Gebr. de Korte nemen nieuw binnenvaartschip in gebruik Tholen bruist Toch waterschapsver kiezingen (district I) PAGINA'S NIEUWS VAN THOLEN EN FLIPLAND BOUMAN POTTER ONDERNEMING Stichting Vrederust Containerschip Onderneming III uniek in z'n klasse 20e Braderie, vissers, zeilen Bintje 52 cent Donderdag 21 augustus 1986 42e Jaargang no. 40 Hangijzer Het scheepvaartbedrijf van de gebroeders de Korte Mzn., gevestigd te Tholen en kantoorhoudend in Dordrecht, is uitgebreid met een derde binnenvaart schip. Zaterdag vonden in Tholen, in aanwezigheid van ruim 250 binnen- en buitenlandse genodigden, de proefvaart, de doop en de overdracht plaats van de "Onderneming IIT'.Het schip is 110 m. lang en 11.40 m. breed, heeft een diepgang van 3.72 m. en is uitge rust met een Caterpillarmotor van 2100 pk, waarvan er 1800 worden benut. Steeds moderniseren Saamhorigheid Tent L Eerste in Europa Bungalow Morgen en zaterdag staat Tholen bol van de activitei ten. Rondom de heropening van de handelshaven en de twintigste braderie zijn een groot aantal evenemen ten gepland die ongetwijfeld velen naar het stadje zul len trekken. Zo presenteert het kabeltelevisiestation Sky Channel vrijdag een grote show en verzorgt 'De Kogge' zaterdagavond een fakkel-gondeltocht. Ook wordt de finale van de eilandelijke rollerwedstrijd ge houden. Markt Handelshaven Het Goede Doel DEZE WEEK: De stemgerechtigde ingelanden van district I, dat is Sint Annaland/Stavenisse, zullen een oproep krijgen om 22 oktober hun stem uit te brengen in een van de daartoe aangewezen ruimten. Dat is het gevolg van een rechtsgeldige ingediende tweede kandidatenlijst, waarop de naam voorkomt van J.H.M. Akkermans van de Kleine Dijk 2 te Sint Annaland, die voor het ongebouwd dus de tweede kandidatenlijst heeft. Doop Nieuwe gezichten Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor diftsdag 16.00 u. Advertentieprijs 1 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Als maandag ook de scholen in onze contreien weer starten met de klasse-indeling, het ophalen van de studieboeken, enz. en daarbij mogen alle leerkrachten en leerlingen sterkte worden toe gewenst, terwijl van de wegge bruikers opnieuw mag worden ge vraagd extra attent te zijn ten op zichte van onze gelukkig nog joli ge jeugd, terwijl dit dus maandag staat te gebeuren, gaat ook het Thoolse gemeentebestuur van start met een na de vakantie weer eerste openbare raadsvergade ring. Evenals bij de scholen de nieuwe start van een weer nieuw vergaderseizoen. Misschien valt het voor de vroede vaderen even min mee het zomershirt te wisse len voor het colbertjasje, zoals het schoolkeurslijf de leerlingen nog niet gewend zijn op een eerste dag. De raad kan er maandag middag toch meteen flink aan trekken en niet in de laatste plaats omdat ook de bouw van een nieuw gymnastieklokaal aan de orde komt. De Vossemeerse betrokkenen kunnen we meteen wat matigen in een misschien wat sarcastische opmerking van "nu al?", omdat het college van b. en w. in haar pre-advies ook duidelijk laat blij ken dat het niet de eerste keer is dat er over wordt gebabbeld. Het schrijft aan de leden van de raad: "Reeds een aantal jaren vermeldt de financiële meerjarenraming bij de gemeentebegroting de renova tie van het gymnastieklokaal in de kern Oud-Vossemeer. Ook in de vergaderingen van uw raad is hierover regelmatig van gedach ten gewisseld en op spoed aange drongen". Dat kan inderdaad zwart op wit worden bevestigd. In de E.B. van 20 december 1984 staat dat er in de vergadering van 17 december het principebesluit werd genomen om de gymzaal in Oud-Vossemeer te renoveren. Een kostbare zaak, die 430.000,zou vergen. Dit besluit moest wel worden geno men om rijksvergoeding te kun nen aanvragen. Raadslid Van Gorsel, afkomstig uit Oud- Vossemeer, had