Bestuur waterschap is zeer verdeeld Ondanks scherpe vergrijzing eerder minder hulpbehoefte Huisomroep Ten Anker zorgt ook in andere tehuizen voor ontspanning Tweedracht waterschap Oranjelicht verpleeghuis BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Jan Rietman in Meulvliet I l: i) '-JL Prof. Michels bij Groene Kruis: hele wonderlijke bevinding BEZT ook actief in Sint Maartenshof, de Schutse, de Vossemeren Donderdag 20 november"198f»~ 42e Jaargang no. 1 DEZE WEEK Mevr. de Groot(75) glundert als presentatrice Ans den Engelsman een plaat van de Zangeres zonder Naam aankondigt. Ze zingt het nummer van haar fa voriete artieste mee, zaterdagmiddag tijdens de open dag van de stichting bejaarden- en ziekenomroep Tholen en omstreken, kortweg B.E.Z.T., in bejaarden complex Ten Anker. Vijftig procent Vijf voor 3, drie voor 2 waterschappen De algemene vergadering van het waterschap Tholen moet zich dinsdag 25 november uitspreken over het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland om trent de reorganisatie van het Zeeuwse waterschaps- bestel. Het voorstel van het dagelijks bestuur van het waterschap aan die algemene vergadering blijkt ech ter een meerderheidsstandpunt te zijn. Van de 8 bestuursleden steunen er 3 het voorstel van G.S. om te komen tot twee Zeeuwse waterschappen. De overi ge 5 bestuursleden wijzen dit juist af. Zij zien meer in 3 waterschappen in Zeeland. 1000 gulden voor speeltuinen in Poortvliet en AJP Twee of drie Ondanks een scherpe vergrijzingfl op de 3 ouderen is in het jaar 2000 boven de 80 jaar) is er eerder minder dan meer hulpbehoefte. "Dat zijn hele wonderlijke bevindingen", zei prof. Michels, hoogleraar in de verpleeghuiskunde te Nijmegen, donderdag in Meulvliet tijdens de ledenvergadering van het Groene Kruis. Vrouwenoverschot Hulp door kinderen Het waterschap Tholen gaat dins dag een beslissing nemen over de reorganisatie van het Zeeuwse wa- terschapsbestel. Dat komt niet uit de koker van de dijkgraaf of de gezworenen, het is een provinciale uitvinding. Enkele jaren geleden kwamen er vanuit de PvdA al sig nalen om tot verdere concentratie op dit gebied te komen. Eerder hebben we in deze kolom al opge merkt, dat zoiets een begin van het einde van het waterschap Tho len zou zijn. Zo gaat dat immers in de politiek. Daarvan zijn ande re schaalvergrotingen enkele tien tallen jaren geleden, nationaal de overtuigende voorbeelden. Het betekent niet, dat daarom ook meteen het moede hoofd in de schoot gelegd dient te worden. Dat deed ook het waterschap niet. Er wordt nog een en andermaal benadrukt, dat gedeputeerde sta ten haar niet kan overtuigen van de noodzaak tot concentratie. Daaraan werd overigens geknaagd omdat de Zeeuwse waterschappen in dat opzicht - hoe vreemd het ook moge lijken - niet eensgezind optrokken. Dit in tegenstelling met wat op zoveel andere terrei nen wel kon. Denk maar aan de overkoepelende technische groep voor de dijkversterkingen. Maar nu zat het fout en dat was begrij pelijk een kolfje naar Middel burgse hand. Die houden vast aan twee waterschappen: één voor Zeeuws-Vlaanderen en de andere voor boven de Westerschelde. Dat er ook in dat provinciaal college geen eensgezindheid is, maar één stem(gedeputeerde De Voogd) af wijkt in de richting van 3 tot 4 wa terschappen, zet misschien min der zoden aan de dijk, dan de oorspronkelijke tweedracht bij de waterschappen zelf. Er is nog een derde tweedracht bijgekomen, die ons in wezen het meeste prikt, 't Is dichter bij huis: de dijkgraaf en de zeven gezwore nen van hef waterschap Tholen komen niet met een eensgezind standpunt naar de algemene ver gadering. De kleinst mogelijke meerderheid van het bestuur kiest voor concentratie van 7 tot 3 wa terschappen, de grootst mogelijke minderheid daarentegen steunt g.s., die 2 waterschappen