De Betho Tholen zit na uitbreiding aan het einde van de mogelijkheden Dwergmuis in het Rammegors Dorpshuis gunstig voor handel Infomarkt bij 10-jarige Anib Geen commissie voor vrouwenemancipatie Meer ruimte voor hout- en groenafdeling en opslag Directeuren voor SVRZ Bodemsanering in Thoolse Hoogstraat komt er aan Veertig organisaties uitgenodigd Een mondige patiënt Betere huisvesting scholen Controle kerncentrale Donderdag 13 november 1986 DE EENDRACHTBODE 13 De laatste uitbreiding die de sociale werkplaats zich aan de Wattstraat in Tholen nog kon veroorloven, is voltooid. Gemeentebestuurders van Tholen en St. Philipsland hebben vrijdagmiddag met het voltallig personeel in de kantine de officiële ingebruikneming door loco-burgemeester P. van Schetsen meegevierd. "We zijn hiermee aan het einde van onze mogelijkhe den gekomen", zei directeur P.W. de Bakker. 60 mensen Timpa Waardering nota 'Emancipatie Tholenderwijs' De commissie sociaal-cultureel werk adviseerde dins dagavond in meerderheid positief over de reactie van het Thoolse college op de nota 'Emancipatie Tholen derwijs'. Mevrouw A. Stolk-Lankhorst wilde als enige de voorstellen van de werkgroep Vrouwenemancipatie Tholen over de vormgeving van het emancipatiebe leid gerealiseerd zien. Een meerderheid van de com missie was het met de zienswijze van het college eens, dat er geen afzonderlijke adviescommissie voor vrou wenemancipatie dient te komen. Instandhouden van de werkgroep Vrouwenemancipatie Tholen vond de commissie een goede zaak, maar alvorens zich over het voortbestaan ervan uit te spreken, wil een meer derheid eerst met die werkgroep van gedachten wisselen. Passief Eerst school Produktief Door P.J. van der Reest Commerciële instellingen, die regelmatig gebruik maken van gemeentelijke ac commodaties, gaan hiervoor minder huur betalen. Dit voorstel van het Thoolse college werd maandagmiddag door de raad goedgekeurd, zij het met enkele be merkingen. Instellingen als type- en dansscholen, die minimaal tien keer per jaar van zo'n accommodatie gebruik maken hoeven in het vervolg maar 1,5 keer het tarief voor niet-commercieel gebruik te betalen. De 250 leden tellende Anib(Algemene Nederlandse Invaliden Bond) Tholen/St. Philipsland gaat het tien jarig bestaan in 1987 vieren met een grootscheeps op gezette informatiemarkt. Voor dit driedaagse evene ment in oktober zijn 40 organisaties uitgenodigd. Gehandicaptensport Bij Brabant Toegankelijkheid Bodemsanering Trapgevels Ouderen Vervanging ziekte ITO op TSG Bouwbedrijf Uijtdewilligen, dat in 1970 de nieuwbouw verwezen lijkte, voerde de uitbreiding in twee fasen uit. Twee jaar geleden kwam er een stuk aan de houtaf deling, wat met machines 150.000 gulden vergde. Dit jaar kreeg het hoveniersbedrijf meer armslag: er kunnen rtu twee busjes met aan hangwagen naast alle andere ap paratuur gestald worden. Verder werd nog een deel van het gebouw verhoogd en een voorheen open ruimte van een overkapping voor zien. Dat dient nu als opslag, ter wijl endaarvoar een gecombineer de grondstoffen-/opslagruimte was. De tweede fase van de uit breiding vergde 100.000 gulden. Er werken 60 mensen bij de Be tho, vanwie er 10 buiten bij het hoveniersbedrijf hun taak vinden. Opdrachten zijn er volop en voor de meubelafdeling heeft de Betho zelfs aanvragen moeten afwijzen. Het werkpakket wordt ook steeds aan een toetsing onderworpen. "Er vindt eigenlijk dagelijks een bijstelling plaats", zegt directeur De Bakker. "We zoeken werk waar de mensen het meest ge schikt voor zijn en aan de andere kant willen we het verlies zo klein mogelijk houden." Anders moe ten de gemeenten Tholen en St. Philipsland meer bijpassen. Er staan nu zes mensen op de wachtlijst en de verwachting is, 'dat het aantal aanmeldingen in verband