Te grote invloed van huisartsen Natuur beheerst, niet verstoord Bloemen van Berdien Vroeger innen OGB levert per kwartaal 18.250,- op Oosterscheldeschool was erbij! VEERTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Bibliotheek zelfstandig BOUMAN POTTER Diefstal tien mille GROTE KEUS IN DAMES HOEDEN Koningin Beatrix: Oosterschelde beveiligd, niet gesloten 780 vogels in Oud-Vossemeer Thoolse politie voor beveiliging Commissie wijst belastingverhoging in 1988 af Wisseling van voorzieningen Donderdag 9 oktober 1986 42e Jaargang no. 47 Altijd hard gelag In adviescommissie vestigingsbeleid SGP en RPF/GPV hebben in de Thoolse welzijn- scommissie bezwaren gemaakt tegen het opnemen van drie huisartsen in de negen leden tellende advie scommissie die b en w van Tholen en St. Philipsland moet adviseren over de vestiging van huisartsen. "De stormvloedkering is gesloten, de Deltawerken zijn voltooid." Vanaf het dak van het ir. Topshuis, het bedieningscentrum van de stormvloedkering in de Oosterschelde, klonken zaterdagmiddag die woorden van koningin Beatrix over het zonovergoten werkei- land Neeltje lans. Zo'o 25.000 mensen, onder wie ook vele inwoners van Tholen en St. Philipsland, maakten het feest van de ingebruikstelling van de pij lerdam mee. Zoet water Prijs waard? Niet ongestraft DEZE WEEK: De commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad heeft donderdagavond dui delijk laten merken, niets te voelen voor belastingverhogingen in 1988. Laten b en w eerst maar eens de mogelijkheid benutten om de onroerend goedbelasting tijdig te incasseren. De aanslag 1986 is nu nog niet de deur uit. Raadslid P. van Belzen rekende voor, dat dit 18.250 gulden per kwartaal aan rente kost. Ik vertik 't Twee in 1 jaar? Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Het bericht in de E.B. van 18 sep tember, dat de rijksgebouwen dienst ernaar streeft om een nieuw arbeidsbureau aan de Haven te St. Maartensdijk te vestigen, deed snel haren te berge rijzen. Direct betrokkenen waren spinnijdig om dat het alles zonder overleg met hen was gebeurd. Ook raadsleden kamen al meteen met vragen, te meer omdat er in de toekomst nog meer op het slappe koord zal ko men te staan. Waar komt het te krap zittende politiebureau en mag de Thoolse scholengemeen schap het van het ministerie van onderwijs volhouden in vier ac commodaties in drie kernen? Alles bij elkaar met name wat on rust onder die Thoolse burgers, die of de levendigheid van hun kern zien vervlakken of voor som mige voorzieningen een stap ver der moeten doen. Tholen-stad groeit het sterkst. Dat is een na tuurlijke zaak omdat de grootste kern van het eiland het dichtst bij Brabant ligt en het provinciaal bestuur geeft ook extra ruimte voor die groei. De veelal kunstma tige pogingen om de natuurlijke stroom om te buigen van Tholen naar de Smalstad leden schip breuk. Er mogen dan verbeterin gen in het openbaar verveer zijn aangebracht, de busdiensten van af het eiland zijn altijd nog veel meer gericht op Tholen, waar vanuit Stavenisse en vanuit St. Annaland ook de provinciale we gen naar toe lopen, Het arbeidsbureau in Tholen is in elk geval altijd met openbaar ver voer gemakkelijker te bereiken dan St. Maartensdijk. Ook St. Philipsland is op het arbeidsbu reau Tholen aangewezen. Volgens de directeur van het ar beidsbureau Goes wil het gemeen tebestuur meer inhoud geven aan St. Maartensdijk als bestuurlijk centrum. Mogelijk dat vooral die opvatting in niet geringe mate heeft bijgedragen aan het feit, dat de rijksgebouwendienst in Tholen tevergeefs een geschikte plaats kon vinden/kreeg aangeboden voor een groter arbeidsbureau. Zo heeft de WMZ ook al jaren plan nen voor de bouw van een nieuw