Iets unieks in Stavenisse: een jongeren-ouderenhonk Gezinsvervangend tehuis op Tholen Sluis geopend in Oesterdam Feest Oosterschelde 8e Taptoe Vossemeer Verzoek vestiging huisarts Schoolbus BOUMAN POTTER ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Belangstelling overweldigend Tholen op t.v. Gerestaureerd voormalig gemeentehuis geopend Waterschap Tholen weg? Te klein voor twee RWS-boten Donderdag 2 wktober 1986 42e Jaargang no. 46 Het compromis wordt afgesloten Op het moment dat wethouder J. Versluys maandagmiddag de sleutel in het slot stak, begon de bel aan het oude gemeentehuis te luiden. Daarmee werd aan de bevolking van Stavenisse kenbaar gemaakt, dat het gerestaureerde gebouw offi cieel in gebruik was genomen. De vaste gebruikers: bibliotheek, ouderen en jeugd club krijgen daarmee een fraaie huisvesting. De wethouder noemde het uniek, dat de jeugd en de ouderen samen één ruimte gebruiken, omdat vaak wordt gezegd dat die groepen in deze tijd geen begrip voor elkaar hebben. Kapjes Concert Elly en Rikkert Leerling bouwplaats Bibliotheek Behelpen Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de staatssecretaris van WVC laten weten, dat de bouw van een gezinsvervangend tehuis voor gehandicapten op Tholen als eerste op de lijst staat voor financiering in 1987. De stichting Philadelphia-tehuizen Tholen en Sint Philipsland heeft een aanvraag ingediend voor de bouw van zo'n tehuis met zestien plaatsen, maar G.S. vinden, dat moet worden volstaan met twaalf plaatsen. GROTE KEUS IN DAMESHOEDEN "Wie de Bergse Diepsluis niet eert, is de Oosterschel- dewerken niet weerd." Met die woorden en een druk op de knop, heeft ir. T.J. Boon, hoofd compartimen- teringswerken Oosterschelde, gisteren de Bergse Diepsluis in de Oesterdam officieel in gebruik gesteld. Gewetensbezwaarden Sluiswachters Ook verschillende inwoners van Tholen en St. Phi lipsland zijn zaterdagmiddag op de Neeltje Jans rechtstreeks getuige van de officiële ingebruikstelling van de stormvloedkering in de Oosterschelde door koningin Beatrix. Stavenisse DEZE WEEK: II Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,- per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Al zouden velen het willen, het is toch maar goed dat niemand echt in de toekomst kan kijken. Als onze streek en met name de inwo ners van Stavenisse na februari 1953 hadden kunnen vermoeden, dat in feite pas 33 jaar later de voorspelde veiligheid een zeker heid kon zijn, was mogelijk het inwonertal nog verder teruggelo pen dan het al deed. De afsluiting van de zeearmen, met uitzondering van de drukke Westerschelde, was na de waters nood op nationaal niveau al snel het gesprek van de dag. Er lag im mers al een soort Deltaplan klaar, nog voor de ramp van 1953 zich voltrok. Onze waterstaatdeskun digen hadden al jaren gestudeerd om ernstige gevolgen te keren. Het is echter net als met een dreigende oorlog, zolang die niet binnen eigen grenzen woedt, denkt men tijd genoeg te hebben voor het verdedigingswapen. Terwijl door alle getroffen ge meenten 33 jaar geleden al meteen werd gedacht aan verbeterde vei ligheid, had de politiek veel meer tijd nodig om aan die wens te vol doen. Na de inderdaad zeer snelle sluiting van de hier en daar enor me gaten in de dijken, was een be langrijke verhoging van alle zee weringen de voornaamste wens, toen de Oosterschelde niet dicht ging. Bij de gereedkoming van de dijkversterkingen, vijf jaar gele den, was er voor onze contreien al een dusdanige verbetering, dat die 4de oktober 1986 toch wel iets aan betekenis voor