willen. Nu mogen er uiteraard in elk bestuur - ook als het om zo'n ge wichtig besluit gaat - meningsver schillen bestaan, maar elke twee dracht verzwakt standpunten. Het zal de hoofdingelanden zeker niet meevallen naar de ene of de ande re kant de doorslag te geven. Ons was het in elk geval liever geweest, dat dagelijks en algemeen bestuur van ons waterschap g.s. hadden bericht, dat het geheel nu duide lijk in het politieke vlak is getrok ken. Een waterschap doet niet aan politiek, zodat het Thoolse stand punt gehandhaafd blijft, dat men zelfstandig verder wil gaan. Dit kan en het is ook het meest voor delig voor alle ingelanden. Dat laatste komt nu ook om de hoek kijken bij wat het water schap Tholen dan wel wil. Is daar bij in de eerste plaats met alle of vooral maar met een deel van de ingelanden rekening gehouden? Wie de financiële opzet ziet, komt tot sombere conclusies, wat overi gens niet wordt ontkend. Tholen is altijd het bokje. Bij een concen tratie naar 2 waterschappen, zoals g.s. en de minderheid van de ge zworenen willen, gaat het elk Thools en St. Philipslands gezin tussen de 75 en 80 gulden per jaar méér kosten. Dat zijn de zuive- ringslasten, waarmee elk gezin van doen heeft. Het geschot - dat betreft de grondeigenaren, dus vooral de agrarische sector - wordt 8 gulden per ha lager, wat natuurlijk in de verste verte niet opweegt tegen de 80 gulden meer zuiveringslasten. Een andere concentratievorm - Tholen samen met Schouwen - zou een hoger geschot van 8 a 9 gulden per ha met zich meebren gen, maar de stijging van de zui veringslasten zou beperkt worden tot 33 gulden per gezin. Een sa menvoeging van Tholen met de Bevelanden en Schouwenfnaast de waterschappen Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen) zou onze ge zinnen weer 80 a 90 gulden meer kosten aan zuiveringslasten en 2 gulden geschot per ha minder. Hieruit blijkt, dat geen van beide standpunten van het Thoolse wa terschapsbestuur de voor de inge- lande meest voordelige concentra tie kiest. Daarbij moet men niet komen aandragen met het argu ment, dat vier waterschappen toch niet 'haalbaar zijn. Laat ze dan liever haar oorspronkelijke standpunt vasthouden in de we tenschap, dat elke concentratie de Thoolse en Fliplandse bevolking meer gaat kosten, zonder dat er meer voorzieningen (nodig zijn) voor in de plaats komen. Het wa terschap zou g.s. moeten schrij ven: zoek het zelf maar uit. Wij Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer VERVOLG PAG. 11 Bij het ministerie van WVC in Den Haag staat het licht al op oranje om ten aanzien van de bouw van een verpleeghuis in Tholen zeer binnenkort naar groen over te springen. Wethou der Van Schetsen liet dat zaterdag doorschemeren bij de officiële in gebruikneming van de bejaarden- omroep van Ten Anker. Hij zei goede hoop te hebben, dat er snel positieve berichten komen. De goedkeuring uit Den Haag was eigenlijk dit voorjaar al verwacht, maar het duurde allemaal veel langer. Ondertussen heeft de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland de bouwplannen al laten uitwerken door een architectenbu reau. Aan de achterkant van het be staande Ten Anker(waar nu plant soen en parkeerterrein is) komen drie verpleeghuisafdelingen met een keuken en een wasserij. In de huidige verzorgingsafdeling ko men de dienstruimtes en voor het hoofdgebouw - op de plaats waar nu het anker ligt - een nieuwe re creatiezaal. Tegelijk met de bouw van het ver pleeghuis komt er aan de kant van de Jan van Bloisstraat een nieuwe verzorgingsafdeling met 27 bed den. De capaciteit van Ten Anker stijgt met de nieuwbouw van 90 naar 140 mensen(inclusief Ten Ankerflat). Zowel wat verzorgings- als verpleeghuisbed den betreft, is er nog een flinke wachtlijst. Voor de omvangrijke bouwplan nen moet de Thoolse gemeente raad eerst nog