Uitzendbureau open in Tholen Eis negen maanden voor twee overvallers A.J.P. Waterschap verhoogt geschot Volop ijspret op alle ijsbanen Ruim zes ton voor betere polderwegen in 1987 ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN TlJOLEN EN FLIPLAND BOUMAN POTTER Mededaders, zegt officier, meelopers vinden advocaten Springplank naar vaste baan Informatie Philips- en Oesterdam Donderdag 15 januari 1987 43e jaargang no.8 Tholen is een nieuwe vorm van dienstverlening rijker: een commercieel uitzendbureau. Wilma van Straaten- Deelen heeft in het pand Dalemsestraat 13 een woon huisvestiging van Dactylo uitzendburo geopend. Persoonlijke benadering Anita Meyer en Frank Boeyen in Meulvliet _L Verzekerd Gebrek aan lassers Afwisseling Waren de twee jonge inwoners van Bergen op Zoom die hoofddader A.C.L. op 9 juni vergezelden bij de overval op het postagentschap in Anna Jacobapolder mededaders of meelopers? Volgens officier van justitie mr. Boogers waren ze nauw bij de voorbereiding en uitvoering betrokken. Hij eiste 9 maanden gevange nisstraf, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, onder aftrek van voorarrest. De advocaten noemden de rol van hun cliënten ondergeschikt en eisten vrijspraak. Ze zouden ten hoogste de straf die gelijk staat met hun voorar rest moeten krijgen of dienstverlening. De Middelburgse rechtbank doet vrijdag 23 januari uitspraak. Getuigen Flauw gevallen Politie bellen Mededaders Wegwezen DEZE WEEK Heteluchtkanonnen en leidingontdooiapparatuur te koop en te huur. Om de kosten van de traditionele waterschapstaken in 1987 te kunnen dekken, dient het geschot te worden verhoogd. Het waterschap Tholen stelt een verhoging voor van drie gulden per ha voor het ongebouwd (van 124 naar 127 gulden). Voor het gebouwd stijgt het ge- schot van 41.3% (f. 51,21) naar 42.3% (f. 53,72). De verontreinigingsheffing oppervlaktewater blijft in 1987 gehandhaafd op 51 gulden per vervuilingseen heid (v.e.). Afkoopsommen Muskusratten Afschrijvingen - v\V''CC \j *- - H Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-Z752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post I 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wilma van Straaten-Delen begint met veel enthousiasme in de Dalemsestraat in Tholen met een uitzendbureau. Het is de 105de vestiging van die onderneming en eind dit jaar wil men er 150 hebben. "Het gaat hard, maar volgens landelijke er varingscijfers komt 2% van de be roepsbevolking voor werk via een uitzendbureau in aanmerking", zegt Wilma van Straaten. Ook op Tholen en St.-Philipsland is er volgens haar zeker vraag en aanbod in de sectoren administra tie, techniek en gezondhéidszorg. "Ik heb 't er in elk geval al hardstikke druk mee en de reac ties zijn heel positief. De bedrij ven zijn echt blij dat er in Tholen een uitzendbureau is." Dactylo heeft al meer dan hon derd mensen ingeschreven. Wilma van Straaten kreeg van het kan toor Bergen op Zoom het bestand Tholen/St. Philipsland en dat wordt gecontroleerd. "De meesten blijken al werk gevonden te hebben, maar ze hebben zich niet laten uitschrijven. De ande ren komen voor een gesprek, want ik wil de mensen persoonlijk ken nen. Ik schrijf niet telefonisch in. Ook over het werk in de bedrijven Zaterdag Los Vast NCRV-radio Een keur van Nederlandse ar tiesten is zaterdagmiddag gratis te beluisteren in Meulvliet te Tholen. Behalve 1500 belangstellenden worden er ook drie miljoen luiste raars verwacht. Dat is op basis van onderzoek de luisterdichtheid van het NCRV-radioprogramma Los Vast met Jan Rietman als pre sentator. Van twaalf tot twee treden tijdens de rechtstreekse radiouitzending op: Anita Meyer, de Frank Boey- engroep, de Dolly Dots, Peter Koelewijn, Frizzle Sizzle, Na- dieh(winnaar van de zilveren harp), Oscar Benton, Hello Eise, de Deurzakkers, Feedy, John Hendriks, Marcha en uit de Ver enigde Staten Philip Baily, zanger van Earth, wind and fire en be kend van de videoclip met Phil Collins. 