De Bres sprak 2 1/2 uur met burgemeester Raad Tholen: het kan best minder Matheid en tevredenheid Verkeerscirculatieplan en trillingen in de Coentjesweg Afschaffen kermis traditioneel nee Rioleringen blijven financieel hangijzer Sportgala zonder veel enthousiasme Thoolse begrotingsbehandeling 1987 Subsidiewijzer ouderenbeleid Arbeidsbureau ter discussie Zonder Tuttelhoekje veel duurder Donderdag 13 november 1986 DE EENDRACHTBODE 9 Functioneren gemeente wordt besproken Openheid Voorlichting Over een halfjaar bekijken b en w situatie in Tholen De Coentjesweg trilt Labo van Flipland naar Tholen Voorbeeldfunctie consumpties raad SGP gaat in op 'stemmen van lezers' Voetbalgeweld Bezwaren Bejaardenalarm Eén waterschap Telkens weer opbreken. Verwarrend. Mestopslag Tuttelhoekje "Het mitrailleurvuur dat op mij is afgeschoten, is misplaatst", zei De Bres naar aanleiding van het antwoord van b en w op zijn kritische per soonlijke noten aan het adres van burgemeester Van der Munnik. "Ik heb de burgemeester opgebeld en we hebben 2 1/2 uur in alle openheid overlegd. Hij vond mijn opmerkingen niet zo plezierig, maar we hebben elkaar als mannen goed verstaan." Hij zei om twee redenen zijn uitlatingen puur persoonlijk te hebben ge daan. Ten eerste wilden zijn twee nieuwe fractieleden(mevr. Snoep en dhr. Van der Linde) zich geen oordeel aanmeten en ten tweede had hij voor de installatie van de nieuwe burgemeester opmerkingen in meer al gemene zin geplaatst over het totale functioneren van het gemeentelijk apparaat. "Het ging over ons aller functioneren en aan de hand van alle mogelijke gesprekken had ik de indruk ontleend, dat het er in het ge meentelijk gebeuren formeler aan toe gaat dan voorheen het geval is ge weest. Het antwoord van b en w op mijn vragen was niet terecht en erg onverstandig. Ik kan me niet voorstellen, dat de raad 't daarmee eens is", aldus De Bres. Wethouder Van Schetsen liet we ten, dat de afwijzing van zijn op merkingen gebaseerd waren op 'suggesties die middels de pers in en buiten de raad hebben postge vat'. "Dat is dan buiten mijn verant woordelijkheid", merkte De Bres op. Van Gorsel wilde de opmerkingen van de PvdA-fractievoorzitter toch een keer bespreken wanneer de burgemeester weer terug is. "In alle openheid kan dat gebeuren", verzekerde Van Schetsen. Ook Van Belzen had daaraan be hoefte, want in de periode burge meester Baerends was hij regelma tig ingelicht over bepaalde zaken, die de andere fracties via hun wet houder konden vernemen. Van Gorsel had dezelfde ervaringen. college krijgt." De Bres zei, dat die regeling stringent toegepast dient te worden. Hij kreeg geen steun van andere fracties voor zijn voorstel om be zwaarschriften in het openbaar te behandelen, tenzij het privézaken betrof. De Bres vond, dat 't hier om een rechtsprekende functie van de commissie bestuurlijke aangelegenheden ging. Wethouder Van Schetsen deelde maandag de gemeenteraad mee, dat burgemeester Van der Munnik zich in positieve zin herstelt na zijn hernia-operatie. Hij hoopt eind november/begin december met zijn werk te kunnen begin nen. B en W van Tholen verdedigden maandag de ge meentebegroting 1987, v.l.n.r. wethouder J. Versluijs, loco-burgemeester P. van Schetsen, secretaris T.C. Be nou en wethouder L.J. Koopman. Ze werden met raad en daad bijgestaan door de ambtenaren A.G. v.d. Sandefalgemene zaken en welzijn), C. Meer- tensifinancién), H.T.W. van Veen (gem een telijke ontwikkeling) en F. Keur (financiën), die in de raadszaal op de achtergrond een aparte tafel hadden. Eerder minder investeren, dan belastingverhoging De Thoolse gemeenteraad vindt het voorbarig van b en w om voor de jaren na 1987 al belastingver hogingen aan te kondigen. Dan eerst maar minder investeren, lie