Gemeente wil Stavenisse radarpost cadeau geven Sint-Maartensdijk 61 inwoners minder Y Was een prachtig gezicht Vijf ton voor werkgelegenheid BOUMAN POTTER Arbeidsbureau Tholen en St.Philipsland Alcohol- controle ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Burgemeester bij jubileum 75 jaar Schuttevaer Jan Rietman komt in Tholen Salarisavond Opening van postkantoor/ bibliotheek Dalemsestraat Donderdag 8 januari 1987 43e Jaargang no. 7 Het gemeentebestuur van Tholen overlegt met rijkswaterstaat om bij Stavenise een bemande radarpost(12 personeelsleden) te plaatsen om het steeds drukker wordende scheepvaartverkeer in de gevaarlijke Witte Tonnen Vlije en het Bra bants Vaarwater te begeleiden. Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat tijdens de jubileumviering van de 75-jarige koninklijke schippersvereniging Schuttevaer Stavenisse in de kantine van camping Stavenisse. Gemeente wilde arbeidsbureau al in 1981 naar St. Maartensdijk Open houden haven Grote vlag Meer activiteiten Totale daling gemeente Tholen 67 Het inwonertal van de gemeente Tholen is in 1986 te ruggelopen met 67. Daarvan neemt St. Maartensdijk het grootste deel voor zijn rekening met 61. Het ver- trekoverschot is de belangrijkste oorzaak van de da ling: niet minder dan 688 mensen verlieten het eiland Tholen, terwijl zich er maar 493 vestigden. Het inwo nertal van de gemeente Tholen is beneden de 19.000 gekomen: 18953 in plaats van 19020. Echtscheidingen gehalveerd Flipland daalde DEZE WEEK Afgeroomd Bedrijfsbezoek Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekeninig 30 30 05 556 Abonnement f 19,50 per halfjaar. Per jaar f 36,50 per post f 46,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,35 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op reking f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het levert technisch geen bezwa ren op om die radarpost bij Stave nisse te plaatsen, zo had de burge meester vernomen. "Vestiging zou een belangrijke bijdrage kun nen betekenen voor de plaatselijke werkgelegenheid en leefbaarheid in dit mooie dorp." Het is de gewoonte, dat de burge meester jarigen die een hoge leef tijd bereiken, bezoekt. Zeker als ze de leeftijd der sterken bereiken, zoals de 75-jarige Schuttevaer Sta venisse. De vereniging is 30 okto ber 1911 ten huize van H. Hen- drikse opgericht met A.J. Ver- straate als voorzitter, A.G. van Hsseldijk als secretaris, C.J. Het veel beluisterde radiopro gramma Los Vast van de NCRV met presentator Jan Rietman wordt zaterdag 17 januari recht streeks uitgezonden vanuit sporthal Meulvliet in Tholen. De toegang is gratis en er worden 1500 mensen verwacht. Na een eerdere aankondiging in de E.B. had organisator Wim Scherpenisse dezelfde avond nog 25 vrijwilligers, die er mede voor moeten zorgen, dat dit grootse evenement goed verloopt. Vrijdagavond wordt met de op bouw van het 20 meter brede en 12 meter lange podium begonnen. Ook zijn er dan al repetities, even als zaterdagmorgen vanaf half ne gen. De rechtstreekse uitzending is rond het middaguur. Een deel wordt opgenomen voor de daar opvolgende week. Vijftien helpers van het Rode Kruis en de EHBO-verenigingen zijn aanwezig om eventueel te kunnen optreden. De belangstel lenden moeten via de achterin gang naar binnen. De plangroepfeen paar ambtena ren van de gemeentesecretarie en de stedebouwkundig adviseur Kelderman) was al in 1981 'eenstemmig van mening, dat het veel praktischer en doelmatiger zou zijn het arbeidsbureau uit Tholen in St. Maartensdijk te vestigen; met name omdat vele be zoekers