H. Venekamp verrast door hulde Vrouwen in tel bij het arbeidsbureau Verkiezingen waterschap in teken van zoet water Aanleg Oesterdam gaat fantastisch MAZGAN PERZEN BOUMAN POTTER ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Zilveren leraar biologie en Nederlands Thoolse mavo Irene 27 cent OPHEFFINGSUITVERKOOP Topsails wind in de zeilen Donderdag 16 oktober 1986 42e Jaargang no. 48 Loop voor Nepal Mavoleraar H. Venekamp uit Tholen is door zijn ei gen vierde klas met een boeket bloemen en een kistje wijn gefeliciteerd ter gelegenheid van zijn 25-jarig on- derwijsjubileum. Officieel werd dit niet gevierd, maar de leerlingen lieten deze mogelijkheid om hun leraar te huldigen, niet schieten. Geen flats Directeur Van der Male wijst kritiek af Scheepsongeluk bij Stavenisse van 30 tot 60% korting op alle handgeknoopte kleden Wassenaarstraat 42, Bergen op Zoom, tel. (01640) 3 72 18. Bindingen Biologie Cultuur DEZE WEEK: Stavenisse 107, St. Annaland 130 stembevoegden De verkiezingen van woensdag a.s. in district I(St. Annaland en Stavenisse) van het waterschap Tholen, staan in het teken van zoet water. Er is 300.000 gulden uitgetrokken voor een studie naar de voor- en nadelen, waarna de hoofdingelan den van het waterschap beslissen. Dan wil J.H.M. Akkermans een stem in het ka pittel hebben. Burgemeesters Akkerbouwers Tuinders In principe voor Vechten Beserves Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Hoofdredacteur W. Heijboer Iedereen zal bij het vernemen en zeker bij het zien van de gevolgen van de aardbeving in El Salvador geschokt zijn. In enkele seconden heeft zich daar een drama vol trokken, dat vergelijkbaar geacht kan worden met wat het zuid westen van ons land in februari 1953 is overkomen. Het aantal slachtoffers zal in dat verre land niet minder zijn dan destijds in Nederland. Van alle kanten is hulp geboden, waarbij ons land en zeker het Rode Kruis niet ach terblijft. Ondertussen zit onze provincie in de slotfase van de actie Zeeland helpt Nepal. De nood is daar van dien aard, dat onze provincie een zodanig bedrag bijeen wil krijgen, dat er 100 schooltjes gebouwd kunnen worden. Zowel bij bedrij ven als particulieren willen de or ganisatoren de actie nog eens ex tra stimuleren. Zo zijn voor zater dag 25 oktober alle scholen bena derd om mee te doen aan de loop voor Nepal. Op 25 plaatsen kan men terecht en familieleden of kennissen kunnen de schooljeugd voor elke gelopen kilometer beta len ten bate van Nepal. De op brengst wordt 7 november tijdens de slotmanifestatie in Middelburg bekend gemaakt. De zangeres Marie Cecile Moerdijk verleent daaraan haar medewerking. Coördinatrice Jantien Kuiper re kent op veel medewerking van be drijven en particulieren. Wat hier al jaren ruim voor handen is op onderwijsgebied, ontbreekt in Ne pal in de eenvoudigste vorm. Commissaris der koningin Boer den heeft bij het begin van de ac tie al een beroep gedaan op de Zeeuwen deze actie te ondersteu nen. We willen die oproep bij het in gaan van de slotfase Zeeland helpt Nepal onderstrepen. Stelt ook de Thoolse en St. Philipslandse kin deren niet teleur als ze volgende week zaterdag een bijdrage vragen voor hun leeftijdsgenootjes in Azië. De scholieren kunnen vijf of tien kilometer lopen. Iedereen zou het eigenlijk moeten zien, hoe de jeugd in Nepal geholpen kan wor den als u volgende week onze jeugd niet teleurstelt. Gelukkig als men de mogelijkheid nog heeft om hen die hulp behoeven, te hel pen. Helpt u voor ditmaal de kin deren in Nepal. (G.H.) Dhr. Venekamp wees het aanbod van het gemeentebestuur voor een receptie af. Graag had hij het geld besteed aan de actie Zeeland helpt Nepal, maar dat vonden b en w van Tholen niet goed. Venekamp