ten verschillende fracties weten. Van Gorsel vond het niet nodig in de meerjarenraming rekening te houden met een verhoging van de onroerend goedbelasting. "We hebben een riante reserve en als die tekort schiet, moeten we maar minder investeren. Een post van 375.000 gulden voor onvoorziene uitgaven is ruim voldoende. Dat zou voor 1987 minder kunnen zijn als de nood aan de man komt", zei de VVD-fractievoorzitter. Hij gaf bij een noodzakelijke verho ging de voorkeur aan de riool rechten boven de onroerend goed belasting omdat het eerste gezien de hoge kosten van de riolering gemakkelijker aan de burger te verkopen zou zijn. Van Beek sprak over een gezond financieel beleid. Bij de keuze tus sen belastingverhoging en verla ging van het investeringsniveau had het laatste voorkeur bij het CDA. "Eerst ombuigen, dan pas be lastingen verhogen", zei ook Dij- ke(SGP). Moerland noemde belastingver hoging voorbarig. Hij wees op een accountantsrapport uit augustus, De Bres bracht de gemeentevoor lichting nog ter sprake. Hij vond, dat er geen ambtenaar buiten de verantwoordelijkheid van de bur gemeester om, mededelingen naar buiten mag doen. De loco-burgemeester bevestigde, dat alleen de voorlichtingsambte naar onder verantwoordelijkheid van de burgemeester voorlichting mag geven. "En geen andere amb tenaar, tenzij die opdracht van het "Het is de toon die de muziek maakt", zei raadslid Van Belzen maandag tijdens de begrotingsbehandeling. Hij vond het antwoorrj van b en w op de algemene beschouwingen niet welluidend. "Wel uitbundig en uit voerig." De Benjamin van de Thoolse raad had b en w matheid verwe ten en dat was verkeerd gevallen bij de mannen achter de tafel. "De RPF/GPV-fractie beticht het college van matheid, zonder dit nader te motiveren. Wij willen met nadruk ontkennen, dat van enigerlei mat heid bij het college sprake is. Er wordt alert op nieuwe ontwikkelingen en mogelijkheden ingegaan", aldus b en w. Van Belzen zei woorden als betichten en beschuldigen niet te hebben ge bruikt en met een motivatie wilde hij nog wel komen. "Drie a vier jaar geleden werden er in elk hoofdstuk van de begroting plannen aange kondigd. Dat geldt niet alleen op materieel gebied, maar ook voor im materiële zaken. Matheid betekent niet levendig. Het is steeds hetzelfde: riolering, bestrating, drie jaar achter elkaar hameren op de achterstand bij financiën en een brief die in februari geschreven is, waarop in okto ber pas antwoord komt. Dat is matheid", aldus Van Belzen. Hij verweet het CDA, dat er weinig van de zorgzame samenleving in de begroting te merken was, waarop Van Kempen naar voren bracht, dat de hoofdstukken sociale zaken, onderwijs en cultuur vol zorg voor de inwoners stonden. Aan het eind van de discussies liet Van Belzen weten, toch een 'tevreden mens' te zijn. Ook zijn liberale collega Van Gorsel, die eerst behalve 'uitstekende, ook halve antwoorden en onduidelijkheden' van b en w had gekregen, meldde aan het eind van het begrotingsdebat, dat het college 'op goede wijze' antwoord had gegeven. Loco-burgemeester Van Schetsen uitte maandagavond om half tien - de begrotingsbehandeling was 's middags om twee uur begonnen - zijn 'bijzondere waardering en dank voor het niveau van de discussie'. Bij de begrotingsbehandeling kreeg het Thoolse verkeerscircu latieplan en de reconstructie van de Coentjesweg in Oud- Vossemeer opnieuw aandacht bij de raadsfracties. Eerstens kwa men er al de vragen los van som mige raadsleden, de beantwoor ding daarna van b en w, maar de discussie toonde aan, dat het niet volledig bevredigend was op gelost. Omdat bij de replieken de kleinste raadsfractie van start mocht gaan, kwam het RPF/GPV raadslid P. van Belzen nu telkens als eerste aan bod. B en w hadden