Kantonrechter is ongerust over rijvaardigheid Scherpenissenaar Pieren steken of stenen rapen? Sombere toekomst voor veehouders NTBO sponsort handbal Kritiek op gala en kantine wekken verontwaardiging Bibliotheek langer open Zeventiger voor tweede keer ongeluk met oversteken tractor Brandweer na Oesterdam via Zeeland? Dinsdag 30 december 1986 DE EENDRACHTBODE 9 De zeventigjarige A.P. uit Scherpenisse moet bij zich zelf te rade gaan, of hij weer op de tractor stapt. "Twee keer achter elkaar een ongeluk, dat wordt een beetje gek", zei kantonrechter mr. W.F. van Solinge in Tholen. Hij veroordeelde P. tot 400 gulden boete en een voorwaardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor een halfjaar als P. binnen de proeftijd van twee jaar weer zoiets overkomt. Niet even braaf Een emmer leeg Onverzekerd Kantonrechter weet er ook geen raad mee "U hebt, behalve u neen, niets ingebracht dat tegen het proces-verbaal ingaat. Ik kan daarom geen kant op. Misschien is 't bijzonder onbevredigend, maar ik kan echt geen vrijspraak geven." Kantonrechter mr. W.F. van Solinge veroordeelde A.L. van Z. uit Tholen daarom toch, volgens de eis van de officier, tot 75 gul den boete. Voor gestudeerd Geen stuurboord Kentekens Te hard Inkomens worden verder aangetast Voorzitter D.M. Giljam, van de veehouderij commis sie Tholen en Sint Philipsland, ziet de toekomst van de veehouderij zeer somber in, zo bleek dinsdag tij dens een informatieavond in een goed gevuld café Tolrust te Poortvliet. Kwaliteit Reclame Geen straf 0p dreef Dames Teleurstelling Stoot onder de gordel, trap na, aanmatigend De Thoolse commissie sport heeft zijn misnoegen geuit over het negatief afschil deren van sportkantines, zoals dat in de commissie sociaal-cultureel werk is ge beurd. Ook was de commissie teleurgesteld in de kritiek van verschillende raads fracties op het sportgala. Voorzitter C. v.d. Berge sprak in dat verband van "een stoot onder de gordel." Verantwoording ouders Geen doel op zich Sportnota Twee PvdA-raadsleden tegen verzelfstandiging De bibliotheken in Tholen, St. Maartensdijk en St. Annaland zijn vanaf 1987 lan ger open. De gemeenteraad gaf daarvoor de goedkeuring met de verzelfstandiging van de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen. Op eigen be nen is 't goedkoper dan onder de paraplu van de Zeeuwse Bibliotheek, maar de besparing komt ten goede aan de uitleenuren. Te weinig greep Minder grip Wantij over Thoolse natuur Bestuurslid Meer service Geregeld controle Zwemmen De kantonrechter wilde die stok zichtelijke bocht. Ter plaatse zit er achter de deur hebben na de eer dere veroordeling op 20 juni en het ongeluk bij het oversteken van de Provincialeweg ter hoogte van de Spuidamstraat/Veerdijkseweg op 14 juli. "Ik maak me een beet je ongerust", zei mr. Van Solinge. "Je gaat wat achteruit, misschien is de oplettendheid minder, u hebt de automobilist R. vanuit de rich ting Poortvliet in elk geval niet zien aankomen." Volgens P. reed R. te hard. "Als die man gewoon had gereden, had die gemakkelijk kunnen stoppen. Ik was ook bijna over de kruising heen: de auto reed tegen het ach terwiel van de tractor." De auto kwam vanuit een onover- De overeenkomst van dienstverle ning voor brandweer en ambulan cevervoer met het streekgewest westelijke Noord-Brabant zal geen lang leven beschoren zijn. Die vrees werd in de Thoolse ge meenteraad geuit bij de goedkeu ring van de overeenkomst. Overi gens is het volgens burgemeester Van der Munnik nog niet zeker