VVD en RPF/GPV: denk aan Tholen Feest voor peuters Jonge scouting krijgt nu al twee clubgebouwen in Tholen 'Detective' toont achtergehouden stuk 102-jarige in Sint Maartenshof Rolemmer Uien 20 cent ACHTTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND Minder bloed gegeven: 371 BOUMAN POTTER Begroting 1987 Welpen aan 't metselen, burgemeester onthult gedenksteen Zomertijd over (- Donderdag 25 september 1986 42e Jaargang no. 45 DEZE WEEK: Voorzitter A.C. Zuiddam van scouting Heenetrecht stond er zelf verbaasd van. "Zolang bestaan we nog niet en nu al krijgen we een eigen clubhuis", zei hij zaterdagmiddag bij het leggen van de eerste steen en het onthullen van 'de groet' van scouting. Op de voormalige oesterputten in Tholen sprak hij over een heugelijke dag. Welpen Leerlingen Een tent Arbeidsbureau gedwongen naar St. Maartensdijk? Raad verhoogt subsidie met 62 1/2% De bestuurders van de zes Thoolse peuterspeelzalen glunderden. Na twee commissievergaderingen namen ze maandagavond voor de derde keer bijna de gehele publieke tribune in beslag om uit de eerste hand te vernemen, dat de gemeenteraad bijna éénstemmig de subsidie verhoogde van 32 naar 52.000 gulden. Schoten In hoeverre vinden b en w het meer inhoud geven van ,St. Maartensdijk, verantwoord ten opzichte van de andere kernen en met name in het geval van het ar beidsbureau de stad Tholen? Koopman: ik begrijp niet waar 't gebleven is PvdA-vragen over Lievensberg BoZ Steiger v.' 1 Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Rolemmer nog toekomst muziek Al per 1987 per woning 68,voor ophaaldienst. Achterstand administratie bij gemeente Tholen Bij aanschaf nieuwe vuilnis wagen de mini-container We zijn protestant, maar pro testeren vaak niet Scouting Heenetrecht met 2 nieuwe gebouwen Tholen wil vrede bewaren Anna Jacobapolder heeft in formatiecentrum bij een denkooi Arbeidsbureau Tholen in de politiek Feest voor peuters 4 Vrouwenleerjaar-subsidie ge halveerd Een 102-jarige in Sint Maar tensdijk gefeliciteerd Extra lokgeld voor voor be drijven Onverzekerd autorijden voor het Kantongerecht Van Tilbeurgh maakt reputa tie waar P.v.d.A. vragen over Lie- vensberg Regenrijk jaar nodig voor zoet Zoommeer Mannenkoor bij Roosevelt prijzen Er waren minder bloedgevers Wielercomité Tholen op gedicht MAAK VAN GEDANE ZA KEN HET BESTE Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's _WON ING INRICHTING te x i ll 1 11 L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Zo'n zeventig kinderen vermaak ten zich op het prima terrein in 't zonnetje met allerlei spelletjes en de winnende groep mocht een muurtje metselen. De Welpen I werden met 156 punten tot bou wers uitgeroepen, waarbij Kabou ters II met 155 p, Zeeverkenners I en Padvindsters met elk 149 pun ten toekeken. Burgemeester H.A. van der Mun- nik onthulde een gedenksteen, voorstellende de groet van scou ting: drie vingers(overeenkomstig de drie beloftes die een lid van scouting aflegt) omhoog en de duim op de pink. Het is een uit beelding van de sterke die de zwakke beschermt. De Heenetrechtgroep is inmiddels uitgegroeid tot 60 a 70 leden, maar gezien de beperkte ruimte in de Waag aan de Bebouwden- dam(het huidige clubhuis) en het aantal boten, is er al geruime tijd een ledenstop voor een aantal tak ken. Niet voor Padvindsters, want daar is een tekort aan. Met 20 deelnemers is de Zeeverken- ners(alleen jongens) de grootste groep. Zo'n 47 van de 70 leden werken trouwens op het water. Welpen vormen met 13 leden een flinke groep. Daarnaast zijn er de Kabouters, Wilde Vaart(jongens en meisjes van 14-16 jaar) en Stam(jongens en meisjes van 17/18-23 jaar). De leiding is van plan om voor de kleinsten een nieuwe groep op