beperkte de jubileumviering tot een feestelijke koffieronde voor de collega's van de gemeentelijke mavo, sinds augustus onderdeel van de Thoolse scholengemeen schap. Donderdagmiddag bracht Tanja Lindhout bij het begin van de les de felicitaties van de vierde klas- sers over onder aanbieding van bloemen en wijn. Venekamp toonde zich verrast, maar ingenomen met die sponta ne hulde. Hij begon zijn onderwijsloop baan in het Drentse Grollo, z'n geboorteland. Twee maanden gaf hij daar les op een twee mans la gere school voordat hij een jaar in militaire dienst ging. Toen had een lagere school in Overschie hem nodig. Venekamp woonde drie jaar in Rotterdam op kamers en toen hij samen met een Veenen- daalse verpleegster trouwplannen maakte, stond er één ding vast: ze zouden nooit een flat bewonen. Dat betekende solliciteren naar plaatsen waar geen hoogbouw was: o.a. Tholen, waar de gemeen telijke ulo een vacature had. "Burgemeester Van Boeijen en di recteur Van Trigt kwamen op m'n lagere school in Overschie kijken en dat is blijkbaar goed bevallen, want ik werd benoemd. Er was Directeur J.P.M. van der Male van het arbeidsbureau Tholen wijst kritiek van de Thoolse werkgroep emancipatie af, dat zijn bureau, weinig voor vrouwen zou doen. "We hebben wel degelijk een ac tief vrouwenbeleid", aldus Van der Male. "Ten eerste werken op ons eigen kantoor drie vrouwen in deeltijd(tot 1 oktober waren dat er vier) naast drie mannen in volledi ge dienst. Voor het gewest Goes(Tholen, Goes, Zierikzee) is dit jaar 400.000 gulden beschik baar voor het plaatsen van herin tredende vrouwen. Aan Tholen zijn drie arbeidsplaatsen toegewe zen. Inmiddels zijn vier vrouwen via de werkverruimende maatre gel als parttime kracht geplaatst. Verder worden zowel mannen als vrouwen geschoold. Er zijn ver schillende vrouwen opgeleid als tekstverwerkster. Bij de studie kostenregeling speelt het ar beidsmarktperspectief een rol. In het eerste halfjaar zijn diverse vrouwen via het arbeidsbureau bij bedrijven geplaatst." Van der Male bestrijdt voorts, dat het werkloosheidspercentage voor vrouwen 25.6% bedraagt. "Van januari tot en met juli lag het op Tholen/St. Philipsland tussen de Veiling Sint Annaland, dinsdag 15 oktober. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 18,60-19,60. Aanvoer 119 ton. Bintje gewoon 15-21, bonken 23-24, kriel 30-67, irene 20-27, bildstar 27-28, eigenheimer 31. Aanvoer 60 ton. 10 en 12%, terwijl het landelijk 17% was", aldus de directeur van het arbeidsbureau Tholen. Door nog onbekende oorzaak is een schip bij de ton Keeten 14 ter hoogte van Stavenisse omhoog ge varen en geplooid, waardoor 500 liter nafta in het Oosterscheldewa- ter terecht kwam. Volgens de rijkspolitie te water heeft dit geen nadelige gevolgen gehad voor het milieu. Nafta stinkt verschrikke lijk, maar verdampt snel. Het ongeluk gebeurde vrijdag morgen omstreeks half negen. De Godfried J. van G.J. Klooster uit Terneuzen zat helemaal aan de verkeerde kant van het vaarwater, tussen de ton en de wal van Schouwen-Duiveland in. De 1300 ton metende tanker, geladen met 760 ton nafta, probeerde op eigen kracht van de zandplaat af te ko men. Dat lukte niet. Door de ma- noevres spoelde wel een hoop zand onder het achterschip weg. Bij laag water kwam er toen zo veel kracht op het schip te staan, dat een paar tanks lek sloegen. De lading werd overgepompt in lege tanks van de Godfried. Twee sleepboten, waaronder de Zephy- rus van J. v.d. Berge uit Stavenisse, trokken de Godfried los vrijdaga vond rond acht uur vlot. Later werd de nafta overgeslagen in een ander schip, de Indus. De blus boot Furie III was daarbij. Aan de Schouwse kant was de brand weer met meetapparatuur aanwezig. Vrijdag