M«K WWV Overbrengen van verzoekjes een levendig bedrijf in Oeganda Kamperenbij boer beperkt inasa. nraf H i Geldboetes voor geweld Sakko-prijs Donderdag 13 november 1986 DE EEN DRACHTBODE 19 badminton Nederlaag Batho 3 volleybal Veronica-Heren blijven winnen Jeugd Veronica Veronica 2 verliest Junioren damzege De Eendracht Beter spel Zeer fraai Weer grote zege senioren De Eendracht 0.Wiggers JL lil WJIJil 11 Uil! I 11 M III1 U' Ai ,«a ■jiijb R. Gunter A.kousemaker Harm Wiersma naar Tholen Stavenisse 2 gelijk Noad 3 sterker dan Smerdiek 3 Nac te sterk voor juniorenselectie WHS 5 verslaat Noad 4 Leen van As held van Thol.Boys 5 Puntendeling Vosmeer 4 door Arie de Viet Naar de kerk Auto luxe a lh{XT4r Bier drinken De Pro Juventute 1987 Rondom de schaapskooi De absolute bestseller over het ontstaan van Israël Geen beste beurs De derde keus van Batho heeft tegen het eerste team van Relax'69 een 6-2 nederlaag geleden. De Thoolse ploeg begon de partij zonder Jan van Dijke en Andy van der Velde. Jeugdspeler Erik Offenmeijer en recreant Monica Nijs namen hun plaatsen in. Beiden deden het voortreffelijk, want in de enkelspelen zorgden zij voor winst. René van der Linden 2-15 en 0-15, Erik Offenmeijer 10-15, 15-14 en 15-10, Liesbeth Reinerman 3-11 en 0-11, Mo nica Nijs 11-2 en 11-8. Tussenstand 2-2. De herendubbels en gemengddubbels waren duidelijk niet op elkaar af gesteld. De damesdubbel werd via een spannende driesetter in het voordeel van Relax beslist. Erik Offenmeijer René van der Lin den 7-15 en 0-15, Monica Nijs Lies beth Reinerman 15-11, 7-15 en 9-15. Liesbeth Reinerman René van der Linden 3-15 en 4-15, Monica Nijs Erik Offenmeijer 6-15 en 4-15. Ook in de derde wedstrijd van het nog prille volleybalseizoen is het eerste herenteam van Veronica '74 uit Sint- Maartensdijk ongeslagen gebleven. Zaterdag werd in het sportcentrum Breda met 0-3 gewonnen van T.D.K.- Brevoc. Gemakkelijk ging dat niet. De Smerdiekenaars traden aan zonder hoofdaanvaller Van Damme, die we gens zakelijke beslommeringen in Frankrijk verbleef. Een geduchte aderlating voor het team van aanvoer der Co Heijnen. Zowel in de eerste, als in de tweede set zag het er aanvankelijk niet naar uit dat de winst mee naar Sint- Maartensdijk zou gaan. Een in de eer ste set opgebouwde voorsprong van 3-7 ging door slechte passes volledig teniet. Brevoc liep uit naar 13-8. Ver onica knokte voor wat het waard was en met name door uitstekend spelver- delen van Jacques Voeten konden de aanvallers naar hartelust scoren; 13-15 setwinst was het gevolg. In de tweede set kwam Veronica pas bij 12-12 voor het eerst langszij. De gehe le set had het team tegen een achter stand aangekeken. Brevoc klapte vol ledig in elkaar en de blauwwitten pro fiteerden optimaal: 12-15 en een 0-2 voorsprong. De derde set verliep voorspoedig voor Veronica. Met goed aanvalsspel en een vooral in verdedi gend opzicht sterk spel van Voeten, werd de tegenstander onder druk ge zet. Bij 4-13 leek er dan ook geen vuiltje aan de lucht. Veronica nam het vanaf dat moment iets te laconiek op. Brevoc herstelde zich sterk en krab belde punt voor punt dichterbij. Bij de stand 9-13 werd een volledige servi cebeurt doorgedraaid voordat er nog eens werd gescoord. De Smerdieke naars, gingen meteen door, en voeg den met 9-15 opnieuw 4 punten aan het totaal toe. Na C.S.S. met 12 wedstrijdpunten volgt Veronica op een verdienstelijke tweede plaats met 11 punten. Door een administratieve fout bij de NeVoBo komt Veronica a.s. zaterdag opnieuw niet in het veld en is 22 no vember de eerstvolgende partij een uitwedstrijd tegen L.M.M.S. uit Breda. De jeugd van Veronica speelde za terdag in Oud Gastel tegen Ga- vok. In de eerste set nam de ploeg uit Sint Maartensdijk een 0-1 voorsprong. Gavok liep uit tot 1-5 en uiteindelijk zegevierde Gavok met 15-4. De