20 auto's gekraakt Tholen aan Beveland vastgeknoopt Thoolse burgemeester zou te formeel zijn L. Hage en J.A.C. Gaakeer verrassend in waterschap Mini-raad Een doos sigaren BOUMAN POTTER ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Zandzuigers zijn klaar Bevrijdingsdag Loco-burgemeester Van Schetsen: hoogtepunt van de 20ste eeuw SGP: minister Smit 'dwaas' Donderdag 30 oktober 1986 42e Jaargang no. 50 Vier broers op rooftocht in St. Annaland In de nacht van maandag op dinsdag hebben vier broers van 26, 23, 21 en 17 jaar danig huisgehouden aan en in geparkeerde auto's in verschillende St. An- nalandse straten. Na verjaardag Bloed geproefd In het onstuimige, voormalige Tholensche Gat zijn donderdagmiddag op het verse zandbed in het laatste sluitgat van de Oesterdam, het eiland Tholen en Zuid- Beveland symbolisch aan elkaar vastgeknoopt. De in een geel regenpak(met ambtsketen) gestoken Thoolse loco-burgemeester P. van Schetsen demonstreerde tot enthousiasme van de toeschouwers een wedstrijd touwtrekken met zijn collega H. Boer van Reimers- waal. "We halen Tholen graag als broers binnen", zei burgemeester Boer. Loco-burgemeester Van Schetsen sprak over een historische dag voor Tholen. "De aan leg van de Oesterdam is één van de hoogtepunten van de 20ste eeuw. Voor het eerst in de geschiedenis is Tholen heel direct Zeeuw met de Zeeuwen." Orkaan overleefd VAN DER HARST KOELTECHNIEK Kritiek PvdA en VVD op Van der Munnik Volgens de PvdA is de nieuwe Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik te formeel en de VVD bekriti seert zijn verbod om alcoholische dranken tijdens vergaderingen te schenken. Feilen Verbazing Vertrouwen DEZE WEEK: Wielaard gepasseerd, Akkermans haalt 't niet De waterschapsverkiezingen hebben flinke verrassingen opgeleverd. De zittende hoofdingelande M.C. Wielaard uit Stavenisse is niet herkozen, wat nog nooit eer der voorgekomen is in de geschiedenis van het waterschap Tholen. De met een eigen lijst opererende J.H.M. Akkermans uit St. Annaland haalde 't evenmin. De als respectievelijk zevende en zesde geplaatste L. Hage uit St. Annaland en J.A.C. Gaakeer uit Stavenise werden met 'voorkeurstemmen' wel gekozen. De naast Wie- laard(die tweede stond) als vijfde gekandideerde A.C. Geluk uit St. Annaland werd echter naar de eerste reserveplaats verwezen. De opkomst was voor water schapsverkiezingen bijzonder hoog met 37%. Recordopkomst Zetelverdeling Eendrachtbode Postbus 5 4697 2G Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,— per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening I 9, Hoofdredacteur W. Heijboer Op Schouwen-Duiveland werkt men, evenals op Tholen en in veel mindere mate in St. Philipsland, met commissies die b en w advise ren. Ze kwamen steeds meer van de grond, naarmate ook de ge meentelijk bestuurlijke zaken steeds ingewikkelder en omvan grijker werden. Dezer dagen lever de op Schouwen, blijkens de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, een PvdA-raadslid nogal wat kritiek op het functioneren van die com missies. Hij kon er hoogstens het cijfer 'matig' aan verbinden. Het raadslid was eerlijk genoeg om te erkennen, dat het zeker niet in de laatste plaats de PvdA- fracties waren, die destijds groot voorstander van die commissies waren. Ze zouden immers de kwa liteit van de besluitvorming ten goede komen. Inmiddels is het de sociaal-democraten een doorn in het oog, dat de commissies niet beantwoorden aan het doel waar voor ze opgericht zijn: advisering van b en w. Het dagelijks bestuur moest de aanbevelingen meene men in het voorstel aan de ge meenteraad. In de loop der jaren deed echter de haast spreekwoor delijke 'macht der gewoonte' zijn intrede en raakten ideaal en wer kelijkheid steeds verder van elkaar verwijderd. De criticus vond, dat geen van die commissies daarop een uitzondering maakt, of het nu financiën, grond- en pachtzaken, ruimtelijke ordening of openbare werken betreft, dat maakt niets uit. In de ogen van de Schouwse PvdA is een commissievergade