Darvi en Argo nemen Klundert Tours over Politie zoekt in laboratorium oorzaak schuurbrand Poortvliet Bintje 40 cent BOUMAN POTTER Subsidies afgewezen Mogelijk verband met werkzaamheden op vliegbasis Woensdrecht Thoolse Vest verontreinigd Fietsavond- vierdaagse in Tholen Oud-Vossemeerse busonderneming stopt na 66 jaar Commandant: 'Beetje verdacht: het brandde teveel overal' Donderdag 31 juli 1986 42e Jaargang no. 37 Laffe mensen Sterren "Het komt steeds dichterbij", hoorde je vrijdagmid dag herhaaldelijk in Oud-Vossemeer. Ook dat al op Tholen.! Een bommelding bij aannemingsbedrijf Hommel in de Coentjesweg, die waterleiding heeft aangelegd op de vliegbasis Woensdrecht, brengt tal van politiemensen, twee brandweerkorpsen, een am bulance en heel wat inwoners op de been. Na drie uren spanning bleek het loos alarm te zijn. De verant woordelijkheid voor de bedreiging is nog door nie mand opgeëist. Metalen stem Netjes Verkenners DEZE WEEK: Oud-Vossemeer verliest na het expeditiebedrijf Jan van Poortvliet in de Kalisbuurt opnieuw een gerenommeerde vervoersonderneming: Klundert Tours in de J.F. Kennedystraat sluit vrijdag 1 augustus haar poorten. Het 66-jarige autobusbedrijf wordt overgenomen door vervoer- en autobusbedrijf Darvi B.V. en Argo Tours, beide uit Bergen op Zoom. Voor de administrateur en een chauffeur, twee van de zeven personeelsleden, is een afvloeiingsregeling getroffen. Diverse monsters üit een zeer snel in de as gelegde schuur aan de Stoofstraat te Poortvliet worden in het gerechterlijk laboratorium te Rijswijk onderzocht. "De mogelijkheid van brandstichting wordt niet uit gesloten, maar het kan ook kortsluiting geweest zijn. De elektriciteit stond er nog gewoon op", aldus een woordvoerder van de Thoolse politie. Brandweercommandant R.J. Weggemans uit St. Maartensdijk heeft de brandhaard niet kunnen vast stellen. "Het is een beetje verdacht: het brandde te veel overal." Eén vlammenzee Brandweerman onwel Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoo|se Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement I 18,55 per halfjaar. Per jaar f 35,55 per post f 45,per jaar. Losse nummers f 1,10. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs f 0,34 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden I 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Hoofdredacteur W. Heijboer Wie in de anonimiteit andere mensen de stuipen op het lijf jaagt, behoort tot een gelukkig kleine categorie, waarvan de men taliteit op een heel laag pitje staat. Het lijkt erop, dat we het in die kleine categorie moeten zoeken bij de loze bommelding in Oud- Vossemeer, die vrijdag voor heel wat beroering, ergernis en vrees zorgde. Aangezien er niemand van de in aanmerking komende actiegroe pen de verantwoordelijkheid heb ben opgeëist - al zijn er daaronder die toch wel op het randje van een democratische maatschappij ba lanceren - willen we toch aanne men, dat dit ook niet het geval is. Dat betekent wel, dat anderen soortgelijke acties weer misbrui ken om ellende en bovendien gro te kosten te veroorzaaken, waar voor de maatschappij kan op draaien. Dat moeten ook de niet-anonieme actievoerders tegen kruisraketten op Woensdrecht beseffen. Moge lijk ongewild voeren ze een soort massa-oorlog, waarvan - zoals destijds bij bombardementen op burgers - velen al de dupe of het slachtoffer zijn, zonder dat er van oorlogsomstandigheden sprake is. Dan moet nog worden voorbijge gaan aan het feit, dat een onder neming als Hommel wordt be dreigd of - zoals bij de Schelde - wordt getroffen door een brand. En dat terwijl de leidingen mis schien voor het kantoorpersoneel of voor de normale activiteiten op de basis bestemd waren. Ook al is het voor de kruisraketten, dan moet men toch wel bijzonder naïef zijn om te denken, dat met intimidatie van bedrijven een ker