Noodgedwongen soms andere taken WINTERGROENTE BARST VAN DE VITAMINE MATHEUSE DE WIT KORTINGEN 10 TOT 50% MODEHUIS TEBBENS CNV complimenteert Tholen TRIUMPH-ADLER GABRIELE 9009 VANDAAR KORTINGEN TUSSEN DE 10 EN 60% Electronische schrijfmachine Een machine met veel extra's zoals: - papier injector - automatische regelop- schuiving - centreren - rechtslijnend typen - relocatie - tabulatie - decimaal tabulator - geheugen - correctie - en nog veel meer Nu van 4^ <4 >1VIC voor 1443,- wie ontenqt er de krant giaaq vol Kreuken? PERZISCHE EN OOSTERSE TAPIJTEN OPRUIMING Grandioze verbouwingsopruiming bij MODEHUIS TEBBENS Donderdag 15 Januari 1987 DE EENDRACHTBODE 17 Directie van REC Goes over ontslag Amesz "Door de nood gedwongen moeten soms perso neelsleden voor langere of kortere tijd andere taken verrichten", schrijft de directie van het REC te Goes aan de cursisten, naar aanleiding van het ontslag van coördinator J. Amesz van de Thoolse dependance. "Er is perspectief voor subsidie ten behoeve van een vierde bedrijfsverzamelgebouw. We moeten voortva rend aan de plannen doorwerken." Uitverkocht Verbazingwekkend HALS Coördinator Subsidies inclusief 20% BTW. Dieleman bv Eigenlijk zorgt de natuur goed voor ons! Uitgere kend in deze tijd van het jaar waarin je het 't minst zou verwachten blijken groenten boordevol vitamine C en andere weerstandversterkende voe dingsstoffen te zitten. En bovendien is die anti- griep-groente er in een rijke variatie: diverse kool soorten, prei en koolraap. Dat al die rijkdom ook nog eens op verschillende manieren is klaar te maken daarover hebben we het straks. De kool-doolhof Stoof uw gezin 'ns een kooltje Kool niet te lang koken Koolstoofpot Koolraap Eenpansgerecht van koolraap met bruine bonen Blij met prei Schotse preisoep Ovenschotel Neem nu een abonnement. Voor slechts 68 cent per week wordt volop informatie ovei Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. Zo'n 75 tafel- en balkleden waaronder ragfijne Bochara's, oude Belouchen, ZO 00K 60 VLOERKLEDEN UIT PERZIE EN INDIA in vele kwali-J teiten, waaronder vele originele NOMADENTAPIJTEN UIT PERZIË) Moeten weg i.v.m. aankomst nieuwe collectie !r Bosstraat 24, Bergen op Zoom, telefoon 01640-42216 Parkeren Centrumgarage P-S. Ook het adres voor al uw reparaties, lisiïèï? antislip en reiniging van uw perzen. Heel onze winterkollektie damesjaponnen, pakjes, bloezen, truien enz. moet weg omdat we de zaak totaal gaan vernieuwen. GRIJP NU UW KANS! MODIEUZE KLEDING TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN! Vrijdagavond koopavond Steenbergsestraat 28, Bergen op Zoom, tel. 01640-34480 Tijdens de verbouwingsopruiming op onze BRUIDSKLEDING 10 tot 40% KORTING In de brief, waarvan een afschrift is gestuurd aan b en w, de gemeen teraad, leden van de REC- werkgroep Tholen en de mede werkers, wordt verzekerd, dat bestuur, directie en medewerkers 'met elkaar hun uiterste best blij ven doen om het werk op dezelfde wijze voort te zetten.' "Daarover kan geen misverstand bestaan." De deelnemers van de Open School-groep hebben 10 december al een brief aan de directie in Kans op subsidie voor vierde BVG Wethouder J. Versluijs zei dat gisterenmorgen na het bezoek van een achttien leden tellende delega tie van het Christelijk Nationaal Vakverbond aan het gemeente bestuur in St. Maartensdijk. De vakbondsbestuurders van Tholen, St. Philipsland, overig Zeeland en landelijke secretaris P.A.G. Cam- maert bespraken met burgemees ter H.A. van der Munnik, de wet houders P. van Schetsen en Ver sluijs en gemeentesecretaris T.C. Benou het werkgelegenheidsbe leid van Tholen. Tholen was de laatste gemeente in de serie werkbezoeken van het CNV in Zeeland en districts bestuurder L.Q. Phernambucq had uit de pers begrepen, dat Tholen zich opstuwt in de vaart der volkeren. "Het is voor ons een interessant gebied, maar met een deel van Zeeuws-Vlaanderen is hier