Beroep op leerkrachten TSG: sluit compromissen Schoolverlaters TSG voorgelicht Zilveren bejaardensoos Oorkonde voor VVN-secretaris G. Hage EHBO-prijs mevr. Van Akkeren VVV-kantoor loopt goed ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Eerste ouderavond Thoolse scholengemeenschap Nepal krijgt zestig scholen Herfststages en oriëntatiedagen TSG liep 2831 gulden bijeen ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG Donderdag 13 november 1986 DE EENDRACHTBODE 11 Bij zijn afscheid als lid van de ouderraad van de voormalige l.t.s. heeft dhr. L. Beghtel uit Tholen een beroep gedaan op de leraren van de nieuwe Thoolse scho- lengemeenschap(TSG) 'compromissen te sluiten om met elkaar een fijne, goede school te maken'. "Want als 't leerlingen kost, dan kost 't uw baan", zo hield Beghtel het personeel(45 docenten en 15 administratie/onderhoud) voor. Eenheid De afdelingen lhno en mavo van de Thoolse scholen gemeenschap zijn op verschillende manieren voorbe reid op het vervolg van hun opleiding. Via herfststa ges en oriëntatiedagen kregen ze informatie. Veel animo van MIL-HEIJNS Vervelende wind Afscheid Nieuwelingen Verkeersbrigade Voorlichting Vruchtbare periode Hij sprak donderdag tijdens de eerste ouderavond van de TSG in het hoofdgebouw van de TSG, de voormalige l.t.s., te St. Maartens dijk. Voor het eerst waren er ouders van drie verschillende scholen(lhno, gem. mavo en lts) bij elkaar, maar de opkomst viel tegen. De zaal was niet vol, wat voorheen bij ouderavonden van de toen nog ze^standige l.t.s. toch wel het geval was. De actie Zeeland helpt Nepal heeft 661.766 gulden opgebracht, waardoor er zestig scholen in Ne pal gebouwd kunnen worden. Commissaris der koningin dr. C. Boertien maakte tijdens de slot manifestatie in Middelburg het re sultaat bekend. De actie loopt nog door tot 1 januari, zodat het be drag nog zal groeien. Er was ook van een miljoen gulden uitgegaan. Met grote voldoening heeft secre taresse mevr. Saris van de Streek VVV Eiland Tholen tijdens de bestuursvergadering meegedeeld, dat het bezoek aan het VVV kan toor op de Haven in St. Maartens dijk ruim boven de verwachting lag met een gemiddelde van 100 per week. Naast bezoekers uit Groot Brit- tannië, Frankrijk, Zweden, Spanje en de V.S., noemde ze 't uitermate positief, dat de Thoolse bevolking in toenemende mate het kantoor weet te vinden. Vooral voor ge schenkbonnen, theaterkaartjes en algemene informatie. Dankzij fi nanciële ondersteuning van ge meente, campinghouders en leden hoopt de VVV volgend jaar de dienstverlening uit te breiden. Er wordt begonnen met het orga niseren van dagtochten per bus naar beurzen, evenementen en be zienswaardigheden als Neeltje Jans en de Efteling. De waarnemend voorzitter van de ouderraad, dhr. J.A. Moerland uit Stavenisse, had in zijn openings woord opgeroepen om als ouders een eenheid te vormen, achter de ene school. "Als we achter direc tie en school gaan staan, dan kun nen we het beste resultaat voor uw zoon of dochter zoeken. Het per soneel verdient een grote pluim voor wat ze gedaan heeft en nog doet om goed onderwijs op onze Schooldecaan T. Hettema verwel komde 40 lhno-leerlingen met hun ouders. Het is niet eenvoudig om een keuze te maken uit de talrijke mogelijkheden, zo bleek uit diver se lezingen. Aan het woord kwa men dhr. Theunisse van de Vak school uit Goes, dhr. Van de Kie- boom(regionaal consulent leer lingwezen), dhr. JoossefMDGO 'uiterlijke verzorging' Goes), mevr. Polderman van het Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs Volle Tijd(KMBO v.t., de oplei ding detailhandel wordt in Tholen gegeven), de heren Nolet en Van Loon van de St. Gertrudisschool voor MDGOflnas, verzorging, agogisch werk) en dhr. Zacht uit Roosendaalfopleiding assisteren de in de gezondheidszorg). Daarnaast liepen 25 vierde klas- sers van de lhno stage bij het be drijfsleven, in de gezondheidszorg en bij de overheid(defensie). Bij de derde en