THOLENDERWIJS Goede toekomslt lokale kranten Koetsdijk overleden HERFST BLIJFT LANG ZACHT Advent en vrede Schadelijke stoffen informatierubriek van de gemeente tholen I0AW: ANDERS DAN BIJSTAND ZO PAKT 'T UIT VOOR WWV'ERS SLUITING GEMEENTEHUIS WIJZIGINGEN OPHALEN HUISVUIL I.V.M. FEESTDAGEN VERGUNNINGEN TIJDIG AANVRAGEN!!! RECHT OP INFORMATIE Begrafenis G. Heijboer Prijs voor nieuwsblad journalistiek Donderdag 11 december 1986 DE EENDRACHTBODE 5 Geen volledige IOAW Andere inkomsten Het aanvragen van de uitkering VOOR WIE IS DE IOAW BEDOELD? Nadere informatie SPREEKUUR B EN W Wat verder van belang is Nadere informatie Vrijdag 12 december 1986 om 20.15 uur in gemeenschapscentrum "De Wellevaete" te Sint-Annaland Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 De IOAW, de nieuwe Wet Inkomensvoorziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte werkloze werknemers, lijkt veel op de bijstand. Er zijn echter een paar belangrijke verschillen. Zo hoeft bij het aanvragen van een lOAW-uitkering niet te worden ver teld of er eigen vermogen is, in welke vorm dan ook Het hebben van spaargeld of een eigen huis speelt in de IOAW namelijk geen rol. Ook de rente van dat spaargeld hoeft niet te worden opgegevon. Inkomsten uit het houden van kostgangers of het verhuren van ka mers tellen evenmin mee De IOAW kent ook niet de korting van wege het gezamenlijk delen van de woning, de zogenaamde wo- ningdelersregeling. Net zoals de bijstandsuitkering is de IOAW- uitkering gekoppeld aan het minimumloon, waar een werknemer van 23 jaar en ouder recht op heeft. De exacte bedragen zijn te vin den in een lOAW-folder, die vanaf januari bij de sociale diensten te krijgen is. Wie nu al bedragen wil weten, kan bij de sociale diensten op de bijstandsposters gaan kijken op welk bedrag een echtpaar (of samenwonenden ongeacht het geslacht), een één oudergezin en een alleenstaande recht hebben. De lOAW-bedragen zijn prak tisch hetzelfde en worden een keer per half jaar aangepast. Overi gens is in de IOAW sprake van een éénoudergezin, als de ouder sa menwoont met één of meer kinderen beneden de 18 jaar Bij de uit kering hoort ook vakantiegeld, dat één keer per jaar -in juni- wordt uitbetaald. Niet altijd zal iemand een volledige lOAW-uitkering krijgen. Het kan namelijk zijn dat iemand vóór de werkloosheid een deeltijdbaan had. Het is dan mogelijk dat de werkloosheidsuitkering (vooraf gaand aan de IOAW) lager is geweest dan het minimumloon. In die situatie zal ook de lOAW-uitkering daarop worden aangepast. In het begin van dit verhaal werd verteld waar de IOAW geen reke ning mee houdt. Er zijn echter inkomsten die volledig of gedeeltelijk op de IOAW- uitkering worden gekort. Volledig gekort worden uitkeringen van Jansen: altijd in de haven gewerkt... anderej sociale wetten (zoals arbeidsongeschiktheidsuitkeringen) en peinsioenen van vroegere banen. Verdirjinsten uit werk van de IAOW er of van de partner (ongeacht het geslacht) worden ook gekort, maar niet volledig. Er mag gedu rende maximaal twee jaar 30% van het verdiende bedrag worden behouden, maar er bestaat wel een grensbedrag. Dat is voor echt paren en alleenstaande ouders 15% van het maandelijkse uitke ringsbedrag dat voor echtparen geldt. Voor alleenstaanden zonder kinderen is dat 15% van de eigen maandelijkse uitkering. Voor het aanvragen van een lOAW-uitkering dient contact te wor den opgenomen met de afdeling sociale zaken van de gemeente. De artnvraag kan ook door