of hiervoor in Den Haag wel groen licht wordt gegeven. "Het is nog een heel gevecht tussen twee stro mingen op het ministerie van bin nenlandse zaken." Behalve dat signaleerde hij het ge vaar, dat de hele zaak binnen tien jaar opnieuw in discussie komt door het gereed komen van de Oesterdam. Tholen en St. Philips- land zouden dan alsnog binnen de provinciegrenzen moeten blijven. Raadslid De Bres voelde er niet voor, door de provincie in een keurslijf gedrongen te worden. "Het is toch een absucde zaak als we niet de meest rationele, voor delige oplossing kunnen kiezen. Dat was bij de vuilverwerking ook al niet het geval." Raadslid Van Gorsel vulde aan, dat Tholen meer op Brabant ge oriënteerd is, dan men in Middel burg dacht. "Ook via de Oester dam is 't naar Goes altijd nog 40 km en naar Bergen op Zoom maar 7 km." Overigens had de Thoolse raad liever een volwaardige bestuurlij ke inbreng in het streekgewest ge had, maar in de dienstverlening van brandweer en ambulance had men vertrouwen. een 'bult' in de weg. P. is er goed bekend: 'Tk steek elke dag minstens twee keer over en toen wilde ik met de tractor van m'n baas naar m'n lapje land." P. zei eerder over de bult in de Provincialeweg te kunnen kijken dan een getuige in de Veerdijkse- weg, die verklaard had, dat hij au tomobilist R. zag aankomen, ter wijl P. langzaam overstak. Het zat P. ook niet lekker, dat hij volgens de getuige niet goed overweg kon met de tractor. "Ik heb 45 jaar bij dezelfde boer gewerkt en vanaf 't begin op de tractor gereden." Autobestuurder R. zag tractor chauffeur P. wel staan en dacht dat hij voorrang kreeg. "En laat R. nu harder gereden hebben, daar moet je ook rekening mee houden bij het oversteken, leder een is niet even braaf", aldus de kantonrechter. Officier van justitie mr. C.M.P. Nijmeijer nam 't ernstig op, dat P. al voor de tweede keer geen voor rang met zijn tractor had ver leend. "Gelukkig is het goed afge lopen, maar u bent uitermate on voorzichtig geweest, 't Was een zeer gevaarlijke situatie." Hij eiste ontzegging van de rijbevoegdheid voor 1 jaar en 400 gulden boete. "Het is of je een emmer leeg giet", was de reactie van P., die volgens zijn raadsman mr. F.K. Adriaanse wel degelijk goed geke ken had bij het oversteken. "De verhoging is echter van dien aard, ook al zit je op een tractor, het zicht is buitengewoon slecht. Pas op de bult zie je auto's aankomen. Het oversteken met een tractor duurt op z'n minst 5 seconden, zodat je van het andere verkeer mag verwachten, dat ze zich mati gen. Nu hing er een los werktuig achter de tractor, maar ook met een aanhangwagen meet je kun nen oversteken. Ik heb ter plaatse twee keer met 80 km gereden en ik ben tijdig gestopt voor de afslag Veerdijkseweg. Als R. opgelet had, had die ook kunnen stoppen. Hij heeft echter te hard gereden gezien het slipspoor van 16 m. De auto was total loss", aldus de raadsman, die het ongeluk van P. overmacht vond. De kantonrechter was 't daarmee niet eens, maar direct voor een jaar het rijbewijs afnemen, zoals de officier had geëist, vond hij wel erg had aankomen. Mr. Van Solin ge hield 't op een halfjaar voor waardelijk naast de 400 gulden boete. G.l.H. uit Anna Jacobapolder kreeg gelijk aan de eis, 500 gulden Van E. had 1 juli 1984 - de zaak was vorig jaar september ook al behandeld, maar toen aangehou den om de verbalisant als getuige te horen - in de Krabbekreek bij St. Annaland binnen 500 m uit de teen van de dijk gespit. Wacht meester R.P. Nonnekens hield