vierde klassers van de mavo was de belangstelling voor de herfststage zelfs zo groot, dat niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. De leerlingen konden 1, 2 of 3 dagen een kijkje nemen of daadwerkelijk mee draaien in het bedrijf van zijn of Het werd een mooi feest, dat zil veren jubileum van de Thoolse bejaardensoos. De leden waren 's middags om half vijf in de grote zaal van Ten Anker uitgenodigd voor de broodmaaltijd, terwijl de genodigden om half acht 's avonds present waren. Kort na vier uur kwamen de eerste bezoe kers al aan en feestelijk gekleed en gekapt nam men plaats aan de met bloemstukjes fleurig getooide tafels. Mevr. M. Tichem-Geluk, vice-presidente, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen met o.a. ere-lid mevr. A.G. Baerends-Reinders. Ere presidente mvr. van der Velde moest verstek laten gaan wegens ziekte. De jubileumviering begon met de huldiging van mevr. B. Jansen-Quist, één van de dames die 25 jaar geleden de oproep van de voormalige burgemeester Mr. van der Hoeven beantwoordde om een bejaardensoos te stichten. Daarbij was indertijd ook de hui dige vice-presidente betrokken Verder waren er attenties voor de dames en heren die telkens weer de soosleden belangeloos halen en thuisbrengen: mevr. van der Eyk, mevr. Deurloo-van Broekhoven, mevr. Walchenbach, de heren de Vos, van Rijswijk en Quaak. Dhr. J. Quaak werd tevens gehul digd, omdat hij samen met mevr. E. Bout-Heltzel tot de oudste soosleden behoort. De bloemen geschonken door het zg. "Potje van Lief en Leed" waren voor het echtpaar Riedijk-Geluk in ver band met hun 40 jarig huwelijks jubileum en voor dhr. J. van Oost die jarig was. Na al deze hulde blijken was men toe aan de prima verzorgde broodmaaltijd. Mevr. N. Bijl-Vermaas ging voor in ge bed en nadat iedereen met volle teugen de door de koks van Ten Anker verzorgde maaltijd had ge noten sprak mevr. Jansen-Quist het dankgebed uit. Ondertussen waren de eerste genodigden reeds gearriveerd en werd het bestuur dat thans (naast mevr. Tichem) bestaat uit mevr. E. Snepvangers- Quaak (secr.) mevr. A. Goedegebuure-Vink (penning- meesteresse) en dhr. M.-Tazelaar (bestuurslid) hartelijk gelukge wenst door ondermeer mevr. M.B. van der Munnik-van Willi- genburg, dhr. J. Versluys namens de gemeente Tholen, dhr. en mevr. Deurloo-van Broekhoven en mevr. Addy Vos namens de Evenementencommissie van Ten Anker. Later op de avond kwam ook Ten Ankerdirekteur A. van Loon die een korte felicitatie uit sprak en de soos een enveloppe overhandigde. Hij zei blij te zijn de bejaardensoos onderdak te kunnen bieden omdat op deze manier de integratie positief wordt. Ook dhr. W. Aarnoudse van Radio B.E.Z.T. die bij deze viering voor de geluidstechniek zorgde werd door de vice- presidente welkom geheten, te vens was er een speciale groet voor dhr. H. Jansen. Hij was in dertijd wethouder van de Ge meente Tholen en stond dus aan de wieg van de thans 25 jarige soos. Over het ontstaan van de soos en de latere gebeurtenissen werd door de dames Jansen en Ti chem in dichtvorm een verslag ge geven. Men wist te vertellen dat gestart werd in het distributiekan toor dat later, dankzij de aan koop van de gemeente een keet van de ZLM beschikbaar kwam en deze werd aan de Burgstraat geplaatst. Toen deze versleten raakte ging men naar Meulvliet, maar thans is men te gast in be jaardencomplex Ten Anker. Er werd verteld over de vele rei zen,de sinterklaas- en kerstvierin gen, kortom een stukje soos- geschiedenis in een notedop. Na dit stukje historie was het woord aan Engel Reinhoudt. Hij wordt "de Zeeuwse Troubadour" ge noemd en misschien was hij aan het begin van zijn optreden voor veel van de ruim 90 aanwezigen nog een onbekende, na zijn uitste kend optreden is dat beslist voorbij. Men genoot van de, in het dialect gebrachte liedjes en nog meer van de stukjes herinneringen die de zanger vertelde. Zichzelf begelei dend op gitaar en zelfs op citer