van Houte, die van het spreekrecht gebruik maakte, was het huis in 1957/58 gesticht door Herman Rijstenbil en hij somde daarna alle huurders op. "Door de wind is de woning plat gegaan, maar de gemeente heeft tot 1 m van de woning nog nieuwe riole ring aangelegd", zei Van Houte. Raadslid Van Gorsel wees op eventuele bezwaren van het vlak bij gelegen veebedrijf, maar vol gens Van Houte had die geen pro blemen met de herbouw. Dat bracht Van Gorsel ertoe hem het voordeel van de twijfel te geven, ondanks de voorzichtigheid die hij in dit soort zaken bepleitte. Mevr. Deurloo dacht er ook zo over, al vond zij 't moeilijk, even als Van Belzen, die 't een welles- nietes verhaal noemde. Van der Linde wilde de verzeke ring, dat het geen precedent zou scheppen. Daarom overlegt hij eerst nog met zijn fractieleden. Heijboer was resoluut tegen. "We nemen veehouderijbedrijven hun bescherming af als we bouw van een burgerwoning toestaan. Agra rische gebouwen moeten we be schermen en niet omgekeerd", zei het SGP-raadslid. Wethouder Koopman zat ook moeilijk met aanvragen die in het verleden afgewezen zijn. Op ver moedens wilde hij niet afgaan. Zaterdag nationale kampioenen Zaterdag omstreeks half zes geeft het Zeeuwse team dat eerder deze dag meedoet aan de nationale kampioenschappen te Nieuwe Niedorp(N.H.), een demonstratie schoonrijden op de ijsbaan te St. Annaland. Onder de zes deelne mers Jaap en Annemarie Meer man uit Kapelle-Biezelinge, de na tionale kampioenen schoonrijden voor paren categorie B in 1986. Na de demonstratie bestaat er voor belangstellenden gelegenheid om samen met deze schoonrijders de beginselen van deze schaats- kunst uit te proberen. De IJsclub St. Annaland organi seert tevoren vanaf twee uur club kampioenschappen schoonrijden, invididueel en voor paren en wedstrijden hardrijden voor 13 t/m 16 jarigen. Het bestuur heeft er ook een olie bollenactie met verloting aan ver bonden met als eerste prijs: drie dagen naar Parijs! Zaterdagmorgen om tien uur wordt voor het eerst een halve ma rathon gereden op de grote ijs baan in Scherpenisse. Vanaf zestien jaar mag men meedoen aan de vijftig ronden en bestuurslid C. v.d. Werf verwacht, dat de winnaar na anderhalf uur gehuldigd kan worden. De hoofd prijs is 75 gulden. 's Middags om half drie komen de schoonrijders aan bod. Eerst ju nioren tot vijftien jaar individueel en vervolgens dames, heren en pa ren vanaf vijftien jaar. De win naars kunnen een beker in ont vangst nemen. Metaalbewerkings- bedrijf R.J. WEGGEMANS Sportlaan 4, tel. 01666-4105 Molendijk 18, tel. 2201 Sint Maartensdijk geld beschikbaar en dit jaar wil men bouwen. Gebeurt dat niet, dan komt 't arbeidsbureau op een andere plaats, buiten het eiland." Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho- ven(CDA) zei daar 'verschrikke lijk veel moeite' mee te hebben en ook Van Gorsel wees die dwang af. "Daar geloof ik niet in, want de provinciegrenzen zijn heilig, dus kan ik me niet voorstellen, dat het Thoolse arbeidsbureau naar Bergen op Zoom gaat." PvdA-raadslid M.A.J. v.d. Linde noemde de uitlatingen van de wet houder 'overdreven', maar hij ge loofde niet dat het wenselijk en mogelijk was om de zaak nog te rug te draaien. "Het is meer een zaak van kernenbeleid dan van planologisch beleid en daar kun je bij de rijksgebouwendienst niet mee aankomen." Koopman erkende, dat er in de procedure schoonheidsfoutjes wa ren gemaakt, waardoor de raad laat op de hoogte kwam van het plan tot verplaatsing van het ar beidsbureau. "We willen echt niet alles achterbaks doen. Liefst be trachten we soepelheid naar de raad, want met vertrouwen maak je het beste beleid. Ik begrijp, dat dit voor de raad een gevoelige kwestie is, maar we hebben in Tholen