't Was eerst de bedoeling dat na de rechtstreekse uitzending er nog een programma van twee uur zou volgen, dat een week later zou worden uitgezonden. Dit gaat echter niet meer door, zo deelde een voorlichter van de NCRV mee. WONINGINRICHTING li i' 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet neelslid te geven. Dan nemen ze iemand van een uitzendbureau en in de praktijk blijkt dat vaak de springplank naar een vaste baan te zijn. Personeelskosten zijn enorm hoog en wij nemen een stuk werving, selectie en, salarisadministratie over. Van de kant van de werkne mer gezien, bieden wij afwisse ling. Ik ken een verpleegkundige die al twaalf jaar voor uitzendbu reaus werkt. Ze zit niet aan één baas vast. moet je op de hoogte zijn; beide partijen moet je goede informatie kunnen geven." Wilma van Straaten reageerde vo rig jaar op een advertentie van Dactylo in de Eendrachtbode. Ze heeft zeven jaar als verpleegkun dige in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom gewerkt en ex ploiteerde een jaar het drukste winkeltje van Tholen, de Snoepe rij in de Molenvlietsestraat. "Met mensen omgaan heb ik altijd leuk gevonden en dit werk kun je goed combineren met je huishouden, 't Is dan ook fijn om te doen." Ze liep drie weken stage in Til burg, Breda, Roosendaal en Ber gen op Zoom. "Het was een pitti ge opleiding en nu krijg ik nog een cursus in Eindhoven voor de technische beroepen. Aan de vraag naar lassers en elektrotech nische tekenaars kun je gewoon niet voldoen. Zaterdag belde er nog een collega van Goeree- Overflakkee of ik iemand had die maandag kon beginnen, maar er is gewoon niet aan te komen. Dat is ook één van de leuke kanten van dit vak: je hebt met alle Dactylo- kantoren in het land contact: nu nog schriftelijk en telefonisch, in de loop van het jaar via een com puterverbinding om onderling de gegevens uit te wisselen. Een pluspunt is, dat ik via doorkiesap- paratuur 24 uur per dag telefo nisch bereikbaar ben, zodat ik ook na vijf uur kan zorgen dat er de volgende morgen om zeven uur een vacature is vervuld." Bedrijven schakelen uitzendbu- reaus(zoals ook START, een on derdeel van het arbeidsbureau Tholen) in bij pieken als bijvoor beeld een zilveruiencampagne of het eindejaars banket en bij ziek te. "Daarnaast merk je, dat be drijven twee maanden proeftijd vaak te kort vinden om een goede beoordeling aan een nieuw perso- Morgen (vrijdag) organiseert de P.V.A.B. om 19.30 in dorpshuis de Wimpel te Sint Philipsland een in formatie avond over de Philips- en Oesterdam. Specialisten van rijkswaterstaat zullen aan de hand van een film, een lezing en uw vra gen, duidelijkheid scheppen over de vorderingen van de werken, de komende sluiting van de Philips- dam en de toekomstige inrichting van de omliggende gebieden. In tegenstelling tot vroeger, krij gen uitzendkrachten dezelfde be loning als vaste personeelsleden. De geschiktheid wordt beoordeeld en of 't nu een Nederlander of een Turk is, wie niet geschikt is voor een bepaalde baan, wordt niet doorverwezen. Er wordt niet ge discrimineerd. Wij betalen volgens de c.a.o. en de mensen zijn sociaal verzekerd voor ziekte en ongeval. Het be drijf betaalt voor onze dienstver lening een toeslag." Dactylo, een onderdeel van het V D concern, begon zeventien jaar