Burgemeester stelt gebouw RKK Maartensdijk in gebruik Sportvissers terug in Tholen 'Meelopers ter meerdere glorie van halve Rambo' m Bijna 50% eigen woningen in Zeeland Begroting 1987 waterschap Tandarts Mes is overleden Advocaten twee medeplichtingen vragen vrijspraak TAAIPRAATJE Donderdag 15 januari 1987 DE EENDRACHTBODE 11 St. Maartensdijk deed wat terug voor hulp na watersnood Verenigingsgebouw Paraat Prima verbinding In tegenstelling tot de officier van justitie, noemden mr. Van de Velde(raadsman van A.A.T.) en mr. Van Tongeren(raadsman van A.M.E.E) de rol van hun cliënten gering tijdens de overval op het postagentschap in Anna Jacobapolder. Meegesleept Geprikkeld Geringe rol Grof geweld Rechtsorde geschokt DAK 15.000 copieën wielrennen Erg slecht Ruim 1 ton Aangepast handicap Via de mobilofoon heeft de Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik maandagavond de verbindingsruimte van het Rode Kruis in het Utrechtse Maartens dijk officieel in gebruik gesteld. Vanuit het Rode Kruisgebouw in St. Maartensdijk werd daarmee wat teruggedaan aan de gemeente, die na de watersnood van 1 fe bruari 1953 hulp bood. Het Utrechtse Maartensdijk vormde samen met een groot aan tal Noord-Hollandse gemeenten in 1953 een adoptiecomité. Op verschillende wijze werd hulp ge boden aan het in nood verkerende eiland Tholen. Maartensdijk hield een inzameling en de opbrengst werd, opgeborgen in een model huisje, door een delegatie aan de toenmalige gemeente St. Maar tensdijk aangeboden. Hiérvan zijn tekeningen gemaakt door een nicht van de bekende Anton Pieck, de in 1981 overleden mejuffrouw A. Pieck. Een inge lijst exemplaar hangt in de trouw zaal, een andere tekening berust in het gemeente-archief. Het door de inwoners van het Utrechtse Maartensdijk opge brachte geld en hout is mede be steed aan de bouw van een vereni gingsgebouw in St. Maartensdijk. Het gebouw aan de Radda Bar- nenstraat is nu in gebruik bij het Rode Kruis. Burgemeester Van der Munnik herinnerde eraan, dat de februari- ramp zich al weer 34 jaren geleden voltrok, maar de herinneringen daaradn zijn nog duidelijk levend. "Het leed dat vele gezinnen zwaar trof, is nog altijd voelbaar." In 1958 onthulde de voorzitter van het adoptiecomité, de toen malige burgemeester van Alk maar, mr. H.J. Wijtema, een ge denkteken als blijvende herinne ring aan de hulp die de 40 ge meenten boden. Staande voor dat monument, bracht de Thoolse burgemeester Op 74-jarige leeftijd is maandag morgen tandarts Arie Nijs Mes te Bergen op Zoom overleden. Ja renlang oefende hij ook in Tho len, Oud-Vossemeer en St. Anna land zijn praktijk uit. In Tholen boven het huidige café The Pub op de Markt, in Oud- Vossemeer nam hij de praktijk over van L. de Rijke. Hij hield spreekuur in hotel Tholenaars op de hoek Zilver-/Voorstraat en toen in de vijftiger jaren het wijk- gebouw van het Groene Kruis ge reed kwam, verhuisde hij daar naar toe. In St. Annaland hield tandarts Mes al voor de evacuatie in 1944 zitting in Havenzicht en later in de Gouden Leeuw. Na wat problemen met de gezond heid werden de spreekuren op Tholen gestaakt en hield hij alleen nog praktijk op de Grote Markt in Bergen op Zoom. Veel Thole- naren werden ook daar nog be handeld. Dhr. Mes bleef zijn be roep tot aan zijn overlijden uit oefenen. Vandaag vindt in Breda de crematie plaats. naar voren, dat de hulpverlening van toen, nog altijd niet is verge ten. "Op dit moment worden we daaraan nog eens sterker herin nerd. Voor de toekomst hopen we gespaard te mogen blijven voor rampen, maar calamiteiten blij ven mogelijk. Het is dan ook zaak, dat voortdurend een goed toegerust en getraind hulpverle ningsapparaat paraat is. Het Rode Kruis maakt daarvan een belangrijk onderdeel uit. 