de partner of een gemachtigde worden gedéi.an. Zo snel mogelijk-maar in ieder geval binnen drie maanden- moet de schriftelijke beslissing van de gemeente in de bus glijden. Aan de hand van vier voorbeelden zal dat duidelijk worden. Als er in die voorbeelden gesproken wordt over een WW-uitkering, dan hebben we het over de nieuwe werkloosheidswet, die in de plaats komt van de huidige WW en WWV. Die nieuwe WW kent andere uitkeringsperiodes en bestaat uit twee uitkeringen, die we voor het gemak WW en Vervolguitkering noemen. Op oudere leeftijd werkloos Jansen heeft altijd in de haven in de vervoersbranche gewerkt. Hij wordt -nu het bedrijf moet inkrimpen- met z'n 53 jaar als een van de eersten ontslagen en gaat de WW in. Die WW kan voor iemand met een lang arbeidsverleden als Jansen zo'n vier a vijf jaar duren, inclusief een vervolguitkering van één jaar. Daarna moet Jansen naar de sociale dienst om een 10A W-uitkering aan te vragen. Jan sen valt onder de eerste categorie werknemers, die recht heeft op IOAW. Dat zijn oudere werkloze werknemers, die tussen hun 50ste en 57 'A-jarige leeftijd werkloos zijn geworden en de volledi ge WW-uitkeringsduur hebben doorlopen. Het tweede voorbeeld van een oudere werkloze is mevrouw Jaspers. Toen mevrouw Jaspers 56 jaar oud was, liep haar huwe lijk stuk. Ze wilde niet bij de pakken gaan neerzitten en al vrij snel kon ze een baan vinden in haar oude beroep van telefoniste. Na 2Zi jaar -ze was toen inmiddels 58 jaar- raakte ze die baan weer kwijt en moest ze een beroep doen op de WW. Die WW duurt vanwege haar korte arbeidsverleden maar kort, na melijk een half jaar. Na dat half jaar WW komt ze echter wel in aan merking voor een lOAW-uitkering, zonodig tot haar 65ste jaar. Me vrouw Jaspers behoort tot de tweede categorie, die recht heeft op IOAW. Dat zijn namelijk de mensen die werkloos worden op of na de leeftijd van 57 Vi jaar en slechts recht hebben op een korte WW- uitkering. De leeftijd waarop de werkloosheid begint, is zowel bij de'heer Jansen als bij mevrouw Jaspers van belang. Bij de volgende twee categorieën is er sprake van gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid. Allereerst Peter, gek op alles wat met sport te maken heeft. Op zijn 22-ste kreeg hij een zwaar motorongeluk. Na een langdurig verblijf in het ziekenhuis, werd hij gedeeltelijk arbeidsongeschikt ver klaard. Hij kreeg een arbeidsongeschiktheidsuitkering van 50%. Met part-time lichte arbeid verdiende hij nog 600 gulden per maand bij. Na vijf jaar raakte hij dat baantje kwijt, aangezien het bedrijf moest inkrimpen. Peter krijgt een tijd WW met Vervolguitke ring. Als ook dat voorbij is, kan hij een lOAW-uitkering aanvragen als aanvulling op zijn arbeidsongeschiktheidsuitkering. Bij deze ca tegorie is nog wat uitleg nodig. Er zijn namelijk enkele voorwaarden Wciaraan zowel jongeren als ouderen moeten voldoen. De arbeids ongeschiktheid moet minder zijn dan 80% en de werkloosheid moet vóór de leeftijd van 50 jaar zijn aangevangen. De 50-plussers vallen immers onder de eerste categorie. Verder moet iemand voor het deel dat hij of zij werkloos is een WW-uitkering mét Vervolguit kering hebben gehad. Tcit slot de vroeggehandicapten. Bij hen speelt alleen de mate van arbeidsongeschiktheid een rol: deze moet minder zijn dan 80%. Dat is bijvoorbeeld bij Liesbeth het geval. Zij is al vanaf haar ge boorte gedeeltelijk verlamd, maar niet volledig arbeidsongeschikt. Op haar 18e jaar kreeg ze een AA