er al eerder op geattendeerd en kon nu slechts bevestigen, dat de verbetering hard nodig is, al zijn de kosten hoog. RPF/GPV en SGP fracties wilden weten of de gemeente dat bedrag ook zal uitgeven als er geen rijksbijdrage zou komen. Dat had men toen al niet hoog op staan. Het Scherpenisse-raadslid Moerland vroeg zich af wat nu het meest rendabel zou zijn, een ver- of een volledige nieuwbouw. Hij leek toen te profiteren, als u ook het vervolg wilt lezen. Het plan stond op de kapitaalswerken van 1985, maar werd doorgescho ven. Laat het geen zaak van jaren worden, verzuchtte Van Gorsel, maar dat wordt het toch wel van een paar jaar. De VVD fractie had trouwens bij de begrotingsbe handeling voor 1986 al gevraagd om een uitspraak van het college dat het (de opknapbeurt) in 1986 zou klaarkomen. Dat kan de frac tie inmiddels vergeten, want het is zo september. Maar ja, er openen zich nu wat wijdere perspectie ven, want b. en w. komen nu met het voorstel voor een geheel nieuw gymlokaal. Als ook de raad met dit voorstel instemt, gaat het aan gemeenschapsgelden weliswaar dik 8 ton vragen, maar dan is het Vossemeerse geduld toch niet geheel voor niks op de proef gesteld. Voor de gebruikers daar, werd het door het toene mend geval een wat prikkelend hangijzer, zij het dan nog niet gloeiend. Gaat echter dit nieuwe voorstel door en wordt realisering evenmin een lange baan, dan zou den we, evenals 30 jaar geleden, toen het huidige gebouw via aan nemer J.C. van Driel Zn. tot stand kwam, straks opnieuw kun nen schrijven, zoals we het 30 jaar geleden ook hebben ge daan:... "er is zo geen tweede in onze omgeving te vinden". "l'Histoire se repète", zegt het Franse spreekwoord om bij uit zondering eens een vreemde taal in deze kolom te gebruiken. "De geschiedenis herhaalt zich". Soms na 30 jaar zoals bij het Vos semeerse gymlokaal, soms na een nog veel langer tussenpoze. (G.H.). De Onderneming III in volle vaart. Op de achtergrond de feesttent bij de Thoolse vluchthaven. Een halve eeuw geleden legde de heer M. de Korte sr. (nu 77) de ba sis voor het huidige bedrijf. Zijn vader, Willem, was immers een in Tholen geboren schipper. Het was het begin van een lange binnen- vaartgeschiedenis. Hij kocht een sleepschip van 500 ton, dat later gemoderniseerd werd met een 80 pk motor en onder de naam "On derneming" in de vaart ging. In 1955 werd de Onderneming II, een motorspits specifiek voor het varen in Frankrijk en België, in de vaart gebracht. De ontwikkelin gen stonden niet stil in de binnen vaart. Na eerst veel zand en grind vervoerd te hebben, onder andere na de watersnoodramp van 1953, werd het vaargebied naar de Rijn verlegd en was er meer motorver mogen nodig. Inmiddels waren-de zoons Johan en Rinus van school gekomen en ondanks dat vader de Korte aandrong om verder te stu deren, trok de binnenvaart toch meer. Dit bood echter wel de gele genheid om verder uit te breiden. In 1962 kwam er een derde schip bij en dit werd in 1968 voorzien van een Caterpillar D379 motor. Deze motor was de eerste van dit type, in de binnenvaart, in Euro pa. In de loop der tijd werden ver schillende schepen gekocht en la ter weer verkocht. Op den duur werkten M. de Korte sr. en zijn vier zoons Johan (nu 49), Rinus (44), Simon (38) en Piet (33) samen in het bedrijf. Een grote inzet, werklust en saamho righeid maakte het mogelijk steeds betere schepen te kunnen kopen. De zoons namen in 1976 het bedrijf over en gingen verder onder de naam v.o.f Gebr. de Kor te Mzn. In 1979 werd de Onderneming II gebouwd bij scheepswerf Bijlsma.met een 1140 pk motor en een laadvermogen van 1700 ton. Twee jaar later werd de Onderne ming IV,met 1140 pk en een laad vermogen van 1800 ton, in ge bruik genomen en zaterdag was het de beurt aan de Onderneming III. Het was een drukte