Jeugd Poortvliet wil ijsbaan Lof voor initiatieven speeltuin Poortvliet en Anna Jacobapolder College neemt werk groep Vrouweneman cipatie niet serieus Uitbreiding zwemonderwijs en emancipatiebeleid bepleit Niet gerust op parkeren in Doelweg Bibliotheek Tholen nog in het nieuw Uien 25 ct. Open Dagen bij T.S.G. Donderdag 27 november 1986 DE EENDRACHTBODE 9 Een speeltuin is er nu in Poortvliet, maar de jeugd zou er ook graag een ijsbaan hebben. Dinsdag, tij dens de hoorzitting over het concept-welzij nsplan 1987-1990 in 't Ouwe Raed'uus, maakten de kinderen van groep 7 en 8 van de Eevlietschool deze wens ken baar aan het gemeentebestuur. Door de aanwezigen werd verder gepleit voor uitbreiding van het zwemon derwijs, een overdekt zwembad, beter openbaar ver voer, instellen van een commissie vrouwenemancipa tie en aandacht voor gehandicapten en ouderen. De inwoners kunnen nog tot 1 december a.s. schriftelijk op het concept-welzijnsplan reageren. R.E.C. Te weinig kader De werkgroep Vrouwenemancipatie Tholen uit scher pe, kritiek op het standpunt, dat b. en w. innemen ten aanzien van de nota 'Emancipatie Tholenderwijs'. In een reactie zegt de werkgroep, niet serieus te worden genomen. Ze is teleurgesteld, dat noch het college, noch de commissie sociaal cultureel werk haar om een toelichting op de nota heeft gevraagd. Binnenkort wil de werkgroep de Thoolse politieke partijen voor een gesprek benaderen. Dit bleek donderdagavond tijdens een persconferentie in de Wellevaete in Sint Annaland. Achterstand Emancipatiecommiss ie Emancipatie Verpleeghuis Antenne-verbod VOOR EEN MOOIE HOED OF BONTMANTEL MAISON VISSER Afscheid drie hoofdingelanden St. Philipsland wordt groter Verontreinigde grond wordt toch verspreid Geluk Poortvliet Buitenkans De wand in 't Ouwe Raed'uus was versierd met tekeningen en teksten, waarmee de Poortvlietse jeugd haar wens voor een ijsbaan kenbaar maakte. Gabi Hoek zei, dat de kinderen van Poortvliet on afhankelijk van hun ouders naar de ijsbaan willen. Nu moet men, vaak op de fiets, naar Scherpenis- se en terug en dat is vaak erg koud. Een ijsbaan is gezellig en bevordert de leefbaarheid, temeer daar Poortvliet toch al geen zwembad, tennisbaan of sporthal heeft. "Geen verveling, geen van dalisme. Schaatsen, maar dan wel in Poortvliet", zei Gabi Hoek. Wethouder Versluijs zette daarna de procedure nog eens uiteen. Na de hoorzitting geven de commis sies een definitief advies over het concept-welzijnsplan, dat daarna door b. en w. wordt vastgesteld. Vervolgens ligt het nog veertien dagen ter inzage en kan er schrif telijk op worden gereageerd. De gemeenteraad kan van deze reac ties kennisnemen en stelt daarna het welzijnsplan vast. Aan de hand van een diaserie werd het Thoolse welzijnsbeleid belicht, waarna de aanwezigen in groepjes over verschillende stellin gen discussieerden, onder leiding van een lid van de commissie sociaal-cultureel werk of sport. De stelling, dat de bibliotheken hun activiteiten met name in de educatieve sfeer moeten richten, werd niet door allen onderschre ven. Gezien de toenemende vrije tijd van mensen heeft de biblio theek ook een recreatieve functie, aldus sommigen. Verder werd ge vraagd in welke vorm het biblio theekwerk in het basisonderwijs aan de orde komt. Overigens werd achter de tafel niet gereageerd op de opmerkingen, deze werden al leen genoteerd. Diverse aanwezigen vonden het niet juist, om alleen het R.E.C. te subsidiëren voor basiseducatie, vormings- en ontwikkelingswerk. Ook waren er vragen over de fi nanciële situatie van