kantoor, ter vervanging van het pand aan de Botermarkt/Dalem- sestraat, dat voor de busjes met materiaal minder gunstig ligt. Over de nieuwbouw van een ar beidsbureau heeft de gemeente raad blijkbaar niet het eerste, maar misschien wel het laatste woord bij wijziging van het bestemmingsplan en de grondver- koop. Bij de gemeentelijke herindeling was de opvatting, zoveel mogelijk te handhaven wat er in de verschil lende kernen aan voorzienin gen/verworvenheden waren in 1971. Dat bleek in vijftien jaar niet met een schaartje te knippen. De dienst gemeentewerken ver huisde van Tholen naar St. Maar tensdijk, de mlk-school de Veste in omgekeerde richting, maar het verliezen van voorzieningen. Jjlijft - waar dan ook - meestal toch een hard gelag. Het vloekt trouwens ook met wat de Tweede Kamer destijds als voorwaarde stelde bij de herindeling, namelijk dat de voorzieningen in de kernen zoveel mogelijk gehandhaafd dienden te blijven. Datzelfde voornemen had ook het gemeentebestuur bij de start van 'groot Tholen'. In het al gemeen is dat nagestreefd, al den ken bewoners van kleinere kernen daar soms anders over. De gym zaal in Oud-Vossemeer is een dui delijk voorbeeld. De beantwoording van de schrif telijke vragen van de gemeente raad door b en w, kan mogelijk wat meer helderheid verschaffen over de bewering van de directeur van het arbeidsbureau, dat b en w meer inhoud aan de bestuurszetel willen geven. In 1971 hebben wij al aangegeven, dat schaalvergro ting een verdere centralisatie bete kent. Soms krijgt men dat gelijk pas na een kwart eeuw. (G.H.) een mooie bijzonder collectie ENGELSMANe^R^DRIEL Tel. 01665-2490/3384 Advertentie I.M. Koningin Beatrix verlaat na het neerlaten van de schuiven in de pijlerdam de stroomgeul Schaar met minister van verkeer en waterstaat Neelie Smit-Kroes. Links op de achtergrond prins Claus. se, die als WD-fractievoorzitter in de provinciale staten tot de streng gecontroleerde gasten in het ir. Topshuis behoorde. Na alle discussies in de afgelopen jaren leek iedereen op deze feeste lijke dag vrede te hebben met de poreuze dam, die alleen bij storm en extra hoog water wordt af gesloten. Zevibel-voorzitter J. van den Bos uit Tholen en zijn vissers waren blij, dat met name de oester- en mosselcultuur behou den kon blijven. "Schitterend", concludeerde L.A.M. Elenbaas uit Scherpenis- Kosten wisselcollectie enorm De bibliotheekstichting en b en w van Tholen overleggen om de Thoolse bibliotheek volledig zelfstandig te laten werken, los van de provincie. Dat bleek dins dagavond in de welzijnscommissie uit het antwoord van wethouder Versluijs op vragen van raadslid Dijke. Door het opgaan van de Provin ciale Bibliotheek Centrale in de Zeeuwse Bibliotheek is het nodige in de begeleiding van de plaatse lijke bibliotheken veranderd, al dus Versluijs. "En niet ten gunste, want er wordt over geklaagd. De wisselcollecties(boeken voor de uitleenposten). gaan 5,40 in plaats van 3,50 per boek kosten, zodat de gemeente er bij eenzelfde dienstverlening geld moet bijleg gen." Onder het proefproject specifiek welzijn bestaat de mogelijkheid voor de bibliotheek om helemaal op eigen benen te staan. "We zul len die verzelfstandiging bekijken. De personeelsadministratie en an dere werkzaamheden kunnen veel goedkoper bij de gemeente dan bij de Zeeuwse Bibliotheek gebeu ren. Ook voor de wisselcollecties, die enorm veel kosten, zijn er goedkopere mogelijkheden. Daar bij willen we dezelfde dienstverle ning voorop' stellen", aldus wet houder Versluijs. Vanavond, vrijdag en zaterdag zijn er in de Vossenkuil te Oud- Vossemeer 780 vogels te bewonde ren tijdens de eerste nationale ten toonstelling die er op Tholen en St. Philipsland