Maritieme films beschikbaar "Het Woord dat Hij gezonden heeft" Korte raad in St.Philipos SI.QVH Koorschool zingt voor Nepal Intrede dominee Egas in hervormd Poortvliet Geen geld voor dorps vernieuwing Donderdag 21 augustus 1986 DE EENDRACHTBODE IN BE 1U)EI> GS van Zeeland stellen Provinciale Staten voor tot en met 1 989 een jaarlijkse bijdrage te leveren aan het Stich ting Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf. Het gaat om een bedrag van 2 cent per inwoner van Zeeland, oftewel ruim f 7000, Wat doet het RDK? Ondersteuning en advies COMMISSIES Bestuur Na in de middagdienst van woensdag 13 augustus te zijn bevestigd door ds. J.G. van Loon uit Sint Maartensdijk, heeft ds. A. Egas zich in de avonddienst verbon den aan hervormd Poortvliet. Dat gebeurde in een volle kerk, waar naast de normale zitplaatsen nog vele stoelen waren bijgezet om de genodigden en verdere belangstellenden uit eigen dorp of uit de regio, dan wel uit vorige gemeenten van de nieuwe Poortvlietse predikant, een plaats te bieden. Bevestiging Gouden draad Dank aan velen Verdraagzaamheid nodig PROGRAMMA- OVERZICHT S.L.O.TH. ZIT OP 89.9 MHZ. tel. 01660-4004 A B I) IJ I EUWS De nieuwe maritieme films, die de provincie en de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen hebben laten vervaardigen, zijn nu volop gratis voor uitlening beschikbaar. Het gaat om drie produkties: Zeeland - Voortvarend, een film (zowel in Nederlandse als in Engelse tekst verkrijg baar over het scheepvaart en handelsgebeuren op en aan de Westerschelde; Terneuzen - the Specialists (alleen Engelse tekst), een film over het haven- en in dustriegebied van Ter neuzen; Flushing - Holland Open Port (alleen Engelse tekst), over het haven- en industriege bied van Vlissingen/Vlis- singen-Oost. Zeeland - Voortvarend heeft een meer algerpeen karakter. Het is de bedoeling dat de kijker in'korte tijd een goede indruk krijgt wat Zeeland op maritiem gebied voorstelt. Er wordt aan dacht geschonken aan moderne overslagmethoden, de doorvoer van artikelen naar het achter land, beloodsing van schepen, zeehavenindustrieën etc. De havenschapsfilms gaan dieper in op wat zich in hun gebied af speelt. De kijker wordt vaak een boeiende kijk geboden op pro- duktieprocessen in verschillen de fabrieken - de manier waarop goederen worden behandeld en opgeslagen. De films hebben weliswaar een Engels gespro ken commentaar (ze zijn in feite bedoeld voor de internationale markt), maar ze zijn goed te volgen. Voor specifieke onderwijsdoe leinden zijn de films zeer goed te gebruiken, wellicht ook als praktijkobject voor de Engelse les... Zeeland - Voortvarend is be schikbaar op 16-mm film en alle video-cassetteformaten. De ha venschapsfilms worden alleen uitgeleend op (eveneens alle formaten) videocassette. Adres voor aanvragen: bureau voorlichting Provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. (01180) 31403. De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten houdt op dins dag 26 augustus viermaal een hoorzitting. In de eerste zitting, die om 10.00 uur begint, wordt een be zwaarschrift van de heer F. Ac- da uit Axel behandeld. Deze heeft bezwaar tegen de door GS verleende verklaringen van geen bezwaar, gevraagd door b. en w. van Axel, voor de bouw van twee woningen on der één kap met garage/berging aan de H. van der Goesstraat in Axel. Om 10.30 uur behandelt de AROB-commissie een bezwaar schrift van de heer W.L. Assel- man uit Kloosterzande. Hij maakt bezwaar tegen ver klaringen van geen bezwaar (die GS hebben verleend) voor de aanleg van parkeerplaatsen op het Marijkeplein in Kloosterzande. De derde zitting van de commis sie begint om 11.00 uur en heeft als onderwerp een be zwaarschrift van "De Holland- sche Molen". Deze vereniging is het niet eens met het verle nen van verklaringen van geen bezwaar door GS, gevraagd door b. en w. van Valkenisse, voor de bouw van zestien wo ningen in het bestemmingsplan Majoorwerf. De vereniging maakt ook bezwaar tegen het bouwrijp 'maken van de grond in Zoutelande. In de laatste zitting komt het bezwaarschrift van de heer J. Lossie uit Hulst aan de orde te gen verklaringen van geen be zwaar (door GS verleend) voor de bouw van zes woningen met garage/berging aan de Nieuwe- weg in Hulst. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Op donderdag 21 augustus a.s. geeft de Zeeuwse Koorschool voor de laatste maal een con cert in een cyclus van drie op tredens ten behoeve van de ac tie "Zeeland helpt Nepal". Dit slotconcert zal worden opge luisterd door de inzet van extra musici. De opzet van het pro gramma is zodanig dat het ook aantrekkelijk is voor degenen die al eerder een optreden van de Koorschool bijwoonden. Plaats van het concert: Koor kerk, Middelburg. Er worden twee optredens verzorgd en wel om 11.00 uur en om 13.00 uur. De toegang is gratis; na af loop van het concert wordt een collecte gehouden ten behoeve van de actie. De collecte bij het concert van vorige week donderdag leverde f 1100,- op. Dienstverlening In hun voorstel zetten GS uiteen dat al vanaf 1982 subsidie aan de stichting wordt gegeven. De provincie heeft een zodanig be lang bij de werkzaamheden van het centrum dat voortzetting van de geldelijke bijdrage ge rechtvaardigd is. Zowel voor het behoud en de uitbreiding van de werkgelegen heid in het kleinbedrijf heeft het centrum een belangrijke func tie, aldus GS, die nog aanstip pen dat het eigenlijk gaat om een "waarderingssubsidie", zoals gebruikelijk is in de meeste andere provincies. Het Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf (kortweg "RDK" genoemd) vervult sa mengevat de volgende taken: Algemene voorlichting aan, begeleiding en wanneer no dig verwijzing van onder nemers. Specifieke voorlichting en advisering aan mensen die een eigen bedrijf willen starten. Uitbrengen van adviesrap porten, b.v. gemeentebestu ren over aanvragen van on dernemers als het betreft kredietregelingen, stads- en dorpsvernieuwing, hulp bij bedrijfsbeëindiging etc. Het RDK is een onafhankelijk in stituut dat ten dienste staat van alle gevestigde en beginnende ondernemers in het kleinbedrijf. Er zijn in Nederland 22 vestigin gen, met 38 regionale kantoren. Jaarlijks doen meer dan 20.000 mensen een beroep op het RDK. Zoals gezegd staat het RDK open voor elke ondernemer èn voor degenen die er over den ken ondernemer te worden. Er is een breed scala van rege lingen die toepasbaar zijn op al lerlei individuele situaties, van startersregeling tot bedrijfs beëindigingshulp. Het probleem van de onderne mers in het kleinbedrijf is vaak dat hij of zij zo druk bezig is met het werk van alledag, dat er geen tijd overblijft voor het ana lyseren van de eigen situatie en de situatie van het bedrijf. Het RDK beschikt over de des kundigheid om wèl zo'n analyse te maken en een advies te ge ven dat op de toekomst gericht is. Ook komt het nogal eens voor dat er veranderingen plaatsvin den, bijvoorbeeld doordat de bevolkingsopbouw in de wijk verandert, dat er stadsuitbrei dingen plaatsvinden, dat er we- Vrijdag 22 augustus, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor ruimtelijke ordening. OPp de agenda staan o.a.: rap port "Kleinschalig kamperen"; jaarverslag PPD 1984; verde ling f 1 miljoen voor stads- en dorpsvernieuwing; medewer king aan jubileum-congres Jong Management (NCW) en een aanvraag voor hogere doelsub sidie beheer en onderhoud klei ne landschapselementen 1986. In de vergadering van de staten commissie voor milieuhygiëne, op vrijdag 22 augustus om 14.00 uur, worden o.a. de vol gende ingekomen stukken besproken: rioleringsproblema- tiek Philippine; oriënterende stofmetingen Sas van Gent; bo demsaneringsprogramma 1987; waterkwaliteit Wester schelde; kwaliteit Gentse Ka naalzone; fluoridemetingen in Zeeland 1984-1985 en een rap port over fluoride-emissie in de Kanaalzone en het Sloegebied. De statencommissie voor wel zijn spreekt in de vergadering van maandag 25 augustus, 10.00 uur, o.a. over de nota vrijwilligerswerk. gen worden aangelegd etc.. Zo iets kan nieuwe kansen geven, maar ook onzekerheid teweeg brengen. Het is lang niet een voudig als zelfstandige kleine ondernemer hier een goed ant woord op te hebben. Ook in de ze gevallen staat het RDK ten dienste. In