de depen dance Tholen van het R.E.C.de geruchten dat de Thoolse depen dance van het R.E.C. wordt af gestoten en er personeel wordt ontslagen. De mogelijkheid voor kinderopvang en een financiële vergoeding daarbij werd ook naar voren gebracht. Bij het muziekonderwijs was er kritiek op de prioriteit, die aan de hafa-lessen voor muziekverenigin gen wordt toegekend. W.L. Bijl van Concordia Tholen merkte op, dat de muziekverenigingen niet zelf om die prioriteit hebben ge vraag. Verder werd gevraagd, wat het minimum aantal leerlingen is voor een cursus in de eigen kern. Bij de cursussen kunstzinnige vor ming moet een selectief aanname beleid worden gevoerd, zo werd opgemerkt. Het moet niet zo zijn, dat bepaalde mensen tot in het oneindige aan een cursus kunnen blijven meedoen, waardoor ie mand anders geen kans krijgt. Ook werd gepleit voor spreiding van cursussen gericht op kinderen over meerdere kernen. Omdat cur susgelden een drempel vormen, werd het idee van de gezinsreduc tie gelanceerd. Wat kan de gemeente doen aan het dreigende tekort van vooral bestuurlijk kader bij veel sport verenigingen, werd er gevraagd. Voorts werd gepleit voor bevorde ring van subsidies voor volwassenen- en ouderensport. Ook zou de gehandicaptensport in het welzijnsplan moeten wor den opgenomen. Het schoolsport project is prima, maar kan niet beter tijdelijk een professionele, geschoolde kracht worden ingezet in plaats van vrijwilligers, was een opmerking die nog werd gehoord. Ook vroeg iemand zich af, waar om het ledental bij verenigingen De werkgroep is het niet eens met het standpunt van hét college dat er geen achterstanden bij Thoolse vrouwen zijn. De resultaten van diverse onderzoekjes bewijzen volgens de werkgroep dat die er wel degelijk zijn. Dé Thoolse vrouw bestaat volgens de werk groep niet. Het college zou ook niet zo sterk naar de kwantiteit van de problematiek moeten kij ken, want dat gebeurt bij het min derhedenbeleid ook niet. De stelling van het Thoolse colle ge, dat ze voldoende is geslaagd in het voorwaarde-scheppend beleid, wordt door de werkgroep vrou wenemancipatie ontkend. Ze ver wijst daarbij naar de randvoor waarden op het gebied van kin deropvang, openbaar vervoer, gunstige vergader- en openingstij den. Ook de kritiek over de gerin ge respons op de enquete valt bij de werkgroep verkeerd. 'Tedere socioloog/onderzoeker weet dat een respons van 44% erg goed is. Wat zeurt het college dan? Overi gens was de respons op de telefo nische enquete nog groter!" De werkgroep stelt, dat vrouwen een achterstand hebben op man nen, waardoor extra stimulerende maatregelen nodig zijn. Het colle ge wordt er van beschuldigd, die achterstand te ontkennen. Door bovendien geen apart beleid te voeren, zullen de vrouwen op Tholen steeds op de tweede plaats komen, aldus de werkgroep, die ook tegenspreekt dat er hoge sub sidies worden gegeven voor cur sussen, gericht op vrouwen. Het Vrouwenleerjaar zou door het Thoolse college niet serieus zijn genomen. Het personeelsbeleid van de ge meente wordt eveneens bekriti seerd. Er wordt gepleit voor extra stimulerende maatregelen om vrouwen gelijke kansen te geven. Verder vindt men het niet reëel dat de werkgroep steeds om cijfers en bewijzen wordt gevraagd, terwijl het college in haar reactie regel matig blijkt af te gaan op indruk ken. Ook het standpunt dat kin deropvang door familie of buren een goede zaak is, wordt door de werkgroep niet onderschreven. De werkgroep vindt instelling van een emancipatiecommissie nood zakelijk voor de vormgeving van een