S.G.P. waarschuwt voor onaanvaardbare leegstand WEKEN ZITTEN DUBBEN WELKE HOME- COMPUTERT MOEST WORDEN? 7/k Jk1 Verliezers en winnaars: verkiezingen positief ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Politie op sportveld: vreselijk Tholen aan Beveland vastgeknoopt Ombuigen AI GEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG Donderdag 30 oktober 1986 DE EENDRACHTBODE 13 152 waarvan 45 huurwoningen leeg naast nieuwbouwplan 60 De SGP-fractie wil de woningbouwplanning nauwkeurig volgen gezien de leegstand van 152 huizen, het bevolkingsverloop en de rentestand, die premie- en vrije woningbouw stimuleert. Onveiligheid Volksgezondheid Waterschap Personeel Weg Poortvliet Leesgeld Nieuweling M. Suuriand kreeg het meeste vertrouwen Het uitkomen van de tweede kandidatenlijst voor de ongebouwde eigendommen in district I van het waterschap Tholen heeft tot verrassende resultaten geleid. Zonder heUnitiatief van J.H.M. Akkermans zouden zittend hoofdingeland M.C. Wielaard en nieuweling A.C. Geluk automatisch her- en gekozen zijn. Nu vielen ze beiden buiten de boot en de als reserves op de kandidatenlijst staande L. Hage en J.A.C. Gaakeer werden wel gekozen. Zowel winnaars als verliezers beoordelen de verkiezingen positief. Zoet water Voorman tuinbouw Gemoedelijk Reserve Foto, oesters, wijn Historisch moment Aanzienlijke verkorting Bedrijfsleven lonkt Historische maand Visserij Verbonden Bij de 152 zijn 45 huurwoningen van Beter Wonen. "Dit betekent een verdubbeling ten opzichte van 1985. Gezien de planning van 60 huizen dit jaar, zou er in 1987 weer een toename van de leegstand kunnen ontstaan." De SGP vreest 'onaanvaardbare leegstand' en pleit voor flexibele invulling van bestemmingsplan nen met kleine voorraden bouw grond. Overigens kan men moei lijk uit de voeten met de geringe voorraad bouwgrond in St. Anna- land, waar de Provinciale Plano logische Commissie plan Stoof- weg aan banden wil leggen. De SGP ziet de onderhandelingen over plan Muijepolder in St. Maartensdijk met belangstelling tegemoet. Over plan Buitenzorg III in Tholen moet meer informa tie komen. Een bedrijventerrein aan de Pi- lootweg in Stavenisse ziet de SGP niet zitten, want dan moet al het verkeer door het dorp. Bij de voormalige veiling zou dat veel beter passen. creatief verblijf op de landtong. De huidige natuurwaarden willen we bewaren." M. Dijke SGP Scherpenisse Het plan voor een hotel op het schiereiland voor de rede van Tholen wordt afgewezen. "Groot schalige of minder grootschalige vermaakcentra zullen te beeldbe palend worden voor het gezicht van de Wal. Ze zijn zeker ook niet aantrekkelijk voor rustig dagre- K.A. Heijboer SGP St. Annaland J. van der Jagt SGP Tholen VERVOLG VAN PAG. 9 RPF/GPV wil bij elke kern een bedrijventerrein, zodat de onder nemer de keus van vesti gingsplaats heeft. De kleinste Thoolse raadsfractie mist de zorg van b en w voor de volksgezondheid. Men wil verder informatie over aanschaf van een nieuwe vuilnis wagen die geschikt is voor mini- containers, uitbreiding van Tuttel van grofafval, de rioleringsplan nen, een betere begeleiding van vegen en zuigen via Tholender- wijs, de stank- en sliboverlast in de Vest in Tholen en een inventari satie van milieutechnische knoop punten. Enige druk op de provincie zou versnellend kunnen werken op de sanering van de verontreinigde bodem in Tholen. Voor dagrecreatie om en op de Oosterschelde moet de vinger aan de pols gehouden worden. In stemming met de hotelbouw op het schiereiland zal sterk afhanke lijk zijn van het soort plan. RPF/GPV pleit voor stappen om tot