Tholen blij met handelshaven Caravan camping de Striene uitgebrand Montessorischool feestelijk geopend Honderden toeschouwers bij opening St. Annalander(19) na motorongeval overleden ZESTIEN PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND BOUMAN POTTER De borg en de elementaire voorziening Wethouder: Integratie schoolgebouwen nog verre van ideaal Gevaar voor ontploffing gasfles In de nacht van maandag op dinsdag is een caravan op camping de Striene bij Poortvliet volledig in de as gelegd. De bewoners, het echtpaar Bogers uit Bergen op Zoom, konden zich tijdig in veiligheid brengen. Er was voor 9000 gulden schade: 6000 voor de caravan en 3000 voor de inboedel. Een kat kwam in de vlam men om. De oorzaak van de brand is onbekend. Eigenheimer 65 ct Zaterdag Oosterschelde zwemtocht Bom duiten Gemengde gevoelens VERVOLG PAG 11 Handicap Groen licht Stuntelig Moed Muziek Twee gasflessen Krediet 34 mille DEZE WEEK: Niet in mavo THOOLSE VISHANDEL A.J. SCHOT EN ZN. B.V. Nieuw: Dagelijkse aanvoer verse Zeeuwse supermosseien De negentienjarige Dave Moerland Czn. uit St. An naland is vrijdag in het Sint Elizabeth ziekenhuis te Tilburg overleden aan de gevolgen van een motoron geluk. Hij kwam vrijdag 1 augustus op de Zeelandweg Oost tussen Steenbergen en St. Philipsland bij het inhalen in botsing met een linksaf slaande auto. De motorrij der viel en kwam tegen een lantaarnpaal terecht, waardoor ernstige verwondingen aan hoofd- en rug ontstonden. Dinsdagmorgen was de begrafenis in zijn woonplaats. Op de vrolijke klanken van de koninklijke muziekve reniging Concordia voer zaterdagmorgen de platbo dem van schipper Van Duivendijk de gerenoveerde Thoolse handelshaven binnen, gadegeslagen door honderden belangstellenden op de dijk en de haven hoofden. Toen waarnemend hoofdingenieur-directeur D. Tromp van Rijkswaterstaat het ballonnenkoord dat de haven afsloot doorknipte, ging er spontaan ap plaus op en de scheepstoeters van de aanwezige vis sersschepen gaven luidruchtig te kennen dat de haven was heropend. Zaterdag vond in het bijzijn van provinciaal onder wijsinspecteur H. Verboom en wethouder van onder wijs J. Versluijs de officiële opening plaats van de Montessori-basisschool te Tholen. Dit gebeurde, toen tijdens het zingen van een speciaal hiervoor gemaakt lied, de drfe leerkrachten door een met papier afge plakte deur het lokaal binnen kwamen. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f-18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs t 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer w. t M ,sT Een overzicht van de Thoolse haven die nog één keer vol lag met visserschepen. Een decor dat drie dagen lang honderden mensen, gewapend met camera, naar zich toe lokte. Het woord 'borg' is al van zeer oude tijden bekend. In het oudste boek kan men het woord Borg te genkomen en van kerkelijke zijde zal worden onderstreept, dat het voor de mensen eigenlijk de enige echte Borg(en Middelaar) is. Maar ook in de dagelijkse om gang moet er al vroeg sprake zijn geweest van een borg. Ook in het oude Israël, ook in ons land. Me nige oudere zal zich kunnen her inneren, dat er vooral tijdens de crisisjaren vaak met een borg ge werkt moest worden om de geld schieter een garantie te kunnen geven voor de betaling van rente en aflossing. Als een lening bij de bank onontkoombaar was om een woninkje van 900 gulden te ko pen, poogde men een iets beter ge situeerd familielid of een vriend als borg te vinden. Dat werd dan op de bank via een notarieel con tract vastgelegd. Als de geldnemer niet meer aan zijn verplichtigen kon voldoen, werd de borg aan gesproken. De borg bestaat nog altijd, ook al is die in de welvaartsperiode sterk afgekalfd bij de banken, die grif