tweede set ging het beter bij Veronica. Via een goede service van Jackie nam men een 4-5 voorsprong, maar de deze kon ondanks een goede service van Annemieke niet worden behou den: 15-11. In de derde service kwamen de Tholenaren met 0-3 voor. Gavok kon Veronica blijk baar niet meer passeren* want bij een 2-3 voorsprong, ging de servi ce naar Veronica en via Diana liep men uit naar 2-6. Gavok kwam nog terug tot 10-11, maar door Marie-Janine werd de derde set met 13-15 alsnog winnend afgeslo ten. De reserves van Veronica hebben nog steeds te kampen met een spelersge brek (blessures en Anja Punt gestopt). Voor de partij tegen Tobec 4 kon men slechts 6 spelers op de been brengen. Doordat Rianne de Witte debuteerde en het team op een aantal plaatsen was gewijzigd, werd men in de eerste set volkomen verrast door de tegenstan der: 1-15. Na enkele omzettingen ging het in de tweede set duidelijk beter, maar bij de laatste belangrijke punten bleek het net voor de Smerdiekenaars te hoog: 12-15. De derde set werd pri ma begonnen. Men liep uit naar een 5-1 voorsprong. Tobec vond dat blijk baar genoeg en men gooide er een schepje bovenop, zodat Tobec de par tij winnend afsloot met 13-15. Door de komst van Will Leune en een weer her stelde Corine Stoutjesdijk hoopt men de volgende partij een beter resultaat te boeken. Er mogen niet zonder meer bij elk agrarisch bedrijf meer dan vijf kampeermiddelen worden ge plaatst. Dit moet eerst in het bestemmingsplan geregeld wor den, aldus g.s. van Zeeland en de Vereniging van Zeeuwse gemeen ten. Aanpassing van het bestem mingsplan mag volgens g.s. alleen gebeuren voor percelen waar in 1986 op legale wijze meer dan vijf eenheden waren toegestaan. Bo vendien mogen niet meer dan tien caravans/tenten worden geplaatst, met uitzondering van de piekop- vang. Boven de tien moet het ter rein een recreatieve bestemming krijgen. Zaterdag won het junioren viertal van de Thoolse damclub De Eendracht haar tweede ronde in de finale om het kampioenschap van Nederland in de leeftijdsgroep van 16 tot 20 jaar. Eventueel mogen ook aspiranten mee doen aan dit juniorenkampioenschap. Na een lange en spannende wedstrijd tegen Enschede werd het tenslotte een verdiende 6-2 overwinning voor de Tholenaren. Onder leiding van J.v.d. Velde uit Tholen werden de wedstrijdklokken omstreeks 12.00 uur in werking gesteld in de Wingerd te Tholen. Daar konden de dammers zich in alle rust concentreren op hun partijen. Een lange reis had kennelijk op de Ensche- dese dammers geen invloed gehad, want ze wisten goed tegenstand te bie den tegen het ervaren en over de breedte sterke Thoolse damteam. Toch moesten ze zich uiteindelijk neerleggen bij het betere spel van de Tholenaren. Ronnie Gunter leek op het le bord de eerste aanzet te geven tot die overwin ning, maar daar voor waren er toch al zeker 3 uren verstreken. Via de 'Bom- gaarszet', ontleend aan een clubge noot die deze slagzet indertijd intro duceerde, wist hij de damlijn, de on derste rij van zijn tegenstander, te be reiken. Echter, door enige vorm van onnauwkeurigheid was hij die dam zo weer kwijt plus een iets mindere posi tionele 7 om 7 stand. Gelukkig bleef de nog maar 14 jarige St. Annalander daarna alert en tekende remise aan: 1 -1Naast hemoverigens op enige af stand, zat zijn broer Henk Gunter. Henk, enigszins teleurgesteld in het spel van zijn broer, lette hierna extra goed op. Toen zijn tegenstander dan ook een misser beging, strafte hij dit meteen af. Zodoende \^as de winst zijn deel: 3-1: André Kousemaker, aan bord 3 geze ten, trof een tegenstander die jaren geleden op individueel terrein (toen nog bij de pupillen) enige succesjes had betaald. Zaterdag moest hij zijn meerdere erkennen in de Tholenaar. Al meteen vanaf het begin nam An dré, een door zijn tegenstander aange boden mogelijkheid, een