een waterschap Noord- Zeeland te komen, samen met Schouwen-Duiveland, want de door g.s. voorgestelde concentra tie kost een Thools gezin gemid deld ruim 100 gulden per jaar meer. Ook zal de Thoolse invloed gereduceerd worden, zodat er nie- it meer kan worden gesproken van 'een stem in het kapittel'. De kleinste Thoolse raadsfractie verheugt zich erover, dat in het verleden een constructief en ge zond financieel beleid is gevoerd, waar zelfs de komende generatie van kan profiteren. Vele gemeen ten zullen jaloers zijn op de finan ciële positie van Tholen, aldus RPF/GPV. niging te voorkomen, waarvoor al in 1985 geld beschikbaar is gesteld. De SGP constateert duidelijk de sporen van bezuinigingen in de begroting 1987. In plaats van be lastingverhoging in de toekomst, wil men de uitgaven verantwoord Hoewel niet in die mate als in de grote steden, neemt de criminali teit ook op Tholen toe, aldus de SGP. "De onveiligheid voor oude ren en jongeren wordt steeds meer ervaren. We kunnen ons afvragen, wie leeft er straks nog veilig? Een wederkeer tot de levende God, daarin alleen ligt verwachting en zegen voor onze gemeente. Lande lijk slaat de schrik ons om 't hart. Bijzonder veel waarde hechten wij aan het feit, dat het ophelde ringspercentage van misdrijven op Tholen 10 tot 12% hoger ligt dat het landelijke cijfer van 23%. On ze waardering voor het politie korps. Hoe verloopt het dit jaar? Voortdurend zal er goede controle uitgeoefend dienen te worden op de sluitingstijd van de horecabe drijven en op geluidsoverlast, ook bij evenementen. Wordt er voor lichting gegeven op de basisscho len omtrent alcoholmisbruik?" De SGP vraagt b en w bij het rijk te blijven aandringen op betere huisvesting voor de rijkspolitie op Tholen. De fractie wil meer informatie over rampenbestrijding in het Schelde-Rijnkanaal. Jammer noemt de SGP 't, dat er in de regi onale brandweer West-Brabant geen bestuurlijke inbreng van Tholen is. De SGP wil van b en w weten, of er een Arbo-jaarverslag of een so ciaal jaarverslag met Arbogege- vens wordt gepresenteerd. Ook over gezondheids- en veiligheids- belemmerende omstandigheden voor enkele categorieën ambtena ren wil men informatie. Uitbrei ding van studiemogelijkheden aan de Zeeuwse Bestuursacade- mie bieden gunstige perspectieven voor carrière-opbouw en ook de dienst is gebaat met een adequate opleiding. De fractie heeft enige zorg over ontwikkelingen op het gebied van automatisering en personeel ge zien de telkens noodzakelijke ver nieuwingen. De SGP is teleurgesteld over het achterwege blijven van bevol kingsgroei. "We zien liever een af name van het aantal echtscheidin gen, gelet op wat Gods Woord ons wijst." Ten aanzien van het verbreden van de weg Poortvliet/St. Annaland Th. Aarnoudse SGP Oud-Vossemeer neemt de fractie een 'terughou dende positie' in, wanneer blijkt dat er geen subsidiemogelijkhe den aanwezig zijn. Aanleg van de ontbrekende stukken fietspad Sta- venisse/St. Maartensdijk en St. Annaland/Oud-Vossemeer vindt de SGP harder nodig. Men is benieuwd naar verdere aanpassingswerken zoals de gere construeerde handélshaven in Tholen. De handelshaven St. An naland is van duidelijk econo misch belang. Een Voortdurend doelmatig en veilig te exploiteren haven met havenplateau verdient de volle aandacht. Volgens b en w is eenjcontributie- heffing van lezers beneden de 18 jaar in de bibliotheken niet moge lijk, maar de SGP zegt, dat dit wel degelijk kan. Het onderhoud van'scholen kan volgens het college voordeliger door een schoonmaakbedrijf ge beuren dan in eigen beheer, maar de SGP vraagt zich