Kwaliteit bij de Vogelvrienden Kinderboev(k)enweek Werkloosheid licht gedaald BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Rapporteur Piet Laban beoordeelt scheidsrechters Verkiezingen kosten geld Zeven nationale kampioenen van Tholen in Oud Vossemeer Meer geld voor werven bedrijven VEILINGHAL GOES ja ZEELANDHAL E VA E KfrC Vakbeurs voor middenstand en bedrijfsleven Donderdag 16 oktober 1986 DE EENDRACHTBODE 11 "Een partijdige scheidsrechter, nee, daar geloof ik niet in", zegt rapporteur Piet Laban uit Tholen. "Hij wordt wel eens irritant gemaakt door spelers en dan reageert de scheidsrechter als een gewoon mens. De club heeft 't er dan zelf naar gemaakt." De Thoolse kampioenen van de nationale ten toonstelling van de Vogelvrienden in de Vossenkuil, staande v.l.n.r. L. Hartman uit Oud-Vossemeer(tevens algemeen kampioen van de onderlinge), J. Walhout uit St. Annaland en J.J. den Engelsman uit St. Anna- land, die twee titels in de wacht sleepte. Knielend v.l.n.r. P. PotappeKtevens jeugdtitel onderlinge) uit Oud-Vossemeer, M. Berkey(tevens jeugd) uit Oud- Vossemeer en A. Ketting uit St. Annaland. "Ik kon m'n oren niet geloven", zo reageert algemeen kampioen L. Hartman van de Vogelvrienden uit Oud Vossemeer na de mededeling dat zijn zebravink, een normaalgrijze pop, met 90 punten nationaal kampi oen is geworden. Hartman houdt zich pas drie jaar met de kweek voor tentoonstellingen bezig en hij had totaal niet op dit prima resultaat gerekend. Geweldig Onderlinge t.t. Uitslagen nationaal Brommers moeten worden nagezien Duivensport Wangedrag Agressiviteit Geheime code Open rapportage KNVB-rapporteur Piet Laban uit Tholen probeert de scheidsrechters op een hoger peil te brengen. 'We moeten altijd opbouwend zijn' De eerste nationale tentoonstel ling, die vogelvereniging Vogel vrienden donderdag t/m zaterdag in de Vossenkuil organiseerde, gaf een goede kwaliteit vogels te zien, zo bleek uit de reacties van de kenners op de puntenaantallen. Van de 24 nationale titels in de di verse categorieën gingen er vijf naar de Vogelvrienden en twee naar Vogelvreugd, de andere Thoolse vogelvereniging. Raadslid J.L. van Gorsel maakte donderdagavond onder grote be langstelling de kampioenen be kend. Tevoren memoreerde voor zitter L. Vroegop hoe zijn vereni ging met deze nationale ten toonstelling de vleugels ver buiten Tholen heeft uitgeslagen. "De kwaliteit van de inzendingen is ge weldig" zei hij. Hij bedankte speciaal zijn mede bestuursleden voor het vele werk, dat zij voor de organisatie van dit evenement deden. Van Gorsel complimenteerde de Vogelvrien den voor de durf om zo iets groots aan te pakken. Hij zei, trots op zo'n actieve vereniging te zijn om dat het Oud Vossemeer ten goede komt. Ook vond Van Gorsel het een goede zaak, dat zowel de be jaarden als de schooljeugd door de vereniging werden uitgenodigd de tentoonstelling te bezoeken. Van de 95 inzenders uit Zeeland en Noord-Brabant waren er 24 lid van de Vogelvrienden. Heel wat mensen kwamen een kijkje nemen naar de 744 vogels in de Vos senkuil. Voor de organiserende vereniging gold de nationale tevens als een onderlinge tentoonstelling. Alge meen kampioen en kampioen ze- bravinken werd L. Hartman met normaalgrijs pop. Algemeen kampioen jeugd en kampioen ka naries jeugd werd M. Berkey met dominant wit. Uitslagen onderling: Algemeen kampioen, kampioen ze- bravinken