zijn schriftelijke vraag ook al schriftelijk beantwoord, of met de werkgroep verkeersaangele- genheden van gedachten was ge wisseld over de veiligheid van voetgangersoversteekplaatsen, die op de Molenvlietsedijk halver wege onderbroken worden door een verkeersheuvel. Het college vond, dat het gedrag van de ver keersdeelnemers en de omgeving waarin de voorzieningen zijn ge plaatst belangrijk zijn. De ver keersheuvel op de Molenvlietse dijk bij de Zoekweg is er niet om als rustpunt te dienen voor de overstekende voetganger. Door versmalling van de rijbanen moet op dat punt het snelverkeer in houden. Ook de aanduidingen maken weggebruikers duidelijk dat men een straatgedeelte inrijdt waar een aangepast rijgedrag wordt verlangd. Met de werk groep verkeersaangelegenheden is over dit punt niet van gedachten gewisseld antwoordde het college. Ouderen de mogelijkheid bieden om langer zelfstandig te kunnen blijven wonen is een van de hoofdpunten van de visie van de provincie op de ouderenzorg. Met het zogenaamd flankerend oude renbeleid wil het provinciaal bestuur deze visie gestalte geven. Voor het realiseren van voorzie ningen die het de ouderen moge lijk moet maken langer zelfstan dig te blijven wonen, heeft de pro vincie een subsidieregeling in het leven geroepen. Organisaties, in stellingen e.d. kunnen een beroep doen op de subsidiegelden om la cunes in de zorgverlening aan zelfstandig wonende ouderen op te vullen. In de subsidiewijzer is aangegeven aan welke criteria pro jecten moeten voldoen om voor subsidie in het kader van het flan kerend ouderenbeleid in aanmer king te komen en hoe subsidie moet worden aangevraagd. Exem plaren van de subsidiewijzer kunt u aanvragen bij bureau voorlich- x ting van de provincie Zeeland, tel. 01180-31400. Van Belzen vond dat b en w veel meer waren uitgegaan van oudere voetgangers dan van kinderen. Die staan daar even, maar steken plotseling en impulsief over. Dat maakt het gevaarlijk, maar juist daar moet men nu eenmaal vooral met kinderen rekening houden. Th. Aarnoudse vond, dat het ver keerscirculatieplan Tholen meer positieve- dan negatieve kanten heeft. Ook door deze fractie werd de veiligheid op de Molenvlietse dijk als bedenkelijk aangemerkt. De oversteek ligt te dicht bij de rondweg. Wethouder P. van Schetsen deed de toezegging, dat men het resultaat van het ver keerscirculatieplan over een half jaar zal bekijken en dan eventuele knelpunten opnieuw zal bespreken. Door de VVD fractie was bij het begrotingsonderzoek de hinder die bewoners ondervinden van het verkeer in de Coentjesweg te Oud-Vossemeer gesignaleerd. Het college antwoordde daarop, dat de Coentjesweg de functie heeft voor het doorgaande verkeer en Autobedrijf Labo vertrekt 1 de cember uit St.Philipsland naar Tholen, waar een jaar geleden het benzinestation de Brug aan de Wattweg werd overgenomen. Dat is inmiddels al uitgebouwd met de verkoop van nieuwe en gebruikte auto's, reparatie en onderhoud. Nu wordt Labo volledig gecon centreerd door het autoschadebe- drijf, waar vijf mensen werken, te verplaatsen. "Twee bedrijven run nen, is niet te doen", zegt direc teur H. v.d. Laan. "Je blijft heen en weer rijden. Daar komt bij, dat de meeste klanten uit Bergen op Zoom komen en in Tholen zit je daar dichterbij." De uitdeukerij en spuiterij vor men voor 80% de activiteiten van Labo, die veel autobedrijven als klant heeft. In Tholen biedt het bestaande gebouw voldoende ruimte voor de nieuwe werkzaam heden. Het gebouw op het in dustrieterrein in St. Philipsland, waar Labo 5 1/2 jaar gewerkt heeft, is te koop. Biologisch museum. De Stichting Zeeuws Biologisch Museum heeft de boeken afgesloten met een te kort van f. 26.228,45. De stichting is opgegaan in de Zeeuwse Mu