met de herkeuring van WAO'ers zal toenemen. De Betho mag echter niet meer dan 60 men sen in dienst hebben. De sociale werkplaats heeft een hout-, montage- en inpakafdeling. Er worden onderdelen voor orgels gemaakt en vrijdagmiddag stond er zelfs een compleet orgel van Cantor uit Veenendaal opgesteld om de gasten tijdens de rondgang op orgelmuziek te tracteren. Er waren ook moderne, witte klein- meubelen te zien, kastjes, bijzetta feltjes, e.d.. Soms gebeurt dat in samenwerking met de hoofdvesti ging in Goes. Tholen heeft wel een aparte spuitcabine. Op de verpakkingsafdeling is dit jaar een machine geïnstalleerd om schroeven e.d. in plastic zakjes te verpakken, maar dat wordt bin nen de perken gehouden om ge noeg handwerk over te houden. Voor de vergadering las een verte genwoordigster van de werkgroep Vrouwenemancipatie Tholen een brief voor, die aan het college en de commissie was toegestuurd. Daarin werd de teleurstelling uit gesproken over de reactie van het Thoolse college op de nota, zoals die uit een krantenartikel bleek. Voorts de vrees, dat het stuk er gens in een la zou verdwijnen. Ook werd gepleit voor instelling van een adviescommissie voor vrouwenemancipatie. Wethouder Versluijs betreurde, dat in de pers de waardering van het college voor het rapport naar de achtergrond was verdrongen. Hij zette nog eens uiteen, hoe op eep destijds belegde bijeenkomst van de 25 aanwezige vrouwen er slechts 7 voor het instellen van de werkgroep waren. Toch was het college van mening, dat de werk groep er moest komen om na te kunnen gaan, wat er bij de Thool se vrouwen leeft. P.C. Geuze vond, dat de nota wel de Thoolse met de landelijke si tuatie vergeleek, maar hij miste informatie over wat er bij de Thoolse vrouwen leeft. Mevrouw Stolk vond de telefonische enque- te met 75% respons wél represen tatief. W. Peeks stelde de kwaliteit van de enquete boven de kwanti teit. Hij verweet het gemeente bestuur een passieve houding ten opzichte van de vrouwenemanci patie. Met name de passages over kinderopvang en het openbaar vervoer in de reactie van b. en w. waren voor de commissie aanlei ding tot opmerkingen. Tenslotte kozen Peeks en P.J. Moerland voor het voortbestaan van de werkgroep. Mevrouw Stolk was die mening eveneens toege daan, maar gaf prioriteit aan het instellen van een adviescommis sie. De dames A. v.d. Sande-Sinke, M. van Driel-Vaders en M. Mayer- Goedegebuure en de heren J.H. Kers en P.C. Geuze wilden eerst een gesprek met de werkgroep, al vorens zich over het voortbestaan er van uit te spreken. De publieke tribune was met tien personen goed bezet. Van de PvdA- raadsleden bleken er drie de tijd te hebben gevonden om de discussies te volgen. Directeur De Bakker van de Betho in de kantine van de uitgebreide sociale werkplaats in Tholen. ter benadrukken, dat wij als ver antwoordelijk bestuurder ervoor moeten blijven waken, dat juist die medemensen, waarvoor aan gepast werk noodzakelijk is, hier kunnen blijven werken. Het moet me van het hart, dat ik weieens de indruk krijg, dat we met een an dere opstelling in de toekomst re kening moeten houden, dan die uitgangspunt was bij de 'geboor te' van dit werk. Dat is een zorg voor ons allen!" Van Schetsen constateerde, dat er na de uitbreiding een modern, veelzijdig en dynamisch bedrijf was ontstaan, waarin hoge kwali- teitsprodukten worden vervaar digd. "Ik spreek de wens uit, dat het voor alle medewerkers een ge noegen zal zijn om hier te mogen werken. Ik ben er trots op, dat een dergelijke werkplaats binnen de poorten van de gemeente is. Het verheugt me tevens, dat het bestuur heeft gekozen voor de Thoolse aannemer Uijtdewilligen en ik ben ervan overtuigd, dat va kwerk geleverd is", zei de loco burgemeester. Hij hoopte, dat de Betho zou