VVV eindelijk in stroomversnelling Verbetering wijkgebouw in Sint-Maartensdijk Kinderen belangrijkste hulp voor ouderen De verbouwingswerkzaamheden zijn weer grotendeels achter de rug. Daarom voor elke klant een kleine attentie! BRAM GOEDEGEBUURE Er is vraag naar onderhoudsmonteurs Vlak bij u in de buurt is uw NMS gevestigd. Decembermaand - Gezelligheidsmaand ®Kom gezellig winkelen bij Spar-Supermarkt Piet en Ria Mosselman in St. Annaland. Tot ziens in onze Spar-Supermarkt Telefoon 01665-2364 Donderdag 20 november 1986 DE EENDRACHTBODE 11 Betaling vrijwilligers voor continuïteit "Onder leiding van voorzitter J. de Waard is de streek VVV eiland Tholen eindelijk in een stroomversnelling gekomen. De ledenstijging is fantastisch: van 85 in 1984 tot 155 op dit moment." Dagtochten Penningmeester Subsidie Bloemenroute Groene Kruis zoekt oplossing voor verzakking Na verbetering van de wijkgebouwen in Stavenisse en Scherpenisse gaat het bestuur van het Groene Kruis het wijkgebouw aan de Radda Barnenstraat in St. Maartensdijk aanpakken. Er is een voorlopig plan, zo liet voorzitter M.C. Noort hoek donderdagavond weten tijdens de algemene ledenvergadering in Meulvliet te Tholen. Daling ledental Uitdaging Meer validiteit Eenzaamheid Magnetron Moed Persoonlijke leningen Doorlopende kredieten Investeringsleningen (2e) Hypotheken Drogisterij -f otohandel Voorstraat 46, Sint Annaland Uw boodschappen worden nog dagelijks gratis thuis bezorgd. Ook verzorgen wij voor u: fondue-, gourmet-, salade-, kaas-, zure-, rauwkost- en vleeswarenschalen, groente- en fruitsalades, fruitmandjes of -dozen, boodschappenmandjes of -dozen in iedere gewenste prijs. In onze slijterij presenteren wij u ook een assortiment in kado-verpakkingen. Groot assortiment Belgische bieren. Maandag 22 december en maandag 29 december de gehele dag open. Deelnemer winkelactie. Spaarbank Slecht betaald Regionalisatie Contributie stabiel 4l Menig vader/moeder/opa/oma wordt 5 december verrast met het Thools/Sint Philipslands dialectenboekje. Het is er bij: BOEKHANDEL HEIJBOER - Sint Annaland, tel. 01665-2375 Flink lunchpakket en een goed humeur Vice-voorzitter J. Bakker zei dat maandagavond tijdens de algeme ne ledenvergadering in het café restaurant van bungalowpark Oud Kempen te Stavenisse. Voor zitter De Waard verwachtte vol gend jaar een groei tot 170 leden. Hij was erg verheugd over de op- komst(20 leden) en de activiteiten in het afgelopen seizoen, met na me de ingebruikneming van het eigen kantoor aan de Haven te St. Maartensdijk. Er kwamen deze zomer gemiddeld 100 mensen per week. Ook nu nog halen eigen be woners geschenkbonnen, theater kaartjes en algemene informatie. Om de financiële basis te verbre den, worden er volgend jaar dag tochten georganiseerd naar o.a. de huishoudbeurs, de landbouw RAI, Neeltje Jans en de Efteling. De voorzitter voorzag door de aanleg van de Oester- en Philips- dam een groter aantal toeristen, wat de VVV wil begeleiden. Het Thoolse recreatieprodukt rust, ruimte en water moet daarbij voorop blijven staan. De voorzit ter riep gemeente en waterschap op om mee te werken aan het ma ken van aantrekkelijke fietsroutes, o.a. op dijken. Het kantoor wordt geleid door vrijwilligersfde dames Saris, Ste- ketee en Breure), terwijl er deze zomer een student van het Neder lands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme te Breda was. "Om de continuïteit te waarbor gen, zullen we toch aan de beta ling van de vrijwilligers