de veiligheid heeft verloren. Gelukkig maar. Daarmee willen we niet kleineren, wat zaterdag als de afsluiting van het compromis kan worden gere gistreerd. Het Deltaplan hield ejn drastische verkorting in van de kust, die even vijandig als vrien delijk en mooi kan zijn. Oester- en mosselcultuur zouden in de Oosterschelde verdwijnen. Dat was in onze regio een zeer duur offer, maar na wat 1 februari 1953 te zien gaf, ook even onvermijde lijk. Hoewel de ramp in de Oosterschelde de diepste wonden had veroorzaakt, kwam de afslui ting van die zeearm pas in een laat stadium aan bod. Als een operatie enige tijd achter de rug is, worden - zeker door de genen die maar op ziekenbezoek komen - de smarten van de eerste dagen en de daarna nog wat schrijnende wonden, vergeten. Terwijl het getroffen gebied zich heel wat beter had gevoeld als meteen aan die dijkverzwaring zou zijn begonnen, ontstond met name rond de Oosterschelde dis cussie. Bekomen van de schrik, bepleitten natuurbeschermers en vervolgens ook de visserij het be houd van dat vele goeds en schoons, zoals dat ook de bewo ners van het getroffen gebied vol op bekend is. Twintig jaar na de ramp was het zover, dat een commissie werd in gesteld, die moest nagaan of vei ligheid en behoud van visserij en milieu mogelijk was. Langzaam groeide de pijlerdam met schui ven, die bij een hoge waterstand kunnen worden neergelaten. Za terdag wordt dit technisch hoogstandje aan de wereld ge toond met 25.000 mensen bij de stormvloedkering, onder wie onze koningin. Het is zaterdag óók de afsluiting van een compromis, dat vele Zeeuwen drie en dertig jaar lang in onzekerheid heeft gelaten. Onvoorstelbaar is nationaal en in ternationaal de publiciteit rond de stormvloedkering. Veelal wordt teruggegrepen naar die 1ste fe bruari 1953, zoals we zelf hebben ervaren met vragen van verschil lende media. Onze bewondering voor wat met de pijlerdam tot stand kwam, is niet minder dan vele anderen, maar dat er rond dit compromis enorm veel is gesjoemeld, staat als een paal boven het Oosterschelde- water. Gesjoemeld in tijd en in geld ten koste van een snellere vei ligheid in het Zuid-Westen. De waterstaatdeskundigen verze keren het Deltagebied nu een ab solute veiligheid. Op die vraag van een redacteur van een krant uit de Residentie bleven wij toch het ant woord schuldig. Natuurelementen zijn zo sterk, dat zelfs onze emi nente waterstaatsmensen ons ge bied niet kunnen overtuigen, dat er nooitmeer iets. Juist wegens dat 'nooit' kunnen Tholen en St. Philipsland zich in het afgedwon gen compromis vinden, temeer overtuigd, dat elke door mensen handen gemaakte veiligheid toch betrekkelijk is.fG.H.). Ter gelegenheid van de ingebruik name van de pijlerdam zal KRO Brandpunt zaterdag aandacht besteden aan Tholen en met name Stavenisse, dat door de ramp van 1953 zwaar werd getroffen. Het programma begint om 17.41 uur op Nederland 1. Burgemeester Van der Munnik moest wegens rugklachten verstek laten gaan. Wethouder Versluys, die de dorpshuizen in zijn porte feuille heeft, verving hem en wenste de burgemeester een spoe dig herstel toe. De genodigden werden verwelkomd door me vrouw De Jong, voorzitter van de beheerscommissie van De Stove. Versluys was blij, dat het eerste van drie monumenten in Stavenis se nu gerestaureerd is. Aan de mo len en de kerktoren wordt mo menteel nog gewerkt. Verder is ook de fontein aan het Van der Lek de Clercqplein weer in wer king gebracht, zodat aan het aan zien van deze kleinere kern het no dige is gebeurd, aldus de wethou der. Hij noemde het