de hoogste werkloosheid. Het gemeentebestuur doet daar actief wat aan en daarvoor onze compli menten. Ik noem Tholen graag als voorbeeld, maar het gemeente bestuur loopt ook wel eens te hard", zei Phernambucq, die op het door de vakbonden en de staatssecretaris afgewezen Thool se werkervaringsproject doelde. Wethouder Versluijs vond niet, dat hij te hard van stapel liep, want ten aanzien van de werkloos heid wilde hij niet met de armen over elkaar blijven zitten. Hij schetste het beleid en noemde het beschikbaar stellen van huurruim- te aan bedrijven. Bouwbedrijf UltStlmMg Uijtdewilligen nam daarvoor het initiatief met 1000 m2 in Tholen. Het gemeentebestuur stimuleerde de bouw van het tweede van 2500 m2 in St. Maartensdijk, waarvoor de provincie uit het werkgelegen- heidsfonds 300.000 gulden subsi die beschikbaar stelde. Het bleek een succes en er kwam een derde van 3300 m2, dat deels gevuld werd door nieuwe en voor een an der deel door bestaande bedrij ven. "We zijn nu uitverkocht, zodat we naar een vervolg moeten uitzien. We zijn zeker van plan een vierde bedrijfsverzamelgebouw te verwe zenlijken", aldus Versluijs. Hij kon nog niet zeggen, waar dat ge bouwd wordt. Dhr. Jorritsma informeerde naar het toekomstperspectief en dhr. Cammaert waarschuwde, in de euforie over dit beleid, knelpun ten niet over het hoofd te zien. "Wat is het strategisch beleid, wanneer Tholen uit de markt is? Zit Tholen niet met een moeilijke infrastructuur? Is het niet verba zingwekkend en een opvallende ontwikkeling, dat nieuwe bedrij ven de afstand naar Tholen op de koop toenemen?" Ook Jorritsma pleitte voor verbe tering van de infrastructuur. "Ik ben nu over een slingerdijkje naar St. Maartensdijk gekomen." Burgemeester Van der Munnik was ook wel voor een betere in frastructuur, maar hij wees de goede werkkrachten, het gunstige arbeidsklimaat, de lage gemeente lijke belastingen en de lage grond prijzen als positieve kanten aan. Wethouder Versluijs bracht naar voren, dat de gemeente in het be gin hard moest trekken om bedrij- Indachtig de zegswijze: De man is het hoofd van het gezin, maar de vrouw is de hals (de nek) waar 't hoofd om draait", thans wat praatjes over de hals. Dit li chaamsdeel is zeer belangrijk, maar ook erg kwetsbaar. Dat komt tot uiting in talrijke uit drukkingen, zoals "iemand een stuk hout tussen hals en oren leg gen". Vroeger als lijfstraf toege diend. Eveneens het oude: "tus sen hals ende hooft slaen". Daar mee staan de woorden halsslag en halsrechter in verband. Een halsslag was oorspronkelijk een oorvijg, (vroeger oorveeg) een kinnebakslag. Later ook gebruikt in de betekenis van ridderslag. Iemand tot ridder slaan. Een hals rechter was bevoegd eea dood vonnis uit te spreken en te doen voltrekken. Hals werd dan opge vat als een synoniem van leven. Vandaar ook: "Heeren heb-lange halzen". Dat betekent, de over heid bezit de macht en het vermo gen boosdoeners overal te laten grijpen. En "den strop om den hals hebben" voor aan beulshan- den overgeleverd zijn. Schertsend zei men wel: "het kan niet erger dan de hals eraf. Men kan een luis niet meer benemen dan het le ven". Een schrale troost van booswichten tegen gerichtsstraf- fen. "Iemand aan de. hals han gen" betekende aanvankelijk iemand vleiend om iets smeken. Later iemand lastig vallen. Van daar: iemand aan de hals krijgen, voor last van iemand krijgen. In zeemanstaal betekende "op den hals" gevaar voor bemanning en schip. Als het schip bij hoge zee zwaar aan de ankers trok, noem de men dat "op den hals rijden" of gevaarlijk achter de ankers rij den. Op de reeds genoemde kwetsbaarheid hebben eveneens de zegswijzen: "de hals verbeu ren" en "de hals moeten laten" betrekking. Beide duiden aan, het leven verliezen. We vervolgen met het oude spreek woord: "Beter kamp dan hals verloren". Beter met schande ge vlucht dan met ere verloren. Ver gelijk: beter bloo Jan dan