het stichtingsbestuur van het RDK zijn vertegenwoordigd: rijksministeries, de gemeenten, het provinciaal bestuur KNOV en NCOV en de Kamers van Koophandel en fabrieken. Het RDK Zeeland is gevestigd in Goes, Klokstraat 3, (postcode 4461 JK), telefoon 01100-30999; er is ook een kantoor in Terneuzen, Schut- tershofweg 1 (4538 AA) tele foon 01150-13114. Ook op 25 augustus, maar om 13.30 uur, komt de statencom missie voor waterstaat en ver keer in vergadering bijeen. Er zal o.a. gesproken worden over de onttrekking van openbaar verkeer van een tweetal wegge deelten op Noord-Beveland; subsidiëring van de Stichting Studiecentrum Verkeerstech niek (SVT) in Driebergen- Rijsenburg; de verhoging van het maximum van de rekenin- courantovereenkomst met de n.v. Westerschelde-Oeverver- binding; de samenstelling van de grondwaterkaart en over de verbetering van gedeelten van de weg Drieschouwen (Axel)- rijksgrens. Verder komt aan de orde een brief van Gedeputeer de Staten over de dekking van investeringen voor secundaire wegen en een brief van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap over de bereikbaarheid van het vei lingcomplex in Kapelle voor landbouwverkeer. Ook die dag (25 aug.) vergadert de statencommissie voor eco nomische zaken. In deze verga dering die om 16.00 uur begint zal o.a. .gesproken worden over: de vergaderstukken van de havenschappen; de waarde ringssubsidie warmbloedpaar denstamboek in Nederland; de nota vrijwilligerswerk; het jubi leumcongres Jong Manage ment; de afgewezen projecten voor het fonds bijzondere voor zieningen en over een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzie ningen voor het stofmeetpro- gramma havengebied Ter neuzen. Op vrijdag 29 augustus verga dert om 9.30 uur de statencom missie voor bestuurszaken. Alle vergaderingen zijn open baar en bieden een half uur spreekrecht voor het publiek. Ze worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. M Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Van de burgerlijke gemeente Tho- len, waren zowel bij bevestiging als intrede burgemeester en me vrouw Van der Munnik en we thouder Koopman tegenwoordig. Daarnaast ook in de avonddienst uiteraard consulent ds. Van Loon, de vorige predikant uit Poortvliet, ds. Tj. de Jong uit Garderen, ver schillende predikanten die ook 's middags bij de handoplegging aanwezig waren, afgevaardigden van de hervormde kring Tholen en plaatselijke kerken, een bus vol en nog een tiental auto's met be langstellenden uit Vriezenveen, waar ds. Egas kortgeleden af scheid nam en vele andere bij ker- kewerk betrokken of plaatselijke kerkgangers. Die genodigden waren ook vrijwel allen aanwezig tijdens de bevesti ging van kandidaat A. Egas door de Poortvlietse consulent en vriend van de nieuwe herder, ds. Van Loon uit Sint Maartensdijk. Die had als tekst de laatste woor den van 2 Timotheus 2 9... maar het Woord is niet gebonden. Na de predikatie en bevestiging was er de handoplegging door ds. Van Loon, door de voormalige Poortvlietse predikant ds. De Jong, voorts van ds. Verheul van de Ring en ds. Rikin uit Tholen, ds. G. Hendriks en ds. H.J. Boer uit Sirjansland, ds. J. van Ros- sum, ds. P. Oskam, ds. W. van Hennekeler, dsN A.J. Wijnmalen, ds. J. v.d. Haar en de hoogbejaar de ds. C. Smit uit Hardinxveld- Giessendam. De intrededienst werd begonnen met Ps. 66 3 en 4, het lezen na de geloofsbelijdenis van Handelin gen 10 19-36, terwijl als inleiding op de prediking Ps. 85 1 - 3 en 4 werd gezongen. De tekst koos ds. Egas uit Hande lingen 10 36: "Dit is het Woord, dat Hij gezonden heeft de kinde ren Israels." Als een inleiding op die tekstuitleg wees ds. Egas er op, hoe de voormalige Poortvlietse predikant ds. De Jong bij zijn af scheid als thema voor de predika tie had: De tijd van gaan. Er staat immers ook in de bijbel, dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is. Alleen is dat nooit op on ze tijd, dat we willen komen of gaan, maar op Gods tijd. Handelingen 10 is een hoofdstuk van de zending. Daarom koos ds. Egas drie hoofdpunten uit de tekst voor de prediking: 1. God zendt Zijn Woord; 2. God verkon digt