en wisselbeker tropische vo gels L. Hartman, normaalgrijs pop 90 p. Kampioen pigment z.r. H. Zwage- maker, goudgroen 89 p. Kampioen mozaïek J. Neele, mozaïek oranjerood 89 p. Kampioen bastaarden J. Neele, Europese vogel x kanarie 89 p. Kampi oen tropische vogels C.J. de Korte, rijsvogel 90 p. Kampioen grasparkie ten A. Ketting, cinnamon lichtgroen 89 p. Kampioen grote parkieten J. Walhout, valkparkiet 90 p. Kampioen derby's, wisselbeker derby's en wissel beker kanaries I. Potappel, goudisabel 90 p. Algemeen kampioen jeugd en kampioen kanaries jeugd M. Berkey, Contacta Goes. De gemeente Tholen bezet standnummer 42 tij dens de bedrijven contactdagen in de Zeelandhallen te Goes op 20, 21 en 22 oktober. Openingstijden maandag 19-22 uur, dinsdag en woensdag 14-22 uur. Voor wer ving van bedrijven doet de ge meente ook mee aan de beurs Be drijfshuisvesting in de Jaarbeurs hallen te Utrecht, februari 1987. dominant wit 90 p. Kampioen zebra- vinken jeugd P. Potappel, zwartmas- ker pop 89 p. Kampioen overige vogels jeugd M. Berkey, rijsvogel 88 p. Kanariestammen. Hoofdgroep 3 pig ment zonder rood: Kampioen J. Bosters, De Heen, goudisabel 366 p., Ie W. van Fessem, Dinteloord, zilver bruin 362 p. Hoofdgroep 4: Kampioen J.J. den En gelsman, St. Annaland, oranjerood isabelschimmel 360 p., Ie L. Lameir, Hoogerheide, oranjeroodagaat schim mel 357 p. Hoofdgroep 6: Kampioen A.H. de Nijs, Dinteloord, recessief wit 365 p. Hoofdgroep 7: le L.C. v.d. Maas, Kruiningen, zalm 360 p. Enkelingen. Hoofdgroep 3 pigment zonder rood: Kampioen J. Bosters, goudisabel 92 p., le Joh. van Belzen, Arnemuiden, goudgroen 90 p., le H. Nuijten, Halsteren, bruinpastelivoor 90 p., le P. Lens, Dinteloord, zilvera- gaatopaal 91 p. Hoofdgroep 4 pigment met rood: Kampioen J. Nuijten, Etten Leur, oranjerood brons 92 p., le J. Nuijten, oranjerood brons 91 p., le J.J. den En gelsman, oranjeroodagaat 91 p. Hoofdgroep 5: le N. van Burg, Zierik- zee, zilverphaeo 91 p. Hoofdgroep 6 vetstof zonder rood: Kampioen A.H. de Nijs, Dinteloord, goudgeel 91 p., le D. Pluygers, Dintel oord, 2x goudgeel 90 p., Hoofdgroep 7 vetstof met rood: Kam pioen J. v.d. Wegen, Steenbergen, oranjerood 91 p., le J. v.d. Wegen, oranjerood 90 p., le J. v.d. Wegen, zalm 90 p. Hoofdgroep 8 mozaïek: Kampioen J.B. Rommers, Hoogerheide, mozaïek oranjeroodagaat 90 p., le J. Neele, B en W van Tholen willen volgend jaar 6000 gulden meer uittrekken voor het werven van bedrijven: 22 in plaats van dit jaar 16 mille. Het bedrag bestaat uit 8000 gulden voor deelname aan beurzen, 3000 folder- en stickermateriaal, 2000 éénmalige acties, 1500 video-, dia- en fotomateriaal en 7500 gulden advertentiekosten. De verhuur van het voormalige en inmiddels uitgebreide Elvina- gebouw aan de Schakelweg in St. Maartensdijk aan Westinghouse Elektrotechniek en Instrumenta tie BV levert 71.007(vorig jaar 50.380) gulden op, waar tegenover 67.519 gulden staan aan kapitaal- en onderhoudskosten. Rente wegens verstrekte geldlenin gen komt er van MCI 1743 gul den, Sacharias 1750, Kvaco Food 3487, Marinzo 1781, Dragon Plastics 1330 en Greveling Kunststoffen 1603(allen St. Maar tensdijk), K en P uit Tholen 5521 en Mech. Data Systems uit Scher- penisse 1781 gulden. De aflossingen bedragen: MCI 1250, Sacharias 1666, Kvaco Food 2500, Marinzo 1250, Dragon 1000, Greveling 1250, K en P 3750, MDS 1250 gulden. Oud Vossemeer, mozaïek