mogen groeien en bloeien. Directeur De Bakker dankte de aannemer voor de perfecte sa menwerking en dankte het perso neel, dat tijdens de verbouwing soms onder erbarmelijke omstan digheden moest werken. Hij bood wethouder Van Schetsen nog een luchtfoto van de Betho aan als dank voor de symbolische inge bruikstelling van de nieuwbouw. Het verpakken van snoep is ver dwenen bij de Betho. Dit weinig rendabele werk is overgenomen door thuiswerkcentrales en gevan genissen. Hiervoor heeft men sinds vier weken werk van buur man Timpa in de plaats gekregen en als dat goed gaat, komt er vol gend jaar nog meer bij. In drie verschillende verpakkingen wor den bh's gereed gemaakt voor de verkoop. Een belangrijk onderdeel van het Betho-pakket vormt ook de mon tage van lampen. Veel is er bestemd voor de uitvoer, o.a. naar Engeland en de Verenigde Staten van Amerika. Per jaar worden er wel 100.000 lampen gemonteerd. Er zijn ook al duizenden projec tietafels afgeleverd. Volgend jaar juni moet de Betho 9500 zonnehe mels klaar hebben. Eerst deed men er 5 per dag, nu men de mon tage volledig onder de knie heeft, al 11. Loco-burgemeester Van Schetsen verrichtte de officiële ingebruik neming door twee luchtfoto's - voor en na de uitbreiding - in de kantine te onthullen. Hij sprak van een feestelijke dag, maar wees ook op de problemen door allerlei financiële voorwaarden en beper kingen. Van Schetsen herinnerde aan het begin van de Betho in 1966 in de voormalige openbare lagere school aan de Dalemsestraat in Tholen. Er waren 14 medewer kers, maar in 1969 waren dat er al 45. Voor mens en materiaalfer was al een machine door de vloer ge zakt) werd de situatie in de school onhoudbaar. In 1970 verrees de nieuwbouw naar een ontwerp van P.A. Boot en met 4 werkmeesters en een bedrijfsleider ontwikkelde de Betho zich verder. De loco-burgemeester zei, dat het gemeentebestuur zeer grote waar de toekent aan het scheppen van voorzieningen waarin medemen sen - die om wat voor reden dan ook niet in het vrije bedrijf kun nen werken - in de Betho- gebouwen op een aangepaste wij ze produktief kunnen zijn. "Be wust zeg ik hier produktief en na tuurlijk zal dat voor een gedeelte aanwezig moeten zijn. Ik wil ech- Het bestuur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee- land(SVRZ) heeft de heren A.F. Aertssen(42) en drs. G.C. de Bruijn(44) met ingang van 1 fe bruari 1987 benoemd tot directeur van de SVRZ. Daartoe behoren ook Ten Anker in Tholen, Sint Maartenshof in St. Maartensdijk en de Rozeboom in St. Philips land. Zij volgen algemeen direc teur M.L. Almekinders op, die met pensioen gaat. Gezien de om vang van 'de SVRZ is gekozen voor een meerhoofdige directie. De twee krijgen verschillende aan dachtsgebieden. Ze worden bij gestaan door de adjunct directeuren A. Joosse en B.C. Compeer. Aertssen werkt al sinds 1969 bij de SVRZ, eerst bij de boekhouding, nu als adjunct-algemeen direc- teur/ecopomisch directeur. De Bruijn is een nieuweling. Hij was leraar sociologie/maatschappij leer in Zwolle en Amersfoort, on derzoeksmedewerker bij het IPM in Schiedam en vanaf 1978 CDA- wethouder in Amersfoort voor o.a. sociale zaken en ouderen beleid. Zaterdag 8 november is er in het kader van de natuurgidsencursus Tholen-St. Philipsland een excur sie gehouden in het Rammegors. Doel hiervan was, het vinden en herkennen van diersporen, zoals voetafdrukken, graafgangen, vraatsporen, en uitwerpselen, in de vrije natuur. Na veel gezoek en getuur naar braakballen, keutels en holletjes werd het oog van een der cursisten plotseling getroffen door een vreemd uitziend kluwen van grassprietjes, dat vastzat in de duinriet-begroeiïng. Bij nader onderzoek bleek dit een nest te zijn van de dwergmuis. Daar de dwergmuis in Nederland vrij zeld zaam is