af, of het ook zo goed gebeurt. Is er niet meer controle nodig? Men wil verder weten, waarom de uitgaven voor het openbaar on derwijs volgend jaar 40.000 gul den lager liggen. De SGP steunt het beleid voor in tensievere verhaalprocedures bij de Algemene Bijstandswet. "Hiermee wordt terecht geappel leerd aan de verantwoordelijkheid van betrokkenen." Complimenten zijn er voor b en w ten aanzien het voortvarende werkgelegenheidsbeleid. De fractie wil informatie over de zuivering van het .water Van het Tuttelhoekje om bodemverontrei- Niet alles wat op recreatief ge bied gebeurt, heeft de instem ming van dev Thoolse SGP- fractie. Activiteiten op zondag in zwembaden en op sportvel den worden afgewezen. "De Heere zegt toch in Zijn Woord en Wet dat wij Zijn dag zullen heiligen. In dat licht zijn die activiteiten ongeoorloofd. Als wij -dan vernemen, dat in één onzer kernen bij een voetbal wedstrijd op Gods Dag de po litie ook nog moet opdraven wegens een vechtpartij, dan is het helemaal vreselijk", aldus de SGP in de algemene be schouwingen over de gemeen tebegroting 1987. Ook alle kermisachtige activi teiten worden afgewezen. "In de vergunning voor de kermis in Oud-Vossemeer is in het verleden opgenomen, dat de attributen niet op zondag af gebroken jnojfen worden. Toch gebeurt het. Wat doen b en w daaraan? Voorwaarden dienen nagekomen te wor den", aldus de Thoolse SGP- raadsfractie. ombuigen. "Niet rigoureus te werk gaan, maar een evenwichtig beleid voeren door alle uitgaven kritisch te bezien." Aanpassing van het dorpshuizen Scherpenisse en Oud-Vossemeer moet uit de reserve gebeuren. "Zonder enige motivatie wordt voorgesteld op personeel en her bestratingen 138.000, dus bijna een ton meer te bezuinigen dan de rijkskortingen aangeven. Dit gaat jen koste van onze werkgelegèn- heid. Verder geven wij in overwe ging, aan het monumentenfonds alsnog een bedrag toe te voegen, want Tholen heeft relatief veel monumenten", aldus de SGP. hoorzitting over zoet water in St. Annaland destijds al lauwheid ge constateerd. "Je moet er niet automatisch in rollen", zegt de jongste kandidaat Tinus Suuriand uit Stavenisse, die als nieuweling direct het meeste aantal stemmen kreeg: 116. "Ver kiezingen zijn een goede zaak. Ie dereen heeft de kans gehad om zich te laten horen en zo krijg je een betere afspiegeling." Zijn grote aanhang verklaart hij door de bekendheid in zowel Sta venisse als St. Annaland. "Ik zit ook op de grens. In Stavenisse heb ik op school gegaan en ik zit er in de ZLM-afdeling, maar ik kom ook veel in St. Annaland. Mis schien hebben ook toevallig de mensen gestemd die mij er in wil den hebben. Hoe dan ook, het is mooi en ergens vleit 't je." Suuriand was al eerder actief in besturen van landbouworganisa ties en zijn vader was ook hoofd- ingelande. Door de wegens zijn leeftijd niet herkiesbare A.A. Ge luk werd hij gevraagd voor de kandidatenlijst. 1 i' Suuriand had vast verwacht,'dat Akkermans gekozen zou worden. Dat hij buiten de boot viel, was voor hem een verrassing. "Hij is nogal wat stemmen kwijt geraakt aan L. Hage, dat is een gezien man." Suuriand vindt het waterschap een belangrijke zaak. Hij is blij, dat er ten aanzien van de zoet wa tervoorziening voor een verder onderzoek is gekozen. "Dat is noodzakelijk voor een goede me ningsvorming. Zelf ben ik niet zonder meer voor of zónder rpeer tegen zoet water." De zittende en herkozen hoofdin- gelande L.C. Groenewege conclu deerde na het bekend worden van het verkiezingsresultaat in de Wel- Ievaete, dat 'het zoet watersniet had gezegevierd'. Hij had op de Tuinder