sterke voor post in. Deze wist hij na nauwkeurig spel en tijdrovend denkwerk te behou den. Naarmate zijn partij vorderde en het vlaggetje naderde, wist hij zijn te genstander in een zo benarde positie te manoeuvreren dat deze zich in een 12 om 12 stand (bij aanvang 20 om 20) op moest geven. Zeer fraai! Voor wat het vlaggetje betreft: Reglemen tair is bepaald dat, als een speler niet binnen 2 uur 50 genoteerde zetten heeft staan, deze door de arbiter ver loren verklaard wordt. Mocht een wedstrijd binnen deze tijdsduurlimiet beëindigd zijn en dat is ongeveer 95% der gevallen dan is het niet noodzake lijk 50 zetten te hebben; dit alles om een eerlijke verdeling te maken m.b.t. de tijd. Omdat de tussenstand 5-1 in het voordeel van de Eendrachtspelers bedroeg (voldoende voor de eindover winning), getroostte zich de tegen stander van Jan Moerland, ook geen kleintje, in een gelijkspel, terwijl hij de winstforcering zojuist had ver zuimd. De einduitslag werd 6-2, wat de Thoolse dammers nog nooit in een Nederlands kampioenschapsverband hadden behaald. De Eendracht - Enschede 1. R. Gunter - O. Wiggers 1-1 2. H. Gunter - E. Elsof 2-0 3. A. Kousemaker - M. Koop 2-0 4. J. Moerland - J. Voppen 1-1 6-2 Overige uitslagen: le ronde: HS Beilen-De Lelie 3-5; E.D.C. Enschede-HS Bergum 1-7; D'Amateurs-Schiedam 5-3. 2e ronde: HS Bergum-Beilen 4-4; De Lelie-Schiedam 5-3; D'Amateurs- Bennekom 4-4. Stand na 2 ronden: 1. De Eendracht 2-4 11- 5 2. De Lelie 2-4 10- 6 3. HS Bergum 2-3 11-5 4. D'Amateurs 2-3 9- 7 5. BDV Bennekom 2-1 7- 9 6. HS Beilen 2-1 7- 9 7. DC Schiedam 2-0 6-10 8. EDC Enschede 2-0 3-13 Voor de 3e ronde staat De Lelie uit Westerhaar op het programma, 22 november a.s. in Meulvliet te Tholen. Hier een tweetal fragmenten op de partijen van Ronnie Gunter en André Kousemaker. 1. Wit aan zet en wint (Bomgaarszet). 2. Iedere zet van zwart is fataal. Voor de senioren van de Eendracht stond er donderdag een wedstrijd in de hoofdklas van de Zeeuwse compe titie tegen Gapinge op het program ma. De Thoolse dammers traden op volle sterkte aan. Tevens was het een goede oefening voor de juniorspelers Ronnie Gunter, André Kousemaker en Jan Moerland, die 's-zaterdags om het landelijk kampioenschap moesten spelen. Als eerste won Henk Geluk met een simpele damcombinatie, waarna Ron nie Gunter met enkele combinaties er 4-0 van maakte. Hans Bomgaars kon zijn betere positie net niet omzetten in winst, zodat hij zich tevreden moest stellen met remise. Zijn tegenstander P. Willemse was daar dik tevreden mee. Nadat Johan van de Velde zijn tegenstander ogenschijnlijk een schijfwinst aanbood, bleek het beter te zijn geweest, als zijn tegenstander daar niet op in gegaan was. Nu kwam deze er achter, dat het een lokzet was geweest, met als gevolg een doorbraak naar dam. De winst was daarna snel een feit. Ook Piet van de Velde liet iwv -iWinwT li H I nw m P m Koo^ niet met zich sollen. In een wat on overzichtelijke stand hield hij zijn hoofd koel. Op het juiste moment sloeg hij vernietigend toe, zodat de wedstrijdpunten voor Tholen waren. Het eindigde daarna nog in een 13-3 overwinning voor de Tholenaren. 1. H. Bomgaars - P. Willemse 1-1; 2. J. Moerland - P. Walraven. 1-1; 3. S. Baerends - J. Kesselaar 1-1; 4. A. Kousemaker - L. Kesteloo 2-0; 5. P.C.v.d. Velde - P.v. Keulen 2-0; 6. R. Gunter - L. Walraven 2-0; 7. H. Geluk - J. Janse 2-0; 8. J.v.d. Velde - J. Pouwer 2-0. Op 11 maart 1987 zal in Tholen het Zeeuws schooldamkampioenschap worden gehouden. Ter gelegenheid van het feit dat dit schooldamkampi oenschap op het eiland Tholen voor de 10de keer gehouden wordt, heeft men als feestelijk extraatje de provin ciale kampioenschappen in Tholen. En nog trotser zijn de organisatoren op het feit, dat speciaal hiervoor Harm Wiersma naar Tholen komt. Men hoopt dat die scholen, die eerder