goede locaties aangebo den en die zijn niet geaccepteerd. Er is daarom geen opzet in het spel om het arbeidsbureau naar St. Maartensdijk te dwingen: alle mogelijkheden in Tholen zijn ge geven." P. van Belzen(RPF/GPV) zei niet positief te kunnen zijn. Hij maak te een voorbehoud. Ook K.A. Heijboer(SGP) wilde de kwestie nog eens in zijn fractie bespreken. Van der Linde ging als enige ac- coord met de bouw van het ar beidsbureau aan de Haven in St. Maartensdijk. Van Gorsel wilde dat beslist niet en hij adviseerde b en w naar de rijksgebouwendienst te gaan en op korte termijn alsnog een bouwplaats in Tholen te zoeken. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. Mevr Deurloo ging evenmin ac- cooro met St. Maartensdijk. Zij vond het teveel een 'voldongen feit' i pleitte voor een nieuw ar- beidsöureau aan de Molenvlietse- dijk(vlakbij de Ten Ankerweg). "Ik ben er vast van overtuigd, dat vestiging van een arbeidsbureau in St. Maartensdijk ten koste van de dienstverlening gaat. Dit is een vervelende zaak", aldus mevr. Deurloo, die opmerkte 'persoon lijk' te spreken. Dat wierp bij de wethouder de vraag op, hoe de andere leden van de CDA-fractie erover dachten. Dat wilde mevr. Deurloo niet zeg gen, maar ze zei Koopman nog wel: "U zou er helemaal niet om lachen als u de andere fractieleden hoorde.' Wethouder Koopman was uit het veld geslagen door de gang van zaken in de commissie ruimtelijke ordening: "Met dit advies kunnen we niets beginnen." De afscheidsreceptie van voorma lig REC-coördinator Jan Amesz heeft vrijdagavond in Hof van Holland te Tholen enorm veel be langstelling getrokken. Tussen de 250 en 300 cursisten, oud cursisten, vrienden en kennissen kwamen de leraar de hand druk ken voor zijn inzet ten behoeve van de volwasseneneducatie op Tholen. Van het REC Goes was er een kleine delegatie, maar het ge meentebestuur van Tholen was niet vertegenwoordigd. Ook het Thoolse dagelijks bestuurslid mevr. Deurloo ontbrak. Amesz kreeg veel blijken van waardering. Behalve met woor den, werd dat uitgedrukt met tal rijke geschenken als kunstwerken, boeken, wijn, e.d.. Mede door de aanwezigheid van een muziek groep, voor deze gelegenheid ge vormd door conservatorium studenten uit Middelburg en Vlis- singen, was 't een feestelijk, gezel lig gebeuren. Toch stemde het afscheid van de REC-stimulator tot weemoed, zo bleek uit de toespraken van mevr. Bosters(namens de cursisten), Jan Vierenhalm(namens de collega's) en J. de Bres(voorzitter stichting Welzijn voor Ouderen). Jan Amesz toonde zich in zijn dankwoorden bijzonder aange daan. Hij sloot een hoofdstuk van z'n leven af. Momenteel verblijft hij in Spanje om de accu weer op te laden. Het overblijvende perso neel van het REC Tholen gaat met frisse moed verder. De artiesten in Los Vast werden afgewisseld door een snelle quiz, waaraan werd meegedaan door Diana Kaashoek (links) en Nicole Paulusse. Ihssen hen in pre sentator Jan Rietman, rechts Ome Joop. Zie voor een verslag in woord en beeld pagina 9. Dijkgraaf l.C. Hage van het wa terschap Tholen zei dat gisteren middag tijdens de algemene ver gadering in het Holland Huis te Scherpenisse. Drie statencommissies hebben in middels advies uitgebracht aan g.s., maar de verdeeldheid is groot. De commissie verkeer en waterstaat boog zich erover, de commissie milieu en tenslotte de commissie bestuurszaken. Eerst leek er een statenmeerderheid voor concentratie tot twee, drie of vier waterschappen te zijn, in de laatste commissie openbaarde zich een meerderheid voor be houd van alle zeven waterschap pen. D'66, het grootste deel van het CDA, SGP, RPF/GPV en PPR/EVP waren voorstander van zelfstandigheid. Achter de Wal te St. Maartensdijk is er dan wel geen officiële