on der ede pertinent staande, dat hij een riek en een emmer met zagers had aangetroffen. Van E. bestreed dat. "Ik gooide wat stenen om, om krabben te zoeken." Volgens de politieman lagen daar geen ste nen. "Het is zand met hier en daar een plasje." Van E. bleef 't voor honderd pro cent met hem oneens en uit het betoog van de kantonrechter bleek, dat er destijds een woor denwisseling was geweest. Ook tij dens de zitting was de Tholenaar nog geprikkeld. Hij meende, dat de politieman vroeger misschien waterbouwkundig ingenieur wilde worden en verder zou hij maar eens in het woordenboek moeten kijken, wat pieren zijn. De kantonrechter had 't er moei lijk mee. 'Tk weet er verder ook geen raad mee." Voor de officier van justitie lag 't daarentegen heel duidelijk, ook al was 't lang gele den. "Er is een duidelijk ambts- edig proces-verbaal, maar ik denk dat Van E. verwarring schept", zei de officier die 75 gulden boete vroeg. Dat nam de kantonrechter maar over. "Ik moet me volgens de wet voor 100°7o een proces-verbaal aantrekken. Dat is een heilig gege ven, al kan iedereen zich vergis sen. De politie heeft er echter voor gestudeerd en is ervoor beëdigd." Een andere overtreding te water betrof het onvoldoende stuur boord houden van schipper PC. v.d. V. uit Tholen. Dat kostte hem volgens de eis 130 gulden boete. Door mist was het zicht op 8 april beperkt tot 800 m. Om met de Zwerver IV te gaan vissen, was Van de V. 500 m aan de verkeerde wal gevaren om het Tholensche Gat over te steken. Hij had totaal geen vaart en radar en marifoon aan. "Ik kom daar dagelijks en heb de verantwoording voor veel mensen", zo gaf de schipper aan, dat hij niet lichtvaardig met de si tuatie omgesprongen was. Volgens de officier van justitie had de rijkspolitie te water op de radar gezien, dat Van de V. 2 km niet goed gevaren had. Dat er op de boetenota stond, dat 't voor vissen in verboden gebied was, noemde mr. Nijmeijer vervelend, want daar ging 't niet om. Hij achtte de politie deskundig en eiste op grond van het proces verbaal 130 gulden boete. Dat nam de kantonrechter over, want bij mist is voorschrift, dat men zolang mogelijk aan stuurboord moet blijven varen. "Ik kom hier niet onderuit, dit is een verkeers overtreding te water", aldus mr. Van Solinge. boete en als stok achter de deur drie maanden niet rijden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij had zonder WA- verzekering in een auto gereden. Dat was aan 't licht gekomen, toen er 7 juli op de Rijksweg 's avonds een bank van zijn auto op een ander voertuig was gevallen. De politie kwam er bij en de auto van H. bleek niet verzekerd te zijn. "Dat is heel onverstandig en heel vervelend", zei de officier van justitie. "Dat hebt u zelf ge zien, want u draagt de schade." P.C.G.B. uit Tholen kreeg 75 gul den boete omdat zijn in de Kui- persdreef geparkeerde auto op 15 juli zonder goede kentekenplaten werd aangetroffen. De achterkant was helemaal weg, de voorkant was omgebogen. Daarmee wilde B. voorkomen, dat de motorrij tuigbelasting zijn voertuig zou fo tograferen. De boete van de poli tie wenste hij niet te betalen. "Dat vond ik onrechtmatig." De officier noemde die redenatie 'erg kwalijk'. "Uw mentaliteit is volstrekt onjuist." Ook de kanton rechter zei, dat de opstelling van B. hem in 't verkeerde keelgat was geschoten. Die bleek ook geen geldig kentekenbewijs deel 3 te hebben, maar daarvoor werd hij niet bestraft. Bij J.S. v.d. S. uit Oud-Vossemeer zat er geen goed kenteken op zijn