dorp met zijn haven en de kleurrijke bloemen velden in de zomer een aantrekke lijke plattelandskern. Het gemeentehuis werd in 1860 gebouwd en deed dienst tot 1956. Onder de dakgoot was een bel, die vroeger na afloop van de morgen dienst in de kerk werd geluid. Vanaf de stoep las de gemeentebo de vervolgens de officiële bekend makingen voor. In 1894 verving de bel tevens de torenklok. Op de schoorstenen van het ge bouw stonden fraaie kapjes, die er echter in de nacht van 1 maart 1949 afwaaiden. Eigenlijk was het niet de bedoeling die kapjes terug te plaatsen, maar naar aanleiding van een vraag van een inwoner van Stavenisse is dit toch bekeken. Loodgietersbedrijf Moerland wist de kapjes op korte termijn te ver wezenlijken, aldus Versluys, want pas op 2 september werd offerte gevraagd en de vijfentwintigste zijn ze geplaatst. De belangstelling vanuit Tholen voor het concert van Elly en Rik kert op zaterdag a.s. is overwel digend. Binnen 3 dagen nadat het concert was aangekondigd, waren alle 350 kaarten voor de grote zaal van Meulvliet uitgegeven. Omdat de aanmeldingen alsmaar binnen blijven komen, hebben de organisatoren in nauw overleg met de gemeente Tholen de sport hal van de Meulvliet ter beschik king gekregen, zodat al diegenen die ook later nog kaarten aanvra gen, toch nog een plaats kunnen vinden. De sporthal was zaterdag oor spronkelijk gehuurd door bad mintonvereniging Batho en de sportvereniging Dalem (zaal voetbal). De beide verenigingen waren be reid om de sporthal voor deze ge legenheid af te staan. Een sportie ve geste die zeer wordt gewaar deerd, door de Evangelische ge meenschap de Schuilplaats. Zaterdag organiseert muziekvere niging O.V.M. in Oud Vossemeer voor de achtste keer een taptoe, 's Avonds om half acht zijn naast de organiserende vereniging nog drie korpsen op het marktplein pre sent. Uit Middelburg komt het drum- en bugelkorps Juliana met een Amerikaanse show. Dit korps won onlangs goud in de eredivisie op het wereldmuziekconcours in Kerkrade. Zaterdagmorgen is het op televisie te zien bij de opening van de pijlerdam. Uit Wouw komt het drum- en lyrakorps Oranje naaf de taptoe en uit Halsteren de drumband van Cecilia. De toegang voor dit muziekfeest is gratis, maar ter bestrijding van de onkosten verkoopt O.V.M. za terdag opnieuw loten. Versluys schetste in het kort de bouwgeschiedenis. In 1982 werd de noodzaak voor een grondige opknapbeurt al gevoeld en het ar chitectenbureau Van de Sterre Peetoom stelde een kostenraming op. In 1984 was het definitieve plan gereed, ondanks dat van Mo numentenzorg en provincie weinig financiële bijstand te verwachten was. In 1985 stelde de raad een krediet beschikbaar en besloot het project als leerling bouwplaats ujt te voeren. Bouwbedrijf Uijtdewil- ligen begon op 21 oktober 1985 en had het karwei op 23 april van dit jaar gereed. Inmiddels kwam van zowel de provincie als van Monu mentenzorg alsnog de toezegging voor subsidieverlening. De wet houder dankte alle bedrijven die aan het project werkten, alsmede de ambtenaren van de gemeente. Sinds 1975 is de benedenverdie ping van het gebouw als uitleen- post van de bibliotheek in ge bruik. Voor de restauratie kampte men met vochtproblemen, maar nu beschikt de bibliotheek over een ideale huisvesting, mede door de inspraak die men had bij de in richting. De bovenverdieping wordt sinds 1973 door de ouderen van Stave nisse gebruikt en sinds 1983 ook door de jeugdclub, zo bleek uit de woorden van Versluys. Hij herin nerde eraan, hoe voor en naast het gemeentehuis altijd de plaats