Tholen vast aan Beveland Restaurant bij Oesterdam Zandbed weg van Tholen-Flipland ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Stormschade zeeWering Stavenisse AI GtF.MENE ZEF.UWSE/MIDDF.I .BI JRO Pzem-nota 20% lager DE EENDRACHTBODE DE EENDRACHTBODE 11 Taal van moeder Kostelijke voordracht Novotel Met het oog op de aanleg van een goede verbinding met de parallelweg tussen Tholen en St. Philipsland wordt het wegcunet alvast op hoogte gebracht met zand dat bij de Philipsdam over is. Philipsdam VERVOLG VAN PAG. 1 Door de tegenslagen met de lei dingen en zandzuigers moesten ook de machinisten van de bull dozers aan de Thoolse dijk vanaf zaterdag vele uren in de schaftkeet doorbrengen. Eén van hen, Adrie Moerland uit Anna Jacobapolder, zat qua afstand nog het dichtstbij, maar hij mopperde ook. Een hele dag wachten op de winderige dijk De eerste wel bijzonder hevige na jaarsstorm noodzaakte al zo spoe dig na de ingebruikname de schui ven te sluiten van de pijlerdam in de Oosterschelde. Nu was dat toch de bedoeling vanwege de afslui ting van het Tholense Gat, maar ook zonder die bijkomstigheid of hoofdzaak was die veilig heidsmaatregel toch nodig. Terwijl op Tholen een vijftal bo men op verschillende plaatsen doorgang van de openbare weg versperden en na politie controle werden geruimd en bij de Touwslagersdreef een caravan op een auto klapte, kwam er ook wat schade aan de zeewering bij Stave nisse, zo werd ons van water schapszijde meegedeeld.Dat ge beurde aan de zeewering van de Oud-Kempenhofstede in de om geving van camping Quaak. Door de lage waterstand in de Ooster schelde na sluiting van de schui ven, kwam de stormaanval veel meer op de teen van de zeewering. Het water stond immers maar rond of beneden n.a.p. Hoewel het waterschap vele kilometers van de zeewering met beton had ingewassen, werd van hogerhand een nog lagere voorziening niet nodig geacht. Normaal zal ook de sluiting van de schuiven met een zo lage waterstand als nu voor het Tholense Gat nodig was, niet ge beuren. De stormaanval veroor zaakte nu echter wel dat 60 m2 Vilvoortse (Belgische witte) steen in de vernieling ging, evenals nog 15 m2 daarboven gelegen basalt, dat wegzakte. Herstel met puin storten en herplaatsen van Vil voortse en basalt is daar dus no dig. Overigens is de séhade wel tot dit punt beperkt gebleven. VERVOLG VAN PAG. 9 Fluplanders om na te gaan, welke woorden uit het dialectenboekje niet voorkomen in het Zeeuws woordenboek en dat haar te wil len doorgeven. De pluim die zij ën haar medewerkster op de hoed kreeg, wilde ze toch ook door schuiven naar allen die op een of andere wijze aan het nieuwste boekje hadden bijgedragen. Uitgever J. van der Peijl dankte voor opdracht en medewerking, waarin hij ook boekhandel Heij- boer te Sint Annaland betrok voor een gegarandeerde afname. Hij las voorts een stukje uit het nieuwe boekje van Piet van Wes ten v.h. Oud-Vossemeer, waar kerk en kermis buren zijn. Nadat de commissaris der konin gin het eerste exemplaar van "Di alect op Tholen en Sint Philips- land" uit handen van mevr. Van den Broecke kreeg aangeboden, zei Zeelands gouverneur, hoe hij en zijn vrouw elk jaar met veel ge noegen de dialectdag bijwonen. Daarbij valt op, dat de taal van moeder veel ontspannender leeft. Het brengt een losse sfeer. De moerstaal is het beste om de ge voelens te ontlasten. Al kon de commissaris dan veel eerder het Zwols dan het Zeeuws dialect spreken, verstaan kan hij het wel en hij verzekerde de aanwezigen ook van het Thools boekje, even als zijn vrouw volop kennis te zul len nemen. Het ochtendprogramma werd besloten met een voordracht "Van d'Ee tot Hontenisse" ge schreven door professor Van