goed emancipatiebeleid. Over dat beleid zouden het college, de commissies èn de raad zich uit moeten spreken. Met elkaar kan dan over de vormgeving en invul ling van dat beleid worden gesproken. "Uit de reacties van de commissie en het college is gebleken dat men over het algemeen niet weet waar men over praat. Door een beroep te doen op de werkgroep had veel ergernis en teleurstelling voorko men kunnen worden", aldus de werkgroep, die ook nog kritiek le vert op de gevolgde procedure bij het presenteren van de nota 'Emancipatie Tholenderwijs'. De raadsleden ontvingen de nota pas twee maanden na de aanbieding aan het college, vervolgens werd een voorstel afgewezen om een voorlichtingsbijeenkomst over de nota te houden. Ook ontving de werkgroep niet rechtstreeks een reactie, maar moest het standpunt van het college uit de krant verne men. De werkgroep vrouwene mancipatie bekritiseert tenslotte wethouder Versluijs, die geen voorstander zou zijn van een ge sprek van de commissie sociaal cultureel werk met de werkgroep. Ook het feit, dat het betreffende gesprek nu pas na behandeling van de nota in de raad plaats vindt, roept bij de werkgroep Vrouwenemancipatie Tholen on genoegen op. terugloopt. Spreekt het vereni gingsleven minder aan? Het zwemonderwijs moet worden uitgebreid naar meer leeftijds groepen, vonden veel aanwezigen. In de winter moet er geen onder breking zijn en daarom zou er een overdekt zwembad moeten ko men. Dat is ook van belang voor de ouderen. W. Peeks zei, dat een onderzoek uitwees, dat 59% van de kinderen in de groepen 4 t/m 8 niet kan zwemmen. In kernen waar geen zwembad is, ligt dat percentage zelfs nog hoger. Moe ten gehandicapten blijvend naar Roosendaal om te zwemmen, werd nog opgemerkt. Verschillende aanwezigen vonden het niet juist, dat stichten van een speelvoorziening afhankelijk wordt gesteld van het bestaan van een vereniging. Zij zagen het als een elementaire voorziening. Voor toezicht werd gedacht aan ww-érs of wao-ers. De aanwezigen vonden het zinvol om een inventarisatie te maken van de problematiek onder Thoolse jongeren, waarin ook de ouders betrokken zouden kunnen worden. Het beleid en de .doelstelling van het baanlozenproject wierp vra gen op. Er zou meer bekendheid aan moeten worden gegeven. Verschillende aanwezigen pleitten voor de instelling van een advies commissie vrouwenemancipatie. Een woordvoerster van 'Vergeet- mij-niet' wilde daarin personen met kennis van emancipatie zit ting laten nemen. Zij brak verder een lans voor kinderopvang en be tere busverbindingen. De werk groep vrouwenemanciaptie Tho len sloot zich bij deze reactie aan. Verder werd opgemerkt, dat de ge meente niet alleen een voorwaar denscheppend maar ook een sti mulerend beleid moet voeren en dat uitvoering van de aanbevelin gen uit de nota 'Emancipatie Tholenderwijs' wenselijk is. Hoe hoog is het percentage autochto nen op Tholen, werd nog ge- vraagdt Voorts werd de integratie van gehandicapten bepleit. Het minderhedenbeleid van de ge meente richt zich alleen op etni sche groepen en woonwagenbewo ners en staat deelname aan alge mene voorzieningen voor. Wet houder Versluijs maakte de aan wezigen attent op de culturele dag, die zaterdag in Meulvliet wordt gehouden. Niet alleen een ijsbaan, maar ook een praathuisje voor de ouderen is in Poortvliet dringend gewenst. Uit de zaal werd opgemerkt, dat dan maar bij de speeltuin te reali seren, zodat daar meteen toezicht is. Ook een mortuarium ziet men in Poortvliet graag. In de kernen zonder bejaardentehuis zou een