een directe relatie hebben met sociale zaken van de gemeen te; voorts wegens de toch wat cen tralere ligging.' Er wordt een hele opsomming ge geven over de gang van zaken. De voorkeur van het personeel van het arbeidsbureau om in Tholen te blijven, is, naar b en w aan de raad schrijven, volgens 'de rijks gebouwendienst niet rationeel'. "Het niet tijdig kunnen vinden van een geschikte locatie - zo werd ons voorgehouden - kan beteke nen, dat voorlopig geen budget meer beschikbaar wordt gesteld of kan in het ernstigste geval leiden tot een verplaatsing of opheffing van het Thools bijkantoor. Een realistisch feit...", aldus b en w. Het nieuwe arbeidsbureau zou aan de Haven in St. Maartensdijk moeten komen. Goede alternatie ven ontbreken, aldus het college. De commissie ruimtelijke orde ning spreekt er woensdagavond over. Vanavond, donderdag, organi seert de industriebond FNV voor haar leden een 'salarisavond'. Er is geen algemeen gedeelte, maar ieder wordt persoonlijk geholpen. De districtsbestuurder is met een computer aanwezig om vragen te beantwoorden. Wilt u weten of bij u het loon wel goed berekend wordt, of u niet teveel WAO- premie betaalt, of u in de juiste belastinggroep ingedeeld bent? Dan kunt u vanaf 20.00 uur te recht in café Smerdiek, Markt 46 te Sint Maartensdijk. Aan de hand van uw loonstrook Óver de cember kan de computer een bru to/netto loonberekening maken. Ook mensen die nog geen lid zijn, zijn van harte welkom. Boomsluiter penningmeester, M.W. Dijkman en A. de Wit le den. De oprichting was zo'n kleine vijftig jaar na de stichting van de landelijke vereniging Eendracht Maakt Magt in 1862, die een jaar later al omgedoopt werd in Schut tevaer. Dit kan betekenen, aldus de burgemeester, dat er in die ja ren geen of niet een zodanig aan tal schippers op Tholen was om een vereniging op te richten, 't Kan ook zijn, dat de schippers er geen heil in zagen. Men keek de kat uit de boom, maar op 30 ok tober 1911 was de vereniging er. Het eerste bestuur was daarvan vermoedelijk zodanig onder de indruk, dat het de schrik pas 2 1/2 maand later te boven was, want op 12 januari 1912 volgde bij A. van Dalen pas de eerste vergade ring. Op 19 april 1938 verkeeg Schuttevaer het predikaat konink lijk. Dat is op het goede moment gebeurd, zei de burgemeester. "Ja, ik kan 't weten, want op die dag werd ik geboren." De burgemeester wees op verande ringen in de scheepsbouw, de ont wikkelingen in de ladingvormen, de aanpassing van de vaarwegen en de toename van de scheep vaart. "Om voor de doelstellingen van Schuttevaer te staan, moet je ook als plaatselijke afdeling pre tenties hebben. Schuttevaer is een springlevende vereniging ge/i :.n b.a. uw bemoeienissen met het open houden van de haven te Sta venisse in 1950 en 1974, ook het open houden van de haven van Tholen, het bevorderen van goede voorzieningen in de Thoolse ha ven en uw reactie op de gevolgen van de sluiting van de Oesterdam. Uw levendige vereniging viert te recht feest. Schuttevaer Stavenisse wens ik een goede toekomst toe om uw belangrijke doelstelling te kunnen waarmaken", zei de bur gemeester. Erelid Steendijk overhandigde de burgemeester het jubileumge schenk: een gegraveerd glas. "Voor een Frans cognacje", voeg de Steendijk eraan toe. "Dat ge beurt Oudejaarsavond om twaalf uur", liet de burgemeester weten. Hij overhandigde voorzitter De Rijke een gemeentelijke bijdrage te verlichting van de kosten. Hoofdbestuurslid W. de Meyer uit Terneuzen overhandigde de voor zitter van de jubilerende vereni ging, Ph. de Rijke, een grote