Binnen vijf minuten heeft Piet Mink uit Tholen mensen in huis Amro concentreert in kantoor Tholen Voor 60 Thoolse tuinders nog weinig toekomst DRAINAGE TITTf7» ook voor de DOE-HET-ZELVER D Stichting Bejaardenalarm Zeeland heeft nog maar 10 aansluitingen St. Maartensdijk sluit na 21 jaar Donderdag 13 november 1986 DE EENDRACHTBODE 15 "Ik zou 't ieder mens willen aanraden", zegt dhr. P.C. Mink uit Tholen, één van de tien deelnemers aan het Bejaardenalarm Zeeland. "Als je er met ouderen over praat, hoor je al gauw: ik heb nog een dochter in de buurt, maar daar heb je niets aan als je je been breekt. Dankzij m'n zendertje heb ik binnen vijf mi- Te goed nuten mensen in huis." Per week f 3,75 Neem nu een abonnement. Voor slechts 68 cent per week wordt volop informatie over Tholen en St. Philipsland verstrekt. Bel nu 01665-2752 of vul de bon in en u krijgt de Eendrachtbode een maand gratis. Geweldig Reisjes Na zo'n 21 jaar raakt St. Maartensdijk zijn vestiging van de Amro Bank kwijt. Per 2 januari wordt de dienstverlening geconcentreerd in het kantoor van de Amro Bank aan de Kaay in Tholen. Hormonen Sterke positie Van Twist Van Schetsen sportief: geen opschepperij van VVD Beneden peil BARTH b.v. Draineerbedrijf "Barth" 's-Gravendeel het bekende adres voor Voor inlichtingen: Tijdens kantooruren: Tel. 01853-3300 's Avonds na 18. u: Tel. 01660-2182 J. C. Knuist C.V. -pakketten uitgerekend en afgestemd op de specifieke woning. Bet9en Gooi een Spierinkje uit en vang die kabeljauw Profiteer daarom nu van onze Spierinkjes aktie Vul de bon vandaag nog in, knip hem uit en lever hem met betaling van 2,50 in bij uw bezorger, waarvan U het adres hieronder vindt: 1 Dankzij subsidies zijn de abonne mentsprijzen beperkt: éénmalig 30 gulden voor de aansluiting(als er geen telefoon is, komt daar 25 gulden bij) en daarnaast 3,75 per week. B en W vinden de belangstelling voor het Bejaardenalarm niet erg hoog, zo lieten ze onlangs op vra gen van de gemeenteraad weten. "Het is de bedoeling met de stich ting Welzijn voor Ouderen na te gaan, wat de oorzaken hiervan kunnen zijn en of meer voorlich ting en dergelijke gewenst is." De 85-jarige oud-slager Mink werd nog meer van het nut van de aansluiting overtuigd toen hij de laatste aflevering van het t.v.- programma 'Opsporing verzocht' bekeek. Een tachtigjarige man die men wilde beroven, werd met een koevoet bewerkt, waardoor hij ern stige verwondingen opliep. Men moet een telefoonaansluiting hebben om op het Bejaardena larm Zeeland, dat in Domburg is gevestigd, aangesloten te kunnen worden. Na het indrukken van de zender wordt er door het Bejaar denalarm twee keer gebeld. Als er dan niet wordt opgenomen, wor den de drie mensen die een sleutel van de desbetreffende woning hebben, in actie. weevromeri metfmen één \oö\ L L1 geeft oóle veel te vrezen wie ontvangt er de h°ant graaq vól Naam. Adres Woonplaats.. Dhr. Mink was inzeper bij de bar bier, slagersknecht en vervolgens zelfstandig slager in Rotterdam en Apeldoorn. Trots toont hij z'n foto-album met beelden van z'n zaak en reclamefolders. Destijds was hij de eerste in de havenstad met een koeltoonbank met vitri- ne.Zeventien jaar woont hij in middels in Tholen, waar Mink fa miliebanden heeft. Zo'n 3 1/2 jaar geleden overleed zijn vrouw. "Ik meldde me aan voor het bejaardentehuis Ten An ker, maar de indicatiecommissie vond me daar nog te goed voor. Toen er later wel plaats was, wilde ik niet meer. M'n vrouw had de woninginrichting nog vernieuwd, inmiddels heb ik ook boven een telefoonaansluiting en ik kocht nieuwe geluidsapparatuur." Mink leest veel en vermaakt zich verder met radio- en t.v.