wordt gehouden. In 1981 viel de sinds 1972 bestaan de Vogelvrienden al de eer te beurt van een districtstentoonstel ling, maar die omvat alleen Zee land. Bij de nationale is de con currentie veel groter met erkende kwekers uit Noord-Brabant, zoals uit Dinteloord en Ossendrecht. Bij de 95 inzenders zijn er 24 le den van de eigen vereniging en een vijftiental kwekers van de andere Thoolse vereniging, Vogelvreugd. Belangstellenden hebben gratis toegang: vanavond van 20-22 uur, vrijdag van 14-22 uur en zaterdag van 10-18 uur. De officiële ope ning wordt vanavond verricht door raadslid J.L. van Gorsel. Voor de Vogelvrienden geldt deze nationale tegelijk als onderlinge tentoonstelling. Zo trots als een pauw liep de onlangs tot wachtmeester 1ste klasse be vorderde Thoolse politieman J. Putters zaterdag op de Neeltje Jans. Gefilmd door een t.v. ploeg van het KRO programma Brandpunt(het werd zaterdag overigens niet uitgezonden) liep hij met de bloemen van de beroemde fluitiste Berdien Stenberg uit het Ir. Topshuis, het bedie ningscentrum van de stormvloedkering. Berdien had voor de hoge gasten uit binnen- en buitenland gespeeld, waarna ze het traditionele bloemetje had gekregen. Ze gaf 't later aan wachtmeester Putters, die er inede toe had bijgedragen, dat Zeeland op deze feestelijke zaterdag veilig bleef. Politiemannen uit St. Philipsland, St. Annaland en Stavenisse waren op Schouwen-Duiveland ingezet bij de regeling van het verkeer. Andere collega's van de groep Tholen zaten in of vlakbij het ir. Topshuis. Wachtmeester Bosman kwam nog in het NOS-journaal bij het fouille ren, want burgemeester, dijkgraaf of statenlid, iedereen ging zoals op de luchthaven Schiphol door een zeer strenge veiligheidscontrole. Ook reservisten waren voor de visitatie ingeschakeld. Zowel Thoolse politiemannen in uniform als in burger zorgden voor de bewaking van het ir. Topshuis, waar koningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana, prins Bernhard, premier Lubbers en met name ook de Franse president Mitterand ook nog hun eigen veiligheidsmensen om zich heen hadden. Alleen drs. E.C. Boissevain uit Tholen, die als vertegenwoordiger van de milieu-organiaties alsnog uitgenodigd was, toonde zich in het NOS-journaal niet tevreden. "Wij hebben niet om deze pijler- dam gevraagd en wij hebben onze zin niet gekregen: de Oosterschel de is niet open en de dijken zijn niet verhoogd", aldus Boissevain voor de t.v. Na de champagne aan de voet van het ir. Topshuis liet hij weten, het raar gevonden te hebben als hij niet uitgenodigd was. "Dan was ik wel met m'n boot naar de pij lerdam gevaren en had ik m'n vlag halfstok gehangen." Ook Elenbaas had nog wel wen sen. "Het ontbreken van zoet wa ter voor de landbouw is het grote bezwaar van dit compromis. Daar moeten we hard aan werken en het is de vraag of de 15 miljoen gul den die hiervoor beschikbaar is, voldoende zal zijn. Daarnaast zit je met het onderhoud van de pij lerdam. Dat vergt jaarlijks een flinke post, de toekomst zal 't le ren", zei het statenlid. Dijkgraaf I.C. Hage uit Oud- Vossemeer deelde ook in de feest vreugde. "De veiligheid is gewaar borgd, de natuurbelangen zijn goed aan hun trekken gekomen en de visserij is gespaard. Of 't deze prijs(7.8 miljard gulden, waarvan 5.5 voor de stormvloedkering) waard is, zal blijken. Zonder enige twijfel heb ik na alle bedenkingen volledig vertrouwen in deze oplos sing voor de Oosterschelde." Burgemeester T.A. Vogel uit St. Philipsland was eveneens blij met de pijlerdam. "Mensen die oog hebben voor de natuur, komen goed aan hun trekken. Het belang van een goed milieu wordt steeds meer beseft." Koningin Beatrix wees er in haar toespraak ook op, dat tijdens de