zong hij over de helaas voorbij gegane zaken als "negosianten", "de slacht", het "veren bed", door hem bezongen als "pluu- mendieke". De aanwezigen leef den zichtbaar mee met al die nostalgische zaken en menig keer herkenden men iets van zichzelf in de uitstekend gezongen liedjes. Natuurlijk werd ook d'n mo dernen tied" bezongen met liedjes als "de tijdgeest" en het lied "Vandaege Scherpenisse en mer- rege Smerdiek" werd door de feestgangers al meegezongen. Het was een mooi onderdeel van dit feest en Engel Reingoudt heeft er op Tholen weer een groot aantal "fans" bij. Nadat men de glaas jes geledigd had was er een einde aan deze bijeenkomst gekomen, en met een stemmig gedicht dat als titel droeg "Als men ouder wordt" sloot mevr. Tichem het uitstekend geslaagde goed ver zorgde feest af. haar keuze. Wanneer er nog meer bedrijven hun deuren openen voor scholieren, kunnen ook de andere leerlingen beter een keuze maken of voor een verkeerde keu ze worden behoed. De ouders van de derde klassers werden nog op de hoogte gebracht door schooldecaan H. Venekamp. Het kiezen van een vakkenpakket is belangrijk in het derde leerjaar. De meeste geslaagden uit voor gaande jaren leren verder, bij voorbeeld mts, meao, mas, mdgo. Een aantal leerlingen kan gebruik maken van de mogelijkheid om in meer dan zes vakken examen te doen. Daarmee verhogen ze hun kansen op toelating bij andere scholen. De bijeenkomst bleek nuttig, want zowel decaan Venekamp als directeur A.A. Meloen helderden het misverstand op, dat er op de TSG in de toekomst geen mavo- onderwijs meer mogelijk zou zijn. Na het gezamenlijk brugjaar kun nen de leerlingen blijven kiezen voor Ito, lhno en mavo. Op 9 december kunnen de eindexamen-kandidaten en hun ouders in Bergen op Zoom een voorlichtingsavond bijwonen. Ze kunnen 3 mogelijkheden kiezen uit 35 vervolgopleidingen en be drijven. "IK ZAG DE DIRIGENT ERG WAZIG, GISTERAVOND" "Zo, Geert... had je teveel gedronken?" "Welnee, Barend... Ik speelde mee in 't orkest. Ik zag de noten wel duidelijk maar de dirigent wazig. Ze zeggen dat mijn bril anders kan. Met zogenaamde meerfocusglazen. Dan zie je alle afstanden scherp. En dan blaas je nog goed je KIJK-partijtje mee." "Nou Geert: dan naar van MIL-HEIJNS de OPTICIEN, die je zeker helpen kan." BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. TSG te waarborgen. Ik hoop, dat we als één grote familie achter het wel en wee van de TSG staan", zei voorzitter Moerland. Dhr. Beghtel, die door de samen voeging van de drie ouderraden tot één TSG-ouderraad afviel, blijft nog wel actief in de mede zeggenschapsraad. Hij riep de leerlingen op, samen een goed team te vormen. Directeur A.A. Meloen maakte melding van een 'vervelende wind die over ons eiland waait'. "Er gaan geluiden, dat er afdelingen van de TSG opgeheven worden, maar we beschikken juist over meer mogelijkheden. We hebben zeven afdelingen( mavo, 3 lhno en 3 lts), waar je tussentijds over stappen kunt maken. Opheffin gen van afdelingen moeten we sa men voorkomen en we moeten die vervelende wind inperken", aldus directeur Meloen. Hij besteedde verder aandacht aan het boekenfonds, verkeersvei ligheid, rapporten e.d. en kondig de voor 20/21 november open da gen voor de basisscholen aan en in maart volgend jaar een open huis. Een samenvatting van de jaar verslagen van de voormalige drie scholen werd gegeven door dhr. J.J. Hage uit St. Maartensdijk van de lts, mevr. Bahnert uit Oud- Vossemeer van de lhno en mevr. Mol uit St. Maartensdijk van de mavo. De laatste liet o.a. weten, dat de ouderraad van de mavo een brief had geschreven aan het ge meentebestuur, waarin een voor keur werd uitgesproken voor mevr. Provoost als directrice van de TSG. Door de fusie waren er teveel le den van de ouderraad, zodat er in fasen mensen aftreden. Met een enveloppe en bloemen zwaaide voorzitter mevr. Hage uit Stave nisse namens de gem. mavo secre taresse mevr. Mol uit St. Maar tensdijk