- programma's, maar eigenlijk be valt hem 't alleen zijn allerminst. warme maaltijd en later deed hij mee aan de warme maaltijdvoor ziening vanuit Ten Anker. Inmid dels doet Mink dat allemaal zelf. Hij heeft wel twee ochtenden per week een werkster. Met zijn zoons, die allebei buiten Tholen wonen, heeft hij regelmatig telefo nisch contact. Hij doet graag mee aan de reisjes voor ouderen, maar de bejaarden- soos liet hij schieten toen de sfeer hem niet meer beviel. De 85-jarige gaat voor de gezelligheid koffie drinken in 't Koffiehuys of 't Dobbertje. Na het overlijden van z'n vrouw gebruikte hij in hotel Zeeland de Bijzonder ingenomen was dhr. Mink vorig jaar met een pakje van de Zonnebloem. "Ik kon wel huilen, toen er een dame mij dat presentje kwam brengen. Choco lade, een badhanddoek, dat vond ik zo geweldig. Sindsdien ga ik ook met de Zonnebloem-reisjes mee." In huize Mink is er inmiddels ook een kanarie verschenen: voor de gezelligheid. De aansluiting op het Bejaarden alarm geeft een geruststellend, veilig gevoel. In alle overhemden is er een borstzakje gemaakt voor het zendertje en zelfs onder de douche neemt Mink het apparaat je mee. "Voor ik in juni aansloot, had ik de buren laten weten, dat ze moesten komen kijken als om twaalf uur de gordijnen nog dicht bleven. Nu worden ze door het Bejaardenalarm gebeld en drie buren hebben een sleutel. Ik ben wel niet bang uitgevallen - Mink heeft nog een persoonlijke brief van Prins Bernhard bewaard voor zijn aandeel in de oorlog - maar toen ik van de winter herrie hoorde, ging ik toch met een stok naar beneden. Ja, 't leven is altijd geen lolletje, maar ik mag nog niet mopperen", zegt de 85-jarige Tholenaar. "Er zit best wel rendement in het kantoor St. Maartensdijk", aldus directeur C. van Alten, "maar een aantal factoren hebben ons toch tot de concentratie gebracht. Ge zien de steeds verdergaande auto- Hoe dikwijls had ik me al niet afgevraagd hoe het toch komt, dat een mens zo veran derlijk kan wezen. Tenminste, ik ben dat nogal. Een voor beeld. Zeg ik de ene dag een hartelijk: „O, dat geeft niks", als het manvolk modderlaar zen op m'n nét gedane keu kenmat uitgooit (om daarna moederlijk de verdiende kof fie voor hun neus te zetten), op een andere dag sta ik bij wijze van spreken met de mat- teklopper achter de deur te zwaaien: „Hoe durven jullie zó binnen te komen!" Na zo'n uithaal kijkt manlief me ge woonlijk met „geslagen" blik aan en ik zeg dan binnen de minuut met niet te meten spijl in m'n stem: „Ja sorry hoor. dat zit'em in m'n hormonen". Een ander voorbeeld is, dat ik het ene moment neuriënd ach ter het stuur ga zitten alsof 'k van plan ben naar 't andere end van de aardbol te toeren en 't andere moment durf 'k niet van huis omdat ik visioe nen heb van pech onderweg, dat vast en zeker midden op de spoorbaan zal gebeuren. Als manlief dan bezorgd vraagt of alles goed met me is, zeg ik weer: „Ja joh, maar m'n hormonen willen niet". Als ik boodschappen moet doen hoop ik soms van te vo ren al vurig, dat ik toch maar niemand zal tegenkomen, om dat ik een praatje helemaal niet zie zitten, terwijl ik op „een" vrijdagmiddag zowat alle winkels aandoe om een woordje te wisselen met een heleboel bekenden. Vandaag laat ik u m'n ziel en zaligheid lezen, morgen zwijg ik mis schien weer als het graf. 't Is raar maar waar. 'k Heb'es aan een lieve letterkundige ge vraagd, wat de woorden „in trovert" en „extrovert" nou eigenlijk betekenen. Kan een mens ook allebei zijn? Nog een „frappant" voor beeld. Toen vaderlief enkele jaren geleden vijfenzestig was geworden en voor 't eerst van z'n leven een „zakcentje" kreeg waar hij nou'es niks voor hoefde te doen, gaf hij een feestje. De hele buurt was hiervoor ook uitgenodigd, Brabanders houden wel van een pilske op z'n tijd. Als „schrijfster" in de familie zou ik iets doen. Weken van tevo ren zat ik aan de keukentafel een soort levensloop te verzin nen. Het moest natuurlijk be ginnen met: Lieve vader; dat was niet zo moeilijk. Maar al voordat ik de eerste letter op papier had, jankte ik al als een gek. ('k kom uit een jank- familie). Het werd een gedicht van twaalf kantjes, 'k Zou dat moeten „voordragen". Ontel bare keren oefende ik maar vast (de hond luisterde stil) om de ontroering onder de knie te krijgen, wat niet al te best lukte, de zenuwen dus! Maar zie, op die avond, met óver de honderd feestgangers, waarvan ik toch minstens de helft nog nooit had gezien, ging het buitengewoon goed. 