moeten gaan werken", aldus De Waard. "Als de gemeente ziet, wat de VVV allemaal zelf doet, zullen ze meer subsidie moeten geven." J. de Waard uit St. Maartensdijk en P.K.M. Stouten uit Stavenisse werden als bestuursleden herko zen. De functie van penning meester is sinds het vertrek van dhr. Muller vacant. Tijdelijk neemt de voorzitter dat waar, maar er wordt nog naar een bestuurslid uit de horeca en de sportvisserij gezocht. Dhr. B. Zwikker verzorgt tegen kostprijs de administratie via de computer, maar de BTW-aangifte, subsidie aanvragen en administratie van de geschenkbonnen vergt nogal wat, zodat 't nog niet zo erg lukt om een penningmeester te pakken te krijgen. De voorzitter zei niet verontrust te zijn door het exploitatietekort van 3379 gulden in 1985. Dit kwam mede door de reserve voor de aan maak van brochures en folders, die meerdere jaren benut worden. Door deelname aan beurzen in Utrecht, Maastricht en Amster dam en de opening van het nieuwe kantoor moeten de folders echter sneller herdrukt worden dan was voorzien. Daarom is op de begro ting 1987 die reserve met duizend gulden opgevoerd tot 6000 gul den. Van de gemeente Tholen wordt volgend jaar 12.000 gulden subsi die verwacht, de belangrijkste in- komstenpost, naast de contribu- ties(8500) en verkoop balie- artikelen(7000). De voornaamste uitgaven zijn de kosten van de se cretaresse en haar medewer- kers(8000), huisvesting(6000), operationele kosten(6000), folders en brochures(6000) en prqpagan- da(5500). Totaal is de begroting 33.600 gulden, terwijl de exploita tie in 1985 een 24.402 gulden verg de. De gemeerttesubsidie was toen tien mille. Aan provisie van ge schenkbonnen kwam in 1985 nog 2100 gulden binnen, terwijl er vol gend jaar maar 800 gulden wordt geraamd. De administratie was door de kas- commissie in orde bevonden. De controle ging gemakkelijk dankzij de automatisering, zo meldde Di ana Fase. In de kascommissie werd G. Heijboer opgevolgd door J. Landa uit St. Annaland. Dhr. Porrey uit Tholen deed de suggestie het stenciltje met de wandelroute te vervangen door een kleurrijker, steviger folder. Mevr. Saris dacht daarbij aan het opnemen van advertenties om het financieel haalbaar te maken, want de toeristen blijken er tegen op te zien om een gulden voor een folder neer te tellen. Dhr. D.L. Koppenhol uit Poort vliet vertoonde tenslotte dia's over de bloemzaadteelt op Tholen. In samenwerking met de ZLM en de VVV heeft hij een bloemenroute samengesteld, waarvan er al enige honderden zijn verkocht. De wijkverpleegkundigen krijgen het steeds zwaarder, voorspelde professor Michels op de jaarvergadering van het Groene Kruis. Ze moeten beter betaald worden, vond voorzitter Noorthoek. Toch kunnen de zusters nog de moed opbrengen om zich ook in hun vrije tijd voor het kruiswerk in te zetten, zoals tijdens de Smalstadsfeesten. Het gebouw is sterk verzakt, met name de linkervleugel. Bij wo ningwetwoningen van Beter Wo nen in de Beatrixstraat is hetzelf de euvel geconstateerd. Die zijn helemaal afgebroken en worden opnieuw gebouwd. Vermoedelijk gaat er met het wijkgebouw iets dergelijks gebeuren. "Een opti maal te benutten accommodatie staat voorop", zei de voorzitter. In Stavenisse is het wijkgebouw vergroot, waardoor de indeling veel ruimer is geworden. Onlangs is het wijkgebouw te Scherpenisse flink uitgebreid en gemoderni seerd. Daar kwam ook nieuw meubilair, terwijl de inventaris van het wijk gebouw St. Philipsland gedeelte lijk is