oranjerood 89 p. Hoofdgroep 9 vorm- en postuurkana ries: Kampioen S. Zagers, Halsteren, Noordhollandse frisé 89 p. Hoofdgroep 10 vorm- en postuurka naries: le W. Jansen, Etten-Leur, Yorkshire 89 p. Hoofdgroep 11 vorm- en postuurka naries: Kampioen V. v.d. Eijnden, Os- sendrecht, fife fancy 91 p. Hoofdgroep 12 vorm- en postuurka naries: Kampioen V. v.d. Eijnden, Gloster gladkop 91 p., le W. Jansen, Etten-Leur, Gloster gladkop 90 p. Hoofdgroep 14 Europese vogels: Kampioen O. Borremans, Hoogerhei de, putter 90 p., le J.A. Pijnen, Hoo gerheide, groenling 90 p. Bastaarden: Kampioen J.J. den En gelsman, St.Annaland, sijs x kanarie 90 p., le J. Neele, Oud Vossemeer, kruising met kanarie 89 p., le J. v.d. Wegen, Steenbergen, barmsijs x kneu 91 p. Zebravinken: Kampioen L. Hartman, Oud Vossemeer, normaalgrijs pop 90 p., le H.J. Giljam, St.Annaland, grijze bleekrug man 89 p., le H.J. Giljam, zwartmasker man 90 p., le F. Mulkens, Bergen Op Zoom, wit 89 p., 2e J. den Engelsman, St.Annaland, normaal grijs pop 89 p., le H.J. Giljam, nor maalgrijs pop stam 360 p. Japanse meeuwen: le J. de Nijs, Din teloord, roodbruin 89 p. Afgaande op de uitkomst van een verkeerscontrole op bromfietsers, is er voor reparateurs nog vol doende werk. Donderdag hield de verkeersgroep van de rijkspolitie tussen 7 en 10 uur op de Eendrachtsweg (Tho len) een controle op brommers. Er werden er 30 aangehouden, waar van er 20 niet aan de wettelijke ei sen voldeden. Bij die 20 werden 31 mankementen (overtredingen) waargenomen. Er waren voorts elf overtredingen van de verkeers regels. Van 10 tot 12 uur was er controle op het vrachtvervoer, waartoe aan de Postweg werd gepost. Daar kregen vier bestuurders van de 20 gecontroleerde wagens een proces verbaal. Bij een combinatie was een wiellager van een aanhanger zo ver versleten, dat het wiel er bijna afliep. Een vrachtwagen met suikerbieten had 6 ton te veel op zijn kar. Wedstrijd amateur-wijn- en bier makers: Zaterdag 25 oktober wordt er in de Vroone te Kapelle een wedstijd voor amateur wijn en biermakers gehouden. Al meer dan tien jaar beoefenen wijnma kers in Zeeland hun hobby in vere nigingsverband. De oudste vereni ging op dit gebied in Nederland is het Zeeuws Amateur Wijnma- kersgilde Luctor et'Emergo. Voor meer informatie: tel. 01100-27043. Zeeuwse Bestuursacademie: De heer mr. Ch. L, Verhoeven neemt afscheid als directeur van de Zeeuwse Bestuursacademie. Hij maakt gebruik van de VUT- regeling. Ter gelegenheid hiervan zal hem vrijdag 24 oktober van 16.00 tot 18.00 uur in het school gebouw aan de Westsingel een af scheidsreceptie worden aan geboden. Ontmoetingsplaats van nieuwe relaties li-frfo»!*! Iri^ITi.l Ickgb-j-Tgi Advertentie I.M. Tropische vogels: Kampioen J. de Nijs, Dinteloord, diamantvink 90 p., le R. Dekker, Kapelle, diamantvink 89 P- Tropische vogels stammen: Kampioen J. de Nijs, Dinteloord, rijstvogels 369 P- Tropische vogels: Kampioen C.G. Boogaart, Waalwijk, blauwkop fazant 91 p., le R. Dekker, Kapelle, saffraan- vink 91 p., 2e. C.J. de Korte, Scherpe- nisse, rijstvogel 90 p. Grasparkieten: Kampioen A. Ketting, St.Annaland, cinamon lichtgroen 89 p., le E.B. Heijboer, St.Annaland, he melsblauw 89 p., le H. Mulkens, Ber gen op Zoom, albino 89 p., 2e A. Ket ting, cinamon grijsgroen 89 p. Agapomiden: Kampioen stam J.F. de Rooy, Wouw, roseicollis 369 p., kampi oen enkelingen J.F. de