doo Jan. Beter laf dan dood. In de rechtspraak kwam voor "op den hals worden verbannen". Kwam de verbannene in het land terug dan boette hij die durf met zijn leven. Zo bestond evenèens: "op den hals gevangen zitten". Gevangen zitten in afwachting van de doodstraf. In al deze uit drukkingen kan hals gevoeglijk vervangen worden door leven. Zo ook: vechten op hals en kraag voor op leven en dood. Van een aartsleugenaar werd gezegd: "lie gen door al de halzen van de wereld". Vandaar het rijmpje op een grootspreker: "Die te Gent is ge boren, Te Utrecht lig ter schole En te Luik leert zijn Wals, (Waals), Is een muitmaker door zijn hals". De laatste twee regels verving men wel door: "En die te Luik is opgevoed, heeft het mui ten in zijn bloed". De kwetsbaar heid van de hals blijkt ook.uit het oude spreekwoord: "Al te ras breekt de hals". Betekenis: haastige spoed is zelden goed. Vergelijk: hals over kop iets doen. Zonder nadenken. Even eens in: de beste zwemmers ver drinken het meest en de beste klimmers breken". Dat beteken de, onnodig veel woorden verspil len aan iets dat kort en bondig kan worden gezegd. Om aan te duiden dat een wijnfles leeg was, zei men wel schertsend: "wat heeft de hals gebloed". Waar schijnlijk had dat betrekking op de hals van de fles. Een goedige sul noemde men: "een hals, een Jan achter het lam". Vergelijk het latere een Jan hen. Er zijn wel meer zegswijzen met hals, maar we besluiten met de oude boerenwijsheid: "Men melkt een koe door de hals". De betekenis daarvan is, hoe beter een koe wordt gevoerd, hoe meer melk zij geeft. Nieuwe energie-wijzers: De Vere niging van Exploitanten van Elec- triciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) heeft nieuwe Energie- wijzers voor 1986-1987 samen gesteld. Deze energie-wijzers in formeren de consument onder an dere over het verbruik van koel kasten, diepvriezers, afwasmachi nes en wasautomaten. De nieuwe energie-wijzers zijn te verkrijgen in het kantoor van de PZEM te Tholen. ven naar Tholen te krijgen, maar nu komen er spontaan aanvragen. "Dat is het resultaat van een geza menlijk beleid. De raad staat er volledig achter, er is een ambte naar dag en nacht voor vrij ge maakt en onze activiteiten hebben een uitstraling op de bestaande bedrijven, waarmee we ook regel matig contact hebben. Er is volle dige inzet nodig om ons doel te bereiken, want ondanks de ge daalde werkloosheid, blijft de economische structuur van Tho len zwak. We moeten nog meer agrarische nevenactiviteiten en re creatie zien te krijgen." Burgemeester Van der Munnik vulde aan, dat b en w in alle ge brekkigheid constant trachten om de juiste wegen te vinden om de werkgelegenheid te verbeteren. Hij schreef de daling van de werk loosheid op Tholen voor zo'n tien procent toe aan de landelijke en internationale ontwikkelingen. Het succes met de bedrijfswerving is hoofdzakelijk het gevolg van een mentaliteitskwestie, aldus de burgemeester. "Het gemeente bestuur is niet bureaucratisch, we hebben 1 in plaats van 7 loketten, we trekken onze jas twee keer in plaats van half uit en we verplaat sen ons in de huid van een bedrijf. Dat is een groeiproces." Na het gemeentebestuur bezocht de CNV-delegatie Budelpack in Poortvliet en Goedhart in St. Maartensdijk. Goes geschreven, de cursisten van de groep Engels in januari. De lessen Engels van dhr. Amesz worden overgenomen door mevr. M. de Graaf. De directie heeft er 'alle vertrouwen in dat dit op des kundige en enthousiaste wijze' ge beurt. Ook van de invaller bij de Open School, mevr. E. de Jong, wordt dat gezegd. Zij vervangt mevr. M. Paardekooper, die ziek is. De coördinatietaken zullen wor den uitgevoerd door mevr. L. IJ zerman, die al enige jaren als edu catief medewerkster aan het REC Tholen is verbonden. "Wij heb ben geen enkele reden om aan te nemen, dat hierdoor de zorg voor de dépendance en de deelnemers zou verminderen", aldus