noorlog te voorkomen is. Mense lijkerwijs gesproken, kan men daarvoor alleen terecht bij Rea gan en Gorbatsjov en hun advi seurs. De Schelde of Hommel ter verantwoording roepen, grenst zo aan het belachelijke, dat het de doelstelling van de actievoerders sterk ondermijnt. Bij de burger blijft alleen de indruk over, dat men een rel om de rel wil schop pen, maar het is wel een actie, waarbij doden kunnen vallen. Dat zijn dan zogenaamde pacifisten. (G.H.) Met de raadscommissie ruimtelij ke ordening kan men verwonderd zijn over de gedurfde gedachten van het dagelijks bestuur van de gemeente om bij Tholen een hotel-restaurant te laten bouwen. Zién ze nu zelf sterretjes of zien ze ze fietsen, kreeg je te horen. Ook de opmerkelijk positieve verdedi ging van de betrokken wethouder ,wekte verwondering gezien zijn principiële uitgangspunten. Hij sprak duidelijk namens het colle ge van b en w en cijferde zichzelf weg. Niettemin blijkt het een erg groot plan te zijn. Nu mag een gemeen tebestuur niet blind zijn voor mo gelijkheden als gevolg van nieuwe ontwikkelingen of ontsluitingen, maar men moet toch wel met bei de benen de grond blijven voelen. Ook hebben we al meermalen ge pleit voor een betere afweging van nieuwe vestigingen tegenover be staande bedrijven. Een goede, ook een goede Thool- se ondernemer, begint liever wat minder groot met een kleinere mislukkingskans en past gretig aan, wanneer zich een wijder perspectief voordoet. Voor een te kort aan hotelbedden gedurende een paar maanden op een jaar kun je geen sterrenhotel exploite ren. Dan mag de wethouder zeg gen, dat dit een zaak is van de on dernemer en niet van het gemeen tebestuur, maar zo zwart-wit ligt het in feite niet. Destijds zat men op de Haven in St. Maartensdijk ook met een gebouw opgescheept, toen de nieuwe supermarkt niet levensvatbaar bleek. Anderzijds moeten nieuwe moge lijkheden niet bij voorbaat in de kiem worden gesmoord, vooral niet omdat juist de mogelijkheden tegenwoordig zo omvangrijk zijn, dat ze van buitenaf worden getor pedeerd. Denk maar aan C.N.C. Een goede afweging van al het voor en tegen is gewenst en daar bij kan men de commissie geen ongelijk geven. (G.H.) Aardappel vei ling St. Annaland, woensdag 30 juli, Doré gewoon 33-48, bonken 45, drielingen 9-11, kriel 39-52, Première gewoon 33-38, bonken 65-68, Gloria ge woon 37-45, bonken 55-6S, drie lingen 9, kriel 48-54, Bintje ge woon 40, aanvoer 485 ton. Bomalarm bij Hommel zet Oud-Vossemeer op stelten Woensdrecht valt onder het ge bied van de Watermaatschappij Zuid-West Nederland(WMZ), waarvoor Hommel vaste aanne mer is. Voor de vakantie was er al een paar keer door onbekenden naar het kantoor van Hommel ge beld, waarin dreigementen werden geuit in verband met de werk zaamheden op de vliegbasis. In verband met de komst van kruis raketten naar Woensdrecht probe- Gedeputeerde Staten zijn van me ning dat er iets gedaan moet wor den aan de sterke verontreiniging van de Thoolse Vest. De verontrei niging is onstaan door een afval waterleiding van de voormalige viszilverfabriek. Het grondwater van de afvalwa terleiding is op de plaats van de voormalige viszilverfabriek veron treinigd met trichlooretheen. Er is een nader onderzoek ingesteld naar de vraag hoever deze veron treiniging zich heeft kunnen ver spreiden. Dit bleek mee te vallen, doordat de bodem slecht doorla tend is. In twee woningen in de buurt is het drinkwater gecontro leerd, maar het was niet verontrei nigd. Het onderzoek leerde, dat het slib van de Vest, waar de afval- leiding uitmondde, zeer sterk ver ontreinigd is met olie en petro leum. Maatregelen tegen bodem verontreiniging worden niet nodig geacht, maar volgens G.S. moeten er wel maatregelen genomen wor den tegen de verontreiniging in de Vest. Het is nog onduidelijk hoe het Waterschap en de gemeente de zaak