aanhangwagen, toen hij 17 maart bij het verhuizen op de Oude Zee dijk werd aangehouden. De boete van 60 gulden vond Van der S. echter te hoog. "Ik heb aan alle kanten geprobeerd een oplossing te zoeken, toen ik het goede kente ken van een andere aanhangwa gen niet afkreeg. Ik heb een kar tonnen kenteken op de aanhang wagen van m'n buurman gedaan." Kennelijk was dat er afgevallen. De officier achtte de Vossemeer- der toch verantwoordelijk en eiste 75 gulden boete, toegevend, dat er niemand juichend naar het kan tongerecht komt. De kantonrech ter vond 't geen kwaaie wil, maar 't was gewoon niet in orde met het kenteken. "De goede bedoelingen zijn onvoldoende excuus, maar ik zal 't op 65 gulden boete hou den", aldus mr. Van Solinge. B. v.d. H. uit Nieuw-Vossemeer had zich op 29 april niets aange trokken van de tijdelijke snel heidsbeperking als gevolg van werkzaamheden aan de Rijksweg te St. Philipsland. Hij reed 's avonds om zes uur 93 in plaats van de toegestane 50 km. Van den H. bekende 'haast' te hebben. "Ik "Juist op deze dag is door de E.E.G. landbouwcommissie het besluit genomen tot drastische be perkingen. Het melkquotum zal met 9,25 moeten worden inge krompen. Er staat, gezien de in terventieprijs, eveneens een in krimping van de vleesproductie voor de deur". Voorzitter Giljam vertelde verder dat de voederwin ning in 1986 goed te noemen was. De kwantiteit was minder, maar de kwaliteit was uitstekend, er wa ren grote maisopbrengsten en de prijzen van het krachtvoer dalen. "De overschotten van melk, vlees, suiker en tarwe worden steeds gro ter en ook boven andere teelten pakken zich donkere wolken sa men. Maatregelen zijn onvermij delijk, want het inkomen van de producent zal verder worden aan getast", aldus de heer Giljam. Volgens de voorzitter wordt het steeds meer noodzaak producten met een goede kwaliteit te leveren. "Gezondheidszorg van dieren zal in de toekomst zeer belangrijk zijn om optimale kwaliteitspro ducten te kunnen leveren. Daarom zal bedrijfsbegeleiding groot nut kunnen afwerpen", aldus de voor zitter in zijn jaarverslag. Drs. C.H.J. Kalis uit Tienhoven, die verbonden is aan de gezond heidsdienst voor dieren in West en Midden Nederland, ging ver volgens uitvoerig in op de diverse problemen met de mastitis en de diverse longziektes. Hij zei dat het in de toekomst zeer belangrijk is dat mastitis (virusziekte) bestre den wordt. Volgens hem lost bestrijding in de lactatieperiode de ziekte maar gedeeltelijk op. Langdurig werkende antibiotica, toegediend in de droogstand, geeft veel betere resultaten. Het controleren van de melkappara- tuur door goed geschoolde vak mensen dringt mastitis eveneens sterk terug. De heer Kalis waarschuwde de aanwezigen voor de misleidende reclame over mastitis in de diverse vakbladen. Voor dat de veehouder iets koopt is het raadzaam eerst met de dierenarts te overleggen. Na de virussen behandelde de in leider, aan de hand van vragen uit de zaal, de wormbestrijding. "Men moet voorbehoedende me dicamenten toedienen zoals voor geschreven is", aldus drs. Kalis. zag de politie staan, maar gaf gas bij." Volgens de verdachte zouden de borden niet goed gestaan heb ben, maar de kantonrechter noemde dat een verhaal met kop noch staart. "Verkeersborden staan er voor iedereen en de Hoge Raad zegt zelfs, dat elk verkeers bord, ook al is het onbevoegd ge plaatst, rechtskracht heeft." Nu Van den H. geen 170 gulden had willen betalen(4 gulden per te hard gereden km.), eiste de offi cier 205 