de REC- directie Goes. "Al vanaf de start is het beleid van het REC de Bevelanden/Tho- len erop gericht om zoveel als maar enigszins mogelijk is, de ac tiviteiten zo dicht mogelijk bij de deelnemers aan die activiteiten te organiseren. Dit is onder meer de reden van het ontstaan van de dé pendance Tholen. Het REC noch het gemeentebestuur van Tholen hebben de intentie dit beleid te veranderen. Dat betekent dat, ui teraard zolang de subsidiënten ons voldoende financiële midde len verschaffen, het voortbestaan van de dépendance is verzekerd. Het REC moet alle werkzaamhe den verrichten met de subsidies die door de zeven gemeenten op de Bevelanden en Tholen, naar ra to van het aantal inwoners, be schikbaar worden gesteld. Het REC-bestuur, waarin de gemeen tebesturen vertegenwoordigd zijn, moet met de beperkte middelen een zodanig beleid voeren, dat het leren zo goed en ongestoord mo gelijk kan plaatsvinden. Hierin past het soms, door de nood gedwongen, personeelsleden voor langere of kortere tijd be paalde andere taken te laten ver richten. Dat komt niet alleen bij het REC voor, maar bij alle instel lingen en bedrijven. Dit is een ver antwoordelijkheid van het bestuur. Kritiek op dit deel van het beleid is niet terecht", aldus directeur J. Roovers, die de cur sisten veel leergenoegen toewenst. Hoogstraat 14-16 Tholen Tel. 01660-4150* Rode kool, bloemkool, sa vooiekool, groene kool, kooltjes (zoals spruitjes ook wel worden genoemd) - verwarrend vindt u niet? Laten we het even op een rijtje zetten. Er zijn sluitkolen: rode kool, witte kool, spitskool (de bekende zomerkooi) en de groene en gele savooiekool. Daarnaast is er boerenkool, broccoli, bloemkool (wit en te genwoordig ook groen), Chi nese kool, paksoi en spruitjes. Zuurkool, een van de meest fa voriete wintergroenten, is niets anders dan door gisting smake lijk bewerkte witte kool. Wie koolteelt zegt, zegt Broek op Langedijk. Daar in het rijk der duizend eilanden werd vroeger de kool op platte schuiten als pyramides gestapeld aange voerd en varend ter veiling ge bracht. Hoe dat vroeger ging is nog steeds te zien op de be kende Broeker Veiling. Hol lands eerste veiling, al in 1887, is tegenwoordig een museum. Nu gaat dat wat efficiënter. Hollandse kool is tot ver buiten onze grenzen een begrip. Alleen al in Nederland eten we 30.000 ton kool per jaar. Gestoofd, gesmoord, als stamppot - kool is niet voor één menu-gat gevangen. Héél bij zonder is kool-sla (een halve kool voor vier personen is genoeg, de andere helft kunt u dagen bewaren). Héél fijn snij den, uitje erdoor snipperen. Daarover heen een dressing van olie, azijn, zout, peper en wat suiker. En maak 't af met fruit, mandarijntjes, sinaasap pel, rozijntjes of gesnipperde Hollandse appel. De moderne voedingsleer raadt aan kool niet langer dan 10-15 minuten (rode kool 15-20 min.) te koken. Er ontstaat dan geen nare koollucht, de kool wordt lichter verteerbaar, sma kelijker en behoudt veel van de gezonde vitaminen. Per persoon 721 Kcal., 2884 Kjoule. Bereidingstijd: 20 minuten. Oventijd 40 minuten. Voor 4 personen 1 kg savooie kool of witte kool, 500 g door regen varkenslapjes in stukjes, 3 uien, 500 g aardappelen, 40 g boter of margarine, tl bouillon, zout, peper en karwijzaadjes. De kool schoonmaken en schaven, de uien schillen en in stukken snijden, aardappelen schillen en in blokjes snijden. Het vlees in de boter of marga rine snel aan alle kanten bruin bakken, de uien meebakken en dan de aardappelen en de kool toevoegen. Zout, peper en wat karwijzaadjes en de bouillon in de pan doen. Een ovenvaste schotel met deksel nemen en de oven voorverwarmen op ca. 200°. De inhoud van de pan in de ovenvaste schotel overdoen, een deksel erop en ca. 40 minu ten in de oven. Bij gebrek aan een oven kan dit recept ook in de pan op een zacht vuurtje worden klaargemaakt. Op het eerste gezicht zou je niet zeggen dat koolraap