'k Stond daar op het toneel (de muziek had een kwartier tje extra pauze) alsof ik nooit anders had gedaan, 'k Kreeg een staande ovatie omdat ik het zo netjes had „opge maakt". En nou komt het. Van 't voorjaar had ik meege daan aan een schrijfwedstrijd, bedacht door het provinciaal bestuur der plattelandsvrou wen in Zeeland, 'k Had er nie mand iets van gezegd (lafaard die ik ben) zodat ook nie mand iets zou weten, als ik niet in de prijzen was geval len. Op een avond deelde een vriendelijke stem me door de telefoon mede, dat ik wél bij de winnaressen hoorde. Het bonkte in m'n keel van vreug de. De stem vroeg, of ik m'n epistel op de provinciale ver gadering wou voorlezen? Na tuurlijk. „Dat doe'k wel even", dacht ik optimistisch. Het vorige „optreden" was toch ook goed gegaan. De vergadering vond plaats in een gróte zaal. 'k Schatte zo'n driehonderd zuster- plattelandsters aanwezig en ik vóelde de plattelands verbondenheid. Na het ver slag van het provinciale reilen en zeilen werden de schrijf- winnaressen verzocht op het podium te komen. En toen ge beurde het. Als in een droom liep ik er naar toe, bévend als een riet. Klom het drie (of wa ren het er vier?) treden trapje op. Wachtte trillend tot het mijn beurt was. Zag in een flits mijn handschrift op het spreekgestoelte liggen. Er wou niks uit m'n mond komen. „Je keel schrapen!", zei een spook binnen in me. 'k Wou lachen en janken tegelijk. „Diep zuchten!", zei het spook weer, wat ik toen na ie dere zin maar deed. Een jury lid wees me zonder woorden op het klaarstaande glaasje water, maar ik zou me natuur lijk verslikken! Nee, gewoon doorgaan. (Wat heet gewoon). De spoken spookten allemaal door mekaar: Zouden ze me wel goed verstaan! Sprak ik toch wel een béétje beschaafd Nederlands! Was dit nou hy perventilatie? Stond ik wel rechtop! 'k Wou da,t 'k een si garetje had! Idioot, dat kan toch helemaal niet! 'k Wou dat m'n knieën niet zo klap perden! O ja, dat had ik vroe ger bij de tandarts ook altijd. Hoe dééd ik dat nou ook al weer die vórige keer! Er klonk af en toe zacht ge lach in de zaal! 'k Durfde niet te kijken, want dan zou ik na- tüürlijk een paar regels over slaan! Eindelijk, na een laatste diepe zucht, die zowat in heel Goes te horen moet zijn gewest naar m'n gevoel, was ik klaargelezen. Onder het applaus ging ik vlug weer naast de anderen staan, we kregen onze prijs, liepen terug naar onze plaats en na een halve sigaret was ik weer in de „normale" wereld. Het was voorbij, 's Avonds vroeg man lief hoe het geweest was. ,,'t leek nérgens op, 'k stierf van de zenuwen", zei ik, eigenlijk diep beschaamd en gaf zoals altijd, m'n hormonen weer de schuld. Ook de volgende dag nog bleven die me dwars zitten. „'k Zal het 'es aan die chirurg vragen, die me wel 'es onder z'n mes heeft gehad", besloot ik ten einde raad. Ik héb wat met die man. (niet een hele boel mannen trouwens, maar die zijn niet allemaal lijftech nicus). Ik belde hem op. „Wat zijn nou eigenlijk je hor monen, de ene keer doe 'k zus en dan weer zo, ik kan er geen wijs uit". Z'n stem klonk even aardig als altijd. „Hormonen zijn een vochtige substantie die via het bloed naar(ver der snapte ik vhet natuurlijk weer niet)maar dat heeft niets met jouw gedrag te ma ken". „Maar hoe komt 'et dan!" ('k Wou het per se we ten.). „Misschien hoort het bij je leeftijd". „Néé! dat kan niet, 'k heb dat altijd al ge had!" riep ik haastig, als de dood dat hij m'n „tere punt" zou raken. En toen hóórde ik die glimlach om z'n mond verschijnen, terwijl hij zei: „Och lieve kind, maak je geen zorgen, je bent af en toe wat onevenwichtig en daar is niets „engs" aan. Tevreden!" Wat heet tevreden matisering had er ook in St. Maartensdijk apparatuur moeten komen. Je bent er echter niet al leen