niet meededen (of afhaakten) nu wel aan de schooldamkampioenschappen zullen deelnemen. Opgave bij dhr. O. Huiskamp, tel. 01660-2187. De reserves van Stavenisse hebben op eigen terrein met 3-3 gelijk gespeeld tegen Chrislandia 3. De Thoolse ploeg kwam goed uit de startblokken, maar de gasten kwamen met een uitval op 0-1. Door deze vroege achterstand leek Stavenisse uit het veld gesla gen, echter niet voor lang, want vijf minuten later stond de 1-1 op het scorebord. Een goede aanval over rechts belandde bij Kees Smits die de baL op maat voorgaf aan Dies Potappel die met een schitterende kopbal de doelman van Chrislandia kansloos liet. Sta venisse werd steeds sterker. Dit re sulteerde na een half uur in een voorsprong. René van der Jagt kwam, na een combinatie met Dies Potappel, alleen voor de Bra bantse doelman, speelde het leer naar de mee opgekomen Kees Smits die 2-1 scoorde. Chrislandia kwam door een defensief mis verstand op gelijke hoogte: 2-2. In de tweede helft moest Arjaan Moerland zich geblesseerd laten vervangen door Gijs Vermaas. Di rect na de hervatting leek Stave nisse via Kees Smits op voor sprong te komen, maar zijn schot ging net langs de verkeerde kant van de lat. Vier minuten voor tijd sloeg het noodlot voor Stavenisse toe. Wim Steendijk passeerde z'n eigen doelman Wim van Houdt: 2-3. De resterende tijd leek te kort om er nog een gelijkspel uit te sle pen. Niets bleek echter minder waar. In de slotfase schoot Dies Potappel een vrije trap direct in de kruising, zodat de eindstand toch nog verdiend op 3-3 kwam. De derde keus van Noad was dui delijk te sterk voor Smerdiek 3: 2-5. De Fliplanders openden sterk, er kwamen al direct enkele fraaie kansen, die echter niet wer den benut. Bij Smerdiek zag B- speler Jackie Franke zijn schot met moeite door de Noad- doelman gekeerd. Uit een hoek schop van Erik de Hooge schoot Han Quist het leer in eigen doel: 1-0. De Fliplanders legden zich niet neer bij deze tegenslag en bin nen een kwartier was het 1-2. Sjaak Koolaard rondde een goede combinatie met André van Westen goed af: 1-1. Even later werkte Jan Kot een voorzet van Wim van Nieuwenhuyzen achter doelman Richard Priem: 1-2. Na een half uur schoot Sjaak Koolaard Noad op 1-3. Nog voor rust kwam Smerdiek terug door een treffer van Jackie Franke: 2-3. Na de thee kwam bij Smerdiek Eric Opree in het veld voor Ri chard Priem en Jackie Franke werd doelverdediger. Na rust had Onder slechte weersomstandighe den trad de Thoolse selectie van A-junioren in Oud Vossemeer aan tegen de betaalde NAC-jeugd. Het was duidelijk te zien dat de Bredase elf, die vier keer per week trainen, de ranglijst van de lande lijke jeugdcompetitie aanvoeren. Voor rust was de Thoolse ploeg redelijk enthousiast, maar kreeg weinig kansen. Een kwartier voor rust ging Martin Potappel laatste man spelen en Leon v.d. Sluys back. Dat kwam het Thoolse spel ten goede. Tegen de verhouding in stond het met de rust 0-4. In de tweede helft ging ook de conditie een woordje meespelen. Het werd tenslotte 0-9 voor NAC, wat toch wel geflatteerd was. Alex Hogendoorn, Smerdiek(Gerwin Hoek, Vosmeer), Hans Etienne, Vosmeer(Frank Tazelaar, Thol.Boys), Martin Potappel, Stavenisse, Leon de Witte, WHS, Leon v.d. Sluys, Smer- diek(Peter Neele, Stavenisse), Bas Quist, Vosmeer, Marinus Slootmaker, SPS, Maarten Flage, SPS, Richard Ge braad, Stavenisse, Erwin de Nijs, Thol.Boys, Dick Saarloos, WHS(An- dré v.d. Hoek, Smerdiek). Noad het beste van het spel, al bleven de goede combinaties uit. Via doelpunten van Jan van Dijke en Jan Kot werd de eindstand 2-5 in het voordeel van Noad. Voor de groen witte oud gedien- den was het een* zwakke en ook geen'snelle tegenstander, dus ook een niet zo moeilijk ingrijpen voor Rien eten Engelsman, Jzn, de na lange blessure ook weer ver dedigend opererende Henk