gaan aanpakken: een aparte reiniging van de Vest of een opera tie waarbij zowel het terrein van de voormalige gasfabriek als de Vest worden aangepakt. ren actievoerders bedrijven die op de basis werken, te intimideren. Dat ze nergens voor terugschrik ken, bleek onlangs uit een aanslag op de betoncentrale van bouwma- terialenhandel De Schelde in Ber gen op Zoom, die door brand werd verwoest. Daarom nam de Thoolse politie de waarschuwing die een bewoner van de Coentjesweg vrijdagmid dag om half drie kreeg, ook zeer serieus. "Ik zei m'n naam toen de telefoon ging. Het was even stil en daarna hoorde ik: over een uur ontploft er een bom bij de firma Hommel. U hebt een uur de tijd om u zelf te verwijderen. Toen werd de verbinding plotseling overbroken. Het was een metalen stem zoals uit een groot winkelbe drijf. Volgens de politie was 't een bandje. Ik ben nogal nuchter en in eerste instantie dacht ik aan een grap. Met een buurvrouw en een fami lielid besprak ik 't, waarna we de politie gebeld hebben", aldus de omwonende. Een beeld van de politie-afzetting op de hoek Coent- jesweg/Kalisbuurt/Hofstraat /Corn. Frankenstraat. schuwd hebben", zegt één van de mensen bij de afzetting aan de Coentjesweg cynisch. "Het is mo de, zo'n bommelding, 't Geeft een berg rompslomp en het kost nogal wat geld als je ziet wat er allemaal op de been is." Het aannemingsbedrijf Hommel ligt achter de bomen verscholen. De politie werd om tien voor drie gealarmeerd, waarna een groot aantal manschappen en auto's uit rukten. De straten in de omgeving werden afgezet en de omwonen den gewaarschuwd om de ramen open te zetten en hun huizen te verlaten. Met name de bejaarden woningen in de Dr. Renesstraat en de huizen in de Marehoekstraat staan vlakbij de loodsen van Hommel. "De politie belde aan en we moesten direct weg", vertel de een bejaard echtpaar. Het brandweerkorps Tholen werd gealarmeerd, een ambulance en later ook het brandweerkorps St. Annaland. Iedereen wacht af en het tijdstip van half vier - waarop volgens de anonieme melding de bom zou ontploffen - verstrijkt. "Het is nog netjes dat ze gewaar- WONING IN R ICHTI NG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Na half vijf arriveren twee explosieven-verkenners van de rijkspolitie uit het district Middel- Griezelig burg. Met groepscommandant ad judant D. Coppoolse, een sto ringsmonteur van Hommel die de sleutel van de loodsen heeft en de sleutelbewaarster van de direc teurswoning van het aannemings bedrijf gaan ze het terrein op. Ondertussen hebben al veel inwo ners hun huis opgezocht. Het wachten in de regen is niet plezie rig en bij familie of kennissen is men ook ongeduldig geworden. "De mensen zouden onze aanwij zingen toch ernstig moeten ne men", zegt een politiewoordvoer der. "Nu namen ze 't allemaal niet zo nauw. Ze zetten de ramen open en bleven erbij kijken." Om half zes liet groepscomman dant Coppoolse de posten via de portofoon weten, dat er helemaal niets gevonden was. Loos alarm. Burgemeester H.A. van der Mun- nik begaf zich naar het terrein van Hommel om zich op de hoogte te laten stellen. De bewoners van de bejaardenwo ningen in de Dr. Renesstraat keer den terug naar hun huis, al waren ze nog niet ingelicht over de af loop. "Het is ernstig en lastig, zo'n bo malarm", concludeert de politie, die het aannemingsbedrijf had geadviseerd veiligheidsmaatrege len te treffen na de eerste tele foontjes. Die voorzieningen wa ren net aangebracht. "Het is toch griezelig zo'n toestand, met name voor de be jaarden en je weet niet wat er nog volgt", zegt een Oud-Vossemeerse. VERVOLG PAG. 2 Laffe mensen Hotelreus Bommelding bij aannemings bedrijf Hommel loos alarm Oud-Vossemeers autobusbe drijf stopt na 66 jaar Drie Rabobanken werken meer samen Het beste jaar uit de geschie denis van de Rabobank St. Maartensdijk Oplevende