vrede en 3. God handhaaft Zijn recht. God zendt Zijn knechten niet met lege handen, maar met Zijn Woord. Door die zending loopt een zwarte draad, want de gezon denen zijn zondige mensen, maar die van de zending kent tevens een gouden draad, namelijk de leiding van God. In zijn tweede uitgangspunt bena drukte Ds. Egas de komst van Je zus Christus en dat met vrede. Vrede is er na strijd en er is maar één goede strijd, namelijk die van het geloof. In de derde plaats doet de Zender geen afstand van zijn recht, maar door de opstanding uit de doden is door de Heere het recht betaald. Daarom is hij een Heere voor allen, die zich van de dood gered weten en zij zullen Zijn Naam eeuwig prijzen. Als aansluiting werd Ps. 37 20 ge zongen. In een daarna gehouden toespraak richtte ds. Egas zich met een woord van dank tot velen. Hij richtte zich allereerst tot zijn vriend en bevestiger ds. Van Loon. Wat gedaan moet worden, kan al leen vanuit de bede om kracht en genade, wist de Poortvlietse predi kant, die ds. van Loon ook dankte voor wat hij voor de gemeente als consulent heeft willen doen en zijn. Erkentelijk was hij eveneens voor de aanwezigheid, zowel in de middag- als in de avonddienst, van de burgerlijke overheid via de al genoemde vertegenwoordiging. Kerk en staat hebben gemeen schappelijke opdrachten en voor de christenen geldt het gebod: Vreest God, eert de koning. Hij erkende de moeilijke opdracht voor die burgerlijke overheid, die in deze tijd zelfs ruimte moet ge ven om te zondigen. Hij dankte voorts de vertegen woordigers van de provinciale kerkvergadering, evenals van de Ring en de collegae, die er voor de handoplegging bij waren. Heel veel werd al vooraf gedaan door de kerkvoogdij en allen die het college hebben bijgestaan voor de organisatie van deze diensten en het in gereedheid brengen van de pastorie. Daarbij deed zich zelfs nog een ongelukje voor van een medewerkster, die er nu toch weer bij kan zijn. Van de gemeente verzocht hij de bede om de hemel te willen ope nen voor het rechte Woord en de jeugd waarschuwde hij zich niet te laten meetrekken op de paden van de zonde, waar iedereen rondom hen alleen maar verdriet van heeft. Hij dankte ouders en schoonmoeder voor de gegeven liefde en was ook blij met het le ven uit vroegere gemeenten. Burgemeester Van der Munnik voerde het woord namens het ge meentebestuur en verzekerde, graag gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging om met wet houder Koopman en zijn vrouw aanwezig te zijn. "Hef betekende voor ons tegelijkertijd een ken- Ds. A. Egas nismaking met Poortvliet", zei de burgemeester, die ook verklaarde, te beseffen, dat Gods Woord een enig Woord is. Hij kreeg van ds. Egas al een felicitatie bij zijn be noeming als burgemeester van Tholen. "De dominee heeft al ge wezen op samenwerking", zo ver volgde de burgemeester en daar om wil ik in de eerste plaats na mens de gemeente Tholen geluk wensen met uw komst naar Poort vliet. Het gaat om de uiteindelijke bestemming van de mens en al zijn er dan ook grote verschillen, met verdraagzaamheid kan veel worden bereikt". De burgerlijke gemeente wil daartoe de voor waarden scheppen, zo vervolgde de burgemeester, die vond dat er hier vriendelijke mensen wonen, die overigens in zaken vasthou dend zijn. "We zijn voor elkaar en met elkaar verantwoordelijk", zo besloot de heer Van der Mun nik, "en daartoe moge God Zijn zegen geven". Ds. Van Loon sprak vervolgens namens de Ring Tholen, de Clas sis Zierikzee en ook als consulent. Door deze bevestiging was een last van hem afgevallen en wanneer er wordt gezegd dat Uw bescheiden heid alle mensen bekend is, hoop te hij dat dit ook zo zou mogen blijven. Naast prediker van het Woord is een predikant ook die naar der kerk en daarin is veel te doen. "Wilt u ook daarin mee werken", zo vroeg ds. Van Loon aan de nieuwe predikant. Hij was van mening dat wanneer de kerk der Reformatie er niet meer zou zijn, het met Nederland als natie zou zijn afgelopen. Tenslotte richtte ds. Van Loon zich tot het hele gezin Egas met een hartelijk welkom op Tholen en in Poortvliet. De scriba van de kerkeraad, de