Jarige Maarten Moerland(104) toont burgemeester zakdoek van 80 jaar Animo Amerikanen voor huizen Tholen BOUMAN POTTER Waterproeve grootste zeilboot Oosterschelde ZE3T1EN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND De Meulvliet 4 oktober 20.00 uur Zaterdag Jongerendag Taptoe in St.Annaland Streekmuseum nog open tot 12 september DEZE WEEK: Zaterdag open dag fruitteelt Donderdag 4 september 1986 42e Jaargang no. 42 Overschakeling Open dag R.E.C. September Bintje 44 cent "U bent vast niet vaak verkouden geweest", conclu deerde burgemeester H.A. van der Munnik maandag in de volle recreatiezaal van bejaardencentrum de Schutse te St. Annaland. De 104-jarige Maarten Moerland toorrde hem een zakdoek van 80 jaar oud. "Bij veel gebruik zou die vast versleten zijn geweest." Frictieleegstand Stavenisse en St. Maartensdijk Een delegatie van de Amerikaanse luchtmacht uit Soesterberg heeft een gesprek gehad met de Thoolse woningstichting Beter Wonen over de huisvesting van personeel. Dit in verband met de mogelijke komst van kruisraketten naar de vliegbasis Woensdrecht. Tholen-stad Liever nieuw Grote zegen Eigen karakter Het grootste zeilschip dat zelf is te bouwen, de Pacific van vijftig voet, is zaterdagmiddag onder grote be langstelling te water gelaten in de haven van St. An naland. Ina en Louis Weterings-van Dienst uit Oud- Vossemeer hadden 'waterproeve' op hun uitnodiging gezet en het bijwonen van de doopplechtigheid in de stromende regen was voor velen inderdaad een be proeving. Zevende schip Verjaardag Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers t 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer In een eerste septemberweek moet men nog niet met de winter ko men aandragen. Degenen die dat donkere jaargetijde wat minder lief is, zouden kunnen reageren met de stelling, dat het onheil niet moet worden aangedragen als het nog ver is. Nu heeft ook dat jaar getijde zijn bekoring, evenals alle andere, maar het is voor sommige categorien van de bevolking wel een vaak moeilijke tijd: een perio de van soms weken gedwongen binnen moeten blijven. Nu echter duurt het nog dagen, eer de herfst zijn intrede doet, zo dat de winter nog een paar maan den verder verwijderd is. Niette min zitten we nu toch wel in de overgang van de zomer- en vakan tieperiode, waarbij de vergaderin gen op een laag pitje stonden. Of dat nu een rustpauze is van de plattelandsvrouwen, gymnastiek vereniging, zondagschool, toneel repetities of catechesaties, het winterwerk is of gaat beginnen. De agenda's moeten weer meer worden geraadpleegd voor bijeen komsten voor ontwikkeling of ontspanning. De verenigingsbestuurders wacht weer volop werk, op allerlei terrei nen van het maatschappelijk le ven. Wie dat geheel overziet, dui zelt als het ware van zoveel moge lijkheden, die jong en oud worden geboden. Daarvoor is heel wat ka der nodig. Het valt op, dat men dikwijls dezelfde mensen tegen komt, voor wie nooit iets teveel is. Soms om energie te spuien of om dat het voor hen persoonlijk een hobby is of omdat ze iets voor de naaste willen doen. Dat kan zijn met een collectebus lopen, leiding geven aan een jeugdelftal, bejaar den naar de soos brengen, een al leenstaande gezelschap bieden, enz. Op velerlei terrein zijn er mo gelijkheden om wat te doen en hier en daar is er een tekort aan kader. Daarom temeer willen we bij het begin van het winterwerk een beroep doen op diegenen, die nog mogelijkheden hebben wat te kunnen doen voor anderen. Wie nog 'met de ziel onder de arm loopt', kan er zeker van zijn, dat er ook voor haar of hem volop werk ligt om zich voor het een of ander in te zetten. Als geheel kan een gemeenschap erkentelijk zijn jegens degenen die naar eigen ver mogen pogen in elk seizoen, maar niet in het minst als de 'lange avonden' komen, bijdragen tot de leefbaarheid. Ook in de tijd dat de zon niet meer zo hoog staat, als wind en regenvlagen buitenactivi teiten niet meer zo aantrekkelijk maken, juist in die tijd kan men voor anderen zoveel betekenen. Daartoe ieder sterkte toegewenst. (G.H.) Het Regionaal Educatief Cen trum aan de Molenvlietsedijk in Tholen houdt zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur weer een open dag. Alle docenten zullen dan aanwe zig zijn om informatie over de cursussen te geven. De afdeling Kunstzinnige Vorming zal een ex positie inrichten van door cur sisten gemaakt werk, terwijl de docenten van die afdeling voor de kinderen een 'creatieve crèche' verzorgen, waar ze naar hartelust kunnen tekenen, schilderen e.d. 