ijsbaan, maar beschut tegen de koude wind, kan men zich daar op de schaats ook prima vermaken. De openbare basisschool de Rieburch hield er maandag wedstrijden. Alleen de PvdA blijft voor samen voeging tot twee waterschappen, zoals de meerderheid van gedepu teerde staten wil. De VVD wil drie of vier waterschappen, evenals ge deputeerde J.p. de Voogd. VVD-fractievoorzitter L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse denkt, dat 't daarop zal uitdraaien. Hij is ook wel voor handhaving van ze ven waterschappen, maar dan moet er een oplossing komen voor de waterzuivering. "Volgens het nieuwe voorstel zou het waterbe heer naar provinciale waterstaat moeten, maar daar ben ik niet ge lukkig mee. Dan wordt het water schap voor 50% uitgehold. En wat gebeurt er nog met de we gen?" Of het lukt - zoals gepland - op 6 februari provinciale staten een be slissing te laten nemen, is nog de vraag. Volgens dijkgraaf Hage 'zal naja ren studeren - of zo u wilt touw trekken - de knoop dan toch door gehakt moeten worden'. "Tal van argumenten zijn in de loop der jaren aangevoerd, maar hoe meer gestudeerd wordt, hoe meer de argumenten gaan verva gen. De waterschappen zijn in ie der geval niet op één lijn geko men. We leven in een democratisch land, waar de meerderheid beslist. Zes van de zeven waterschappen zijn tegen concentratie, de Kamers van Koophandel zijn tegen, vele gemeenten zijn tegen, wie is er ei genlijk voor? Lopen we niet te ver vooruit op toekomstige ontwikke lingen, waarvan we de reikwijdte op dit moment nog niet kunnen overzien? Ik vrees, dat er een poli tiek compromis gesloten wordt, waarbij zakelijke belangen op de achtergrond geschoven worden en waarmee niemand gelukkig is. Hoe dat compromis er uit zal zien, weet nog niemand, want en kel de dag van vandaag is waar heid. Heel de rest is een groot mis schien, de beroemde dag van mor gen, heeft geen sterveling ooit ge zien", zei de Thoolse dijkgraaf gisterenmiddag. Hij stond verder stil bij de strenge vorst, waardoor het werk stag neert. De bedrijfsvoering van de zuiveringsinstallaties wordt be moeilijkt, het plaatsen van betui- ningen in de waterlopen loopt te gen en na het invallen van de dooi ontstaat er vaak aanzienlijke seinde aan de wegen. "Toch is vorst nooit de zorg van de water schapsbestuurder, maar juist het tegenovergestelde: de aanhouden de regenval en nog veel meer de n.w.-stormen met abnormaal hoge waterstanden, tot overstromings gevaar toe. Primair het lijfsbe houd, maar daarnaast toch ook de enorme schade die zware stor men aan de waterkeringen kunnen toebrengen. Wie van gedachte is, dat de zorg voor de waterkering door de bouw van de stormvloed kering in de monding van de Oosterschelde tot een minimum is gedaald, vergist zich", zei de dijkgraaf. Volgens hem is het overstromings gevaar dan vrijwel geweken, waar mee het hoofddoel is bereikt, maar de kans op stormschade aan de glooiingen is toegenomen. "Bij een gesloten kering ontstaat een stagnant waterpeil met als gevolg een urenlange golfaanval op de zelfde strook van de glooiing. Hoe eerder de kering gesloten wordt, des te langer duurt de stag- nante periode met alle gevolgen van dien. Mede om die reden wordt de kering pas op een relatief hoog niveau gesloten: 2.75 - 3.00 m NAP. Alleen wanneer een storm ver wacht wordt, die meerdere vloedstanden zal voortduren, zal de eerste sluiting op een laag ni- veau(NAP 1 m) gebeuren, waarna bij volgende vloedstanden door lekkage van de schuiven en een beperkte opening, een wa terstand van circa NAP 2 m wordt bereikt. Van meet af aan hebben we onze bedenkingen geuit tegen sluiting op zo'n laag peil en naar nu al blijkt, terecht. Tot twee keer toe is de kering onder stormcopdities