Dijke- ma sr en de andere rondom deze tactici verzamelde groen witten. Met bovendien al een 2 - 0 voor sprong bij rust, via Peter van Poortvliet en Jaap Kodde, waren er nog slechts geringe Fliplandse vuiltjes meer aan de lucht. Toch werd het 2 - 1 en was het even op passen geblazen, maar Piet Rid derhof zorgde voor 3 - 1zoals hij ook de 5e goal nog scoorde, nadat vooraf Peter van Poortvliet al 4 - 1 had laten noteren. Dit was echt niet moeilijk. Leen van As was zaterdag de grote uitblinker bij de wedstrijd Tho- lense Boys 5 - ZPR 4. Bij de rust keken de Tholenaren tegen een kansloze 0-2 aan, maar na de thee zorgde Leen van As met maar liefst vijf treffers en Tom Deurloo met 1 doelpunt voor een ruime 6-3 zege. Het is onnodig te zeggen dat Tho- lense Boys 5 voor rust een slechte partij speelde. Gelegenheidsdoel man Kaddah Eljilali kreeg twee Brabantse treffers om z'n oren. Na rust waren de rollen omge keerd. Uit een strafschop scoorde Leen van As 1-2. Tom Deurloo zorgde voor de gelijkmaker uit een voorzet van Leen van As. Even later schoot Van As z'n team naar 3-2, maar het duurde niet lang of ZPR kwam op gelijke hoogte: 3-3. Toen vonden de Boys en met name Van As het welletjes en met drie briljante acties schoot hij Tholense Boys naar 6-3. Maandagavond was het nog niet bekend of Van As overeenstem ming had bereikt over een eventu ele transfer van Tholense Boys 5 naaf Feyenoord... De vierde keus van Vosmeer heeft met 1-1 de punten gedeeld met FC Bergen 4. Beide ploegen zagen geen kans om op het moeilijk bespeelbaar veld een goede partij te tonen. Er kwamen wel enkele kansen, maar de keepers staken in goede vorm. Technisch waren de Bergenaren wat sterker, maar echt gevaarlijk werd het de defensie van Vosmeer niet gemaakt. Tot de thee bleef het 0-0. Na rust kwam er wat meer pit in de wedstrijd. De Brabanders had den het beste van het spel, maar Vosmeer creëerde de eerste kans. Corné de Koning kwam alleen voor de doelman, maar in plaats van de keeper te passeren schoot hij tegen hem aan. De gasten kwa men op 0-1, toen men goed com binerend op, links doorbrak en met een^harde schuiver doelman Henk van Daalen kansloos werd- gelaten. Vosmeer gaf zich niet ge wonnen. Men ging in de aanval en het werd 1-1 toen Johan Geuze één van de vele hoekschoppen kei hard onder de lat kopte. In de slotfase waren er voor beide ploe gen nog enkele kleine kansjes, maar in de stand kwam geen ver andering meer. De 1-1 gaf de krachtsverhoudingen in de spor tieve partij goed weer. Vosmeer 3 werd in eigen huis met maar liefst 0-7 geklopt door Uni- tas 2 en ook de dames leden op nieuw verlies. Het bezoekende Madese Boys nam door een 0-4 overwinning beide punten mee naar huis. Het lepraziekenhuis van Kumi in het Oostafrikaanse Oeganda ligt op het platteland. Het dichtstbijzijnde plaatsje van enige betekenis is het stadje Kumi, zeven kilometer verderop aan de geasfalteerde hoofdweg tussen Mbale en Soroti, een weg die de Keniaanse ha venstad Mombasa verbindt met Juba in Zuid- Soedan. f"Vl Op het eerste gezicht lijkt Kumi niet meer dan één winkelstraat. Maar er is een politiebureau, een middelbare school, een benzi nestation, een gevangenis, een postkantoortje en een station waar dagelijks de trein naar de hoofdstad Kampala en naar Gulu passeert. Het lepraziekenhuis is aangesloten op het telefoonnet; de verbinding met buiten moet tot stand gebracht worden in het postkantoor in Kumi. Maar zo'n verbinding met "Kumi nummer negen" wordt zelden of nooit ver wezenlijkt. Dat geldt ook voor de meeste lijnen van de interne tele foon in het hospitaal. Wel "rijdt door de week een koerier op een degelijke Hollandse herenfiets over de rode aarde naar het post kantoor in Kumi om post op te halen. Brieven of zelfs telegram men die in Oeganda zijn gepost of verzonden doen er soms drie we ken over