en zaterdag tussen 13.00-17.00 uur. ons al een rijtjeswoning toege zegd, toen we via een collega hoorden dat de voormalige ambtswoning van burgemeester Van der Hoeven aan de Boter markt beschikbaar kwam. Een heel groot, oud huis en dat von den w.e plezierig." Venekamp wilde eigenlijk maar een paar jaar in Tholen blijven. "Na drie jaar zou ik teruggaan naar Drente om hoofd van een la gere school te worden. Ik wist al welke, maar het beviel zo goed in Tholen(ons huis, bootje en het water dat je in Drente niet hebt), dat we zijn blijven hangen. We kregen ook andere bindingen met deze gemeenschap." Bij z'n komst naar de Thoolse ulo in 1965 gaf Venekamp allerlei vak ken: Nederlands, aardrijkskunde, geschiedenis, rekenen, tekenen en biologie. Als onderwijzer met hoofdakte was hij daarvoor be voegd. De ulo telde twee grote brugklassen en in 1975 kwam de inmiddels in gemeentelijke mavo veranderde school aan de Jan van Bloisstraat iets boven de 200 leer lingen. In juni van dit jaar waren dat er zo'n 120, waarna de gem. mavo opging in de Thoolse scho lengemeenschap. «gSL 0 "Ik had nergens op gerekend", zei mavo-leraar H. Ve nekamp, toen vierde klassers van de gem. mavo hun klasseleraar huldigden ter gelegenheid van zijn 25-jarig onderwijsjubileum. Daarvan werkte hij 21 jaar in Tholen. In zijn klas hangt al tien jaar een Jan van Gent, afkomstig uit de Hollairepolder bij Oud- Vossemeer. dat commissaris der koningin Boertien kwam - lid van provin ciale staten. Hij gaf avondcursussen Neder lands en biologie en was in zijn vrije tijd natuurvorser. Zijn unie ke diaserie van een broedende kie kendief in het natuurgebied Ram- megors bij St. Philipsland ver toonde hij al voor menige vereni ging. Venekamp verzorgde ook le zingen en rondleidingen, want na tuur en milieu gaan de zilveren bi ologieleraar bijzonder ter harte. de leerlingen beter leren kennen en moet je ze meerdere uren les geven." Venekamp is 'handelsreiziger in lesSen' geworden. Hij geeft biolo gie/kennis der natuur aan de brugklassen in de l.t.s. te St. Maartensdijk en d< l.h.n.o. in Tholen en daarnaast nog Neder lands aan de 2e en 4e klas van de mavo. Advertentie I.M. Een hele periode gaf Venekamp alleen biologie. Daarnaast was hij schooldecaan, terwijl ook het ex periment funderend onder- wijs(ForT) veel tijd opeiste. Later kwam er weer Nederlands bij en dat vond hij heel plezierig. "Bio logie krijgen de leerlingen maar twee uur per week en Nederlands vier uur. Als schooldecaan wil je De leraar was ook op andere ter reinen actief. Hij was bij de orga nisatie van Tholen 600 jaar stad betrokken, haalde via de ZVU/stichting cultuurspreiding Zeeland(later Uit op Tholen) cul turele programma's naar de hal van het stadhuis, richtte in 1970 -..WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. met Bert Broekhuis een afdeling van de PvdA op(in de gemeente raad goed voor twee zetels) en werd in 1974 - in hetzelfde jaar Om in het eigen gebouw aan de Nijverheidsweg meer produktie- ruimte te krijgen, heeft Top- Sails(voorheen Gaastra Zeeland) in het tweede bedrijfsverzamelge bouw van het ondernemerscen trum te St. Maartensdijk meer op slagruimte gehuurd. Een kleinere hal in het eerste bedrijfsverzamel gebouw is ontruimd, maar Macro Coating Industrie benutte die ruimte direct voor uitbreiding van de produktie van hoogwaardige coatings voor de petrochemische industrie. MCI huurde daar al een hal. TopSails heeft tijdens de sport- beurs Ipso in München dermate succes geboekt, dat de produktie uitgebreid moet worden. Naar 22 landen worden de kwalitatief en technisch op zeer hoog peil staan de surfzeilen nu uitgevoerd. Daar onder zijn de Verenigde Staten, Canada en sinds kort Japan. Het