't Is dan ook verheugend, dat het Ro de Kruis te Maartensdijk zijn pa raatheid en toerusting verbeterd heeft met deze verbindingsruimte. Gaarne stel ik die ruimte vanuit St. Maartensdijk in gebruik met de oprechte wens, dat hij in onver hoopte rampsituaties mag bijdra gen aan een goede, adequate hulp verlening aan de in nood verke rende mensen en dieren", aldus Van der Munnik. De mobilofoonverbinding via het relais Breda was prima. Het Rode Kruis beproeft de apparatuur elke maand met Middelburg, maar dan is de kwaliteit soms heel wat minder. Het was voor het eerst dat er zo'n groot bereik werd behaald, zei de waarnemend- colonnecommandant van het Thoolse Rode Kruis, dhr. L.M. Niemantsverdriet. De burgemeester van Maartens dijk, dhr. Panis, bedankte zijn Thoolse collega voor de officiële in gebruik stelling van het Rode Kruisgebouw. Naast de verbin dingsruimte is er een leslokaal en een garage. De bouw kwam via zelfwerkzaamheid van colonnen- commandant Oostelbos en zijn helpers tot stand. VERVOLG VAN PAG. 1 dedaders bij de poging tot diefstal met geweld en bedreiging, de dood ten gevolge hebbend. Volgens een arrest van de Hoge Raad van december 1985 werd ie mand die bij een misdrijf in de auto was blijven zitten, als mede dader beschouwd. In dit geval is alleen door de roep om hulp van mevr. Nelisse de uit voering van het delict door de drie belet. Eén is er al tot zes maanden tuchtschool veroordeeld en ik zie geen verschil met deze twee, tegen wie bovendien al meer proces verbaal voor diefstal is opge maakt. Ik eis 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en aftrek van voorarrest", aldus de officier van justitie. Daarop hadden T. en F. niets te zeggen. *»- .v.'ï?- De sportvissersvaartuigen zijn weer terug in de haven van Tholen, na drie maanden Vanuit St. Annaland hun geluk te hebben beproefd. Na uren de kou getrotseerd te hebben, togen deze sportvissers huiswaarts, op weg naar de warme kachel. Ze benadrukten, dat A.C.L. de in itiatiefnemer en hoofddader was. "Het plan heb ik bedacht", zei de als getuige opgeroepen L. vrijdag morgen ook zelf tijdens de ruim twee uur durende zitting van de Middelburgse rechtbank. "Ik heb wel eens eerder aan een diefstal en overval gedacht, maar het is er nooit van gekomen." F. had L. op 't hart gebonden, dat hij voor bedreiging van de beheer der van het postagentschap, de botte in plaats van de scherpe kant van hét mes bij Nelisse op de keel moest zetten. Als de overval niet zou lukken of er geen geld zou zijn, zou L. moeilijkheden krijgen, zo was hem verzekerd door zijn helpers. "Ze zouden hem in elkaar slaan. zijn, daar ben ik niet helemaal uit. Dat laat ik aan de rechtbank over. De rol van T. is gering. Er is geen sprake van een poging tot diefstal. De voorbereiding is niet overge gaan in uitvoering, toen hij zich bewust werd van de zaak. Voor mevr. Nelisse ging gillen, was T. al teruggetreden. Daarom is er van medepleging van de diefstal in vereniging geen sprake. De tragi sche afloop mag niet een zodanige grote rol spelen, dat die domineert bij de strafbepaling. Daarom moet er worden volstaan met een straf, die gelijlc is aan het voorar rest van zes weken", vond mr. Van de Velde. van zijn stuk brengen en maakte zijn betoog af. Zowel F. als T. hadden na de lage re school