leningen verstrekten, zonder altijd van een zekerheid overtuigd te zijn. Dat bleek maandag in de Thoolse gemeenteraad, toen de borgstelling voor schuldsanering en aankoop van duurzame ge bruiksgoederen ter sprake kwam. Dit laatste was een aanvulling op de verordening van december 1982. De gemeente staat voortaan borg voor mensen in nood, die noodza kelijke, duurzame gebruiksgoede ren moeten kopen en daarvoor geld lenen. Als rente en aflossing niet betaald worden, spreekt de bank de gemeente aan. Welke duurzame gebruiksgoede ren zijn nu elementaire voorzie ningen? Het gaat om zorggeval- len, nadat de Algemene Bijstands wet geen mogelijkheden biedt. Weinigen zullen er een punt van maken, dat een wasmachine en koelkast nodig zijn. Menigeen zal echter uit een ander vaatje tap pen, als bijvoorbeeld een televisie toestel of een videoapparaat even eens een elementaire voorziening wordt genoemd. Er zijn in ons ge bied nog honderden gezinnen die het best kunnen betalen, maar he lemaal geen t.v. hebben en wen sen. Is het dan niet noodzakelijk? Wacht even. Het ligt inderdaad wel op een andfr vlak, maar eeu wen lang hebben we 't ook gedaan en kunnen doen zonder wasma chine en diepvriezer. Er kunnen in onze tijd omstandigheden zijn, dat een t.v. als noodzakelijk kan worden aangemerkt. Worden er niet een aantal keren per dag juist voor doven en slechthorenden nieuwsuitzendingen in tekst op het scherm gebracht. Zijn er geen cursussen via de t.v., waardoor ook gehandicapten veel kennis opdoen en meetellen. Kortom, het kan voorkomen - uiteraard in zeldzame gevallen - dat de om standigheden van dien aard zijn, dat dergelijke 'luxe' artikelen ele mentaire voorzieningen zijn. De gemeente staat dan borg, hoe vreemd dat misschien in menig oor nog klinkt en door menig oog wordt ervaren. Men is echter veel beter af, als men noch van het één(bijstand), noch van het an- der(borgkrediet) gebruik moet maken. Daardoor moet het oor deel of de veroordeling des te voorzichtiger zijn, zonder - en dat is de andere kant - carte blanche te geven. Die verantwoording ligt bij de verstrekker. (G.H.) Aardappelveiling St. Annaland 27 augustus: Doré 26-47, drielingen 10-11, kriel 68-70, bonken 25, Glo ria 26-38, drielingen 10-11, kriel 71-72, bonken 30-35, Bintje 33-47, drielingen 10, kriel 71, bonken 35-36, Eigenheimer 62-65, bonken 25, aanvoer 146 ton. Voor het officiële gedeelte bega ven de genodigden zich vervolgens naar Hof van Holland. Daar De 4e editie van de Oosterschelde- zwemtocht heeft zaterdag 30 augustus a.s. een iets andere rou te.In plaats van start Strijenham en finish Zwarte Trap, vindt het gebeuren (wegens het tij) in de omgekeerde volgorde plaats. Het startsein om 13.00 uur aan de Zwarte Trap zal door burge meester H.A. van der Munnik worden gelost,waarna de deelne mers richting Strijenham zwem men. Het comité Oosterschelde- zwemmen dat sinds enkele jaren dit grote gebeuren regelt, mag op de medewerking rekenen van On derwatersportvereniging De Snot- dolf, de vrijwillige brandweer, korps Rijkspolitie, Rijkspolitie te Water, het Rode Kruis en diverse particuliere bedrijven. De zwe mafstand is veranderd. 3200 m. Er zijn meerdere vergaderingen gehouden om het sportieve gebeu ren, dat ondertussen in de hele re gio en ook in België haar aanhan gers heeft, zo goed mogelijk te coördineren. Het parcours kan vanaf de dijk worden gevolgd. De aanmelding kan geschieden aan het bad op 30 augustus tot half elf 's ochtens, daarna vertrekt de he le organisatie naar startplaats Zwarte Trap waar men vanaf 11 uur kan inschrijven. Zoals al uit reacties bleek, bestaat er ook voor deze 4e uitgave van de Ooster- scheldezwemmen weer veel animo. sprak de heer Tromp van een be langrijke lokale en