ring meer een raadsvergadering in het klein, een generale repetitie. Je zou kunnen zeggen, dan zijn de kaarten al geschud. Is dat zoveel anders in de Thoolse situatie? Inderdaad niet. Ook hier kwamen de commissies van de grond, voornamelijk op suggestie van de PvdA, waarbij de VVD zich aansloot, zeker ook ten aan zien van de openbaarheid van de vergaderingen. Wethouder Koop man waarschuwde destijds nog, dat dergelijke tussenstations ver traging irrde besluitvorming zou den meebrengen. Dat is nog wel beperkt gebleven, maar toch ook niet geheel vermeden kunnen wor den. In commissievergaderingen worden bepaalde onderwerpen wel meer uitgespit, voordat de raad beslist. Vaak houdt men nog een slag om de arm. Of de stuk ken waren te laat, of er was onvol doende tijd, of men was plaats vervanger of men moest er nog eens een nachtje over slapen. Of de pap het zout volledig waard is, moet ook op Tholen wel eens met vraagtekens worden omgeven. Feit is wel, dat de raadsvergaderingen langer zouden worden. In de tweede plaats is de belang stelling voor commissievergade ringen in het algemeen zeer be perkt gebleven. De bestuurders van de Thoolse peuterspeelzalen hebben dit jaar wel voor een grote uitzondering gezorgd - mede door volop gebruik te maken van het spreekrecht - maar dikwijls zitten er maar een paar man en dan zijn het nog belangstellende raadsle den. De Schouwse PvdA gaf alterna tieven voor een verbetering. Het standpunt van b en w moet niet in de commissie naar voren gebracht worden, laat staan dat verdedigen. Niet een wethouder de burge meester, maar een commissielid zou de voorzittershamer moeten hanteren. Ook de openbaarheid speelt een rol. Zaken die toch altijd al in het openbaar komen, zijn geen bij zondere nieuwtjes. Soms worden onderwerpen die van belang zijn voor de burger, althans meer inte resse opwekken dan wat bijvoor beeld openbare werken moet doen of nalaten, naar besloten vergade ringen verwezen. Ook dat zou men naar het Thoolse kunnen overbrengen, bijvoorbeeld met het antwoord op de vragen van drie raadsfracties over de verhuizing van het arbeidsbureau. In het summiere antwoord wordt de raad aan het eigen beleid herinnerd, dat de verhuizing zou rechtvaardi gen en dat zou het licht der open baarheid blijkbaar nu niet ver dragen. Zowel in een besloten als in een openbare commissie kan de pap worden gestort, maar juist dan voelt de burger zich gauw geno men. Die ziet een commissie dan eerder om zonder haar of hem te kunnen opereren, dan om - zoals de doelstelling was - b en w te ad viseren. Mogelijk moet ook op Tholen dat commissiegebeuren worden heroverwogen. (G.H.) De 31ste oktober is voor pro testants Nederland Hervormings dag en voor Tholen blijft het eveneens de datum van de bevrij ding in 1944. Weliswaar is 42 jaar geen jubileum, maar de 31ste ok tober 1944 mag tussen lustrums Om 2.45 uur bereikte de politie een eerste melding, dat een inwo ner een onverlichte auto had zien rijden en glasgerinkel hoorde. De pientere burger had onder een lantaarn het kenteken kunnen le zen en gaf dat door. De politie kon direct tot actie overgaan. J.W.J. uit St. Annaland bleek de chauffeur van de auto te zijn. Hij werd telefonisch verzocht zich op het politiebureau te melden. Gere den had hij wel, maar de vernie lingen en diefstal in minstens twintig auto's zou hij aan zijn broers overgelaten hebben. Dat bleken de 26-jarige J.A.J., de 17-jarige W.J. en de 22-jarige H.J., allen uit Bergen op Zoom, te zijn. De laatste was naar Roosen daal, toen de Bergse politie hem voor verhoor wilde ophalen. Ook de marechaussee werd ingescha keld. De vier waren in Bergen op Zoom bij vader op een verjaardagsfeest je. De in St. Annaland woonachti ge J. vertelde zijn broers, dat er in zijn woonplaats nogal wat auto's 's nachts buiten geparkeerd ston den, zonder dat ze afgesloten wa ren. In werkelijkheid bleek zich dat tot één te beperken. De eerste de beste auto die ze op het Haven plein als doel uitkozen, bleek te zijn afgesloten. Toen werd