's Middags zorgen enkele muzikan ten voor een feestelijke omlijsting. In de tweede week van september gaan de cursussen van het R.E.C. van start. Vorig jaar waren er ruim 300 deelnemers, zodat het R.E.C. in de drie jaren van haar bestaan werkelijk is uitgegroeid tot hèt trefpunt van educatieve en kunstzinnige activiteiten op Tho len. De met succes gegeven cur sussen Nederlands, Engels, mid denstand, tekenen/schilderen, boetseren, fotografie en dramati sche expressie staan ook voor dit jaar weer op het programma. Daarnaast staan enkele nieuwe cursussen op stapel. Met de stich ting Welzijn voor Ouderen wordt van september tot november de cursus 'Gezond ouder worden' ge geven. In die zelfde periode is er ook een computer oriëntatiecur sus en in de Vossenkuil te Oud Vossemeer een cursus 'Werken met klei'. In januari starten de studiekring voor ouderen en dra matische expressie. Verder staat een speciale lees-, schrijf- en re- kencursus op het programma voor schoolverlaters van m.l.k. of l.o.m. of uit het individueel on derwijs. 1 Aardappelveiling Sint Annaland, dinsdag 2 september. Doré 35-52, drielingen 11, kriel 33-38, gloria 20-34, bonken 46, drielingen 12, kriel 40, bintje 20-44, bonken 33-64, drielingen 12, kriel 40-45, eigenheimer 57-60. Aanvoer 94 ton. De 104-jarige Maarten Moerland in bejaardencentrum de Schutse, geflankeerd door burgemeester en me vrouw Van der Munnik. Het is ook een ouder land. Elke kern heeft zijn eigen sfeer, een eigen karakter en dat moet zo blij ven. Het is fijn om er te werken en ik hoop met elkaar nog hele goede jaren op Tholen mee te maken. Graag tot ziens in de Schutse", zo besloot de burgemeester zijn feli citatie. Voorzitter Th. Aarnoudse zei ver eerd te zijn met het bezoek van dhr. en mevr. Van der Munnik op deze feestelijke dag, waarbij de driekleur in top hing. "Ik weet niet of ze ooit zullen ko men, maar de Amerikanen heb ben zich wel bij ons georiënteerd, net zoals bij andere verhuurders en makelaars van koopwonin gen", zegt directeur ir. E. Stuif meel van Beter Wonen. "De woningstichting zorgt al meer dan een tiental jaren voor de huisvesting van militairen die in Ossendrecht werken. Ze krijgen een normale behandeling, zoals elke andere aanvrager. Beter Wo nen verhuurt hoofdzakelijk aan regiogebonden mensen en Woens drecht is iets verder dan Bergen op Zoom. Mede gezien het kleinere aantal huizen dat we in de toe komst mogen bouwen, willen we over de huisvesting van Amerika nen met het gemeentebestuur van Tholen spreken." Volgens ir. Stuifmeel gaat de inte resse van de Amerikanen voorna melijk uit naar Tholen-stad, zoals dat ook met de militairen uit Os sendrecht het geval is. "Gezien de afstand gaan ze nauwelijks verder het eiland in, waar er in tegenstel ling tot Tholen leegstand is. Het gaat met name om frictie leegstand: bij wisseling van bewo ners in de verder gelegen kernen worden de huizen minder vlot weer bewoond. Een tiental wonin gen staat er nu leeg, maar zware problemen hebben we niet. In Stavenisse gaan we wat moei lijkheden krijgen, maar het ge meentebestuur wil daar stimule rend gaan werken. In St. Maar tensdijk wordt de leegstand ook wat problematischer. Bij de plan ning van nieuwbouw moeten we daar rekening mee houden", aldus de directeur. "Men is wat gemakkelijker ge neigd om de keuze te maken voor een nieuwe woning met goede iso latie e.d., dan voor een bestaande, oudere woning", concludeert ir. Stuifmeel. Duurdere huizen zijn moeilijker te verhuren. In Tholen is er vooral vraag naar woningen voor 1 en 2 persoons huishou dens. Er is een wachtlijst. In de Hoogstraat zijn we bezig met een plan, maar dat is vertraagd door het ontdekken van een half in gestorte kelder. Daardoor moeten we extra kosten maken voor de fundering. Als het