opvangmogelijkheid moeten ko men voor gezamenlijk gebruik van de warme maaltijd. Het zo lang mogelijk in de eigen omge ving laten van de ouderen door spreiding van voorzieningen vond ieder een goede zaak. Maar dat moet niet uit bezuinigingsoog punt gebeuren, de voorzieningen moeten wel betaalbaar blijven en niet alleen van vrijwilligers af hangen. Diverse aanwezigen informeerden of het licht voor het verpleeghuis in Tholen al op groen staat. Ook waren er stemmen voor verpleeg huisvoorzieningen bij de andere bejaardentehuizen op Tholen. De gemeente werd gevraagd te onder zoeken, waarom zo weinig be hoefte bestaat aan een alarme ringssysteem. Verder werd gepleit voor goed openbaar vervoer. Het standpunt van het gemeente bestuur, dat de Brabantse zieken huizen open moeten blijven voor inwoners van Tholen werd door alle aanwezigen gedeeld. Ge vraagd werd, of er een vrije keus van ziekenhuizen blijft bestaan. Ook was men benieuwd of het college streeft naar een eigen huis arts voor Scherpenisse en werd ge vraagd haast te maken met het vestigingsbeleid voor huisartsen. De heer Van Mechelen benadruk te nog eens de slechte verbindin gen in de avonduren (openbaar vervoer). Hij pleitte bovendien voor een gemeentelijke informa tierubriek in niet- abonneegebonden bladen. Gezien de problemen over kabel t.v.- ontvangst wilde hij weten, of tele visiesignalen ook bij andere leve ranciers dan Casema gehaald kunnen worden. Hij voorzag een stijging van het aantal abonnees, wanneer een keuze mogelijk zou zijn tussen verschillende program mapakketten met verschil in prijs. Voorts informeerde hij of het an- tenneplaatsingsverbod nog steeds van kracht is. Van Mechelen miste het.recreatie- beleid in het welzijnsplan en R.P. v.d. Wal informeerde naar het be leid ten aanzien van werkgelegen heid en milieu. Versluijs wilde die echter niet onder welzijn rekenen. Ook werd nog gesproken over het artiestenaanbod van Uit op Tho len. De gemaakte opmerkingen werden door het gemeentebestuur meegenomen en misschien wordt het concept-welzijnsplan daar door op punten nog gewijzigd. De raadsleden Van Belzen, Van der Linde en Van der Jagt hebben hun zorgen geuit over het parke ren in de Doelweg. Postkantoor en bibliotheek zijn binnenkort ge reed. De huizen waren al eerder klaar. Door twee brandtrappen en een inrit kunnen er slechts 37 par keerplaatsen aangelegd worden, maar door herinrichting van de Doelweg komen er 8 bij, zodat het totaal 45 wordt. Dat is aan de magere kant, vond Van der Linde en Van Belzen be nadrukte, dat dit parkeerterrein in tegenstelling tot de Bosstraat ook in trek is bij het winkelend pu bliek. Wethouder Koopman ver wachtte alleen bij de avondope ning van de bibliotheek parkeer problemen, maar overdag niet. Een andere oplossing zag hij niet, want er is onvoldoende grond om meer parkeerplaatsen te maken. Dat was ook de reden, dat de trot toirs maar 1.35 m breed zijn ge maakt. Van der Jagt signaleerde daarbij problemen voor invaliden- en kinderwagens. Koopman meende, dat een paal, steen of bord uitkomst zou kunnen bie den, zodat de auto's bij het parke ren niet meer over het trottoir staan. naar: Uw hoeden- en bontspeciallst Papegaaistraat 9-11, Goes. De heren De Vos, Broekhuizen en Baldalfmet oor konde) van de speeltuinvereniging Poortvliet en loco burgemeester Van Schetsen bij het Poortvlietse ge meentewapen in de Middelburgse statenzaal. VERVOLG VAN PAG. 1 het ministerie van W.VC, Algeme ne Loterij Nederland en het Ko ningin Julianafonds. Ir. M. van Dis-Risseeuw las de ju ryrapporten voor