W-uitkering van 40%. Met haar handicap is het echter moeilijk een geschikte baan te vinden. Ze heeft daarom een aanvullend inkomen op die 40% AAW nodig tot het minimum niveau. Ze hoeft dus geen bijstand aan te vragen, maar kan een beroep doen op de 10A W. Ilin deze laatste categorie kunnen dus ook zowel jongere als oudere cirbeidsongesphikten zitten, die voor hun 18e arbeidsongeschikt waren. Die arbeidsongeschiktheid moet minder dan 80% zijn, an ders is aanvulling door de IOAW niet mogelijk. Over de toepassing van de nieuwe wet Inkomensvoorziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte Werkloze Werknemers (de IOAW) kan indien gewenst nadere informatie worden ingewon nen bij het bureau sociale zaken van de gemeente Tholen, tel. 01666-2955, tst. 118 of 254. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders van Tholen vinden plaats op maandag 1 5 december 1986 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Bur gemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen en L.J. Koopman houden hun spreekuur van 11.00-1 2.00 uur. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. De huidige Wet werkloosheidsvoorziening (WWV) komt te verval len en gaat samen met de huidige Werkloosheidswet op in een nieuwe Werkloosheidswet (NWW). Een andere nieuwkomer is de IOAW, waarover u elders in deze rubriek kunt lezen. De RWW blijft gehandhaafd. Voor velen betekent dat na 1 januari 1987 een ande re uitkering, maar voor sommigen blijft het -door overgangsregels- voorlopig bij het oude. In dit artikel wordt in grote lijnen aangege ven hoe dat allemaal uitpakt voor de mensen die nu een WWV- uitkering ontvangen. I.U was toen u werkloos werd jonger dan 47Vi jaar en u heeft thans een WWV-uitkering,dan kunt u na het verstrijken van de WWV-termijn van maximaal twee jaar zo nodig een RWW- uitkering aanvragen. RWW is een vorm van bijstand; II.U was toen u werkloos werd tussen de A7Vi en 57A jaar en u ontvangt WWV. Als de maximale uitkeringsduur is verstreken, kunt u een aanvraag voor een lOAW-uitkering indienen. Wat het verschil is tussen IOAW en bijstand wordt u ook in deze rubriek uit de doeken gedaan. Het is mogelijk dat u thans op grond van de zogenaamde 50-plus-regeling een (verlengde) WWV- uitkering ontvangt. Die regeling vervalt. U kunt aanspraak ma ken op een lOAW-uitkering; III.U was toen u werkloos werd tussen de 57Vi en 65 jaar en u ontvangt WWV. In die situatie wordt uw uitkering vervangen door een uitkering op grond van de Nieuwe Werkloosheidswet. Deze uitkering is gelijk aan uw WWV-uitkering en kan doorlopen tot uw 65ste. Deze 'overheveling' wordt geregeld door de ge meente met uw bedrijfsvereniging waarvan u te zijner tijd de NWW-uitkering, krijgt. Wie tijdens het ontvangen van een WWV-uitkering aan de slag komt, kan later weer een beroep doen op de WWV of een NWW-uitkering krijgen die minstens even lang duurt als de oor spronkelijke WWV-uitkering. Anders gezegd: het recht op (maximaal) twee jaar WWV gaat door het aanvaarden van werk niet verloren en u gaat er nooit op achteruit; Voor de WWV-ers gelden bepalingen waarin het minimumdag loon wordt gegarandeerd. Deze bepalingen gelden voortaan ook voor nietgehuwde samenwonenden (van verschillend of gelijk geslacht) die een gezamenlijke huishouding voeren. Bo vendien kunnen deze niet gehuwde samenwonenden ook aan spraak maken op de zogeheten overlijdensuitkering. Dat wil zeggen dat bij overlijden van de uitkeringsgerechtigde aan de