en het diertje een onge woon nest- en fourageergedrag vertoont, wil ik deze bijzondere waarneming met wat nadere in formatie toelichten. De dwergmuis (Micromys minu tes) is, zoals zijn naam al aangeeft zeer klein. De lichaamslengte is 54-78 mm, en de staart is bijna net zo lang: 51-75 mm. Het beest je valt in het veld nog het meeste op door zijn geringe afmetingen en een helder rossig gekleurde vacht. In Nederland komen dwergmuizen voor in dichte, hoge tot halfhoge grasvegetaties. Zo wel de voortplanting als het fou- IZivirjntuLs rageren zijn aan deze omstandig heden aangepast. Een groot deel van zijn leven brengt de dwerg muis boven de grond, in de vege tatie door. Het is bij ons de enige muizensoort die zijn jongen in een zelfgemaakt bovengronds nest werpt en zoogt. Dit nest is het beste te vergelijken met de kunstig gebouwde hangnesten van tropische wevervogels. Het is een kluwen, van circa 20 cm in doorsnede, met grassprieten die zorgvuldig zijn dooreengevloch ten. Op enkele plaatsen is het nest bevestigd aan grashalmen. Zo doende is het beweeglijk opge hangen in de vegetatie, op een hoogte van circa 30 cm. Aan de zijkant zit één opening, die soms nog wat met grassprieten is geca moufleerd, en die toegang geeft tot de nestkamer. In dit heen en weer wiegende bouwwerkje werpt de dwergmuismoeder haar jongen en vindt het zogen plaats. Ook het fouragerenfvoedsel zoe ken) gebeurt bovengronds. De dwergmuis leeft vooral van de za den die bovenin grote grassen, zo als riet, duinriet, en rietzwenkgras zitten. Hij zoekt deze zaden door, met enige aanleg voor acrobatiek, tot boven in de aar te klimmen, en daar de zaden één voor één op te eten. Daarbij maakt hij handig gebruik van zijn lange grijpstaart en lange tenen. Zelf heb ik ooit waargenomen hoe een dwergmuis bovenin een riethalm, al benge lend aan zijn staart, bezig was rietzaden op te peuzelen, wat door het ombuigen van de rietstengel en de beweeglijkheid van het beestje zelf, een komisch plaatje opleverde. Uit het voorgaande moge duide lijk zijn, dat de dwergmuis voor zijn voedselvoorziening en voort planting sterk afhankelijk is van hoge gras-vegetaties. Vermoede lijk is het verdwijnen van dergelij ke vegetaties uit ons land de oor zaak van zijn vrij zeldzame voor komen. Des te belangrijker is de nieuwe aanwinst van deze soort in het Rammegors. I.C. Moerland (PvdA) vond, dat de accomodaties er in de eerste plaats voor de eigen inwoners zijn ep niet voor instellingen van el- diers. Hij zou graag zien dat na een jaar een evaluatie plaatsvond. P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af, waar de grens moet wor den getrokken tussen educatief en niet-educatief en M. Dijke (SGP) wees er op, dat hij in de commis sie financiën een voorbehoud had gemaakt. J.L. van Gorsel (VVD) had weinig problemen met het voorstel. Wel vond hij, dat de be treffende instantie het financieel voordeeltje in de cursusprijs zou moeten doorberekenen. Hij wilde de tariefswijziging verder aan de beheerscommissies van de dorps huizen voorleggen. Wethouder J. Versluijs vond het vaststellen van tarieven een ge meentelijk beleid en wilde daar mee niet naar de beheerscommis sies gaan. Hij zei verder, dat het tarief voor alle periodieke com merciële gebruikers gaat gelden en wist te vertellen, dat een dans school door deze maatregel de cursusprijs met tien gulden kon verlagen. Omdat de inwoners van Tholen anders naar elders moeten Voorzitter R.J. Damen deelde dat bruik blijven maken. "We zijn donderdagavond mee tijdens een bijeenkomst in Ten Anker te Tho len. Hij sprak van een première voor Zeeland. Er worden instellin gen verwacht die werken voor ge handicapten, ouderen en patiën ten. De schooljeugd wordt bij het ju bileum betrokken door middel van een opstel- of