gesloten op een peil van circa NAP 1 m. De eerste keer tij dens de sluiting van de Oesterdam op 21 oktober, de tweede keer op 19 december Tijdens beide sluitingsperiodes met een lage waterstand op het Oosterscheldebekken is aanzien lijke schade aan de steenglooiin gen opgetreden op plaatsen, waar dat in het verleden nooit is voor gekomen. Dat is duidelijk een ge volg van een - weliswaar door bui tengewone omstandigheden nood zakelijke - te vroege sluiting van de kering. We zullen dat aankaar ten bij de bevoegde instanties, op dat de schade betrokken kan wor den in de vergoedingsregeing Del tawerken", zei Hage. "Dank je wel Tholen" Raad slikt diepvriesmaaltijd niet Wordt Fliplandse ijsbaan ver plaatst? Gouden NCA-insigne voor L. Havermans Informatie-avond Philipsdam 80 Schutters bij s.v. Eendracht CNV tegen flexibele con tracten Afscheid Jan Amesz druk bezocht Kruiwagen met kikkers over concentratie waterschappen Volop ijspret Copiewinkel Markt om streden EEN OVERVLOED VAN WOORDEN RAAKT ZEL- DEN DER DINGEN DIEPSTE WEZEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Deze week was er geen aanvoer van uien op de Sint-Annalandse veiling, maar dit jaar is er al twee keer geveild. Op 13 januari werd er 27 1/2 ton verkocht voor 26.80 tot 27.00 per 100 kg en op 6 januari werd er voor 30 ton maat 40 opwaarts klasse 2 NL 23,70 geboden. "Ik zou over twee maanden de eerste paal willen slaan", zegt voorzitter L.A.M. Elenbaas van de woningstichting Beter Wonen. Hij is de trage gang van zaken bij de plannen voor de bouw van een nieuw kantoor en een ruimte voor de technische dienst al 'steenbeu'. In de commissie ruimtelijke orde ning zei raadslid J.L. van Gorsel, dat b en w hun sociale functie ten opzichte van de woningstichting moeten tonen door een minder dure bouw mogelijk te maken. Volgens Elenbaas pinnen b en w zich vast op nieuwbouw aan de Noordpoort in St. Maartensdijk. "Daar moeten we drie hoog bou wen en aan de Westkerkseweg in Scherpenisse zijn er maar twee bouwlagen nodig. Bovendien heb ben we daar volop ruimte, ook voor eventuele uitbreiding. Onze berekeningen wijzen uit, dat nieuwbouw in Scherpenisse abso luut aanmerkelijk goedkoper is. We zijn niet van plan om te blij ven wachten, want ónze medewer kers zitten nu te krap." B en W zijn van de berekeningen op de hoogte gesteld. Het dage lijks bestuur van Beter Wonen heeft dinsdag het tijdschema voor de nieuwbouw vastgesteld. Het karwei zal zo'n miljoen gulden vergen. Zo'n 120 havenwerkers van Tho len en St. Philipsland verkeren in onzekerheid of ze hun baan in de Rotterdamse haven kunnen hand haven. De Vervoersbond FNV heeft een staking uitgeroepen te gen het voorgenomen ontslag van 350 mensen: 150 vaste medewer kers en 200 man uit de werkne- merspool SHB, die mensen uit leent aan overslagbedrijven waar piekdrukte heerst. Een klein aantal mensen uit St. Maartensdijk en Scherpenisse is in vaste dienst van Seaport Termi nals, maar het grootste deel van de Thoolse en Fliplandse haven werkers zit in de SHB-pool. Velen van hen hebben hun 25-jarig jubi leum al gevierd. De ontslagen vallen alleen in de stukgoedsector. Bij de container- bedrijven, waar slechts een be perkt aantai Tholenaren werken, zijn er geen overschotten. Overigens is het momenteel druk in de stukgoedsector. Volgens de SHB is het leegloopcijfer(het aan tal mensen waarvoor gemiddeld geen werk is) over 1986 echter 19.8%. De werkgevers vinden dat 13% te hoog. Zo'n 2 1/2 jaar geleden, in de zo mer van 1985, was er sprake van het ontslag van 29 havenwerkers van Tholen en St. Philipsland bij Terminal. Ze konden uiteindelijk allemaal aan 't werk blijven door over te gaan naar de SHB-pool.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1