voordat ze op de plaats van bestemming aankomen. Post papier is schaars en schrijven naar iemand in het buitenland duur. Met zo'n 300 stafleden met hun gezinnen woonde ik op het terrein van het ziekenhuis. De paviljoens voor de tweehonderd leprapatiën ten staan apart, in de schaduw van immens grote mangobomen. Ook de woningen voor het perso neel staan meestal vrij: er is im mers ruimte genoeg. Dat betekent dat er enige afstand overbrugd moet worden om nieuwtjes door te geven of berichten over te bren gen. Dit laatste gebeurt vaak schriftelijk; op kleine stukjes pa pier die door een boodschappen jongen aan huis worden bezorgd. Ze zijn altijd in het Engels ge schreven, de taal die de Engelsen achterlieten toen ze in 1963 het "protectoraat" verlieten. Het is nog steeds de officiële voertaal. Het overbrengen van uitnodigin gen, verzoekjes en berichten is een levendig bedrijf. Elk briefje kleurt niet alleen de afzender maar ook de Oegandese samenle ving en de verhouding tussen de rijke Europeanen en de lokale ar me bevolking. Uit de tientallen briefjes die aan huis bezorgd zijn volgt hier een bloemlezing. Zo stuurt de dominee van de Ang- likaanse kerk op het zieken huisterrein zijn kind met het vol gende verzoek: "Ik stuur mijn zoon om een stuk brood bij U op te halen voor de kerkdienst van morgen. Als»U tijd heeft, kom dan morgen ook naar de kerk, U bent van harte welkom". Brood wordt alleen door rijke Oe- gandezen gekocht in Mbale of So roti; het is erg duur vanwege het tarwemeel dat uit het buurland Kenia wordt geïmporteerd of gesmokkeld. De meeste Oegande- zen beginnen de dag met een stuk gekookte cassave (maniok). Een kennis uit het dorp even bui ten het ziekenhuisterrein werkt als voorlichter bij het Ministerie van Landbouw. Zijn kantoor staat in Kumi. Hij heeft tot taak jonge boeren in de omgeving te advise ren over zaaizaad, onkruid-en in- sektenbestrijding en teeltmetho des. Het bezoeken van deze "young farmers of Uganda" doet hij meestal te voet. Maar soms wordt de afstand zo groot dat hij het volgende briefje laat bezor gen: "Alsjeblieft wees zo goed me je fiets te lenen voor enkele da gen. Vanmorgen kreeg ik een brief van mijn baas om jongeren te selecteren voor een nascholingscursus in Tororo. Ik zal er erg goed voor zorgen. Alvast heel hartelijk dank". Een ander voorbeeld is een briefje van de coördinator van het lepra veldwerk in Soroti-district met wie ik een afspraak voor begin ju li had gemaakt. Zoals wel vaker ging die afspraak niet door we gens "onvoorziene omstandighe den". Op vijftien juli schrijf ik te rug om een nieuwe datum af te spreken. Dat briefje gaat mee met een staflid die naar Soroti moet en dezelfde dag in Kumi zal terug keren. Die avond komt er bericht terug: "Heel hartelijk dank voor Uw brief van 15 juli die ik dezelf de dag ontving. Allereerst wil ik mijn verontschuldiging aanbieden voor het feit dat ik niet aan mijn belofte heb voldaan en begin juli naar het lepraziekenhuis te ko men, zoals we hadden afgespro ken. De reden daarvoor is het plotseling overlijden van mijn schoonvader zodat mijn vrouw en ik naar de begrafenis moesten. Maandag 18 juli lijkt me een ge schikte dag voor een nieuwe af spraak. Ik zal dan met het open baar vervoer van Soroti naar Ku mi komen. U kunt me ophalen in het centrum nam Kumi waar ik om ongeveer half twaalf zal aankomen". ELCil dULU 15 111 wcgaiiua Wil 11V1V grote luxe, alleen voor een kleine bovenlaag waartoe de Europeaan ook behoort. Nadat in het zieken huis bekend was geworden dat ik de volgende dag met de auto naar de hoofdstad Kampala zou gaan- zo'n 350 kilometer naar het zuid westen, ongeveer vijf uur gaans- wordt er een briefje gebracht van IL h-£j fa 'Ajl Cojfaio AMV M Cl ÜMr (Wig\ £2- f fa JuZima \/lJi een van de verpleegsters. Ze is met nog een aantal andere zusters bewust