postkantoor op de hoek Hoog-/Visstraat beschik baar komt(in de Dalemsestraat wordt een nieuwe gebouwd) heb ben we daarvoor belangstelling. Er kunnen woonappartementen van gemaakt worden, maar of 't doorgaat, hangt van de vraagprijs af", zegt de directeur van de wo ningstichting. Over de eigen huisvesting van Be ter Wonen wordt nog met het ge meentebestuur overleg gepleegd over diverse plaatsen. Tijdelijk is er een kantoor gemaakt aan de Molenstraat in St. Maartensdijk. Dat is krap en de splitsing van ad ministratieve en technische dienst werkt moeilijk, constateert ir. Stuifmeel. Hij wil alles onder één dak om doelmatiger te kunnen werken. Nog nimmer werd er een St. An- nalander zo oud als de krasse be woner van de Schutse, die zondag de geweldige leeftijd van 104 jaar bereikte. Er was eerder nog wel een oudere Tholenaar: dhr. J.W. Rijstenbil uit Poortvliet, die bij z'n overlijden op 10 november 1976 de oudste man van Neder land was. Dhr. Moerland is doof, maar ver der gezond van lijf en leden. Als je nog zo goed bent, inspireer je jonge mensen tot een goede ver zorging, zo bracht burgemeester Van der Munnik in een felicitatie naar voren. Samen met zijn echtgenote sprak hij met de hoogbejaarde, die o.a. een grote fruitmand had gekre gen. De Schutse tracteerde de fa milie Moerland, alle bewoners en het personeel. "Een goede verzor ging is alles", zei de burgemeester, die de 104de verjaardag van Maarten Moerland een mooie ge legenheid noemde voor kennisma king met de bewoners van een be jaardentehuis. "De Schutse bijt de spits af, maar ik hoop ook in de andere tehuizen een rondgang te maken." Hij bracht bestuur, di rectie en personeel dank voor hun inzet. "Het is een grote zegen als je op deze manier oud kunt worden", concludeerde de burgemeester na kennismaking met de jarige, die vroeger 4,20 per week verdiende en nu nog de krant leest. "Het moet je maar gegeven worden. Ik ben blij, dat ik dit mag meemaken en als jonge kerel uiting mag ge ven aan mijn vreugde. Tachtig jaar is al oud, maar 104 is natuur lijk helemaal een geweldige leef tijd." Burgemeester Van der Munnik wees de bewoners er nog op, dat hij op de kop af twee maanden ge leden met zijn werk op Tholen be gon. "U hebt misschien gedacht, wat is dat voor een snuiter uit Groningen, die helemaal naar het Zuid-Westen gaat. Wat zoekt die hier? Nu, 't is net of ik nooit an ders gewerkt heb dan hier op Tho len. Het landschap stemt overeen met Groningen, alleen is 't hier wat knusser, met meer bomen. Streekmuseum de Meestoof in St. Annaland is nog tot en met vrij dag 12 september geopend voor individueel bezoek, 's middags van drie tot vijf uur, behalve zon dag en maandag. Voor groepsbe zoek blijven er altijd mogelijkhe den bestaan en zaterdag 27 sep tember komt het Koninklijk Zeeuws Genootschap. Ondanks de goede weersomstan digheden in de afgelopen maan den, zal het bezoekersaantal onge veer op het peil van vorig jaar lig gen. De expositie Kijk op Koggen in de hal van het stadhuis te Tholen no teerde 400 bezoekers, met name watersporters en toeristen. Evangelische Gemeente "DE SCHUILPLAATS" WONINGINRICHTING tl 1.7 J 1 -JL Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie I.M. De paraplu was onmisbaar bij de waterproeve van het grootste zeilschip dat zelf gebouwd kan worden. Rechts Jan Aarden, bestuurslid van de watersportvereniging St. Annaland, naast hem Ina Weterings-van Dienst en tweede van links Louis Weterings. "Ik doop u Pacific en wens u be houden vaart", was de uitroep van Ina Weterings waarop wa tersportvrienden, familieleden en andere belangstellenden een uur onder de paraplu wachtten, voor dat de fles champagne tegen het staal uiteen spatte. Enthousiast gooide Ina Weterings haar armen in de lucht, de spanning was er eindelijk af. Haar man Louis zag 't glimlachend aan, intens genie tend van dit grootse ogenblik. Toch was 't zijn zevende zelf ge bouwde boot, maar de Pacific is wel één van de grootste zeilsche pen van de Oosterschelde met een lengte van 15 meter, 50 voet. De vorige boot, Satisfaction, was 10.50 m lang, 35 voet. Deze is aan vrienden verkocht. Er moest een grote kraan van Hartman aan