nabestaanden tot en met de laatste dag van de tweede maand na het overlijden een uitkering van 100% van het dagloon wordt verstrekt. Bel daarvoor met het bureau sociale zaken van de gemeente Tho len, tel. 01666-2955, tst. 118 of 254. Het gemeentehuis te Sint Maartensdijk is in verband met de ar beidsduurverkorting vrijdagmiddag 1 2 december a.s. vanaf 12.15 uur gesloten. Het aanstaande Kerstfeest, donderdag en vrijdag 25 en 26 decem ber, maakt dat voor de gemeentelijke reinigingsdienst een gewij zigd ophaalschema is vastgesteld. Om te beginnen is de buitenroute (gepland op woensdag 24 de cember) verplaatst naar vrijdag 19 december. In de Kerstweek zal het huisvuil en de containers volgens het onderstaand schema worden opgehaald: Maandag 22 december: de gehele kern Tholen Dinsdag 23 december: Oud-Vossemeer, Poortvliet (totaal), Stave- nisse en Scherpenisse (totaal). Woensdag 24 december: Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. De gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is niet alleen op 1e en 2e Kerstdag gesloten, maar ook op zaterdag 27 december. Houdt u rekening met het bovenstaande!!! De werkgroep "Uit op Tholen" presenteert het optreden 't 1/liol/cl/o' met het programma van l l\IICl\ol\c 't Kliekske in volle bloei" De Vlaamse groep is voor ons een goede bekende. Herman Dewit, zijn vrouw Rosita Tahon, haar broer Oswald Tahon en Wilfried Moonen vormen nu al jaren de volksmuziek groep 't Kliekske. Zij brengen kalenderliederen, geestelijke liederen, bedelzangen en dat alles begeleid met rommelpot, klompviool en blazeveer. Deze instrumenten zijn vaak zelf vervaardigd. Het belooft vooral voor mensen uit onze regio een prima avond te worden. Entree: leden f9, niet-leden f 10, C.J.P. en 65+ f 6,50. Voorverkoopadressen: H. Nieuwenhuis, Markt 28 Tholen, tel.: 01660-2363 VVV-kantoor Haven 10 Sint-Maartensdijk tel.: 01666-3771 In de periode april-september vinden in onze gemeente veel activi teiten plaats. Naast de typische Koninginnedagevenementen valt te denken aan braderiëen, zomermarkten, wielerwedstrijden, rom melmarkten, oriëntatieritten, zeskampen e.d. Voor al deze aktivi- teiten is een vergunning nodig van burgemeester en wethouder. Vaak is het zo dat de organisatoren eerst op het laatste moment denken aan het aanvragen van de benodigde vergunningen. In de week voorafgaande aan het evenement komt de vergunningaan vraag op het gemeentehuis of soms zelfs wordt een of twee dagen tevoren telefonisch om een vergunning gevraagd. Om een aan- raag goed te kunnen afwerken is een dergelijke voorbereidingstijd 'e kort. De vergunning wordt dan ook dikwijls pas na afloop van het evenement opgehaald en kunnen de voorwaarden die daarip zijn opgenomen niet worden nageleefd. Tot op heden is het ge meentebestuur in de behandeling van te laat ingediende aanvragen erg soepel geweest. Vanaf heden moet er rekening mee worden gehouden dat te laat ingediende verzoeken niet meer in behande ling worden genomen. Hoe te handelen! De meeste aktiviteiten zijn qua datum maanden tevoren bekend. Indien de benodigde vergunningen 6 weken vóór het te organise ren evenement worden aangevraagd bent u prima op tijd. Houdt u daar voortaan rekening mee? Tegenwoordig is het gemeente huis een "glazen huis". Als bestuurders en ambtenaren plannen of maatregelen zitten voor te bereiden, kunt u nu over hun schouder meekijken. Vroe ger was dat anders. Veel beslui ten werden toen achter geslo ten deuren voorbereid. De ge