ongehuwd, maar wel moe der. Ze heeft twee kinderen van verschillende vaders. Dat ver klaart de tekst in haar verzoek: "Kun je me morgen een lift geven naar Jinja als je naar Kampala gaat? Het doel van mijn reis is om de vader van mijn dochtertje Josep hine te zien -hij werkt in het zie kenhuis van Jinja- Daarna zou ik weer graag mee terugrijden. Laat me weten of het kan alsjeblieft". Ook regent het vragen om spullen uit Nederland mee te brengen. Zorgvuldig samengestelde lijstjes van stafmedewerkers maar ook van onbekenden uit de buurt vin den hun weg naar de geadresseer de: "Neemt U me alstublieft niet kwalijk als ik U stoor, maar ik be schouw mezelf als Uw zoon. Daarom hoop ik dat U mijn pro blemen kunt helpen oplossen. Ik vraag U vriendelijk of U voor mij de volgende dingen uit Holland kan meebrengen. 1. Horloge, 2. schoenen maat 42, 3. twee lakens. Ik zal u erg dank baar zijn als U erin slaagt deze dingen voor me mee te brengen, ook al is het maar iets!" Het ziekenhuis is aangesloten op het elektriciteitsnet. Dat betekent, als de stroomvoorziening het niet laat afweten, licht in de huizen van de personeelsleden. (Het hele jaar door is het om zeven uur 's avonds donker). Om het oorver dovende gesjirp van de krekels in de tropennacht te overstemmen kan een radiocassetterecorder hel pen. En een aanleiding voor een feestje is gemakkelijk te vinden: "Goedenavond, wegens de doop van mijn zoontje Julius Owori or ganiseer ik een klein feestje. U bent hartelijk welkom". Ook als er niets te vieren valt, krijg ik nogal eens een uitnodi ging om bier te komen drinken. Voor een kleine groep vrienden is het een speciaal gebruik om te drinken uit de kalebas. De uitge holde schaal van de pompoenach tige vrucht dient als nap die tot de rand met gierstebier wordt ge vuld. De gastheer moet altijd de eerste slok nemen, daarna gaat de kalebas de kring rond. De uitno diging gaat gepaard met een ver zoek: "Nu je vanavond rond- half acht om een kalebasje komt, breng dan alsjeblieft dat ene bandje mee met Donna Summer's "Unconditional Love", enz. Bedankt. Geen boekennieuws dus, maar wat in het kort over de bekende Pro Juventute Oranje Kalender 1987. Die is al in de boekhandel verkrijgbaar. Elk jaar siert deze kalender ook vele honderden Zeeuwse huiskamers. Niet alleen omdat er voor elke maand van het jaar een kleurenfoto van het oranjehuis zichtbaar wordt, maar ook omdat door aankoop van de Pro Juventute kalender het fonds wordt gesteund, die werkt onder het motto: Geef de jeugd een kans. Nog altijd immers worden duizenden kinderen in hun ont wikkeling belemmerd en om die kinderen goed te helpen is inzet nodig evenals goede voorzienin gen en deskundige mensen. Deze Oranjekalender komt voor de 40ste keer uit en daarom is er als extraatje ook een prachtige jubileum-poster bij met daarop afbeeldingen van alle 40 voorpla ten van de Pro Juventute kalen ders. De prijs is ook nu 9,75 en mocht u nog meer willen doen dan de kalender bij de boekhan del gaan kopen, dan kan dat bij de stichting voor "Jeugd en gezin in Zeeland" Londense Kaai 39, 4330 AB, Middelburg met giro nummer 27.38.40 of bank 231.906.889. Bij uitgeverij Kool b.v. te Vee- nendaal is verschenen "Rondom de schaapskooi" van C.H. Spur- geon, de bekende Engelse predi kant. Het is in de boekhandel ver krijgbaar of kan via dat kanaal worden besteld voor de speciale prijs van 9,95. Daarna d.w.z. vanaf 15 november gaat het 15,95 kosten. Zoals reeds ge meld is de schrijver de bekende Charles Haddon Spurgeon, die leefde van 1834 - 1892 en een groot volksprediker was in Lon den. Ook een groot kindervriend. Voor het personeel van scholen hield Spurgeon regelmatig lezin gen om hen zo goed mogelijk toe te rusten tot hun werk. Nog tij dens zijn leven werden die lezin gen gebundeld en in Engeland verscheen de ene druk na