seumstichting. G.S. willen de stichting uit het welzijnsfonds subsidieëren in het volledige tekort. het daarom niet wenselijk is om drempels aan te brengen. Dat zou zelfs de trillingskans vergroten. Wegens die doorgaande verkeers functie kan evenmin een 30 km. maximum ingevoerd worden. Mogelijk ontstaat het euvel door overschrijding van de maxi- mum(50 km) snelheid. Het VVD raadslid J.v.d. Heuvel vond dat bij herbestrating van de Coentjes weg geen rekening is gehouden met hetzelfde probleem als in de Kalisbuurt. Wethouder Koopman vertelde, dat de technische dienst opnieuw de Coentjesweg contro leerde of er misschien fouten aan kleefden, maar die straat is goed aangelegd. De trillingen ontstaan door de ondergrond en in zoverre is dat vergelijkbaar met de Kalis- buurt. Bij snelheidscontrole van 27 auto's bleken er toch maar 3 iets boven de 50 km. te zitten. Van de Heuvel betreurde het dat voor de Coentjeswegverbetering geen hoorzitting is gehouden, zo als dat voor de Kalisbuurt wel ge beurde. Koopman antwoordde dat het bij de Coentjesweg alleen ging om een gewone herbestrating en dan wordt nooit een hoorzit ting gehouden. Dat gebeurde ook niet bij de Patrijzenweg en daar zijn geen problemen. Het CDA raadlid Van Beek vestig de er nog de aandacht op, dat de doorstroming op de Sint Anna- landse Voorstraat ernstig wordt belemmerd na de nieuwe situatie. Hij vindt dat de werkgroep ver keersaangelegenheden dit alsnog De SGP werkt niet aan het Thool se sportgala mee, het CDA staat er niet om te springen en voor de PvdA zijn er op sportgebied be- langrijker dingen dan de verkie zing van de sportman, -vrouw en -ploeg van het jaar. Dat bleek bij de begrotingsbehandeling uit de woorden van Aarnoudse, Van Kempen en De Bres. De VVD heeft geen zin om als op schepper uitgemaakt te worden, maar hoopt wel dat b en w zo sportief zijn dit liberale idee in 1987 voor het eerst in de praktijk te brengen, zo liet Van Gorsel we ten. Aan wethouder Van Schetsen zal 't niet liggen: "Sportpromotie is van een niet te onderschatten waarde. Het kan in bredere zin z'n vruchten afwerpen", liet hij weten. Moerland was meer geïnteresseerd in de toegezegde sportnota, want hij vond dat er in de begroting nauwelijks aandacht aan de sport was besteed. zou moeten brespreken en een voorstel tot verbetering indienen. Hij achtte het in het algemeen van groot belang dat de bevolking een aktieve rol blijft vervullen in hun advisering aan het gemeente bestuur. Het VVD raadslid Van de Heuvel achtte het gewenst dat er in de Thoolse Veste fonteinen zouden worden aangelegd,want door de waterstilstand ontstaat ook vogelsterfte. Wethouder Koopman verzekerde dat het niet de bedoeling van het college is om vogels te doen omkomen. Hij zag toch die fonteinen om financiële redenen niet zitten. In hoeverre toch ontluchting mogelijk zou zijn, valt nog te bezien. Volgens raadslid Van Belzen heb ben b en w in de commissie bestuurlijke aangelegenheden met geen woord gerept over de verhui zing van het arbeidsbureau van Tholen naar St. Maartensdijk. Toch schreef het college daar op 15 september al over aan g.s. van Zeeland in een stuk over bestem mingsplan de Muye. Daarin werd ook de nieuwbouw voor Beter Wonen en het Rode Kruis ge noemd. Van Gorsel benadrukte, dat de VVD het arbeidsbureau in Tholen wil houden. "Er moet openbaar heid naar de burger toe worden gegeven over het beleid van b en w." De Bres wees op het antwoord van het college, waarin de handelswij ze van b en w wordt gestoeld op door de raad aangegeven be leidslijnen. "Dan hoort deze zaak thuis in de raad en niet in de com missie b.a." Loco-burgemeester Van Schetsen handhaafde zijn toezegging om deze zaak in de (besloten) com missie b.a. aan de orde te stellen. "In alle openheid kunnen