en penningmeester De Groen uit Poortvliet uit. Mevr. Dingemans uit Stavenisse, voorzitter ouderraad lhno, be dankte mevr. Goudzwaard-van Tiggele uit Poortvliet. Dhr. Moerland uit Stavenisse, voorzitter ouderraad lts, nam af scheid van dhr. Beghtel uit Tho- 'len. Ouders van de brugklassers had den kandidaten kunnen stellen voor de verkiezing van twee nieu we leden van de ouderraad. Er werden 205 stemmen uitgebracht, waarvan mevr. J.J. van Oeveren- Jongsma uit Oud-Vossemeer de meeste kreeg(61), voor dhr. J.A. van Popering uit St. Anna- Iand(59). Beiden werden gekozen. Dhr. C.J. de Keijzer uit Tholen kreeg 46 stemmen, dhr. F.J. Wit kam uit Oud-Vossemeer 21 en dhr. J.R van Nijnatten uit Tholen 18 stemmen. Na de pauze sprak dhr. H.A. Moerenhout, hoofd van de opleidings- en instructiegroep van het Rode Kruis te Bergen op Zoom, over het Rode Kruis. Zo wel internationaal, nationaal, provinciaal, als op het niveau van de afdeling Tholen. Daarbij kwa men de jeugd, ambulance, bloed transfusie, collecte, colonne en opleiding aan de orde. Er is veel belangstelling voor de cursussen: 11 toekomstige colonneleden vol gen de basisopleiding en 16 men sen doen mee aan de EHBO- cursus. De woorden werden toege licht met de film 'Opgeleid om te helpen'. VVN-districtsvoorzitter Markusse, burgemeester van Arnemuiden, toont de oorkonde aan secretaris G. Hage van Veilig Verkeer St. Annaland, die na 28 jaar afscheid nam. Secretaris G. Hage van Veilig Ver keer St. Annaland is bij zijn af scheid na 28 jaar bestuurslid maatschap gehuldigd door VVN- districtsvoorzitter Markusse, bur gemeester van Arnemuiden. Hij kreeg woensdagavond in de Welle- vaete een oorkonde, een boek en een gratis lidmaatschap van VVN. Hoewel de districtsvoorzitter een plezierige sfeer aantrof, had hij liever geen afscheid genomen om dat dhr. Hage wegens gezond heidsredenen moest stoppen. "Heel jammer, maar u wavs een actief bestuurslid. Een onmisbare factor, die meewerkte aan allerlei acties en pico bello notuleerde. En dat allemaal als liefdewerk, vrij willigerswerk, ook door het thuis front. Uw vrouw hielp mee en de kinderen brachten folders van VVN rond. U was 28 jaar secreta ris in hart en hieren en dat kom je niet veel meer tegen. U zag de noodzaak van een veiliger verkeer in en dat geldt nog steeds als je hoort, dat het eerste halfjaar van 1986 het aantal verkeersdoden is gestegen. Met name de drankmis bruik is er een grote oorzaak van", aldus Markusse. Ook plaatselijk VVN-voorzitter J.W. van Popering stond stil bij de vele verkeersdoden: in de EEG 1 per 10 minuten, totaal 55.000. Ge zien de aandacht voor de storm vloedkering, de 1800 doden bij de overstromingsramp in 1953 en de 32 doden bij de kernramp in Tsjernobyl, zou men zich van de 1600 verkeersdoden per jaar meer bewust moeten zijn. "Want dat is teveel in ons kleine landje. Om met de koningin in de Troonrede te spreken: een kwart van de ver keersonveiligheid moet op de een of andere manier bestreden wor den." Van Popering noemde Veilig Ver keer 'een boeiende bezigheid van inlichten, voorlichten, sturen en bijsturen." Districtsconsulent F. Bal bena drukte daarbij de inzet van vrij willigers. "Aan de basis stonden pioniers ais dhr. Hage. Vrijwillige inzet wordt vaak onbewust onder schat, maar hoe zou het reken sommetje eruit zien, als alle vrij willig ingezette uren betaald moesten worden? Dat is, zeker po litiek gezien, de kracht van VVN." De districtsconsulent verheugde zich erover dat ook jongere men sen geïnteresseerd zijn. Kees van Winkelen nam de taak van secre taris Hage tijdens zijn ziekte al waar en hij neemt die nu defini tief over. Voorzitter Van Popering blikte nog terug naar 28 jaarverslagen, 145 bestuursvergaderingen en 12 politieagenten die secretaris Hage binnen VVN meemaakte. Hij constateerde, dat het een zeer vruchtbare periode was geweest met de verkeersquiz voor trans portbedrijven met 90 aanwezigen in 1966 en de zilveren jubileumvie