gulden. De rechter nam dat over, want de verdachte had ongeveer twee keer zo hard gere den als de toegestane snelheid. Bij verstek werden nog twee Flip- landers veroordeeld voor te hard rijden: C.M.M. de G. kreeg 300 gulden boete, D.M.H. 250 gulden. C.H. van V. uit Poortvliet noemde 't heel merkwaardig, dat je voor het parkeren op eigen trottoir, een boete van 50 gulden krijgt. Meestal zet hij z'n auto aan de overkant van de Deestraat, maar die derde februari had hij 's avonds geladen en 's morgens moest hij weer lossen. Zo bleef de auto op het betegelde stuk staan, dat bij het huis hoort en ook zijn eigendom is. De officier vond, dat er geen on derscheid was tussen eigen grond en gemeentegrond. "Het maakt deel uit van de openbare stoep en het is onjuist om daar te parke ren." Mr. Nijmeijer eiste 60 gul den boete. De kantonrechter kon zich indenken, dat Van V. er vreemd tegenaan keek, maar als je publiek op het betegelde pad toe laat, valt 't onder de regels van de wegenverkeerswet. De grond is openbaar. Mr. Van Solinge ver klaarde Van V. schuldig, zonder toepassing van straf. J.M. uit België kreeg excuses van de justitie omdat hij al 60 gulden betaald bleek te hebben voor het ontbreken van een rechterspiegel, toen hij 5 april op de Stoofdijk met een boottrailer reed. M. toon de zijn betalingsbewijs, maar blijkbaar was de betaling toch te laat bij de justitie gekomen. Aan gezien M. toch om de paar weken naar Tholen komt om te henge len, had hij de moeite maar geno men voor het kantongerecht te verschijnen. Mr. Van Solinge vond 't vervelend, want 't was vrijdag 19 december net een slechte dag om te vissen. Staand v.l.n.r.: trainer Nico Franken, Marco Vos, Tjerk de Jonge,Andy v.d. Velde en sponsor dhr. Nijpels. Zittend v.l.n.r: René van Luijk, Ronald Boogaard, Pieter Verhoeff en Paul van Trijp. NYBO uit Bergen op Zoom, de bekende specialist voor alles on der uw auto, heeft Handbal Vere niging Tholen (H.V.T.) een prach tige nieuwe outfit geschonken. De spelers zijn dan ook vast besloten om als tegenprestatie de sponsor nog dit jaar te tracteren op een sportief succes. Door de financië le injecties van NYBO is de naam H.V.T. gewijzigd in NYBO/HVT. NYBO is sinds 1966 de specialist voor onder andere banden, schok- brekers, uitlaten, trekhaken, veren en wielen. Het bedrijf is gevestigd aan de Poortweg te Bergen op Zoom (achter de Fiatgarage). tegen de nummer drie Internos op en via leuke aanvallen en snelle het programma, maar de Brabant- break-outs liep men uit naar een se heren durfden het karwei blijk- forse voorsprong. NYBO/HVT baar niet aan, want zij kwamen probeerde te gehaast tegen te sco- Het herenteam van NYBO/HVT is de laatste weken goed op dreef. Zij staan op de tweede plaats in de rangschikking van de 4e klas A. Zondag stond het belangrijke duel niet opdagen. Hierdoor wint NY BO/HVT reglementair de wed strijd met 5-0 en staat nu vier punten voor Internos, zodat het team nog goede vooruitzichten heeft op de titel. De dames van NYBO/HVT kwa men zondag in actie tegen Sodor. In het nieuwe tenue gingen de da mes aanvankelijk goed van start, maar naarmate de partij vorderde bleken de Brabantse meisjes meer in hun handbalmars te hebben. De Thoolse equipe had moeite om een goed aanvalspatroon te vin den en ook in verdedigend opzicht verliep het allemaal nog wat stroef. Sodor profiteerde hiervan ren, waardoor de aanvallen te on nauwkeurig werden opgezet. De 12-1 ruststand toonde aan dat er de tweede helft heel wat werk aan de