het bestem mingsplan wijzigen. _WONING INRICHTING J— i Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. werken er niet aan mee. Een wa terschap is een bedrijf en als dat goed loopt, gaat men ook in de particuliere sector dat andere noodlijdende of minder goed lo pende bedrijf niet bijstaan. Zo'n economie heeft geen bestaans recht. Hopelijk vervalt dinsdag de Thoolse tweedracht en komt er een eensluidend standpunt uit. In feite was en is dat er al. (G.H.) "Ik vraag altijd een plaatje aan voor de bewoners van Ten An ker", vertelt mevr. De Groot. De Amsterdamse woont zestien jaar in Tholen, waarvan vier jaar in Ten Anker. "De apparatuur(twee draaitafels e.d.) was door een be woonster ter gelegenheid van haar 80ste verjaardag cadeau gedaan, maar het werd niet gebruikt. Ik hou wel van muziek en als lid van de bewonerscommissie heb ik De bejaarden- en ziekenomroep Tholen(BEZT) in ac tie in de grote zaal van Ten Anker: v.l.n.r. omroepster Ans den Engelsman, technicus Willem Aarnoudse en medewerker dhr. Rijsterborgh. technicus Willem Aarnoudse gestimuleerd om er wat mee te doen. Mijn kamer is te klein voor uitgebreide geluidsapparatuur. In dit christelijk tehuis bleek 't ech ter moeilijk om zoiets als een huisomroep van de grond te krij gen, maar 't is toch gezellig? Ik hou er wel van, maar anderen niet." Samen met mevr. Bout-Hetzel en mevr. Boot vormt ze de enige be woners in de grote zaal, waar loco-burgemeester P. van Schet sen het officiële startsein geeft voor de bejaardenomroep. Om roepster Ans den Engelsman zegt tevergeefs, dat het 'reuze gezellig' is en dat iedereen van harte wel kom is in de grote zaal. BEZT- voorzitter en tevens directeur A.A.M. van Loon schrijft dat toe aan het feit, dat er op zaterdag middag altijd veel familiebezoek is. "Maar in hun kamer luisteren ze wel mee." VERVOLG PAG. 7 Tweedracht waterschap Geen eenstemmigheid over concentratie Zeeuwse water schappen Wijkgebouw St. Maartens dijk wordt verbeterd Arm St. Philipsland geeft 25 mille voor 500-jarig bestaan VVV in stroomversnelling Huisomroep Ten Anker ook in andere tehuizen te horen TSG gematigd optimistisch na onderwijsmarkt St. Philipsland wil ondanks bezuinigingen muziekon derwijs Vraag naar onder houdsmonteurs Blijft emancipatie-werkgroep bestaan? In Scherpenisse is 't wat leven diger na opening twee be drijven Geschiedenis fraude b.v. Veertig jaar Spido in Oud- Vossemeer •k Tholense Boys eervol uit be kerronde DE EIGEN DOCHTER IS ALTIJD MOOIER, DE OOGST VAN DE BUUR MAN ALTIJD GROTER Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Een kern waar pit in zit Poortvliet en Anna Jacobapolder zijn kernen waar pit in zit. Com missaris der koningin dr.C. Boer den reikt vandaag in Middelburg prijzen uit voor de landelijke leef baarheidswedstrijd 'Een kern waar pit in zit' van de vereniging Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij. Behalve een predi kaat, krijgen de zeven Zeeuwse deelnemers - die allemaal in de prijzen zijn gevallen - duizend gulden. Voor Anna Jacobapolder wordt de prijs in ontvangst genomen door mevr. P. Kornaat-Dekker voor het project 'een kern met een wip' en voor Poortvliet door dhr. J. Baldal voor de speeltuinvereni ging. "We kopen een speelwerktuig voor de 1000 gulden", zegt mevr. Kornaat. "De jury is vier keer ko men kijken en je rekent dan na tuurlijk wel op iets, maar ik sprong een gat in de lucht toen ik hoorde, dat 't zo'n bedrag was. Omdat we een werkgroep waren, zonder statuten, konden we niet bij Jantje Beton om een bijdrage vragen." De werkgroep die aan de Stein- tjeskreek in Anna Jacobapolder, vlakbij de School met de Bijbel, de speelwerktuigen van de grond hielp, wordt opgeheven. Het doel is bereikt. Er worden 17 januari tussen de 1500 en 2000 mensen in de Thool se sporthal Meulvliet verwacht. Grote trekpleister