was, waar een groep mannen kijkend en pratend de vrije tijd door bracht. Nu kan dat ook in het ge meentehuis. In overleg met de ouderen is de jeugdvereniging in haar wensen met betrekking tot de herinrichting van de bovenver dieping een heel eind tegemoet ge komen. Tot besluit feliciteerde Versluys Stavenisse met het ge restaureerde gebouw en overhan digde de sleutel aan mevrouw De Jong van de beheerscommissie. Zij riep de gebruikers op met eventuele klachten naar de be heerscommissie of beheerder te komen. Ook sprak ze de wens uit dat het gebouw de leefbaarheid in Stavenisse meer gestalte zou ge ven. Lejanne Gaakeer herinnerde aan het ontstaan van de jeugdvereni ging na een inspraakavond in 1983. Het voorlopige bestuur ging op zoek naar ruimte en kwam zo op de bovenverdieping van het ge meentehuis terecht. Het opknap pen en inrichten deed men zelf, maar het bleef behelpen. De jeugdvereniging stelde het zeer op prijs nu vanaf het begin bij de in richting betrokken te zijn geweest. Namens de Stichting Openbare Voor Zeeland was volgens berich ten van de vorige staatssecretaris 675.000 gulden beschikbaar voor dagverblijven en gezinsvervangen de tehuizen voor gehandicapten in 1987. Omdat met de Zeeuwse wensen een bedrag van 795.000 gulden gemoeid is, hebben G.S. voor de resterende 120.000 gulden aanspraak gemaakt op de Rijks- knelpuntenpot. Door de klein schaligheid van het Thoolse pro ject zal het gezinsvervangend te huis in exploitatie duurder zijn dan gemiddeld in ons land, schrij ven G.S. aan de staatssecretaris. Per plaats zijn de exploitatie kosten 41.530 gulden, maar voor Tholen wordt uitgegaan van 50.000 gulden. G.S. wijzen er te vens op, dat er in de regio Tholen nog geen enkele woonvoorziening voor gehandicapten is. De huidige staatssecretaris van WVC wil voor 1987 landelijk ze ven miljoen gulden minder aan dagverblijven en gezinsvervangen de tehuizen voor gehandicapten besteden. De gevolgen hiervan voor Zeeland zijn nog niet bekend. Het gerestaureerde voormalige gemeentehuis op de hoek Molendijk/ Stoof- dijk/Voorstraat in Stavenisse. Bibliotheken Tholen voerde voor zitter mevrouw Boelhouwers- Stigter het woord. Vanuit de meis jesvereniging Ora et Labora werd in 1942 een bibliotheek in Stave nisse op poten gezet in de con sistorie van de hervormde kerk. Er werd met 40 boeken begonnen, wat later naar 110 werd uitgebreid. In 1953 ging alles verloren. In 1972 kreeg Stavenisse aansluiting bij de Provinciale Bibliotheekcen trale. Momenteel telt de uitleen- VERVOLG PAG 15 bijzonder collectie Advertentie I.M. De grootst mogelijke meerderheid van het college van gedeputeerde staten van Zeeland vindt, dat het aantal waterschappen in de pro vincie moet worden teruggebracht tot twee: één benoorden de Westerschelde en één bezuiden de Westerschelde met een gemeen schappelijk laboratorium. Zeeland heeft nu zeven water schappen. Gedeputeerde J.D. de Voogd is voorstander van een minder rigoreuze concentratie. Zijn voorkeur gaat uit naar drie of vier waterschappen. Binnenkort zullen G.S. hun voor stel tot concentratie van de water schappen voorleggen aan provin ciale staten, ook het minder heidsstandpunt van de heer De Voogd zal daarin worden toe gelicht. Het is maar een kleine sluis van 34 x 6 1/2 meter en de twee boten van rijkswaterstaat die de gasten vanaf de Molenplaat in de mist naar de Oesterdam brachten, kon den er niet tegelijk in. De grote RWS 84 en de kleinere Watergeus probeerden het wel, maar via de geluidsinstallatie sommeerde sluiswachter Dane: 'Watergeus, ga er maar achteruit