geleden toen de oprichter en huidige directeur zijn vrouw als kantoorkracht uitzond. Inmiddels is deze vorm van dienstverlening ingeburgerd. "De Thoolse bedrij ven vinden 't een uitkomst dat er hier een kantoor geopend is", zegt Wilma van Straaten. "Het is ook kostenbesparend omdat vraag en aanbod van Tholen/St. Philips land nu beter op elkaar afgestemd worden. Reiskosten, die men voorheen had van Bergs personeel worden uitgespaard." De Dalemsestraat in Tholen, waar binnenkort ook een nieuw post kantoor en bibliotheek worden geopend, krijgt een nieuwe injec tie op het gebied van de dienstver lening. Hoofddader L. is in oktober al veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf en ter beschikking stelling van de regering voor psychiatri sche behandeling. De minderjari ge J.T.(17) heeft zes maanden tuchtschool gekregen. Vrijdag morgen stonden de laatste twee van de vier overvallers terecht: A.A.T.(20) en A.M.E.F.(18), bei den in Marokko geboren en even als hun landgenoot J.T. woonach tig in Bergen op Zoom. Bij de overval in de late avond van die negende juni vorig jaar, werd dhr. M. Nelisse(66) met een mes dusdanige verwondingen toege bracht, dat hij twee dagen later in een ziekenhuis overleed. Aan het begin van de zitting werd op video een reconstructie van het misdrijf getoond met in de hoofd rol de kleine T., die bleef ontken nen, aan de overval meegedaan te hebben. Drie politiemannen met een startnummer op borst en rug, 'speelden' de andere verdachten. Men zag ze op de fiets vanuit de Langeweg richting Steintjeskreek rijden, waar ze hun rijwiel in de fietsenstalling bij de School met de Bijbel neerzetten. Ze verken den via de Noordweg de achter kant van het pand van Nelisse, lie pen door de Langeweg voorbij het postagentschap richting Geref. Kerk en hielden aan het einde van de bebouwing stil. "Daar is het postagentschap, daar gaan we in breken", zei L. tegen z'n drie hel pers. Die schrokken blijkbaar te rug toen 't er op aankwam, want L. kreeg te horen: "Ga jij maar alleen." woon maar was meegefietst, zon der te weten waarom'. Rechtbankpresidente mevr. Jan zen van Oosten: "Is 't dan een ge woonte van u, dat u voor een fietstocht op een zomeravond een fiets steelt?" T. bleef ontkennen een fiets gesto len te hebben en een mes bij zich te hebben. "Ik had alleen een klein zakmes bij me, dat ik altijd draag." Op verzoek van T. waren er drie getuigen a decharge opgeroepen: zijn medeverdachte F., hoofdda der L. en de jongste medeplichtige J.T.. De laatste was niet versche nen. Aangezien zijn kennis van de Nederlandse taal niet zo groot was, had T. een Marokkaanse tolk toegewezen gekregen. Mr. Van de Velde, raadsman van T., bracht naar voren, dat zijn cliënt aan één kant slechthorend was. Hij begreep niet altijd alles en verstond niet goed Nederlands. F. voerde aan, dat T. wel op de hoogte was van de plannen voor de overval. "Met z'n vieren heb ben we de zaak besproken en T. heeft niet gezegd, dat hij 't niet begreep. Zijn rol was: met mij buiten wachten tot we binnen mochten komen. Hij is niet weg gelopen. We zijn echter niet bin nen geweest omdat we hoorden schreeuwen. Daaruit begrepen we, dat het misging", aldus F. Ook hoofddader L. werd onder begeleiding van twee leden van de parketpolitie binnengebracht om als getuige op te treden. "Ik wens niet te getuigen", liet hij weten, maar de presidente antwoordde, dat dit verplicht was. "Dat is jam mer", vond L. Hij was niet bekend met de slech thorendheid van T. "Hij was op de hoogte van de overval. Hij heeft meegedaan aan de gesprek ken; in elk geval heeft hij er bijge zeten. Hij sprak geen