De laatste regel Briël Heijboer is overleden VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Levenstaak volbracht GESLOTEN DEZE WEEK De dramatische gebeur tenis, allereerst voor de naaste familie, maar ook voor vele anderen in onze streek, die vorige week plaatsgreep in Sta- venisse, kan niet beter worden gesymboliseerd dan in de lege kolom op deze pagina. Vrijwel we kelijks verzorgde de oud-hoofdredacteur de ze kolom of, zo men wil het hoofdartikel. De laatste twee jaar waren zijn hoofdartikelen ver gezeld van de initialen G.H., dat formeel te genover de lezers welis waar juist was, maar strikt genomen niet noodzakelijk. Immers, zijn specifieke stijl was duidelijk herkenbaar voor de meeste lezers. Maar meer nog dan de stijl was het de inhoud, dié zijn artikelen ken merkte. Niet zelden speelde de regionale po litiek een rol, vaak kwa men het weer en de sei zoenen om de hoek kij ken en regelmatig vorm de de landbouw een in spiratiebron. Maar al tijd stond één aspect centraal: namelijk de menselijke kant van de zaak. Dat gold a fortiori bij gebeurtenissen waar bij menselijk leed de bo ventoon voerde. Die band met de streek kwam in feite elke week tot uiting in zijn kolom. "De menselijke schaal is de schaal waarop het ei gen nieuwsblad functio neert" schreef hij op 28 november van vorig jaar. Hij was toen pas terug van een reis naar Israël, die hem samen met zijn vrouw was aan geboden door de kinde ren, bij zijn terugtreden als hoofdredacteur van de Eendrachtbode. Dat bezoek aan het Heilige Land had diepe indruk bij hem achtergelaten. Onder andere had het er toe bijgedragen, dat voor hem de tegenstel lingen en twistpunten tussen de verschillende geloofsrichtingen ver vaagden. Zo waren een heid en samenwerking thema's die telkens in zijn kolommen opdo ken. Daarin pastte ook zijn vrees medemensen te kwetsen. Een ieder werd in zijn waarde ge laten en zijn kritiek was nooit cynisch of meedo genloos. En was er toch een feit, waarbij de menselijke waardigheid met voeten werd getre den, zoals bij de moord in Anna Jacobapolder dan kwam het woord "machteloos" uit zijn schrijfmachine. Machte loze woede, zoals hij die het meest intens had er varen ten tijde van de Duitse bezetting. Zoals bij zovelen had de Twee de Wereldoorlog ook bij hem diepe sporen nage laten, hoewel hij daar over nooit sprak. Na zijn terugtreden als hoofdredacteur leken zijn activiteiten alleen nog maar toegenomen. Weliswaar was het ac cent iets verlegd, maar schrijven bleef hij doen. Dat zat hem tenslotte in het bloed. Zijn wens was om op zijn oude dag in alle rust zijn ervaringen in en met de streek vast te leggen in boekvorm. Die oude dag heeft hij nooit mogen beleven. Zijn laatste geschreven werk was een reisverslag van zijn bezoek aan Is raël, als voorbereiding op een avond half de cember. Het verslag, dat de titel draagt "En het geschiedde" was nog niet af. Het stokt halver wege het vijfde foliovel letje bij de beschrijving van het bezoek aan Bethlehem. Zijn laatste regel luidt: "De gebeur tenis die Bethlehem on vergetelijk zou maken, was de geboorte van Je zus (Lukas 2). "Zoals zijn leven abrupt ophield op de voora vond van de eerste Ad- ventzondag, zo eindigt zijn laatste regel met de aankondiging van het Kerstgebeuren. Wat an ders kunnen wij nog doen, dan zijn levens werk voortzetten in de geest van zijn positieve en menslievende in stelling? In dankbare herinnering aan alles wat hij voor ons heeft betekepd, zul len wij daaraan onze beste krachten wijden. (M.P.H,). Vandaag donderdag 4 december is het kantoor van de Eendrachtbode de gehele dag gesloten. Ook de winkel van Boekhandel Heijboer is nog en tot en met vandaag, donderdag, gesloten. Oprichter en oud-hoofdredacteur Eendrachtbode Op 66-jarige leeftijd is zaterdagavond dhr. G. Heijboer overleden, oprichter