regionale ge beurtenis. Voor Rijkswaterstaat is vrijwel het laatste grote aanpas- singswerk in het kader van de Del tawerken gereedgekomen. Op en om Tholen is dan voor 20 miljoen gulden aan het afwaterings systeem en nog eens 30 miljoen gulden aan dijkversterking door het Rijk uitgegeven. Door allerlei ingrijpende veranderingen van re geringswege heeft de aanpassing bijna 25 jaar in beslag genomen. De heer Tromp noemde achter eenvolgens de Deltawet van 1958, het verdrag met België omtrent de Schelde-Rijnverbinding dat in 1963 grote wijzigingen meebracht en waardoor een hele grote haven gepland werd. Vervolgens gooide de beslissing om de Oosterschelde open te houden en de comparti mentering roet in het eten. "Verdwenen zijn weliswaar de vis sers en de oesters en mossels" al dus Tromp, "maar daarvoor is veiligheid teruggekregen". Hij be dankte ook de Grontmij. en de aannemers Van den Herik en Van der Straaten en overhandigde tenslotte de burgemeester een luchtopname van de rede van Tholen 1904-1961. Burgemeester Van der Munnik was Rijkswaterstaat dankbaar voor haar rol bij de realisatie van het project. Praktisch alle kosten zijn door Rijkswaterstaat voor haar rekening genomen. "Een bom duiten" aldus de burge meester. Ook hij herinnerde aan de lange tijdsperiode die voor het project nodig was. Hij weet dit aan de allereerst ambitieuze opzet met vervolgens een ombuiging naar een sobere en doelmatige uit voering en tenslotte de veranderde gedachte omtrent de afsluiting van de Oosterschelde. Daardoor nam de gemeente een afwachten de houding aan en pleegde nau welijks onderhoud. Vervolgens wist de gemeente het Rijk te over tuigen van de noodzakelijkheid om de haven uit te baggeren. "Tholen heeft nu een prachtige accommodatie gekregen, aange- Nadat voorzitter Pascal Delahaije uit Scherpenisse de aanwezigen in het overvolle lokaal verwelkomd had, vertelde hij - met het oog op de kinderen - het sprookje van de tevreden mens. In dit sprookje kwam de geschiedenis van de tot standkoming van de school op leuke wijze naar voren. In zijn toespraak bedankte de voorzitter wijlen burgemeester E.Baerends voor zijn inzet, mede werking en enthousiasme, alsme de wethouder Versluijs en de amb tenaren Van Olffen, Van de Sande, Brouwer en Den Braber. De in specteur van het basisonderwijs, dhr. Verboom, werd genoemd voor zijn inspanningen bij de re geling van de huisvesting. Woorden van waardering waren er ook voor de inititiefnemers, oud bestuursleden, bestuursleden, ouders en het schoolteam. Wethouder Versluijs zei met ge mengde gevoelens aanwezig te zijn, want de gemeente streeft naar sterke, levensvatbare scholen en daarin is een afsplitsing moei lijk te plaatsen. "Het nieuwe brengt vaak ook onzekerheid mee en in dit geval onttrekt de Montes sorischool leerlingen van andere scholen, die toch al geconfron teerd worden met dalende leerlin genaantallen. Anderzijds kreeg het gemeentebestuur in maart '85 te maken met de volgende situa tie: Verschillende ouders willen voor hun kinderen Montessori- onderwijs en blijken zelfs bereid om dagelijks de afstand Tholen - Bergen op Zoom te overbruggen. Uit de handtekeningen blijkt, dat er nog meer mensen zijn die deze vorm van onderwijs willen. Als een deel van de bevolking de onderwijsbelangen zo behartigd wil zien en daar wettelijke moge lijkheden voor zijn, dan dient het gemeentebestuur zich in te span- past aan de eisen van deze tijd" zei Van der Munnik, die voorts concludeerde dat de stadsvernieu wing in Tholen daarmee voorlo pig is afgerond. Gezien de omvangrijke oude be bouwing op het eiland moet de gemeente volgens de burgemeester blijven werken aan de instand houding en verbetering van het woonklimaat. Daarvoor is een ac tief