tot ver nieling overgegaan door een ruit "De parkeervakken tegenover mijn uitrit maken het onmo gelijk om met landbouwma chines de straat opgedraaid te komen", zei landbouwer A.P. Bevelander tijdens de hoorzit ting over de Kalisbuurt. Wet houder L.J. Koopman wilde dat als ex-landbouwer eerst wel eens zien. Hij wedde om een kistje sigaren, dat hij wat voor werktuig dan ook, van het erf van Bevelander op de straat kon krijgen. Na afloop van de bijeenkomst werd de daad bij het woord gevoegd en toog men naar de Kalis- buurt. Daar liet de wethouder zien het omgaan met land bouwmachines nog niet ver leerd te zijn. De doos sigaren volgt. door ook best even onder de aan dacht worden gebracht. De oude re generatie zal die datum moei lijk kunnen vergeten, maar jaar lijks versmalt die groep. De jonge ren zullen het moeten overnemen om er vanuit te blijven gaan, dat vrijheid en democratie een levens belang is.(G.H.) in te slaan, het portier in te trap pen, een autoradio te stelen en van binnen een ravage aan te richten. Het leek wel of de vier bloed ge proefd hadden, want het bleef die nacht lang niet bij de ene, zij het wel meest vernielde auto. In de Suzannaweg werd een auto onder handen genomen, Noordstraat, Hoenderweg, 6 auto's in de Raif- feisenstraat, 4 in de Tuinstraat, de Curee-, Anna van Bourgondië-, School-, Klooster- en Huy- gensstraat. De politie verzoekt de eigenaren van beschadigde auto's die zich nog niet gemeld hebben, contact op te nemen met het bureau St. Annaland of Tholen. Van de wagens waren de deurslo ten soms op grove wijze ontzet, soms alle vier banden kapot gestoken, dan weer ruitewissers en antennes afgerukt. In een woning te Bergen op Zoom werden gestolen voorwerpen te ruggevonden, evenals afgerukte onderdelen. Ook de radio is te recht. Niet alle broers waren woensda gochtend al verhoord, zodat de politie het onderzoek nog voort zet. De drie zandzuigers die bij de aanleg van de Oesterdam zijn in geschakeld, hebben hun werk ge daan: er zit 3.3 miljoen kubieke meter zand in het voorheen 22 meter diepe en 280 meter brede Tholensche Gat. De leidingen langs de zeedijk bij Strijenham en Tholen worden afgebroken. Dinsdag vertrok de laatste zand zuiger, de Zuiderklip, die maan dag aan de Oosterscheldekant van de Oesterdam, het laatste beno digde zand had gespoten. Don derdag was de Aquarius vertrok ken en woensdag de Sliedrecht 27. Drie tot vier weken is er nu nodig voor het maken van de teen constructie en de blokken- glooiing. Er is verder 30.000 m3 zand in de pot voor het maken van de tijde lijke aansluiting van de Oester dam naar de Veerweg. Via vracht wagens wordt het zand op de dijk gebracht, nadat eerst de klei is af gegraven. Een klein stuk Veerweg - vanaf de dijk tot aan de Ceres- weg - wordt verbreed tot 4.50 me ter ten behoeve van het werkver keer. In november/december wor den er slakken op de Oesterdam aangebracht, maar daar komt geen asfalt overheen. Dat is een taak voor provinciale waterstaat. Donderdagmiddag was 't dan zo ver. Een afvaardiging van het ge meentebestuur en het waterschap van Tholen, gemeentebestuurders van Reimerswaal en technici van rijkswaterstaat stonden officieel stil bij de totstandkoming van de verbinding Tholen/Rilland. Op de Molenplaat bij Bergen op Zoom werden de gasten in de ge bouwen van het Informatiepunt Zoommeer door rijkswaterstaat onthaald op koffie/thee met ge bak. Ir. T.J. Boon, hoofd bouwbureau compartimenteringswerken, her innerde aan de eerst voorspoedige VERVOLG PAG 13 Schelderijnweg 6 4691 RW Tholen Wij hebben de vrieskist staan, die niet meer dan 2 dubbeltjes per dag aan energie kost. Interesse, belt u even: 01660-3796. U bent welkom Advertentie I.M. ambtelijk feilen de Thoolse 'ge meenschap' moet betalen!", aldus De Bres in een toelichting bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1987. Hij noemde het ontbreken van burgemeester Van der Munnik(die herstelt van een rugoperatie) 'een wezenlijke belemmering voor een optimale begrotingsbehandeling'. "Dat