een (gedeeltelijke) lts- opleiding gevolgd. Beiden waren wegens diefstallen al eerder met de justitie in aanraking gekomen. Verwijzend naar het reclasserings- rapport, de persoonlijk heidsstructuur en de slechtho rendheid van T. twijfelde mr. Van de Velde eraan, of zijn cliënt zich bewust was van de ernst van de zaak. "T. loopt gemakkelijk mee, zijn eigen inbreng is gering. Het is niet zeker, dat hij zodanig op de hoogte was, dat hij zich van de uitwerking van de daden bewust was. Of 't dan vrijspraak moet Na het aarzelende pleidooi van zijn collega, wilde mr. Van Tonge ren enthousiast aan zijn pleitnota van 12 pagina's beginnen. De rechtbank schrok, want de veel te laat begonnen zitting(door het uitlopen van een incestzaak) was zwaar over tijd. Mr. Van Tongeren wees erop, dat het niet zijn schuld was, dat er pas na elf uur in plaats van kwart over tien was begon nen. "Ik wil in alle rust het woord doen in het belang van mijn cliënt." Tijdens het betoog ging één van de drie rechters steeds bozer kij ken, totdat hij geprikkeld uitriep: "Dat heeft hij nu al dertig keer gezegd." Mr. Van Tongeren liet zich niet Hij was zich pijnlijk bewust van het dramatisch feit in Anna Jaco bapolder, maar de rol van F. noemde de raadsman 'uiterst mi niem'. Hij benadrukte de positie van L. als hoofddader en initia tiefnemer. "L. wist de weg en ken de Nelisse en L. wist de drie ande ren in zijn plannen mee te slepen. Hij hing de halve Rambo uit en wilde zich als de zwerver met het mes, nog meer glans geven. In een winkel had hij zich eens laten ont vallen, dat hij een overval zou ple gen, als er geen gewonden zouden vallen. Ik heb twijfel aan het gezamenlijk voornemen en aan de uitvoering. F. kreeg ook geen overwegende rol toebedeeld. Zijn mededaderschap is niet bewezen. Hoogstens is er sprake van medeplichtigheid. Voor mededaderschap moet er een voornemen zijn, dient het be gin van uitvoering zich te openba ren en mag dat niet stoppen, niet onafhankelijk van z'n wil. Vol gens arresten van de Hoge Raad is hier geen sprake van een uitvoe rende handeling. F. werd angstig, toen hij Nelisse in de kamer bij de t.v. zag zitten. L. had een mentaal overwicht op F., die zich in een labiele situatie bevond. L. wilde alleen een aantal meelopers hebben ter meerdere glorie van zichzelf. L. is de kwade genius, die F. beïnvloedde. De rol van mijn cliënt is uiterst onderge schikt en zijn mededaderschap is niet bewezen. Daarom moet hier voor geen veroordeling volgen. F. kon nimmer bevroeden, dat L. tot zodanig grof geweld in staat was. Hij had tevoren gezegd, dat er alleen met de botte kant van het mes gedreigd mocht worden. F. was ten zeerste geschrokken van de afloop van de overval, dat hij zich vrijwillig bij de politie meld de. De andere twee ontkenden lang, maar F. liet al bij het eerste verhoor weten, dat hij zo niet ver der kon leven. F. heeft het noodlottig gevolg niet gewild. Deze zaak heeft de rechts orde dusdanig geschokt, dat mijn cliënt er zich van bewust is, dat er een reactie van de rechtbank volgt. Hij is 24 mei vorig jaar pas 18 jaar geworden en nimmer tevo ren was hij bij geweldsdelicten be trokken. Alleen bij kleinere inbra ken." De rechtbankpresidente onder brak het betoog van mr. Van Ton geren met de opmerking, dat er aan die diefstallen wel een mes te pas kwam. Volgens de raadsman, leefde F. tussen 'twee werelden'. Hij had er kritiek op, dat de reclassering in Na twee pittige winters is er voor de derde achtereenvolgende keer volop gelegenheid om te leren