te richten: Be- vers(4-7 jaar) om van jongsaf aan in scouting te groeien. De nieuwe accommodatie is voor scouting een plezierige ontwikke ling. "Nu sturen we elke maand een paar adspirant-leden terug", zegt dhr. Le Due. Hij heeft ook al 7 iri plaats van 6 man per boot in gedeeld. De Waag was al lang veel te krap en de mogelijkheid om via het project 'Jongeren bouwen voor jongeren' van een flinke rijkssub sidie te profiteren bij de bouw van een eigen clubhuis, werd met bei de handen aangegrepen, 't Werd evenals de speeltuin in Poortvliet een leerlingen-bouwplaats van aannemingsbedrijf Quick uit Ber gen op Zoom. Architect J. Boelhouwers uit Tho len maakte het ontwerp voor de twee gelijke gebouwen, die los van elkaar komen te staan. De span- constructie is zodanig, dat 't net een tent is. De toilet-wasruimten vormen in elk gebouw de schei ding voor twee vertrekken. Op 2 1/2 meter hoogte komt een verdie pingsvloer voor de botenberging. Geen wonder dat de Grote Van Dale bij elke nieuwe druk omvang rijker wordt. In een versneld tem po komen nieuwe woorden en uit drukkingen op de proppen. Wie dat alles tot de juiste proporties terugbrengt, constateert bij vele herhalingen, dat er toch niets nieuws onder de zon is. Hó, er staat toch elke week in deze krant nieuws. Neem vorige week de aankondiging van de voorge nomen verhuizing van het ar beidsbureau. Ook deze week weer belangrijk nieuws: geen belasting verhogingen, maar wel een vaste afvalstoffenheffing. En misschien in de toekomst - als de vuilniswagen versleten is - de invoering van een mini-container of gewoon rolemmer. Als je deze week daarover de discussies aan hoort, vraag je je af, hoe we dat voorheen allemaal klaar gespeeld hebben. Iedereen is nu eenmaal snel gewend aan gemak. We moesten ver terug in de herinne ring, naar de tijd dat er heel wei nig blik en helemaal nog geen plastic was. Een compostrijker af valverwerking, waaraan milieu mensen vol heimwee (terug)den- ken. Ieder had ergens op zijn ach tererf een mestvaalt(je), waar het beertonnetje werd leeg gekieperd en varkensmest alles milieuvrien delijk bedekte. Eens per jaar bracht de kruiwagen het naar de achtertuin of naar de akker. Wie dat terug zou willen, kan be wijzen dat hij geen vervuiler is en hoeft niet te betalen. De feiten be wijzen echter het tegendeel. Ieder een heeft afval, ook al doet men aan compostering. Daarom zijn er vuilniszakken en in de prijs daarvan was het reinigingsrecht verdisconteerd. Met een vastrecht wordt dat zo eerlijke motto 'de vervuiler betaalt' verlaten. De kleinere vervuiler gaat meebetalen voor de grotere. Wie één keer per veertien dagen een volle vuilnis zak meegeeft, is 26 x f 1,30 33,80 kwijt, terwijl hij volgend jaar aan vaste lasten 68 gulden moet betalen. Dat is een verdub beling. Alleenwonenden kunnen nog reductie krijgen tot 51 gul den. Wie wekelijks een volle vuil niszak heeft, komt met 67,60 vlakbij het vastrecht uit. Behalve de grote huishoudelijke vervuilers, moet iedereen volgend jaar meer reinigingsrechten betalen. Het huidige systeem had wel na delen, zoals het gratis storten op Tuttelhoek en er verdwenen ook niet-gemeentelijke - dus onbetaal de - zakken en dozen in de vuilnis wagen. Nu moet iedereen betalen. Niemand komt er onderuit. Dan is de realiteit, dat het toch ook op Tholen in 1987 niet geheel zonder (belasting)verhoging gaat. Voorlopig nog zonder rolemmer, maar dat zal de komende maan den menige raadstong in beweging brengen. (G.H.) Alleen SGP-raadslid M. Dijke kon 'helaas geen vrijheid vinden' de subsidie met 62 1/2% te verhogen gezien de rijkskorting van 54.000 gulden op de post welzijn van de gemeente Tholen. De grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie dacht er bij mon de van J. v.d. Jagt anders over. "We stemmen grotendeels wel in met Dijke, maar we verbinden er niet die stringente conclusie aan. We zien de verhoogde subsidie als een bijstelling voor de salariëring van de leidsters en de aanschaf van speelmateriaal. Zij 't node, we gaan ermee accoord", aldus Van der Jagt. Wethouder J. Versluijs deed dat genoegen. Hij wees Dijke erop, dat 'niet alle gerechtvaardigde nieuwe subsidieverzoeken bij voorbaat van de baan zijn' met de aangekondigde rijkskorting van 54 mille. Mevr. Snoep(PvdA) vroeg al wel willend aandacht voor nog meer subsidie wanneer de belangstel ling voor de peuterspeelzalen gro ter zou worden door het niet meer direct toelaten van vierjarigen op de basisschool. Van Belzen(RPF/GPV) waar schuwde juist voor 'het enorm uitdijen' van de'subsidie. De wethouder noemde die scho ten voor de boeg voorbarig. Hij wilde eerst de parlementaire dis cussie over de plannen van de mi nister van onderwijs, Deetman, afwachten. Met de nieuwe subsidie wordt één leidster per peuterspeelzaal voor 50% op basis van het minimum loon gesubsidieerd door de ge meente. B en W hebben de gemeenteraad' maandagavond de begroting 1987 aangeboden. Zoals al eerder be richt, wordt de onroerend goedbe- lasting e.d. niet verhoogd, hoewel het lastiger was dan andere jaren om de zaak rond te krijgen. Bovenaan het verlanglijstje staat automatisering van de admi nistratie van gemeentewerken, tijdregistratie-apparatuur voor de secretarie en uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maartensdijk, wat bij elkaar al bijna 1 miljoen gulden vergt. Nog veel meer wensen en andere gegevens vindt u in Tholen- derwijs. Veiling Sint Annaland, dinsdag 23 september. Uien maat 40 op waarts klasse 2 NL f. 20,40, drie lingen maat 35/40 klasse 2 NL f. 17,60. Aanvoer 22 ton. Doré 25-29, gloria 19, bintje 15-21, bonken 34-39, drielingen 10, kriel 55, eigenheimer 26-34, bildstar 27-29. Aanvoer 129 ton. Die schriftelijke vragen hebben de Thoolse raadsfracties van de VVD en de RPF/GPV maandagavond aan b en w gesteld naar aanleiding van het artikel in de E.B. van 18 september. De PvdA-fractie wenste de verhui zing van het arbeidsbureau van Tholen naar St. Maartensdijk ter discussie te stellen in een raads commissie. "Het oordeel van de raad in een vroeg stadium is van wezenlijk belang." Volgens VVD en RPF/GPV 'lijkt het of de Rijksgebouwendienst gedwongen wordt om in St. Maar tensdijk te bouwen. Dit gezien het feit dat de gemeente geen bouw plaats in Tholen beschikbaar zou hebben, maar wel in St. Maartens dijk en b en w tevens een voorkeur voor een concentratie van open bare diensten in St. Maartensdijk hebben.' De twee fracties vragen openheid van zaken over het overleg met de Rijksgebouwendienst. Bovendien willen ze de raad inschakelen voordat tot nieuwe vestiging van openbare instellingen of diensten wordt besloten, bijvoorbeeld de stichting Beter Wonen, politiebu reau, enz. Ook de PvdA wil informatie over de nieuwbouw van Beter Wonen, zowel van het bestuur van de wo ningstichting- als van b en w. Een raadscommissie zou daarover dan een oordeel moeten geven. B en W zullen schriftelijk ant woord geven. De welpen die eerste werden bij de spelletjes mochten officieel de eerste steenleggen voor het nieuwe club huis van scouting Heenetrecht op de voormalige oesterputten in Tholen: Martijn le Due, Peter v.d. Linde, Jos Loos en Ewoud v.d. Sande uit Tholen en Arjan van Ommen uit St. Annaland in actie met links voorzitter A.C. Zuiddam. Er staat nu nog maar één gebouw overeind, voor het andere ligt de fundering klaar. Het totale com plex, dat berekend is op twee keer tachtig leden en twintig mensen van de