we daar het arbeidsbureau in breder ver band bespreken." Volgens loco-burgemeester Van Schetsen gaat er van het niet meer verstrekken van alcoholhoudende dranken tijdens vergaderingen in het gemeentehuis een 'zekere voorbeeldfunctie uit'. "Want al cohol is toch een probleem", zei hij tijdens de begrotingsbehande ling. Van Gorsel dacht tot hilariteit van zijn collega's, dat er tijdens de raads- en commissievergaderingen nooit geen jonge klare of cognac verkrijgbaar was geweest, maar volgens Van Schetsen had hij 't bij het verkeerde eind. "Ook wel eens in verdunde vorm", wist De Bres. Hoe dan ook, de VVD- fractievoorzitter was blij, dat er duidelijkheid was gekomen. Bij het begin van de vierjarige raadsperiode deed de Thoolse SGP zoals gebruikelijk het voorstel om alle kermisachtige activiteiten af te schaf fen. Even traditioneel werd dat met ll(PvdA, CDA, VVD) tegen 6(SGP en RPF/GPV) stemmen verworpen. Loco-burgemeester Van Schetsen deed Aarnoudse wel de toezeg ging, dat b en w passende maatre gelen zullen nemen, als kermisex ploitanten in Oud-Vossemeer niet aan de voorwaarde voldoen, dat de attributen niet op zondag afge broken mogen worden. De SGP-fractievoorzitter ging nog in op de reactie in de EB-rubriek 'stemmen van lezers', waarin Jos Hommel de kritiek op de vecht partij tijdens een voetbalwedstrijd van Vosmeef aan de kaak had gesteld. "Het is onbegrijpelijk, dat hij zegt dat we het bestuur een trap na geven en het geloof erbij gesleept hebben. Op grond van Gods Woord zijn wij tegen zon- dagsport en als gemeentelijke overheid zijn we verantwoordelijk voor gemeentelijke accommoda ties. We zijn ons niet bewust, dat we voor ons eigen belang Gods Woord gebruiken. Dat weet de be wuste persoon heel goed", zei Aarnoudse. "Elke vorm van geweld of narig heid op de velden wijzen we van de hand, maar over Gods Woord en op welke dag sport wordt beoe fend, wordt verschillend ge dacht", voegde De Bres eraan toe. Bij de vaststelling van de gemeen tebegroting 1987 stemde de RPF/GPV-fractie tegen alle uitga ven op het gebied van de zon- dagsport en emancipatie activiteiten voor zover ze een rol- doorbrekend karakter hebben. De SGP diende zoals gebruikelijk een grotere lijst in waartegen men principiële bezwaren had: Europe se beweging, contributie Neder lands Belgische vereniging, kosten Humanistisch Verbond, subsidies aan toneelverenigingen, vor mingscentra en vrouwenemanci patie, kosten gemeentelijke sport terreinen, zwembaden, sporthal en sportzalen, voor zover deze ontstaan door gebruik op zondag, werkgroep Uit op TJiolen, cursus sen volksdansen, subsidie- VVV, stichting Gemeenschap St. Maar tensdijk, subsidie Zeeuwse Mi lieufederatie, staangelden kermis sen Oud-Vossemeer, St. Maartens dijk en Tholen. waarin wordt gesteld, dat het ont breken van de gemeenterekening 1984 afbreuk kan doen aan de doeltreffendheid van de controle op de gemeente-administratie. Wethouder Van Schetsen vond de 375.000 gulden onvoorzien wel nodig. Hij zegde de rekening 1984 nog deze maand of in december toe en de rekeningen 1985 en 1986 zullen voor de begroting 1988 klaar zijn, al werd daar aan de ambtenarentafel niet met instem ming op gereageerd. De wethouder deed Van Belzen de toezegging, dat uitkeringsgerech tigden geattendeerd zullen worden op kwijtschelding van gemeente lijke belastingen. Er werden tijdens de begrotings behandeling nog een reeks van punten aangesneden. Van den Heuvel maakte bezwaar tegen de aanwezigheid van twee wethou ders in de welzij nscommissie, mevr. Deurloo bepleitte het baar- moederhalskankeronderzoek en de toegankelijkheid van zwembad de Spetter voor gehandicapten. Dijke roerde de rijkskortingen op de welzijnsuitkering aan en lees- geld voor jongeren in de biblio