uitvoering van de Deltawerken het besef groeide, dat de Delta behal ve een veiligheidsrisico ook een uniek natuurgebied is, dat niet on gestraft van de zee kan worden af gesloten. "De ingreep in het mi lieu die ons voor ogen stond, zou kunnen leiden tot onaanvaardba re, onvoorspelbare en in ieder ge val onherstelbare gevolgen. De dam die hier is gebouwd, is geen massieve barrière. Tussen de pij- lers(65) zijn schuiven aange bracht, die bij storm kunnen wor den neergelaten. Zolang zij openstaan, blijft de gang van eb en vloed onbelemmerd. Het bio logisch leven blijft ongeschonden. VERVOLG PAG. 9 "Het doel van de wet is toch, de gebruiker meer inspraak te ge ven", zo bracht M. Dijke naar vo ren. "Dan is drie huisartsen op negen zetels te veel. De artsen krijgen daarmee een te grote in vloed." P. van Belzen was voorzichtiger omdat 't om een geheel nieuw fe nomeen gaat, maar volgens hem, kan 't best zijn, dat de stemmen van de drie huisartsen in de com missie 'heel zwaar' klinken. "De ze nieuwe zaak moet zich nog zet ten. Landelijk is men voorzichtig bezig de wet concreet gestalte te geven. Je vraagt je echter af, in hoeverre zullen de stemmen van de huisartsen in de commissie do mineren." PvdA, CDA en VVD lieten zich er niet over uit. J. v.d. Heuvel zei nog wel, onvoldoende informatie te hebben. Hij zou er in de oktober- raadsvergadering op terug komen. Voor hem waren de wensen van de politieke partijen doorslaggevend. Wethouder P. van Schetsen bracht naar voren, dat de ruimte er is om van de 9 commissieleden er 7 of 11 te maken. Zo kunnen er 1 of 2 huisartsen in plaats van 3 in de commissie opgenomen worden. Dijke merkte nog op, dat de door b en w genoemde Algemene Pa tiëntenvereniging failliet is ver klaard, zodat daarvan geen verte genwoordiger meer benoemd kan worden. Ambtelijk adviseur J.H. de Kok liet weten, dat het aantal van drie huisartsen mede genoemd is om mensen met een verschillende ach tergrond op te nemen: alternatieve geneeskunde, pro-life en een vrou welijke arts. _\NONlNG INRICHTING lc ll i' I j -L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Hard gelag Het was druk op de Neeltje Jans Meer geld voor werving be drijven Inspecteur in Lievensberg Gezinsvervangend tehuis in Sint Annaland Een bewonersbrief over het welzijnsplan Tholen verwelkomt Zeeuws Genootschap Brombeer laat modeshow niet koud Vroeger innen voordelig O.G.B. Provincie boerde niet best Scholieren op de Ooster- scheldedam Weg Oesterdam blijft nog vraagteken De bruid van de week Zeshonderd blije mensen bij concert Rikkert Juliana stal de show in Oud Vossemeer KNVB-brons jeugdtrainer Duizend gulden vor Fliplands Marieke EEN PAUK STEMT MOEI LIJKER DAN EEN VIOOL Dit nummer bestaat uit 14 pagina's S.W.Q. uit St. Maartensdijk is op heterdaad betrapt bij het stelen van geld bij zijn werkgever D.K.S.. Met een valse sleutel was hij de woning aan de Molendijk te St. Maartensdijk binnengedrongen. Q. bekende al sinds 1985 regelma tig geld te ontvreemden, totaal 25 keer. Er bleek ruim 6000 gulden gestolen te zijn en meer dan 3000 gulden was er verduisterd. Q. had het geld uitgegeven. De politie heeft het onderzoek afgerond. Anne van Bruggen en William Hage van de Oosterscheldeschool uit Scherpenisse stonden zaterdagmiddag met meester Bos eerste rang, toen koningin Beatrix de schuiven van de pijlerdam neerliet. Minister van justitie Korthals Altes liep bij het maken van deze foto nog even in de weg om het kunstwerk nog te bekijken, want hij had een minder goede plaats dan Anne en William. Links het bordes met het spandoek Zeeland veiligwaar eerder de koningin en minister Smit- Kroes stonden. Elke basisschool mocht twee leerlingen en een begeleider afvaar