schaatsen en daar maakt de jeugd volop van gebruik. Een zeer belangrijk onderdeel van het huis is het dak. Soms wordt het dak zelfs vereenzelvigd met huis. Dat blijkt uit "onder één dak wonen", voor in hetzelfde huis wonen. En "onder dak zijn", verblijf in een woning vin den. Bij uitbreiding: geldelijk bin nen zijn. Het financieel goed ge maakt hebben. Vergelijk: zijn schaapjes op het droge hebben. Soms kan het wel eens hinderlijk zijn wanneer men iemand in huis krijgt. Vandaar de uitdrukking "iemand op zijn dak krijgen". Vroeger veel gebruikt voor iemand die verplicht huisvesting en onderhoud moeten verlenen; te zijnen laste krijgen. Ook: bij iemand op het dak vallen of iemand op het dak sturen. Een oude zegswijze luidde "onder het dak schuilen", gezegd van iets dat geheim moest blijven. Een grappige uitdrukking was "de speelman zit (nog) op het dak". Meestal gebezigd ten aanzien van een pas getrouwd paar. Beteke nis: alles is (nog) koek en ei. Het is of het nog bruiloft is en de speelman (muzikant) nog niet is vertrokken. Ze zijn nog in de wit tebroodsweken. Bij uitbreiding: er heerst vrolijkheid en een opge wekte stemming. "Als de speelman sit op 't dack, Is het blijdtschap en gemack, Te trouwen" Van haast en ongeduld getuigde het gezegde "het zal op zijn eigen dak wel regenen en waaien". Hij moet zijn beurt afwachten. Om vergelding aan te duiden, zei men wel "de bal op iemands dak wer pen". Het op hem gemunt heb ben. De bal op het dak werpen be tekende echter ook: zijdelings naar iets informeren. Vergelijk: een balletje ergens opgooien. Be kend is het gevleugelde woord "iets van de daken verkondigen". Dat wil zeggen, het (meestal goe de) nieuws aan ieder die het horen Nieuwe burgemeester Zierikzee. Mr. J.J.P.M. Asselbergs, momen teel burgemeester van Sluis, is per 16 januari benoemd tot burge meester van Zierikzee. Hij be hoort evenals de vertrekkende eer ste burger Th. de Meester tot de VVD. De bijna veertigjarige, Rooms-Katholieke, uit Bergen op Zoom afkomstige Asselbergs werkte eerder bij de provinciale griffie in Middelburg. wil, vertellen. Dikwijls gebezigd in verband met het Evangelie (Matth. 10 vers 27) "Wat gij in 't oor hoort fluisteren, predikt het van de daken". Soms gaat het ge paard met veel geluid "hij zou het wel van de daken willen schreeu wen", in de zin van: mensen luister toch, het is nodig dat ieder het weet. Een dak bedekt met lei en is erg glad. Van daar de beken de zegswijze "het gaat van een lei en dakje". Het gaat erg gemakke lijk, zonder moeilijkheden. In vroeger dagen was het "blauwe of leien dak" een benaming voor de gevangen is of het tuchthuis. Een aantal uitdrukkingen met dak heeft betrekking op de hypo theek op een huis. Zo betekent "een gouden dak op het huis heb ben" een hoge hypotheek heb ben. Is die hypotheek wat minder zwaar dan werd het "een zilveren (of papieren) dak op het huis heb ben". Papieren heeft daarbij de betekenis van papiergeld. Eveneens "er liggen zilveren of papieren balken onder het dak". Bij boerderijen zei men in zo'n geval wel "er zit een zwarte man op het dak". Letterlijk: het bezit van hoeve, paarden, vee en land was niet van de boer. Ook "scher- lings op iemands dak zitten". Een hypotheek op iemands huis heb ben. Scherlings was een oude vorm van schrijlings. Om aan te geven dat men niet vrijuit kan spreken of zelfs wordt afgeluisterd, zijn en waren er ver schillende uitdrukkingen in om loop. Dat zijn: er is te veel dak op het huis (soms in de betekenis van: dat mogen de kinderen