L. Hage, die als zevende kandidaat en oorspronkelijk twee de reserve beschikbaar was, kreeg als uitgesproken voorstander van zoet water echter 85 stemmen, meer dan de eveneens gekozen Gaakeer en de niet gekozen Ge luk, Akkermans en Wielaard. "Ik heb meegespeeld en dan heb je de kans om gekozen te worden", zei een wat verbouwereerde Hage in de Wellevaete, die tot z'n grote verrassing hoofdingelande werd. "Hage is de voorman van de tuin- bouwstroming", erkende Akker- mans in de Wellevaete. "Ik ben blij, dat die stroming vertegen woordigd is, want zoet water kan van groot belang zijn." Hij toonde zich erg verheugd over de behoorlijk goede opkomst. "Er komen nü mensen in het wa terschap, die 't niet direct ver wacht hadden. Ik had gehoopt, wat te kunnen doen, maar men accepteert het zo maar niet dat je met een eigen lijst uitkomt", al dus Akkermans. Gaakeer, als zesde kandidaat van lijst II oorspronkelijk eerste reser ve, werd wel gekozen. "Ik had er eigenlijk helemaal niet op gere kend, dat het zo vlug zou zijn, maar 't kan verkeren. Evenmin had ik gedacht, dat Wielaard niet herkozen zou worden." Gaakeer, die werd gevraagd otn zich kandi daat te stellen, geloofde niet dat het zoet water van invloed was op deze verkiezingen. Wielaard, had donderdagavond alleen nog bij geruchte gehoord dat hij niet herkozen was, maar hij nam 't heel gemoedelijk op. "Ik sta natuurlijk niet te juichen: nu ben ik er lekker uit, maar met verkiezingen loop je de kans, dat je 't niet haalt. Prettig is het niet, maar zelf heb ik er altijd voor geijverd, dat de samenstelling van de algemene vergadering van het waterschap via verkiezingen moest gebeuren." Zo'n tien jaar was de voormalige veehouder uit Stavenisse hoofdin gelande. Hij kwam in september 1974 met een eigen lijst uit, samen met J.J. v.d. Slikke uit Tholen, om de veehouderij met de invoering van de zuiveringsheffing meer in vloed in het waterschap te geven. Wielaard haalde 't toen bij die verkiezingen niet, maar als reserve kwam hij toch in het waterschap wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd door een hoofd ingelande. Wielaard vindt 't vreemd, dat hij woensdag buiten de boot gevallen is. "Als het aan het zoet watergebeuren ligt, de grotere akkerbouwers waren meer tegen, terwijl ik aan de twijfelen de kant stond. Verder kom ik min der met de veehouderij in aanra king. Na de verkoop van m'n be drijf heb ik nu niet meer dan 10 ha over en dan is de motivatie minder", aldus de gepasseerde hoofdingelande uit Stavenisse. Nieuweling M. Suuriand uit Sta venisse kreeg de meeste stemmen en werd als eerste hoofdingelande gekozen, de zittende hoofdinge landen L.G Groenewege uit St. Maartensdijk en M.J. de Rooy uit Stavenisse als tweede en derde, alsmede de nieuwelingen L. Hage uit St. Annaland en J.A.C. Gaa keer uit Stavenisse als vierde en vijfde. Reserves zijn - in volgorde van op komst bij een vacature A.C Ge luk en J.H.M. Akkermans, beiden uit Stavenisse en M.C Wielaard uit Stavenisse. Reimerswaal en Tholen werden in het Tholensche Gat symbolisch aan elkaar ver bondenOp de achtergrohd één van de zandzuigers die voor de verdere aanleg van het laatste sluitgat in de Oesterdam zorgt. Advertentie I.M. VERVOLG VAN PAG. 1 en later vertraagde Sluiting van het Tholensche Gat. "Mede door het goede weer konden we in twee in plaats van in drie weken de zanddrempel opbouwen van 5 m - NAP. De leidingen aan de dijk moesten toen versneld worden aangelegd en daarin zaten onvol komenheden. Die strubbelingen' zijn breed uitgemeten door de kranten, maar we hebben maan- dag 20 oktober ook een