Schuttevaer-vlag. "U behoort tot de afdelingen die groot vertrou wen uitstralen", aldus De Meyer. Hij zag graag afdelingen als Sta venisse met lOO^o schippers. "U ligt met uw neus ook op een zeer belangrijk gebied: de Oosterschel- de en het Zoommeer. Een belang rijke vaarroute, maar ook een aquarium waarin u vol bewonde ring kunt kijken. Het milieu komt namelijk op de eerste plaats, ver volgens de visserij en dan pas de scheepvaart. Ik ben bang voor al lerlei scheepvaart-onvriendelij ke maatregelen. Er komt een ver keerspost voor de deur, maar pas op voor bevoogding", zo waar schuwde het hoofdbestuurslid de jubilerende vereniging. Voorzitter De Rijke was ingeno men met de belangstelling, maar om de haven van Stavenisse leven dig te houden, zijn er toch meer activiteiten nodig. Graanhandel gebr. Koopman uit St. Maartens dijk maakt eigenlijk als enige nog gebruik van de handelshaven. Het dorp is gediend met uitbreiding, want hoe meer de haven gebruikt wordt, hoe meer aandacht eraan besteed wordt- De gemeente be taalt en de gehele gemeenschap heeft er wat aan, aldus de voor zitter. Hij pleitte voor een bord bij de haveningang, want zelfs de wa terstaatsboot uit Wemeldinge wist niet waar de haven van Stavenisse lag. "Je hebt toch een kaart aan boord", merkte één van de schip pers op, maar een ander zei weer, dat je de haven toch gemakkelijk voorbij vaart gezien de smalle ha venmonding en de keersluis. Een bord zou ook niet alles oplossen, want dan moet je een verrekijker hebben om de letters te lezen. Ha venlichten zouden mogelijk een oplossing zijn. Na de vergadering 's middags, werd de jubileumviering 's avonds voortgezet met een diner, een ver loting en het rad van avontuur. Het bestuur van de 75-jarige Schuttevaer-afdeling Stavenisse, v.l.n.r. L. Theunisse, penningmeester J.C. Hout, secretaris I.L. van Haaften, voorzitter Ph. J. de Rijke, vice-voorzitter M. Boomsluiter en J. Sturris. De teruggang van de bevolking lag niet aan achterblijvende wo ningbouw, want er kwamen vorig jaar 92 huizen gereed, tegenover 70 in 1985. Die 22 huizen meer - in St. Maartensdijk kwamen er 10 gereed - leidden echter niet tot groei. De 44 huizen die in Tholen- stad bewoond werden, zetten ook nauwelijks zoden aan de dijk ge zien de geringe groei van 3 inwo ners. In Tholen zitten er wel 25 huizen voor 1 of 2 persoons huis houdens bij en de gezinsverdun ning heeft ook invloed. De verhuizingen in de gemeente, de zogenaamde binnenverhuizin- gen, waren ook van invloed. St. Maartensdijk zag 27 inwoners naar andere kernen op het eiland vertrekken. Tholen bleek het meest aantrekkelijk met de,vesti ging van 36 mensen uit de overige zes kernen, maar ook hier ver trokken er nog meer inwoners over de brug. De sterkste bevolkingstoename werd in Oud-Vossemeer gere gistreerd: 8 en naast Tholen, 'was er alleen in Stavenisse nog groei: 2. Het geboorte-overschot van 128(312 geboren minus 184 overle den) werd volledig ongedaan ge maakt door het vertrekoverschot van 195(493 ingekomen minus 688 vertrokken). St. Annaland is de enige kern, waar er vorig jaar meer mensen zijn overleden(53), dan er gebo- ren(52) zijn. De bevolkingsaantallen per 1 ja nuari en 31 december 1986 zijn per kern: Tho 5841 5844 +3 Pvl 1645 1643 -2 Sch 1422 1416 -6 St.M 3345 3284 -61 Stav 1488 '1490 +2 St.A 3021 3010 -11 O.Vm 2258 2266 +8 StPh 2327 2311 -16 Even herleefde een oud dorpsbeeld in de Bierensstraat te St. Annaland. De sneeuwvlokken bleven nog niet liggen, anders was 't nog sfeervoller geweest toen 122 schapen met hun dikke vacht het voormalige gemeen tehuis - nu streekmuseum de Meestoof - passeerden. Ze waren uit een weiland aan de Dorpsweg gevlucht, nadat ze de schrik in de benen had den gekregen van een loslopende hond. Doodsbenauwd liepen ze rond het middaguur het dorp in, waar de inwoners de kudde vol bewonde ring gadesloegen, 't Was een prachtig gezicht. In het 'slopje' tussen de huizen van Adr. Heijboer en P. van Lit op de hoek Bie- rensstraat/Weststraat werden ze tot staan gebracht, in afwachting van de komst van eigenaar W. Boveé uit Halsteren. Drie politiemannen zorgden voor het afzetten van de kruispunten, opdat de schapen gezond en wel in hun weiland terugkwamen. De achterblijvende sporen wezen erop, dat 't geen plezierig uitstapje was geweest. Het aantal echtscheidingen in de gemeente Tholen is vorig jaar ge halveerd van 28 naar 14, in St. Philipsland was er een toename van 1 naar 2. Er werd meer getrouwd: op Tho len gaven 115 mannen en vrouwen elkaar het jawoord tegenover 105 in 1985. In St. Philipsland was er een stijging van 13 naar 18. St. Philipsland zag het inwonertal met 16 verminderen. Ook hier was er sprake van een vertrekover schot: 26. Er vertrokken namelijk 94 mensen, terwijl zich er 68 vestigden. Daar was het geboorte overschot van 10(37 geboren, 27 overleden) niet tegen opgewassen. Is op Tholen het aantal man- nen(9474) en vrouwen(9479) na genoeg gelijk, op St. Philipsland is er een flink verschil: 1175 man nen en 1136 yrouwen. Het verschil werd groter doordat er maar 14 meisjes geboren werden tegenover Donderdag 29 januari wordt het nieuwe postkantoor in de Dalem sestraat te Tholen officieel ge opend. 's Avonds zal er een open huis zijn waarvan iedere be langstellende gebruik kan maken. De tegelijkertijd gebouwde nieu we bibliotheek houdt zaterdag 31 januari open dag van 11-16 uur. De eerste uitlening is 2 februari en de officiële opening zal in de loop van maart volgen. Het oude postkantoor op de hoek van de Vis-/Hoogstraat wordt gesloten, na 93 jaar te zijn ge bruikt door de PTT. Dit kantoor werd namelijk op 10 juli 1894 in gebruik genomen op het voorma lige schoolterrein van de normaal school. (Ook in de Dalemsestraat wordt een kantoor op een voor malig schoolterrein betrokken.) Voor die tijd was de PTT gehuis vest in de Dalemschestraat, waar een gebouw van de gemeente werd gehuurd van 1 juni 1872 tot 10 juli 1894. Nog verder terug diende de woning van de postmeester als kantoor. Voorzover na te gaan, was er al in 1806 van rijkswege sprake van een postmeester te Tholen, een zekere Van Embden. Terug naar het heden. "PTT post staat er borg voor, in het nieuwe onderkomen nog beter aan de wensen van de inwoners te vol doen", zegt de directeur van het hoofdpostkantoor Bergen op Zoom, dhr. T.B. Meijer. "De kwa liteit van de dienstverlening zal hier nog beter tot zijn recht ko men." 23 jongens. Aan de andere kant overleden er 16 vrouwen en maar 11 mannen. Zie verder pagina 9 voor statistie ken over de bevolking en de wo ningbouw Vertrekoverschot nertal dalen doet inwo- Afscheid ds. Tanis van Gere formeerde Gemeente Tholen Schuttevaer Stavenisse 75 jaar Krammersluizen worden obstakel, vrezen schippers Coördinator REC neemt ontslag Brandweer 't Zandt eert Thoolse burgemeester Sportvissersboten ontvlucht ten haven van St. Annaland Een terugblik en een vooruit zien van E.Ph. Nieuwkerk Leraar Simons over twee Thoolse scholengemeen schappen Gouden huwelijk prinses Juli ana en prins Bernhard Eerste mini- zaalvoetbaltoernooi groot succes GEDURENDE DE EERSTE HELFT VAN HET LEVEN HOUDT HET LICHAAM DE GEEST JONG, GEDU RENDE DE