ring in 1982 als hoogtepunten. De voorzitter doorspekte zijn opsom ming met verschillende anecdotes en bood dhr. Hage tenslotte een album aan met VVN-foto's vanaf 1957 tot heden. Voor mevr. Hage waren er bloemen. Het nieuwe VVN-bestuurslid M.A. van Beek uitte ook zijn respect en erkentelijkheid voor het werk van de vertrekkende se cretaris. "Een vernieuwd bestuur moet alle zeilen bijzetten om het doel te bereiken, waarvoor u de fundamenten hebt gelegd: name lijk een veilig verkeer. Wij zullen ons inspannen om steeds op de hoogte te blijven van de aller nieuwste ontwikkelingen. U mag erop vertrouwen, dat het initiatief dat u hebt genomen, verder uitge bouwd zal worden", aldus Van Beek. Hij besloot met een slogan voor gasten en toekomstige bezoekers: Snelheid in de hand? Welkom in St. Annaland! Rien Hage sprak namens zijn va der een dankwoord uit. Hij wenste het goede voor de vereni ging en feliciteerde opvolger Kees van Winkelen. Districtsconsulent prees de VVN St. Annaland als een afdeling die 'al jarenlang adequaat en vakkun dig inhaakt op belangrijke onder delen van het nationale werkplan en ook niet bang is zelf initiatie ven te ondernemen'. Hij kondigde verschillende plan nen aan. Binnenkort wordt be gonnen met een verkeersbrigade om het oversteken bij de chr. kleu terschool veiliger te maken. Voor de kleintjes komt er een ver- keerspoppenkast en voor de leer kracht is er een startboek voor doelgericht verkeersonderwijs, In bejaardencentrum de Schutse wordt binnenkort voorlichting ge geven door voorzitter Van Pope ring, die al op 75 plaatsen in Zee land ouderen over het verkeer heeft voorgelicht. Pas nog be zocht hij 15 plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen. De districtsconsulent wees verder op de najaarsactie voor de land bouw en alcohol en verkeer, dat kun je niet maken. Ook in St. An naland wordt ingehaakt op de VVN alcoholcampagne, die agres siever, harder zal zijn. Samenwer king met de rijkspolitie achtte dhr. Bal daarbij van groot belang. De bijeenkomst in de Wellevaete werd naast de familie Hage en het VVN-bestuur ook bijgewoond door de plaatselijke politieman nen Nonnekens en Steijn. De brugklassen van de Thoolse scholengemeenschap hebben tij dens een sponsorloop voor de ac tie 'het zieke kind in beweging' maar liefst 2831,85 bijeen ge bracht. Dat is meer dan 25 gulden per leerling. De loop vond bij Meulvliet in Tholen plaats. NACHTEN LANG WAKKER GELEGEN VAN UW NIEUWE HUIS? Mevr. E. van Akkeren uit St. Maartensdijk ontvangt de dr. Tilanusonderschei ding van districtsbestuurder M. Nijsse voor 25 jaar verdienstelijk EHBO-werk. (Foto Cor Poot) Wegens haar vele verdiensten voor de EHBO is mevr. E. van Akkeren uit St. Maartensdijk onderschei den met de dr. Tilanusprijs. Kringbestuurslid M. Nijsse uit Colijnsplaat speldde ten huize van de zilveren jubilaris de onder scheiding op. Het afdelingsbestuur en dokter J.M. v.d. Bel waren bijzonder in genomen met deze hulde, want mevr. Van Akkeren was al vanaf de oprichting van de afdeling St. Maartensdijk in 1961 bij de EH BO betrokken. Van 1969 tot 1974 was ze voorzitter, gedurende 21 jaar gaf ze verbandleer, 15 jaar as sisteerde ze in de ambulance van het Thoolse Rode Kruis en bij wielerrondes was ze paraat voor eventuele valpartijen. "U stond altijd klaar", zei dhr. Nijsse, "ook als begeleidster van de kringgroep." De kringbestuur der uitte zijn grote waardering. Ook de nieuwe afdelingsvoorzit ter H. van Houdt, die vier weken geleden dhr. Van Gulik opvolgde, zwaaide mevr. Van Akkeren lof toe. "U bent een zeer gewaardeerd lid. Met hart en ziel doet u het EHBO-werk, zoals momenteel de lopende cursus' voor onze afde ling. Uw inzet was groot en ik hoop, dat u nog lang kunt mee doen." Voorzitter Van Houdt overhan digde mevr. Van Akkeren een en veloppe, terwijl mevr. Weggemans-Dorst de jubilaris bloemen aanbood. Advertentie I.M. Y

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11