van de zeven Zeeuwse projecten: Eede, Elle- woutsdijk, Bossenburg- Vlissingen, Kloetinge, Scheldebuurt-Vlissingen, Anna Jacobapolder en Poortvliet. Ondanks een versobering, gaat de inrichting van de nieuwe biblio theek aan de Dalemsestraat in Tholen nog 86.000 gulden kosten. De nog bruikbare oude inventaris gaat naar de uitleenposten Poort vliet en Oud-Vossemeer. De gemeenteraad keurde de aan schaf goed, maar Van Belzen voorspelde, dat de bibliotheek 't aardig benauwd krijgt als de be zuinigingsplannen van WVC doorgaan. Uniformiteit van de in richting vond hij een waardevolle zaak, maar de gemeente moet straks wel voor de tekorten op draaien. Wethouder Versluijs bevestigde dat, maar ook voorheen kwam el ke vernieuwing in de exploitatie tot uiting. Er wordt ook al een paar jaar naar deze verbetering toegeleefd. Op vragen van mevr. Snoep deel de hij mee, dat de verzelfstandi ging van de biblitheek l januari 1987 ingaat. Binnenkort zullen een commissie en de raad hierover spreken. Een ambtenaar maakt deel uit van de werkgroep. Wel licht heeft de verzelfstandiging geen financiële gevolgen voor de begroting 1987. Tijdens de decembermaand is er een speciale boekentafel met lec tuur rond de St. Nicolaasviering, Kerstfeest en de jaarwisseling in de Thoolse bibliotheken. Tijdens de show van Rijstenbil Mode in Oud Vossemeer werd eigentijdse mode voor zowel dames als heren getoond. Anna Jacobapolder was met 375 inwoners nog niet de kleinste kern, want Ellewoutsdijk heeft er maar 308. In de Polder bevinden zich 50 kinderen, zo bleek uit het juryrapport. "Vlakbij de school ligt een terrein dat geschikt is als veilige speelplek voor jonge kin deren. Een groep mensen zag hier in 1985 kansen en schreef in voor 'Een kern waar pit in zit'. Deze groep verdient lof, want de plan opzet is volledig geslaagd. De speeltuin voor jonge kinderen is al volop in gebruik. Daar komt bij, dat het resultaat is bereikt door dat het comité en de belangheb bende ouders er intensief zelf aan hebben gewerkt. Vernielingen ko men niet voor. Een mooi effect van gedeelde verantwoordelijk heid en gedeelde inspanning? An na Jacobapolder heeft voldaan Met een oorkonde, waterschapste gel en het boek 100 jaar provincia le waterstaat, zijn drie hoofdinge landen afgezwaaid bij het water schap Tholen. Mevr. Mullié-Eilander uit Poort vliet maakte vrijwillig plaats voor een jongere(mevr. Nortier- Rijstenbil), na sinds l augustus 1982 met name de belangen van de waterkwaliteit behartigd te hebben. M.C. Wielaard uit Stavenisse stap te l januari 1978 van de reserve bank het waterschap binnen voor de ongebouwde eigendommen en gaat door de uitslag van de recen te verkiezingen opnieuw de wachtkamer in. A.A. Geluk uit St. Annaland was de enige hoofdingelande, die sinds 1959 de belangen van de onge bouwde eigendommen diende. De leeftijdsgrens dwong hem tot stoppen. Dijkgraaf I.C. Hage gaf blijk van zijn erkentelijkheid, waarna de drie nog een dankwoord spraken. H.A.P. Barten en M.M. Punt on derzochten de geloofsbrieven van de nieuw gekozen/benoemde hoofdingelanden. Alles bleek in orde te zijn, zodat de algemene vergadering tot toelating besloot. Op 20 januari worden ze beëdigd. De oppervlakte van de gemeente Sint Philipsland zal op l januari 1987 4.033 ha. zijn, dat is 1045 ha. meer dan een jaar eerder. Dit komt door een grenswijziging, waardoor het oppervlak Ooster- scheldegebied met 567 ha. toenam tot 1374 en het oppervlak 'overig' agrarisch gebruik steeg tot 2.234 ha., een toename van 478. Een deel van de licht verontreinig