van be lang bij de Thoolse 'vluchthaven', want een proefvaart, doop en overdracht van een binnenvaart schip, met een kostprijs van vele miljoenen, is geen dagelijkse ge beurtenis in Tholen. Vrijdag namen we een kijkje op WONINGINRICHTING il 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet het schip en spraken met Rinus de Korte. Rinus heeft 25 jaar gevaren en regelt nu de zaken aan de wal. "We hebben een kantoor in Dor drecht en vandaar uit regelen we de commerciële- en de administra tieve zaken. We hebben voor Dor drecht gekozen, omdat die plaats op korte afstand van de beurs in Rotterdam ligt", aldus De Korte. "Ik voel me nog steeds een Thole- naar (het Thools was hij ook nog niet verleerd) en ik ben dan ook blij dat morgen de doop in Tho len plaats kan vinden". Rabobank-directeur W.A. Beur- kens stelde dat eveneens bijzonder op prijs.De organisatie viel niet mee, want in Tholen was er geen horeca-gelegenheid die de ruim 250 genodigden kon bergen, maar de party-service van horeca-gigant v.d. Valk bood uitkomst. Er werd op 'de punt', bij de Verbo, een tent neergezeten de doop kon toch doorgang vinden. "Om de klanten optimaal te kun nen bedienen en niet afhankelijk te zijn van één product, hebben we besloten een nieuw schip te la ten bouwen bij scheepswerf Slob te Papendrecht. Het is net als in de visserij: je moet 'up to date' zijn", aldus Rinus de Korte. Aan het schip hebben 100 man zes maanden gewerkt en dhr. Jonker uit Tholen (zwager van de vier broers) heeft het bedrijf met tech nische adviezen bijgestaan. Het voorschip werd vervaardigd in Sliedrecht en het achterschip van de Onderneming III werd ge maakt in Papendrecht, waar ook het geheel werd gecomple teerd.Het resultaat mag er zijn: Een containerschip dat 190 con tainers kan bergen, maar waarin ook alle soorten droge lading kunnen worden vervoerd. Het schip heeft een laadvermogen van 3203 ton en is uitgerustmet een Caterpillar 3606 motor (de eerste in Europa) van 2100 pk. De motor maakt 850 omwentelingen per mi nuut en weegt 1700 kilo.De boeg schroef (deze geeft het schip een grotere manouvreerbaarheid bij het afmeren) is 425 pk sterk en maakt 1800 omwentelingen per minuut. De stroomwordt geleverd door 2 generatorsets. Verder zijn alle moderne snufjes aanwezig, zoals radar, autotelefoon, giro kompas, echolood en auto-kraan. De luiken van de ruimen kunnen hydraulisch worden gestapeld. De stuurhut kan maar liefst 7.30 me ter in de hoogte versteld worden en ook de bovenbouw is verstel baar. Dit is nodig voor het zicht (als het schip met containers is ge laden) en om onder lage bruggen door te kunnen. Advertentie I.M. De verschillende woonruimtes van het Schip boezemen ontzag in. Een ruime woonkamer (4.25 bij 8.50) - menig huisvrouw zou er ja loers op zijn - een grote keuken, drie royale slaapkamers, een bad kamer en een hal. Alles sfeervol en luxueus ingericht. Ook de ma- De firmanten van het scheepvaartbedrijf Gebr. De Korte. In het midden de kielleggervan het bedrijf, de nu 77-jarige M. de Korte. trozenwoningen op het voorschip zien er met twee slaapkamers met douche en een keuken prima uit. Om met de kapitein te kunnen spreken is er een intercom. "Ja", zegt Rinus de Korte, "veel mensen denken nog dat er op een schip gekropen en gebukt wórdt, maar niets is minder waar. Vergeet niet, het schip is niet alleen je wer kruimte, maar ook je woonruim te, de voordeur houdt bij de reling op". gevaren, verrichtte de doop. Plechtig klonk haar stem: "Ik doop u, Onderneming III en wens u en uw bemanning een behouden vaart". De fles met champagne spatte op de boeg uit elkaar en een luid gejuich steeg op. De vlaggen werden gewisseld en ook de Thoolse vlag werd in de top van de mast gehesen. Na afloop waren er nog diverse toespraken en werd een toast uitgebracht