vernieuwd door aanschaf van een statiefweegschaal, een snelweger voor het zuigelingenbu reau en een onderzoeksbank. De voorzitter verwelkomde op de minimaal bezochte vergade- ring(naast de leden van het bestuur en de contactcommissies, alleen wijkverpleegkundigen en ziekenverzorgsters) in het bijzon der loco-burgemeester Van Schet sen en oud-voorzitter C.J. Moer land uit Stavenisse. Het ledental daalde van 6067 naar 6017. Dat kwam met name door de vermindering in Tholen(van 1522 naar 1507), Poort- vliet(480-474), St. Maartens- dijk(922-906), Stavenis- se(473-465), Oud- Vossemeer(653-637) en St. Phi- lipsland(693-683). Groei was er in Scherpenisse(van 446 naar 450) en St. An- naland(878-895). Ook al komen de leden niet naar de vergadering, het kruiswerk kunnen ze niet missen, zo troostte de voorzitter zich. "Immers, onze werkers zijn dagelijks op pad voor verzorging, hulp, adviezen, Michels. Eenzaamheid legde hij uit als 'met niemand een wij-vorm hebben'. VERVOLG VAN PAG. 1 "Desondanks zag prof. Michels de toekomst niet somber in. Als be langrijkste reden daarvoor noem de hij de geweldige stijging van de validiteit. Zo was 15 jaar geleden de gemiddelde entreeleeftijd in een bejaardentehuis 76 jaar en nu 81 jaar. De doorstroming in be jaardentehuizen is verdubbeld en de hoogleraar concludeerde, dat er veel te veel bejaardentehuizen zijn. In Nederland woont 11% van de bejaarden in een tehuis, maar in Zweden is dat maar 5%. De validiteit neemt fors toe door de betere huisvesting. Een kleinere woning met alle gemakken als centrale verwarming e.d. is de be langrijkste oorzaak voor de stij gende validiteit. De bejaarde ver huist spontaan naar een voor hem passende woning en er zijn veel meer mensen die te laat, dan te vroeg in een bejaardentehuis komen. Daarnaast spelen een rol: de toe nemende mobiliteit, toenemende welvaart, betere voeding en meer contacten. Aansluiting op het be jaardenalarm werkt ook enorm validiteitsverhogend, zo is uit een onderzoek in Nijmegen gebleken. De ouderen voelen zich veiliger en hoeven daardoor minder opgeno men te worden in verzorgingste huizen. Er zijn ook minder breukopera ties, maar een minpunt is het al leen zijn. Men heeft steeds be scherming van de privacy gepre dikt, maar de prijs van de privacy is de eenzaamheid, aldus prof. Bejaarden die hulp nodig hebben, zijn echter meer gehandicapt, zo dat de wijkverpleegkundige het veel zwaarder heeft dan vijf jaar geleden. Er is dan nog verschil tussen een geestelijk gehandicap te, die zijn leven niet kan organise ren en een lichamelijk gehandi capte, die zijn plannen niet kan uitvoeren. Voor de hulpverlening blijven de kinderen belangrijk, maar de on derlinge hulp van ouderen zal moeten toenemen, evenals de pro fessionele dienstverlening. De techniek is ook van groot belang. "Hoe kunnen we de bejaarden zover krijgen, dat ze de knopjes bedienen", zei prof. Michels. Hij vond daarom, dat aanschaf van een magnetron om gemakkelijk eten op tafel te kunnen zetten, al in een vroeg stadium moest ge beuren. Naast alle genoemde factoren, achtte de hoogleraar geestkracht een belangrijke factor. "Als de be jaarde moed heeft, kan hij veel meer." Hij karakteriseerde de bejaarden in 1940 een gezonde, sterke, wijze mens. De bejaarden van 1950-1985 afgetakelde, versleten, hulpbehoevende mensen en die van 2000 een tot de bevolking be horende categorie. Michels zei verder, dat in de be jaardentehuizen de bewoners veel ouder en veel hulpbehoevender