Houte. Het werd professioneel voorgedragen door mevr. E. Schippers-Le Bleu uit Zeeuws- Vlaanderen. In dat sappige taaltje werd een episode verhaald uit het leven van een slagersechtpaar, dat een Solexje aanschafte, maar dat pakte met name voor de vrouw van de slager verkeerd uit. Toen werd ook de titel van de voor dracht pas duidelijk. Het werd door de aanwezigen een bijzonder gezellig half uurtje. Die ontspan ning was er ook nog na de lunch, toen een lezing werd gehouden over "Het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten Zeeuws- Vlaanderen hoort erbij". Er werd een Thoolse bijdrage geleverd door de dames Greet Hoogedeure-Kievit en Bonnie Joosse-Renes en de pianiste van Capri('t)olen Honk Meijlink met "Zeeuwen door de eeuw. De heer Steijns bracht "Geertje goa te biechte" op de planken, de be heerder van "De Vroone" be lichtte vanuit zijn beleving 10 jaar dialectdag en Engel Reijnhoudt gaf nog een paar liedjes ten beste af, waarvan men bij het laatste het refrein kon meezingen. Een kort slotwoord kwam van ir. Geuze, die iedereen dankte voor de geleverde bijdrage aan boek werk en aan dialectdag. zonder koffft of warm eten, het zat niet mee. Een jonge Bergenaar stond zich echter aan de Thoolse dijk te ver bijten dat het werk al zover was. Van hem mochten alle zandzui gers stuk blijven omdat Bergen op Zoom over water moeilijker be reikbaar is na sluiting van het Tholensche Gat. Inwoners van Oud-Vossemeer zullen door het ontstaan van het zoete Zoommeer hun lamsoren en zeekraal op de schorren ook gaan missen. Daarvoor komt dan een nieuwe verbinding met overige Zeeland via de Oesterdam in de plaats. De omvangrijke werken genoten gro te belangstelling en zaterdag wer den er in de Veerweg dranghek kens gezet omdat eerder de aan- voerroute met aan beide wegzij den geparkeerde auto's verstopt was. Ook bij Strijenham hield de politie zondag auto's tegen. Veel mensen waren getuige van de aan leg van het laatste onderdeel van de Oesterdam. Bodembescherming. Het provin ciaal bestuur wil 85.000 gulden beschikbaar stellen om op de tweede afdeling van de provinciale griffie een HBO'er aan te trekken. Per 1 januari 1987 zal de Wet bo dembescherming in werking tre den, waaruit een aantal nieuwe ta ken voortvloeit. Bij het haventje van Strijenham te Poortvliet wordt geprobeerd een lek in de zandleiding naar het Tholensche Gat te dichten. Staande links laadschop- machinist Adrie Moerland uit Anna Jacobapolder. Bij Strijenham werd een nieu we aansluiting op de superzuiger Aquarius gemaakt omdat de leidingen verderop richting de woning van J. Meyll en het oude stoomgemaal door grote lekverliezen losgekoppeld waren. Een kraan op de eerste aanzet - vanaf de Thoolse kant - van het laatste deel van de Oesterdam-aansluiting. Na vele tegenslagen was het wachten op de zandpro- duktie voor sluiting van het Tholensche Gat. Aan de overkant het werkeiland met de Bergsediepsluis. De nieuwe aansluiting voor de superzuiger Aquarius(op dè achtergrond) ligt ge reed bij de haven van Strijenham. De drijvende leiding moest er nog aangekop peld worden om het Tholensche Gat verder te kunnen dichten met zand. Dhr. P. Schot van Hof van Hol land uit Tholen heeft bij het ge meentebestuur een plan ingediend voor de bouw van een restaurant met tentoonstellingsruimte bij de Oesterdam. De Thoolse architect J. Boelhou wers ontwierp het plan. "De be doeling is, dat het een uitspanning wordt met sociaal-culturele eigen schappen", aldus dhr. Boelhou wers. "Een visrestaurant voor ze ventig mensen met als trekpleister een tentoonstellingsruimte van 100 m2. Er komt een verwarmd terras om in het voor- en najaar buiten te kunnen zitten. Het uit zicht