uit'. Toch zei ir. Boon blij te zijn met deze eenvoudige sluis, die met 25 boxen voor sportvissersvaartuigen totaal 20 miljoen gulden kost. "Dit kunstwerk had veel specta culairder kunnen zijn als het plan van zes jaar geleden was uitge voerd: een liftsluis van 10-16 m breed en 100 m lang. Die was in verband met het zoet-zout schei dingssysteem wat prijzig, 't Zou wel op 100 miljoen gulden uitge komen zijn en dan zouden er hier vandaag gewetensbezwaarden gestaan hebben. Zo'n dure sluis is hier maatschappelijk niet verant woord." Volgens ir. Boon liggen er wel schadeclaims van veertien bedrij ven uit Bergen op Zoom - waar van Cargill als grootste - die be perkt worden in de aan- en afvoer via het water, maar dat loopt met enkele miljoenen guldens af. De Bergse Diepsluis, die een maximale diepgang heeft van 2.00 m en geen 2.50 m zoals eerder is gemeld, is van 1 oktober tot 1 mei De grootse gebeurtenis wordt di rect uitgezonden via de NOS t.v. Als om één uur de schuiven zijn gesloten, verklaart de Koningin vanaf het dakterras van het ir. Topshuis 'Zeeland veilig'. Vanaf 's morgens half negen tot 's avonds zeven uur is er een zeer af wisselend programma met mu ziek, paarden, parachutisten, cir cus, een vlootschouw, e.d. De staatshoofden van België, Luxemburg, Frankrijk en Duits land wonen de feestelijke inge bruikstelling bij. 's Middags treden er artiesten op als Lee Towers en Anita Meyer. Het feest wordt 's avonds om ze ven uur besloten met vuurwerk. De bezoekers ontvangen het '30 jaar-Deltawerken-geschenk De Zeeuwse Rabobanken hebben een puur zilveren muntpenning uitgegeven als herinnering aan de ze mijlpaal. De Deltamunt met een diameter van 35 mm en een gewicht van 18 gram, is voorzien van de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et Emergo in combinatie met het Zeeuws-Zuid-Hollandse Deltagebied en een rand van oesters en mossels. De achterkant toont een werkstuk van de grafi cus Maurits Esscher. De Thoolse bakker Van Oost schenkt aan dacht aan het Oosterschelde-feest met pijlerbroodjes. Zie ook pagina 11 Afsluiting van een dynamische periode Zoet water houdt leven in de brouwerij Landbouw voelt zich 'gepakt' sDe pijlerdam in wording bij een excursie van provin ciale staten, onder wie commissaris der koningin dr. C. Boerden en het Thoolse statenlid H. Venekamp. geopend van 7-12 en van J3-18 uur en 's zomers continu van 7-21 uur. Sluiswachter Dane heeft drie me dewerkers in deeltijd: Adrie v.d. Ree uit St. Maartensdijk, Jos Mo lenaar uit Tholen en Jacqueline van Bergen uit Halsteren, de eer ste vrouwelijke sluiswachter van de 170 collega's in het Zuid- Westen. Jos Molenaar is als schipper van het sportvissersvaartuig Salaman der II zeer goed bekend in het Tholense Gat. Bovendien bracht hij als vletschipper bij aannemer Dirk Verstoep personeel naar het Oesterdam-werkeiland. Adrie v.d. Ree had geen baan, na eerder in de bouw gewerkt te heb ben. Hij moet elke dag wel 100 km rijden om de sluis te bereiken(via Rilland-Bath), hoewel de sluis een paar honderd meter onder de Thoolse kust ligt. Het Tholense Gat is echter nog open. Adrie v.d. Ree heeft de bediening al onder de knie. "Er kan niks misgaan, 't is eenvoudig", zegt hij bij het grote paneel met vele knoppen in het bedieningsge bouw. Als de mist optrekt, heeft hij een prachtig uitzicht. De drie medewerkers zijn maar voor twee jaar aangenomen. Daarna wordt de bediening ge automatiseerd. Met de dan opge dane ervaring hoopt Van de Ree een plaats op de Krammersluizen te krijgen. De twee boten van rijkswaterstaat waren