de ande re. Als ondertiteling staat er op "een boek voor ouders, onderwij zers en onderwijzeressen over de christelijke opvoeding van kinde ren. Ds. C.A. v.d. Sluijs te Vee- nendaal schreef het voorwoord voor de Nederlandse uitgave. Hij maakt een proefschrift over Spur geon. Volgens ds. Van der Sluijs heeft het ook voor onze tijd niets aan waarde ingeboet. Dat is de ondertiteling van een weer herdrukte "Exodus" van Leon Uris. Voor uitgeverij Hol- landia te Baarn de 41ste druk. Dan is het in elk geval een bestsel ler, maar dat is het eveneens over het ontstaan van Israël. Met ver gelijkingen uit de Bijbel wordt de lijdensweg van het Joodse volk tot aan de stichting van de staat Israël in 1984 weergegeven met een betrokken- en bewogenheid van de auteur, die het alleen daar door, maar ook vanwege de boei ende vertelkrant, tot een bestsel ler maakte. Tien jaar na het ont staan van Israël verscheen de eer ste druk en ook voor de nieuwe le zerslichting zal het een prachtig verhaal zijn op basis van de wer kelijkheid. Een pil van meer dan 540 pagina's. Dit moet in elke boekenkast staan en bij wie dit nog niet het geval is, kan het nu voor 24,50. In voorraad bij de boekhandel. De Contacta in Goes was voor de gemeente Tholen geen beste beurs. "Als Zeeland zich presen teert, kun je niet ontbreken", al dus voorlichtingsambtenaar F.A.P.M. Bakx, "maar het was niet zo'n succes. We hebben een paar contactjes gelegd en je weet 't nooit, maar het was niet zo druk, mede door het slechte weer en voetbal op de t.v. Collega gemeenten toonden wel veel be langstelling voor onze aanpak voor werving van bedrijven. De Contacta was meer een vere delde Expo Tholen, dan een beurs voor bedrijfsvestiging, 't Was ei genlijk een ondernemers onvrien delijke beurs door de entree van 12,50 plus nog 1,00 parkeer- geld", aldus de Thoolse voorlich tingsambtenaar. Daarentegen boekte de tweede Thoolse standhouder, Quality uit St. Maartensdijk, wel succes. De belettering voor alle stands werd uitgevoerd en er werden vele con tacten gelegd. Drie vechtersbazen zijn door de Middelburgse politierechter ver oordeeld. J.V.(26) uit St. Anna- land kreeg 1000 gulden boete en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf, J.J.G.(23) uit St. Maartensdijk 600 gulden(eis 800) en één week voorwaardelijke ge vangenisstraf en W.A.J.K.(24) uit Halsteren 400 gulden(eis 800) en één week voorwaardelijke gevan genisstraf. Ze hadden hun vechtsport onder invloed van alcohol in de oude jaarsnacht op de Markt in Tholen beoefend, bij een optreden van de popgroep Toontje Lager in Haestinge te St. Maartensdijk en tijdens de braderie in St. Anna- land. V. had in Tholen een jongen zodanig toegetakeld, dat die be wusteloos raakte. In St. Annaland had V. een bierglas gebruikt, waardoor een slachtoffer negen hechtingen moest ondergaan. In St. Maartensdijk werd iemand's bril afgeslagen. De Sakko-prijs voor Kunsten en Letteren 1986, een aanmoediging of waardering van een persoon of instelling, die zich op het gebied van kunsten en letteren ver dienstelijk heeft gemaakt voor Bergen op Zoom of het gebied van het voormalige markiezaat, is toegekend aan beeldend kunste naar Kees Keijzer uit Wouw. De jury, bestaande uit mevr. R. Goo- sen en de heren C. van Schaik, H. Stalpers, H. Vree en C. Wierickx was eenstemmig van mening, dat Kees Keijzer de prijs ten volle ver diende. Keijzer is docent aan de School voor Expressie van de ge meente Roosendaal. De vorige prijswinnaars waren Willem van Ham, Fons Gielis, Hans Smout, Kees Booij en Je roen de Groot. Congresbundel. Voor het sa menstellen van een bundel met bijdragen voor het tiende Benelux-congres voor de Geschie denis der Wetenschappen, willen G.S. het Zeeuwsch Genootschap een subsidie van 5000 gulden toe kennen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 19