Rooy, roseicol lis 91 p., le L. Hubregtse, Tholen, ro seicollis 90 p., le P.C. Kruf, Halsteren, roseicollis 90 p. Grote parkieten: Kampioen J. Wal hout, St.Annaland, valkparkiet grijs' 90 p., le M. Timmers, Steenbergen, grote Alexander 89 p. Tropische duifjes: le M.S. van Hekke, Zierikzee, talpacoduifje 90 p. Kanaries jeugd: Kampioen M. Berkey, Oud Vossemeer, dominant wit 90 p. Zebravinken jeugd: Kampioen P. Pot appel, Oud Vossemeer, zwartmasker pop 89 p., le P. Potappel, zwartmasker man 89 p., le stam G. Pluygers, Din teloord, grijze bleekrug man 354 p., 2e P. Potappel, wit 88 p. Overige vogels jeugd: Kampioen M. Kats, Dinteloord, Japanse meeuw zwartbruin 90 p., le M. Kats, Afri kaanse prachtvink 90 p. Voor het zesde of zevende seizoen beoordeelt Laban als enige van Tholen en St. Philipsland 's zater dags in het district Zuid I scheids rechters. Hij bezoekt daarvoor wedstrijden van de reserve derde klas KNVB(waarin WHS 3 uit komt) tot en met de standaard derde klas KNVB(Noad en WHS). Tweede klas voetbal heeft hij meegemaakt bij WHS, Bruse Boys en Dinteloord. Zijn gebied blijft beperkt, want de kosten van de rapporten mogen niet boven de vijftien gulden uitkomen. De rap porteurs krijgen alleen een ver goeding voor de autokilometers, de rest is vrijwilligerswerk. Laban werd na zijn trouwdag in 1963 scheidsrechter bij het afde lingsvoetbal. "Gevoetbald heb ik zelf niet, want in mijn tijd was Tholense Boys er nog niet. Later ben ik wel jeugdleider geweest, na het volgen van de algemene basis opleiding." Hij heeft echter een nog grotere hobby: de duivensport. "Ik ben er veel mee bezig en door een goede kweek en een strenge selectie ben ik de laatste vijf jaar bij de Trou we Duif onafgebroken generaal kampioen geweest. Over de laatste tien jaar zelfs acht keer." Gedurende een kleine periode val len de voetbalcompetitie en de duivensport samen, maar dan neemt mevr. Laban het klokken waar. "De voetbalsport heeft echter ook altijd mijn belangstelling ge had. Toen ik wegens rugklachten als scheidsrechter moest stoppen, werd ik als rapporteur aange zocht. Bijna elke zaterdag ga je naar een wedstrijd, want iedere scheidsrechter krijgt per seizoen negen rapporten." Elk seizoen is er een bespreking met de scheidsrechterscommissie en er zijn bijscholingsbijeen- Ckomsten in Goes of Roosendaal. Dat is verplicht om op de hoogte te blijven van de nieuwste spelre gels. De scheidsrechters worden op technische punten beoordeeld: worden de spelregels volgens het reglement uitgevoerd? Hoe be weegt hij zich voort, hoe loopt de scheidsrechter z'n diagonaal, kan Hij z'n grensrechters ten allen tijde zien? Hoe is zijn persoonlijkheid, kan hij accepteren, heeft hij over wicht? Hoe beoordeelt hij bui tenspel en de voordeelregel? Con troleert hij zijn grensrechters? Boeven is een thema dat aan spreekt. Dat blijkt bij de boek handel uit de belangstelling voor de uitgaven kinderboekenweek "De zaak Jan Steen" en het "Boeven A.B.C." en de activitei ten in de bibliotheken en uitleen- posten. Zonder uitzondering was er een grote opkomst. Soms zelfs te groot, zoals in St. Annaland waar woensdagmiddag 8 oktober een boevenspelmiddag georganiseerd werd. Er waren 75 maskers besteld, maar er kwamen meer dan 100 kinderen! Er waren kin deren uit alle leeftijdsgroepen en dat veroorzaakt soms problemen. Tevens was er een poppenkast voorstelling door Joke