ook tot de koolfamilie behoort, 't Is een plant met een zeer dikbui kige wortel. De schil daarvan ziet er nogal ruw uit - reden waarom ie waarschijnlijk niet de waardering krijgt die 'm toe komt. Want onder die rimpe lige, aardekleurige bolster zit geel, geurig 'vlees', dat ge kookt, gesmoord of gestoofd een zachte en bijzonder aroma tische smaak heeft. En hij zou de titel wintergroente niet met ere dragen, als-ie niet völ zat met vitamine C (25 eenheden per 100 g produkt). Verder is koolraap rijk aan mineralen en arm aan calorieën. En over rijk en arm gesproken: kool raap is één van de allervoorde- ligste wintergroenten. Dus, wat houdt u tegen om 'm vaak op 't menu te zetten? Variatie misschien? Dan zijn hier wat tips.... Koolraap combineert uit stekend met kaas en kaasge rechten, met saucijsjes en vooral met lamsvlees. Per persoon 685 Kcal., 2877 Kjoule. Bereidingstijd: 55 minuten. 200 g bruine bonen, 1 kg aard appelen, 1 kg koolraap, zout, 1 grote rookworst, 2 dl melk of bouillon (van een tablet), klon tje boter, aardappelmeel (even tueel) Neem conserven of ge droogde bruine bonen. Week de gedroogde bruine bonen 12-24 uur in ruim water. Breng de geweekte bonen met zoveel weekwater aan de kook dat ze net onder staan en laat ze een half uur voorkoken. Schil de aardappelen en snijd ze in vieren. Maak de koolraap schoon en snijd ze in reepjes. Voeg de aardappelen, de kool raap, het zout en de rookworst aan de bruine bonen toe en laat ze in 20 minuten gaar koken. Haal de worst uit de pan, houd deze warm en voeg de melk of de bouillon met de boter toe en bind het vocht met de in plakjes gesneden rook worst. Prei is een stengelgroente - de ondergrondse overgang tussen het wortelgedeelte en het blad, want alleen het groene loof steekt boven de aarde uit. In de winkel vinden we nu voornamelijk de herfst- of winterprei - een forse rechte stengel met grijsgroen of don kergroen blad. Prei zit vol van de mineralen, vooral ijzer en calcium - een geschenkje van Moeder Natuur om onze weer stand te verhogen. Bij prei hoef je nooit te vragen of 't er is, want z'n markante geur ruik je in de winkel boven alles uit. Een heerlijk aroma waar je heel veel kanten mee uit kunt: In de oven gratineren met ge raspte kaas. Ontbijtspek uit hakken en daarbovenop de prei smoren. Afmaken met thijm en peper. Per persoon 529 Kcal., 2115 Kjoule. Bouillon-trek-tijd: 3 uur, berei dingstijd: 35 minuten. 1 soepkip, 2 t water, stukje foelie, zout, ui, wortel, peter selie, peperkorrels, rozemarijn, 6 dunne preien, 50 g rijst, 10 ge weekte pruimen. TYek een kippebouillon van de soepkip en alle ingrediënten tot en met de rozemarijn. Haal de gare kip uit de pan en zeef de bouillon. Voeg het in dunne ringen gesneden wit van de preien toe aan de bouillon, samen met de rijst en de ge weekte ontpitte pruimen. Laat dit samen een half uurtje zacht jes koken. Voeg de in stukjes ge sneden kip toe en maak de soep op smaak af met peper, zout en fijngeknipte peterselie. Per persoon 660 Kcal., 2630 Kjoule. Bereidingstijd: 15 inuten, oven tijd 30-45 minuten. Ovenschotel van prei, gehakt, aardappelen-en-kaas en tomaat. 400 g gehakt, peper, zout, ker riepoeder, thijm, 1 kg prei, 750 g aardappelen, 8 tomaten, 100 g geraspte of plakken kaas. Bak het gehakt los aan de pan met peper, zout, kerriepoe der en thijm. Maak de prei schoon, snijd deze in stukken van 3 cm en kook ze ca. 7 minu ten voor. Schil de aardappelen snijd ze in plakken en kook ze ook een minuut of tien voor. Ontvel de tomaten en snijd ze in plakjes. Beboter een oven schotel. Leg het gehakt on derin, daarop de afgegoten aardappelplakken, vervolgens de tomaten en de prei. Dek de schotel af met de kaas. Plaats de schotel in het midden van een voorverwarmde oven van 175°C of gasovenstand 3, gedurende 30-45 Naam Adres Woonplaats Ppr7icrhp Kachkau'c pü7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 17