digen. De Oosterscheldeschool liet de kinderen uit de hoogste klas loten. De bus met Thoolse leerlingen vertrok vanuit Oud-Vossemeer. In 1987 is er geen belastingverho ging gepland, maar de commissie boog zich al over de meerjaren planning 1988 tot en met 1990. Voor 1988 is een nadelig saldo van 31.900 gulden geraamd, voor '89 loopt het tekort op tot 235.600 en in 1990 zelfs tot 352.400 gulden, als er niets omgebogen wordt of er geen belastingen worden ver hoogd. Ten opzichte van de meer jarenplanning 1987-1989 is dit overigens een verbetering, hoofd zakelijk door een lager onder- wijstekort, een verhoging van de opbrengst reinigingsrechten en in veel mindere mate van een lagere korting op de algemene rijksuitke ring uit het gemeentefonds. Er waren drie nieuwelingen bij de behandeling van de meerjaren planning: naast Van Bel- zen(RPF/GPV), I.C. Moer land/PvdA), M.A. van Beek(CDA). De enige routinier was M. Dijke(SGP). De VVD ont brak op het appèl van de uitgestel- Verplaatsing arbeidsbureau VVD-raadslid J. v.d. Heuvel heeft b en w in de welzijnscommissie voorgehouden, dat Tholen-stad in zeven jaar met 470 inwoners is toegenomen en de andere kernen nauwelijks gegroeid zijn, terwijl 'verschillende voorzieningen daar verdwijnen'. Loco-burgemeester P. van Schet sen volstond met 'nadere uitleg volgt' omdat b en w schriftelijk zullen antwoorden op vragen vanVVD en RPF/GPV in de september-raadsvergadering over de verhuizing van het arbeidsbu reau van Tholen naar St. Maar tensdijk. Wethouder J. Versluijs wilde wel kwijt, dat 'het gemeentebestuur niet die drang had uitgeoefend die voorgeschoteld wordt'. Hij be greep niet waar Van de Heuvel 'verschillende voorzieningen' van daan haalde. Overigens vinden er volgens Versluijs wel meer wisse lingen van voorzieningen plaats, zoals de verhuizing van mlk- school de Veste van St. Maartens dijk naar Tholen. de vergadering, die eerder 23 sep tember zou worden gehouden. Moerland had een groot aantal vragen over het schrappen van vier banen en de gevolgen voor de dienstverlening, vermindering van het investingsniveau van 5.7 naaf 3 miljoen en de gevolgen voor de werkgelegenheid, enz. Het PvdA-raadslid wees verder op de reserve van 31 miljoen gulden. "Hoe kunnen we de burgers dan een lastenverzwaring wijs maken? Daarover is ten opzichte van de inwoners zeker voorlichting no dig. De suggestie van een lasten verhoging zint me echter niet. Het is voorbarig om in 1988 belasting verhoging te suggereren. Ik vertik 't om daaraan nu mee te werken", aldus Moerland. Van Beek voelde daar ook niets voor: "Geen lastenverhoging in 1988, daarvoor is het geraamde nadelig saldo van 31.900 gulden te klein. Als 't werkelijk zo is, dan moet 't maar uit de post onvoor zien betaald worden." Van Belzen noemde de 32.000 gul den tekort op een begroting van 103 miljoen een 'bijna te verwaar lozen factor'. "Als b en w de ach terstand met de inning van de OGB kunnen wegwerken, dan is dat tekort binnen." Chef financiën C. Meertens bracht naar voren, dat de inning nog niet door de gemeente - al zijn daarvoor wel plannen bij het rijk - maar door de belasting dienst gebeurt. "Daarvan zijn we afhankelijk, maar je kunt ook niet te snel inlopen. In maart is de OGB-aanslag over 1985 naar de inwoners gestuurd, dan kun je in oktober niet met de OGB 1986 aankomen. Inlopen is wel een noodzaak, maar je moet de bur ger in de gaten houden", zei Meertens. Van Belzen: "Ik loop liever in, dan naar de burger komen met een lastenverzwaring, want die OGB over 1986 moet toch betaald worden. Andere gemeenten heb ben de nota's ook al de deur uit." Moerland was 't daarmee eens. VERVOLG PAG. 5

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1