Noordzij over de droevige koningin die op gevrolijkt werd door een boef in clownspak. Maandag werd er voorgelezen uit het Verhalenboek van Paul Biegel. Ook bestond grote belangstelling voor wedstrijden als het maken van de leukste kijkdoos, puzzel of kleur plaat. De prijsuitreiking vindt vanmiddag om 16.00 uur plaats, nadat eerst nog om 13.30 uur is voorgelezen voor de kinderen van 4 tot en met 7 jaar. In Tholen luisterden woensdag middag 8 oktober een grote groep kinderen van 4 t/m 7 jaar naar Laura van der Graaff, die voorlas uit Kleine Tim en de dappere zee kapitein en uit Doornroosje. Ook maandagmiddag werd voor deze leeftijdsgroep voorgelezen door Rietje Piasmans: een sprookje uit "Klein Duimpje" en verder uit "Het Beest van Monsieur Raci ne". Vanmiddag is er nog een boevenspelmiddag in Meulvliet voor de oudste groep. Woensdag middag traden voor de kleinsten „Bert en Ernie" op. De prijsuit reiking varr de kleurplaten e.d. is vrijdag om 16.00 uur. St. Maar tensdijk: traditiegetrouw werd de Oosterscheldeschool uit Scherpe- nisse gastvrij onthaald. Alle groe pen 4 en 5 werd voorgelezen uit De grote zeerovers-knalfuif, een vlag en wimpelhoek geschreven door Margaret Mahy! "Vlag en Wimpel"-boek wil zeggen dat het boek nét niet werd bekroond. De kinderen genoten van de avontu ren van Donderse Dik, de oude -yV'NPec6ÖE<eWWfEK 3<v zeerover die komt oppassen als vader en moeder Maatjes naar een feest zijn. Ook de tekeningen van Quentin Blake zijn de moeite waard. Woensdag 8 oktober werd door Patty Helleman voorgelezen en dia's vertoond van Max en de Maximonsters, en het Beest van Monsieur Racine. De vrijwil ligster die de jeugd om zich verza meld zag. Zij was ook maandag weer present en las toen voor uit Kleine Tim en de dappere Zeeka pitein en een fabel van Lafontai- ne. De leeuw en de muis. De jeugd werd gisteren beziggehou den in Haestinge met een boe venspelmiddag, terwijl vrijdag middag om 15.00 uur de prijzen worden uitgereikt. Ook de jongste kinderen van De Rieburch werd voorgelezen uit Kleinduimpje. Hen werd iets ver teld over het reilen en zeilen bij het opzoeken van een boek op hun afdeling. De oudere kinderen van de Oosterscheldeschool moesten ook leren hoe men boe ken opzocht aan de hand van fi ches enz. In de uitleenpost Scherpenisse werd 10 oktober een poppenkast voorstelling gegeven die niet zo druk werd bezocht, In Poortvliet daarentegen wist Joke Noordzij ruim 45 kinderen te vermaken. De kinderen in Stavenisse en Oud- Vossemeer zullen tijdens de laat ste dag van de herfstvakantie toch nog iets kunnen mee "pikken" (om in boeventaal te spreken) van de kinderboekenweek: op vrijdag 17- oktober om 16.00 uur pop penkast te Stavenisse en tegelij kertijd een optreden van Bert en Ernie te Oud-Vossemeer. "Dan is er nog de beroemde regel uit artikel 12: hoe beoordeelt de scheidsrechter wangedrag, over tredingen? Daarover ontstaan de meeste moeilijkheden", aldus La ban. Hij constateert, dat de agressivi teit van de spelers is toegenomen. "Ze kunnen minder accepteren van elkaar en dat komt het spel niet ten goede. De scheidsrechter heeft bevoegdheden genoeg om daartegen' op te treden, maar als er 22 spelers rotzooi maken, is dat moeilijk." Laban vindt, dat het niveau van de scheidsrechters in de loop der jaren vooruit is gegaan, mede dankzij de beoordeling van de rapporteurs. "Het is de bedoe ling, dat de beste