en oud-hoofdredacteur van de Een drachtbode. Tevergeefs werd er voor zijn leven gestreden, nadat hij voor het begin van de zangdienst in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse onwel werd. Hulp van in de kerk aanwezige EHBO 'ers, huisartsen, verplegers van de ambulance van het Thoolse Rode Kruis en medewerkers van de intensive care van ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom mocht niet meer baten. Een hartstilstand was hem fataal ge worden. Contacten Door de krant en de winkel bouwde hij vele contacten op. Beide sectoren ontwik kelden zich en het werk nam toe, maar daarnaast maakte hij altijd tijd vrij voor bestuurslidmaat schappen van verenigingen Briël Heijboer werd 12 ok tober 1920 in St. Annaland geboren, waar zijn vader een klein landbouwbedrijf- je had en zijn moeder een winkeltje in kruidenierswa ren exploiteerde. Drie broers werkten er al in de landbouw en Briël koos - gestimuleerd door onder wijzer K. Koetsdijk - een andere weg. Hij leerde ty pen en stencillen en ver kocht in het klein kantoor behoeften. Zijn werk' en dadendrang leidden tot nieuwe initiatieven. Een gestencild nieuws- en ad vertentieblaadje zag het licht, maar de oorlog maakte in 1940 een einde aan verdere plannen. en ontspanning in de voet balsport. Briël Heijboer zag het als een plicht zich in te zetten voor de gemeen- schap. Plaatselijk in de middenstandsvereniging, de ijsclub en de Rabobank, eilandelijk bij de Mid denstandsfederatie en het Welzijnsorgaan (maat schappelijk werk en gezins verzorging), landelijk bij de organisatie van nieuws bladuitgevers, de N.N.P. Dit jaar aanvaardde hij nog een bestuurslidmaatschap bij het streekmuseum, waar Heijboer bij toerbeurt als gids optrad. Het door hem zo gewaardeerde menselij ke contact vond hij met na me ook bij de Lions Club Tholen. Onuitwisbaar Aan het front in de Peel en in krijgsgevangenschap in Polen maakte hij dingen mee, die een onuitwisbare indruk op hem achterlieten. Op het distributiekantoor en in het verzet kon hij zich weer dienstbaar maken, maar littekens bleven hem niet bespaard door het overlijden van zijn moeder en vrienden uit het verzet. Telkens vatte hij zijn taak weer op, want zijn doorzet tingsvermogen was groot. Met zijn bezielend optreden stimuleerde hij ook ande ren. Toen jhr. mr. A.F.C. de Casembroot hem na de bevrijding van Tholen vroeg om de informatie te verzorgen, borduurde hij voort op zijn eerder gesten cild blaadje met het Mee- deelingenblad voor het Ei land Tholen. In november 1944 was dat het begin van de Eendrachtbode, zoals de krant later ging heten, waarin vervolgens ook de Thoolse Courant werd op genomen. Eerder had hij al de uitgave van de N.H. Kerkbode ter hand geno men. De geschiedenis van het Thools verzet legde hij vast in een boekje met de typerende titel 'Slechts een plicht'. In 1947 nam hij sa men met zijn vrouw aan de Ring een winkel over, waarin de boek- en kan toorboekhandel uiteinde lijk de boventoon ging voeren. Strijdbaar De stormramp van 1953 maakte hij van nabij mee, maar na die verschrikkin gen hielp hij met volle inzet mee aan de wederopbouw, onder meer door informa tie over de herverkaveling. De landbouw bleef hem al tijd na aan 't hart liggen. Strijdbaar stelde Heijboer zich op tegen de gemeente lijke herindeling in 1971; de kleine kernen namen een bijzondere plaats bij hem in. Bij het 40-jarig jubileum van de Eendrachtbode - te gelijkertijd ook het 40-jarig jubileum van Briël Heij boer - trad hij officieel te rug als hoofdredacteur. De krant bleef hem echter na aan 't hart liggen en weke- lijks verrichtte hij nog hand- en spandiensten. Dinsdagmiddag maakte hij zijn eilandroute, dinsdaga vond schreef hij z'n hoofd artikel en woensdagmorgen leverde Briël Heijboer zijn bijdrage aan het afsluiten .van de krant. Energiek