kleurwedstrijd. De bijeenkomst in Ten Anker werd bijgewoond door vertegen woordigers van de Anib, bejaar- densoos Tholen, Philadelphia, de Zonnebloem Oud-Vossemeer en de Anbo Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk. Loopt het vervoer van geestelijk gehandicapten naar het wekelijkse sportuur in de Wellevaete goed, het vervoer van lichamelijk ge handicapten op woensdagavond naar Meulvliet, geeft problemen. Na een oproep in de E.B. gaven zich vrijwilligers op, maar toen men ingeschakeld zou worden, gaf men nul op rekest. Voorzitter Damen hoopte, dat de stichting Vervoer Gehandicaptensport Zee land met medewerking van inwo ners voor een oplossing zou zor gen. Anders komt de met veel moeite tot stand gekomen sport- mogelijkheid voor lichamelijk ge handicapten in moeilijkheden. De Anib wil ondanks de Oester- dam van Brabantse in plaats van Zeeuwse voorzieningen op het ge bied van de gezondheidszorg ge- naar volle tevredenheid op Bra bant georiënteerd en dat willen we zo houden", aldus voorzitter Da men. Hij wilde alle politieke par tijen de 'smeekbrief' sturen, die de Anib destijds aan gedeputeerde W. Don richtte in verband met de Wet Voorzieningen Gezondheids zorg.(WVG) Al 4 a 5 jaar is de Anib bezig om plaatsen te krijgen in een te ope nen dagverblijf in Bergen op Zoom, maar op dit moment speelt ook de uitbreiding van een dag verblijf voor gehandicapten in Goes. Als Tholen/St. Philipsland volgens de WVG bij de Bevelan- den in plaats van bij West- Brabant gaat horen, voorziet de Anib problemen. "We blijven er op hameren, dat onze sinds jaar en dag bestaande positie gehand haafd blijft", zei Damen. De toegankelijkheid van gebou wen kwam ook weer ter sprake, mede door dhr. L.C. Luteyn van de Zeeuwse stichting voor Revali datie. Met name de Vossenkuil in Oud-Vossemeer en de Spetter te Tholen werden besproken. Ook stemhokjes en -lokalen, steiger, telefooncel Kaay, bibliotheek, postkantoor Tholen, trouwzaal St. Philipsland en speeltuin St. Maartensdijk kwamen aan de orde. Het terugplaatsen van 40.000 van de 800.000 arbeidsongeschikten met alle problemen vandien, werd besproken, evenals de mogelijk heid van belastingteruggave. voor het volgen van dans- of type cursussen vond Versluijs niet, dat dergelijke commerciële instellin gen achtergesteld moeten worden. Contractbreuk in het voordeel van Thoolse gebruikers is dan ook niet mogelijk. Alle fracties waren blij, dat de ge deeltelijke bodemsanering aan de Hoogstraat in Tholen uitgevoerd zal worden. Wel wilde men weten, waar de verontreinigde grond blijft. Wethouder L.J. Koopman deelde mee, dat het een zaak van de provincie is, maar het werk zou al aanbesteed zijn. Vanwege de werkgelegenheid heeft het college geprobeerd de provincie een Thools bedrijf in te laten schake len, maar dat is niet gelukt. Een derde deel van de grond gaat naar de stortplaats Tuttelhoek om er als afdekkingslaag dienst te doen. Het resterende, zwaarder veront reinigde deel wordt rechtstreeks afgevoerd naar Moerdijk, aldus de wethouder. Van Belzen zag lie ver alles in Moerdijk en was bang voor verontreiniging van het op pervlaktewater. M.A.J. v.d. Linde (PvdA) wilde een onderzoek door deskundigen, maar Koopman zei dat die door de provincie ook al waren ingeschakeld. De provincie blijft overigens verantwoordelijk, zei de wethouder op een vraag van mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven (CDA). Haar fractiegenoot M.A. van Beek kreeg te horen, dat de gemeente al ruim 42.000 gul den voor deze bodemsanering heeft betaald en nu nog eens 68.000 gulden moet bijdragen. Raadslid Dijke vond het vreemd, dat voor de introductiecursus voor een nieuw computerpro gramma twee dagen werden opge voerd, terwijl bijna altijd met een dag wordt volstaan. Het