is NCRV- presentator Jan Rietman, die het rechtstreekse radioprogramma Los Vast uitzendt. Dinsdag heeft een delegatie van de NCRV de ac commodatie voor radio goedge keurd. Voor t.v. bleek de zaal te smal en te laag. Organisator is Wim Scherpenisse, beheerder van sportzaal de Welle- vaete in St. Annaland. Hij wilde het evenement daar houden, maar de beheerscommissie zag 't niet zitten wegens eventuele beschadi ging van de vloer e.d.. Voorzitter Henk Nieuwenhuis en secretaris Piet v.d. Vlies van de beheerscom missie Tholen zagen geen proble men. De NCRV betaalt alles. Op 16 januari wordt de zaal aan gekleed en 's middags gaan de ar tiesten al repeteren. Op 17 januari gaat het populaire radioprogram ma de lucht in: van 12.00 tot 14.00 uur is de uitzending rechtstreeks op radio 3, de daaropvolgende week worden het tweede deel uit gezonden, dat 17 januari van 14.00 tot 16.00 uur duurt. Er komt 1 buitenlandse artiest en tussen de 100-150 genodigden. EHBO, poli tie en brandweer worden ook in geschakeld. De toeschouwers moeten via de achterdeur van Meulvliet naar binnen. De organisatoren kunnen nog enkele vrijwilligers voor bege leiding gebruiken: bel 01666-3208. In september 1985 sprak het wa terschap zich uit voor blijvende zelfstandigheid van de 7 bestaan de waterschappen. Wanneer dat politiek niet haalbaar bleek, wilde men een onderzoek naar de optie De Voogd. De Zeeuwse Staten hebben daarna G.S. opdracht ge geven om eerst vijf reorganisatie modellen te onderzoeken. G.S. hebben de waterschappen onlangs meegedeeld, dat zij blijven bij hun voorkeur voor twee water schappen, één bezuiden en één be noorden de Westerschelde. Gede puteerde J.D. de Voogd blijft ech ter een minderheidsstandpunt binnen G.S. innemen (concentra tie tot 3 of 4 waterschappen). Het bestuur van het waterschap Tholen concludeert, dat het voortbestaan van 7 zelfstandige schappen in de Zeeuwse Staten politiek niet meer haalbaar is. Wel is het bestuur van mening, dat de waterschapsbesturen niet eensge zind genoeg aan die zelfstandig heid hebben vastgehouden, waar door de provinciale politiek nu het idee van de concentratie nastreeft. De noodzakelijkheid tot opheffing van het waterschap Tholen is door G.S. niet met ge gronde zakelijke argumenten aan getoond, vindt het Thoolse water schapsbestuur. Elke vorm van concentratie betekent bovendien voor de inwoners van Tholen en Sint Philipsland een lastenverzwa ring. Aangezien concentratie politiek gezien onafwendbaar is, heeft het waterschapsbestuur zich bezigge houden met de vraag, welke mate van concentratie aanvaardbaar is. Daarbij bleken de standpunten uiteen te liggen. De kleinst moge lijke meerderheid (5) wil drie wa tersschappen: Vlaanderen, Wal cheren en het Oosterschelde- schap. De grootst mogelijke min derheid (3) vindt het voorstel van G.S. om te komen tot twee schap pen aanvaardbaar. De voorstanders van drie schap pen voeren aan, dat Walcheren als verstedelijkt gebied een uitzonde ringspositie inneemt, dat Walche ren in beperkte mate de wegen- zorg heeft en dat Walcheren geen enkel belang heeft bij een mogelij ke zoetwatervoorziening in de toe komst. De invloed van Tho- len/St.Philipsland in het bestuursbeleid van het nieuwe wa terschap zal kleiner zijn, als ook Walcheren er deel van uitmaakt. De netto-lasten van geschot en zuivering zullen stijgen. Verder hebben de schappen Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland en Tholen gelijk ge richte belangen bij het beheer van de stormvloedkering en de inrich ting van het Oosterscheldegebied. De voorstanders van twee schap pen zien juist de kans groter wor den, dat vahuit districtskantoren dagelijks informatie aan de inge landen kan worden verstrekt, dat Tholen/St.Philipsland juist meer invloed in het bestuursbeleid zal hebben. Het creeëren van een wa