personeelsbestand is inmid dels gestegen tot ruim negentig. Loop voor Nepal Topsails wind in de zeilen Leraar venekamp 25 jaar in het onderwijs Zoet water beïnvloedt water schapsverkiezingen Arbeidsbureau wen niet vergeet vrou- Minder mensen op Tholen Boeven bij kinderboekenweek De Vosmeerse taptoe staat er nu wel in Toneeldag in De Stoelemat Brommers moeten worden na gezien Vierde lustrum Sint Philipsland Maranatha Kwaliteit bij de Vogelvrienden Tholense Boys stunt bij Noad Met Louis van Dijk en Man nenkoor kan het niet stuk Piloot vlucht Suurland in vogel- TIJD IS HET KOST BAARSTE GOED, MAAR NIET VOOR GELD TE KOOP Dit nummer pagina's bestaat uit 16 Hij heeft zich als hoofdingelande voor de ongebouwde eigendom men kandidaat gesteld, waardoor de verkiezingen nodig zijn. In de districten III(Tholen/Poortvliet) en V(St. Philipsland) is er maar één lijst ingediend, zowel voor het ongebouwd, het gebouwd als de waterkwaliteit, zodat verkiezingen daar overbodig zijn. Per district zijn er vijf hoofdinge landen voor de ongebouwde ei- gendommen(grond). In district I zijn er maar vier, zodat er 1 vaca ture is, maar A.A. Geluk uit St. Annaland is gezien de leeftijds grens van 65 jaar niet meer her kiesbaar. De sluiting van het Tholense Gat, vlakbij de zeedijk aan de Veerweg bij Tholen, trekt veel belangstelling. "Het gaat fantastisch met de aan leg van de Oesterdam", zegt voor lichter Jan van Gorp van rijkswa terstaat. "De zuigers leveren een enorme produktie en door het mooie weer blijft het zand goed liggen. We zijn een week eerder dan gepland." De Sliedrecht.27 en de Zuiderklip leveren met z'n tweëen 8500 m3 zand per uur. Zaterdag komt er een flinke zuiger bij: de Aquarius. Die kan de door de Sliedrecht 27 en de Zuiderklip opgespoten dam men verder uitbouwen. Het werk gaat dag en nacht door. Zondag avond of maandagochtend gaat het Tholensche Gat dicht. Daar voor gaat de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde zaterdagmiddag om vier uur 40% dicht(momenteel is dat al 20%) en zondagavond of maandagmorgen gaat de pijlerdam voor 24 tot 36 uur 100% dicht. Met het opspui ten komen de dammen steeds ver der naar elkaar toe. Het zand komt 2 1/2 tot 3 m NAP te liggen. Dinsdagmiddag, omstreeks half drie, zullen de burgemeesters»van Tholen en Reimerswaal nog een officieel tintje aan de komende verbinding van Tholen met Zuid- Beveland geven. De sluiting van het Tholensche Gat, de laatste opening in de Oesterdam, is tot op heden boven verwachting verlopen. Er is weinig stagnatie. Alleen heeft een zuiger nog de tweede en enig overgeble ven elektriciteitskabel van de Thoolse kust naar het Oesterdam- werkeiland met z'n anker kapot getrokken. Vorige winter was de eerste al onklaar geraakt. Voor het bedienen van de Bergse Diepsluis is een noodaggregaat in geschakeld. Voorts is een meet- paal voor de stroomsnelheden aangevaren. De zandsluiting van het Tholen sche Gat trekt veel belangstelling. Dankzij het mooie weer gaan veel mensen op de fiets via de Veerweg in de buurt van het Stenen Kruis kijken. Naast de grote zuigers va ren er kleinere boten die constant peilingen uitvoeren naar de lig ging van het opgespoten zand. Twee keer per dag wordt de Thoolse oever gecontroleerd. Bin nen enkele dagen is Tholen met Zuid-Beveland verbonden. De drie zittende hoofdingelanden, L.C. Groenewege uit St. Maar tensdijk, M.C. Wielaard en M.J. de Rooij uit Stavenisse, kunnen woensdag wel herkozen worden. Vierde kandidaat is M. Suurland, Stavenisse 5. A.C. Geluk, St. An naland 6. J.A.C. Gaakeer, Stave nisse 7. L. Hage, St. Annaland. Elke kandidatenlijst moet worden ingediend door grondeigenaren die bij elkaar tenminste tien stem men vertegenwoordigen. Voor lijst 