zijn. In de somatischeflichamelij- ke gebreken) verpleeghuizen zal er eerder een af- dan een toeneming van de bedden nodig zijn. De ouderen van 2000 hebben veel meer aan sport en recreatie ge daan, dan de ouderen van nu. Tenzij er rampen gebeuren, zag prof. Michels de toekomst vrij op timistisch in. Zijn grootste zorg was de kwaliteit van de hulpverle ning. Voorzitter Noorthoek bracht zijn dank over met bloemen. Hij zei bijzonder genoten te hebben van de boeiende en interessante lezing. "Onze medisch adviseur dokter Janssen heeft echt in de roos ge schoten door u als spreker op on ze ledenvergadering te vragen", aldus voorzitter Noorthoek. zuigelingen- en kleuterbureaus, spreekuren en het uitreiken van magazijnartikelen. En niet alleen overdag, want we hebben ook per soneel voor avondzorg. Het kruis werk is 24 uur bereik- en beschik baar. Verheugend is, dat wij vol doende verpleegkundigen hebben, ondanks verschillende mutaties." De voorzitter bracht naar voren, dat de dienstverlening van het Groene Kruis kwantitatief en kwalitatief regelmatig aangepast moet worden aan nieuwe ontwik kelingen. "We staan daarbij voor een grote uitdaging om met be perkte middelen te voldoen aan een toenemende vraag naar ge zondheidszorg. De vergrijzing is de belangrijkste ontwikkeling, die leidt naar steeds grotere vraag naar gezondheidszorg in de thuis situatie. Middelen daartoe zijn cu ratieve zorg, begeleiding, voor lichting en preventie." Noorthoek liet verder weten, dat het kruiswerk onvoldoende groei krijgt om aan de stijgende vraag te kunnen blijven voldoen. "Het lijkt daarom zinvol, te streven naar een maximum aantal perso neelsleden. Arbeidsduurverkor ting heeft immers ook zijn weerslag op de werklast van dag diensten, dus verzwaring van de werkdruk. Daarom moet de func tie van wijkverpleegkundige aan trekkelijker worden gemaakt. Wij zijn verontrust over de financiële ontwikkelingen voor verpleegkun digen en de directe gevolgen daar van. Te lage salarisinschaling in vergelijking met andere werkers op hetzelfde niveau en te lage sa lariëring werkt zeer demotive rend", zei de voorzitter. Hij achtte een betere inschaling van de sala rissen noodzakelijk en verdere be zuinigingen ontoelaatbaar. "Het werk mag echter niet in het gedrang komen, hoewel er minder tijd en meer werk is. De cliënt ziet steeds een ander gezicht." Voorzitter Noorthoek kondigde plannen aan voor grotere, regio nale kruiseenheden. De 219 kruis verenigingen in ons land, zouden dan teruggebracht moeten worden tot 60. Na fusies van plaatselijke verenigingen(1971) en het ont staan van regionale erkende kruis- organisaties(EKO's) - 1973 - lijken er weer ingrijpende veranderingen op komst. De staatssecretaris van WVC streeft ernaar om per 1 ja nuari 1987 budgetfinanciering voor het kruiswerk in te voeren. Wat Tholen/St. Philipsland be trof, verheugde voorzitter Noort hoek zich in een goed verenigings jaar. De contributie wordt volgend jaar gehandhaafd op 42,50. Daarvan moet 39 gulden worden afgedra gen aan de AWBZ, zodat er maar 18.000 gulden vrij besteedbaar is. Daarvan gaat twaalf mille naar de gymnastiek voor ouderen, wat in alle zeven Thoolse kernen wordt gegeven. De gymnastiekgroep in St. Philipsland is wegens gebrek aan belangstelling gestaakt. De deelnemers betalen een kleine ei gen bijdrage. Daarnaast moet er 75 cent per lid aan het Zeeuwse Kruis worden af gedragen, maar ook 15% van het eigen vermogen(twëe ton) en de rente is vrij