op het suc ces van de Onderneming III. Vrijdagmiddag om twee uur opent burgemeester H.A. van der Munnik de jubileumbraderie, waaraan meer dan 100 mid denstanders en verenigingen deel nemen. In de binnenstad zullen zij vrijdag van 2 tot 9 uur en zaterdag van 10 tot 9 uur hun waren aan de man brengen en allerlei activitei ten organiseren. Zaterdag van 10 tot 1 uur is er de kinderbraderie. In de Bosstraat staat een aantal kermisattracties opgesteld en aan de Eendrachtsweg een luchtkus sen en mini-autoscooters. Verder zijn enkele beroeps-standwerkers aanwezig en ook een touwslager en glasblazer.Voor het eerst is een stand van de dierenbescherming ingericht. Zaterdag van 2 tot 9 uur vindt de finale van de eilandelijke roller wedstrijden plaats. De mid denstandsfederatie Eiland Tholen stelt voor de snelste een grote be ker en 150 gulden beschikbaar. De plaatselijke vishandelaren en beroepsvissers zorgen in samen werking met het Nationaal Visse rijbureau voor een aantal haring en mosselmeisjes. De horeca zal terrassen inrichten. Het 'Vredesplatform Tholen' en 'Vrouwen voor Vrede' presenteren zich eveneens in een stand. Op de Thoolse Markt zal een vol ledige kinderboerderij worden op gericht. Zaterdag zijn er wedstrij den op een mechanische rodeo stier en bovendien treden afwisse lend een aantal bands op op de ki osk. Vrijdag tussen 4 en 9 uur pre senteert Sky Channel een show. Het kabeltelevisiestation stelt een video-muur op, waarop met be hulp van een schotelantenne rechtstreeks de Sky Channel pro gramma's worden doorgegeven. Een ander onderdeel van het pro gramma is de Kris Kras Kwis, waarin voor 3000 gulden aan prij zen te verdienen zijn. Er hoort ook een Sky talentenjacht bij waaraan tien talenten kunnen deelnemen. De winnaar van de Kris Kras Kwis gaat om 9 uur in een reusachtige hete luchtballon de lucht in. Het gehele marktge- beuren wordt financieel mogelijk gemaakt door Wittenbols en Part ners. De heer Wittenbols: "Er werd in het verleden niets op de Markt gedaan. Daarom was ik van mening dat er eens iets geor ganiseerd moest worden". Zaterdagmorgen om 10.30 uur wordt de handelshaven heropend. De reconstructie van deze haven heeft ruim twee miljoen gulden gekost. De openingshandeling bestaat uit het doorvaren van een ketting. Dit wordt gedaan door de waarnemend hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat, de heer D. Tromp. Concordia zorgt voor een muzikale bijdrage aan dit gebeuren. Door het gereedkomen van de Oosterscheldewerken zal de Thoolse haven niet rechtstreeks meer vanaf -de Oosterschelde te bereiken zijn. Op verzoek van het gemeentebestuur zal daarom za terdag een stukje nostalgie herle ven. Zo'n 14 Thoolse visserssche pen zullen dan voor het laatst lig plaats kiezen in hun thuishaven. Aan de heropening van de haven verleent watersportvereniging 'De Kogge' eveneens medewerking, 's Morgens escorteert zij de platbo dem met daarop de heer Tromp, verder zijn er die dag zeilwedstrij den voor de jeugd en 's avonds om 21.30 uur een fakkel- gondeltocht. Vrijdagmorgen om zes uur wordt gestart met de activiteiten in Tho len, want dan kunnen liefhebbers in zwembad 'De Spetter' meedoen aan het dauwzwemnven met daar na ontbijt. Zaterdagavond om 9 uur komt de Thoolse jeugd aan haar trekken, want dan treedt in Meulvliet de popgroep 'Het Goede Doel' op. De organisatie van dit optreden is in handen van Uit op Tholen, die hiermee het Thoolse theatersei zoen op spectaculaire wijze opent. Hangijzer Komt er in Oud Vossemeer een nieuwe gymzaal? Tholen bruist met nieuwe handelshaven en braderie De raad van hield het kort i Torenuurwerk hersteld Sint Philipos wordt wel 15 ambtenaren stand Celstraf voor vechtersbazen burgerlijke Poortvlietse Schoolverlaters deden werkloosheid stijgen de Commissie kraakt plan