dachte daarbij was: "Alles is geheim, behalve....". Nu is het motto: "Alles is open baar met uitzondering van..." Precies het tegenovergestelde dus. Wet Openbaarheid van Bestuur Deze ommezwaai is wettelijk vastgelegd in de Wet openbaar heid van bestuur (W.O.B.). De W.O.B. geldt voor het rijk, de provincies en de gemeenten. Instellingen die werken onder de verantwoordelijkheid van overheidsorganen vallen ook onder de wet. De wet heeft drie hoofdpunten: 1de burger heeft recht op in formatie: als u de gemeente om informatie vraagt, moet zij u die (in het algemeen) geven. 2. de overheid heeft de plicht tot informatie: de gemeente moet ook uit eigen beweging in formatie geven over haar be leid. Zij moet dat doen: a. in begrijpelijke taal; b. voor belangstellende en be langhebbende burgers; c. op een zodanig tijdstip dat het voor de burger zin heeft om zijn mening aan de gemeente te laten weten. 3. uitzonderingen: er zijn uit zonderingen op de wet. In die gevallen geeft de overheid geen informatie. Enkele voorbeelden daarvan zijn: a. indien de eenheid van de Kroon in gevaar zou kunnen worden gebracht of b. de veiligheid van de staat zou kunnen worden geschaad. c. de opsporing en vervolging van strafbare feiten. d. het recht van een ieder op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer en de bescherming van medische en psychologi sche onderzoekresultaten, die individuele gevallen betreffen. Gebruik maken van de W.O.B. Elke dag komen er mensen met vragen bij de gemeente. In de meeste gevallen krijgen ze daar antwoord op. Maar soms wordt informatie geweigerd. Wilt u die informatie toch hebben, dan kunt u er nog schriftelijk om vragen op grond van artikel 1 van de W.O.B. Binnen redelijke termijn (een termijn die zodanig is dat u nog iets met de informa tie kan doen) krijgt u antwoord. Is het antwoord negatief, dan kunt u een bezwaarschrift indie nen bij B. en W. als u de infor matie toch wilt hebben. Vele honderden mensen hebben donderdag de begrafenis bijge woond van dhr. G. Heijboer, de oprichter en oud-hoofdredacteur van de Eendrachtbode, die op 66-jarige leeftijd zeer plotseling overleed. Ds. A. van Herk leidde de rouw dienst in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland, Hij hield naar aanlei ding van Psalm 132:6 - een tekst die verband hield met het bezoek aan Israël van het echtpaar Heij boer, vorig jaar november - een meditatie. De samenzang van Ps 89:19 en Ps 90:8 en 9 werd op het orgel begeleid door mevr. J. Fase- Goedegebuure. De rouwstoet ging langs de winkel van boekhandel Heijboer aan de Ring en het kantoor van de Een drachtbode op de hoek Nieuwstraat/Kloosterstraat naar de begraafplaats aan de F.M. Boogaardweg. Acht vrienden van de Lions Club Tholen begeleid den Gabriël Heijboer naar zijn laatste rustplaats door de lijkwa gen te escorteren. Volgens lijkdie- naar C.A. Weijler waren op de be graafplaats 550 mensen aanwezig;. Ds. Van Herk las Openbaringen 21 en de geloofsbelijdenis en bad het Onze Vader. Rien Heijboer, de jongste zoon van de overledene, sprak namens de familie een dankwoord. In de aula werd de begrafenis af gesloten door ouderling Jo!h. Overbeeke. Daar was ook nog ge legenheid tot condoleren. Vele ge meentebestuurders, vertegenwoor digers uit de krantenwereld, bestuurders van talrijke verenigin gen en een groot aantal andere be langstellenden bewezen donder dagmiddag de laatste eer aan Ga briël Heijboer. "Voor de lokale krant is nog een goede toekomst