te pas komen om het op een trailer geplaatste schip in het water te laten. Nadat de kraan de 18 ton even had gevoeld, besloot men groter hijsmateriaal te installeren. De Pacific heeft een diepgang van 2 1/2 m en kan 57 m2 grootzeil voeren, een genua van 90 m2 en een spinaker van 200 m2. Louis Weterings maakte van boomstammen eerder al een boot, maar als timmerman had hij nog nooit gelast. Voor een stalen schip als de Pacific - die kan voor een wereldreis beter tegen een stootje - was dat wel nodig. "Je leert er tel kens weer bij", zegt Louis Wete rings nuchter. "Het was een heel circus." Jan Aarden, leraar aan de St. Jan- school te Bergen op Zoom, bood het schip ten doop aan, nadat de bekende zeiler Dirk Nauta wegens' een vaartocht met de Philips In- novator naar Frankrijk verstek moest laten gaan. Aarden had Louis Weterings in Nieuw- Vossemeer destijds in de klas en hij zei nooit vermoed te hebben, dat de schuchtere leerling een zeil bootje zou kunnen bouwen, laat staan een vlaggeschip als de Paci fic. In 1974 kocht de leraar de door Louis gebouwde houten zeil boot Martina en beiden zijn nu bestuurslid van de watersportvere niging St. Annaland. Louis gaf zijn vrouw Ina 28 no vember 1983 voor haar verjaardag een tekening van een nieuw schip. Ontwerper was architect v.d. Stadt uit Zaandam, die inmiddels 40 te keningen van dit succesvolle mo del heeft verkocht. VERVOLG PAG. 9 Overschakeling Verdwijnt de gemeentelijke huisvuilzak? Honderd en vier jaar Waterschap wil een kraan Zaterdag open dag fruitteelt, REC, jongerendag, taptoe en schapenkeuringen Record aantal gediplomeer den Rode Kruis Koninklijk goud voor door zetter Suurland Eerste wandeltocht in St. Maartensdijk Grootste zeilboot Ooster schelde de wereld rond Animo Amerikanen voor Thoolse huizen Sluiting Oesterdam begint De eerste ronde van de voet balcompetitie met de nieuwe rubriek Trefzeker VRAAG GEEN HULP VAN DERDEN ALS U HET AL LEEN KUNT KLAREN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zaterdag vindt voor de tweede keer op het terrein van voetbalve reniging Tholense Boys de Jonge rendag plaats. Om 13.45 uur zal wethouder Ver- sluijs de opening verrichten. Om 14.00 uur beginnen de jongeren aan de zeskamp. Om 17.30 uur is de prijsuitreiking van de zeskamp. Om 18.00 uur nuttigen de 150 jon geren een gezamenlijke maaltijd. Om 19.00 uur wordt in Meulvliet een video-presentatie gehouden door SLOTH. Een uur later start de Kijk-doe- en luister-quiz, met onder andere muziek en video. Om 23.30 uur is de sluiting. De volgende verenigingen verle nen hun medewerking: Jonge- renstichting Stavenisse, Jeugdve reniging Menorah (Stavenisse), Youth For Christ, Jeugdvereni ging Smerdiek, Jeugdvereniging Scarpenesse, Interkerkelijk Jeugd werk Poortvliet, St. Jeugd- en jongerenwerk Tholen, werkgroep Marokkaanse jongeren, Gerefor meerde/Hervormde jeugdraad Tholen, A.N.I.B. Tholen/St. Phi- Iipsland, Jeugdstichting Jong Vosmaer Oud Vossemeer en Scou ting Heenetrecht uit Tholen. De Koninklijke Fanfare Accele rando organiseert zaterdag in Sint Annaland een taptoe. Hieraan werken ook Concordia Tholen, Euterpe St.Maartensdijk, Con cordia St.Philipsland en O.V.M. Oud Vossemeer mee. 's Middags om drie uur vertrekken de korp sen via verschillende routes naar het taptoe terrein aan de haven, waar behalve een gezamenlijk op treden ieder korps afzonderlijk een kwartier optreedt. Hoeveel appelrassen bestaan er eigenlijk in Nederland? Wordt fruit nog met de hand geplukt en hoe oogst men tegenwoordig? Als u te weten wilt komen hoe een moderne fruitteler te werk gaat, bezoek dan zaterdag tijdens de open dag van het fruit, het fruit- teeltbedrijf van A.C. de Rooy aan de Patrijzenweg te Oud Vosse meer. De aanpak van de fruitteelt is te genwoordig ingewikkelder dan men denkt. Veel werkzaamheden vinden nu plaats met behulp van machines. Het oogsten van de produkten gaat vaak machinaal. De telers zullen tijdens de open dag laten zien hoe die machines werken. Ook zullen zij de bezoe kers uitvoerig vertellen op welke manier zij werken aan het eindre sultaat: een mooi en gezond produkt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1