Afsluiting dynamische tijd Restaurants kunnen van hotel profiteren Bezwaar tegen onderscheid nieuwe/bestaande bedrijven Zoet water houdt leven in brouwerij a ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Waterleidihg is kapot 'Wij voelen ons gepakt' Premieregeling gunstig ontvangen bij bedrijfsleven AT r,EMF.NF. ZEEUWSE/MIDDELBURG Donderdag 2 oktober 1986 DE EENDRACHTBODE 11 M.J. Giljam: gevoel van geweldig veel tevredenheid De feestelijke ingebruikstelling van de stormvloedkering in de Oosterschelde door koningin Beatrix - zaterdag om twaalf uur - betekent voor het hoofd van de tech nische dienst van het waterschap Tholen, dhr. M.J. Giljam, de afsluiting van een 'zeer dynamische periode.' Al eerder veilig Dijkleger Voor 't blok Deltaschade Heroverweging Dijkversterkingen Gemalen Glooiingen Klappers dood Commissie b.l. over schiereiland Tholen De Noord Als de Thoolse gemeenteraad 't 27 oktober goedkeurt, gaat er 28 oktober een pre mieregeling in voor bedrijven die voor het eerst of als uitbreiding minimaal 500 m2 produktie/kantoorruimte in gebruik nemen. De commissie bedrijfsleven was positief, maar maakte wel bezwaar tegen het grote verschil tussen de premie voor nieuwe(f 50,- per m2) en bes.taande(/ 25,-) ondernemingen. Afscheid voorzitter Best plan Zwakke structuur Arbeidsplaatsen Nu 47 bedden Industrie Wisselwerking Eén per kamer aan tijd- "In tien jaar is er op Tholen en St. Philipsland voor 170 miljoen gulden verwerkt, waarvan 158 voor de zeewering en waterbeheer sing en 12 voor de waterzuivering. Het is prachtig om bij een klein waterschap dat hele groeiproces mee te maken: van de meest sim pele naar optimale technische mo gelijkheden. Ik ben op de on derste sport begonnen: na de ramp met Jacob Moerland de Bre- denvlietsedijk bij St. Annaland opmeten en zinkstukken van 20x80 m op een diepte van 40 m bij Stavenise neer laten. Met een steen aan een stok moest je toen de stroom meten. Met name de laatste tien jaar heb ben we een zeer dynamische pe riode achter de rug. Als je daarop terugkijkt, geeft 't een gevoel van geweldig veel tevredenheid", aldus Giljam(57). In zijn werkkamer van het Polder huis te St. Maartensdijk hangt een foto van de ondergelopen haven kade in Stavenisse. Dat is werke lijk historie na de gereedkoming van de keersluis en de pijlerdam. De ingebruikstelling van de pijler- dam zegt hem niet veel en even min als milieu-voorman drs. E.C. Boissevain uit Tholen is Giljam zaterdag op de Neeltje Jans. "Het is natuurlijk een gigantisch werk, wat de regering internationaal wil verkopen, maar de bevolking van Tholen en St. Philipsland zegt 't weinig. Het gevoel van veiligheid was hier al bereikt bij het gereed komen van de partiële dijkverster kingen. Voor mij persoonlijk kwam daar de opruiming van vijf uitwateringssluizen nog wel bij, want dat zijn in een dijk toch al tijd plaatsen met meer risico. Voorts wordt de keersluis in de ha venmond van Stavenisse verder geautomatiseerd en beveiligd: bij een waterstand van 2.40 m NAP gaat de keersluis dicht. De faalkans-berekening blijft dezelf de. Als proef wordt de Rijlerdam gedurende een jaar bij een wa terstand van 2.75 NAP geslo ten, maar men streeft naar 3.25 m NAP. Als waterschap worden we nauw bij de sluiting betrokken. Tien uur tevoren zullen we ge waarschuwd worden." Giljam wacht af, wat voor stor men er deze winter zullen komen en wat de gevolgen zijn van de sluiting van de pijlerdam. "Uitge breide dijkbewaking zullen we hier niet meer