scheidsrechters voor de moeilijke wedstrijden bo ven komen drijven. Aan de hand van de rapporten wordt de pro motie en degradatie van de scheidsrechters bepaald. Als rap porteur moet je altijd opbouwend zijn. Eén van de hoofdzaken is, de scheidsrechter op z'n zwakke pun ten wijzen. Hij moet er van leren." De rapporteur mag geen contact hebben met de scheidsrechter, maar via bestuursleden wordt de arbiter soms wel eens ingelicht dat hij beoordeeld wordt. Alleen jon ge scheidsrechters komen in de be geleiding. Voor de wedstrijd maakt de rapporteur een praatje met hem, tijdens de rust en na af loop. Er is een beginnende groep van scheidsrechters, de midden groep en de arbiters die wedstrij den in de le en 2e klas leiden. De rapporteurs hebben een gehei me code die in het wedstrijdpro gramma vermeld staat, maar er zijn ook gefingeerde nummers bij, zodat de scheidsrechter niet zeker weet of hij wel of niet ge controleerd wordt. Bij de beoordeling staat altijd voorop, dat de scheidsrechter op een hoger peil moet komen. "Een arbiter mag door ons rapport nooit gedesillusioneerd worden", zegt Laban. "In Zuid I hebben we als één van de weinige KNVB- districten een open rapportage. De scheidsrechter krijgt z'n be oordeling thuis, maar niet ieder een kan dat aan. Sommigen leg gen het bijltje er halverwege het voetbalseizoen bij neer en daarom zal dit wel het laatste jaar zijn van de open rapportage." De Thoolse rapporteur heeft be oordelingen van 6 1/2 tot en met een 9 gegeven. Ook de speeltijd houdt hij in de gaten. Als een scheidsrechter 43 in plaats van 45 minuten laat spelen, terwijl er bo vendien nog een poos is gestopt voor blessures, dan is dat een min punt. Laban vindt, dat spelers en toe schouwers verdraagzamer dienen te zijn. "Men moet foutieve beslissingen van een scheidsrech ter kunnen accepteren. Hij ziet niet alles, 't is ook maar een mens", aldus de Thoolse rappor teur. Verkiezingen vormen niet alleen een aanslag op de kassen van de politieke partijen, ook de gemeen te moet in de beurs tasten. Vol gend voorjaar worden verkiezin gen voor de provinciale staten ge houden en dat vergt aan organisa tiekosten 26.460 gulden van de ge meente Tholen. Drukwerk is de belangrijkste post met 7000 gulden, gevolgd door 4900 presentiegelden(14 stembu reaus a 350), onderhoud/vervan ging stemhokjes/-bussen en ver zendkosten oproepkaarten elk 4000 gulden, gemeentewerken plaatsen verkiezingsborden 3360, verteringen(14 stembureaus a 150), huur stemlokalen 600 en al gemeen onderhoud verkiezings borden 500 gulden. Zeeland helpt Nepal: In een brief aan de kerkeraden heeft commis saris der koningin, dr. C. Boer den, de kerken in de Zeeuwse sa menleving om solidariteit met de actie 'Zeeland helpt Nepal' ge vraagd. Het moderamen van de provinciale raad van kerken heeft in een begeleidende brief aan de kerkeraden, de actie zeer aanbevo len. Dr. Boertien schrijft in zijn brief dat de kerken zelf het beste kunnen bepalen hoe zij de actie zouden kunnen ondersteunen, maar hij zou het zeer op prijs stel len dat de gezamenlijke kerken op zondag 26 oktober of 2 november een speciale collecte hielden. Eind september stonden 362 mannen en 211 vrouwen als werkloos inge schreven, totaal 573 mensen. Vergeleken met eind augustus is het aantal werkloze mannen gedaald met 11, terwijl bij de vrouwen het aanbod steeg met 5, een afname in totaal van 6. Eind september 1985 waren 484 mannen en 268 vrouwen werkloos, totaal 752. Er zijn 179 mensen min der werkloos dan een jaar geleden. Het aantal aanvragen betreft 15, eind augustus was dat 16. Eind sep tember 1985 omvatte de vraag 5. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in ver gelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het votige jaar. Beroepsgroepen aug. sept. aug. sept. 1985 1985 1986 1986 Bouwnijverheid 71 60 35 28 Grondwerken 51 52 46 47 Metaalnijverheid 72 59 45 39 Landbouw 24 24 18 17 Handel 25 28 17 17 Horeca 4 5 9 8 Scheepvaart 11 8 6 6 Niet varend verk.pers. 52 47 37 34 Kantoor/onderw.pers. 36 32 33 35 Sociale/geneesk. zorg 9 8 6 7 Los arbeiders en pers. algemene dienst 127 120 89 91 Overige beroepsgroepen 43 41 32 33 Totaal mannen 525 484 373 362 Kleding 9 9 3 5 Kapsters 3 3 4 4 Verkoopsters 54 48 49 44 Serveersters 12 12 8 10 Kantoor/onderw.pers. 61 56 44 43 Sociale/geneesk.zorg 36 30 19 17 Huish.pers. 37 33 31 29 Los arbeidsters en pers.alg.d. 59 59 37 43 Overige beroepsgroepen 15 18 11 16 Totaal vrouwen 286 268 206 211 Totaal aanvragen m/v 13 5 16 15 Plaats MANNEN VROUWEN Tholen 321 192 Sint-Philipsland 41 19 Totaal 362 211 Werkloosheidspercentage MANNEN VROUWEN Tholen 8,2% 15,1% Zeeland 7,7 14,3% Nederland 12,9% 18,2% Jeugdigen Jonger dan 17 jr 17 jaar 18 jaar 19 t/m 22 jr. MANNEN VROUWEN schoolver- Overigen schoolver- Overigen laters laatsters 7(10) -(1) 11(12) -(-) 5(8) -(2) 8(10) 5(3) 6(6) 6(9) 11(11) 8(8) 4(5) 30(29) 19(23) 29(27) Totaal 22(29) 36(41) 49(56) 42(38) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de jeugdigen die eind augustus werkloos waren. De werkloosheid van bouwvakkers nam verder af. Er bleef enige vraag naar vaklieden bestaan. Het aantal jeugdigen is in deze sector nihil. In vergelijking met vorig jaar is er sprake van een gunstige ontwikkeling op de bouwmarkt. Grondwerken Het aanbod van grondwerkers en opperlieden straatmaken bleef vrij wel op hetzelfde niveau en vertoonde de neiging tot een zekere stijging van het aanbod. Ook ten opzichte van vorig jaar is er weinig verschil in de aanbodcijfers. Kleding Regelmatig is er vraag naar modinettes voor de kleding en zeilenin- dustrie. In deze branche is tevens behoefte aan leidinggevend per soneel. Metaalnijverheid Het aanbod van metaalbewerkers nam met 6 mensen af. Het aantal jeugdigen beneden de 19 jaar betreft 9, w.v. een 6-tal tot de automon teurs behoort. In vergelijking met september 1985 zijn nu 20 metaalbe werkers minder werkloos. Voeding- en genotmiddelen/landbouw De zilveruiencampagne werd beëindigd. De suikerbietencampagne nam een aanvang. Het seizoen in de landbouw duurt voort. Handel Het aanbod betreft 17 mannen en 44 vrouwen. Het aanbod van vrou wen betreft hoofdzakelijk winkelpersoneel. Een 21-tal van hen behoort tot de jeugdigen. Horeca Hiertoe behoren 8 mannen en 10 vrouwen. Kantoor en onderwijzend personeel Bij de mannen bestaat het aanbod uit: 24 kantoorbedienden en 11 on derwijzers. Bij de vrouwen betreffen deze cijfers, resp. 39 en 4. Sociale- en geneeskundige zorg Hiertoe behoren 7 mannen en 17 vrouwen. De mutaties in deze be roepsgroep zijn gering. Huishouding Het aanbod nam iets af. Los arbeiders en personeel algemene dienst. Bij de mannen bleef het aanbod gelijk, maar bij de vrouwen nam het aanbod met 6 vrouwep toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11