niet horen); er zijn ratten op het dak; er zijn latten (of panhen) op het dak en tenslotte: er is stroo op het dak. Daartegenover staat de Vlaamse zegswijze "onder 't strooien dak zijn in 't lied de zoetste tonen". Dat betekent: in de kleinste huisjes is men vaak het gelukkigst. Een grappige bena ming voor de hoed is "het vilten dak". Een enkele maal wordt met dak het hoofd bedoeld. Vandaar "iemand op zijn dak geven", voor iemand een geducht standje geven. We besluiten met de wat flauwe grap, die de dakdekkers met be ginnelingen in het vak uithaalden, om hem voor de gek te houden. Zo iemand werd weggestuurd om "de dakschaar te halen". Een stuk gereedschap dat niet bestaat. Vergelijk: de vierkante gaten- boor, de dichte gaatjespan, mug- gevet halen bij de drogist of voor een cent "tisterniet" in de snoep winkel. Bergen op Zoom 'op onverklaar bare wijze' de beoordeling van zijn cliënt had laten liggen. Daar om pleitte mr. Van Tongeren voor aanhouding van de zaak om als nog een reclasseringsrapport op te stellen. De insluiting van F. was op zich al een 'gevoelige tik', zei de raads man. "Daarom dient de recht bank terughoudend te zijn bij de strafbepaling. Na de lts-opleiding had F. weinig perspectief, maar nu werkt hij als produktiemede- werker en die werkkring zou hij niet graag willen missen. Daarom pleit ik voor een voorwaardelijke straf of dienstverlening", aldus mr. Van Tongeren. De Middelburgse rechtbank doet vrijdag 23 januari uitspraak. VERVOLG VAN PAG. 1 wijl eenzelfde bedrag nodig is voor aanpassingswerkzaamheden aan het gemaal De Noord. Aan onvoorziene uitgaven wordt voor de traditionele taken f. 31.356,- begroot en voor de water kwaliteitszorg f. 14.25,-. De bestuurs- en personeelslasten zijn voor 1987 begroot op f. 1.909.678,-. De tijdelijke te werkstelling van G.C. Quist uit Tholen als opzichter bij de zuive- ringstechnische werken doet de post salariskosten stijgen met ruim 37.000 gulden. De sociale lasten dalen daarentegen met ruim 81.000 gulden, omdat de pensioenbijdrage aan het A.B.P. kan worden teruggebracht van 21 naar 15%. In het kader van de functiewaardering is 50.000 gul den uitgetrokken. Per maand worden gemiddeld 14 a 15.000 copieën gemaakt, zo blijkt uit de aanbiedingsbrief. De uitgaven voor kantoorbehoeften stijgen met 6.200 gulden. De bijdrage aan de gemeenschap pelijke regeling van de Technolo gische Dienst Zeeuwse water schappen stijgt met ruim f. 30.000,-. De oorzaak hiervan is een stijging van de bijdrage per vervuilingseenheid van f. 3,90 naar f. 5,-. Het in bedrijf komen van een aantal zuiveringstechni- sche werken dragen er deels toe bij, dat de energiekosten zullen stijgen. In de begroting wordt voor 1987 gerekend met een be drag van f. 456.590,-. Door het toenemende gebruik van het ma chinepark blijft de post exploita tiekosten machines een fors be drag vergen. In de begroting van het water schap voor 1987 is een post voor dijkbewaking opgenomen van 2.000 gulden, hetzelfde bedrag als in 1986. Voor stormschade is eveneens 2.000 gulden begroot, terwijl dat in 1986 nog 4.340 gul den was. De algemene vergadering van het waterschap behandelt de begroting woensdagmiddag. Van Dijke eerste Dat Tholenaar Arno van Dijke niet al leen op de weg van wanten weet, maar ook in veld z'n mannetje staat, blijkt wel uit het feit dat hij eerste is gewor den in het districtsklassement voor crossers in de categorie nieuwelingen. Hij behaalde 61 punten en had 14 punten voorsprong op nummer 2. Zondag werd Van Dijke in een wed strijd