gisteren zijn eerste passage, nadat hij maandag aan de slag ging. In de zomer zal het drukker worden met de pleziervaart. Veel drukker wordt het ook bij de Witte Tonne Vlije onder Stavenis se, waar de vaarroute al uitgebag gerd is en voorzien van nieuwe be tonning, alsmede een kustlicht om alle scheepvaart van de Volke- raksluizen naar Wemeldin- ge/Hansweert goed te kunnen verwerken. Van de 110.000 sche pen per jaar die de Volkerakslui- zen passeren, gaan er 60 naar Bel gië via het Schelde-Rijnkanaal en 50.000 naar Wemeldin- ge/Hansweert. Deze grote verandering voor de scheepvaart houdt verband met de afsluiting van het Tholense Gat, dat van 6 tot 24 oktober duurt. Op de zeedijk bij Tholen zal dat bij helder weer goed te zien zijn. Voor de aansluitende verbindin gen en de weg op de Oesterdam klaar is, gaat er nog een paar jaar voorbij, maar een fietstochtje Tholen-Rilland via de Oesterdam zit er volgend jaar al in. Het compromis wordt af gesloten Zaterdag festijn op scheldedam internationaal de Ooster- Na 33 jaar Zeeuwse veiligheid Een dynamische tijd, vindt waterschapper Giljam •k Zoet water houdt nog leven in de brouwerij Restauratie oud-gemeentehuis Stavenisse voltooid Scholen tegen bezuiniging Geen juichtoon voor rijdend postkantoor Grote schoonmaak na vis- fabriek Mest komt ook zonder silo's Onderscheid nieuwe staande bedrijven en be- Een zilveren tenhoofd leraar Thou- Sluis in Oesterdam open Gezinsvervangend Tholen Uitdroging van school de Veste tehuis op de m.l.k- Publiek winnaar in derby SPS - Smerdiek WIE WELBEWUST ANDE REN KWAAD AANDOET, DOET DAT OOK ZICHZELF Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Zowel bij b en w van Tholen als van St. Philipsland is er een ver zoek binnen gekomen van een huisarts om zich in de desbetref fende gemeente te mogen vesti gen. De behandeling is opge schort in afwachting van de instal latie van de commissie vestiging huisartsen. De dagelijkse besturen van Tho len en St. Philipsland leggen deze maand aan hun gemeenteraad een voorstel voor om een samenwer kingsverband gezondheidszorg Tholen/St. Philipsland aan te gaan. Ten aanzien van verpleeg-, psychiatrisch- en algemeen zie kenhuis liggen er ook al gezamen lijke belangen en die lijn wil men ook voor de huisartsen doortrek ken. Een huisarts kan zich ook niet meer zonder toestemming van het gemeentebestuur vestigen. Het gemeenschappelijk orgaan bestaat uit de vier leden van b en w van Tholen en de burgemeester en twee wethouders van St. Phi lipsland. Daarnaast wordt er een advies commissie ingesteld op grond van artikel 56 van de Wet voorzienin gen gezondheidszorg. Daarin ko men 3 vertegenwoordigers van de •huisartsen, 2 van het Groene Kruis/maatschappelijke dienst verlening, 2 van de patiëntenvere- nigingen(o.a. de pas opgerichte Nederlandse Patiëntenvereniging afdeling Tholen) en 2 van de ziek- tekostenverzekeraars(MZB en een particulier ziekenfonds, aan te wijzen via de KLOZ), totaal 9 leden. Sinds kort is er een wijziging ge komen in de dienstregeling van de BBA, wat op verzoek van de Thoolse Scholengemeenschap ge beurde. De bus van 7.30 uur uit Bergen op Zoom vertrekt daar nu al om 7.20 uur en is vervolgens ook tien minuten eerder in Tho len, Oud Vossemeer en Sint Anna- land. Om 7.55 uur rijdt de bus ui Sint Annaland door naar Sint Maartensdijk. Om 8.07 uur rijdt er een bus van Sint Maartensdijk tei)ug naar Sint Annaland. Deze dienst van maandag t/m vrijdag geeft een betere aansluiting op de lestijden van de TSG. _WONINGIN RICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1