steeds terugkerende onder houd aan daken riep eveneens vra gen op. Twee jaar geleden werd het huidige gebrek bij Westing- house niet geconstateerd, ant woordde wethouder Koopman op vragen van Van der Linde en Van Belzen. De nieuwe constructie die nu wordt toegepast zal hopelijk een verbetering blijken, aldus Koopman. J. v.d. Jagt (SGP) zei vertrouwen te hebben in de nu ge vonden opltossing. I.C. Moerland (PvdA) wilde een afweging tussen platte en schuine daken, want de platte daken geven steeds proble men. Die zijn geschikt voor een droog klimaat en schuine daken voor een vochtig klimaat, zei hij. Dit ontlokte Van Belzen de op merking "terug naar trapgevels en puntdaken". Het woonlastenonderzoek van het CNV verdient volgens Moerland en Van Gorsel wat meer aandacht, maar Van Kempen zei te hebben vernomen, dat de cijfers in het rapport niet altijd even exact zijn. De CDA-fractievoorzitter was ook erg content met een tijdig over zicht van de personeelsmutaties op de gemeentesecretarie. Op een vraag van Van der Linde over plaatsen van een keerklep in Tholen antwoordde Koopman, geen precedent te willen schep pen. De aanschaf werd door de gemeente betaald, maar de plaat singskosten zijn voor eigen reke ning van de betrokkene. Mevrouw Deurloo vond het een goede zaak, dat ook ouderen in de gemeente nog meedenken over problemen. Dit naar aanleiding van een voorstel van M.M. Oerle- mans uit Tholen over inrichting van de Vossemeersepoort. Loco-burgemeester P. van Schet sen zat maandagmiddag de raads vergadering voor. Burgemeester H.A. van der Munnik is nog steeds herstellende en na een con trolebezoek aan het ziekenhuis half november moet blijken, in hoeverre hij zijn werkzaamheden weer kan hervatten. Namens de raad wenste de loco hem een goed herstel toe. Ieder mens is wel eens ziek en vooral als de klachten niet zo dui delijk zijn, weten we niet altijd precies hoe we daarmee om moe ten gaan. Moeten we wel of niet naar de dokter gaan? Sofns kun je niet goed uitleggen wat er aan de hand is. Soms blijf je ongerust, omdat er niets gevonden wordt, maar je je toch niet goed voelt. Ook als u naar de dokter gaat, is het van groot belang u daarop voor te bereiden. U kunt beginnen om uw eigen klacht te onder zoeken. U kunt zich afvragen hoe het komt dat u zich niet goed voelt en ongerust bent. Heeft dat mis schien ook te maken met een krante-artikel dat u gelezen hebt, of een televisie-uitzending, of de ziekte van een familielid? Je gaat dan al gauw denken: die ver schijnselen heb ik ook; ik heb de zelfde ziekte. U kunt zich bijvoorbeeld afvra gen: is de klacht die ik heb echt zo belangrijk of zit er eigenlijk iets heel anders dwars en wat is dat dan. Als dat voor uzelf duidelijk is, schrijf dan op wat u van de dokter wilt. De dokter wordt dan goed geïnformeerd en kan niet al leen ingaan op uw klacht, maar ook bijvoorbeeld op uw ongerust heid. U kunt daarmee als mondi ge patiënt een bijdrage leveren aan uw eigen welbevinden, aldus een advies van de gezondheids voorlichting en opvoeding van het Zeeuwse Kruis, tel. 01100-15892. VERVOLG VAN PAG. 1 met privatisering, want de bedrij ven gebruiken alleen jonge krach ten en de ouderen worden uit gestoten. Daar zijn we ongerust over. En leven de schoonmaakbe drijven de c.a.o. wel na?" Wethouder Versluijs antwoordde, dat zowel onder het oude als het nieuwe systeem, de directeur toe zicht houdt of het onderhoud goed gebeurt. "Er verandert dus niets. De privatisering is een proef, die we over een jaar beoor delen. De voorlopige berichten zijn echter positief, maar voor de overgang naar privatisering zullen er geen gedwongen ontslagen val len." De wethouder vond niet, dat Moerland op de stoel van de be drijven moest gaan zitten, hoeveel uren er aan onderhoud besteed