winkel was. Na de thee beleefde NYBO/HVT een opleving. De mouwen werden opgestroopt en in de beginfase kon men de opponenten redelijk bijbenen. Er werd enkele malen op fraaie wijze gescoord, maar toen de stand 6-20 was, vond So dor het welletjes. Men soleerde door de defensie van de thuisploeg en via goed opgezette combinaties liep Sodor uit naar een ruime 27-6 eindstand. Advertentie I.M. De gedachtengang sport-jeugd- alcohol noemde v.d. Berge ver keerd. Hij zei, dat er incidenteel wel eens wat gebeurt, maar dat verenigingsbestuurders er niet be wust op aansturen. Th.W. Moer land onderschreef de woorden van v.d. Berge volledig: "Ik had 't niet mooier kunnen zeggen". Hij zei zelf als voorzitter van een kantine commissie nog nooit een dronken kind in zijn kantine te hebben ge zien, want ze drinken nauwelijks alcohol. "Het is toch ook geen doorsnee", zei hij nog. J. de Laater noemde het een trap na voor bestuurders en kantinebe heerders. Hij vond ook, dat dege nen die dergelijke opmerkingen in de commissie sociaal-cultureel werk plaatsten, beter zouden moeten weten, 't Was hem van be paalde mensen tegengevallen en hij had er zich vreselijk over opge wonden. De opmerking dat er zelfs overdag alcohol in sportkantines te krijgen is, was volgens De Laater misplaatst. "Op bepaalde dagen is het alleen maar logisch, dat dat gebeurt". Hij zei ook nog, dat de verantwoording van de ouders een rol speelt. "En wanneer er men sen zijn die zich dit zo aantrek ken: stap naar het bestuur", zei De Laater, die het aanmatigend vond dat een andere commissie wil uitmaken wat de commissie sport moet bespreken. C. v.d. Ber ge noemde alcoholgebruik een ernstige zaak, maar vond het jam mer voor de vele Thoolse sport- vrijwilligers, dat het op zo'n ma nier in de publiciteit was gebracht. Voorzitter v.d. Berge was niet blij met de kritiek op het sportgala, al voor het op gang komt. Juist van de kant van de politieke partijen, die de commissie sport zelf be noemd hebben, had hij dat niet verwacht. Hij vond dat de politici zich beter in de problematiek zou den moeten verdiepen. "Het sportgala is geen doel op zich, maar een middel ter stimulering van de sport", zei v.d Berge, die nog opmerkte dat op Tholen 5000 mensen lid van een sportvereni ging zijn. Hij vond dat de politici moeten nadenken voor ze wat zeggen. Ook Th.W. Moerland vroeg zich af wat de beweegredenen van de politieke partijen waren. Hij merkte verder op, dat in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Engeland, je in Nederlandse sportverslagen al leen maar negatieve dingen leest. "Blijkbaar is dat een Nederlandse eigenschap". J. de Laater sprak van een beroerde start voor het sportgala, met kritiek van een kant vanwaar je het niet verwacht. "Tussen de regels lees je, dat ze denken: het is toch maar een een malig zaakje". In Tholen komt er dinsdagavond van zes tot acht uur bij en woens dagochtend van tien tot twaalf uur. In St. Maartensdijk woens dagochtend van tien tot twaalf en woensdag- of vrijdagavond van zes tot acht uur. St. Annaland krijgt meer openingsuren op maandagavond van zes tot acht en op woensdagochtend van tien tot twaalf uur. De meeste raadsleden waren blij met de nieuwe opzet, maar de PvdA-raadsleden I.C. Moerland en J. de Bres stemden tegen. "We horen bij de Zeeuwse Bibliotheek en daar moeten we nauw bij be trokken blijven", zei De Bres. Hij meende dat de nieuwe structuur meer problemen zou geven dan de huidige situatie. VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel noemde die opstelling 'zeer verrassend' en ook wethou der J. Versluijs sprak over een 'nieuw facet', toen De Bres na een lange discussie en een schorsing nog bij zijn stemverklaring met die feiten voor de dag kwam. Bur gemeester Van der Munnik wilde echter niet opnieuw een discussie ronde beginnen. Moerland signaleerde met de ver zelfstandiging een grotere bestuurlijke vrijheid voor de bi bliotheek. "Als gemeente hebben In het laatste nummer van de der de jaargang van het Zeeuwse mi lieutijdschrift Wantij komen twee pagina's over Tholen voor. In het artikel "Durven zeggen: Jongens wat je nou doet is niet goed" is de mede-oprichter en bestuurslid van de natuurvereniging Tholen, Louis Sauter, aan het woord over het reilen en zeilen van de vereni ging en van de Thoolse natuur- en landschapsproblematiek: "Op Tholen, maar ook elders in Zee land, speelt het voortdurende ge trek om natuurgebieden een re- creatiefunktie te geven". De Pluimpot is hiervan een voor beeld. De recreatiefunktie was niet in het bestemmingsplan opge nomen. Maar via een maas in .de wet wordt dat toch doorgevoerd, en daar sta je dan, in een maand tijd. Dan wordt het met een pen- nestreek bezegeld en daar kan je dan naar fluiten! we dan te weinig grip op het reilen en zeilen van de bibliotheek. Over het huidige bestuur wil ik geen kwaad woord zeggen, maar 't kan veranderen. Er zijn nu eenmaal bezuinigingen van bovenaf en ik vermoed, dat 't de verkeerde kant opgaat. Daar werk ik niet aan mee.' Moerland betrok ook de statuten in zijn overwegingen, want de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen is een overkoepeling van twee bibli otheekstichtingen: een openbare en een christelijke. Het gemeen schappelijk bestuur doet bij vaca tures een voordracht aan de twee afzonderlijke stichtingen, zo maakte wethouder Versluijs dui delijk. Hij voelde er niet voor om de uit 1972 daterende statuten te vervangen of een verordening te maken met een nadere regeling van bepaalde zaken. Dat achtte Versluijs een zaak van het biblio- theekbestuur. Met Moerland wilde ook VVD- raadslid J. v.d. Heuvel een ge meentelijke vertegenwoordiger in het bestuur. "In alle soortgelijke stichtingen, behalve Uit op Tho len, heeft de gemeente een bestuurslid. Voor de toekomst moet hierover duidelijkheid ko men", aldus Van den Heuvel, die alle gemeentelijke bestuursverte- genwoordigers wilde terugtrek ken. Dat ging De Bres te ver en ook wethouder Versluijs liet we ten, dat b en w dat niet overwe gen. Dikwijls gaat het om ge meenschappelijke regelingen van heel Zeeland en in andere gevallen betreft 't de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en de stichting Haestinge. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen noemde de verzelfstandi ging een gezonde zaak. "Als raadslid heb je een betere contro lerende taak dan dat je zelf in het bestuur van een instelling zit. Je moet niet op de stoel van de bibli otheek gaan zitten. Wel dient be keken te worden, waarom de ge meente in de ene instelling wel een bestuurslid heeft en in de andere niet", aldus Van Kempen. P. van Belzen(RPF/GPV) ging graag accoord met de verzelfstan diging. "Het is heel reëel, dat het voordeel in het budget aan het bi- bliotheekbestuur ten goede komt. Verruiming van openingstijden betekent meer service, maar er moet ook meer variatie in het boekenbestand aangebracht wor den. Met name buitenlandse lite ratuur, waarvoor men nu nogal eens naar Bergen op Zoom gaat. Die boeken zijn niet zo aan slijta ge onderhevig." Van Belzen noemde de lezersbij- drage laag tot vrij laag. "Hoe meer uren, hoe meer lasten en hoe gaat het bestuur dat oplossen?" M. Dijke(SGP) vroeg zich af, of de bibliotheek wel voldoende re kening hield met de vraag naar studieboeken. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho- ven(CDA) gaf graag groen licht. Ze was gelukkig met de uitbrei ding van de openingsuren en mo gelijkheden. Na een jaar kan dat via een evaluatierapport nog eens bekeken worden. Volgens wethouder Versluijs hoeft er qua buitenlandse literatuur en studieboeken geen neen verkocht te worden. Als er een boek niet voor handen is, kan 't besteld worden. Regelmatig vindt aanpas sing van de collectie aan de be hoefte plaats. Zo is er in de uit- leenposten veel vraag naar streek romans. De opmerkingen van raadslid Van Belzen in de richting van een ho gere lezersbijdrage, noemde de wethouder 'een schot voor de boeg'. Hij gaf verder aan, dat de raad verschillende mogelijkheden heeft om over de bibliotheek te praten: via het jaarverslag, de rekening en de begroting. De controle gebeurt via het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Over de vraag van Moerland over het verdwijnen van de wisselcol lecties bij de LBC,.waardoor Tho len toch weer gedwongen wordt naar de PBC te gaan, zei de wet houder dat het verschil van 2,10 'nooit gepikt zal worden'. Zeeland achtte hij wat dat betreft een uit zondering omdat er veel meer met bibliobussen dan met uitleen- posten gewerkt wordt. "Wij eisen stemming", liet Moer land uiteindelijk weten, waarna De Bres duidelijk maakte, dat er in zijn fractie geen overeenstem ming was. Met 15 tegen 2 stem men werd de Thoolse bibliotheek zelfstandig. Van de nota jeugdbeleid bekeek de commissie alleen het deel over de sport. Erg veel opmerkingen waren er niet over. Gesignaleerd werd wel, dat er verschillende pro blemen zijn, zoals terugloop aan sportdeelname bij 14-16 jarigen. Het ligt in de bedoeling dat in 1987 een sportnota wordt uitge bracht, om een beleid te kunnen uistippelen. De commissie liet merken, in deze nota een inbreng te willen hebben. Dat kan door onderwerpen als afhaken bij ver enigingen, minderheden, 35-plussers e.d. op de agenda te plaatsen en als commissie daar over van gedachten te wisselen. Ambtenaar P. v.d. Vlies opperde het idee, om de commissieleden in te schakelen bij het verzamelen van gegevens. Moerland constateerde dat het schoolsportproject zich juist niet richt op de groep 14-16 jaar, zodat het zinnig zou zijn daarvoor initi atieven te ontwikkelen. Van der Vlies zei, dat je ergens plezier in moet hebben om het te blijven doen en daarom wordt aan de ba sis begonnen. Hij merkte nog op, dat in het kader van 'Sport zelfs ik doe het' het ledenbehoud bij verenigingen belangrijker is dan het aanwerven van nieuwe leden. Bij de bespreking van het concept-welzijnsplan bracht me vrouw Dingemans-van Vlaande ren het zwemonderwijs onder de aandacht. Zij pleitte voor school zwemmen op jongere leeftijd. Wethouder P. van Schetsen zei, dat daarvoor goedkeuring van de onderwijsinspectie nodig is. Vol gens Van der Vlies is het wel bespreekbaar. Het bouwen van een overdekt zwembad zag de commissie niet direct zitten. In een besloten vergadering stelde de commissie, waarvan J. Smul ders en J. Rijsdijk ontbraken, een voordracht op voor de sportman/- vrouw en sportploeg van 1986. Het sportgala is 23 januari in Haestinge te St. Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9