weggelegd". Dat is de mening van prof. dr. Ulrich Patzold van de Dortmundse Universi teit tijdens zijn toespraak bij de uitreiking van de Prijs voor de Niouws- bladjournalistiek. Prof. Patzold kenschetste de lo kale krant als het medium dat het dichtst bij de burger staat en dat hem moet helpen de gebeurtenis sen en ontwikkelingen in zijn ei gen lokale samenleving te kunnen volgen en beoordelen. "Maar die lokale krant moet zich van de andere media duidelijk on derscheiden door haar eigen pro fiel en de kwaliteit van haar loka le informatie. Dat vraagt van de uitgever en de journalisten niet al leen een grote betrokkenheid maar ook een onafhankelijke opstelling. De lokale journalist heeft tot taak tendenzen in de ontwikkeling op te sporen en de verantwoordelijken in de gemeen te daarmee te confronteren, hen ook duidelijk te maken waar bij de burgers de schoen wrinjgt. Dat vereist inzicht maar ook burger moed. De journalist zal niet van uit het gemeentehuis schrijven of commentariëren, maar naar het gemeentehuis toe. Dat betekent dat hij weet wat de burgers menen en willen en dat hij dat ook weet van de meest verschillende groe pen, zodat hij kan schrijven wat de burgers niet aanstaatc van de Tijdens een openbare vergadering van de Nederlandse Nieuwsblad pers te Amersfoort is de prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek uitgereikt aan Ad Ermstrang. De jury bestond uit prof.dr. J.G. Stappers - hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen -, N. Drok - directeur van de Christelijke Academie voor de Journalistiek te Kampen - en H.B. ter Meulen - beleidsmede werker afdeling voorlichting pro vincie Drente te Assen. De heer Ermstrang is per 1 augustus 1981 als eindredacteur in dienst getre den bij de Gorcumsé Courant en per 1 april 1985 benoemd tot eindredacteur van het Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena. De bekroonde serie, één van de 53 inzendingen "Aquarius" handelt over de perikelen rond de vesti-1 ging van een studiedagcentrum in Werkendam. De prijs voor de Nieuwsbladjour nalistiek is ter gelegenheid van het 40-jarige jubileum van de Neder landse Nieuwsbladpers ingesteld en dit jaar voor het eerst uit gereikt. dingen die uit het gemeentehuis komen. Dat is de taak van de lo kale krant, dat is de functie van een onafhankelijke krant in een vrije democratie", aldus deze Duitse hoogleraar, die vond, dat juist het belang van de lokale krant voor het dagelijks leven veel groter is voor de burger en zijn in tegratie in de samenleving, dan men over het algemeen op dit mo ment nog meent. Hij waarschuwde daarom, dat men zuinig moet zijn op zijn loka le krant, doch dat die krant zich ook moet inspannen zijn lezers binding te behouden. Op 80-jarige leeftijd is maandag plotseling dhr. K. Koetsdijk over leden, oud-onderwijzer te St. An naland en Stavenisse en oprichter van de bekende typeschool. Don derdagmiddag woonde hij in St. Annaland de begrafenis nog bij van dhr. G. Heijboer, zijn eerste cursist. De in Amsterdam geboren Karei Koetsdijk vierde 23 augustus zijn gouden jubileum als leraar machi- neschrijven. Hij was onderwijzer in Bunnik en werd in 1930 be noemd aan de School met de Bij bel te St. Annaland. In 1936 be gon hij daar met een cursus ma- chineschrijven, later gevolgd door steno. Na zijn huwelijk met wijkzuster Kempe verhuisde het echtpaar in september 1947 naar Stavenisse, waar hij onderwijzer werd aan de openbare lagere school. In de gro te woning aan de