terschap Walcheren vinden zij een politieke oplossing, die niet reëel is. Concentratie tot twee water schappen doet meer recht aan de door G.S. verlangde eenheid van beleid en nivellering van zuive ringslasten. Deze lasten zullen minder stijgen dan bij concentra tie tot drie schappen, terwijl het geschot meer zal dalen bij twee waterschappen. De algemene vergadering van het waterschap spreekt zich dinsdag over dit voorstel uit, waarna het dagelijks bestuur het genomen besluit onmiddellijk ter kennis van G.S. zal brengen. Bejaarden in het praathuisje Tonhuis te St. Annaland. Een officiële opening zoals in Scherpenisse en St. Maartensdijk vond er niet plaats. Met stille trom werd onlangs een bordje met de naam Tonhuis opge hangen. De banken - inmiddels voorzien van schuimrubber en vloerbe dekking om een harde zit te voorkomen - zijn goed bezet. "Ik ga er niet in", moest dhr. L.J. van Popering voor de bouw nogal eens aanhoren. Samen met dhr. v.d. Jagt beheert hij de sleutel van het praathuisje. "Nu is het dikwijls vol met twintig mensen. De ontluchting is het grootste probleem. Dat moet verbeteren in verband met het roken. De gemeente is al ingelicht", aldus Van Popering. De kachel brandt en nadat ze eerst een halve gasfles van iemand hadden gekregen, is nu de eerste volle fles voor eigen rekening aangesloten. Van der Jagt zorgt dat de guldens bin nenkomen. Er is ook zelf voor tafeltjes gezorgd, waarop wat bloemetjes staan, maar water hebben die niet veel nodig. Ook de bezoekers van het praathuisje Tonhuis kunnen trouwens zonder spraakwater hun woordje elke dag wel doen. Voorzitter M.C. Noorthoek ver woordde in zijn opening nog de algemene opvatting, dat de ver grijzing leidt tot een steeds grotere vraag naar gezondheidszorg in de thuissituatie er> huisarts A.C.J. Noteboom voegde daar de vrees aan toe, dat na 2000 het geld op is en er te weinig jonge mensen zijn om de ouderen te verzorgen. Prof. Michels weersprak dat in zijn met veel humor doorspekte lezing op basis van wetenschappe lijk onderzoek, maar hij voegde er ook aan toe 'een gloeiende op timist' te zijn. Volgens de hoogleraar kan de ver grijzing door maatschappelijke ontwikkelingen goed opgevangen worden en het geld, dat wordt steeds meer verdiend door machi nes en technieken. Michels voorzag een dubbele ver grijzing: het aantal 75-jarigen en ouder stijgt van 38.4% in 1980 tot 42% in 2000 en het aantal 85-jarigen en ouder van 18.6% tot 22%. Hij voorspelde ook een geweldig groot vrouwenoverschot: in 2000 zijn er 40 mannen op de 100 vrou wen. Er ontstaat een maatschap pij van echtparen en van vrouwen. De helft van de vrouwen boven de 70 jaar zal alleen zijn. Bij de man nen zal de helft pas op 91-jarige leeftijd alleen zijn. Radioprogramma Los Vast Het leeftijdsverschil van man en vrouw in het eerste huwelijk is drie jaar, in het tweede huwelijk ruim zeven jaar en in het derde huwelijk bijna veertien jaar. "Het huwelijk is een mooi instituut, maar niet voor 24 uur per dag", merkte prof. Michels op. Het kind speelt een geweldige rol in de hulpverlening aan ouderen, zo gaf de hoogleraar aan. Daalt het aantal inwoningen van ouders en kinderen van 9.8% in 1970 naar 2.4% in 1984, de hulp van kinderen aan bejaarden blijft sta biel met 72%. Het gaat in de eer ste plaats om controle, bezoek, re creatie, inkopen, was en klusjes. De gezinsverdunning geeft wat dat betreft problemen. Van de 35-jarige vrouwen zijn er nu 28% zonder kinderen, zodat er in de toekomst ook een derde van de bejaarden zonder hulp van kinde ren komt te zitten. Daar komt de vervroegde zelfstandigheid van kinderen bij en de grotere geogra fische spreiding. In 10 tot 15 jaar valt het kind als eerste hulpverle ner weg en professionele hulpver lening is er niet voor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1