hebben, beperkte wel. De lijsten van het dijkleger waren al verouderd en die zullen niet herzien worden. Vanaf 3 fe bruari 1953 is er geen storm ge weest, waarbij ik niet paraat was: 33 jaar, dat is een stuk van je le ven." Giljam werkte in de landbouw en studeerde 's avonds weg- en water bouwkunde voor het diploma Zeeland. Zijn woonplaats Scher- penisse bleef 1 februari 1953 een overstroming bespaard. Hij hielp na het alarm om vier uur 's nachts wel z'n ouders, die aan de Rand weg woonden. In de buurt van St. Maartensdijk hoorde Giljam, dat er in Stavenise slachtoffers zou den zijn. De ramp hielp hem in zijn nieuwe vak sneller aan werk dan gepland was. Zijn voorganger als hoofd technische dienst van het water schap, J.D. Jagt uit St. Annaland, kende hem van de studie en vroeg Giljam als opzichter bij het dich ten van de dijken. "Je wefd voor 't blok gezet, maar qua bevoegd heden en capaciteiten was je daar op niet berekend. Je moest echter aanpakken en snel beslissingen nemen. Daarbij heb ik veel erva ring opgedaan. Het ging om een nationale ramp: de regering stelde geld beschikbaar en daarnaast was er nog buitenlandse steun. Al het beschikbare materiaal werd ingezet. De aannemers werkten per uur, zodat er ook schrijven werd gedaan. Blijkbaar hadden we voor 1953 te slecht voor de dijken gezorgd. Met z'n allen hadden we de zaak verwaarloosd. Opeenvolgende re geringen bekeken 't ook te krap. Veel slachtoffers en een economi sche aderlating was het gevolg van de ramp. Het Deltaplan werd aan genomen met aan die wet gekop peld, een schaderegeling voor ge meentelijke havens, de visserij, particulieren en waterschappen. Het rijk betaalde alles voor hon derd procent." Werkte Giljam eerst bij de water schappen St. Annaland en Stave nisse, in 1955 werd hij benoemd tot dijkbaas van het waterschap St. Maartensdijk. In 1959 volgde de concentratie en in 1977 werd hij hoofd technische dienst als op volger van Jagt. Het Deltaplan ging uit van een af gesloten Oosterschelde en daarop werden de aanpassingswerken af gesteld. Voor het gemaal de Noord bij St. Maartensdijk kwam er 2 a 3 ton beschikbaar tijdens de herverkaveling. Ook voor de bouw van nieuwe gemalen bij Poortvliet en St. Philipsland werd van een vast waterpeil uitgegaan, maar toen die laatste twee plan nen besteksklaar waren, ging alles in de ijskast. De commissie Klaa- sesz onderzocht een andere afslui ting van de Oosterschelde. Die heroverweging kwam er met name op aandrang van milieu-activisten en de visserij. Eind 1974 besloot het parlement een pijlerdam te bouwen. "Als waterschappen en provinciaal bestuur zijn we toen wel in 't ge weer gekomen, want in plaats van in 1978 kregen we toen pas in de tachtiger jaren onze veiligheid", aldus Giljam. "We wilden partiële dijkversterkingen en minister Westerterp ging ermee accoord. Ieder vond 't prima: de jongens van natuur en milieu waren in hun nopjes en wij mochten 54 km dij ken verhogen en versterken, betere glooiingen maken en een keersluis bij Stavenisse bouwen. Vanaf 1976 tot en met 1981 is er toen voor 130 miljoen gulden verwerkt via het bouwbureau dijkversterkingen. We kregen zo wel veiligheid, maar geen zoet water, zodat we toch moesten inleveren. Als we onze zin gekregen hadden, was de Oosterschelde in 1978 afgesloten. Misschien is het open blijven best een hele goede keus, maar finan cieel kost 't niet alleen voor het waterschap veel meer. De plannen voor de gemalen bij Poortvliet en St. Philipsland moesten worden