in Huijbergen derde bij de juni oren, nieuwelingen en dames. In het jaar 1985 is het aantal in woners van onze provincie toege nomen met 315 personen tot 355.718. Het aantal woningen vermeerderde met 1335 tot een to taal van 142.382. Dit leidde tot een gemiddelde woningbezetting van 2.60. Deze cijfers staan te le zen in het jaarverslag over 1985 van de Directie van de Volkshuis vesting in Zeeland (D.V.Z.). In het verslagjaar verschoof de aan dacht in de bouwsector van de kwantiteit in de richting van de kwaliteit, zo constateert de H.I.D., ing. R.J. van der Meulen, in zijn inleiding bij dit jaar verslag. Van de ruim 142.000 woningen in Zeeland hoort 49 procent in de sector eigen woningen; 46 procent zijn huurwoningen en 5 procent is in gebruik als tweede woning. Ruim 7,5 procent van al deze wo ningen is dringend toe aan een min of meer ingrijpende verbete ring. Dit betreft 8.000 eigen wo ningen, 2.379 huurwoningen en 2.208 tweede woningen. Uit deze cijfers blijkt, dat met name in de particuliere sector erg veel aan dacht aan de woningverbetering moet worden geschonken. Het aantal erg slechte woningen be droeg eind 1985 in totaal voor Zeeland 1018; dat waren er 55 minder dan eind 1984. Het jaarverslag bevat erg veel cij fermateriaal. De 30 Zeeuwse ge meenten gaven tesamen bouwver gunningen af voor in totaal 2031 woningen; hierbij waren 1678 wo ningen met subsidie, die via DVZ werden goedgekeurd. In totaal werd goedkeuring gegeven om 1135 woningen met subsidie te verbeteren. Het verslagjaar vertoonde geen stijging in de grondprijzen. De kavelprijzen voor gesubsidieerde woningbouw lagen gemiddeld rond de 11.900,Deze prijzen zijn een onderdeel van de stich- tingskosten voor woningen. Volgens het jaarverslag bedroe gen de stichtingskosten voor wo ningwetwoningen gemiddeld 103.700,Voor de premie koop A-woningen lagen ze op ge middeld 128.400,en voor premiekoop B-woningen op ge middeld 138.250,—. Voor de vrije sector woningen met een eenmalige bijdrage van 6.500,vermeldt het jaar verslag twee prijzen: voor huur woningen lagen de stichtings kosten op gemiddeld 120.900,en voor eigen wo ningen kwamen ze in deze sector uit op 142.000, Bij het subsidiëren van woning verbetering wordt onderscheid ge maakt tussen vooroorlogse en na oorlogse woningen. Voor het ver beteren van vooroorlogse wonin gen is de subsidieregeling ruimer. Gemiddeld werd voor vooroor logse woningen een bedrag van 52.900,aan verbeterings- kosten goedgekeurd; voor na oorlogse woningen lag dit bedrag op 28.300,— gemiddeld. Het jaarverslag besteedt ook aan dacht aan de huisvestingssituatie van bepaalde groepen in de Zeeuwse samenleving. De provin cie telde 7065 zelfstandige bejaar denwoningen per 31 december 1985. Daardoor bestaat voor 20,5% van de zelfstandig wonen de Zeeuwse bejaarden de moge lijkheid om een aangepaste wo ning in de sociale huursector te bewonen. De verzorgingstehuizen voor bejaarden telden ongeveer 4250 bedden, waarmee Zeeland ruim boven de landelijk gehan teerde norm van 7% uitstijgt. In 1985 werden 468 aanvragen in gediend om woningen aan te pas sen aan de handicap van de bewo ners. Goedkeuring werd verleend voor de aanpassing van 148 wo ningen voor een totaal bedrag van 1.800.000,Het jaarverslag constateert dat de gemiddelde be handelingstermijn van een aan vraag 45 weken bedraagt. Het is derhalve van groot belang, dat de gemeenten een goed opgezet voortgangsbewakingsysteem han teren, aldus het jaarverslag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 11