moeten worden. "Als het onder houd niet goed functioneert, dan hoor ik dat wel." Versluijs wilde de PvdA geen toe zegging doen, om bij ziekte van leraren met geld op tafel te komen voor vervangende leerkrachten. "We zullen 't wel nauwlettend volgen en eventuele problemen bespreken." In het verleden kreeg je de eerste veertien dagen geen vervanger, nu is de VNG accoord gegaan met voorstellen van het ministerie om in het basisonder wijs op scholen met 9 leerkrach ten één wachtdag in acht te nemen en grotere scholen twee wachtda- gen. "Kleinere scholen zijn er de dupe van", aldus Moerland. De wethouder wees hem erop, dat het niet meer zoals vroeger is, dat er maar l leerkracht per groep is. "Er zijn meerdere mensen be schikbaar." Hij noemde de op merking van het PvdA-raadslid, dat als er op een kleine school l leerkracht ziek is, de anderen ook ziek worden 'overtrokken'. Ver sluijs vond, dat de lagere overheid niet alle bezuinigingen van het rijk mag opvangen. Ook het tuinonderhoud bij scho len kwam ter sprake. Dat valt on der de post onderwijs en niet on der openbare werken. Er wordt gezocht naar een minder intensie ve beplanting om de kosten te be heersen en de landelijke Londo- normen dichter te benaderen. Advertentie I.M. Moerland bleef met de wethouder verschillen over financiële bevoor deling van het bijzonder boven het openbaar onderwijs. Het PvdA-raadslid maakte er verder melding van, dat de schoolarts- dienst slecht functioneert. Van Kempen merkte op, dat de mlk-school 'dubbel gepakt' wordt: zowel door de bezuinigin gen als door het goede werk van de orthodidact, waardoor meer leerlingen op de basisscholen kun nen blijven. Van Belzen bracht naar voren, dat de derde afwijzing van de aan vraag voor individueel technisch onderwijs(ITO) de Thoolse scho- lengemeenschap(TSG) niet ten goede komt. De wethouder be vestigde het negatieve advies van de provinciale onderwijsraad, maar men wil de leerlingen toch bij de TSG Onderbrengen. "Er is een potentieel aan ITO-leerlingen en als Tholen die mogelijkheid niet krijgt, dan moeten die naar buiten de gemeente." Dijke wilde verkeersonderwijs op de TSG, want tussen de basis school en de opleiding voor het rijbewijs op 18-jarige leeftijd, valt* er een gat. Versluijs wees erop, dat het SGP-raadslid met hem deel uitmaakte van het bestuur van de TSG, zodat hij daar zijn wensen naar voren kon brengen. Elf deskundigen van het Interna tionaal Atoomagentschap uit We nen heeft de PZEM sterk aanbe volen, een modern kwaliteitszorg systeem toe te voegen, waarmee op een objectieve manier naast deskundigheid en vertrouwen, ook blijvende controle van de kerncentrale in Borssele kan wor den verzekerd. Overigens trof de PZEM al voorbereidingen voor invoering van een kwaliteitszorg systeem. Ook wat training en do- cumentatiebeheer betreft, zijn nog verbeteringen in te voeren. Het bezoek vond plaats op ver zoek van de Nederlandse regering na de ramp met de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl. De PZEM veronderstelt, dat de kerncentrale Borssele in techni sche zin up to date zal worden be vonden, maar dat op het gebied van organisatie en verdeling van mankracht optimalisatie wense lijk zal zijn. Uitbreiding van de personele bezetting in de regelzaal zal hiervan onder meer het gevolg zijn. De deskundigen hebben positief gereageerd op de PZEM-aanpak, waarin deskundigheid van het personeel en onderling vertrou wen worden gezien als basis voor een veilige bedrijfsvoering. Verwacht wordt, dat er adviezen komen voor een betere afstem ming van maatregelen in het ka der van de alarmplannen binnen en buiten de centrale. De PZEM is bereid de aanbevelingen van het Internationaal Atoomagentschap over te nemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 13