de grond van het terrein van de voormalige gasfabriek in Tholen - die in Tuttelhoek in plastic is op geslagen - mag over de gemeente lijke stortplaats worden verspreid. Wethouder Koopman zei dat maandagavond op vragen van raadslid Van der Linde. De wethouder verwonderde zich over de versoepelde richtlijnen van de provincie, maar verwerking elders kostte teveel. Alleen de zwaar verontreinigde grond gaat voor 1990 naar Moerdijk. Van Belzen hield Koopman voor, dat Schouwen-Duiveland weigert verontreinigde grond op te slaan, maar de wethouder had uit een gesprek met gedeputeerde staten begrepen, dat ook die streeek aan de richtlijnen moet voldoen. aan de twee voornaamste elemen ten uit de leefbaarheidswedstrijd. Het resultaat is bereikt door de mensen zelf. De hoofdjury besluit dan ook aan Anna Jacobapolder het predikaat toe te kennen 'Een Item waar pit in zit'. Mevr. P. Kornaat-Dekker kreeg de oorkonde van de commissaris, te kende de cheque van duizend gul den bij jurylid mevr. L.J. Polderman-Olthoff en ontving bloemen van dhr. Kusse. De actiegroep 'Op de wip' was naast Nel Kornaat vertegenwoor digd door Greta Quist, Liesbeth Hage en Esther v.d. Reest. Zij wa ren ingenomen met de medewer king van dhr. J. Winterberg. De tip om mee te doen aan de leef baarheidswedstrijd kwam van het Servicebureau jeugd- en jongeren werk in Zeeland. De drainage en grasmat werd door de mannen in de Polder aan gelegd, het ministerie van WVC gaf 5000 gulden subsidie, een col lecte onder de inwoners van A.J.P. bracht 3000 gulden op en de rest past de gemeente bij. "Wie wat vernield, wordt zo in z'n kraag ge grepen gezien alle inspanningen ^an de inwoners", zegt mevr. Kor naat. Voor de duizend gulden die men van Heidemij. kreeg, zal een 'kla vertje vier' worden gekocht. Poortvliet is door de perikelen met afgekeurde speeltoestellen van de zeven Zeeuwse projecten wel het meest in de publiciteit ge weest, zo merkte commissaris Boertien op. Toch was 't ook hier een kern met pit, want bij een rondgang van het gemeente bestuur, bleek de Poortvlietse jeugd serieuze speelwensen te heb ben, zo meldde het juryrapport. "Een ouderavond gaf daaraan een vervolg. Een vereniging zou worden opgericht om een speel tuin in te richten en te beheren. De bouw van het speelterrein werd door de jonge vereniging aange meld voor de leefbaarheids wedstrijd. De oorspronkelijke plannen bleken behoorlijk duur te zijn, maar Poortvliet had geluk. De aanleg paste in het WVC- project 'Jongeren voor jongeren'. Het professionele gedeelte werd in dat kader uitgevoerd en de vereni ging bleef zorgen voor de plano pet en begeleiding van het werk. Het resultaat is er naar", zo ver volgt de jury. "Poortvliet beschikt over een tuin met veel speelwerk- tuigen, een onderkomen voor slechtweeractiviteiten en een praathuis voor de begeleidende ouders. Niet mis voor een kern met nog geen tweeduizend inwo ners. De buitenkans van profes sionele hulp verminderde niet de inzet van de bewoners. Zij maak-» ten hun voornemen waar", aldus de hoofdjury. Secretaris Joop Baldal nam de prijs in ontvangst. Hij werd in Middelburg vergezeld door voor zitter Ton de Vos en penning meester Aad Broekhuizen. De aannemer heeft inmiddels de tekortkomingen hersteld en over een halfjaar komt er nog een na- controle in het belang van de vei ligheid van de speelwerktuigen. Financieel kwam de zaak rond dankzij 'Jongeren voor jongeren', een gift van de Rabobank van 2000 gulden en er loopt nog een aanvraag bij Jantje Beton. Zaterdagmiddag zal Sinterklaas de speeltuin aan de Burgemeet openen. Als 't weer het toelaat, mag in december iedereen de speeltuin proberen. Vanaf januari mogen er alleen leden in.,' Veiling Sint Annaland dinsdag 25 november. 