aangepast naar een wisselend waterpeil. Van de natuurlijke lozing naar de lozing via gemalen was een verbetering, maar het kostte meer. Voor de toe komst is er tegelijk goede communicatie-apparatuur en we kunnen zowel bij de Loohoek als de Luyster het chloridegehalte meten." Het slopen van vijf uitwate- ringssluizen(3 op St. Philipsland en 2 op Tholen) vergde nog 800.000 gulden, inclusief het her stel van de dijken. i Giljam maakte deel uit van ver schillende werkgroepen, zoals de werkgroep veiligheid Oosterschelde-dijken. Door de aanleg van de pijlerdam en de ver mindering van eb en vloed zouden de glooiingen het zwaarder te ver duren kunnen krijgen. "De be lasting op één punt wordt groter door de stagnante waterstand. Voorheen kwam de golfslag vier uur op één punt, dat kan nu wel 6 tot 8 uur en bij opeenvolgende stormen krijg je dan schade. In het waterloopkundig laboratori um zijn proeven genomen en daaruit bleek, dat de Vilvoordse steenglooiing(Belgische, witte zandsteen) niet op de nieuwe si tuatie berekend was. De basalt- en betonblokken wel. Daarvoor is 15.000 m2 Vilvoordse glooiing met beton ingewassen. Het even wichtsverlies van de dijken werd ongedaan gemaakt met de aanleg van steunbermen in de Suzanna- polder bij St. Annaland en de boezem bij Poortvliet. Daarmee werd het stabiliteitsverlies gecom penseerd. Met wiskundige mode- len en grondonderzoek was dat al lemaal berekend. Totaal vergde dat karwei nog 1.2 miljoen gulden. Met de Deltaveiligheid van de dij ken hadden we een kans op een Met meer en minder enthousiasme heeft de Thoolse commissie be drijfsleven een positief advies gegeven voor de bouw van een hotel met 30 bedden op het schiereiland voor de rede van Tholen. H. Zwikker(recreatie) en P.K.M. Stouten(landbouw) juichten het plan toe. "Het is een hele goede zaak dat het hotel er komt: een versterking van het horecagebeuren. 't Is ook een uitgelezen plaats aan het water", zei Zwikker. Ten aanzien van de behoefte noemde hij het VVV-kantoor als voorbeeld. "Toen 't bóven de bibliotheek in St. Maartensdijk zat, miste niemand dat, maar als het nieuwe kantoor op de Haven nu dicht is, merkt men 't direct." Stouten meende, dat het stadje Tholen en met name de restaurants gestimuleerd zouden kunnen worden door het hotel omdat de gasten niet altijd in het hotel blijven eten. Hij concludeerde, dat er geen enkele concurrentie voor bestaande hotels zou zijn gezien de geringe capaci teit, terwijl het nieuwe hotel groepen van 25 mensen van de Brabantse industrieën onderdak zal geven. Volgens hoofd technische dienst M.J. Giljam weten nog veel burgers niet, wat de taak van het waterschap precies in houdt. "We krijgen soms tele foontjes als 'de waterleiding is kapot' en 'we hebben water onder de vloer'. Op de scho len zou er meer voorlichting gegeven moeten worden. Daarvoor hebben we al eens pogingen aangewend, maar dat is een beetje verwaterd." M.J. Giljam, hoofd technische dienst van het waterschap Tholen, kijkt terug op een zeer dynamische periode. In de rubriek 'Uit de praktijk' in het ZLM-blad, heeft de akkerbouw-schrijver van Tho- len/St. Philipsland een 'signaal van onvrede' gegeven in het licht van de 'grootse en peperdure slui tingsceremonie van de Ooster- scheldewerken'. Met name het ontbreken van zoet water, dat bij een afgesloten Oosterschelde zon der zoute kwel en zonder 100 gul den per ha. voorhanden zou zijn geweest, zit hem dwars. "Wij voelen ons gepakt door de politiek, want deze wijze van af