economie doet ook bij Rabo Tholen leningen sterk stijgen Politie zoekt in laboratorium naar oorzaak schuurbrand Poortvliet Jubileumconcours 40-jarige Eendrachtruiters Eerste geitenkeuring op Tho len stimuleert Ons Doel VERSTANDIGE MENSEN ZOEKEN DE ERVARING DIE ZE WENSEN OP TE DOEN ZELF UIT Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Van dinsdag 5 tot en met vrijdag 8 augustus organiseert T.G 't Koetshuys in Tholen de fietsa- vondvierdaagse. Dit is een unieke gelegenheid om de fraaie omgeving eens rustig per fiets te bekijken. Elke avond zijn er drie verschillende routes uitge zet, die u de mooiste plekjes laten zien. De rijders kunnen kiezen uit drie afstanden, namelijk de 15, 25 of 40 kilometer. De groep die de 15 km. rijdt, krijgt iedere avond begeleiding van voorrijders, zodat ook de oudere en jongere mensen de vierdaagse veilig kunnen fiet sen. De Start vindt plaats vanaf het Koffiehuis in de Visstraat te Tho len. Men kan tussen 18.30 en 19.30 vertrekken. Iedere deelne mer krijgt aan medaille, als men drie van de vier avonden mee fietst. Voor meer informatie: 01660-3238 en 01667-2148. "Ik vind het genoeg", zegt mevr. J. van de Klundert-de Weerd. "Ik ben 62 jaar en de jongens voelen er niks voor. Er is veel concurren tie in de branche: daar is niet meer tegenop te boksen.De taxi onderneming met twee auto's houd ik aan. Dat is een stuk rusti ger en dat vind ik nog leuk." De op 6 juli 1887 te Ooltgensplaat geboren Cornelis van de Klundert verhuisde in 1912 naar Oud- Vossemeer. De landarbeider bleek ondernemend, want aan de Dorpsweg begon hij een dorsbe- drijf. In 1920 werd er een nieuwe tak aan toegevoegd: een taxi onderneming. Het bedrijf groeide verder met de huur van een auto bus, waarmee Van de Klundert in 1923 zijn eerste lijndienst St. An naland, Oud-Vossemeer, Tholen begon. Na diens overlijden in 1952 bouw de zoon Arie de zaak verder uit. Klundert Tours werd een begrip op Tholen. Passagiers van de lijn dienst, pendelaars naar Philips Roosendaal en de Rotterdamse havens, scholieren en bejaarden op reis, de bussen van Van de Klundert brachten ze op hun be stemming. Aan de J.F. Kennedystraat verrees een nieuw garagecomplex omdat de ruimte aan de Dorpsweg veel te krap was geworden. Daar zal het nu vanaf 1 augustus een stuk min der levendig zijn. "Er is niks dat blijft", constateert mevr. Van de Klundert. Twee jaar geleden stelde ze al po gingen in het werk voor de totale overname 'van de busonderne ming, maar die poging strandde. Nu lukte 't met twee ondernemin gen, die de vier chauffeurs en elf bussen verdelen. Een adrfiinistra- tief medewerkster blijft in Oud- Vossemeer nog lopende zaken af handelen en tijdelijk telefoontjes aannemen. Er was de laatste tijd al personeel van Klundert Tours naar Argo en Darvi overgegaan gezien de onzekere toekomst bij de Oud-Vossemeerse onderne ming. Zes jaar geleden raakte Van de Klundert de lijndienst TAD(Thoolse Autobus Diensten) kwijt aan de B.B.A. Een aantal ja ren bestond reeds de ziekenhuis bus van het eiland Tholen naar het A.B.G. en Lievensberg in Ber gen op Zoom, maar ook dat ging voorbij. Er kwam ook wel nieuw werk, zoals de weekendpendel naar Spanje en Oostenrijk. Naast het vaste personeel werden voor het touringcarwerk en groepsvervoer ook losse krachten ingeschakeld. "De lopende contracten worden opgedeeld", zegt de ook in Oud- Vossemeer wonende DARVI- directeur W.J.M. de Rooij. Bij zijn 52 personeelsleden omvatten de bedrijf zijn al 18 vaste krachten van Tholen en St. Philipsland. Daardoor heeft hij al diverse con tacten opgebouwd. "Voor de oor log reden we al lijndiensten van en naar St. Philipsland en Anna Ja- cobapolder", zegt De Rooij. De oorspronkelijk uit Dinteloord afkomstige familie B.V. legt het accent op de vervoerstak. In 1983 werd transportbedrijf Piet van Egeraat in Bergen