Nederlands, maar zijn vrienden vertaalden 't. Ik zou samen met T. naar de voor deur gaan, maar in strijd met de afspraak bleven ze alle drie afzij dig staan. T. had een zakmes bij zich en hij wist, dat ik ook een mes had. Van elk mes gaat een bepaalde drei ging uit. De overval moest lukken. F. had tegen mij gezegd, als 't mislukt, krijg je moeilijkheden met T', aldus L. voor het hekje op vragen van de raadslieden en de presidente. L. vroeg of hij mocht gaan zitten, maar dat bleek al te laat, want hij viel flauw. Parketwachten snelden toe. De zitting werd geschorst en op een bank kwam L. weer bij. Nadat hij medicijnen had gekre gen, mocht hij de zaal verlaten. De officier van justitie conclu deerde, dat de getuigen voor T. eerder belastende, dan ontlasten de verklaringen hadden afgelegd. Duidelijk was volgens hem, dat de twee samen met anderen geld had den willen stelen, ten dele toebe horend aan Nelisse, ten dele aan de PTT. Het was voor hem een poging tot diefstal of afpersing, de dood van Nelisse ten gevolge hebbend. F. had bekend, T. niet. Volgens mr. Boogers hadden de drie Marokkanen een niet onbe langrijke rol gespeeld. In de Ste nen Tuin bij de Parade te Bergen op Zoom was het plan beraamd. L., die zelf in Anna Jacobapolder had gewoond, kende het posta gentschap en zou Nelisse bedrei gen en de anderen via de achter deur binnenlaten. Toen dat niet kon, zou er iemand met L. via de voordeur naar binnengaan. Het is niet duidelijk wie. Daar was on enigheid over. L. klopte in elk ge val op de deur van het postagent schap en zei tegen Nelisse, dat hij de politie wilde bellen omdat er thuis wat gebeurd was. Nelisse liet L. binnen, maar deed achter hem de deur weer op slot. L. trok ge lijk z'n mes. Het aandeel van L. overtreft in belangrijke mate dat van de drie anderen, maar ze waren zo nauw bij de voorbereiding en uitvoering van de overval betrokken, dat het duidelijk mededaders waren. Me- VERVOLG PAG. 11 De opzet was, dat T. met L. naar de voordeur zou gaan, maar hij bleef bij de andere twee aan de overkant van het postagentschap staan. Toen ze zich na enige tijd richting het pand van Nelisse be gaven, hoorden ze aan het lawaai, dat het misging. Mevr. Nelisse zag vanaf de bovenverdieping twee jongens richting de winkel komen en hoorde ze schreeuwen 'wegwe zen'. T. bleef er echter bij, dat hij 'ge- Officier eist 9 maanden met aftrek voor twee medeplichti gen overval Anna Jacoba polder Advocaten schuiven schuld op eerder veroordeelde hoofddader Wordt REC Tholen onderges neeuwd door Goes? Eénrichtingverkeer in de Polder- en Louisestraat te Tholen Blijft nieuwbouw gemeente huis wel binnen de 1 miljoen gulden? I)warse(?), trotse Friezin in stemmen van lezers Plateau voor scheepswerf fa. Van JJiuivendijk in Tholen Burgemeester stelt vanuit St. Maartensdijk Rode Kruisge- bouw in Maartensdijk in gebruik Zes kandidaten voor Thoolse sportprijzen Vervroegde splijtstofwisseling kernenergiecentrale Waterschap Tholen verhoogt geschot WIE UITSTELT TOT MOR GEN HEEFT OOK NOG DE MOEITE VAN HET MOE TEN ONTHOUDEN Dit nummer pagina's bestaat uit 18 markt 26 telefoon 01 660-2480 ijzerwaren gereedschappen J_ Ook in 1986 waren de uitgaven ten bestemmingsreserves f. 191.500,- behoeve van waterkeringen, wa- bijgepast, zodat het geschot niet terbeheersing en wegen niet dek- hoefde te worden verhoogd. Ont kend, maar toen werd uit de dat de kostenstijgingen voor een Advertentie I.M. Hoewel het volop winter is met strenge vorst 's nachts tot -13 graden en overdag nog tot -9 graden moet het sleetje rijden nog tot de ijsbanen beperkt blijven. In tegenstelling tot het noorden en oosten is