met die investering. Ook het gebouw had dan aangepast moer ten worden, mede in verband met de strengere eisen die aan de vei ligheid gesteld worden. Als je die kosten maakt, moet je weer vijf jaar vooruit in een pand, dat toch oud blijft. Dan heb je nog het personeels- aspect. We zitten met zeven men sen in twee kantoren en naast de arbeidstijdverkorting geeft het ge brek aan middenkader bij veel banken problemen. In één kan toor is iedereen bij de hand. We hebben sinds 1 november een per soneelslid erbij gekregen en in april/mei volgend jaar komt er een specialist om intensiever de (agrarische) bedrijven van dienst te zijn." Directeur Van Alten houdt er re kening mee, dat hij wat relatiever lies op het gebied van privéreke- ning zal moeten incasseren. "Alle klanten zijn ingelicht en men had begrip voor de concentratie, 't Is positief ontvangen, ook bij be drijven en grote particulieren die we persoonlijk benaderd hebben. Bedrijfsklanten gebruikten al veel het kantoor Tholen. De afstand is geen bezwaar. Dat is een stukje historie, want al sinds 1920 is er in Tholen een kantoor van de Amro Bank. We hebben daar een heel sterke positie. Tholen is veel beter ontwikkeld dan St. Maartensdijk, dat alleen als kaskantoor dienst doet. 't Loopt uitstekend", aldus directeur Van Alten. Het pand in de Kaaistraat te St. Maartensdijk wordt vermoedelijk verkocht. Dhr. F.C. van Twist sr. begon ver moedelijk al in 1940 als agent van de Rotterdamsche Bank. Hij stap te van de belastingdienst over naar het zelfstandig bedrijf. Van Twist begon een administratiekan toor. Dhr. Van Gent, directeur van de Rotterdamsche Bank in Bergen op Zoom en Tholen(later econo misch directeur van ziekenhuis Lievensberg) benaderde hem in 1965 om agent te worden voor de bank en sinds die tijd stond de naam op het grote pand aan de Markt, waarin nu de winkel van de fa. Potter is gevestigd. Na de fusie ontstond de Amro, die eind 1975 een zelfstandig kantoor in St. Maartensdijk opende omdat dhr. Van Twist met zijn bedrijf stopte. Na elf jaar zelfstandig functioneren sluit het Amro- kantoor in de Kaaistraat. Eerste-lijnszorg. In 1984 stelden provinciale staten van Zeeland 100.000 gulden beschikbaar voor het project samenwerking eerste lijn. Nu stellen G.S. voor om nog eens 23.000 gulden subsidie te ver lenen. Dit bedrag is bestemd voor de uitvoering van activiteiten met betrekking tot onderzoek en des kundigheidsbevordering. Dhr. Mink houdt het kleine zendertje in z'n hand met links het bijbehorende toestel van het Bejaardena- Tarm Zeeland. Ook al zijn burgemeester en wet houders van de gemeente Tholen en zeker niet in mindere mate alle raadsfracties tot helpen bereid, erg veel perspectief kwam er voor de Thoolse volkstuinders toch niet uit. De VVD-woordvoerder J.L. van Gorsel sneed dit onderwerp al meteen aan bij de begrotingsre plieken, waarmee maandagmid dag het vervolgverhaal van de be grotingsbehandeling 1987 van start ging. Het bleek trouwens vo rige week al uit het antwoord van het college dat men bereid was de volkstuinvereniging met raad en daad bij te staan. Van Gorsel vond het geen plezierig antwoord, maar doelde daarbij vooral op het feit, dat het college het recht voor zich opeiste de suggestie te heb ben gedaan tot oprichting van een vereniging. Hij vond het zelfs "beneden peil" dat b en w de VVD traditioneel opschepperig vonden. Het ant woord zegt dan ook meer over de werkwijze van het college, dan voor de VVD vond van Gorsel, die toch wel hard wilde ontken nen, dat de VVD aan opscheppe rij zou doen. Hij vond het boven dien spijtig, dat dit ook nog eens in de E.B. was "aangedikt". Van Gorsel verzekerde, dat het ner gens meer en ook nergens minder om gaat, dan dat de VVD voor haar overtuiging staat en daar over in de openbare raad wat wil zeggen. Laat dan de bijzaken niet belangrijker worden dan de hoofdzaken, hoopte de VVD- fractieleider. B en w voelen blijk baar niets voor steun aan de volkstuinders. Destijds