25 Ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL f. 25,30. In heel Nederland ging 't om pro jecten voor dorps- en buurthui zen, speeltuinen, heemparken, ijs banen, peuterspeelzalen, een mo lenrestauratie en het herstel van een kermisdraaimolen. Van de 130 deelnemers vielen er 97 in de prij zen. Zeven groepen kregen te ma ken met tegenslag. Zij ontvingen een aanmoedigingsprijs van 500 gulden. Tien bijzondere projecten komen tijdens de slotmanifestatie op 4 april 1987 in de Utrechtse Jaarbeurs nog in aanmerking voor een extra prijs van 1500 gul den met een trofee. Misschien val len Anna Jacobapolder en Poort vliet dan nog eens in de prijzen? Donderdag en vrijdag waren een 250-tal leerlingen van groep 8 van het basisonderwijs te gast bij de Thoolse Scholengemeenschap. Vanuit de T.S.G. was er vervoer per bus geregeld zodat de leerlin gen kennis konden nemen van zo wel de locatie St. Maartensdijk als Tholen van deze school. Na een welkom doorr de directie te St. Maartensdijk startte één van de groepen basisschoolleerlingen met lessen Techniek. Na deze les sen kon als werkstuk een kande laar mee naar huis worden geno men. Metaal buigen, hout bran den en het boren van o.a. metaal kwamen hierbij aan de orde. In de lessen informatica werd door de leerlingen enthousiast gewerkt met de computer. Een begrip als b.v. microprocessor en de toepas singsmogelijkheden van de com puter werden duidelijk aan de hand van de methode waarmee gewerkt werd. Bij de rondleiding door het schoolgebouw te St. Maartensdijk kregen de leerlingen een indruk van de overige lessen en de sfeer waarin gewerkt wordt. Na de middagpauze ging het rich ting Tholen naar de locatie "Oesterschelp". Ook hier een welkom in de aula, waarna de leerlingen verder gingen met de lessen. Bij Kennis der Natuur was het thema "ademhaling in theorie en praktijk". De longinhoud van alle leerlingen werd door middel van een test gemeten. Hierbij bleek dat de conditie van sommi gen voor verbetering vatbaar was. Aan sport doen is uiteraard een goede remedie hiervoor. In de keuken werden tijdens de lessen verzorging pannekoeken gebak ken. Belangrijk hierbij was het proeven en natuurlijk het oprui men van de werkruimte aan het einde van de les. Verder maakten de leerlingen kennis met de talen Frans en Engels, die in de brug klas worden gegegeven. De do centen gaven door middel van een korte situatieschets, waarin een Franse dame een Engelse heer ontmoet aan, dat "vreemde ta len" leren bijzonder nuttig is. Zeer gemotiveerd verlieten de leerlingen dan ook het lokaal na de les, met een "au revoir mada me" en een "goodbye sir". Bij het vak verkooppraktijk/ma- chineschrijven werkten de leerlin gen met de kassa, terwijl ook op de schrijfmachines werd ge oefend. Voor begeleidende docenten van de basisschool en ouders werd door de schooldekaan voorlich ting gegeven over de lessen van de brugklas, de keuzemogelijkheden van de Thoolse Scholengemeen schap en de verdere studiemoge lijkheden na het behalen van het diploma MAVO, L.T.O. of L.H.N.O. Aan het einde van de "lesdag T.S.G." kregen alle leer lingen de T.S.G.-gids mee, waar in een aantal zaken nog eens in het kort uiteen wordt gezet. Mis schien kunnen de leerlingen de ge geven informatie meenemen in hun keuze voor een verdere oplei ding na het basisonderwijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9