besteedbaar. "Het is een gelukkige omstandigheid dat we daar nog wat van af kunnen snoepen"; zei penningmeester C. Meertens. In oktober steeg de werkloosheid van mannen op Tholen/St. Philips land van 362 tot 367. Bij de vrouwen daalde het aanbod van 211 tot 208. Per beroepsgroep gezien is de toename, c.q. afname gering. Tijdens de afgelopen maand werden 96 mensen ingeschreven en 121 werden afgevoerd. Om enig inzicht te verkrijgen in de ontwikkeling van de werkloosheid volgt hier een overzicht per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen 1985 1985 1986 1986 sept. okt. sept. okt. MANNEN Bouwnijverheid 60 65 28 33 Grondwerken 52 56 46 Metaalnijverheid 59 56 39 42 Landbouw 24 19 17 18 Handel 28 25 17 18 Horeca 5 8 8 10 Scheepvaart 8 8 6 4 Niet varend verk.pers. 47 43 34 32 Kantoor- onderwijzend p. 32 30 35 34 Sociale- geneesk. zorg 8 5 7 6 Los arbeiders 120 119 91 88 Overige beroepsgroepen 41 38 33 36 Totaal'werkloze mannen 484 472 362 367 VROUWEN Verkoopsters 48 46 44 44 Serveersters 12 13 10 8 Kantoorbedienden/ onderwijzeressen 56 53 43 45 Sociale- en geneesk.z. 30 26 17 17 Los arbeidsters enz. 59 53 43 41 Overige beroepsgroepen 30 27 25 28 2ü8aal werkloze vrouwen 268 258 211 Totaal aanvragen M/V 5 13 15 23 WERKLOOSHEIDSPERCENTAGE: MANNEN VROUWEN THOLEN 8,3% 14,9% PROVINCIE ZEELAND 8,-% 14,4% NEDERLAND 12,8% 17,9% PLAATS VAN INWONING MANNEN VROUWEN Sint Philipsland 41 18 Tholen 326 190 Totaal 367 208 JEUGDIGEN VROUWEN laatsters Jonger dan 17 jaar 17 jaar 18 jaar 19 t/m 22 jaar Totaal MANNEN schoolver- OverigeiSchoolver- Overigen laters 4 7) 4 5) 5 6) 3 4) 16 (22) 2 4 (6) 26 (30) 32 (36) 9 (11) 6 8) 7 (11) 16 (19) 38 (49) - (-) 3 5) 9 8) 32 (29 44 (42) De tusen haakjes geplaatste cijfers zijn de jeugdigen die op het eind van de maand september 1986 werkloos waren. Bouwnijverheid Door vermindering van de werkzaamheden werden enkele bouwvak kers die elders werkzaam waren werkloos. Een en ander leidde tot een lichte stijging van het aanbod. Incidenteel is er enige vraag naar vaklie den, maar dan voor andere rayons (pendel). In eigen regio is de vraag vrijwel nihil. Het aanbod van jeugdigen in deze sector is nihil. In verge lijking met een jaar geleden is het aanbod nu gehalveerd. Het ligt in de verwachting dat het aanbod de komende maand iets zal stijgen. Grondwerken In het totaal aantal ingeschrevenen deed zich geen verandering van be tekenis voor. De vraag was nihil. Na het afsluiten van de statistieken was er plotseling weer enige vraag naar grondwerkers en vakbekwame straatmakers. Verwacht dat het aanbod ook in deze beroepsgroep zal stijgen. Metaalnijverheid Bij deze sector viel een lichte stijging van het aanbod te constateren. Het aanbod in deze beroepsgroep van jeugdigen ligt op 9 en betreft in grote mate automonteurs. De vraag richt zich op monteurs (naaimachi ne en onderhoudmonteurs). Kleding/Textiel industrie Bij enkele bedrijven is sprake van een ruime werkgelegenheid. Diverse vrouwen konden dit jaar een arbeidsplaats vinden. Er is nog behoefte aan enkele leidinggevende mensen en onderhoudsmonteurs (zie onder metaal). Landbouw en aanverwante bedrijven Het seizoen in de landbouw duurt voort. Het aanbod bleef dus vrijwel ongewijzigd t.o.v. de vorige maand en de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Handel- en kantoorpersoneel Bij de mannen omvat dat een totaal van 52 personen en bij de vrouwen een totaal van 89, w.o. een 20-tal jeugdigen beneden de 19 jaar. Sociale- en