Voorstraat wer den vele cursussen gegeven: Ne derlandse handelscorresponden tie, algemene ontwikkeling, bouwkundig tekenen, mid denstandsopleiding naast het ma- chineschrijven en de stenografie. Dhr. Koetsdijk gaf toen ook al cursussen op Schouwen- Duiveland en Zuid-Beveland. De stormramp van 1953 haalde een streep door de verdere plannen. Per 1 januari 1954 verhuisde hij naar Oudenbosch, waar Koetsdijk hoofd werd van de eerste prot. chr. lagere school. Hij was nog een jaar leraar aan de mavo te Fij naart en na 40 onderwijsjaren nam hij ontslag om zich helemaal aan de typeschool te wijden. Die werd flink uitgebouwd: in heel Zuid-West Nederland is type school Koetsdijk een begrip. Altijd vol initiatieven had dhr. Koetsdijk dit jaar nog een nieuwe cursus gemaakt: 'Geld verdienen op de effectenbeurs'. Hij was meer dan 40 jaar secreta ris/penningmeester van het Ge nootschap voor Stenografie en Machineschrijven te Arnhem. We gens zijn verdiensten was Koets dijk onderscheiden met de ereme daille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Vrijdagmiddag vindt vanuit de Ned. Herv. Kerk te Oudenbosch de begrafenis plaats. Op 71-jarige leeftijd overleed zon dag Marinus Pieter Groenewege, emeritus hoogleraar aan de Rijk suniversiteit van Utrecht. Hij werd 24 juli 1915 te St. Maartens dijk geboren. Dhr. Groenewege, die in Bilthoven woonde, wordt vanmiddag te Utrecht ge cremeerd. Ruilbeurs miniatuurauto's. Zater dag wordt in zaal Den Ronden, Rembrandtstraat 58 te Bergen op Zoom de zevende internationale ruilbeurs voor miniatuurautover- zamelaars en blikspeelgoed ge houden. De zaal is die dag open van 10.15 tot 15.30 uur. Wie nog ruimte wil, kan bellen met 01134-1642. Mensen - uit verschillende kerken - betrokken bij vredeswerk - wil len graag met anderen nadenken ovër de geloofsachtergronden van hun houding. Daartoe zullen er eenmaal per maand op zaterdag avond van 19 tot 20 uur samen komsten zijn in de Lutherse kerk - Faurestraat 14 - Bergen op Zoom. Gebed, zingen, denken, bijbel, met elkaar spreken, mu ziek, zijn de onderdelen van deze samenkomsten, die worden opge zet door leken. De eerste is zater dag 13 dec. van 19 tot 20 uur met als thema: Advent en vrede. Ieder is van harte welkom. Iedereen heeft regelmatig produk- ten in huis die erg schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid en het milieu: afgewerkte olie, batte rijen, oude medicijnen, verf- resten, fotochemicaliën, bestrij dingsmiddelen enz. Al weer enige tijd bestaat op Tholen en St. Phi- lipsland de mogelijkheid schade lijk afval apart in te leveren. Het kan worden meegegeven in een speciaal tasje met de reinigings- Opleiding koordirigent. In janua ri begint in Bergen op Zoom een driejarige opleiding voor koordi rigenten en adspirant- koordirigenten. De zatermorgen- cursus omvat slagtechniek, zang en stemvorming, koorpracticum, algemene muziekleer, muziekge schiedenis, solfège, harmonieleer en analyse. Het ministerie van WVC geeft subsidie en overweegt rijkserkenning aan de opleiding. Op 13 december is er een toela tingstest in Bergen op Zoom. Cur susleider is Hans Smout, tel. 01640-41047. r dienst. In samenwerking met de werkgroep milieu en huishouden Walcheren heeft de provincie een boekje uitgegeven over het waar om van het apart inleveren van schadelijke stoffen. Ook zijn de inzamelmogelijkheden in de ver schillende gemeenten vermeld. Exemplaren van het boekje 'Klein chemisch afval uit huishoudens' kunt u gratis aanvragen