staf, wordt 9 december door de aannemer opgeleverd, maar dan is Heenetrecht er nog lang niet. Er worden namelijk slechts kale casco's opgeleverd. Scouting gaf daaraan de voorkeur boven één volledig ingericht gebouw. De ouders moeten de twee flinke ruimten zelf afbouwen: de aan sluitingen voor water, elektriciteit en verwarming, de keukeninrich ting en het schilderwerk wordt door vrijwilligers gedaan. "We proberen al het materiaal daarvoor bij elkaar te ritselen", vertelt dhr. Le Due. "We hebben al een radiator, waterleiding- en verwarmingspijpen en Oud- Hollandse dakpannen, maar daarvan is nog meer nodig. Ook het glaswerk - Lexan platen - ter waarde van 20.000 gulden probe ren we cadeau te krijgen. Totaal streven we naar 50.000 gulden gra tis materiaal. Daarnaast hebben we nog een rehteloze lening van De Thoolse PvdA-fractie heeft maandagavond b en w gevraagd de directie van Lievensberg drin gend te verzoeken, alles in het werk te stellen, moeilijkheden op de afdeling radiologie uit de weg te ruimen opdat de zorg voor de patiënten optimaal kan (blijven) functioneren. De raadsleden willen niet treden in de aard en omvang van de pro blemen, maar het belang van de patiënten - mede afkomstig uit Tholen - vereist dat de verwikke lingen zo spoedig mogelijk een einde nemen. De PvdA baseert de vragen op be richten in het Brabants Nieuws blad onder de kop 'Onrust in Bergs ziekenhuis, ondernemings raad praat met directie'. Binnen de maatschap röntgenologie zou er sprake zijn van interne conflic ten, terwijl verder personeelsleden overhoop zouden liggen met een paar specialisten. Verder zou de FNV klachten heb ben over Lievensberg omdat voor de sinds 1 juni vertrokken oogarts J. Vogelaar nog geen opvolger ge vonden is. Het spreekuur van de enig overgebleven oogarts, Lopes Cardozo, is vol. Volgens medisch directeur J. Krijger hadden oproe pen geen succes, mede gezien de veertig oogarts-vacatures in Ne derland. De ziekenhuisdirectie zou giste renmiddag informatie verstrekken over de problemen. B en W van Tholen zullen schriftelijk ant woorden op de PvdA-vragen. 25.000 gulden van de gemeente nodig om dit project financieel rond te krijgen." In de twee gebouwen komt veel licht, wat ook een groot verschil is met de huidige accommodatie. Scouting heeft de huur van De Waag overigens nog niet opge zegd, want het afbouwen op de oesterputten neemt nog geruime tijd in beslag. De boten kunnen voortaan in de nieuwbouw onder houden worden. Dhr. Le Due heeft mondelinge toestemming van de adjunct directeur van rijkswaterstaat in Zeeland om net over de dijk, vlak bij het nieuwe clubhuis, een stei ger te bouwen, wat een ideale si tuatie is. "Maar eerst hopen we de nieuwe accommodatie gauw af te bouwen", aldus Le Due. "Het is toch niet zo, dat we als een detective achter stukken aan moe ten", zei raadslid M.A.J. van der Linde maandagavond, nadat zijn col lega P. van Belzen een achtergehouden rapport over de mini-container had getoond. Dit van 27 mei daterende stuk van een leverancier van ro- lemmers, gericht aan gemeentewerken Tholen, had niet ter inzage gele gen voor de raadsleden. Die hadden in twee commissievergaderingen uitgebreid gediscussieerd over vervanging van de plastic huisvuilzak door een mini-container, ook wel rolemmer genoemd. Volgens Van Bel zen was het rapport pro mini-container. Er kon zelfs met 1 vuilniswagen (Tholen heeft er nu 2) worden volstaan en dat vond het RPF/GPV- raadslid toch wel van belang om in de berekeningen te betrekken. "Als we met 1 vuilniswagen konden volstaan, had er wei -een ander voorstel gekomen dan vooralsnog vasthouden aan de plastic zak", liet wethouder Koopman weten. Hij wist wel dat er positieve gegevens over