hij zo kort na zijn benoe ming om gezondheidsredenen ver stek moet laten gaan, zal hem ze ker ook dwars zitten. Onze fractie hoopt van harte, dat hij zijn taak weer spoedig zal kunnen opne men. Daarmee is het gemeentelijk belang zeker gediend", zei De Bres. "De open verhouding die tijdens de voorbije vierjarige periode de raad kenmerkte, zowel persoon lijk als in fractieverband, heeft door het optreden van de nieuwe raadsleden gelukkig geen verande ring ondergaan", zei PvdA- fractievoorzitter J. de Bres maan dagmiddag in 'puur persoonlijke kanttekeningen'. "De collegetafel heeft in de per soon van burgemeester Van der Munnik een wat ander gezicht ge kregen. In het gemeentelijk ge beuren gaat het er - althans naar mijn indruk - formeler aan toe dan voorheen het geval is geweest. Dit kan zijn waarde hebben, maar 't kan het totale apparaat 'ver stroeven', waarmee niemand is ge diend. Zonder te kort te doen aan de bin nen ons gemeentehuis aanwezige kwaliteiten, mag mijns inziens toch ook gerust worden erkend, dat er wel eens feilen zijn te signa leren. In dit verband wil ik verwij zen naar mijn opmerkingen bij de installatie van de nieuwe raad - op 19 april van dit jaar - over ons al ler functioneren. Met steeds voor ogen te houden, dat bestuurlijk en VVD-fractievoorzitter J.L. van Gorsel wenste de burgemeester beterschap en een snel herstel. "Hoewel het nog te vroeg is om dhr. Van der Munnik als nieuwe burgemeester te kunnen beoorde len, staan wij tot nu toe positief tegenover zijn leiding. Wij hebben goede verwachtingen, dat de in formatiestroom vanuit het college nog zal verbeteren door open baarheid van collegebesluiten. Dit om de raadsleden - ook de fracties Burgemeester Van der Munnik bij de introductie van de elektrische fiets in Stavenisse. zonder wethouder - de kans te ge ven zich werkelijk als hoogste or gaan binnen de gemeente te pre senteren. Anderzijds kan tot een betere delegatieregeling worden gekomen." Naast dat positieve, zei Van Gor sel met enige verbazing kennis ge nomen te hebben van de medede ling van de nieuwe burgemeester, dat ook licht alcoholische dran- ken(sterke drank mag al jaren niet geschonken worden bij openbare vergaderingen) niet meer in het gemeentehuis geschonken mogen worden. "Het doet ons pijn, dat er via de pers is gesteld, dat er van drankmisbruik in het gemeente huis sprake zou zijn. Dit bestrij den wij ten zeerste. De oude con sumptieregeling was goed, terwijl er van drankmisbruik bij raads- of commissievergaderingen nog nooit sprake is geweest", zei de VVD-fractievoorzitter. De SGP sprak haar 'volledig ver trouwen' uit in burgemeester Van der Munnik, ook al werd het 'weer een CDA'er en was er voor een SGP'er geen plaats'. "Helaas is hij al geruime tijd door ziekte verhinderd zijn werkzaamheden te verrichten. De Heere moge hem oprichten van het ziekbed om het werk in deze gemeente te hervat ten", zei Th. Aarnoudse. Het CDA wenste Van der Munnik van harte beterschap toe. "We ho pen, dat hij weer spoedig in staat zal zijn om zijn dagelijkse werk zaamheden te hervatten", aldus W.C. van Kempen. De Thoolse loco-burgemeester P. van Schetsen(links) en de Reimerswaalse burgemeester H. Boer trekken op het verse zandbed van de Oesterdam de knoop goed vast, die het eiland Tholen symbolisch aan Zuid-Beveland verbindt. Een commissie mini-raad of een Vier vandalen vernielen 20 auto's Oesterdam verhoogt strooms nelheid in Schelde-Rijnkanaal L. Hage en J. Gaakeer verras send in 't waterschap Tholen werd aan Beveland ge koppeld In Thoolse begrotingsbe schouwing: PvdA blijft knokken voor leefbaarheid SGP: meer doen tegen wo ningleegstand CDA: meer doen voor Sta venisse VVD: arbeidsbureau moet in Tholen blijven RPF/GPV: vraagtekens bij onderwijsbeleid Slotactie voor Nepal Een cadeautje van een ton Rabobank verder automatiseert Thoolse dampupillen op nationale plaats 4e DE WIJZE TREKT OOK LERING UIT GESPREK KEN VAN EENVOUDIGE LIEDEN. Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's De verkiezingen waren woensdag alleen nodig voor vijf hoofdinge landen van de ongebouwde eigen dommen in district I, wat het grondgebied van Stavenisse en St. Annaland omvat. Alleen daar wa ren immers twee kandidatenlijsten ingediend. In Stavenisse konden 107 mensen 181 stemmen uitbrengen, er kwa men 36 personen (met 6 volmach ten) die 74 stemmen uitbrachten. In St. Annaland waren er 130 stembevoegden met 179 stemmen, er kwamen maar 45 mensen(met nog 11 volmachten), die 70 stem men uitbrachten. Op basis van het aantal uitge brachte stemmen - en niet het aan tal opgekomen mensen, waar de vorige week gemelde tussenstand op gebaseerd was - was de op komst in Stavenisse 40% en in St. Annaland 35%. Dat was voor wa terschapsverkiezingen hoog - een record - gezien ook de percentages in oktober 1983 bij de verkiezin gen in Tholen(18) en Oud- Vossemeer(16), toen mevr. M. Dijkslag-Jansen en dhr. H. Vene kamp duelleerden om een zetel voor de waterkwaliteit. Ondanks de recordopkomst ver veelden de stembureaus zich in de Stove en de Wellevaete stierlijk. Ze moesten er van acht uur 's mor gens tot zeven uur 's avonds zit ten. Gemiddeld elke twintig minu ten één stemgerechtigde, maar in Stavenisse waren er 's morgens om tien uur al veertig geweest. Van twee tot zes uur kwam er daar nie mand stemmen. Er werden dan ook veel rondjes rond de tafel en in de hal gelopen, voordat om ze ven uur de stemmen geteld kon den worden. Op basis van het aantal uitge brachte stemmen en het aantal ze tels was de kiesdeler 133(665:5). Lijst I(Akkermans) had maar 55 stemmen, wat geen restzetel ople- verde(55:133). Lijst II vergaarde 610 stemmen, wat direct 4 zetels met zich meebracht: 610:133/4. Voor de restzetels werd gekeken naar de overschotten: lijst I 55 en lijst II 78, zodat de restzetel naar lijst II ging. Het aantal uitgebrachte stemmen per kandidaat en per stembureau: Kandidaat Akkermans Groenewege Wielaard De Rooy Suurland Geluk Gaakeer Hage Ongeldig StAn 37 51 23 46 54 28 30 51 6 Stav 18 60 18 5 62 39 49 34 5 Tot. 55 111 41 111 116 67 79 85 11 Men moest vijf hokjes rood ma ken en sommigen hadden dat maar bij een paar van de acht kandidaten gedaan. Stavenisse kwam qua opkomst goed voor de dag, mede gezien de bedrijfsgrootte. In St. Annaland WO N I N GIN RIC HTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. hebben de eigenaren minder grond. In Stavenisse had het gros 2 stemmen(6 ha grond of meer), er was er zelfs één met 6 stem- men(76-100 ha), één van 5(51-75), twee van 4(31-51 ha) en vijf van 3 stemmen(16-30 ha). De Thoolse SGP-fractie denkt, dat 'de geachte bewindsvrouwe van verkeer en waterstaat de ge schiedenis van de vergane Titanic is vergeten'. De SGP heeft zich gestoten aan de 'ijdele taal' die mevr. N. Smit-Kroes sprak, na de voltooiing van de stormvloedke ring in de Oosterschelde. Wande lend over de Neeltje Jans was 't net of ze het water in de Ooster- scheldemonding hoorde zeggen: jij wint; het was alsof het water één keer in zijn leven toegaf: rijks waterstaat, Dosbouw, jullie heb ben het van mij gewonnen. De techniek is mij ditmaal de baas. Wij als Zeeuwen zeggen, wat dwaas, aldus de Thoolse SGP. Eén is er die alleen de macht van de storm kan overwinnen. Psalm 89:10 geeft aan: 'Gij heerst over de opgeblazenheid der zee, wan neer haar baren zich verheffen, zo stilt Gij ze'. En Psalm 93:4: 'Doch de Heere in de hoogte is geweldi ger dan het bruisen van grote wa teren, dan de geweldige baren der zee.' Geen ijdele taal past in deze de techniek, aldus de Thoolse SGP. Als principiële bestuurders gaan wij ervan uit, dat er Eén ons kan bewaren voor alle onheilen. Dat is die éne bewaarder, de Bewaarder Israëls, de God Jacobs alleen, zo bracht de fractie naar voren in de algemene beschouwingen over de begroting 1987. Ook de PvdA pleitte voor nuch terheid. "Voor een project, zo on derworpen aan onberekende krachten, is een wijze zelfbeper king in al te optimistische toe komstverwachtingen zeer zeker gewenst."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1