stads- en dorpsvernieuwings- beleid nodig. nen en dat is dan ook gebeurd", aldus dhr. Versluijs. Hij zei, dat bij de plannen vooral de onzekerheid van het leerlingen aantal een zware handicap was. Op 24 juli vond pas het laatste ge sprek plaats over de huisvesting. Hij sprak dan ook over een 'haastklus'. "Dankzij alle betrok kenen is het echter gelukt." Met de totstandkoming van de Montessorischool had het ge meentebestuur een verdere inte gratie van Thoolse schoolgebou wen op het oog, want deze situatie is volgens dhr. Versluijs nog verre van ideaal. Van de 17 basisscho len, zijn er slechts 7 volledig geïn tegreerd gehuisvest, 10 werken er nog met bijgebouwen. Aanvankelijk dacht de gemeente het gehele schoolcomplex aan de Burg. van Berchemstraat nodig te hebben voor de Montessorischool en daarmee dan het bijgebouw Ter Tolne(kleuterschool de Bijen korf) door vervangende bouw te kunnen opheffen. Dit bleek vol gens dhr. Versluijs allemaal niet zo snel te gaan, maar hij hoopte dat er voor 1 september groen licht komt om dat voor Ter Tolne te bewerkstelligen. Als die situatie gerealiseerd is, krijgt de Montes sorischool, die met twee lokalen toch wel krap zit, er een lokaal bij. De wethouder sprak de hoop uit, dat het initiatief dat zaterdag gestalte kreeg, zal blijken een goed initiatief te zijn geweest, om dat het voorziet in een behoefte, die bij een deel van de bevolking leeft. Tot slot feliciteerde hij het bestuur, het schoolteam, bestaan de uit Christel Geerdink, Karin Cordewener en directeur Frank Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Tholen en St. Maartensdijk, die het blus- singswerk enige tijd staakten we gens ontploffingsgevaar van een fles butagas. Die moest eerst hele maal leeggebrand zijn, voordat de vrijwillige brandweer weer verder kon. De alarmering was volgens de Thoolse brandweercommandant D.J. van Duivendijk 'stuntelig' wegens het ontbreken van een te lefoon. Het Bergse echtpaar werd wakker van de rook en waar schuwde buren. Er waren totaal tien mensen op de camping. Eén van hen had een 27 mc bakje, waarmee een kennis in Poortvliet werd opgeroepen. Die had echter zelf geen telefoon, zodat hij eerst naar de telefooncel moest. Omstreeks tien over drie werd de brandweer Tholen gealarmeerd en op de camping aangekomen, stond de caravan in lichte laaie. Wegens de moeilijke waterwin- ning(de dichtstbijzijnde brand- kraan ligt aan de Havenweg op Strijenham) kwam er assistentie van de brandweer St. Maartens- Rodenburg en de 40 leerlingen met de start. Onderwijsinspecteur Verboom zei dat er in het onderwijs grote be zuinigingen te wachten staan. "Er is een portie Zeeuwse moed voor nodig, om in 1986 te starten met een school. De bezuinigingen heb ben mogelijk ook te maken met de vrijheid van onderwijs. Deze vrijheid is een groot goed", aldus de inspecteur. Hij roemde het bestuur van de school, omdat men bij de plannen erg duidelijk en nauwgezet te werk was gegaan. Hij waarschuw de echter voor ivoren torens. "Be schouw jezelf niet alsof je de wijs heid in pacht hebt. Je moet ook openstaan voor een ander." Na de onthulling van het naam bord Montessori basisschool Tho len was er een receptie voor geno digden. De kinderen deden spel letjes. Na de onthulling van het naam bord met het, speciaal voor Tho len, door de Halsterse kunstenaar ontworpen logo genoten de kinde- dijk, die 1800 liter water in de tank heeft. Deze nieuwe wagen werd voor het eerst daadwerkelijk gebruikt en men profiteerde in dit nachtelijk uur volop van de uitste kende verlichting. De tankwagen van het korps St. Annaland werd ook nog gewaarschuwd, maar die kon bij nader inzien in de kazerne blijven. Tholen en St. Maartens dijk konden uit de brandkraan ,hun tank bijvullen. De