Ook zaterdag was hij tot het laatst toe actief, want stil zitten was er bij hem niet bij. Energiek pakte hij de zaken aan, hij nam het voortouw. Hoewel bezorgd om zijn dierbare familie kring, zag hij de zaken nooit somber in. Briël Heij boer zorgde voor opti misme, zijn dadendrang gaf moed. Zang- en mu ziekuitvoeringen sloeg hij zelden over en hoewel de mist zaterdagavond het be slist niet uitlokte, toog hij met zijn vrouw, schoon zuster en zwager toch naar Stavenisse om een aantal koren te beluisteren. Hij heeft het concert niet meer kunnen horen en gezien het gebeuren, besloten de orga nisatoren de uitvoering niet te laten doorgaan. Vele dierbaren waren hem al voorgegaan: zijn vroegere mede-uitgever, school vrienden, collega nieuws blad-uitgevers en vrienden uit het verzet, waar hij de laatste jaren steeds nauwere contacten mee had opge bouwd. Briël Heijboer was drager van het Verzets her- denkingskruis, Ridder in de Orde van Oranje Nassau en onderscheiden met de ere penning van de gemeente Tholen. Vandaag vindt de begrafenis plaats in St. An naland, vanuit de Ned. Herv. Kerk. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18.55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post I 45,— per jaar. Losse nummers t 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u Advertentieprijs I 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant Inclusief btw op rekening I 9,— Hoofdredacteur W. Heijboer Briël Heijboer is overleden De laatste regel Dodelijk ongeval Vosse- meerder Drievoudig kampioen bij Vo gelvreugd ie Zitdagen MZB weg Meester Paape 25 jaar bij de Eevliet Opening speeltuin in Poortvliet Modehuis Ligtendag fleurt Voorstraat op 85 Jaar Olympia Tholen Sinterklaaspuzzel Viering 10 jaar Vossenkuil Vijftig jaar kerk Westvest Sint Maartensdijk Smerdiek dieper in de zorgen GOEDE MENSEN STER VEN MAAR HUN WER KEN BLIJVEN BESTAAN Dit nummer bestaat lift. I-I pagina's ln Meulvliet krijg je een te lefoontje. 't Is dringend, zegt de beheerder er bij. Je hoort van een EHBO'er het slechte nieuws dat je vader per ambulance naar het ziekenhuis is gebracht. De jubileum uitvoering van de gym-, nastiekvereniging <i de vogeltentoonstellkg ver dwijnen in het niet. Op weg naar Lievensberg spookt er van alles door je hoofd. Alle hoop vervaagt als de dokter veel te vroeg de wachtkamer binnen komt: hij heeft het niet ge haald. Als een lopend vuur gaat het bericht door de streek: Briël Heijboer is gestorven. Veertig jaar lang bepaalde hij het ge zicht van de Eendrachtbo de en mede door zijn boek handel, zijn ontspanning in de voetbalsport, en vele verenigingen bouwde hij talloze contacten op. Briël was een begrip. Zelfs als kinderen werd je zo ge noemd: de jonge Briël. Plotseling sta je er alleen voor. De oprichter, de doorzetter, hij die met gro te geestkracht alles stimu leerde was ons ontvallen. Dag en nacht werkte hij. Hij leidde in feite een dub bel leven, maar als er weer een beroep op hem gedaan werd, toonde hij zich op nieuw dienstbaar. Je moet naast je werk wat voor de gemeenschap doen, hield hij ons altijd voor. Hij was bezig om zijn werk geleidelijk af te bouwen: bij de krant, de boekhan del en in besturen van ver enigingen en instellingen. Je had hem die zogenaam de welverdiende rust zo verschrikkelijk graag ge gund, samen met zijn vrouw in de dit jaar be trokken woning. Hij had er recht op na zo'n inten sief leven. Je vindt zijn dood 'gestolen'. Hoe leer je daar vrede mee te krij gen? Langzamerhand kom je tot het besef, dat zijn le venstaak is beëindigd. De energie was op. Hij heeft zijn opdracht vervuld. (W.H.) Foto Lex de Meester(PZC), gemaakt najaar 1984, ter gelegenheid van het afscheid als hoofdredacteur van Gabriël Heijboer bij zijn 40-jarige Eendrachtbode.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1