sluiting van de Oosterschelde blijkt een geldverslindend project te zijn geworden ten bate van mi lieu en visserij. Wij willen ons bij de keuze van de Nederlandse volksvertegenwoordiging wel neerleggen, maar dan hoort de ge hele Nederlandse bevolking voor de negatieve effecten op te draaien en niet alleen de boerenbevolking. Wij hopen, dat de ZLM bij de of ficiële ingebruikname van de stormvloedkering protest aante kent tegen de wijze waarop met onze agrarische bedrijfstak wordt omgesprongen. Het is de lasten verdeling die voor ons de deur dicht doet. Hoogst betreurens waardig!" overstroming zqals in 1953 van 1:500 en met de stormvloedkering samen, inclusief Oester- en Phi- lipsdam, van 1:4000. De pijlerdam op zich was niet voldoende. Er zijn nog meer aanpassingen nodig. Zinkcom uit Papendrecht brengt voor 1.2 miljoen gulden 25.000 ton stortsteen aan vanaf de Oesterdam richting rede van Tho len over 3 km. De bestorting ge beurt op NAP-hoogte om de golf- belasting van het Zoommeer en beschadiging van de glooiing te gen te gaan. De klappers gaan daar door de verzoeting immers straks dood en de kreukels weg, zodat de samenhang van die glooiing minder wordt. Voor de Kerst moet de stortsteen er liggen. Het allerlaatste aanpassingswerk betreft gemaal de Noord bij St. Maartensdijk, dat bij de herver kaveling op een vast waterpeil, bij volledige afsluiting van de Ooster schelde, werd gebouwd. Dat heeft ons al die tijd al een capaciteits- verlies van 15% opgeleverd. Er komen andere motoren met meer snelheid en zwaardere transfor matoren. Tijdelijk zullen er hulp- pompen komen en vooral daarom zal dit karwei in de zomer van 1987 nog een half miljoen gulden kosten. Alles bij elkaar voor 158 miljoen gulden aanpassingswerken in ons gebied en daarnaast nog 12 mil joen voor de waterzuivering. Dat zorgde in tien jaar voor een zeer dynamisch gebeuren. Ik was er graag zelf bij betrokken, want werken is m'n hobby-", aldus het hoofd van de technische dienst van het waterschap Tholen, M.J. Giljam. "Vestigingen en uitbreidingen van 500 m2 zijn geen dagelijks voor komende zaken in de Thoolse sa menleving", zei J.K. Elen- baas(vertegenwoordiger industrie) woensdagavond tijdens de com missievergadering. "Het gemeen tebestuur heeft al behoorlijk veel gedaan en het aantrekken van nieuwe bedrijven is een goede zaak." Met het onderscheid was hij ech ter niet gelukkig. "In 1960 werd St. Maartensdijk als industriekern aangewezen, wat extra financiële faciliteiten van het rijk mèe- bracht. Elders, in de kleine ker nen, zijn echter ondernemingen Stam van Pul heeft na veertien jaar afscheid genomen als voor zitter van ZPR 1984 uit Bergen op Zoom, de ook op Tholen en St. Philipsland bekende vroegere Bruijnzeel boys. ZPR speelt nu bovenaan in de eerste klas van het afdelingsvoetbal, waar men vorig seizoen SPS nog ontmoette. Dhr. Van Pul was de grote anima tor om een eigen clubhuis te bou wen in 1979 en na het vertrek van de Bruijnzeel-velden naar sport park Rozenoord zorgde hij voor nieuwe sponsors. Daardaar werd het voortbestaan van ZPR verze kerd. Van Pul werd bij zijn af scheid geprezen om zijn ver diensten. Hij werd benoemd tot erelid en ontving nog een wand bord. L. Matthijssen, leider van het tweede elftal, is de nieuwe voor zitter. voor 100% op eigen kosten uit de bebouwde kommen naar de be drijfsterreinen getrokken. De pre mieregeling geeft nu een tarief aan voor nieuwe en bestaande be drijven van respectievelijk 50 en 25 gulden per m2. Een