de mini-container waren, maar die had de gemeente ook bij gebruikers van zakken kunnen vragen. Van der Linde verbaasde zich toch over de gang van zaken. Wethouder Koopman begreep ook niet waar het stuk gebleven was. "Het is niet bij b en w op tafel geweest, ik heb 't niet gezien", verzekerde hij. Het rapport had betrekking op Bergen op Zoom, waarvan een deel met eenzelfde aantal inwoners als de gemeente Tholen genomen was. Tho len heeft echter zeven kernen en ir. Van Veen (directeur gemeentewer ken) zag 1 vuilniswagen - mede gezien ervaringen in Waddinxveen - dan ook nog niet zitten. Advertentie I.M. De 102-jarige Jannetje Menheere-Geuze uit Scherpenisse. Jannetje Menheere-Geuze heeft dinsdag in Sint Maartenshof haar 102de verjaardag gevierd. In de recreatiezaal waren 's middags fa milieleden en bewoners aanwezig om de hoogbejaarde te feliciteren. Loco-burgemeester P. van Schet sen bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur. Hij ver ving burgemeester H.A. van der Munnik, die wegens rugklachten anderhalve week rust moet hou den. "Ik zat liever op m'n eigen dorp, maar 't is niet anders", zegt mevr. Menheere. Tot oktober 1975 woonde ze in Scherpenisse in de Weststraat, naast bakker Wessels. Ze komt niet meer van haar ka mer, vlakbij de ingang van het be jaardentehuis in St. Maartens dijk. De 102-jarige zit hele dagen op de stoel en af en toe loopt ze een rondje rond de tafel. In de krant leest ze alleen de koppen nog. "Ze heeft in haar gezicht nog op merkelijk weinig rimpels", zegt neef W. Geuze uit Scherpenisse, die vier dagen per week op bezoek komt en samen met zijn tante eet. Ook een schoonzuster komt regel matig langs. Mevr. Menheere is lichamelijk nog fit, maar geestelijk is haar ho ge ouderdom niet ongemerkt ge bleven. Ze is de oudste vrouw van Tholen en St. Philipsland. De oudste man is de 104-jarige Maar ten Moerland uit bejaardencen trum de Schutse in St. Annaland. In de nacht van zaterdag op zon dag 27/28 september gaat de win tertijd in. Om drie uur wordt de klok een uur teruggezet. Ook de Thoolse zwembaden gaan zondag dicht, wat er tevens op duidt, dat er aan de zomerse om standigheden een einde is gekomen. Volgend jaar begint de zomertijd op 29 maart 1987. 't Leek eerst op een record uit te draaien, maar de bloedafname- avond van het Thoolse Rode Kruis boekte donderdag tenslotte een lager resultaat dan in april: 371 tegenover toen 390 donors. Met name de inwoners van St. Maartensdijk, die het minste moeite, moeten doen om Haestin- ge te bereiken, lieten het afweten met 10 deelnemers- minder. Toch waren er ook 37 nieuwe do nors, o.a. uit Scherpenisse, waar een man na dertien jaar weer bloed gaf. De nieuwelingen kwa men uit St. Maartensdijk 8, St. Annaland 7, Poortvliet 6, Tholen en Scherpenisse 5, Oud-Vossemeer en Stavenisse 3. Er waren ook 37 eilandbewoners die voor de vijfde keer bloed gaven. Om half zeven stond er al een lan ge rij met wachtenden voor de controles(bloeddruk, bloedprik, temperatuur, invullen gegevens), maar om kwart voor acht was die opgelost. De volgende bloedafname is op 5 maart 1987. Het resultaat van donderdaga vond met tussen haakjes het aan tal donors in april: Tholen 45(53) Poortvliet >45(47) Scherpenisse 40(38) St. Maartensdijk 89(99) Stavenisse 44(50) St. Annaland 88(81) Oud-Vossemeer 18(21) Diversen 2(1) Totaal 371(390) Herfstvacantie bij Engelsen thuis: De stichting English Conversation Club (EEC) brengt door middel van conversatievacanties al jaren Nederlanders in contact met de Britten. De komende herfstvacan tie is de laatste periode om dit jaar nog met de EEC mee te kun nen. Voor meer informatie tel. 070-522238.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1