orkaan overleefd. Als de stormvloedke ring in de Oosterschelde toen niet dicht was geweest, was de ravage enorm geweest. Dag en nacht is er onder erbarme lijke omstandigheden gewerkt. Er is veel van de mensen gevergd en de eer is dan ook aan hen. In de nacht van dinsdag op woensdag konden de eerste waaghalzen, over het sluitgat en nu het verbreden en verhogen van de dctm in volle gang is, kunnen wij er als liefheb bers ook over." Ir. Boon ging nog terug naar de Romeinse tijd en het verdronken land van Reimerswaal om tenslot te te constateren, dat Tholen en Beveland sinds woensdagochtend aan elkaar verbonden zijn. "St. Philipsland zit weer vast aan Tho len en straks ook aan Schouwen- Duiveland, zodat er pp een mooije zondag met de auto een rondje groot Zeeland gereden kan wor den. Het enige wat nog rest is dan een vaste verbinding'met Zeeuws- Vlaanderen. Ik wens de bewoners van Tholen en Beveland toe, dat ze zich met elkaar verbonden gaan voelen. Er is bij de aanleg van de Oesterdam hier en daar een stukje zand naast het tracé gekomen en met mooi weer kunnen ,obk niet- bootbezitters daar genieten", al dus ir. Boon. Hij bood de burgemeesters Van Schets?n(die de van'zijn rugope ratie herstellende burgemeester Van der Munnik verving) en Boer een luchtfoto van het begin van de aanleg van de Oesterdam aan met de toezegging, dat er nog een op name van het laatste sluitgat zou volgen. Burgemeester Boer4 overhandigde ir. Boon een mandje oesters en na mens de gemeente Tholen een fles Smalstads wijn. Beide presentjes waren er ook voor alle werkers' aan het laatste sluitgat. "Het is nog geen zestig jaar gele den, dat het eiland Tholen alleen via water bereikbaar was",\ zo lichtte Van Schetsen dit 'histo risch moment' toe. "Allereerst was er de pont van Tholen naar Halsteren en vervolgens de pont van Oud-Vossemeer naar Nieuw- Vossemeer om maar te beginnen met de vanouds aanwezige ban den met het Brabantse. Ook mef Zeeland waren er verbindingen: het veer van Gorishoek naar Yer- seke en van Stavenisse naar Ou- werkerk.. De rangorde in belangrijkheid kan het beste worden aangetoond door het volgende: in 1928 werd het veer Tholen/Halsteren ver vangen door een brug. Zónder enige twijfel daaromtrent staat daarmee vast, dat het hier om de belangrijkste verbinding van Tho len gaat. Als gevolg van de opkomst van het wegtransport verdwijnen daarna achtereenvolgens de beide veren die geen auto's kunnen ver voeren: eerst het veer StavteAis- se/Ouwerkerk en enige jaren lafer Gorishoek/Yerseker Typerend is, dat het veer Oud- Vossemeer/Nieuw-Vossemeer ge handhaafd bleef tot het door een brug werd vervangen. Stilzwijgend en zonder enig vlag vertoon is de dam naar St. Phi lipsland nog aan de verbindingen toegevoegd en dan nu het herstel van de directe verbinding met Zuid-Beveland, niet meer over wa ter, maar via een vaste dam." De Thoolse loco-burgemeester noemdé het jammer, dat de dam niet veel westelijker was gelegd. "Verkeersmotieven en economi sche voordelen hebben bij de tra cékeuze geen rol van betekenis gespeeld. Toch is 't een aanzienlij ke verkorting van de afstand van Tholen naar het centrum van Zee land en de belangrijke industrie gebieden, meer nog in tijd, dan in kilometers. De dam is gelegd voor een vast waterpeil in het Schelde- Rijnkanaal en een scheiding tus sen zoet en zout water. Tholen hecht trouwens ook grote waarde aan de zoet watermogelijkheden, die mede door deze dam voor de landbouw ontstaan. We hebben ook zeer wel begrip voor de visserij- en milieumotieven.iDaar om kunnen we zeer wel vrede heb ben met een erg