verschil is geen verkeerde zaak, maar 't is te groot. Boven de 1000 m2(de pre mie wordt dan 40 in plaats van 50 gulden) zou er ook geen onder scheid mogen zijn tussen nieuwe bedrijven en uitbreidingen van be staande ondernemingen, die 25 gulden krijgen", aldus Elenbaas. P.K.M. Stouten(landbouw) noem de het verschil van 25 en 50 gul den ook te groot. FNV-vertegenwoordiger J. Snoep was zeer lovend. "Dit is één van de beste plannen die hier op tafel gekomen zijn. We zijn er allemaal gelukkig mee, alleen één kantteke ning: b en w zouden bij het aan trekken van bedrijven ook het so ciaal klimaat moeten onderzoe ken", aldus Snoep. Raadslid J. de Bres was eveneens positief. "Elke arbeidsplaats is er één", zei hij. Als plaatsvervanger van J.L. van Gorsel liet De Bres nog wel weten, dat zijn liberale collega wel restricties maakt bij de premieregeling. Wethouder Versluijs was blij met de steun. "Het gemeentebestuur kan niet met de armen over elkaar blijven zitten. Gezien de vele pen del moeten we de zwakke Thoolse werkgelegenheidsstructuur ver sterken." Ten aanzien van het premiever- schil liet hij weten, dat alleen de bebouwde oppervlakte voor de premie in aanmerking komt. Bij nieuwbouw heeft men al gauw meer dan 1000 m2 grond nodig. Basisvoorzieningen worden zwaarder gesubsidieerd. De regeling geldt niet voor be staande panden, alleen voor nieuwbouw: koop of huur. Als 't misgaat met een bedrijf, is er al tijd nog een gebouw over waar weer nieuwe werkgelegenheid in kan. De subsidie wordt alleen gegeven als er per 100 m2 één ar beidsplaats (bij)komt. Vijftig pro cent wordt bij de vestiging be taald, maar de andere helft pas na een verklaring van het arbeidsbu reau dat het desbetreffende be drijf per 100 m2 één arbeidsplaats heeft gerealiseerd. Daarvoor krijgt men twee jaar de tijd. Stouten wees nog op de mogelijk heid van een pakhuis van 1000 m2, waar maar drie heftruck chauffeurs werken, maar de afge leide werkgelegenheid(transport- bedrijven, e.d.) is veel groter. De wethouder noemde dat heel moei lijk te controleren. Het hotel bij Tholen met 30 ar beidsplaatsen komt niet voor de premie in aanmerking omdat de regeling alleen voor industrieter reinen geldt in alle zeven Thoolse kernen. HOE ZWAAR ZOU DIE VLINDER ZIJN?'' Misschien wel veertjeslicht." "Oh, jaap, ik snap je. Jij las óók dat bij OPTICIEN VAN MIL- HEYNS vlinderlichte brilmontu ren in de kollektie zitten. Oom Adriaan heeft er ook één. Uit de kunst. Dat is het montuur van de toekomst. Beschermd door eni ge uitstekende klasse-patenten. En ook vlindermooi. Of niet soms?" "De (JcM&t "TCofi van MIL-HEIJNS BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. P.C. de Wilde (middenstand) vreesde wel concurrentie voor de Thoolse horeca. "Of wordt het nieuwe hotel totaal anders, veel beter?" Hij wees ook op verbou wingen die bij de Gouden Leeuw Scherpenisse en Havenzicht St. Annaland aan de gang zijn. M.C. Hage(middenstand) achtte, mede gezien de lopende uitbrei dingen, de huidige capaciteit vol doende voor een zeker soort toe rist. Hij liet weten, dat Hof van Holland Tholen 10 slaapplaatsen heeft, de Stadsherberg St. Maar tensdijk 21 bedden, 't Packhuys Stavenisse 11 en de Gouden Leeuw St. Annaland 6 slaap plaatsen. Hage wilde weten of het nieuwe hotel inderdaad een luxe accom modatie zou bieden voor curssus- sen en congressen. J.K. Elenbaas (industrie) vond, dat b en w voor het exclusieve ge bied teveel het esthetisch karakter hadden benadrukt en te shel aan de