zal een soort Panorama Mesdag zijn. Rondom kijk je uit over het water." Het gebouw komt, vanaf de Thoolse zeedijk gezien, aan de overkant van de Bergse Diepsluis, in de knie van de Oesterdam. Er is vanaf dat punt een direct uitzicht op Yerseke. De initiatiefnemers verwachten daar veel dagjesmen sen per auto en fiets en ze hopen ook wel op bruiloften. Over het plan van Novotel om op het schiereiland voor de rede van Tholen een hotel met 40 bedden te bouwen, is nog geen nader nieuws bekend. De door de raadscommis sie ruimtelijke ordening gevraagde meerdere gegevens zijn nog niet binnen. Novotel vertaalt het eigen marktonderzoek voor openbaar gebruik. Volgens de Kamer van Koophan del blijkt er op grond van onder zoek nog behoefte te bestaan aan hotels, die wat betreft aanbodni- vtau afwijken van de aanwezige hotels. Dat vergroot de keuzemo gelijkheden voor hotelgasten. De overheid heeft volgens de KvK een voorwaardescheppende taak. "Het is uit den boze, dat hotel- nieuwbouw een gemeentelijke prestigezaak wordt. Uit concurrentie-overwegingen dient uiterst zorgvuldig omgegaan te worden met financiële steun aan individuele bedrijven. Ten behoe ve van de hotelsector is vooral een gerichte groei van het congrestoe- risme gewenst. Nieuwe bedrijven dragen bij tot de versterking van de economische structuur en de toeristische sector is in het Zeeuw se een bedrijfstak met groeimoge lijkheden", aldus de KvK. Kookcursus. Het V.J.V.- Vormingscentrum "Den Singel" in Bergen op Zoom heeft nog ruimte bij een aantal cursussen. Zo is er een basiscursus koken, be doeld voor mensen die begeleid moeten of willen worden bij het zelfstandig gaan wonen. Verder zijn er cursussen autotechniek, middenstand, creativiteit en basis educatie Engels. Wijn- en bierkampioen. Zaterdag vindt in De Vroone het Zeeuws kampioenschap voor amateur- wijnmakers en bierbrouwers plaats. Van 11 tot 1 uur worden de flessen ingeleverd, waarna om 7 uur de keurmeesters de inzendin gen bespreken. Inlichtingen: 01100-27043. WINKELUrr VOOR Tf NIEUWE VIDEO? giecentrale wordt tegen conventio nele brandstofprijzen verkocht en omdat die dalen, zal het resultaat De lage prijzen van stookolie en kolen en een verdere daling van de koers van de dollar zal volgens de PZEM in 1987 voor de gemiddel de kleinverbruiker een voordeel opleveren van circa 20% op zijn energierekening. Gezien de zeer sterke daling van de olie- en gasprijzen rekent de PZEM dit jaar op een fors verlies •van 34 miljoen gulden, terwijl maar van een tekort van 4.4 mil joen was uitgegaan. Een deel van de kilowatt-uren van de kernener- op brandstoffen dit jaar 53 mil joen gulden lager uitvallen dan in 1985. De produktie- en distribu- tiekosten zullen daarentegen 6 miljoen gulden of 2% hoger zijn. Wel wordt weer een goede be drijfstijd van de kerncentrale in Borssele voorzien: 81%.Twee mil joen gulden aan buitengewone lasten komen van het stoppen van het gemeenschappelijk bouwbu reau kernenergiecentrales na de ramp in het Russische Tsjernobyl. Vorig jaar waren de buitengewone lasten 16 miljoen hoger. Volgend jaar verwacht de PZEM winst noch verlies door de samen werking van de landelijke energie- produktiebedrijven binnen de SEP met onderlinge koop en ver koop van elektriciteit tegen genor meerde vergoedingen. Er komt een zakelijker opstelling met ver hoging van de doelmatigheid. Af nemers zullen via de tarieven die kosten betalen die zij individueel of als groep veroorzaken. Door voortgaande energiebespa rende maatregelen verwacht de PZEM volgend jaar een daling van het gasverbruik van ruim 6%. Er is ook van 3010 in plaats van dit jaar 3238 graaddagen uit gegaan. Voor de per jüli 1987 in gebruik te