theken. Dat laatste stelde wethou der Versluijs van het totale wel zijnsbudget. Hij wees de kaas- schaafmethode(alle sectoren be zuinigen) af omdat iedereen 't dan moeilijker krijgt. "Er moeten weloverwogen keuzes gemaakt worden, wat wel en waf niet." De Bres had waardering gemist voor de opstellers van de emanci patienota, die toch op verzoek van b en w was gemaakt. "Eman cipatie staat hoog genoteerd bij ons, maar we moeten wel de ver eiste nuchterheid betrachten." Verschillende fracties wezen op de geringe deelname aan het bejaar- denarlarmsysteem. Volgens wet houder Versluijs schort 't niet aan de bekendheid. Gezinsverzorging, kruisvereniging en artsen zijn vol doende op de hoogte. Volgens hem waren er andere oorzaken, maar die kreeg de raad niet te horen. De concentratie van waterschap pen kwam nog even aan bod. Wet houder Van Schetsen zegde toe, dat de laatste voorstellen van g.s. van Zeeland bij de stukken voor de raadsvergadering van 24 no vember ter inzage liggen. Van Beek wilde wel kwijt, in het be lang van de werkgelegenheid in de provincie liever één waterschap met behoud van regionale kanto ren te hebben, dan twee water schappen. De SGP wees op de risico's bij de werving van nieuwe bedrijven. Wethouder Versluijs onderkende die, maar dat was voor hem geen reden om het hoofd in de schoot te leggen. "We zijn enthousiast bezig." Geen kunstmestzakken voor het huisafval Wie de indruk had dat men per 1 januari a.s. voor het ophalen van het huisvuil alles kan gebruiken wat los en vast is, heeft het toch lelijk mis en zal zijn afval moge lijk weer binnen moeten halen. Dat werd duidelijk uit de maan dag in de Thoolse raad gevoerde discussie rond de nieuwe regeling voor het ophalen van het huisvuil. De verordening geeft immers aan dat de na 1 januari 1987 toe te passen huisvuilzakken moeten voldoen aan de Komo kwaliteits eisen. Andere zakken kunnen eer der scheuren en dan komt het vuil op straat terecht. Anderszijds mag dat materiaal ook weer niet te dik zijn, omdat de zakken bij het in de vuilniswagen gooien wel moeten scheuren en tenslotte ver teren. De verwarring over wat straks wel en niet mag zit niet al leen bij de burger, maar ook nog wel bij hen die veel dichter bij het vuur zitten, namelijk de gemeen teraad. Zo vroeg het VVD raadslid J.L.van Gorsel, of liever hij constateerde, of kunstmest zakken ook gebruikt mogen wor den om er het huisvuil in te depo neren. Hij vroeg zich wel af of de ophalers straks voor politie moe ten gaan spelen, want als zakken scheuren behoeven ze niet te wor den meegenomen. Wethouder Koopman zei in de beantwoor ding, dat kunstmestzakken wel mogen, maar liever heeft hij dat De Thoolse gemeenteraad trok wat rimpels, toen wethouder L.J. Koop man haar voorhield, dat het nog wel een paar jaar kan aanlopen, eer er een rioleringsnota op tafel ligt. Daarin is dan alles geïnventariseerd en doorgelicht. Daarin wordt ook de urgentie aangegeven en bovendien wat het financiële plaatje, zeg maar gerust plaat, zal laten zien. Voor de overstortfrequentie staat nog een periode van 6 jaar te boek. Op die raadsrimpels zei Koopman, dat het allemaal niet in een handomdraai op tafel kan lig gen en daarom neemt hij mis schien nu wat meer ruimte dan nodig is. Dan worden ook geen verwachtingen gewekt. Verouder de riolering en bergingstekort gaan vaak samen. De grootste knelpunten hebben de hoogste ur gentie, vooral als er ook nog wa teroverlast voor omwonenden bijkomt. Het college gaf wel toe, zoals ook de RPF/GPV fractie stelde, dat het vegen van straten en het zui gen van kolken invloed op het ri oolstelsel hebben. De medewer king van de bevolking is in dit op zicht vrijwel nihil. Het veegsche- ma wordt weer in Tholenderwijs aangekondigd. Er is bij het overstorten