oostelijk tracé en de erg krap bemeten Bergse- diepsluis." Volgens Van Schetsen zal de Oesterdam voor de wijde omge ving een enorm grote betekenis hebben, die zelfs ver uitgaat bo ven de directe doelstellingen bij de aanleg zelf. "Niet alleen voor het bedrijfsleven op Tholen, dat nu al lonkt naar bedrijfsontwikkelin gen op en nabij de dam, maar ook voor het bedrijfsleven elders. Op Zuid-Beveland bijvoorbeeld voor de vele bedrijven daar, die hun re laties ook op Tholen hebben, biedt deze dam goede perspectie ven. Ook de recreatie toont grote belangstelling. Daarom is de dich ting van deze dam een historisch moment. Dit feit zal zijn stempel drukken op de verdere ontwikke ling, niet alleen van Tholen, maar van het gehele igebied rondom de ze Oesterdam." De Thoolse loco-burgemeester prees de deskundigheid en inzet van rijkswaterstaat, waarvoor hij zijn grote waardering en erkente lijkheid uitsprak. "Voor Tholen is de totstandkoming van de Oester dam in feite de bekroning van al die Thoolse waterstaatswerken." Burgemeester Boer sprak over een historische maand voor Zeeland: 4 oktober de stormvloedkering en 23 oktober de Oesterdam. "Er is een hoogstandje verricht", aldus de Reimerswaalse eerste burger, die zijn diep respect betuigde voor het bedwingen van de natuurele menten voor de veiligheid van de mensen en de economische belan gen. "De Oesterdam heeft wat in de schaduw van de stormvloedkering moeten leven, maar er staan hier vandaag toch twee blije gemeente besturen", zei burgemeester Boer. "Tholen en Reimerswaal voelen zich nauw verwant en de band zal nu nog inniger worden. We heb ben allebei drie wethouders en ook van dezelfde politieke kleur: PvdA, SGP, CDA. We hebben dan ook geen enkel bezwaar tegen het aan elkaar vastknopen van on ze gemeenten. Tholen hoort er als Zeeuwse gemeente bij. Eén streek kijkt met jaloezie naar ons: Zeeuws-Vlaanderen." De Reimerswaalse burgemeester feliciteerde ook zijn eigen ge meente in verband met de visserij- belangen(Yerseke). "De kwaliteit van het water kan tenminste be houden worden en nu de beroeps vaart in het Schelde-Rijnkanaal gescheiden is, hoeft de visserij niet meer de gevolgen van een scheepscalamiteit te vrezen", zei dhr. Boer. Hij liet weten, dat het gemeente bestuur van Reimerswaal de sug gestie van ir. Boon voor een rond je groot Zeeland al op kleinere schaal in de praktijk had ge bracht, maar dan wel op de fiets in plaats van per auto. Vanaf de Molenplaat reden de gasten naar de Oesterdam. De Reimerswalers met mensen van rijkswaterstaat via de Bevelandse kant, de Tholenaren met anderen van rijkswaterstaat via de Thoolse kant. De drie wethouders en de gemeentesecretaris waren op de regen- en hagelbuien en stormach tige wind voorbereid. In hun gele regenpakken liepen ze naar het midden van de zandsluiting, ter wijl er uit de leiding nog zand spoot en bulldozers door het wa ter reden. Met het stevig aantrek ken van vastgeknoopte touwen werd de nieuwe verbinding sym bolisch kracht bij gezet. Het wordt nog 1988 voordat provin ciale waterstaat de weg over de Oesterdam klaar zal hebben. Ook de Thoolse aansluiting is nog lang niet gereed. Dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen, M. Krijger van rijkswaterstaat, wethouder L.J, Koopman, loco-burgemeester P. van Schetsen, gemeentesecretaris T.C. Benou en wethouder J. Versluijs lopen op één van de twee perskades van het laatse stukje Oesterdam richting Zuid-Beveland. Rechts een deel van het Tholen sche Gat, dat volgend jaar het zoete Zoommeer gaat vormen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 13