TWEEDE HELFT MOET DE GEEST HET LICHAAM JONG HOUDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Evenals vorig jaar krijgt het gewestelijk arbeidsbureau in Tholen voor 1987 500.000 gulden subsidie. In het kader van het beleidsplan wordt dit geld met name gebruikt voor langdurig werklozen, herintredende vrouwen en jeugdigen. Vooral voor om- en bijscholing van ingeschreven werkzoekenden is veel geld uitgetrokken. Voor elk van de drie genoemde groepen kan de MOA (Maatregel ter Ondersteuning Arbeidsinpas- sing) worden toegepast. Men moet dan minimaal één jaar on onderbroken werkloos zijn, waar bij een maximale subsidie van 1000 gulden per maand voor ten hoogste zes maanden mogelijk is. Invoering van de regeling Jeugd- ontplooiingsbanen voor jongeren onder 25 jaar die minimaal een jaar werkloos zijn, is nog niet ze ker. De regeling voor landurig werklo zen richt zich op personen vanaf 21 jaar, die langer dan drie jaar werkloos zijn. Een werknemer die zo iemand aanneemt, krijgt maxi maal vier jaar vrijstelling van de sociale premies. Ook kan hij een beroep doen op een bijdrage van 4000 gulden voor scholing. Herintredende vrouwen kunnen gebruik maken van de kaderrege ling scholing. Ook de Werkgele- genheidsverruimende maatregel is op hen van toepassing (leeftijd vanaf 25 jaar), waarbij ze bij non profit instellingen worden in gepast. Voor het hele gewest Goes is ruim twee miljoen gulden aan subsidie beschikbaar, waardoor het GAB Goes in staat is, grotendeels te voldoen aan de verlangens van de arbeidsmarkt in 1987. Het aantrekken van de econorpi- sche bedrijvigheid leidt er toe, dat in veel gevallen niet direct aan de vraag van de werkgever kan wor- Bij een controle, die de politie za terdagavond op enkele plaatsen hield, is geen enkele autobestuur der betrapt op overmatig alcohol gebruik. Bij Sint Annaland wer den ongeveer 100 auto's gecontro leerd, in Tholen 25 en bij de Thoolse brug nog eens 25. den voldaan. Het aantal inge schreven werkzoekenden is sterk 'afgeroomd'. Het bedrijfsleven zoekt momenteel veel medewer kers die niet direct voorhanden zijn, maar wel geschikt en be schikbaar zijn na een om- of bij scholing. De scholingsactiviteiten zullen in het komend jaar gericht zijn op: bedieningsvaklieden en proces-operators, lassers, certificaat-lassers, bankwerkers, pijpfitters, carrosserie plaatwerkers, piping/constructie- tekenaars, timmerlieden, metse laars, hydraulische kraanmachi nisten, schilders, gawalo/c.v.- monteurs, electromonteurs en A- verpleegkundigen. Om de kansen op de arbeidsmarkt voor bepaalde groepen werklozen te vei groten worden eveneens scholingsmogelijkheden ontwik keld. Voor werkloze mannen en vrouwen met een l.o.- of l.b.o.- opleiding kan dat voor: kantoor assistent 1 en II, bejaardenhelpen, autotechniek, installatietechniek en electrotechniek. Vrouwen die willen herintreden kunnen een opleiding volgen voor het vak in formatica of voor het opzetten van een eigen bedrijf. Naast scholing krijgt ook de be middeling weer extra aandacht. Het arbeidsbureau moet een goed inzicht in de kwaliteit van de inge schreven werkzoekende hebben. Ook bedrijfsbezoeken blijven no dig. Verder streeft het arbeidsbu reau naar een snelle en kwalitatief goede ontslagbehandeling. Ook dient het aanwezige informatie centrum aan alle gebruikers een snel antwoord te geven op gestelde vragen. Directeur J.P.M. v.d. Male van het arbeidsbureau Tholen zegt, dat er veel vraag is naar scholing en juicht deze positieve instelling toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1987 | | pagina 1