2 van de zittende hoofdingelan den is getekend door gezworene J.C. Kooijman, A.P. de Graaf, W. Snoep, Jac. Kaashoek en P. Paape uit St. Annaland alsmede A. Stoutjesdijk, fa. W.A. Steendijk, H. Gaakeer, J.L. van Putte en M.C. v.d. Slikke uit Stavenisse. Lijst 1 met als enige kandidaat J.H.M. Akkermans uit St. Anna land is ingediend door H.N.F.P. Brooijmans, M.M. de Rooij, A.A. van Luijk, J.W. Elenbaas, C.W. Heijboer, J.B. Moerland, A.C. Wessels, A. van Iwaarden c.s. en M.P. Mosselman, allen uit St. An naland. De glastuinders zijn hierbij sterk vertegenwoordigd, naast telers van vroege aardappelen en bloem zaden, een fruitteler en één grote re akkerbouwer zoals Akkermans zelf. Lijst 2 is ingediend door vertegen woordigers van grotere en kleinere akkerbouwbedrijven, maar geen tuinders of fruittelers. Op de kan didatenlijst staat als zevende wel tuinder L. Hage, die in de studie commissie zoet water zit. "De zoet water problematiek speelt een belangrijke rol bij deze verkiezingen", zegt Akkermans. "In principe ben ik voor, maar op financieel verantwoorde wijze. Als 't 100 gulden opbrengt en het kost 100 gulden per hectare, dan ben ik voor. Met zoet water schep je mogelijkheden om te intensive ren en voor wisseling van teelten. Het is ten gunste van de levensvat baarheid van landbouwbedrijven. Als 't positief resultaat echter maar 40 gulden is en de kosten toch 100 gulden, dan ben ik er niet voor." De St. Annalandse akkerbouwer zegt zich niet uit onvrede met de 'zittende' lijst kandidaat gesteld te hebben. "Ik had belangstelling voor het waterschap en infor meerde bij een hoofdingelande naar de kandidaatstelling. Zonder ruggespraak met de ingelanden was de lijst echter al samen gesteld. 't Was weer zoals vanouds gegaan. Men weet niet beter of in het Thoolse is er maar één kandi datenlijst." Akkermans ziet de kandidaatstel ling als de enige mogelijkheid om als ingelande invloed uit te oefe nen. "Binnen de ZLM St. Anna land, waarvan ik bestuurslid ben, hebben we altijd voor zoet water gevochten. De St. Annalandse on dernemers zijn nu echter weinig actief in het verdedigen van hun belangen. Ze laten kansen liggen. Je moet ervoor vechten als je iets wilt bereiken en niet anderen laten beslissen." De enige kandidaat van lijst I vond zijn tegenwicht tevens nodig om St. Annaland meer invloed te geven. "Op lijst II staan er vier mensen uit Stavenisse bovenaan en de vijfde is nog op de rand van Stavenisse/ St. Annaland. Een re delijke verdeling, een evenredige vertegenwoordiging was op z'n plaats geweest", aldus Akker mans. De 237 stemgerechtigden uit dis trict I hebben minimaal 2 ha grond in eigendom. Wie 6 ha be zit, mag twee stemmen uitbren gen, 16 ha drie, 31 ha vier en 51 ha vijf stemmen. Dat is in dit district het maximum, maar het meervou dig stemrecht gaat door tot 176 ha of meer met tien stemmen. Er zijn ook verschillende grondei genaren buiten Tholen, die de pachters of anderen kunnen machtigen tot het uitbrengen van stemmen. De 237 stemgerechtigden moeten vijf hokjes rood maken, want voor de ongebouwde eigendom men dienen vijf hoofdingelanden te komen. Er zijn acht(l op lijst I en 7 op lijst II) kandidaten. De drie zittende, herkiesbare hoofd ingelanden zijn niet automatisch zeker van hun herbenoeming. Wie als zesde op de lijst staat, kan bij voorbeeld meer stemmen vergaren dan nummer één. Aan de hand van de stemmenaantallen per kan didaat wordt de volgorde van de vijf gekozenen en de drie reserves bepaald. Het is in de Thoolse waterschaps geschiedenis de vierde keer dat er voor de ongebouwde eigendom men gestemd moet worden. Eer der gebeurde dat met een tweede VERVOLG PAG. 5

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1