heeft daar het voormalig raadslid en C.A. Rijnberg (SGP) sterk voor gepleit en als VVD hebben we toen de suggestie gedaan een vereniging op te richten. Dit laatste werd in een latere beantwoording door loco-burgemeester P. van Schet sen sportief erkend. Maar belang rijker vond de VVD woordvoer der de vraag, of het college nu ook bereid is om grond aan die vereniging te verhuren voor volkstuintjes, want zoals we de hobby van voetballers of tennis sers steunen, zouden we evengoéd wat zorg kunnen hebben voor volkstuinders. Dat betekent dus of volkstuinders straks bij uitbrei ding van de begraafplaats over andere grond kunnen beschikken. Th. Aarnoudse haakte daar op in, door te onderstrepen hoe zijn fractie zich daar bij monde van Rijnberg sterk voor had gemaakt. Hij verzocht het college toch een oplossing te zoeken voor de tuin ders, die hun stukje grond straks voor uitbreiding van de begraaf plaats moeten prijsgeven. Wet houder L.J. Koopman antwoord de dat de volkstuinenkwestie al vroeg aan de orde is gesteld in de commissie ruimtelijke ordening. De gemeente, althans het college, ziet het niet als haar taak grond aan te kopen voor volkstuinen. Het college ziet ook een groot ver schil tussen sport als hobby en het beboeren van een volkstuintje, zodat het dagelijks bestuur de op vatting in deze van de VVD niet deelt. Het college wil alleen be middelen tot het verkrijgen van grond, maar ook geen renteloos voorschot beschikbaar stellen voor een eventuele aankoop door een vereniging. J. de Bres conclu deerde, dat het niet gemakkelijk zal zijn om terreinen beschikbaar te krijgen voor de volkstuinen en wethouder Koopman on derstreepte die zienswijze met de stelling: zeker in de kern Tholen niet, want het moet toch niet al te ver uit de bebouwde kom liggen. P. van Belzen zei, dat misschien volkstuinen niet onder recreatie genoemd moeten worden, maar dan toch zeker wel onder de leef baarheid van een kern. Van Gor sel bleef het zien als een taak voor de gemeente om de onttrekking van volkstuintjes voor uitbreiding van de begraafplaats, te compen seren. Gaat het college er nog over praten? Aarnoudse opperde om vrijkomende (gemeente) land bouwgrond niet meer te verpach ten. Koopman herhaalde, dat de gemeente wel bereid is oplossin gen te zoeken, zoals men destijds in het Hertenkamp grond voor volkstuintjes beschikbaar stelde. Het overdragen aan een vereni ging is voor de gemeente veel goedkoper dan zelf de verhuur te regelen. Dat gaat in de papieren lopen. Om echter grond dicht bij de kern te bemachtigen, zag hij voorshands niet zitten, zodat hij ook weinig mogelijkheden zag om de 60 huidige volkstuingebruikers te helpen. In ons magazijn alle benodigde installatiematerialen voor de aanleg van uw c.v. Keuze uit ketels als Radson, Ferrolli, Intergas, Nefit, Vaillant, A.W.B. etc. Tevens leveren en plaatsen wij c.v.-moeder- haarden als Faber, Dru en Stellina. Gratis vrijblijvende adviezen en voorlichting. 6 Dagen per week geopend, vrijdag koopavond. Bereikbaar vlva^enM,nevemsvM^ Heeft U nog een bankstel, kachel, fornuis, fiets, platenspeler, radio, T.V., kinderwagen enz., die U niet meer gebruikt dan kunt U er een leuke prijs voor maken door hem in een Spierinkje aan te bieden. Als U gebruik maakt van onderstaande BON kost uw Spierinkje SLECHTS 2,50 (bij contante betaling of cheque) Tekst Spierinkje (max. 20 woorden) Ingeleverd door Naam: Adres: Plaats: Boekhandel Dieleman, Hoogstraat 14-16, Tholen Lindenberg, Pr. Bernhardstraat 39, Tholen Niemantsverdriet, Langestraat 34, Poortvliet Jasperse, Hoge Markt 33, Scherpenisse De Hond, Fr. v. Borselenstraat 17, St. Maartensdijk Potappel, Burg. Sluijmersstraat 10, Stavenisse Eendrachtbode, Nieuwstraat 4, Sint-Annaland van Wezel, Kalisbuurt 41, Oud-Vossemeer Verkerke, Gladiolenstraat 37, St. Philipsland Op deze adressen kunt U natuurlijk ook terecht met al uw andere advertenties 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 15