bij het bureau Voorlichting van de pro vincie, Abdij 9 te Middelburg, te lefoon 01180-31400. Er ligt dit jaar een zeer goede herfst achter ons. Eigenlijk stelde alleen september teleur wegens de te lage temperaturen. Daardoor was sep tember de koudste sinds 1912, maar oktober en november hebben met vaak zacht weer ook veel goedgemaakt. Opmerkelijk dat pas in de laat ste novembernacht vorst van betekenis werd waargenomen. Op norma le hoogte van 1.50 meter 5 graden vorst en aan de grond in Brabant 7 graden vorst. Toen maandag december als wintermaand op de kalen der verscheen, verdween de vorst. Met een gemiddelde maximum tem peratuur van ruim 11 graden in De Bilt was november met 1938 en 1963 de warmste van deze eeuw. Opmerkelijk ook, dat er in november geen sneeuw viel. Een enorm verschil met verleden jaar, toen De Bilt 15 nachten met vorst en 12 met sneeuw noteerde. Opvallend in deze herfst is wel, dat wij in de eerste helft van september een serie koude nachten kregen waarbij plaatselijk aan de grond 4 a 5 graden vorst werd gemeten, wat al bijzonder was. Daarna deed zich tot midden november vrijwel geen koude nacht met vorst aan de grond meer voor. Een gevolg hiervan was, dat medio november de natuur nog opvallend groen ziet en nog lang niet al het blad van de bomen is. Er is ook opvallend veel gras. Tot 18 oktober was het erg droog en toen viel er in 12 dagen een hoeveelheid regen die hoger lag dan normaal in de hele maand. In Noord-Holland tot rond 150 mm, normaal daar 75 mm. November bood in de eerste helft een grote variatie met afwisselend zon en regenfronten. Er drong een portie zeer zachte lucht binnen met temperaturen van 13 tot 15 graden, wat voor half november hoog is. De depressie-activiteit boven de oceaan nam toe en de baan begon wat zuidelijker te worden, wat meer gericht op de Noordzee dan op Ier land, wat bij ons de wind met stormkracht vergroot. Verleden jaar was de eerste decemberweek ook zeer zacht, met enkele dagen maxima rond 12 graden, in het zuiden nog 16 graden op 5 de cember. De laatste koude winterse december met sneeuw en ijs is die van 1981, al weer vijf jaar geleden. De koudste Sinterklaas was 5 de cember 1925 met 18 graden vorst in Limburg gemeten en in 1941 op 5 december een loeiende storm. Een zachte of koude herfst geeft geen indicatie voor het karakter van de winter. Het is wel een aardig rijmpje "houden de bomen hun blade ren lang, weest voor een strenge winter bang", maar de praktijk heeft laten zien, dat dat niets zegt. Een lange en strenge winter als die van 1946-1947 gaf tot begin decem ber helemaal geen kou of vroege sneeuw, totdat op 15 december de koudegolf raak toesloeg. In november 1962 was het wel koud met op 20 november een laagje sneeuw en de winter die daarop volgde, be hoort tot de koudste van deze eeuw. Hieruit blijkt, dat het karakter van de herfst geen aanwijzing geeft voor het seizoen dat erop volgt. Voor de oogst van aardappelen en bieten is deze herfst zeer gunstig ver lopen, ook al was het even op enkele plekken te nat. Of deze winter een derde opeenvolgen de Elfstedentocht zal opleveren, is voor ieder een vraagteken. In het begin van de jaren veertig zijn er drie Elfstedentochten achtereen verre den. Nu twee in februari, mogelijk dat januari er deze keer eens voor in aanmerking kan komen. Opmerkelijk is het wel dat ook de eerste decemberdagen in Skandina- vië geen kou te zien gaven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 5