brandweer zag bij de caravan twee gasflessen, maar één daarvan was er leeg. Maandagmorgen was er een volle fles aangesloten. Dankzij de regen liepen de andere caravans op de camping geen ge vaar. Toen het gebrul van de gas fles voorbij was, kon de brand weer het karwei afmaken. Tegen half zes was het korps Tholen te rug in de kazerne. Het onderzoek van de technische recherche van de rijkspolitie leverde geen oor zaak op, maar commandant Van Duivendijk denkt aan de moge lijkheid, dat de brand door over verhitting van de dubbele caravan- wand is ontstaan. ren van het grimeren en schmin ken door Lies en Annemarie van Kwats. Voor deze gelegenheid werden ze geholpen door Marian ne. Het kindertheater Kaneel ver zorgde daarna samen met de jeugd een optreden. De ouderen genoten van een drankje en een hapje. De muzika le omlijsting van het openings feest was in handen van de Thools-Roosendaalse combinatie Striktly Duvekot F.S., die voor een sfeervol stukje folk- en bluegrass zorgde. Dat droeg mede bij aan de uitstekende sfeer tijdens deze ope ning. De gemeenteraad stelde maandag middag 34.000 gulden beschik baar voor aanpassing van de huis vesting voor de Montessorischool en Ter Tolne. Het werk was overi gens al gedeeltelijk uitgevoerd omdat diezelfde ochtend het nieu we schoolseizoen begon. J. v.d. Heuvel sprak over een '3 in 1 school'. "Snelle integratie is van groot belang, want dit is een noodoplossing", zei de VVD'er. I.C. Moerland onderstreepte dat. Wethouder Versluijs zei graag de Borg Geen tegenstemmers voor nieuw gymlokaal Oud- Vossemeerondanks fikse kritiek Gemeente Tholen automati seert verder Zwaar verkeer niet door de Kaaistraat St. Maartensdijk Negentienjarige aan verwon dingen bezweken Thoolse handelshaven en Montessorischool feestelijk geopend Het bruiste inderdaad op de kristallen braderie Tholen Archiefwerk is meer dan oude documenten registreren Voortaan Koetsdijk type trofee Garage De Viet huldigt zilve ren medewerker Goed popconcert met weinig bezoekers Kritiek PvdA op gezinsver vangend tehuis Zijn video en t.v. elementaire voorzieningen? Sloth schrapt maandaguit zending Gemeente Tholen beneden de 19.000 inwoners André Verburgh won tri athlon Smerdiek verrastte in eerste bekerronde WIE KANDOET, WIE NIET KANPRAAT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's geconcentreerde huisvesting van Ter Tolne tegelijk verwezenlijkt te willen hebben, maar dat bleek niet mogelijk. Voor 1 september bekijkt het ministerie, welke defi nitieve oplossing en voor 1 augus tus 1987 kan komen. De gemeente wilde de Montesso rischool aanvankelijk tijdelijk on derbrengen in de noodlokalen van de gemeentelijke mavo, maar de inspectie wees dat af omdat er geen enkele speelgelegenheid was. Toen werden 't twee van de drie lokalen van de Bijenkorf. Eén lo kaal bleef in gebruik bij de kleu ters van Ter Tolne, de andere leer lingen verhuisden naar het hoofd gebouw aan de Zoekweg, waar een lokaal voor de kleuters ge schikt gemaakt moest worden. Ook moest er een zandbak en een buitenberging komen. Daarvoor kon materiaal van Kleuterlust worden gebruikt. Bij de Bijenkorf moest de speel plaats aangepast worden. De nat te hoek uit een speelwerklokaal werd verwijderd. De toiletten wer den aangepast, er moest een extra leermiddelenberging worden ge maakt en een buitenberging. Voor al het fijne uit de zee nog steeds naar Viswinkel Eendrachtsweg 15, tel. 01660-2540. Victoria baars (baars bo ven baars, folder gratis) Zeeuwse paling per kilo v.a12,75 Advertentie I.M. De twee lokalen van de Montessorischool aan de Burg. van Berchemstraat te Tholen in de voormalige openbare kleuterschool de Bijenkorf. woninginrichting Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1