er hier nog nauwelijks sneeuw gevallen. Daarentegen zijn er wel volop schaatsmogelijkheden met dankzij het uit blijven van sneeuw, goede ijskwaliteiten, zoals hier op de ijsbaan te St. Annaland. groot deel structureel zijn, wijkt het waterschapsbestuur voor 1987 van dit uitgangspunt af. De voor gestelde verhoging is, samen met een bijdrage van 125.000 gulden uit de bestemmingsreserves, vol doende om het op ongeveer f. 180.000,- geraamde tekort voor 1987 te dekken. Ook voor dekking van het tekort op de waterkwaliteit wordt een be roep gedaan op de reserves. Zo wordt 248.000 gulden genomen uit de bestemmingsreserve 'egali satie zuiveringslasten' en 20.000 gulden uit de onderhouds- en ver vangingsreserve zuiveringsinstal laties. De verontreinigingsheffing brengt f. 1.351.500,- op, zijnde 26.500 v.e. a f. 51,-. De algemene vergadering van het waterschap ging in mei met dit dekkingsplan accoord en de Kroon keurde dat besluit inmiddels goed. Door de opheffing van het water schap De Prins Hendrikpolder zijn de reserves van het water schap Tholen toegenomen. Het voormalige waterschap ontving van het Rijk destijds twee afkoop sommen als gevolg van de overna me van het Rijk van het onder houd van de hoogwaterkering langs het Schelde-Rijnkanaal en onderhoud Slaakdam. De af koopsommen bedragen f. 196.294,- en f. 41.708,-. Het financieringstekort van het waterschap is per 1 januari 1987 geraamd op f. 577.194,22. Voor de zuiveringstaak is een geldlening geraamd van 500.000 gulden en voor de traditionele taken een le ning van 600.000 gulden. Op die manier wordt per 31 december 1987 een financieringstekort ver kregen van f. 710.966,44, verdeeld in f. 281.003,47 voor de traditio nele taken en f. 429.962,99 voor de waterkwaliteitstaak. Het water schapsbestuur acht dit tekort ver antwoord. Voor het eerst is de waterschaps begroting volgens de nieuwe comptabiliteitsvoorschriften sa mengesteld. De kosten van alge meen bestuur en technische dienst worden gelijkelijk over de kosten- dragers waterkeringen, wegen en waterbeheersing verdeeld, nadat hierop het aandeel voor de zuive ringstaak in mindering is ge bracht. De provincie heeft de Zeeuwse waterschappen dringend verzocht deze kosten op uniforme wijze over de kostendragers te verdelen. Nieuw in de begroting is een on kostenpost voor bestrijding van de muskusratten. Sinds 1 januari 1986 is dat een taak van de provin cie. Het waterschap betaalt een bijdrage van 12.000 gulden (18.000 herleide ha a f. 0,60/0,70). Rattenvanger J. Schot uit Tholen is per 1 september in dienst van de provincie getreden. Voor 1987 zijn de kapitaallasten voor de traditionele taken en de zuiveringstaak f. 1.666.217,-, dat is ruim f. 170.000,- meer dan in 1986. De stijging is voornamelijk te wijten aan afschrijvingen op in vesteringen en aan rentelasten. Beiden stijgen met ongeveer f. 76.000,-. De toename van deze kosten wordt veroorzaakt door de zuiveringstechnische werken te Tholen/Oud Vossemeer en Sint Philipsland/Anna Jacobapolder. Om deze werken te dekken is bij de Nederlandse Waterschapsbank een lening van een miljoen gulden afgesloten en staat een tweede le ning, groot 500.000 gulden, op stapel. Ook de aanschaf van een mobiele kraan van 200.000 gulden veroorzaakt hogere kapitaal- lasten. Ten derde is voor 295.000 gulden verbeterd aan quartaire wegen en ten vierde kost het op maken van een basisplan zoet wa ter 3 ton. In 1987 zal voor 650.000 gulden aan de wegen worden ver beterd en zal een tractor met hy draulische lengtegiek van 85.000 gulden worden aangeschaft, ter- VERVOLG PAG 11

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1