heer J.W. Quist, voerde namens de colleges en de gemeente het woord. Hij toonde zich verheugd dat de vacature van een jaar is vervuld en stelde dat de nieuwe predikant in de volle raad Gods het woord mocht verkondigen. Een welkom was er eveneens voor mevrouw Egas en de kinderen en de scriba hoopte, dat allen zich spoedig thuis zouden voelen in Poortvliet. Dank was er eveneens voor consulent Van Loon, waar van hij vond dat deze predikant in zijn gemeente ook niet gespaard wordt voor beproevingen. Tenslot te verzocht de ouderling de ge meente om Ps. 121:1 en 4 te zin gen, waarvan het laatste vers staande tot het nieuwe predikants gezin. De dienst werd met het laatste vers van Ps. 72 beëindigd. Tholen en St. Philipsland profite ren niet van het extra miljoen, dat de provincie dit jaar nog ter be schikking stelt voor dorpsvernieu wing. Van de 30 Zeeuwse gemeen ten hebben er 24 totaal 45 projec ten voor 7 miljoen gulden inge diend. Het gaat voornamelijk om rioleringswerken en sanering van milieuhinderlijke bedrijven. St. Philipsland gooit nog de hoog ste ogen door plaatsing op de re servelijst, als één van de zeven ge honoreerde projecten in overig Zeeland niet kan doorgaan. Het gaat om de riolering van de Oost- dijk, wat 89.040 gulden vergt. Vol gens het provinciaal bestuur heeft dit karwei binnen het geheel een betrekkelijk lage urgentie. Tholen heeft twee verzoeken inge diend. De verplaatsing van loon bedrijf Van de Klundert in Oud- Vossemeer gaat naar schatting 325.000 gulden vergen. De urgen tie is volgens de provincie betrek kelijk hoog. Een financieel over zicht ontbreekt echter. De ge meente geeft er de voorkeur aan eerst de al in gang gezétte sane ringsactiviteiten in St. Maartens dijk en St. Annaland af te ronden. Een eigen bijdrage is op korte ter mijn volgens de Provinciale Pla nologische Dienst(PPD) dan ook niet te verwachten. Het tweede Thoolse verzoek is de aanpassing van het polderriool te Stavenisse voor 360.000 gulden. Van dit incidenteel project is de urgentie niet echt hoog, aldus de PPD. De Fliplandse gemeenteraad was woensdag kennelijk nog niet in vergaderstemming. De agenda van 13 punten kon binnen het kwartier door burgemeester Vogel worden afgewerkt, omdat geen van de raadsleden bemerkingen had op de voorstellen. Wegens va kantie ontbrak L. den Engelsman, terwijl J. de Jager druk was met oogstwerkzaamheden. Deze foto schiep de verwachting, dat er een aanvullend raads voorstel zou zijn om de naam van de gemeente te wijzigen. Maar blijkbaar is het college van me ning, dat een 500 jaar oude naam maar het beste gehandhaafd kan blijven. Ook over de mogelijke vestiging van een Spaans bedrijf op het industrieterrein deed de burgemeester geen mededeling. Of zou een tot nu toe onbekend iemand een bus Spaanse toeristen naar de kleinste Zeeuwse gemeen te hebben gelokt? Het bleef bij dit ene bord in de Stationsstraat, waar inmiddels de oorspronkelij ke naam van de gemeente in ere werd hersteld. V Vrijdag 22 augustus 18.00-19.00 Weekend voor de deur. Pres.: Leo Troost en Marjo Donders 19.30-20.30 Er is hoop met gospelmuziek 20.30-22.30 Radio tropical. Pres.: Jean Quist Zaterdag 23 augustus 10.30-11.00 Marja's kinderprogramma 11.00-12.30 Jeugdprogramma. Met top 15, Ned.talige top 3 en Ditjes en Datjes. Pres.: Jacco Vinjé, Gert Smits en Liane Burger Zomereditie. Informatief programma Verzoekhoek. Pres.: Jan Voormeulen Rawhide. Pres.: Gert Smits Zondag 24 augustus 11.30-14.30 Zevensprong. Populair familieprogramma. Pres.: Kees Burgers Bloemendaalse radio met kerkdienst door Ds. van Gent Viva la Musica. Pres.: Sarien Bout Maandag 25 augustus 18.00-19.00 Computercorner/hobbyhoek. Pres.: Jan Slab- bekoorn en André Bout. Dinsdag 26 augustus 18.00-19.30 Erik en Jeroen met de hits van toen. Woensdag 27 augustus 18.00-19.00 Streeknieuws. Pres.: Marjo Donders 19.00-20.00 Vliegende schijven. Pres.: Jan van Hie Donderdag 27 augustus 18.00-19.30 Rondom 60. Pres.: Mevr. van Driel- Vaders, Greetje Mayer en Wim Ojevaar 12.30-14.00 14.00-16.00 16.00-17.30 14.30-15.30 20.30-21.30 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 7