economische waarde voorbij waren gegaan. Hij pleitte voor het toelaten van meer watergebonden industrie op het schiereiland. Ten aanzien van het hotel zetten hij een vraagteken bij de gegevens van de VVV, want is de hotelac commodatie op Tholen en in de regio nu wel bezet? Th. Aarnoudse benadrukte het werkgelegenheidsaspect en de eer der geuite bezwaren van Hof van Holland. "Het is het paard achter de wagen spannen als er bij de één nieuwe arbeidsplaatsen komen en bij de ander ontslagen vallen. Dan zijn we verkeerd bezig." Wethouder Versluijs bracht naar voren, dat er in het recente verle den wel restaurants verbouwd wa ren, maar over uitbreidingen van hotelaccommodaties was hem niets bekend. Ten aanzien van de behoefte zei hij, dat er al van ja ren her vraag is van Brabantse in dustrieën naar verblijfsmogelijk heden op Tholen. Versluijs zag het hotel niet als concurrentie voor bestaande hore cabedrijven. "Het is aanvullend. Voor beide typen hotelaccommo datie zal er belangstelling zijn, er is ook verschil in prijs. Er kan een wisselwerking ontstaan, want de gasten zullen niet vastgeroest zit ten aan het hotelrestaurant, maar ook in Tholen restaurants e.d: gaan bekijken." De wethouder noemde het hotel interessant voor de werkgelegen heid. "Eén arbeidsplaats per ho- telkamer(totaal 30) is niet niks." Overleg met de Thoolse horeca vond hij niet nodig omdat er bij nieuwe vestigingen nooit bedrij ven in dezelfde branche worden geraadpleegd. "Maar onze verga deringen zijn openbaar en de pro cedures zijn openbaar, zodat iedereen erop kan inhaken", aldus Versluijs. Wat de industrie betreft, achtte hij 1 ha watergebonden terrein in de baai van Duivendijk voldoende. "Voor andere bedrijven hebben we in de Slabbecoornpolder veel goedkopere grond. Bij de havens van Stavenisse en St. Annaland zijn er ook nog mogelijkheden voor watergebonden industrie", aldus Versluijs. Niemand had tenslotte bezwaren tegen het hotelplan. Zeeland helpt Nepal. Commissa ris der koningin dr. C. Boertien heeft in een brief aan een aantal Zeeuwse bedrijven om financiële steun gevraagd voor de actie Zee land helpt Nepal. Het gaat om een Unicef-onderwijsproject in West-Nepal, waar schooltjes ge bouwd en ingericht moeten wor den. De bouw vergt 8500 gulden, de inrichting en leermiddelen 2500 gulden. De voltooiing van de Oosterscheldewerken betekent ook afloop van veel aanpassingswerk voor het waterschap Tholen. De uitbreiding van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie bij Tholen met aanleg van persleidingen vanaf Oud-yossemeer en op St. Philipsland levert nog-voor 4 1/2 mil joen gulden werk op. Volgend jaar mei moet dat allemaal operationeel zijn- Volgens hoofd technische dienst M.J. Giljam blijft er voor het water schap dan alleen de wegensector over. "Dat wordt een zware post, want de herverkavelingswegen zijn 25 jaar oud en die gaan veel meer kosten." Daarnaast gloort er nog werk: de zoet watervoorziening. "Dat houdt leven in de brouwerij en beleidsmatig zal dat hier veel meer in de be langstelling staan dan de Oosterscheldewerken. Daar was men al im muun voor en 't moest ook niet betaald worden: het rijk nam alles voor haar rekening. Bij het zoet water is dat anders. Er wordt nu een onder zoek ingesteld en ik vertrouw op een positieve uitkomst. Ook bij een negatieve uitslag zou ik 't echter wel aandurven. Ik ben een optimist", aldus Giljam. DAGENLANG REIS BROCHURES DOOR GEBLADERD? A.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 11