nemen kolencentrale(omgebouwd van olie/gas) zullen negen nieuwe werknemers nodig zijn. De in vesteringen stijgen met 17 tot ruim 94 miljoen gulden. Daarin zit 12 miljoen voor aankoop van terreinen en 17 miljoen voor grote bouwprojecten. "We denken een stap vooruit", al dus Th. Moerland van provinciale waterstaat, "maar verwezenlij king van het plan is afhankelijk van de beschikbare financiën." Wie vanaf de Broekseweg bij Oud-Vossemeer naar St. Philips land rijdt, kan de indruk krijgen, dat de betere verbinding dit jaar nog een feit is, maar zover is het nog lang niet. De pacht van de desbetreffende landbouwers is wel opgezegd, maar alleen om het overtollig zand kwijt te kunnen. De hv.idige weg naar de Krabben- kreekdam is erg slecht. "Door het zware verkeer brokkelt het asfalt af en de weg wordt steeds smal ler", aldus Moerland. "Bij pro vinciale waterstaat is de situatie bekeken en verbreden zou geld weggooien zijn. We moeten ge woon een goede secundaire weg aanleggen met een parallel weg/fietspad. Door de toestand van de weg, het toenemende ver keer na gereedkoming van de Phi lipsdam en het overschot aan zand, is de zaak in een stroom versnelling gekomen." Provinciale waterstaat krijgt er door de bijkomende werken aan de compartimentingsdammen ruim 15 km weg bij. De weg naar de Philipsdam is al een eind ge vorderd, gedeeltelij k(het eerste stuk vanaf de Rijksweg bij St. Philipsland, vlakbij de afslag naar Tholen) zelfs voorzien van een toplaag. Het rijk is bezig de glooiingen te maken van het on langs opgespoten gedeelte in 't Slaak. Rond 1 november moet dat klaar zijnj" waarna de weg verder aangelegd kan worden. Tot aan de Krammersluizen kan er dan geas falteerd worden. Het gaat om een hoofdrij- baan(autoweg) van 7.5 m breed op de kruin van de Philipsdam en een fietspad, tevens te gebruiken voor langzaam verkeer, met een breedte van 3.5 m. Waar de parallelweg niet kan worden afgesloten voor autoverkeer, wordt de breedte 4.5 m. De werken aan de S 5 zullen naar verwachting in de zomer van 1987 gereed zijn. Dan is inmiddels ook de Kram mer afgesloten. Daar moeten in de oprit naar de brug over het sluiscomplex ophogingen worden aangebracht met een hoogte van 20 m, waarbij zettingen van de ondergrond zullen optreden van circa 2 m. Met het aanbrengen van de verhardingen op die oprit wordt daarom gewacht tot een zo laat mogelijk tijdstip. Waarschijn lijk breekt dat aan als de brug over het sluiscomplex klaar is, in het voorjaar van 1988. Volgens de huidige planning zal de weg over de Philipsdam medio 1988 gereed zijn. De Philipsdam kost de provincie 6.3 miljoen gulden, waarvan vorig jaar vier ton is besteed en dit jaar 4 miljoen uitgegeven zal worden. Voor 1987 is 6 ton uitgetrokken en voor 1988 nog 1.3 miljoen gulden. Twee auto's botsten vrijdagavond omstreeks kwart voor negen tegen el kaar op de splitsing van de Rijksweg bij St. Philipsland met de dam naar het eiland Tholen. Mevr. J.D. verleende - komende vanaf Tholen - geen voorrang aan de van rechts uit de richting Steenbergen naderende A.J.J.. Beide bestuurders wonen in St. Philipsland. De auto van J. raak te de wagen van D. aan de achterkant, waarna die laatste auto een ver keersbord ramde en tegen een lantaarnpaal botste. De materiële schade was groot. Een inzittende van de auto van J. leek eerst een gebroken neus te hebben, maar de verwondingen vielen mee. De anderen kwamen met de schrik vrij. De politie leidde het verkeer tijdelijk via het fiets pad. Een kraanwagen uit Steenbergen sleepte de vernielde auto's weg. Op de voorgrond de auto van J. en linksachter met enkele omstanders de wagen van D.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11