op Zoom over genomen. Vier jaar geleden ver huisde de Darvi van de Oude Sta tionsweg naar de Calandweg in Bergen op Zoom. Samen met Ar go Tours wordt nu Klundert Tours overgenomen. De gebouwen in Oud-Vossemeer vallen niet onder de overname. Mevr. van de Klun dert hoopt daar nog een bestem ming voor te vinden. Argo Tours, voorheen stadsdienst Marijnissen, had al drie mensen van Tholen in dienst en krijgt er nu twee bij. Het accent ligt op het touringcarbedrijf, groepsvervoer en reisbureau. De schuur van wijlen Marus Bo- lier ging maandagochtend om vijf uur in zeer korte tijd in de vlam men op. Buurman J.G. de Vos was om vier uur wakker omdat hij naar zijn werk moest. Hij consta teerde een rokerige lucht, maar zag ook bij het voeren van de ko nijnen, niets verdachts. De Vos vertrok en z'n vrouw keek nog eens buiten omdat de rokerige lucht bleef, maar van een begin van brand was niets te zien. 't Was een beetje mistig en ze ging terug naar bed. De Thoolse brandweerman Johan Nieuwenhuijzen passeerde om streeks kwart voor vijf uur de Stoofstraat in Poortvliet met kranten, maar ook hij heeft geen vlammen gezien. Toen hij op Go- rishoek was, ging zijn pieper voor de alarmering. Mevr. De Vos was wakker geworden van lawaai van auto's en een klap en zag de vuurgloed. "Je schrikt geweldig. Ik dacht eerst dat onze garage in brand stond, maar toen zag ik de schuur van Bolier in lichte laaie staan, 't Was ene vuurzee. Onge lofelijk, dat in zo'n korte tijd het vuur om zich heen sloeg. We bel den 0011 en legden een waterslang klaar voor onze woning", aldus mevr. De Vos, wier man inmiddels ook. terug kwam. De schuur met woning staat wat achteraf aan de Stoofstraat. Zo wel de woning van De Vos als die van de buurman aan de andere kant, M. van As, staan vrij van die panden, zodat ze direct geen gevaar liepen, 't Was ook stil weer. Dhr. Suurd uit Scherpenisse, die de Stoofstraat passeerde, maakte andere omwonenden attent op het vuur. Zonder persoonlijke onge lukken en grote materiële schade - behalve de schuur - was het eigen lijk 'een pracht brand'. Het dak zakte binnen vijf minuten in elkaar. De politie werd om 4.56 uur gea larmeerd en de brandweerkorpsen van St. Maartensdijk en Tholen waren om 5.10 uur ter plaatse. "Het was één vlammenzee, van voor tot achter", constateerde commandant Weggemans. "We concentreerden ons op het huis en daarin zijn we bijzonder goed geslaagd, want er was geen drup- Voordat de brandweer gearriveerd was, stond de schuur aan de Stoofstraat te Poortvliet maandagochtend al van voor tot achter in vuur en vlam. peltje waterschade. Voor andere panden was er ook totaal geen ge vaar." Het vuur werd met totaal acht stralen bestreden en om kwart voor zes werd het sein 'brand meester' gegeven. Het korps St. Maartensdijk bleef voor de na blussing. Brandweerman Han Hage uit St. Maartensdijk werd door de enor- VERVOLG PAG 2 Provinciale Staten hebben het ver zoek om subsidie van het Water schap Tholen voor het vernieuwen van gemeenschappelijke draina ges afgewezen. Ook de gemeente Tholen krijgt nul op rekest voor het groot onderhoud van de Ne derlands Hervormde kerk te Oud Vossemeer. Er komt geen bijdrage uit het fonds'bijzondere voorzie ningen' van de provincie. Ook de subsidieverzoeken van de gemeente voor de verplaatsing van aardappelhandel Van Houdt te Sint Maartensdijk en de restau ratie van het voormalig gemeente huis van Stavenisse zijn niet geho noreerd.' Bovengenoemde projecten zijn af gewezen, of niet in behandeling genomen omdat ze niet voldeden aan de algemene criteria die Ge deputeerde Staten gesteld hadden. In een enkel geval (bij bedrijfsver- plaatsingsverzoeken) kon op een andere wijze, bijvoorbeeld via het werkgelegenheidsfonds, tot een oplossing worden gekomen. - v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1986 | | pagina 1