ook slib in de Vest te Tholen gekomen, er kent het college en ook dat wordt in de studie meegenomen. B en W achten het niet zinvol om de wens van de P.v.d.A fractie in te willigen door nu al gegevens over bepaalde onderdelen van het rioolstelsel te verstrekken. De inventarisatie strekt zich uit over alle kernen. Daarna komt er een eindrapporta ge in de commissie openbare werken. VVD-er Van Gorsel betreurde het, dat na aanleg van rioleringen of na herbestrating soms al een week later door een ander nutsbedrijf opnieuw in zo'n straat wordt ge graven. In dat opzicht vroeg hij meer beleid en coördinatie. Dat bleek niet zo eenvoudig te zijn, meldde wethouder Koopman, al erkende hij dat ook het college met die problematiek in de maag zit. Er is toch wel geregeld over leg, maar de nutsbedrijven zijn onderling nog te slecht op elkaar afgestemd, meende Koopman. niet, omdat er op het Tuttelhoekje toch weer problemen door ont staan. Het SGP-raadslid J. van der Jagt zei dat het antwoord van de wet houder hem toch wat teleurstelde. Kunstmestzakken mogen wel wor den gebruikt, maar liever niet. In de verordening staat echter duide lijk, dat het de Komo kwaliteit moet hebben. Zijn vraag is dus of er nu straks wel of geen huisvuil zakken gebruikt moeten worden. Daar kwam tenslotte het ant woord inderdaad op neer. De bur gers kopen dus bij de een of andere detailhandel de zakken met Komo keur en zetten die we kelijks aan de straat. Dan zal er geen pijn zijn. Daarnaast kan het grof vuil op dezelfde manier wor den aangeboden als tot dusver het geval is geweest. brengen van het huisvuil tonnen meer zou gaan kosten voor de ge meente dus ook voor de bevol king. Toch wil het provinciaal bestuur in Middelburg er niet van horen dat Tholen nog aan de mo gelijkheid wil denken een stort plaats in West Brabant te vinden. Hoewel er aan verhoging van het 'Tuttelhoekje' ook wat nadelen kunnen kleven, weegt het toch lang niet op tegen de finacnciële voordelen die er daardoor voor Tholen zijn uit te halen. Van Gor sel vroeg nog wel, hoe bedrijven die het afval rechtstreeks brengen worden gecontroleerd. Ook Van Belzen wilde daarvan het zijne weten omdat hij meende als be drijven van buiten op het Tuttel hoekje storten daarop dan geen controle zou zijn. Dat is er wel, verzekerde wethouder Koopman en het beperkt zich veelal tot het bedrijf Coppens. De eventuele uitbreiding van de stortplaats 'Tuttelhoek' kreeg bij verschillende fracties eveneens de nodige aandacht. Zo informeerde de SGP-fractie of de aanleg van een persleiding van de stortplaats naar de zuiverings installatie binnenkort is te ver wachten. Het antwoord luidde, dat er hieromtrent nog overleg gaande is met provinciale water schap. Verwacht wordt dat het werk op korte termijn kan worden uitgevoerd. Uit de notitie van een werkgroep bleek dat uitbreiding van het Tut telhoekje vooral om financiële re denen de beste oplossing is. VVD- er Van Gorsel had begrepen dat het buiten het gebied moeten Om het milieu en de leefbaarheid wat op peil te houden, gaat het college zeker niet meer zover om bij elke boerderij een mestopslag toe te staan. Voor de P.v.d.A was dit ook een belangrijk onderwerp en na een eerdere discussie hier over kwam men tot een maximum van een drietal mestsilo's in de ge meente. Het raadslid Van der Lin de (P.v.d.A) constateerde dat er over die mestopslag toch geen eenstemmigheid bestaat in de raad. De SGP-er Heijboer liet we ten, dat zijn fractie zich over mestopslag nader zal beraden. Wethouder Koopman wilde er toch aan herinneren, dat er al in stemming was over de eerste mestopslag en dat het college in de december vergadering daarom trent met een voorstel zal komen. i i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 9