geneeskundige zorg Dit aanbod onderging t.o.v. de vorige verslagmaand geen verandering. Huishoudelijk personeel Het aanbod nam met 4 vrouwen af. Het aanbod ligt aanzienlijk lager t.o.v. oktober 1985. Los arbeiders en personeel algemene dienst Zowel bij de mannen alsmede bij de vrouwen was een lichte daling waar te nemen. Langdurig werkloos Per 1-10-1986 is de wet ter bevordering van de werkgelegenheid voor werkzoekenden, die zeer langdurig werkloos zijn (3 jaar) in werking ge treden. Er dient een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd (mini maal 2 jaar) te worden afgesloten. De bijdrage betreft vrijstelling voor een deel van de werkgeverspremies voor de duur van het dienstverband met een maximum van 4 jaar. Daarnaast kan onder bepaalde voor waarden nog een subsidie van 4000,verkregen worden. VERVOLG VAN PAG. 5 Het personeelsbeleid van de ge meente geeft gelijke kansen aan mannen en vrouwen, aldus het college. Dat vrouwen veelal de la gere functies vervullen komt, al dus Versluijs, omdat zij vaak kor tere tijd op de secretarie werk zaam zijn. Bij werving wordt geen onderscheid gemaakt, maar naar de capaciteiten gekeken. Mevrouw Stolk zag onlangs een advertentie voor een brandweerman. Versluijs gaf toe, dat daarin een fout was gemaakt en ook vrouwen naar de functie kunnen solliciteren. Het beleid van het arbeidsbureau is geen zaak van de gemeente, om dat het arbeidsbureau een eigen verantwoording draagt, aldus Ver sluijs. Tenslotte sprak de commissie over het al dan niet voortbestaan van de werkgroep Vrouwenemancipa tie. Die zou dan gevraagd en onge vraagd advies kunnen uitbrengen aan de commissie sociaal- cultureel werk. Besloten werd, om eerst met de werkgroep een ge sprek te hebben. Commissielid A.A.J. Hommel was verhinderd deze vergadering bij te wonen. Voor elk boek. Voor zover niet voorradig s.v.p. deze week bestellen. Dan is het er op tijd. Advertentie I.M. Vandaag en morgen houdt de Thoolse scholengemeenschap open dagen voor de leerlingen uit groep acht van de basisscholen op Tholen en St. Philipsland. Ook de ouders zijn daarbij welkom. De uitgenodigde leerlingen is ge vraagd, een flink lunchpakket en een goed humeur mee te nemen. In vervolg op de onderwijsmarkt van 12 november maken de 'zesde klassers' zowel in het gebouw van de Oesterschelp in Tholen als de Burgemeester Bouwenseschool in St. Maartensdijk een echte TSG- schooldag mee. Het lesrooster is een afspiegeling van wat normaal in de brugklassen van het voortge zet onderwijs wordt gegeven: in formatica, Frans, wiskunde, tech niek, Engels, verzorging, machi- neschrijven, verkooppraktijk en kennis der natuur. De leeringen worden 's morgens met een bus opgehaald en aan het einde van de schooldag terugge bracht. De middagpauze wordt in de kantine doorgebracht, waarna er van plaats wordt gewisseld. De TSG hoopt door de combinatie van onderwijsmarkt en open da gen te bereiken, dat de kinderen zich zo breed mogelijk kunnen oriënteren om straks een meer verantwoorde keuze te doen voor het voortgezet onderwijs. Ten behoeve van 'Het zieke kind in beweging' hebben 106 TSG- brugklassers meegedaan aan een sponsorloop, die 2838,60 op bracht. Daarvan ging slechts 6,75 af aan organisatiekosten, zodat er netto 2831,85 aan het actiecomité is overgedragen. Drie leerlingen vielen bijzonder op: Patricia Groffen uit klas lb, Martijn van Nijnatten uit klas lc en Diana Burgers uit klas ld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11