Mui- jepolder Sloth niet in de ether Een nieuw binnenvaartschip van de gebr. de Korte Intrede nieuwe Poortvliet predikant De touwtrekkers en de fiets- vierdaagsen in beeld Zaterdag een WHS team uit florissante tijden Let op: maandag beginnen de scholen PAS DE LENGTE VAN UW STAPPEN BIJ UW BENEN AAN Dit nummer pagina's bestaat uit 12 Veiling Sint Annaland woensdag 20 augustus. Doré gewoon 40-45, afwijkend 35-36, drielingen 13-19, kriel 82-95, première gewoon 45, gloria gewoon 47-51, afwijkend 40-45, bonken 73-75, bintje ge woon 41-52, bonken 73-75, arcula bonken 30-31, eigenheimer 35-50. Aanvoer 131 ton. Het waterschapsreglement geeft aan, dat iedere grondeigenaar of pachter het recht heeft om zich kandidaat te laten stellen. Dat is in het geval Akkermans dan ook gebeurd en met 2 kandidaten lijsten is er uiteraard een verkie zing verplicht. Voor de overige districten waren bij het afsluiten Zaterdag om 14.30 uur was het dan zover. Mevrouw S. Jonker- de Korte, oudste zuster van de broers, die ook nog drie jaar sa men met haar tweelingbroer heeft Op 11 augustus is de Stichting Christelijk Psychiatrisch Zieken huis 'Vrederust' officieel opge richt. Het psychiatrisch zieken huis en de exploitatie ervan zijn op diezelfde datum door de vere niging aan de stichting overgedra gen. In het stichtingsbestuur heb ben I.C. Hage uit Oud Vossemeer en mevr. L.A. Padt-de Visser uit Poortvliet zitting. De verdere bestuursleden komen uit Brabant: dr. mr. L.G.C.A.M. Schneider (burgemeester van Roosendaal), C.S. Gideonse, D.A. Snoodijk, mr. G.P.F. Broekman en drs. T.W.C. Snieders. De naam van de vereniging is ge wijzigd in Vereniging tot Christe lijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zuid West Ne derland. De 150 deelnemers aan de Fliplandse fietsvierdaagse aan het vertrek. Op de voor grond de oudste deelnemer aan de 25 km, de 67-jarige W. v.d. Ree. Op de 10 krri was P. Reijngoudt (73) de oudste fietser. Slechts 2 deelnemers beëindigden de tocht niet en bij een kleine valpartij moest ook de EHBO nog in actie komen. Verder verliep alles naar wens en konden de deelnemers vrijdagavond hun me daille in ontvangst nemen. van dit bericht de zittende hoofd ingelanden herkiesbaar, zodat dit geen aparte verkiezing vereist. Dat is met één kandidatenlijst overbodig. Akkermans verklaarde ons, dat het hier geen kwestie is van oppo sitie voeren tegen andere kandida ten, maar uitsluitend omdat er bij hem interesse is voor het water- schapsgebeuren. Dit niet in het minst door een mogelijke ontwik keling in de toekomst van met na me een zoet watermogelijkheid. Via zijn Z.L.M.-functie werd Ak kermans de laatste jaren uiteraard steeds meer bij de landbouw- en waterbeheersingsproblematiek be trokken. "En dat is ook de re den", aldus de kandidaat, "dat ik het initiatief hiertoe heb geno men. Het is nu eenmaal zo bij het waterschap, dat je die wens daar toe zelf kenbaar moet maken, an ders is het een even rechtmatige kwestie dat hoofdingelanden zelf die kandidaat vinden of zoeken. Bij welke uitkomst ook op 22 ok tober zeg ik tegenover m'n colle ga's: even goede vrienden". Uiteraard worden voor deze ver kiezing alleen de ingelanden van het ongebouwd opgeroepen. In district I werden naast drie zitten de hoofdingelanden ook op de kandidatenlijst geplaatst, als nieuwe gezichten, M. Suurland te Stavenisse en A.C. Geluk te Sint Annaland. Voor het gebouwd is nieuwe kandidaat P.K.M. Stouten te Stavenisse In district III (Poortvliet) komt voor onge bouwd als nieuwe kandidaat voor G.L.D. Gaakeer te Oud Vosse meer. In district V (Sint Philips- land) staan twee nieuwe kandida ten voor het ongebouwd op, te we ten C. Wagemaker en L. de Oude. Voor de overige districten gelden de zittende kandidaten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1